„Vakbeweging kan niet op de nullijn blijven zitten" Werken onder woonwagenvrouwen vereist een stukje solidariteit 'n Oliebolletje voor kas van kerkvoogdij Hard slapen? Minder gmd danudenkt 3 Diefstal videorecorder Alcoholcontrole Hond loopt tegen auto Boeren heffen blokkade in Goes op ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 maart 1989 Nr. 24506 AbvaKabo-afdelingsvoorzitter Van Oorschot: ZIERIKZEE - ,We zien nu dat de bedrijven weer volop winst maken en dat met name bedrijven en werkgevers van de voorgestelde belastingverlaging profiteren. De vakbeweging kan dan ook niet op de nullijn blijven zit ten want onze leden hebben recht op een gedeelte van de extra winst die nu wordt gemaakt". Met deze woorden opende voorzitter J. S. van Oorschot van de AbvaKabo afdeling Zierikzee de jaarvergadering in het Huis van Nassau in Zierikzee. Van Oorschot blikte nog eens terug op de voorbije periode, waarin de vakbeweging zich volgens de voorzit ter zeer gediscplineerd heeft opge steld, zonder daarbij afbreuk te doen aan de eigen instelling. ,,De bereid heid om in te leveren was er maar dan niet alleen ten laste van ambtenaren, trendvolgers, AOW-ers, invaliden et cetera" aldus van Oorschot. Winst Volgens Van Oorschot is het tij nu wat gekeerd. Bedrijven maken weer winst en ook de voorgestelde be lastingverlaging zal gunstig uitpak ken voor bedrijven en werkgevers. De minder bedeelden daarentegen zul len volgens de mening van de afde lingsvoorzitter steeds meer worden aangepakt. Het progressieve inko mensbeleid door allerlei maatregelen raakt meer en meer op de achter grond. Ter illustratie wees Van Oor schot op het uitgangspunt dat van ie dere autobezitter een gelijke bijdrage aan het oplossen van het verkeerspro bleem wordt verlangd. Ook wat de oudedagvoorziening betreft had Van Oorschot kritiek. Voor het opvangen van de ziekte kosten van 65-plussers is de AOW- uitkering verhoogd. Ouderen die via een pensioenfonds een pensioen ge nieten hebben hier niet van geprofi teerd omdat deze verhoging voor een groot deel in de kassen van de pen sioenfondsen terecht is gekomen. Voor de afdelingsvoorzitter was het duidelijk dat nu de bedrijven weer winst maken en de minderbedeelden worden aangepakt de vakbeweging niet langer op de nullijn kan blijven zitten. ,,Ook onze leden hebben recht op een gedeelte van de extra winst die nu gemaakt wordt aldus Van Oor schot", die voorts stil stond bij de zorgwekkende toestand van het mi lieu en de gevaren van de toenemende bewapening en de gevolgen van het Europa van '92. Als grenzen verdwijnen komt er dan een verhoging van de criminali teit? hield Van Oorschot zijn gehoor voor. „Gezien al die genoemde pro blemen zal de vakbeweging zich dan ook samen met andere groeperingen in moeten zetten voor een zorgzame samenleving en het beschermen van het milieu. Wat dit betreft is de leus vakbeweging meer dan ooit in bewe ging zeer actueel" aldus Van Oor schot. Behalve het afwerken van het huis houdelijk gedeelte werd tijdens de jaarvergadering ook aandacht be steed aan een aantal jubilarissen. In totaal acht leden die wegens hun 25, 40 of zelfs vijftig jaar lid zijn in aan merking kwamen voor een FNV in signe in aanmerking. Wegens om standigheden kon het merendeel van de jubilarissen niet aanwezig zijn, terwijl een andere jubilaris, zo stelde ZIERIKZEE - Ze kunnen waar schijnlijk geen oliebol meer zien. De vrijwilligers die met vieren urenlang aan het bakken zijn geweest met het doel om door de verkoop van deze goudbruine bollen de kas van de kerkvoogdij van de Nederlandse Hervormde Kerk Elkerzee/Scharen- dijke te spekken. Die opzet bleek zaterdag volledig geslaagd te zijn. De kerkvoogdij die behoorlijk op de kleintjes moet let ten bleek na afloop zo'n 1800,- (bru to) rijker te zijn, hetgeen netto neer komt op ongeveer veertienhonderd gulden. Daarvoor moesten er heel wat oliebollen huis-aan-huis worden verkocht door de zestien verkopers die in Scharendijke en omgeving huis-aan-huis gingen. In totaal 2700 oliebollen zijn er volgens A. Vare kamp verkocht. Voor die hoeveelheid oliebollen heeft bakker Verburg uit Ellemeet heel wat emmers beslag moeten ma ken die door Varekamp, L. Verwest, M. Gaanderse en I. Dorreman tot zak ken vol oliebollen zijn verwerkt. Daarvoor heeft het clubje vrijdag van 16.00 uur tot bijna middernacht ach ter het fornuis gestaan. En dit alles met het doel om ervoor te zorgen dat het begrotingstekort van de kerk voogdij (een paar duizend gulden) wordt teruggebracht. Van Oorschot met enige ongenoegen vast, nooit vergaderingen bezocht en het daarom ongepast vond om voor zo'n insigne wel op te komen dagen. Wel aanwezig waren de heren J. Pro voost en F. Roggeband, die voor hun veertig jaar lid zijn een gouden insig ne kregen opgespeld door districtsbe stuurder Jan Willem Dieten, regio bestuurder van de regio Zuid-West. Bereidheid Dieten die vervolgens in grote lij nen het huidige en toekomstige ziek tekostensysteem met elkaar verge leek stelde in zijn inleiding vast dat na een aantal moeilijke jaren de be reidheid van de mensen om voor hun zaak op te komen toeneemt. Als voor beelden hiervan noemde de AbvaKa- bo-voorman de acties van verpleeg kundigen en de afgelopen acties bij de politie. Verdeling' „Economisch gezien gaat het Ne derland goed, maar de verdeling van de vruchten ervan werkt in het voor deel van de rijkeren. Amtenaren, trendvolgers en uitkeringsgerechtig den blijven achter" aldus Dieten, die uiteenzette waarom het nieuwe ziek tekostensysteem, zoals dat naar aan leiding van het plan Dekker is opge steld in het voordeel van de sterkere (de meer draaagkrachtigen en gezon de Nederlanders) zal werken. Het huidige systeem dat gebaseerd is op solidariteit van gezonde Nederlan ders met zijn zwakkere landgenoot wordt volgens Dieten nu vervangen door een systeem dat op Amerikaan se leest (ieder voor zich) is geschoeid en waarin de ziekenfondsen (na 1992) op moeten boksen tegen particuliere ziektekostenverzekeraars. Ook de IZA en IZR zullen dan moeten fuse ren om in de concurrentiestrijd tus sen de verzekeringsinstanties over eind te blijven. Kwaliteit Zo zullen medicijnen, fysiotherapie en de tandarts uit het basispakket verwijderd worden en dient de verze kerde zich hiervoor extra bij te verze keren. Een andere mogelijkheid is om een hoger eigen risico voor lief te nemen. Een onredelijke zaak is vol gens Dieten dat er een gelijk premie bedrag wordt gevraagd, waardoor de lagere inkomens sowieso duurder uit zijn. Ook het idee van Dees om de maan delijkse bijdrage die nu dertien gul den bedraagt volgend jaar te verdub belen ontlokte bij Dieten nogal wat kritiek. Advertentie De keiharde waarheid is dat hard slapen ongezond en onkomfortabel is. Een soepele, gelijkmatige ondersteuning van uw lichaam is een voorwaar de voor een goede nacht rust. Kom voor een persoonlijk advies naar uw Bedderie specialist. DE BEDDERIESPECIALIST WEET ALLES OVER EEN GEZONDE NACHTRUST. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4, Zierikzee Telefoon 01110-12946 RENESSE - In de nacht van zater dag op zondag werd bij een inbraak in de woning van C. V. in Renesse een videorecorder en een hoeveelheid contant geld gestolen. De dieven kwamen het huis binnen door mid del van braak. Woonivagenvroiiiveniverkster Joocke Scholte kiest de zijde van een vergeten groep ZIERIKZEE - „Aan de positie van de Turkse en Marok kaanse vrouw wordt bij de invulling van de 1990 maatre gel wel aandacht besteed, maar aan het lot van woonwa genvrouwen geen letter. Dat is een vergeten groep" stelt Joocke Scholte sinds september '88 werkzaam als woon- wagenvrouwenwerkster bij de Stichting Woonwagen- werk Midden- en Noord-Zeeland in Goes vast. Deze nieu we functie, die tot eind dit jaar door het ministerie van WVC wordt gesubsidieerd zal nog veel langer hard nodig zijn om de woonwagenvrouwen in het Zeeuwse uit hun sociale isolement te halen. Wat heb je als woonwagenbewoner te zoeken in een maatschappij die je als woonwagenbewoner gelijk in de criminele hoek drukt, die je door mi lieuwetten van je bestaansmogelijk heden als sloper) berooft zonder daarbij alternatieven voor ander werk te bieden. Een maatschappij die je bovendien ook moeilijk kunt be grijpen omdat je nauwelijks of niet kunt lezen en schrijven. Die door vele woonwagenbewoners als vijandig en intolerant ervaren samenleving no digt zeker woonwagenvrouwen niet uit tot actieve deelname aan het maatschappelijk verkeer. Kortom, de gemiddelde woonwagenbewoner heeft weinig vertrouwen in de maat schappij, die hem sinds de eeuwwis seling als een soort paria beschouwt. Om met name woonwagenvrouwen te stimuleren om aan die maatschap pij deel te nemen werkt Joocke Scholte sinds september als speciale vrouwenwerkster bij de Stichting Woonwagenwerk Midden- en Noord- Zeeland. Een unicum want tot dus verre behoorde dat tot het takenpak ket van de woonwagenwerker die al een jaar of tien onder de woonwagen bevolking werkt. Uit zij,n ervaringen bleek echter dat het als man weieens moeilijk kon zijn om met de woonwagenvrouwen in contact te treden. Veelal liepen de contacten van man tot man. Reden om eéns te gaan denken aan een spe ciale vrouwenwerkster, waarvoor het ministerie van welzijn, volksgezond heid en cultuur in het kader van het emancipatiebeleid een bepaald be drag beschikbaar stelde. Bestuurlijk Inmiddels is die speciale vrouwen werkster in de persoon van Joocke Scholte bij de Stichting Woonwagen- werk Midden- en Noord-Zeeland parttime werkzaam en komt er begin april een provinciale staffunctionaris die zich meer met de beleidsmatige en bestuurlijke aspecten van het woonwagenvrouwenwerk gaat bezig houden. Eén van hen Joocke Scholte blijkt die provincia le staffunctionaris niet als een con current te zien. „Ik denk dat het goed is dat diegene die aap de basis werkt, dus met de woonwagenvrouwen niet diegene is die ook met de gemeenten en de provincie rond de tafel moet gaan zitten, omdat dit bij de woonwa genvrouwen onduidelijk over kan ko men. Je moet je immers constant pro fileren als een van hen" aldus Scholte die het werk aan de basis voor haar rekening neemt. Tekortkomingen en problemen worden via haar door gesluisd aan de provinciale staffunc tionaris die deze zaken op bestuur lijk vlak aan moet kaarten. Solidair Joocke Scholte, van huis uit cultu- reel werkster en tevens ook werk zaam onder woonwagenvrouwen in Brabant heeft in de nog korte tijd dat zij in Zeeland werkt een uitgebreid werkplan voor de komende jaren ge maakt. Er valt immers nog heel wat te doen onder én meer nog met woon wagenvrouwen om hun positie te ver beteren. Scholte: „Het allerbelangrijkste is dat je eerst hun vertrouwen moet zien te winnen. Daarom moet je niet al leen jezelf zijn maar moet je je con stant als één van hen profileren, soli dair met ze zijn". Dat winnen van het vertrouwen is heel essentieel om iets van het diep ingewortelde wantrou wen jegens de burgermaatschappij weg te nemen, zo blijkt uit de woor den van de woonwagenvrouwenwerk- ster en Rudy Prager, secretaris van de Stichting Woonwagenwerk Midden- en Noord-Zeeland. Vanaf de eeuwwisseling toen het proces van industrialisatie en vooral ook mechanisatie het einde beteken de voor vele rondtrekkende am bachtslieden, marskramers en land arbeiders is die achterstelling begon- Ook voor de woonwagenvrouwen heeft die industrialisatie en mechani satie gevolgen gehad. Waar zij eerst een belangrijk aandeel in het gezins inkomen leverde werd zij gaandeweg meer teruggedrongen tot een bestaan dat zich in de wagen afspeelde. Vaak betekende dat tevens ook ai-moede omdat er heel wat monden gevoed moesten worden én er in de loop der jaren tevens een trekverbod werd in gesteld. „Met de komst van de vaste standplaatsen is de rol van de vrouw dan ook afgenomen" aldus Joocke Scholte en Rudy Prager. Een ander punt dat in het nadeel van de woonwagenvrouw werkt is dat zij in het verleden vaak negatieve ervaringen met het onderwijs heeft opgedaan, omdat menige leerkracht in het verleden zich weinig gelegen liet liggen aan dat zwerverskind dat nu eens wel en dan weer een poos niet op school verscheen, daarom heeft zij maar al te vaak een afkeer van schoolgaan. Ook nu nog weerhouden die erva ringen woonwagenvrouwen ervan om cursussen te volgen. Dit alles heeft tot gevolg gehad dat met name vrou wen (en ook mannen) boven de dertig jaar niet kunen lezen en schrijven. Vaardigheden die voor een goed func tioneren in de maatschappij onmis baar zijn. Wie niet kan lezen of schrij ven is immers afhankelijk van ande ren bij het lezen en invullen van for mulieren en het verrichten van ande re formaliteiten. Dat samen onder de knie krijgen van dit lezen en schrij ven is een van de zaken, waaraan Joocke Scholte samen met het Regio naal Educatief Centrum in Goes de nodige aandacht wil gaan besteden. Niet op een schoolse wijze, maar juist Joocke Scholte en Rudy Prayer van de Stichting Woonwagenwerk Midden- en Noord-Zeeland: Woonwagenvrouwen vormen een vergeten groep'(Foto: Joop van Houdt). door heel praktische zaken te gaan behandelen. Een ander punt dat op het verlang lijstje van de woonwagenvrouwen- werkster staat is het opzetten van een kadercursus in Zeeland, die de woon wagenvrouwen mondiger en zelfbe wuster moet maken. Daarbij wordt ingegaan op de wijze waarop je onder andere de gemeente móet benaderen. Grote mond Een grote mond opzetten om je ge lijk te halen is vaak niet de juiste me thode, al is het gezien de leefstruc- tuur niet verwonderlijk dat woonwa genbewoners wat sneller hun stem verheffen. Uit een onderzoek is im mers komen vast te staan dat het wo nen met veel mensen in een kleine ruimte ertoe leidt dat diegene die aandacht wil zijn stem moet verhef fen. Iets dat in de burgermaatschap pij met zijn ruime woningen niet wordt begrepen. Een andere taak die Joocke Scholte zich heeft gesteld is om vrouwen uit de wagen te krijgen door ze vooral ook een stukje gezelligheid te bieden. „Het organiseren van bijvoorbeeld een bingo is voor velen al een hele drempel" aldus de woonwagenwerk ster die er niets voor voelt om als een soort opgelegde figuur voor hen pro blemen op te lossen. „In feite moeten ze het zelf gaan klaren en daarbij pro beer ik ze op weg te helpen" zo om schrijft Joocke Scholte haar taak. Dat op weg helpen bestaat niet al leen uit het activeren van de vrouwen om ook buiten hun wagen actief te zijn maar ook door veel naar ze te luisteren en om samen zaken te be spreken. „Het serieus genomen wor den door anderen is erg belangrijk" meent de woonwagenvrouwen- werkster. De wetenschap dat de maatschap pij hen over het algemeen liever ziet gaan dan komen is overigens niet de enige reden waarom de woonwagen vrouwen zo weinig uit hun wagen ko men. Ook de sociale controle binnen de groep werkt soms remmend. Wie zou verwachten dat het met name de mannen zijn die zich verzetten wan neer hun vrouw naar naailes wil of bijeenkomst van het Landelijk Woon wagenvrouwen Overleg, een belan gengroep die probeert om de mondig heid van de woonwagenvrouw te ver groten, wil bijwonen heeft het mis. Volgen Joocke Scholte zijn het vaak de mannén die hun vrouw aansporen om mee te gan. Veel vaker zijn het de vrouwen zelf die elkaar tegenhouden, omdat dit nu eenmaal afwijkt van de oude leefpatronen die nog steeds wor den nageleefd. Ofschoon er (vermoedelijk door de slechte leefomstandigheden) relatief weinig oudere vrouwen in een kamp zijn, is de omafiguur belangrijk. Naar datgene wat oma zegt wordt ge luisterd en ook de sociale controle binnen de vrouwengemeenschap zelf is erg groot. Wanneer een vrouw be sluit om iets te gaan leren, dan wordt ze in haar enthousiasme maar al te vaak door de groep afgeremd. Wie on danks die tegenwerking toch doorzet komt dan ook nogal eens naast de groep te staan, omdat deze zich door zijn studie min of meer aansluit bij de burgermaatschappij die de woon wagenbewoner door de jaren heen met de nodige argwaan en minach ting heeft benaderd. Een gegeven, waarmee de woonwagenvrouwen- werkster, die regelmatig in de acht kampen in Noord- en Midden-Zee land te gast is, rekening moet hou den. ZIERIKZEE - Bij een alcoholcon trole die zaterdagavond werd gehou den in Zierikzee moest de politie aan drie bestuurders een rijverbod opleg gen. De controle werd gehouden bij de Zuidhavenpoort te Zierikzee. De poli tie hield tussen 23.00 en 24.00 uur on geveer 50 auto's aan om te controleren of men niet te veel alcohol had ge dronken. In drie gevallen bleek de be stuurder meer dan de toegestaane hoeveelheid geestrijk vocht te heb ben genuttigd. Het alcohol-promilla ge lag daarbij tussen 0,5 en 0,8. Dat was aanleiding voor het opleggen van een rijverbod van enkele uren, maar niet zoveel dat een proces-verbaal met de daaraan verbonden boete werd opgelegd. SCHARENDIJKE - De personen auto van E. K. uit Spijkenisse werd aan de voorzijde beschadigd doordat een hond tegen het voertuig aanliep. Dat gebeurde zondagmiddag om ongeveer 17.30 uur op de weg over de Brouwersdam bij Scharendijke. De Duitser E. R. S. liep met het dier te wandelen toen de hond zich losrukte en de weg oprende tegen de auto van E. K. Het voertuig werd aan de lin kervoorzijde beschadigd. Het dier werd door de dierenarts behandeld vanwege zijn verwondingen. GOES - De Zeeuwse boeren die vanaf vanmorgen, maandag, zes uur het Landbouwcentrum in Goes bezet hielden, hebben rond half tien hun blokkade opgeheven. Zij deden dit nadat de directeur van het land bouwcentrum, ir. C. Oomen, had toe gezegd de grieven van de boeren nog maals over te brengen aan minister Braks van landbouw en visserij. Kort daarvoor had ZLM-voorzitter H. C. van der Maas de demonstreren de boeren toegesproken. Hij ver klaarde opnieuw dat het water de boeren tot aan de lippen staat en dat er nu oplossingen moeten komen. „De akkerbouw vraagt de maat schappij of er in de toekomst nog landbouw mogelijk is", aldus Van der Maas. De boeren willen nu oplossin gen zien en niet op de lange termijn. Van der Maas hield vast aan de twee weken geleden al gestelde eisen: geen prijsdaling of anders nationale compensatie, krachtige stimulerings maatregelen van de overheid en rede lijke milieumaatregelen op basis van wederzijdse afspraken. De actiebereidheid onder de Zèeuwse akkerbouwers is nog steeds zeer groot. Het Zeeuws Agrarisch Jongerencontact deelde tijdens de be zetting pamfletten uit waarin het de boeren oproept donderdag deel te ne men aan een actie in Den Haag. De boeren worden opgeroepen per bus of per trekker naar Den Haag te komen voor een massale protestdemonstra tie die voert langs het ministerie van landbouw, het Malieveld en het Bin nenhof en die eindigt bij paleis Huis Tbn Bosch. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling)- I 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6o/o B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3