Onderzoek effecten ULV's nog niet plaatsgevonden Directeur Grevelingenschap sluit mogelijke aanleg camping langs Grevelingendam niet uit Verbouwing uitgesteld Schuddebeurs J aarvergadering snijmaiskern Streektaal middag 4 (Infrarood-opname. Joop van Houdt) Advertentie RIN deed alleen literatuurstudie ZONNEMAIRE - Hoewel de proefperiode, waarin men vanaf Brouwershaven de lucht in mag met Ultra Lichte Vliegtuigen, op 23 maart aanstaande afloopt, heeft in die tijd geen onderzoek plaatsgevonden naar de effecten van deze nieuwe sport. Een verlenging van de proefperiode met nog een jaar is alleen mogelijk in het kader van een procedure om het ULV-vliegveld definitief te maken. Zo blijkt uit een circulaire van de rijksoverheid. ,,Ik hecht niet aan een literatuuron derzoek. Hoe je ook over het ULV- vliegen denkt, ik denk dat voor een goed oordeel een praktijkonderzoek nodig is". Moeilijke positie Uit de reacties van burgemeester C. Slabbekoorn, die de bijeenkomst ook bijwoonde, bleek dat het dagelijks bestuur van Brouwershaven niet blij is met de situatie. ,,Als er geen uit spraak komt op grond van een onder- Een en ander werd gezegd door PvdA-provinciaal statenlid H. Vene kamp. De provinciaal bestuurder was in het dorpshuis te Zonnemaire om met PvdA-leden en andere belang stellenden over het ULV-vliegveld na bij Brouwershaven te praten. Tijdens de proefperiode, waarin de ministe ries van verkeer en waterstaat, vrom en de Rijksluchtvaartdienst een on derzoek naar de effecten zouden laten verrichten, heeft het RIN (Rijks Insti tuut Natuur) enkel een literatuurstu die over ULV's uitgevoerd. Venekamp sprak over 'een foutje van rijkszijde'. zoek naar de effecten van ULV's bij Brouwershaven komen wij in een moeilijke positie. Wij zijn dan niet bij machte om de gemeenteraad te advi seren over het al dan niet definitief toestaan van een ULV-vliegveld bij B rou wershaven Op aandringen van Venekamp liet Slabbekoorn weten dat het hem in deze situatie het beste lijkt om de ULV-vliegclub Brouwershaven te ad viseren even te stoppen met hun acti viteiten. „Tot er wel een uitspraak van de rijksoverheid is op grond waarvan het gemeentebestuur een beslissing kan nemen. We moeten de resultaten van een praktijkonder zoek naar de effecten van ULV's af wachten. Eigenmachtig kunnen we niet beslissen". Volgens statenlid Venekamp is er sprake van een patstelling. „Het ge meentebestuur van Brouwershaven is op dit moment op een cruciaal punt gekomen. Er zijn twee dingen moge lijk. Of men verlengt het proefjaar OUWERKERK - De verbouwing- van het dorpshuis aan de Ring te Ouwerkerk wordt naar verwachting nog twee a drie jaar uitgesteld. Het gemeentebestuur van Duiveland wil op deze manier nog wat meer geld sparen zodat de ver bouwing op een meer in grijpende manier kan worden uitgevoerd dan aanvankelijk de bedoe ling was. Dit werd meegedeeld door de~ burgemeester van Duiveland, A. Bergshoeff. Het dagelijks bestuur van de gemeente Duiveland heeft de afgelopen weken intensief overleg gevoerd met mensen van de Stichting Ontwikkeling Ouwerkerk. Niet blij Dat kwam omdat veel inwoners van Ouwerkerk niet blij waren met het verbouwingsplan voor het dorpshuis dat de gemeente dit jaar wilde uitvoeren. Voor dit plan was 300.000 gulden gereser veerd. De Stichting Ontwikkeling Ouwerkerk kwam echter met een alternatief verbouwingsplan om dat zij vond dat de zaal van het dorpshuis breder gemaakt zou moeten worden. En dat de bouw kundige toestand van de achterzij de van het toneel (waar lekkages en verzakkingen zijn) moet wor den aangepakt. Om aan alle wensen van de dorpsbewoners betreffende hun dorpshuis te kunnen voldoen zou de verbouwing naar schatting 800.000 gulden gaan kosten. Het resultaat van het overleg is nu dat aan de wensen van de dorpsbewo ners zal worden voldaan, maar dan pas over twee a drie jaar als het benodigde geld ervoor be- schikbaar is. Uit een toelichting van Bergs hoeff bleek dat het achterste ge deelte van het dorpshuis helemaal zal afgebroken en opnieuw wor den gebouwd. De zaal en het to neel worden hierbij een stuk bre der dan nu het geval is. Het voorste gedeelte van het dorps huis zal worden verbouwd. Er wordt een toiletruimte, een garde robe en een keukentje in onder ge bracht. De gevel van het monu mentale gebouw aan de Ring wordt in de originele staat ge handhaafd. Enthousiast Natuurlijk moet het gemeente bestuur in vervolg op het overleg tussen het college van benwen de Stichting Ontwikkeling Ouwer kerk zijn fiat nog geven aan dit 'uitstel om het goed te kunnen doen'. Bergshoeff vertelde daarbij geen problemen te verwachten. „De raadsleden die ik heb gepolst zijn enthousiast over het plan". zodat het onderzoek alsnog kan wor den uitgevoerd. Maar dan is men ge lijk bezig met een procedure om het vliegveld definitief te maken. Of men besluit het ULV-vliegveld bij Brou wershaven niet toe te staan en gelast de vliegclub te stoppen met zijn acti viteiten". Precedentwerking Venekamp uitte zijn zorg over de precedentwerking vanwege het steeds doorgaan van de activiteiten van de vliegclub. „Het gevaar bestaat dat het definitief worden van het vliegveld niet meer is tegen te hou den omdat er te veel is gebeurd. Het vliegveld wordt steeds verder inge richt en er komen meer leden bij de vliegclub". Uit een toelichting van L. Sassen uit Zuid-Beijerland van de landelij ke ULV-vereniging bleek dat op het vliegveldje bij Brouwershaven niet meer dan tien ULV-toestellen mogen worden gestationeerd. En dat de vliegclub Brouwershaven niet meer dan honderd leden mag hebben (op dit moment zijn er ongeveer dertig). Naar aanleiding van vragen van Ve nekamp liet hij weten dat de ULV- vliegers niet van plan zijn alleen bo ven Schouwen-Duiveland te blijven vliegen. „Wij gaan het land in en de ULV-vliegers van elders komen naar hier. Het ziet er naar uit dat de hoog- tegrens waarop we mogen vliegen wordt opgetrokken boven de 400 me ter. Dan mogen we ook over stiltege- bieden heen vliegen". Vrees Mede op grond daarvan sprak het provinciale statenlid de vrees uit dat in de toekomst bij Brouwershaven een frequenter ULV-luchtverkeer zal komen dan nu het geval is. „Als men toestaat dat er 24 ULV-vliegvelden komen in Nederland, wordt het een rotzooitje in de lucht. Dan komen ook allerlei ULV's van elders naar hier. Ze landen hier om bij te tanken en even koffie te drinken". N. van de Luitgaren-Thorsen schet- INSTALLATIEBEDRIJF ste de overlast die zij als inwoonster van Brouwershaven heeft van het ge luid dat de ULV's produceren. „Veel mensen wonen hier voor de rust en stilte. Ze fietsen graag in het gebied waar de ULV's vliegen. Dat is een in breuk op de rust". Van de Luitgaren was een van de initiatiefnemers van een actie die 113 handtekeningen opleverde van bewoners uit de ge meente die tegen de komst van het vliegveld zijn. Sassen nodigde haar uit om met de vliegclub over de over last te komen praten. De voorzitter van de PvdA-fractie in de Brouwse gemeenteraad, C. J. de Munnik was van mening dat elke zaak twee kanten heeft. „Zeeland wordt gezien als de groene long tus sen twee industriegebieden. We moe ten wel oppassen dat die groene long geen slaapgebied wordt door allerlei ontwikkelingen tegen te houden". Kleine zwanen De vergadering werd ook bijge woond door de secretaris van de Vo gelwerkgroep van de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland, Cor Berrevoets uit Zierikzee. Hij begon vier jaar geleden met een weten schappelijk onderzoek naar vogel concentraties op Schouwen-Duive land. „Het is opvallend dat dit jaar in de omgeving van Brouwershaven zo weinig concentraties kleine zwanen voorkomen. Terwijl er momenteel in de rest van het eiland juist heel veel kleine zwanen zijn liep de populatie in de polders om Brouwershaven te rug van 200 naar 17 beesten. Dat is zeer opvallend". DEN HAAG - De werkgroep Her kenning, een werkgroep van en voor kinderen van mensen die in de Twee de Wereldoorlog aan de kant van de bezetter stonden, organiseert op 15 en 16 april een weekeinde in het cen trum „Kerk en Wereld" in Drieber gen. Kinderen van „foute ouders" kunnen elkaar daar in kleine groep jes ontmoeten om over hun proble men te praten, zo heeft de werkgroep bekendgemaakt. ZIERIKZEE - De veiligheid in de landbouw. Dat is het onderwerp waarover ing W Kusters een inlei ding houdt tijdens de jaarvergade ring van de Snijmaiskern Schouwen- Duiveland op dinsdag 14 maart in het Huis van Nassau te Zierikzee. Kusters is specialist bedrijfsuitrus- ting van het consulentschap rundvee houderij voor Noord-Brabant en Zee land. Behalve de inleiding van Kusters staat de aankoop van zaai- mais op de agenda van de jaarverga dering. Verder omvat de bijeenkomst een huishoudelijk gedeelte. De verga dering begint om 19.45 uur. Vervolg van pagina 1 zijn. Om die reden is het dan ook zaak dat het dialect zo spoedig moge lijk op papier wordt vastgelegd om te voorkomen dat het uitsterft. Dat voor het nageslacht bewaren is naast het bevorderen van de belang stelling voor de streektaal ook een van de doelstellingen van de Zeeuw- sche Vereniging voor Dialectonder zoek. Dit veiligstellen voor het na geslacht gebeurt door het bijeenbren gen van materiaal voor het woorden boek der Zeeuwse dialecten, waarvan de eerste druk halverwege de jaren zestig verscheen en het uitgeven van regioboeken over de verschillende di alecten in Zeeland en Goeree-Over- flakkee. Eind '89 of begin '90 ver schijnt het door dr. De Vin samenge stelde boek over het dialect op Schouwen-Duiveland. Middag Om de belangstelling voor de streektaal op Schouwen-Duiveland aan te wakkeren is nu door de Zeeuw- sche Vereniging voor Dialectonder zoek en de Streektaalcommissie een middag in de Concertzaal belegd waarin op verschillende manieren aandacht aan het dialect wordt be steed. Programma Deze middag wordt om 14.00 uur geopend door de voorziter van de Ver eniging voor Dialectonderzoek, me vrouw Van de Zande-Vleugels Schut ter. Vervolgens zal dr De Vin iets vertellen over het dialect van Schouwen-Duiveland en het werk van de Streektaalcommissie, waar van hij voorzitter is. Om 14.15 uur is er een een optreden van Elvira Vos- Simons die begeleid wordt door Ar- jaon (Ad Leijdekkers). Wullum van Brue W. van Gilst) draagt om 14.35 uur wat Bruse verhalen voor. Na de pauze is het om 15.30 uur de beurt van de dames Veltman-Hack en Klaasse- Van IJseldijk om in een voordracht en met zang te herinneren aan een Ouwerkerkse vrachtrieër. Om kwart voor vier brengt Arjaon verhalen uut 't Zêêuwse 'oekje waarna hij opnieuw Elvira Vos-Simons begeleidt. Om 16.25 uur wordt deze streektaalmid dag afgesloten door voorzitter J. D. de Kam van de Vereniging Stad en Lande terwijl een kinderkoor bege leid door Mar van der Veer een aantal liedjes in de streektaal ten gehore zal brengen. De heer P. Boot uit Zierik zee zal de verschillende programma onderdelen aan elkaar praten. Het past nu niet in het schapsbeleidmaar we kunnen het er mogelijk wel in plaatsen BROUWERSHAVEN - Directeur L. Rietveld van Natuur- en Recreatieschap De Grevclingcn sluit een mo gelijke aanleg van een kampeerterrein langs de Greve lingendam niet op voorhand uit. Dat werd duidelijk op een bijeenkomst voor belanghebbenden en gebruikers, van de Grevelingen die gehouden werd in het Tonnenma- gazijn in Brouwershaven. „Het past op dit moment niet in het schapsbeleid", aldus Rietveld. „Maar we kunnen het er mogelijk wel in plaatsen". spraak namens het schap over doen", aldus Rietveld. Hij stelde dat er be hoefte bestaat aan opvang van re creanten langs de Grevelingendam. Op de bijeenkomst in het Brouwse Tonnenmagazijn kwam een aantal za ken aan de orde dat door belangheb benden cn gebruikers zelf ingebracht was. Met name van de kant van de Zeeuwse Milieu Federatie werden de nodige vragen voorgelegd aan het schap. Een van die vragen was of het juist is dat er plannen bestaan voor de aanleg van een kampeerterrein langs dc Grevelingendam. Enthousiast Directeur Rietveld reageerde op die vraag met de opmerking dat er inder daad sprake is van bepaalde plannen. „Zelf ben ik daar heel enthousiast over. maar ik kan daar nog geen uit- Op dc opmerking van F. Jansen, voorzitter van dc Natuur- cn Vogel wacht Schouwen-Duiveland dat hij Bruinisse toch Aquadelta voorhan den is reageerde burgemeester T. C. Hekman dat er in de toekomst toch iets aan opvang gedaan zal moeten worden. Een vertegenwoordiger van de ZMF stelde daarop dat meer verblijfsre- creatie toelaten langs de Grevelin gendam automatisch betekent dat er minder ruimte overblijft voor dagre creatie. „Ik zie liever dat voor dat laatste meer opvangmogelijkheden komen". Waarop ir. J. Visser stelde dat de discussie prematuur is. „Er is nu alleen nog maar sprake van verkenning" Maatregelen Aan de orde kwam ook de vraag wat er gedaan kan worden om te voorkomen dat surfers en zwemmers uitzwermen van de Kleine Stampers plaat naar de Stampersplaat. SBB- vertegenwoordiger Feenstra stelde dat alleen meer surveillance in dit ge val soelaas kan bieden. Van dc kant van de ZMF werd op dc bijeenkomst aangedrongen op meer structurele en rigorcuze maatregelen om recreanten te weren van dc Stam persplaat. Directeur Rietveld zegde staande de vergadering toe te zullen overleg gen met Staatsbosbeheer om te be zien welke oplossingen mo'gelijk zijn. „Ik ga er dan wel vanuit dat het pro bleem volgend jaar opgelost is", al dus een ZMF-woordvoerder. Voorzit ter Hoek van Dijke bracht daarop naar voren dat het schap zeker rigo- reuze maatregelen zal overwegen als andere maatregelen niet blijken te helpen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4