Veel belangstelling voor Straofeest Scharendijke Losgebroken koe zorgt voor opschudding in Nieuwerkerk Vakantievierende Oosterburen krijgen Duitstalige Badkrant DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gaat gemeen tesecretaris Izeboud Zierik zee verlaten? ft 't is nu echt heel dichtbij aan de Oudeweg in Zierikzee. Nog 3 nachtjes slapen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Jubileum Woonwagen Abraham Voetbal Brandweercommandant H. J. Fierens uit Zie- Werken met woonwagenvrouwen vereist een De ambtenaren van de gemeente Duiveland Deze week een uitgebreid (foto)verslag van het rikzee is in de bloemetjes gezet in verband met stukje solidariteit. (Pag. 3). hebben hun burgervader Abraham laten zien. voetballende Zierikzee. dat een gelijkspel bin- zijn jubileum. (Pag. 2). (Pag. 4). nenhaalde. (Pag. 6). MAANDAG 13 MAART 1989 145ste jaargang Nr. 24506 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Die het bittere niet geproefd heeft, verdient het zoe te niet. Gezegde DEN HAAG - De Bouw- en Hout bond FNV is de laatste vier jaar ge groeid met 7.000 leden. Dat is meer dan de bond 2elf had verwacht. Be stuurder A. Schrijver heeft dat be kendgemaakt op de slotdag van het vierjaarlijkse algemeen congres van de bond in Den Haag. Van de 250.000 bouwvakkers zijn er nu ruim 150.000 lid van de Bouw- en Houtbond FNV. ZIERIKZEE - De heer A. G. Ize boud, momenteel gemeentesecreta ris in Zierikzee maakt gerede kans om te worden benoemd tot gemeente secretaris van Tholen. Door het colle ge van b en w van die gemeente is de heer Izeboud als eerste gegadigde voor die functie aangewezen. Het enige dat nu nog rest is de goedkeu ring van de gemeenteraad. Een advertentie in een vakblad waarin de vacature werd gemeld le verde in totaal 29 sollicitanten op, waaruit een vijftal kandidaten voor een nader onderzoek werd geselec teerd. Vervolgens hebben de kandida ten een drietal gesprekken met het college, medezeggenschapsraad, een personeelsdelegatie en de commissie bestuurlijke aangelegenheden gehad. Voordracht Op grond van die uitkomsten is door het college van b en w en de com missie bestuurlijke aangelegenheden een voordracht gemaakt. De voor keur gaat hierbij uit naar de huidige gemeentesecretaris van Zierikzee, A. G. Izeboud. Als tweede op de lijst komt de heer A. G. van de Sande, mo menteel hoofd van de afdeling wel zijn en algemeen bestuur van de ge meente Tholeri voor deze functie in aanmerking. Het Straofeest in Scharendijke dat dit jaar voor de dertiende keer werd gehouden trok een record aantal deelnemers en erg veel toeschouwers. (Foto: Joop van Houdt). Kleurrijk en folkloristisch spektakel onder prima weersomstandigheden Wordt dè huidige gemeentesecretaris van Zierikzee A. G. Izeboud straks de nieuwe gemeentesecretaris van Tholen? SCHARENDIJKE - „Ik kan me niet herinneren dat de belangstelling ooit zo groot is geweest". Met deze woor den sloeg burgemeester W. den Boer van Middenschou- wen de spijker op de kop. Mede door toedoen van de weergoden die zich zaterdag van hun zonnigste kant lie ten zien trok het Straogebeuren in Scharendijke niet al leen een recordaantal Straorijders (drieëntwintig in to taal) maar ook veel publiek. Scharendijke dat de op een na laat ste is in de rij van dorpen waar de ou de Strao-traditie zich jaarlijks vol trekt koesterde zich zaterdag heel toepasselijk in een lentezonnetje. Toepasselijk omdat het Straogebeu ren onlosmakelijk verbonden is met de lente. In vroeger tijden behoorde het wassen van de paardevoeten in de weken voor Pasen immers net zozeer bij het voorjaar als de grote schoon maak. Ook in Scharendijke zijn de paar devoeten inmiddels weer schoonge wassen na het „pootje"baden bij het strand aan de Brouwersdam. In to taal 23 deelnemers (negen meer dan vorig jaar) verzamelden zich om streeks half een op het Zwarte Plein, waar de met rozetten versierde paar den eerst van alle kanten werden be keken door de dames D. Louwerse, W. Dorreman en H. van der Linde. Geen eenvoudige opgave om uit die 23 paarden de fraaist versierde aan te wijzen. Het onderlinge verschil tus sen de nummer één (Ellen Rivas) en twee (Daniëlle Rotteveel) bedroeg dan ook maar een half puntje. Op de derde plaats eindigde de amazone Mary Korsman. Voorafgegaan door oudgediende Mari Geleijnse uit Haamstede ver trok de stoet rond de klok van één uur via de Elkerzeeseweg naar het strand voor de traditionele voeten wasserij. Het werd nog even span nend toen de twee trekpaarden voor de oude boerenkar' van Stoffel van der Velde schrokken en op hol sloe gen. Twee straten lang daverde de met kinderen volgeladen kar door het dorp. Door toedoen van politie man Colijn die zonder aarzelen op de kar sprong kwam de kar uiteindelijk op de Elkerzeeseweg tot stilstand. Stalen ros Inmiddels hadden de kinderen in de leeftijd van 4 tot 12 jaar hun stalen ros gepakt voor het ringrijden in de Dorpsstraat, als voorproefje op het „echte" ringsteken voor de ruiters, dat later in de middag werd gehou den. In de oudste categorie (elf en twaalf jaar) bleek Jan Willem Doele- man met vijf ringen overtuigend de beste ringrijder op de fiets te zijn. In de categorie zeven tot elf jaar bleek de eindstrijd een onderonsje voor de familie Van Baarle te zijn. Uiteinde lijk wist Barry van Baarle zijn twee lingbroer Bobby van de eerste plaats te verdringen. Bij de allerjongsten ging de eerste prijs na een spannende strijd naar Ingemar Struys met een eindtotaal van vijf ringen. Kriskras Na de klok van twee ging de aan dacht weer naar de stoet ruiters die vanaf jeugdsoos Trace voorafgegaan werd door Nut en Uitspanning en de volgeladen boerenkar van Van der Velde een tocht kriskras door het dorp maakte, waarbij getracht was om zoveel mogelijk langs- de bejaar denwoningen te trekken. Via via kwam de stoet uiteindelijk in de Dorpsstraat aan waar A. Hubregtse van het Straocomité en burgemeester Den Boer de stoet verwelkomden. De burgervader bleek verheugd te zijn over het feit dat het Straogebeu ren leeft onder de bevolking. Dit con cludeerde Den Boer op grond van het feit dat de inwoners van Scharendij ke elk jaar via intekenlijsten een fi nanciële bijdrage leveren aan het Straofeest. Na dit intermezzo werd de Dorps straat veranderd in een ringsteekpar- cours waar door de ruiters en amazo nes in een drietal manches werd gestreden om de eerste plaats. Dit ringsteken werd uiteindelijk een> Scharendijks onderonsje, doordat Arina de Oude, Henk van de Linde en Marjan Veerman respectievelijk de eerste, tweede en derde plaats in de wacht wisten te slepen. Het Strao feest werd 's avonds zoals gebruike lijk afgesloten met een dansavond in De Putmeet, waarbij de Celebration Band uit Spijkenisse voor een vrolij ke muzikale noot zorgde. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> ffih PÊ Biir Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Toenemende bewolking Vannacht opklaringen en nog een enkele bui. Morgen toenemende be wolking, maar nog geen regen. De wind draait van west naar zuidwest en is langs de kust 5 tot 6, landin waarts 4 tot 5. Kans op vorst aan de grond vannacht. Minimumtempera tuur komende nacht 1 graad. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 17 mrt.: Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: noordwest 4 Vrijdag: Af en toe zon Kaps op neerslag; 40% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 6 graden Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 14 mrt. Zon op 06.57, onder 18.42 Maan op 09.48, onder 03.16 Eerste Kwartier: 14 maart (11.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Komende nacht en mor gen trekt een rug van hogedruk af komstig van de Golf van Biscaje ten zuiden van ons land naar Midden- Duitsland. Dit brengt vannacht op klaringen met zich mee, maar de vrij krachtige westelijke wind zorgt er voor dat de temperatuur niet al te veel daalt en op ongeveer 3 graden uitkomt. In de loop van de dag nadert de be wolking van een Oceaanstoring en neemt de bewolking toe. Deze storing bereikt ons niet voor woensdagmor gen, maar de regen die daar bijhoort is morgenavond al boven ons land. De middagtemperatuur komt op onge veer 8 graden. De wind die vannacht nog westelijk is, draait naar het zuid westen en is vrij krachtig, langs de kust af en toe krachtig tot hard. Dier drukt slager door muur heen Dit seizoen eerste uitgave drukkerij/uitgeverij Lakenman en Ochtman ZIERIKZEE - Eindelijk is het zover. De Duitse vakantiegangers, die jaarlijks naar Schouwen-Duiveland afreizen om daar van hun rust te genieten, krijgen een Badkrant in hun eigen taal. De Duitstalige Badkrant verschijnt dit zomer seizoen naast de bekende gele editie. De Badkrant, is evenals de Zierikzeesche Nieuwsbode en de Nieuwsbode Extra een uitgave van drukkerij Lakenman en Ochtman te Zierikzee. De Badkrant geniet met name onder de vele gasten in de streek grote bekendheid. Het blad, dat jaarlijks twaalf keer verschijnt, geeft de vakantieganger inzicht in de vele activiteiten in de streek en verschaft daarnaast praktische in: formatie, die varieert van de kerk diensten tot een bezoek aan de dienstdoende huisarts. De toe ristische bedrijven hebben met de Badkrant een middel hun recla meboodschap aan de recreant over te brengen. De Badkrant, die haar 55e le vensjaar in is gegaan, blijft ge woon verschijnen; dertien keer dit jaar. De Duitstalige versie rolt dit jaar één keer van de pers en wordt naar verwachting in het hoogsei zoen verspreid onder de gasten. In de speciale uitgave krijgen de Oosterburen informatie, die het gehele seizoen waarde houdt. Naast een uitvoerige culturele agenda worden er algemene ver halen over de streek opgenomen. Antwoord De Duitstalige uitgave is een antwoord van de uitgever op de vele verzoeken vanuit het toeristi sche bedrijfsleven. Er bestaat gro te behoefte aan een Duits blad. te meer omdat het aantal bezoekers vanuit het Oosten nog steeds toe neemt. Het biedt de bedrijven de gelegenheid om in het Duits het produkt of de diensten aan te bie den. Daarnaast kan eindelijk in gegaan worden op de vragen van de Duitsers om Duitstalig infor matiemateriaal. Zoals gezegd betreft het dit jaar een éénmalige uitgave, waarbij de vorm en de oplage nog niet vast staan. Het is de bedoeling, dat de krant ook volgend jaar gedrukt gaat worden en mogelijk, dat het als een Duitse bijlage van de Ne derlandse Badkrant gaat ver schijnen. Lakenman en Ochtman heeft in eerste instantie de VVV- besturen aangeschreven. De uit gever wil met de nieuwe uitgave zoveel mogelijk tegemoet komen aan de wensen vanuit de VVV's, die in bun hoedanigheid de toe ristische bedrijven in de regio ver tegenwoordigen. Een eerste ver kenning h cc ft de nodige positieve reacties opgeleverd. NIEUWERKERK - Een jonge koe heeft zaterdagmid dag voor grote opschudding gezorgd in het centrum van Nieuwerkerk. Het dier brak los toen het door D. V. uit Nieuwerkerk naar de slagerij van B. T. aan de Achter straat werd gebracht om geslacht te worden. Voor de po litie in de Oude Noordstraat met twee schoten uit een ka rabijn een einde maakte aan het leven van de koe richtte het dier veel schade aan en verwondde slager B. T. De paniektocht van het dier begon om ongeveer 14.30 uur toen het door eigenaar D. V. de slachtplaats van sla ger T. werd binnengeleid. Blijkbaar had het dier andere plannen dan ge slacht te worden. Het rukte zich los en drukte zijn begeleider en de slager aan de kant. Slager B. T. werd daarbij zonder pardon door een muurtje heengedrukt. Hij brak zijn sleutel been. De muur viel om. Verdovingspistool Nadat het dier een aantal tuintjes had omgeploegd kwam het in de Ou de Noordstraat terecht. De inmiddels gearriveerde dierenarts E. Wonder- gem probeerde het dier tot rust te brengen via een verdovingspistool. Het dier werd daardoor beneveld. Maar blijkbaar niet voldoende want toen men haar trachtte te benaderen ging zij er opnieuw vandoor. De koe liep in de richting van de Kerkring waar inmiddels veel pu blick was verzameld om naar de nic^ alledaagse gebeurtenis te kijken. Het dier liep recht op de mensen in die in paniek probeerden weg te ko men en daarbij over elkaar heen vie len. Volgens een woordvoerder van de politie mag het een wonder heten dat daarbij niemand werd gewond. Eigenaar D. V. trachtte het dier klem te rijden met de veewagen waarmee hij de koe had vervoerd. Dat leek gelukt te zijn. Maar toen men het aangereden dier wilde pak ken ging het er opnieuw vandoor de Oude Noordstraat in. Het beschadig de daarbij een paar geparkeerd staande auto's. Uiteindelijk slaagde men erin het dier in een hoek te drij ven en kon de politie met twee scho ten uit een karabijn de koe doden. Het dier werd onmiddellijk ge slacht. Volgens de politie duurde de tocht van het dier onnodig lang om dat men door de grote en opdringeri ge hoeveelheid belangstellenden niet eerder adequaat kon optreden. „We hadden het dier veel eerder willen doodschieten. Maar dat kon niet om dat er steeds mensen in het schoots veld van de politie stonden. Iedereen wilde vooraan staan om maar niets te missen". De slager vertelde dat jonge runderen van het vrouwelijk geslacht gevaarlijker zijn dan stieren. En dat werd zaterdag in de praktijk be vestigd. GOES - Negentien Zeeuwse bedrij ven hebben een pilaar van de Grote of Maria Magdalenakerk van Goes „geadopteerd", waarmee zij bijdra gen aan het behoud van deze 15de eeuwse kerk. De kerk steunt totaal op 42 pilaren die het bedrijfsleven voor bedragen van 5.000 tot 25.000 gulden per stuk kan adopteren. Met het geld kan de kerk worden aange past en ook een culturele functie krij gen. Tbtaal is voor restauratie en aan passing 1,2 miljoen gulden nodig. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1