Sterkste schouders moeten ook zwaarste lasten dragen HMS Krijgen panden Meelstraat in toekomst museumfunctie? Jaaruitvoering Kunst en Eer in Concertzaal DEURLOO B.V. Geen museum- dagen in Zierikzee Vergadering Stichting Jeugd Auto gestolen Oplevering nieuwbouw de mossele Vergadering waterschap Voorzitter Zevibel Vergadering marktcommissie Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 maart 1989 Nr. 24504 Meerderheid commissie meent: ZIER1KZEE - Bij elke algemene regeling hoe recht vaardig die in feite is, komt het voor dat deze in indivi duele gevallen ongunstig uitpakt. Vervelend maar wel realiteit. Die constatering vormde voor een meerderheid binnen de commissie onderwijs van de gemeente Zierik- zee geen aanleiding om de twee jaar oude Verordening voor het Leerlingenvervoer, waarbij onder meer sprake is van een inkomensafhankelijke ouderbijdrage, bij te stellen. 3 Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 03110=16255 Op zaterdag 18 maart ZIERIKZEE - Op zaterdag 18 maart geeft de Koninklij ke Harmonie Kunst en Eer haar jaarlijkse uitvoering in de Concertzaal te Zierikzee. Het programma telt 24 num mers die onderling een grote variatie vertonen. Kunst en Eer omvat een harmoniekorps onder leiding van Nico van Oudheusden, een tamboerkorps onder leiding van Cor Struijk en een blaaskapel onder leiding van C. van der Linde. Commissielid M. A. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA): „Voor kinderen die onder de leerplichtwet vallen zou er eigenlijk geen ouderbijdrage ge vraagd kunnen worden De commissie onderwijs verdiepte zich in de haken en ogen van deze re geling naar aanleiding van een ver zoek van het bestuur van de Stichting Samenwerkingsscholen voor kinde ren met leer- en opvoedingsmoeilijk heden om deze verordening op het punt van de inkomensafhankelijke ouderbijdrage bij te stellen nu is ge bleken dat deze vervoerkosten voor een aantal ouders problematisch is. Opgelegd Deze regeling die een kleine twee jaar geleden bij wijze van decentrali satie door vadertje staat op het bord je van de gemeente is gedeponeerd bestaat uit een aantal componenten. Wanneer ouders een belastbaar inko men van 27.000,- of meer hebben dan moeten deze een vast bedrag van tweehonderd gulden betalen. Daar naast wordt nog een inkomensafhan kelijke bijdrage van de ouders ge vraagd wanneer de afstand tussen huis en school meer dan twintig kilo meter bedraagt en ouders een belast- ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee doet dit jaar niet mee aan de museumdagen die medio april worden gehouden. Deze mededeling deed ge- meentevoorlichter Theo Rigter tijdens de vergadering van de commissie musea. Reden om dit jaar af te zien van deelname aan deze mu seumdagen is het vroege tijd stip. Normaliter is april de maand waarin het museum voor het publiek gesloten is en er binnen de museummuren hard wordt gewerkt om alles in kannen en kruiken te krijgen voor het nieuwe seizoen. Bo vendien sluit dit tijdstip ook niet aan op de paasvakantie en viel ook de belangstelling vo rig jaar wat tegen. De gemeen te Zierikzee schuift die mu seumdagen echter niet zomaar ter zijde. De bezwaren van dit vroege tijdstip zullen worden doorgesluisd naar de Federatie van Zeeuwse Musea. i Aantallen Wat de bezoekersaantallen betreft gaf Rigter te kennen dat het afgelopen seizoen lang niet slecht is geweest, al is er in vergelijking met '87 wel sprake geweest van een geringe terug gang. Afgelopen jaar werden er in het Stadhuismuseum 1200 betalende bezoekers minder geregistreerd. In totaal 6481 be zoekers (betalende en niet beta lende) namen hier een kijkje. Het Maritiem Museum trok al leen al 21.069 (betalende en niet betalende) bezoekers. ZIERIKZEE - Het algemeen be stuur van de Stichting Jeugd Schou- wen-Duiveland vergadert maandag 13 maart in het gebouw De Driehoek in Zierikzee. De vergadering wordt gehouden in de Balkcnzaal en begint om 19.30 uur. Op de agenda onder andere het 15- jarig bestaan van de Stichting Jeugd. Ook aan de orde komen de financiën en het werkplan voor 1990. Verder passeren de lopende zaken de revue evenals het stencillen en kopiëren van de Stichting Jeugd. baar inkomen van minimaal 27.000,- verdienen. In feite komt dat erop neer dat de meest draagkrachti ge ouders het meeste moeten betalen voor het vervoer van hun kind naar één van de scholen voor speciaal on derwijs. Met name die laatste bepaling kan in sommige gevallen flink oplopen, temeer daar de scholen voor speciaal onderwijs (zoals de Beatrixschool, de Anne Frank School in Goes en de Too- renvliedtsehool in Middelburg) op aanzienlijke afstanden liggen. Wan neer ouders een belastbaar inkomen van vijftigduizend gulden hebben dan moeten deze jaarlijks ruim twaalfhonderd gulden voor het ver voer van hun kind op tafel leggen. Bij een inkomen van anderhalve ton be dragen die kosten al een kleine 7500 gulden per jaar. Door die inkomensafhankelijke bijdrage wordt het volgen van (voort gezet) speciaal onderwijs voor som mige ouders (met name zij die net bo ven die grens van 27.000,- zitten) soms een barrière. Dit is voor het stichtingsbestuur aanleiding geweest om b en w van Zierikzee te vragen een maximum voor die ouderbijdra ge vast te stellen. Vanaf de publieke tribune gaven di recteur J. Versloot van de Tooren- vliedtschool, C. Beun en F. Baakman nog eens aan waarom deze regeling huns inziens bijgesteld diende te wor den. „Die leerlingen gaan heus niet voor hun plezier met de bus naar school omdat ze hierdoor in een uit- zonderingspositie worden geplaatst", aldus Versloot die er verder op wees dat dit ook voor de ouders gevolgen heeft, omdat deze eerst moeten ver werken dat hun kind naar een school als de Toorenvliedt moet om daar naast ook nog eens geconfronteerd te worden met een groot bedrag voor de vervoerkosten van hun kind. Boven dien kon het volgens de schooldirec teur ook voorkomen dat de ouders van het ene kind meer voor het schoolvervoer moeten betalen dan die van het andere kind, omdat de ge meenten verschillende verordenin gen kennen. Beun, zelf werkzaam op de Anne Uitgangspunt voor deze discussie vormde de notitie die door de provin ciaal museumconsulent, drs W. H. P. Scholten is gemaakt. In deze nota worden niet alleen de sterke en zwak ke punten van de huidige huisvesting van zowel het Stadhuismuseum als het Maritiem Museum op een rijtje gezet maar wordt ook een aantal oplossingen aangedragen. Deze nota is een uitvloeisel van het verzoek van de commissie musea in september '88 om de museumconsulent eens te pol sen over de mogelijkheden om in de toekomst beide musea onder één dak te brengen. Dit vanwege het gegeven dat er in de toekomst voor beide mu sea aanzienlijke investeringen ge daan moeten worden en ook omdat er momenteel nauwelijks een rode draad door de op zich fraaie collectie loopt. Klimaat Afgelopen maand heeft Scholten zijn bevindingen in de vorm van een notitie gepresenteerd, hetgeen voor de commissie aanleiding was voor een uitvoerige discussie. Uit dit rap port komt naar voren dat met name het Stadhuismuseum veel te wensen overlaat. Extreme temperatuurver schillen (meer dan twee graden Celsi us per etmaal), het ontbreken van pu blieksruimten zoals een garderobe en de ontoegankelijkheid van het op de bovenverdiepingen van het stadhuis gelegen museum worden door Schol ten (en ook door anderen) als tekort komingen gezien, evenals de beperk te openingstijden (alleen door de week). Ook in het Gravensteen, waar het Maritiem Museum sinds een paar jaar is gehuisvest mankeert het aan toegankelijkheid en temperatuurbe- heersing. Ook stelt het interieur be perkingen aan de opstelling van de collectie en ontbreekt ook hier een publieksruimte. Frankschool in Goes wees de com missie erop dat deze verordening in feite terug naar af betekende. „Jaren terug gingen de leerlingen van de An ne Frankschool met het openbaar vervoer naar school. Dit leverde, or ganisatorisch gezien nogal wat pro blemen op, zodat de schoolbus met blijdschap werd begroet. Het zou jammer zijn wanneer we weer naar de oude situatie moeten". Beun zei dan ook te hopen dat de gemeente Zierikzee ruimte binnen deze van ho gerhand opgelegde verordening zou kunnen vinden om die vervoerkosten voor de ouders dragelijk te maken. Keuze Uit de woorden van Baakman bleek dat die terugkeer naar de oude toestand inderdaad dreigt. Beun wees de commissie erop dat er nu reeds oudei's zijn die hun kind met het openbaar vervoer naar Goes laten gaan, omdat dit voordeliger is. De ge meente loopt hierdoor inkomsten mis. Baakman pleitte er dan ook voor om de maximale bijdrage van de ouders te relateren aan de kosten van het openbaar vervoer. Ofschoon de commissie begrip had voor de positie van de leerlingen van het speciaal onderwijs en de volgens de commissie incidentele gevallen waarin deze regeling nadelig uitpakt, viel er toch weinig aan te veranderen. Wethouder J. Groen: „De gemeente Zierikzee is niet blij met het nieuwe systeem waarbij de gemeente door het rijk verplicht is om bij een belast baar inkomen van 27.000,- een ver goeding van tweehonderd gulden te vragen. Dat is wettelijk bepaald", al dus Groen die verder wees op een be paling in de verordening waardoor b en w in incidentele gevallen af zou kunnen wijken van de geldende re gel. Groen: „Van die mogelijkheid heeft nog nooit iemand gebruik ge maakt". Waar de gemeente wel vrij in is ge weest is het invoeren van een inko mensafhankelijk deel in de ouderbij drage. De commissie onderwijs heeft zich indertijd hiervoor uitgesproken. Ondanks die ouderbijdrage moet de gemeente Zierikzee, zo rekende com missievoorzitter Groen voor, nog al tijd een aardig bedrag meebetalen. Een voorbeeldje, aan inkomsten uit de ouderbijdragen ontvangt de ge meente Zierikzee ruim tienduizend gulden, terwijl het totale kosten plaatje 177.203,- bedraagt, waarvan veertigduizend gulden door de ge meente moet worden betaald. Ofschoon Groen erkende dat deze regeling in enkele' gevallen tot hoge ouderbijdragen kunnen leiden zag Groen er niet veel in om de nieuwe verordening, die gebaseerd is op het Commissielid D. van der Wekken (PvdA): voorstander van een haal baarheidsonderzoek tiaar de moge lijkheden om de leegstaande panden in de Meelstraat als museum in te richten. Behalve deze tekortkomingen biedt de huidige situatie ook een aan tal pluspunten. Zo liggen beide mu sea centraal en vormt zowel De Schutterszaal in het stadhuis als het Gravensteen een sfeervolle entourage voor de museumcollectie. Alternatieven Scholten noemt in zijn notitie ook een drietal mogelijke oplossingen voor de huidige museale huisves tingsperikelen. Een daarvan is het reeds eerder geopperde idee om beide musea in het Gravensteen, dat ook in de toekomst als publiekstrekker Commissielid J. T. Sijswerda-Bos (VVD): ,,Er moet een bovengrens worden vastgesteld, want dit loopt uit de hand". principe wie de sterkste schouders heeft moet de zwaarste lasten dragen, zodanig te wijzigen dat die incidente le gevallen in de toekomst voorko men zouden kunnen worden. „Zij die relatief veel verdienen betalen rela tief ook veel, maar toch altijd nog minder dan wat het de gemeenschap kost" aldus Groen. Ook het PvdA-commissielid D. van der Wekken erkende dat deze rege ling in incidentele gevallen nadelig uitpakt, maar ook hij zag geen aan leiding om deze regeling te wijzigen. ..Dergelijke individuele excessen ko men helaas bij elke algemene rege ling voor" aldus Van der Wekken die overigens wel erkende .dat de eerlin- gen in het speciaal (voortgezet) on derwijs in Zeeland gezien de speciale geografische ligging door deze groot stedelijke regeling worden bena deeld. Mevrouw J. T. Sijswerda-Bos was als enig commissielid van mening dat er voor de inkomensafhankelijke ou derbijdrage wel een plafond van on geveer 2500,- vastgesteld diende te worden om de aanzienlijke verschil len wat aan banden te leggen. „Je moet een bepaalde bovengrens stel len want dit loopt voor een aantal mensen uit de hand". Moeite met het bepalen van een standpunt had de CDA-vertegenwoor- digster mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal. Enerzijds vond zij dat er eigenlijk geen sprake kon zijn van een eigen bijdrage als kinderen nog onder de leerplichtwet vallen. En ook het feit dat kinderen in het speciaal onderwijs het sociaal gezien niet al tijd gemakkelijk hebben deed haar twijfelen. Gezien de financiële conse quenties voor de gemeente wanneer er een maximum aan deze ouderbij drage zou worden gesteld ging zij aar zelend akkoord met het meerder heidsstandpunt om de huidige regeling te handhaven. Wel wil het CDA-commissielid nagaan of het mo gelijk is om kinderen met leer- en op voedingsmogelijkheden toegang te garanderen tot het onderwijs dat ze- nodig hebben. moet blijven fungeren, onder te bren gen. Een oplossing die volgens de mu seumconsulent niet afdoende is. Al leen met zeer ingrijpende maatrege len is het mogelijk om de ruimte uit te breiden. Bovendien blijft hiermee hqt euvel van de geringe mogelijkhe den om het publiek op te vangen en te verwerken bestaan. Die manco's waren voor de commis sieleden J. Schot BWzn en H. Uil niet van dien aard dat daardoor zowel het Gravensteen als Maritiem Museum gesloten zou moeten worden. Integen deel beiden stelden zich op het stand punt dat de maritieme collectie van de stad ook in de toekomst in het Gravensteen moet blijven. Dat het maritieme verleden hierdoor op zich zelf komt te staan werd door streek archivaris Uil ontkend. Volgens hem vervult het maritieme aspect de rol van de eerder genoemde rode draad door het verleden. Rariteiten Ook L. Koper die deze avond zijn debuut als commissielid maakte sprak zich in eerste instantie uit om een glas- en zilververzameling uit het Stadhuismuseum naar het Graven steen over te brengen. Koper was van mening dat hiermee tevens een einde gemaakt zou kunnen worden aan het „rariteitenkabinet" zoals hij de collectie van het Stad huismuseum omschreef. „Eerst zou ik het verzamelgebied willen bepalen om van daaruit de huisvestingspro blematiek te bespreken" aldus Ko per. Voor het ruimtegebrek in het Gra vensteen kwam commissielid L. J. Zondag met het idee om in dat geval een transparant gebouw-in de tuin van het Gravensteen te plaatsen. Een rigoreuze en ook kostbare oplossing, die, zo werd gevreesd, mogelijk ook een aantasting van het karakter van het Gravensteen zou kunnen beteke nen. Nieuw De museumconsulent venvacht in zijn nota meer van een nieuw onder komen voor beide musea. Daarbij gaan zijn gedachten uit naar de nu nog leegstaande panden tegenover het stadhuis die aan een restauratie beurt toezijn. Hierdoor zou het in richten van een professioneel en mid delgroot gemeèntelijk museum, de SIRJANSLAND - In de nacht van dinsdag op woensdag is in Sirjans- land een auto gestolen. Het betreft een Peugeot van het bouwjaar 1980 met het kenteken FN-24-RY. Eigenaar C. A. S. uit Sirjansland deed bij de politie aangifte van de diefstal. De diefstal is gepleegd tus sen 0.00 en 6.00 uur. De auto stond in een niet afgesloten garage en is don kerbruin van kleur. Het programma wordt geopend met het Zeeuws Volkslied en omvat de volgende werken: Little Boys (mars), Finlandia (symfonisch ge dicht), Wo die Wolga fliesst, With a smile to the classics en On the road- mars. Tijdens het optreden van het harmoniekorps dirigeert gastdiri- gent Kees van der Maas het door hem gecomponeerde muziekwerk: Vem Kan segla forutan vind. Dit werk is door de componist opgedragen aan Kunst en Eer, het is de première van dit werk. ZIERIKZEE - Deze week wordt de laatste fase afgerond van de ver- en nieuwbouw van de mossele aan het Havenpark en de Hoge Molenstraat in Zierikzee. In een eerder stadium werden 34 woningen in het voormali ge verpleeghuis opgeleverd. Het complex wordt woensdag 17 mei offi cieel in gebruik genomen. Deze week wordt daaraan de nieuwbouw van twaalf gestapelde woningen aan de Hoge Molenstraat toegevoegd. Het gehele complex is tot stand gekomen in de zogenoemde premie-corporatiesfeer. Dat betekent dat er gemeentegarantie verstrekt wordt voor de bouwlening. Het rijk heeft daarop een zogenaamde contra garantie verleend. Bovendien heeft de gemeente een subsidie verstrekt in de stichtingskosten om de huurprijs te beperken. maritieme geschiedenis opgenomen in de meer algemene geschiedenis van de stad, binnen handbereik ko men. Om deze oplossing te realiseren moet de gemeente Zierikzee dan wel een gespecialiseerd adviesbureau in de arm nemen. Die gedachte van het inrichten van de leegstaande panden in de Meel straat als museum sloeg wel aan bij een ruime meerderheid binnen de commissie. Al werden er wel wat kanttekeningen geplaatst of nu zowel het Stadhuismuseum als het Mari tiem museum daar ondergebracht zou moeten worden. Nadat burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs de commissie nog eens op het hart had gedrukt dat de Schut- terszaal met zijn unieke houten kap en het Gravensteen ook in de toe komst voor het publiek toegankelijk blijven kon een ruime meerderheid zich achter het voorstel van het PvdA- commissielid D. van der Wekken scharen. Deze stelde dat het Gravensteen ook in de toekomst voor het publiek toegankelijk moet blijven. Daar naast bepleitte deze het instellen van een haalbaarheidsonderzoek om na te gaan of de panden in de Meelstraat inderdaad als museum en depotruim te te gebruiken zijn. Dit onderzoek moet tevens uitsluitsel geven over de vraag of in die leegstaande panden alleen het Stadhuismuseum dan wel het Maritiem én het Stadhuismu seum ondergebracht dienen te wor den en dient dit onderzoek ook verge zeld te gaan van een kostenplaatje van deze „museumoperatie". ZIERIKZEE - Een voorstel tot wij ziging van de heffingsverordening ver ontreiniging oppervlaktewateren. Dat is een van de agendapunten on de al gemene vergadering voor dc lenen van het Waterschap Schouwcn-Duiveland die op woensdag 22 maart wordt ge houden in 's Landskamer aan het Ha venpark te Zierikzee. Tijdens de vergadering wordt af scheid genomen van gezworene H. J. Doeleman. De nieuwe hoofdingeland wordt beëdigd. Op de agenda staat verder een voorstel tot wijziging van het reglement voor georganiseerd overleg. Een voorstel tot vaststelling van de gemeenschappelijke regeling Streckarchivariaat Schouwen- Duiveland en Sint-Philipsland. Een voorstel tot vaststelling van de ge meenschappelijke regeling Bestuurs- academie Zeeland. Een voorstel tot wijziging van het algemeen ambtena renreglement en een voorstel tot vaststelling van de verordening om slag geschot 1989. Voor de pauze speelt een kopertrio 2e Suite voor kopertrio en een klari netkwartet The Entertainer en Easy Winners. Oor ons noe Na de pauze wordt het programma geopend met een optreden van Kunst en Eer's blaaskapel Oor ons noe, on der leiding van Cor van der Linde. Men speelt de volgende nummers: Torero-paso double, Holzhacker- Beat, Borsicka-Polka, Down by the riverside, Zuid-Amerikaanse Medley en Billy's Rock Party deel II. Daarna brengt het tamboerkorps Drum Cocktail, De Toekomst, American Drums en South American Traffic ten gehore. Het harmoniekorps verzorgt het tweede deel van het programma met Come Dancing, Moment for Morrico- ne en de mars Rimbalzello-boogie woogie. De avond wordt besloten met Bamba Tropical via een gezamenlijk optreden van harmonie- en tamboer korps. De zaal is open om 19.30 uur en de uitvoering begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. BRUINISSE - Wethouder C. J. van Liere van Bruinisse is voorgedragen als nieuwe voor zitter van Zevibel, de overkoe pelende vereniging van Zeeuwse Visserij Belangen. Van Liere, met visserijzaken in z'n portefeuille, zou daarmee de oud Bruenaar Joh. van den Bos als huidige voorzitter op volgen. De ledenraad van de vereniging moet de voorzit terswisseling nog goedkeuren. BRUINISSE - Dinsdag 14 maart vergadert de marktcommissie van de gemeente Bruinisse in het gemeente huis. De vergadering begint om 20.00 uur. Op de agenda van de commissiever gadering onder andere de samenstel ling van de seizoenweekmarkt 1989 en vaststelling van de wachtlijst voor 1989. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Laken man Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6°/o B.T.W. Museumconsulent pleit voor samenvoegen beide musea in nieuw onderkomen ZIERIKZEE - Het Gravensteen in de toekomst voor het publiek toegankelijk houden en tevens een haalbaar heidsonderzoek (inclusief kostenplaatje) instellen naai de mogelijkheden om de nu nog leegstaande panden te genover het stadhuis in de Meelstraat in te richten als museum. Tot deze conclusie kwam een ruime meerder heid binnen de commissie musea na een uitvoerige dis cussie over de museale huisvestingsperikelen waarmee de gemeente Zierikzee kampt. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3