Zierikzeeënaar zoekt zijn recht bij Raad van State agenda Commandant H. J. Fierens twintig jaar bij brandweer Zierikzee Zierikzee uit zorg over volwassenenonderwijs WATERSTANDEN DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V, Kabinet stelt besluit bouw kerncentrales voorlopig uit Ruime voldoende voor Nijpels Maandag wordt subsidieregeling schone auto's van kracht 2 „U bent geen diplomaatmaar u heeft wel alles van een echte brandweercommandant" Asselbergs ging in zijn toespraak allereerst in op het afgelopen jaar voor het Zierikzeese brandweer korps. „Het is een jaar waar ontzet tend veel in gebeurd is", aldus Assel bergs. Hij stelde dat men in 1988 eigenlijk met weinig echte branden te maken heeft gehad. „Van de 22 keer dat er uitgerukt moest worden was het tien keer loos alarm en dat is ei genlijk teveel". het salaris van de vrijwillige brand weerlieden. Asselbergs: „Het is uiteindelijk maar een hongerloontje en ik vind het een betreurenswaardige zaak dat de fiscus met deze benadering komt. We moeten daar eensgezind een oplossing voor zien te vinden en met vereende krachten proberen dit slechte beleid ten goede te keren". ZIERIKZEE - „U bent geen diplomaat. U heeft wel al les van een echte brandweercommandant". Zo omschreef burgemeester inr. J. J. P. M. Asselbergs brandweercom mandant H. J. Fierens. Tijdens een bijeenkomst in de brandweergarage in Zierikzee werd even stil gestaan bij het feit dat Fierens al 20 jaar actief is binnen het Zierik zeese brandweerkorps. Tijdens de bijeenkomst werd ook afscheid genomen van W. A. Boot, brandwacht eerste klas. mandant heeft. Niet alleen een fors postuur, maar ook een stem met een behoorlijk volume. „U bent geen di plomaat, maar u zegt altijd zonder omwegen wat u op het hart heeft. En dat kunnen wij als gemeente wel waarderen", aldus Asselbergs. Op de bijeenkomst in de Zierikzee se brandweergarage was er behalve voor het jubileum van Fierens ook aandacht voor het afscheid van' W. A. Boot. Hij is verhuisd naar Seroosker- ke en moet dus noodgedwongen het Zierikzeese korps verlaten. Hij heeft zich wel meteen al aangemeld bij het brandweerkorps van Renesse. „Het is jammer dat je weggaat want je bent een prima brandweer man", stelde burgemeester Assel bergs in een korte toespraak tot Boot. Hit handen van de burgemees ter kreeg Boot de bronzen spuitgast uitgereikt. Brandweercommandant Fierens schaarde zich in een korte toespraak volmondig achter de lovende woor den van burgemeester Asselbergs. „We hebben je leren kennen als een kalme, rustige jongen. Goed, na een vergadering ging je nooit als eerste weg. Maar bij wedstrijden was je al tijd één van de besten. Je was altijd stik fanatiek", aldus Fierens. Na mens de manschappen bood hij Boot een tinnen fruitschaal aan. In zijn toespraak ging Fierens ook, heel kort, in op zijn eigen jubileum. Hij wimpelde daarbij alle lof weg. „Ik ben veel te veel in het zonnetje gezet en ik ben denk ik wel tien centi meter gegroeid, maar ik heb alleen maar gewoon mijn plicht gedaan", al dus Fierens. Hij kenschetste zichzelf als een soort tussenpersoon tussen de manschappen en de gemeente. „Ik kan mijn werk alleen goed doen als de manschappen achter me staan", zo stelde de brandweercom mandant. Hij maakte van de gelegen heid gebruik om het kader in het zon netje te zetten, „want alleen zou ik het niet aankunnen", aldus Fierens. Open dag' Asselbergs stelde in zijn toespraak dat de open dag een van de hoogte punten in het jaar 1988 is geweest. „Een dag waarop bleek dat veel inge zetenen van Zierikzee eigenlijk veel te weinig weten van de brandweer", zo stelde de burgervader. Hij ken schetste de Zierikzeese brandweer als een goed opgeleid korps, maar ging ook niet voorbij aan de strubbe lingen die er rond een bepaalde cur sus is geweest. „Wij als gemeentebestuur kunnen er alle begrip voor opbrengen dat men soms aarzelt om een dergelijke cursus te volgen", aldus Asselbergs. Hij nam verder in zijn toespraak stelling tegen de claim die de be lastingdienst doet op een deel van Vertrouwen Vervolgens ging Asselbergs in op de loopbaan van Fierens bij het Zie rikzeese brandweerkorps. „Hij kwam al snel in het kader terecht", aldus Asselbergs. Fierens volgde in 1984 brandweercommandant D. Kou- wenberg op. „De manschappen stel den hun vertrouwen in u en u heeft dat vertrouwen meer dan waarge maakt". Asselbergs tekende daarbij dat Fierens lang niet altijd even makke lijk is. ,,U staat uw mannetje, maar u bent ook loyaal tegenover het korps", aldus de burgemeester. Hij stelde vervolgens dat Fierens alles van een echte brandweercom- Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs speldt brandweercommandant H. J. Fierens de bij zijn jubileum horende ver sierselen op. (Foto: Joop van Houdt). herordening leerlingvervoer niet conform de wet? ZIERIKZEE - ,,'t Gaaf me om het principe dat ouders van kinderen die onder de leerplichtwet vallen en die door hun bijzondere omstandigheden geen vrije school keuze hebben niet opgezadeld kunnen worden met een inkomensafhankelijke bijdrage naast een vast bedrag van tweehonderd gulden, terwijl er voor studenten een openbaar vervoer kaart komt". Het zit de heer F. Baak- man uit Zierikzee behoorlijk hoog. Zo hoog zelfs dat hij een Arob-procedure bij de Raad van State heeft aan gespannen tegen het ministerie van onderwijs en weten schappen. DEN HAAG - De regering neemt in deze kabinetsperiode geen besluit meer over de bouw van nieuwe kern centrales. Zo'n besluit zou aanvanke lijk nog dit jaar vallen. Het kabinet heeft echter vrijdag besloten tot uit stel met twee jaar tot de volgende versie van het elektriciteitsplan. Vice-premier De Korte zei na de mi nisterraad dat nog een aantal aanvul lende studies moet worden verricht naar de wenselijkheid en veiligheid van nieuwe centrales. Daarover brengt een groot aantal instanties ad vies uit. Enkele belangrijke adviezen zijn nog niet binnen. De Gasunie zou voor de zomer uit sluitsel van het kabinet moeten heb ben in verband met het nieuwe elek triciteitsplan, dat een looptijd heeft van twee jaar. Het plan moet in april volgend jaar worden bijgesteld. Het kabinet heeft daarom „uit hoofde van zorgvuldigheid" tot uitstel besloten. De bijstelling van het plan heeft be trekking op de jaren 1999 en 2000. De Korte zei afgelopen week nog in de Tweede Kamer niet precies te weten wanneer er een besluit zou vallen over nieuwe kerncentrales. Maar volgens hem kwam het in ieder geval nog dit jaar. De Korte's partij, de WD, publi ceerde donderdag haar ontwerp-ver- kiezingsprogramma, waarin terug houdendheid wordt betracht tegen over de bouw van nieuwe centrales. HILVERSUM - De doorsnee Neder lander beloont milieu-minister Nij pels met een dikke zes. Het gemid delde rapport-cijfer voor het beleid van de VVD-bewindsman is 6,6. Dit is een uitkomst van een steekproef door het onderzoeksbureau NSS, die in het TROS-radioprogramma Ka merbreed bekend is gemaakt. Volgens de peiling doet Nijpels het. doorgaans bij de vrouwen iets beter dan bij de mannen. Zijn liberale geestverwanten zetten hem op 6,9. De CDA-aanhang geeft Nijpels een 6,7, de PvdA zet hem op 6,5 en D'66 sluit de rij met een rapportcijfer van 6,4. Het NSS-onderzoek leert verder dat een ruime meerderheid van 60 procent van de ondervraagden Nij pels ook in een volgend kabinet wel ziet zitten, terwijl 27 procent liever heeft dat de huidige milieu-bewinds man het veld ruimt. Datum Zierikzee 14 maart Roompot Buiten 14 maart Bruinisse 14 maart Wemeldinge 14 maart Doodtj: 16 maart Vorige week, toen de Zierikzeese commissie onderwijs zich boog over de vraag of er een maximum gesteld zou moeten worden voor de inkomen safhankelijke bijdrage die ouders in sommige gevallen moeten betalen voor het vervoer van hun kind volgde Baakman de discussie vanaf de pu blieke tribune aandachtig. Aanlei ding voor deze discussie vormde het verzoek van de Stichting Samenwer kingsscholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden (waar toe scholen als de Anne Frankschool in Goes en de Tborenvliedtschool in Middelburg behoren) om voor ouders van leerlingen van het speciaal on derwijs (met name de lom en mok scholen) een maximum te bepalen voor de bijdrage die zij op grond van hun inkomen moeten betalen. In het kort komt die regeling erop neer dat ouders met een belastbaar inkomen van minimaal 27.000 per jaar een vast bedrag van tweehon derd gulden moeten betalen voor het vervoer van hun kroost. Wanneer dé afstand tussen school en woning meer dan twintig kilometer bedraagt (iets dat gezien de geografische situa tie in Zeeland niet uitzonderlijk is) moet naast dat vaste bedrag nog een inkomensafhankelijke bijdrage wor den betaald door ouders met een be lastbaar inkomen vanaf 27.000,-. Extremen Ofschoon de regeling uitgaat van het principe dat de sterkste schou ders de zwaarste lasten moeten dra gen, heeft deze bijna twee jaar oude verordening in een aantal gevallen Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 08.05 155 01.40 -143 20.30 122 14.20 -154 06.40 157 00.30 -140 19.20 118 13.05 149 08.15 165 01.45 -152 20.45 133 14.15 -162 08.05 177 01.50 -157 20.40 141 14.25 -167 tot extreme verschillen geleid. Baak man: „Het kan in uitzonderlijke ge vallen voorkomen dat iemand voor een vervoerafstand van twintig kilo meter tweehonderd gulden moet be-, talen, terwijl een ander voor een af stand van 21 kilometer een bedrag van tweeduizend gulden per jaar op tafel moet leggen. Het zijn weliswaar extremen maar toch". Ofschoon Baakm^n wiens tienjari ge zoon dagelijks de Anne Frank school in Goes bezoekt geen proble men heeft met het bedrag dat hij voor het vervoer van zijn zoon moet beta len, heeft hij grote bezwaren tegen deze regeling. Tfemeer daar minister Deetman voor studenten met een ba sisbeurs een openbaar vervoer kaart in petto heeft. Relatie Baakman: „Op zich is het een goede regeling maar er zou een relatie moe ten zijn met de kosten van het open baar vervoer. Het betreft hier immers kinderen die leerplichtig zijn en geen vrije schoolkeuze hebben omdat de minister, zo stelt Baakman, geen faci liteiten beschikbaar stelt om deze kinderen met wat extra begeleiding in het basisonderwijs te houden. Feit is dat wanneer een kind gebruik maakt of moet maken van het spe ciaal vervoer het in negen van de tien gevallen duurder uit is dan wanneer het gebruik zou maken van het regu liere openbaar vervoer. 'Volgens Baakman heeft dit er reeds toe geleid dat een ouder besloten heeft om zijn kind met het openbaar vervoer naar school te laten gaan. „Het paard ach ter de wagen spannen" zo concludeert de Zierikzeeënaar omdat dit een te rugkeer naar de oude toestand, toen er geen sprake was van speciaal leer lingenvervoer, betekent. Keuze Niet iedere ouder heeft echter de keuze tussen speciaal leerlingenver voer en openbaar vervoer. De busver bindingen kunnen dit onmogelijk maken maar ook de leeftijd of handi cap van het kind kan het gebruik ma ken van openbaar vervoer uitsluiten. Juist omdat sommige ouders geen keuzemogelijkheden hebben is het volgens Baakman noodzakelijk dat de inkomensafhankelijke bijdrage gerelateerd wordt aan het bedrag dat de ouder kwijt zou zijn wanneer het kind met het openbaar vervoer zou reizen. Nu is het volgens Baakman zo dat inkomensgroep tussen de 27.000 gul den en de vijftig mille door deze rege ling relatief het zwaarst worden ge troffen. Baakman. heeft zijn grieven tegen deze huidige regeling reeds vo rig jaar bij de gemeente Zierikzee kenbaar gemaakt. Maar zonder veel succes, want in december werd hem medegedeeld dat zijn bezwaren wa ren afgewezen. Baakman: „Ik kan niet anders zeggen dan dat de ge meente Zierikzee correct heeft gehan deld. Zolang mijn bezwaarschrift in behandeling was werd de betaling van de ouderbijdrage opgeschort." Raad van State Inmiddels heeft Baakman het ho gerop gezocht en heeft hij bij de Raad van State een arob-procedure aan gespannen. Dit omdat zijns inziens de huidige regeling, die door de Ver eniging van Nederlandse Vereniging is uitgewerkt niet conform de wet ba sisonderwijs en interimwet speciaal (voortgezet) onderwijs en de daarin opgenomen regeling met betrekking tot de regeling van de vervoerkosten. Met name de combinatie van een vast bedrag van tweehonderd gulden en de inkomensafhankelijke ouderbij drage is volgens hem onjuist. „Bij het volgen van de wet zou alleen het inko men als uitgangspunt genomen moe ten worden" aldus Baakman, die er van uitgaat dat leerplichtigen in principe gratis onderwijs zouden moeten krijgen. Hoe groot de kans is dat Baakman door de Raad van State in het gelijk wordt gesteld kan hij moeilijk in schatten. „Ik heb er echt geen zich op, maar op grond van een gesprek met iemand van het ministerie van onderwijs en wetenschappen heb ik er maar op gegokt" aldus Baakman. BRUSSEL - De staalproduktie in de Europese Gemeenschap is vorig jaar met 8,9 procent toegenomen. Ook in de eerste zes maanden van dit jaar verwacht de Europese Commis sie een verdere groei van de produk- tie, zo heeft deze in Brussel bekend gemaakt. DEN HAAG - Met ingang van maandag, vandaag, gaat de subsidie regeling voor schone auto's in. Dat heeft het ministerie van milieube heer meegedeeld. Dit betekent dat de regering 850 gulden uittrekt voor personenauto's, die voldoen aan de Europese normen voor wat betreft de uitlaatgassen. Een bedrag van 1700 gulden is be schikbaar voor auto's, waarvan de uitstoot van vervuilende stoffen vol doet aan de strengere Amerikaanse normen. Deze wagens zijn uitgerust met een katalysator. Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Brief naar minister Deetman en Tweede Kamer ZIERIKZEE -^..Zierikzee vraagt de minister om rekening te houden met de belangen van inwoners van plattelandsgebieden en niet af te breken wat in de loop der jaren is opgebouwd". Dit klemmende verzoek heeft de gemeente Zierikzee schriftelijk bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen en de Tweede Kamer gedeponeerd. Het gemeentebestuur van Zie rikzee uit in dit schrijven aan par lement en bewindsman haar zorg over de toekomst van het dag- en avondonderwijs aan volwassenen. Gevreesd wordt dat het aanbod van onderwijs aan volwassenen in de komende jaren zal afnemen. Het uitstellen van de kortings maatregel op de personeelsforma tie met één jaar biedt geen garan tie dat er geen vermindering komt. Nieuwe wetsontwerpen vor men een reden tot bezorgdheid. De Zeeuwse Dag- en Avondscho- longcmeenschap met vestigingen in Vlissingen, Middelburg, Goes en Zierikzee beantwoordt juist door die geografische spreiding aan haar doel om volwassenen als nog kansen op inderwijs te bie den. Zoals de plannen van de mi nister er nu uitzien wordt er in de toekomst een bedrag per leerling verstrekt. Een regeling die, zo schrijft het gemeentebestuur van Zierikzee in het nadeel van dunbe volkte gebieden werkt. Gezien het feit dat de Zeeuwse Dag- en Avondscholengemecn- schap vier aparte vestigingen heeft zal dit in de toekomst tot het maken van keuzes leiden, hetgeen ertoe kan leiden dat het aanbod aan cursussen verschraalt. Voor cursisten die aangewezen zijn op het openbaar vervoer kan dat tot gevolg hebben dat deze geen avondonderwijs meer kunnen vol gen. Uit vrees dat hiermee datge ne wordt afgebroken wat in jaren is opgebouwd vraagt het Zierik zeese gemeentebestuur de minis ter en de Tweede Kamer om reke ning te houden met de belangen van de bevolking in plattelandsge bieden en het volwassenenonder wijs. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Maandag 13 maart Zierikzee Commissievergadering sociale zaken in raadzaal van stadhuis. 16.00 uur. Commissievergadering sport in com missiekamer van stadhuis. 16.30 uur. Commissievergadering financiën in raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Algemene ledenvergadering VW- Zierikzee in bovenzaal restaurant Mondragon. Aanvang 20.00 uur. Renesse Ouderavond peuterspeelzaal 't Opstapje. Peuterspeelzaalgebouw. 20.00 uur. Vlissingen Opening Innovatiecentrum Zeeland met bijeenkomst in hotel Brittannia. 15.30 uur. Dinsdag 14 maart Zierikzee Jaarvergadering snijmaiskern. Huis van Nassau. 19.45 uur. Concertzaal. Concert Gustav Rivi- nius, cello en Paul Rivinius, piano. 20.00 uur. Concert klassieke muziek. Concert zaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Adviescommissie ro. Gemeentehuis. 20.30 uur. Renesse Voorjaarsvergadering WV-Renesse. Motel Delta Inn. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering marktcommissie in het gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 15 maart Zierikzee Open middag leerlingen basisscholen groep 8. Scholengemeenschap Schou- wen-Duiveland, Hatfieldpark. 13.15- 15.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. Zalen centrum Nederlandse Hervormde kerk (ingang naast Albert Heijn). 14.30 uur. Ledenvergadering kring Schouwen- Duiveland CBTB. Huis van Nassau. 19.45 uur. Vergadering NCVB. Bovenzaal Gere formeerde kerk. 20.00 uur. Donderdag 16 maart ^Zierikzee Bijeenkomst NBvP afdeling Schou wen. Huis van Nassau. 14.00 uur. Ingebruikname geïntegreerd school gebouw 't Kofschip. 15.00 uur. Open avond alle belangstellenden voorlichtingsmarkt m.m.v. bedrijven en instellingen. Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland, Hatfieldpark. 18.30-21.00 uur. Vrijdag 17 maart Zierikzee Jaarvergadering FNV-Schouwen- Duiveland in Huis van Nassau, spre ker Jan Brink. 19.30 uur. Zaterdag 18 maart Zierikzee Uitvoering Kunst'en Eer. Concert zaal. 20.00 uur. Serooskerke Verkoping Welfare-artikelen. Dorps huis. 14.00 tot 16.30 uur. Brouwershaven Kleding- en speelgoedbeurs Het Knutselhuis in de Blokkendoos. 09.30-12.00 uur. Zaterdag 18 maart Zierikzee Postzegelbeurs. Huis van Nassau. 10.00 tot 17.00 uur. Zondag 19 maart Zierikzee Opname radioprogramma Parade der besten. Concertzaal. 14.00 uur. Dinsdag 21 maart Bruinisse Jubilea-viering brandweerlieden. Dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 22 maart Zierikzee Vergadering Waterschap, 's Landska- mer. 9.00 uur. Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30- 16.30 uur. Donderdag 23 maart Noordwelle Receptie vanwege afscheid basis schooldirecteur J. A. C. Smallegange. Dorpshuis. 14.30 tot 1?.00 uur. Maandag 27 maart Zierikzee JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Dinsdag 28 maart Zierikzee Invullen belastingformulier CNV- leden. Gereformeerde kerk. Sint Do- musstraat. 19.30 uur. Donderdag 30 maart Zierikzee Thema-avond eenzaamheid door FMD in Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDPEBEURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2