Commissie gaat verkeerssituatie Zierikzee onder de loep nemen *fi# Geen Stichting Renesse in beheer van Schelphoekgebied Dansparen blijven twaalf uur op de vloer in dansmarathon DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nog 2 nachtjes en het nieuwe aan de Oudeweg gaat open Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Subsidie Scouting Leger des Heils vraagt forse verhoging subsi- De scoutinggroep in Bruinisse heeft een gezel die voor peuterspeelzaalwerk. (Pag. 2). lige bijeenkomst achter de rug. (Pag. 3). Wijn Confrérie de Vinophilis des Pays-E Zierikzee. (Pag. 4). Zomeravondvoetbal De 32e editie van de zomeravondvoetbal competitie staat weer voor de deur. (Pag. 10). DINSDAG 14 MAART 1989 145ste jaargang Nr. 24507 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De dans is in de grond niets ander dan muziek in stappen en lijnen. Fraticelli Resultaat overleg directie CBR en zes burgemeesters Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - „Ik kan die emotionele reacties wel begrijpen. En ze dragen er zeker toe bij dat we eerst erg goed zullen nadenken voor we een definitief besluit nemen be treffende het al dan niet opheffen van Zierikzee als oproepplaats voor rijexamens". Dat zei de directeur van het CBR (Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen) J. Vaes- sen. Samen met vier andere vertegenwoordigers van de CBR-directie kreeg hij bij zijn bezoek aan Zierikzee, gisteren, maandag, te maken met een stroom van afwijzende en soms geïrriteerde reacties op het CBR-beleidsplan om Zierikzee als rijexamenplaats te schrappen. Naar aanleiding van overleg met de zes burgemeesters uit de regio werd besloten een commissie van deskundigen in het leven te roepen die de hele verkeerssi tuatie rondom Zierikzee nog eens gaat bekijken. „Deskundigen op verkeers/tech- niseh gebied die tevens kunnen bekij ken of bepaalde aspecten aan de ver keerssituatie wellicht verbeterd kunnen worden. Daarna kunnen we nog eens om de tafel gaan zitten om het verder te bespreken", aldus Vaes- sen. Hij benadrukte dat het opheffen van Zierikzee als oproepplaats voor rijexamens alleen nog maar een voor genomen besluit is van het CBR. „Het definitieve besluit wordt pas genomen als de discussie is gevoerd. Daarom staat voor het nemen van het definitieve besluit ook nog geen eind datum vast. Het is niet zo dat nu alles op losse schroeven staat. Het plan om Zierikzee af te voeren was maar een eerste stap. Ik vind dat we de verdere discussie met souplesse moeten voe ren. Een eventueel terugdraaien van het besluit moet mogelijk blijven als daar aanleiding voor is". Betrokkenheid De CBR-directeur vertelde per soonlijk naar Zierikzee te zijn geko men „vanwege de betrokkenheid die ik bij u allen heb gevoeld. Daar mag ik me niet aan onttrekken". Die kans kreeg de CBR-directeur ook niet gis teren. Eerst werd hem door de burge meesters van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland duidelijk ge maakt dat men niet blij is met het CBR-plan. En tijdens een bijeen komst met de rijschoolhouders 's avonds in Mondragon werd dat nog eens op emotionele wijze bevestigd. Nadat de diverse directievertegen- Advertentie (zie achterpagina) woordigers van het CBR nog eens de achtergrond hadden belicht van het voorgenomen besluit om Zierikzee als examenplaats te schrappen, wer den zij bestookt met kritische vra gen en opmerkingen van diverse rij schoolhouders, een vertegenwoordi ger van de Bovag en rayon-comman dant van de Rijkspolitie Schouwen- Duiveland A. Gerards. „Wij zijn Zeeuwen en wij laten ons niet meer afschepen. Zeker niet door het CBR", aldus een van de rijschoolhouders. Men plaatste argwanende opmer kingen bij de motivatie van het CBR om Zierikzee af te voeren als examen plaats, Het niet voldoen van de stad en omgeving aan de verkeerssituatie die gewenst is voor een rijexamen. „Dat is niet de echte reden. U bent al lang van plan om Zierikzee af te voe ren en bedenkt daar steeds een ande re reden voor", aldus rijschoolhouder G. de Oude. Hij haalde voorbeelden aan waaruit dit zou blijken. Vaessen sprak hem tegen. „Het economische aspect is nooit aan de orde bij slui ting van plaatsen. Het gaat puur om verkeerstechnische aspecten". Rapport Dat ook wat dat betreft geen aan leiding bestaat om Zierikzeeaf te voeren ondersteunden de rijschool houders met een rapport over een ver gelijking van de examenroutes in Goes en Zierikzee. In de conclusie wordt gesteld dat in Zierikzee niet al le maar toch de meeste toetsingscrite ria voor het rijexamen in ruime mate aanwezig zijn en dat de stad elke si tuatie biedt waarin men zijn rijvaar digheid kan bewijzen. Het rapport werd gepresenteerd door een van de samenstellers, rijschoolhouder M. de Roo. Politie rayoncommandant Gerards bevestigde die conclusies via zijn persoonlijke toelichting op de ver keerssituatie in de omgeving van Zierikzee. „Het is moeilijk autorij den in Zierikzee en omgeving. Dat komt door het toeristische verkeer en omdat Zierikzee een knooppunt vormt in de Zuidwest Nederland rou te. De Rijksweg N-59 wordt de doden weg genoemd. Iemand die in staat is daarop goed te rijden is een goede chauffeur of chauffeuse". Uit de reacties van de directieleden van het CBR bleek dat ze niet alle maal even goed op de hoogte zijn van de verkeerssituatie die aan de orde was. Hoofd Buitendienst CBR, P. A. M. Diepenhorst-van Driel ging van de veronderstelling uit dat men de Rijksweg N-59 alleen op zou kunnen rijden via de met met verkeerslichten beveiligde kruispunten. In de discus sie werden verder de obstakels in de route van Zierikzee naar Goes ge noemd. „Het steeds afleggen van die afstand om in Goes te kunnen lessen duurt daardoor vaak veel langer dan twintig minuten". Kwaliteit Bovag-vertegenwoordiger A. Gra- vekamp bracht naar voren dat de rij opleiding aan kwaliteit kan verliezen door het steeds op en neer taxiën naar Goes. „En de opleiding zou toch als belangrijker beschouwd moeten worden dan het examen. Dat is maar een momentopname". Hij wees op de inkomstenderving die het verplaat sen van het rijexamen naar Goes voor de rijschoolhouders met zich zou meebrengen. „U laat ze langer wer ken en extra kosten maken". De vertegenwoordigers van de CBR-directie reageerden met korte vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BURGH-HAAMSTEDE - Alle leden van de Wester- schouwse gemeenteraad zijn op hun eigen wijze akkoord gegaan met het niet verder verlengen van de beleidsover- eenkomst met de Stichting Renesse. Een beleidsovereen- komst, die het beheer van het Schelphoek-gebied moest inleiden. Met name uit de betogen van het CDA-lid W. D. Scheele en het RU-lid J. van den Berge klonk een teleur stelling. Scheele (zelf lid van de Stichting Renesse) pleitte ervoor, dat de ver standhouding met de stichting door deze ontwikkeling niet geschaad mag worden. De overeenkomst is van de baan, omdat de stichting en de ge meente geen overeenstemming vin den over de verdeling van de kosten. Ook is goedkeuring door de provincie uitgebleven, waartegen beroep werd aangetekend, dat hiermee ook wordt ingetrokken. Scheele: „Het spijt mij persoonlijk, dat er geen goede samenwerking mo gelijk is. De situatie dwingt ons ech ter tot het beëindigen van deze be leidsvorm. Toch is er een andère be- heersvorm voor het gebied nodig en de CDA-fractie is van mening, dat de uiteindelijke exploitatie niet door de gemeente uitgevoerd mag worden". Naar Van den Berge, die ook sprak va.n W. D. Scheele:Verstandhouding met Stichting Renesse niet verstoren". een „nare ontwikkeling" en het be lang aantekende van een goed be- heersalternatief, gaf vooralsnog niet aan welke ideeën hij hierover heeft. Anders lag het met de VVD-er J. C. de Feiter, die de dienst gemeentewerken van de gemeente een taak toedicht bij het beheer en ook de socialist G. J. W. van der Salm stelde allerminst ge charmeerd te zijn van de CDA-ge- dachte om het gebied door derden te laten exploiteren. „Bij privatisering heb je als gemeente nauwelijks wat in te brengen". Voorzitter J. L. Niemantsverdriet- Leenheer liet de aanwezigen weten, dat de nieuwe beheersvorm voorals nog niet aan de orde is. Nu gaat het alleen om het wel of niet beëindigen van de beleidsovereenkomst met de Stichting Renesse. Oorspronkelijke doelstelling van de stichting en de gemeente was het in leven roepen van een Stichting Schelphoek. Een stichting, waarvan wethouder A. J. Padmos (CDA) voorzitter had moe ten worden. C. Verton (PvdA) pleitte ervoor om het bestuurlijk vacuüm dat nu dreigt, op te vullen door de Stichting Schelp- hoek i.o. voorlopig het beheer te laten uitvoeren. Padmos toonde zich in eer ste instantie positief over deze ge dachte. Hij zegde toe een en ander met het college te willen bespreken. De Feiter vroeg in tweede instantie het woord om voor het bestuurlijk vacuüm alvast met de dienst gemeen tewerken te gaan praten. Tijdens de raad werd verder beslo ten, dat er een brief uitgaat naar alle toeristische bedrijven, die betrokken zijn geweest bij de totstandkoming van het Verblijfsrecreatief Ontwik- kelings Plan (VOP). Door deze inven tarisatie moet een aantal bedrijven staanplaatsen verhuizen naar zoge naamde compensatiegebieden. Voor hen, waarvoor geen mogelijkheden in deze richting bestaan of waarbij hiervoor geen belangstelling bestaat, is er een financiële vergoeding. De gemeenteraad heeft de principe uitspraak gedaan om per verloren staanplaats 2500 gulden uit te keren (over vijf jaar verspreid). Van der Salm hekelde de 'voortvarendheid' van het college bij de behandeling van het agendapunt. Hij had een en ander graag in de fractie besproken gezien. Desalniettemin ging een ieder akkoord. Tijdens de vergadering werd verder door,alle fracties de bezorgdheid uit gesproken over het verzoek van mole naar P. J. Landegent uit Burgh- Haamstede. Deze wil ten behoeve van zijn werk een aantal bomen gerooid zien. Het ziet er naar uit, dat Lande- gent de steun van de gemeente hier voor kan vergeten. Afgesproken is, dat het college berst navraag gaat doen betreffende de beweegredenen van Landegent. Wh PÊ Bitr Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Perioden met regen Veel bewolking en perioden met re gen. De wind zuid tot zuidwest, van nacht draaiend zuidwest tot west, eerst 7 tot 8 Beaufort, afnemend 4 tot 5 Beapfort, landinwaarts 5 tot 6, af nemend 3 tot 4 Beaufort. Minimum temperatuur komende nacht 5 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 18 mrt.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: noordwest 3 Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 15 mrt. Zon op 06.54, onder 18.44 Maan op 10.50, onder 04.14 16 mrt. Zon op 06.52, onder 18.45 Maan op 12.03, onder 04.54 Volle Maan: 22 maart (10.58) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Morgen wordt het weer in ons land volledig beheerst door een Oceaan-depressie die vandaag rond de middag bij Ierland is aange komen. De bewolking en later de re gen van deze storing bereiken ons al vandaag. Vannacht en morgen is er dus veel bewolking en perioden met regen. Later op de dag komen even wel vooral in het noorden van het land opklaringen voor. Mëer naar het zuiden moet de hele dag op regen ge rekend worden. Vannacht daalt de temperatuur tot ongeveer 5 graden en overdag loopt het kwik op tot om streeks 8 graden. De wind waait uit het zuidwesten en is matig maar langs de kust en op het IJsselmeer is de wind eerst nog krachtig tot hard en neemt pas in de loop van de mid dag af. Advertentie Op tweede paasdag ten bate van Sport Gehandicapten Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Dansen is plezier voor twee, zo luidt de bekende slogan. Of dat ook na vele uren quickstep, En gelse wals, tango, cha cha cha, rumba en jive nog het ge val is zal blijken in de zaal van dans- en balletschool Kra mer aan 't Vrije te Zierikzee. Daar wordt op tweede paasdag een dansmarathon gehouden waarbij het de be doeling is dat de dansparen twaalf uur achter elkaar op de dansvloer blijven. „Een behoorlijke inspanning. Maar wel te doen, zowel voor jongeren als voor ouderen", aldus dansleraar On no Kramer. Hij nam het initiatief voor het organiseren van de dansmarathon om daarmee geld bijeen te brengen voor de Vereniging Sport Gehan dicapten Schouwen-Duiveland. Twee jaar geleden behaalde Kra mer het diploma dans leraar rolstoel- dansen. Hij kon deze kennis in zijn dansschool aan 't Vrije te Zierikzee niet in praktijk brengen omdat er bij de mindervaliden op Schouwen-Dui veland geen animo bleek te bestaan om te leren rolstoeldansen. Tben de dansleraar werd geconfronteerd met de dansmaratons die momenteel door vele Nederlandse dansscholen wor den georganiseerd, ontstond bij hem het idee om via zo'n marathon wat te doen voor de mindervaliden in de re gio én de aandacht te vestigen op het plezier dat beleefd kan worden aan rolstoeldansen. Net zo leuk „Tijdens mijn opleiding tot leraar rolstoeldansen heb ik zelf ook in een rolstoel leren dansen. Het is net zo leuk als gewoon dansen", aldus Kra mer. Uit zijn enthousiaste toelichting blijkt dat met een rolstoel niet alleen de langzame dansen kunnen worden gedaan maar zelfs rock 'n roll. „Het is natuurlijk niet zo dat de rolstoel al le kanten op vliegt. Maar via het snel le draaien en keren met de rolstoel- wielen en het bewegen met armen en hoofd kan de dans heel goed worden uitgevoerd". Tijdens de tien minuten pauze die de deelnemers aan de marathon ie- vervolg pagina 4 Dansleraar Onno Kramer samen met Laura van der Zande, voorzitster van de Vereniging Sport Gehandicapten Schouwen-Duiveland. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1