DE VIER WINDEN Blues in jeugdsoos Trace Jongeren eten te veel en drinken te veel alcohol 4 The Wild Cats in Big S Meer dan 3.000 toeristen bezoeken de gorilla's in Rwanda Iemand die je niet kent Nederland drinkt minder bier Concert klassieke muziek V ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 maart 1989 Nr. 24504 KIGALI - In het voetspoor van de antropologe Dian Fossey hebben dit jaar al meer dan 3.000 toeristen een afspraak gemaakt voor een bezoek aan de gorilla's in Rwanda. De film Gorilla's in de mist, die op het leven van Dian Fossey is gebaseerd, trekt op dit moment in een groot aantal landen volle zalen. ,,Dit is een stuk waar ik wel om kan lachen", zei een mevrouw op de eerste rij. Ze had gelijk. Maar het blijspel Gedeelde liefde, halve liefde dat ivoensdagavond in de Zierikzee- se Concertzaal op de planken werd gebracht had veel meer in zich. Op een knappe en subtiele manier wer den de onderlinge machtsverhoudin gen tussen drie echtparen aeschetst. En de verschuivingen die daarin op traden. De woorden half en gedeeld in de titel van het stuk werden door schrijver Alan Ayckboum ook in het blijspel zelf consequent doorge voerd. Op het toneel was het inte rieur van twee huiskamers door el kaar heen opgesteld. Kasten, stoelen en tafels in twee heel verschillende interieurstijlen stonden in het decor dwars door elkaar heen. En dat was ook het geval met de diverse echtpa ren. Terwijl men zich in hetzelfde ge deeldedecor bevond speelden zich diverse scenes onafhankelijk van el kaar af. Schrijver Ayckboum en re gisseur Arnold Gelderman slaagden er desondanks in het stuk op een ver rassende wijze tot een eenheid te ma ken. Het water dat Michiel Kerbosch als Willem Dekwaadsteniet in de ene huiskamer in zijn gezicht kreeg ge gooid, was ook bij zijn optreden in de andere huiskamer heel verklaarbaar omdat hij daar de vlotter van het toi let had 'gerepareerd'. Verder waren het de professionele acteerprestaties van de zes toneelspelers die de voor- stelliJig twee en een halfuur boeiend en amusant hielden. André van den Heuvel speelde de goedaardige Guus Goedhart die met zijn langdradige, naïeve manier van doen ergernis op wekt bij zijn vrouw Yvonne die hem op een subtiele manier overheerst. Kitty Janssen liet via deze rol zien hoe Yvonne toch weer respect krijgt voor haar man die zich op een naïeve, maar vasthoudende wijze inzet voor het welzijn van zijn twee medewer kers en hun echtgenotes. Bob en Trees van Dam gespeeld door Rob Fruithof en Ellis van den Brink. Een onstuimig echtpaar dat de ongenoe gens ten opzichte van elkaar luid ruchtig kenbaar maakt. Heel anders is dat met het echtpaar Dekwaadste niet gespeeld door Michiel Kerbosch en Marja Lieuwen. Zij worden ge bruikt als alibi voor een slippertje van Yvonne Goedhart en Bob van Dam. In de misverstanden en intri ges die daaruit voortkomen laat Marja Lieuwen op een knappe wijze zien hoe de timide, afhankelijke Ma ry Dekwaadsteniet zich zodanig ont wikkelt dat ze zich durft af te zetten tegen haar echtgenoot die haar 'met eigen handen heeft gevormd'. Alles bij elkaar zorgde Gedeelde liefde, halve liefde voor een boeiend avond je uit waarbij je ook nog af en toe in een deuk laq. MV SCHARENDIJKE - Bluesliefhebbers kunnen zich vrijdag 17 maart vervoegen in jeugdsoos Trace in Scha- rendijke. Die avond speelt daar de Flakkeese formatie Spare Wheel. Deze uit Dirksland afkomstige band speelt stevige blues en shoivblues. De drie man sterke ritmesectie bestaat uit Leen Witvliet (gitaar). Kees Koppelman basgitaaren Piet Witvliet (drums). Sologitarist Dick Doornheim en zanger Hans Ketting voe gen daar het hunne aan toe. Het optreden in Trace begint om 22.00 uur. Conclusie voedingsondersoek onder scholieren BURGH-HAAMSTEDE - Zaterdag 11 maart staat de Rotterdamse Rock Roll-formatie The Wild Cats op het podium van jeugdsoos Big S in Burgh- Haamstede. Vette kuiven dus en leren jacks en snelle rock roll. Ofwel pure ouderwetse rock roll op z'n best. Voor The Wild Cats bestaan de landsgren zen ook al niet meer. Hun kwaliteiten zijn inmiddels ook al op de buitenland se podia gedemonstreerd. Zij hebben optredens verzorgd in België. Luxem burg, Engeland, Frankrijk, Duitsland en zelfs Zwitserland. Jeugdsoos Big S is open vanaf 19.30 uur en tot 21.30 uur is het weer happy 2 hour. ZIERIKZEE - Jongeren tussen de 13 en 21 jaar eten te veel en drinken te veel alcohol. Dat blijkt uit een onder zoek van de Hilversumse diëtiste G. P. Post. Ze heeft ge durende tien jaar een voedingsonderzoek gedaan bij een groep van tweehonderd scholieren. Post promoveert woensdag 15 maart op het onderzoek aan de Landbouw universiteit in Wageningen. Uit het onderzoek blijkt dat jongeren in het algemeen te veel en të vet eten. Het voed sel bevat te weinig plantaardig vet, brood en aardappe len en te veel dierlijk vet. Bovendien gebruiken de scho lieren te veel suikerhoudende produkten. Tussen hun dertiende en eenentwintigste jaar stijgt het alcoholge bruik volgens Post schrikbarend: van een glas tot tien a twintig glazen per week. Ze is daarom van mening dat het gebruik van alcohol door deze jongeren moet worden ontmoedigd. In vergelijking met de aanbevelin- dingsmiddelen. Uit het onderzoek gen van de Nederlandse Voedings-' blijkt dat de slechte voeding voor een raad eten de jongeren te veel vlees, belangrijk deel een gevolg is van de dierlijk vet en suikerhoudende voe- hoge consumptie van snacks, zoals snoep, limonade, patat, ijs en frika- dellen. Ongeveer eenderde van het to tale voedsel van de jongeren bestaat uit snacks. Deze „maaltijden" leve ren 10 procent van de dagelijkse hoe veelheid eiwit, 20 procent van het vet, en 5 tot 25 procent van de dagelijkse portie vitaminen. Verband In het onderzoek is bovendien voor het eerst aangetoond dat er een ver band bestaat tussen late lichamelijke rijping en gezond eten. Post heeft ont dekt dat meisjes en jongens die later lichamelijk rijp zijn gezonder leven dan leeftijdsgenoten die vroeger rijp zijn. Ze eten gezonder en bewegen meer. Het is nog onduidelijk wat hiervan de oorzaak is. Meisjes tussen de 13 en 21 jaar blij ken vrijwel constant dezelfde hoe veelheid voedsel per dag (2300 kcal) te eten. Bij jongens neemt deze dage lijkse hoeveelheid van 2800 tot 3300 kcal toe. Maar zowel jongens als meisjes eten te veel. Op hun eenen twintigste is er sprake van een toena me van het percentage lichaamsvet. Meisjes die voeding van een hoge kwaliteit gebruiken leveren betere sportprestaties en zijn gezonder dan leeftijdgenoten die het liefst snacks eten. Dat verschil blijkt bij jongens echter niet te bestaan. Jongens die voedsel van een slechte kwaliteit ge bruiken blijken zelfs meer aan sport AMSTERDAM - De export van in Nederland gebrouwen bier is vorig jaar met 3,3 procent gestegen tot ruim 5,7 miljoen hectoliter. De in voer vertoonde een stijging van 27,8 procent tot 683000 hectoliter. De con sumptie per hoofd van de bevolking daalde met een liter tot gemiddeld 83,3 liter. Het Centraal Brouwerij kantoor heeft deze cijfers bekendge maakt. De totale Nederlandse produktie bedroeg in 1988 17,5 miljoen hectoli ter. Dat is bijna even veel als in het jaar daarvoor. Nederlands bier wordt uitgevoerd naar 133 landen, verspreid over de gehele wereld. Het brouwerij kantoor verwacht dat de invoer dit jaar weer zal dalen. De stijging vorig jaar was volgens het kantoor eenma lig. Wegens sluiting van een bierbrou werij moest tijdelijk bier in het bui tenland worden gebrouwen. te doen. Volgens Post komt dit door dat sportieve jongens meer gebruik maken van het snackaanbod in sport kantines. Meisjes blijken minder ijzerhou dend voedsel te eten dan jongens. De oorzaak hiervan is dat meisjes waar schijnlijk minder vlees eten. Post vermoedt dat dit een gevolg is van ve getarische invloeden. Alcoholgebruik Het onderzoek besteedt speciale aandacht aan het alcoholgebruik on der jongeren. Van de 13-jarigen ge bruikt 10 procent alcohol en van de 21-jarigen is dat gestegen tot 75 pro cent. Bij meisjes en jongens begint het gebruik met gemiddeld een glas per week. Jongens van 21 jaar gebrui ken inmiddels 21 glazen per week en meisjes van die leeftijd 7 glazen. Bij jongens wordt het hoge aantal vooral bepaald door de hoge consumptie in de weekeinden. Bij 5 procent van de jongeren is sprake van een zeer hoge alcoholcon sumptie, met name in de weekein den. Een deel van hen drinkt 50 gla zen per week waarvan soms 25 glazen op een avond in het weekeinde. Grote hoeveelheden Post vindt deze hoeveelheden zo groot dat er volgens haar een veel ac tiever beleid moet komen om jonge ren matig te laten drinken. De dië tiste sluit haar onderzoek af met de stelling dat „Nederlanders zich druk ker maken over een uitgebalanceerde voeding voor hun huisideren, dan over hun eigen voedingsgewoonten". H.et onderzoek werd uitgevoerd on der HAVO- en VWO-scholieren in een scholengemeenschap in Amsterdam. Leerlingen van een school in Purme- rend dienden als controlegroep. Vrijdag 10 maart Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.35 uur Centennial, Amerikaanse serie gebaseerd op het gelijknamige boek van James A. Michener. 16.25 uur Columbus.... of wat er alle maal nog te ontdekken valt, geva rieerd magazine. 17.30 uur Journaal. 17.46 Sport op vrijdag, sportmagazi- ne. 18.30 uur The Muppetshow. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Hints, spelprogramma. 19.55 uur Die verkaufte Braut, opera van Bedrich Smetana rechtstreeks vanuit de Twentse Schouwburg in Enschede. 21.17 uur Achter de schermen, kijkje bij Opera Forum. 21.30 uur Die verkaufte Braut, ver volg. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 23.30 uur Harry en Walter go to New York, Amerikaanse speelfilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Tita Tovenaar, serie. Afl. 37. 16.28 uur Suske en Wiske, serie. 16.50 uur Dieren in het wild, natuur serie. 17.13 uur De DD show, spelprogram ma gepresenteerd door Norbert Net ten. 17.43 uur Heathcliff Co, tekenfilm serie. 18.05" uur TROS Aktua junior, actua liteitenmagazine voor de jeugd. 18.30 uur TROS Sport. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Op volle toeren, muziek programma gepresenteerd door Chiel Montagne. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Jaap Aap presenteert Weg- trekkers Animal Crackers. 20.40 uur Alf, Amerikaanse comedy serie. 21.05 uur Op goed geluk, spelpro gramma. 21.50 uur 'Allo 'allo. Engelse comedy serie. 22.25 uur TROS Aktua export, ex- portspecial. Vandaag: Zwitserland. 23.05 uur Simonskoop, filmmagazi ne. 23.41 uur Journaal Nederland 3 08.55, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.00 uur Ik zoek, ik zoek een kinder boek. Les 2. 10.00 uur Nieuws uit de natuur. Les 17. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal 17.30 uur Journaal 17.44 uur Sesamstraat 18.00 uur Paspoort. 18.30 uur Latijn, taal en cultuur van de Romeinen. Les 15. 19.00 uur Het klokhuis. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Nationale finale songfesti val, rechtstreekse uitzending vanuit de Grote Zaal van het RAI-Congres- centrum te Amsterdam. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Gesprek met de minister president. 22.50 uur Uit de kunst extra: Boeken- weekspecial. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltevisie 15.00 uur Arnold, Amerikaanse serie. 15.30 uur Felice. Herh. 16.05 uur I.Q.. Herh. 16.35 uur Labyrinth, herh. 17.30 uur Black Beauty, Britse jeugd serie. Afl. 11. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 104, herh. 18.05 uur Prikballon, kleutermagazi ne. 18.20 uur Schoolslag, spelprogramma voor middelbare scholieren. 19.00 uur Uitzending door derden, programma van de Liberale Televi sie- en Radio-Omroep. 19.25 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 74. 20.20 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.30 uur Rusland en de Sovjet Unie, 9-delige serie. Afl. 9 (slot). 21.45 uur Festival van Vlaanderen. 22.25 uur Kunst-zaken 22.30 uur Nieuws 22.45 uur Weerbericht Aansl. Paardenkoersen 22.50 uur Les jupons de la révolution. Franse serie. Afl. 1. 00.20 uur Coda: „Schatplichtig" van Leónard Nolens. BRT 2 18.45 uur Babel, tweewekelijkse nieuwsbrief voor Marokkaanse mi granten. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 695. 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.30 uur Cocoon, Amerikaanse speelfilm uit 1985. 22.25 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. ZIERIKZEE - In de Concertzaal te Zierikzee wordt op dinsdag 14 maart een concert van klassieke muziek gehouden. De broers Gustav Ri- vinius (violoncello) en Paul Rivinius vertolken werken van Stravinsky, Beethoven en Rachmaninoff. De broers werden geboren in München en ontvingen in de loop der jaren vele internationale prijzen en eervolle vermeldingen. Het concert begint om 20.00 uur. 69 Ze heeft angst voor de diepten, waarin oncontroleerbare machten hun spel proberen te spelen met de hulpeloos dolende mens. 't Erkennen van het bestaan dier machten, 't aan voelen van hun tegenwoordigheid nu en dan, zijn haar ingeboren, een vreemde gave van haar geboorteland, die ze mee kreeg op de levensreis, 't Zal goed zijn, beweging, afleiding te zoeken, ook voor de oude man. „Zo, vader, heeft u weer een uiltje geknapt? Zal ik u eens wat rondrij den over 't erf? Misschien kunnen we nog even in de molen kijken, Geurt is er nog. Doen, vader?" Weer staren de ogen van 't andere land haar vol afweer aan. De stem echter is beter verstaanbaar, dan hij in weken is geweest. „Vader? Ben ik jouw vader dan? Wie ben jij eigenlijk, meissie?" „Kom, dat weet u best, ik ben im mers Thea, de vrouw van Geurt!" De oude man gaat er niet op in, hoe wel Thea bijna zeker weet, dat hij haar begrijpt. „Allemaal vreemden", klinkt zijn stem vol wrevel. „Er loopt er hier nog zo een rond, een meid met een witte schort voor. Wie zou dat wezen, denk je, die meid?" „Dat is de zuster, vader. U is erg ziek geweest, de zuster is toen geko men, om u te verplegen". „Niks te zusteren, ik wou jullie wijzer hebben met al die vreemden". De onnatuurlijk blanke hand Door M. A. M. RENES-BOLDINGH wordt onder de plaid uitgehaald en beweegt stuurloos op en neer, als sloeg hij de maat. Als sloeg hij de maat bij een lied van de chaos, dat op geen enkele mensenmaat past. Gefas cineerd kijkt Thea ernaar. „God", bidt ze, „God, laat 't ophou den, laat 't niet verder gaan, dit, dat niet van Uw Rijk is!" Maar 't houdt niet op. Er zijn din gen, die niet kunnen ophoud jn, tenzij hun loop geheel vervuld is. Er zijn be kers, die tot de laatste droppel ge proefd moeten worden, eer ze tot scherven worden geworpen. En God spreekt niet het halt, wanneer het zo met de zaken staat. „Laten we de boel maar de-he-len, want de wereld is zo schoon!" kraait machteloos de gebarsten stem. In een ban van angst besloten, neemt Thea de rugleuning ter hand en begint het wagentje langzaam voorwaarts te duwen, 't Zingen gaat niet verder; 't hoofd zakt weer voor over. Goddank, misschien slaapt hij in na deze ongedachte krachtsinspan ning. Thea ziet om zich heen en probeert haar gedachten vast te hechten aan de schone wereld, waarvan haar tuin en huis een deel uitmaken. De weiden, waarover, ondanks het zorgvuldig se lecteren, toch de goudflonkering van duizenden boterbloemen dwaalt. Een onuitsprekelijke weelde, die weiden onder de hardblauwe zomerhemel. Verderop zijn korenvelden, waar doorheen de sikkel gaat. Daarachter nog, in de brede uitwatersloot, staan enkele kleine, driekante zeilen. In de sloten dichtbij zwemmen de blanke eendenfamilies, die de polder bevol ken; de jongen hebben de nestveren sinds lang vrloren; ze zijn wit als de moedertjes en bijna even fors. Gulzig snebberen ze rond in 't eendekroos, dat als een regen van groene vlokjes hun blanke veren bedekt. Een reiger, die met brede vlucht laag over zweeft, duikt neer aan de slootkant om roerloos langs z'n snavel naar 't wateroppervlak te turen. In de verste hoek van het erf wendt Thea de steven. De vaart gaat nu re gelrecht op de molenkolos aan; zijn schaduw draait zich reeds naar het oosten en bedreigt Thea's tuin. Een schaduw, even stomp als het lichaam, dat hem op de aarde werpt. Thea's fantasie gaat aan 't werk. Stel, dat de molen nu zijn wieken nog had! Stel, dat het daar nu suisde en zong met geweldige molenstem. Stel, dat de levende winden Gods de arbeid regeerden, in plaats van een dode motor Zou het leven zich dan anders ontwikkeld hebben? Rus tiger en evenwichtiger meer ver trouwend ook, door sterkere binding aan God? Ze stelt zich de molen voor. zoals ze hem gekend heeft nog geen tien jaar geleden hoewel het een mensenleeftijd lijkt. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5