Speciale middag in kader van streektaal im Zowel verschillende jachthavens als Grevelingen licht vervuild t —fin ZLM voelt zich ernstig gegriefd door opstelling minister Braks Slagroomgebak Krentenbollen VERWIJS DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vers bakkerij Verwijs 't is bijna zover. Nog 7 nachtjes slapen 'VU£)rv,: Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Sterke schouders ULV Eten en alcohol Sportman Zierikzeese commissie wil de zwaarste lasten Het onderzoek naar de effecten van de ULV- Onderzoek wijst uit, dat jongeren te veel eten Vandaag start een korte serie betreffende de op de sterkste schouders. (Pag. 3). bedrijvigheden heeft nog steeds niet plaatsge- en daarnaast ook teveel alcohol tot zich ne- Zierikzeese verkiezing van sportman-vrouw vonden. (Pag. 4). men. (Pag. 5). van het jaar. (Pag. 11). DONDERDAG 9 MAART 1989 145ste jaargang Nr. 24504 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Die geen taal heeft, is geen naam iveerd; waar geen taal leeft, is geen volk. Guido Gezelle Stringent havenbeheer nodig om problemen in de toekomst te voorkomen BROUWERSHAVEN - Uit bemonstering is gebleken dat de jachthavens van Ouddorp, Herkingen, Brouwers haven en Bruinisse te kampen hebben met een lichte wa terbodemverontreiniging. Ook zou de Grevelingen licht vervuild zijn. Dat bleek op een bijeenkomst voor belang hebbenden en gebruikers van de Grevelingen. Overigens is er volgens Rijkswaterstaat geen sprake van verontrus tende verontreiniging. „Het gaat nu niet direct om sane- ringsgevallen en dat is op zich een hele geruststelling", aldus Rijkswaterstaat-woordvoerder De Reu. dacht vestigde op het bezoekerscen trum in spé aan de Punt. „Daar wordt heel veel informatie gebundeld", verzekerde Rietveld zijn toehoorder. Hij stelde dat er ook plannen bestaan om het basisonder wijs bij de voorlichting over de na tuurfunctie van de Grevelingen te be trekken. „Maar dat zal tijd kosten", aldus Rietveld". Overigens heeft een advertentie waarin om een voorlich ter voor het Grevelingenschap ge vraagd wordt 313 sollicitaties opgele verd. Men hoopt op korte termijn een nadere selectie te kunnen maken. ULV's Op de bijeenkomst liet voorzitter J. Hoek van Dijke nog eens duidelijk weten dat het Grevelingenschap te gen een mogelijke definitieve inrich ting van een terrein voor Ultra Lichte Vliegtuigen (ULV's) bij Brouwersha ven is. „Daar zien wij niets in", aldus Hoek van Dijke. „Het geeft hoe dan ook een behoorlijke geluidsoverlast". Hoek van Dijke verklaarde verder dat het schap op zich niets tegen ULV's heeft maar dat de huidige lo- katie van het ULV-veld onaanvaard baar is. Rijksvertegenwoordiger Oomen stelde in antwoord op vragen van de ZMF dat de aanwijzing van de Greve lingen zo goed als zeker is. „Dat staat nog altijd op het meerjarenprogram ma", aldus Oomen. „En als de Greve lingen aangewezen wordt als wetland houdt dat automatisch in dat het een stiltegebied wordt". Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WA> ffih P Bitr Volgens De Reu zou uit bemonste ring gebleken zijn dat er sprake is van verontreiniging met teerachtige stoffen. De lichte vervuiling die in de Grevelingen is geconstateerd schreef De Reu toe aan het feit dat de Greve lingen nog niet zo lang geleden deel uitmaakte van de benedenloop van een aantal rivieren. Havenbeheer In het verlengde van de vraag hoe het staat met de waterbodemveront reiniging in de jachthavens ligt de vraag welke voorzieningen er zijn ge troffen in de jachthavens voor afvoer van chemische stoffen. Rijks verte genwoordiger Oomen stelde dat stringent havenbeheer in de toe komst nodig zal zijn om te voorko men dat vervuiling van de jachtha vens toeneemt. L. Rietveld, directeur van het Gre- velingenschap, stelde dat zijn eerste reactie op alarmerende^ berichten als zou het niet zo best gesteld zijn met de waterbodems in jachthavens één van ongeloof was. „Ik dacht, dat kan niet. Niet in de Grevelingen", aldus Rietveld. Naar aanleiding van vragen van de Zeeuw se Milieu Federatie stelde Oomen verder dat er voor schepen tot 25 me ter lengte een verbod geldt voor wat betreft het gebruik van het, voor het water schadelijke, anti-fouling dat gebruikt wordt om de scheepswand zoveel mogelijk te vrijwaren van aan groei. Voorlichting Ook aan de orde op de bijeenkomst kwam de door het Grevelingenschap te verzorgen voorlichting over de na tuur in de Grevelingen. Van de kant van de ZMF werd gesteld dat in de voorlichting tot nu toe te weinig aan dacht is voor de natuur en teveel voor de recreatie Schapsdirecteur Riet veld ontkende dat de natuur in de voorlichting te weinig aandacht zou krijgen. SBB-woordvoerder Feenstra daar entegen stelde dat de voorlichting in derdaad vrij beperkt is gebleven. Waarop Rietveld nog eens de aan- sar* Ook in de jachthaven van Brouwershaven werd een lichte verontreiniging geconstateerd. DEN HAAG - Kabinet en gemeen ten zijn er niet in geslaagd het eens te worden over de zogenoemde herin richting van de algemene bijstands wet. Dat heeft de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten na afloop van het overleg met de staatssecretaris sen De Graaf (sociale zaken). Advertentie WEEKEND RECLAME: met marsepein en Haringvlietplein 6, 't Hoekje Mol 1 Voor het eerst op Sehouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Arjaon, Wullum van Brue en streektaal- kenner bij uitstek dr A. de Vin. Ze zijn er zaterdag 18 maart allemaal bij wanneer in de Concertzaal in Zierik- zee een speciale middag rond de streektaal wordt gehou den. Deze middag die om 14.00 uur wordt geopend door mevrouw A. F. van de Zande-Vleugels Schutter is een ini tiatief van de Zeeuwsche Vereniging voor Dialectonder zoek en de Streektaalcommissie van de Vereniging Stad en Lande Sehouwen-Duiveland. Voor de Zeeuwsche Vereniging voor Dialectonderzoek, waarvan me vrouw A. F. van de Zande-Vleugels Schutter uit Nieuwerkerk voorzitter is, is zo'n middag rond de streektaal niet nieuw. Elk jaar immers wordt er in Kapelle een Dialectendag gehou den, die altijd veel belangstelling trekt. Daarnaast trekt deze vereni ging ook door de verschillende regio's met zogenaamde streektaalmidda gen. Dit jaar wordt deze middag voor het eerst op Sehouwen-Duiveland ge houden. Hiervoor heeft de vereni ging, die dit jaar zestig jaar bestaat contact opgenomen met een andere jubilaris, de Streektaalcommissie van de Vereniging Stad en Lande Sehouwen-Duiveland, die dit jaar precies een halve eeuw oud is. Met deze middag wil de Zeeuwsche Vereniging voor het Dialectonder zoek en de Streektaalcommissie de belangstelling voor de streektaal op een hoger plan brengen. Iets dat, zo blijkt uit de woorden van mevrouw Van de Zande en dr De Vin, voorzitter van de Streektaalcommissie hard no dig is. De Vin: „Het is belangrijk dat er een mentaliteitsverandering komt bij de autochtone bevolking. Een aantal ouders doet niets meer met het dia lect omdat het vaak als iets minder waardigs wordt ervaren. Ouders gaan dan een soort Nederlands spre ken. Hierdoor leren kinderen streek taal noch goed Nederlands". De Vin is er dan ook voorstander van dat bin nen het onderwijs de streektaal de plaats krijgt die het verdient. Want gebleken is dat wanneer kinderen in de eerste jaren op school in de streek taal worden opgevangen, deze uitein delijk beter Nederlands leren spre ken. Papier Niet alleen voor de taal zelf maar ook vanuit cultuur-historisch oog punt is het behoud van de streektaal belangrijk, zo blijkt uit de woorden van mevrouw Van de Zande. De streektaal biedt immers informatie over gebruiken in de streek, oude am bachten en gebruiken en kan derhal ve een belangrijke bron van informa tie voor sociaal geografen en historici vervolg pagina 4 Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Opklaringen Droog met opklaringen. Morgen toenemende bewolking gevolgd door regen. De wind zuid tot zuidwest, vannacht afnemend 3 tot 4f aan de kust 4 tot 5 Beaufort. Minimumtem peratuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 13 mrt. Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: west 3 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: variabel 3 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 10 mrt. Zon op 07.06, onder 18.35 Maan op 07.45, onder 23.03 Eerste Kwartier: 14 maart (11.11) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Boven het Europese vasteland ligt een hogedrukzone, ter wijl tegelijkertijd bij IJsland en bo ven de Noorse Zee oceaandepressies actief zijn. Deze luchtdrukverdeling brengt boven onze omgeving een zui delijke stroming met zich mee, die vannacht en morgen-overdag zachte lucht aanvoert. De temperaturen zijn daar dan ook na; vannacht daalt het kwik niet verder dan tot ongeveer 6 graden, terwijl het morgenmiddag bij middagtemperaturen van 11 tot 12 graden aan zee tot 16 graden in oost- Brabant en Limburg ronduit zacht genoemd kan worden. Bovendien schijnt de zon en is het overwegend droog. UTRECHT - Stakende grafici uit Deventer en omstreken houden van middag, donderdag, in de Horst in Devenber een manifestatie. Deelne mers zijn niet alleen de stakers bij Salland Offset en De Lange van Lier, maar ook grafici van Salland Rotatie waar donderdag een staking begon. Verder hebben de bonden werkne mers uit kleine bedrijven in de regio opgeroepen om mee te doen. Voorzit ter A. Doeze van Druk en Papier zal de stakers toespreken. Advertentie ''Verdere actie niet uit de weg gaan als er geen bevredigende reactie komt'' ZIERIKZEE - Het hoofdbestuur van de ZLM (Zuidelijke Landbouw Maatschappij) is bijzonder teleurgesteld over het feit dat de minister van landbouw, ir G. J. M. Braks tot nu toe niet rechtstreeks heeft gereageerd op de eisen van de Nederlandse akker bouw. „De ZLM voelt zich door de opstelling van de minister ook ernstig gegriefd", zo werd gesteld tijdens een extra vergadering waarin de tussenbalans werd opgemaakt van de boerendemonstraties van vorige week. Het hoofdbestuur van de ZLM be vestigde unaniem de landelijke, in het KNLC gemaakte, afspraken om alle overleg met het ministerie van landbouw op te schorten totdat de minister op een bevredigende wijze is Het ZLM-hoofdbestuur voelt zich ge griefd door de opstelling van minis ter Braks die nog niet heeft gerea geerd op het boerenprotest van vorige week. tegeqioet gekomen aan de eisen die de akkerbouwers stellen. Poging De opschorting van het overleg is een poging om op korte termijn een doororaak te forceren in de opstel ling van de minister. De ZLM vindt dat het KNCL (Koninklijk Neder lands Landbouw Comité) de gelegen heid moet krijgen om een en ander uit te werken. Daarom vindt het hoofdbestuur het beter om de komen de een twee weken geen (wilde) ac ties op touw te zetten. Dc ZLM heeft overigens gesigna leerd dat de actiebcrcidheid onder de leden nog bijzonder groot is. Zij kan en wil verdere actie niet uit de weg gaan als er binnen zeer afzienbare tijd geen bevredigende reactie komt van minister Braks. „Dc deur naar verdere actie staat daartoe nog wa genwijd open". Ook dc kringbestu- ren van dc ZLM beraden zich de ko mende dagen op de situatie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1