Meerderheid commissie voor opening museum op zondag Kruisvereniging wil bekladde muren wijkgebouw schoonmaken Rooien Brouwse stadswallen LUCHTVERWARMING DEURLOO B.V. Handballers en tennissers onder één dak op Bannink Stemmenverlies Wijkgeb o uwe n verdwijnen ZLM-Dreischor uit bezorgd heid in brieven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 maart 1989 Nr. 24503 Proef gedurende de maanden juli tot en met september ZIERIKZEE - Niet twee maar drie maanden zou het Maritiem Museum in Zierikzee op zondag geopend moe ten zijn om te kunnen bepalen of die openstelling op zon dag aanslaat. Tot deze conclusie kwam de commissie mu sea naar aanleiding van de provinciale afstemmingsnoti tie cultuur, recreatie en toerisme. In deze notitie wordt geconstateerd dat de kwaliteit van de Zeeuwse mu sea te wensen overlaat en dat ook de openstelling achterblijft in vergelij king met het landelijk gemiddelde. Uit deze vergelijking bleek dat de Zeeuwse musea slechts 169 dagen per jaar voor het publiek toegankelijk zijn. Landelijk ligt dat cijfer op 213 dagen. Nu de provincie de maand sep tember uitgeroepen heeft tot culture le maand en hiervoor een paar ton wil reserveren komt daarbij ook de verruiming van de openingstijden van de musea om de hoek kijken. Duizend gulden Om de musea wat die verruiming van de openingstijden betreft een duwtje in de goede richting te geven stelt de provincie bij wijze van proef duizend gulden beschikbaar voor musea die hun deuren gedurende vier zondagen in september open zetten. Mede gelet op de belangstelling op de vier zondagen in augustus '88 wil het college deze zondagopenstelling ook dit jaar weer herhalen om te zien of dit bij het publiek aanslaat. Deze proef zou twee maanden moeten du ren. Voor het overgrote deel van de commissie was dat een te korte perio de. Wanneer deze proef drie maanden (van juli tot en met september) zou worden uitgevoerd, zou de gemeente hiervoor een subsidie-aanvraag bij de provincie kunnen indienen. Zo bleek naar aanleiding van een vraag van VVD-commissielid J. Syswerda-Bos. De enigen die tegen deze openstel ling op zondag (principiële) bezwaren hadden waren de heren C. Legemaate (CDA) en. H. Uil (adviseur). Ofschoon Asselbergs Legemaate erop wees dat het, met alle respect voor principiële bezwaren, toch ging om een stuk rea liteit weerhield Legemaate er niet van om in zijn bezwaren te volhar den. Uil ging zelfs nog een stapje ver der door zijn mededeling het als een plicht te beschouwen om zijn naaste erop te wijzen dat deze zich hiermee op een zijns inziens heilloze weg be geeft. ,,Ik ben gezien mijn persoonlij ke principes tegen sport en geopende café's op zondag" aldus de adviseur van de commissie. De andere leden bleken die bezwaren niet te delen en adviseerden het college om de deuren van het Maritiem Museum dat afgelo pen jaar maar liefst 5413 betalende en circa duizend niet betalende bezoe kers binnen kreeg, gedurende de maanden juli,.augustus en september op zondag open te zetten. UTRECHT - De directie van de Ne derlandse Dagbladunie (NDU) in Rotterdam (Algemeen Dagblad, NRC Handelsblad) heeft van de grafische bonden tot donderdagmiddag 12.00 uur de tijd gekregen op de CAO-eisen (2 procent loonsverhoging, 4 procent voor aanvulling uitkeringen en werk- gelegenheidsmaatregelen) in te gaan. Na het verstrijken van het ultimatum overleggen de bonden met hun ledèn bij de NDU over de aanvang van de staking. Racistisch Een blik op de muren van het wijk- gebouw leert dat het merendeel van de leuzen op de muur redelijk on schuldig is. Dc muur lijkt een soort publiek mededelingenbord waarop onder andere verschillende liefdes verklaringen, namen van popgroepen en voetbalclubs. En bijvoorbeeld de ontboezeming:'Leve de zomer, leve de zon, open je ramen, maar donder niet van je balkon'. Maar ook racistische uitingen waarin mensen die hun eigen vrien den bedonderen betiteld worden als 'niet meer dan joden' zijn terug te vinden op de muren van het wijkge- houw. Dc mededeling 'Zoals je hier flipt, flip je nergens' verklaart wellicht Droevig „Het is heel droevig wat daar in Oosterland gebeurt", stelt gemeente secretaris F. C. Dieleman. „En het is niet alleen het wijkgebouw in Oos terland. Er worden daar bijvoorbeeld ook ramen van bushokjes vernield en dergelijke. Dat kost de gemeente han denvol geld". Volgens Dieleman is het vanda lisme en het bekladden van gehou wen een probleem dat in Oosterland in het bijzonder de kop opsteekt. „In de andere kernen van onze gemeente hebben wc er praktisch geen last van". Hij stelt dat het een kwestie van mentaliteit is en dat de gemeente daar weinig aan kan veranderen. ,,Ik denk dat hier een taak voor de opvoe- Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (tfm 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6o/o B.T.W. Tijdens de bijeenkomst van de ei- landelijke VVD is uitvoerig gespro ken over het landbouwbeleid van het kabinet Lubbers. De Tweede Kamer fractie heeft zich en bloc geschaard achter landbouwspecialist én libe raal Piet Blaauw. Die heeft in zijn akkerbouw sectorplan tal van maat regelen neergeschreven, die de agra riërs in Nederland weer op krachten moeten brengen. Waarom is de VVD pas op de nationale actiedag van de boeren rond de tafel gaan zitten met Blaauw? Waarom is in de voorliggen de periode het eigen landbouwbeleid eigenlijk niet onder de loep gelegd? Iedere politieke partij heeft het recht om bij nader inzien een koers wijziging door te voeren; zo ook de li berale fractie van de Tweede Kamer. Maar de indruk ontstaat, dat de vrees voor een dalend aantal agrari sche kiezers groter is dan voor een te saneren landbouwbranche. De ge moederen onder de boerenbevolking zijn dusdanig verhit, dat de VVD zonder politieke concessies gevoeli ge klappen zal krijgen bij de komen de verkiezingen. Dit jaar is het im mers de verkiezing van het Europees parlement en de VVD wil daarin een belangrijke rol gaan spelen. Een li beraal beleid ten aanzien van het be drijfsleven zal toch in eerste instan tie van de VVD moeten komen. De boeren in Nederland hebben voorals nog geen reden gezien om al te veel vertrouwen te hebben in het VVD- landbouwbeleid. Tijdens de regiona le VVD-samenkomst is door kamer lid Van Heemskerck terecht gesteld, dat 90% van het landbouwbeleid in Brussel wordt gemaakt en in dat op zicht is het voor een politieke partij van eminent belang om in Brussel sterk vertegenwoordigd te zijn. Een diepe onvrede onder de boerenbevol king zou regeringspartner de VVD een gevoelige nederlaag kunnen opleveren. Maar zoals gezegd, een goed politicus erkent beaane fouten en maakt ze een volgenae keer niet meer. Van Heemskerck heeft de ei- landelijke liberalen opgeroepen di rect aan de bel te trekken in Den Haag, wanneer het idee ontstaat, dat de VVD-ommezwaai er één van lou ter woorden is. Er zullen daden ge steld moeten worden en daarmee hebben de lokale vertegenwoordi gers van de liberale partij er een plicht bijgekregen. AvdW Vervolg van pagina 1 ter vreemde voorwerpen als kralen en steentjes in het oor. Stolwijk drukte de aanwezigen op het hart om in dat soort gevallen niet zelf al te veel aan het oor te peuteren maar naar de dokter te gaan om het voorwerp vakkundig te laten verwij deren. Stolwijk tekende daarbij aan dat een verkeerd behandelde verstop ping in het oor kan ontaarden in bij voorbeeld hersenvliesontsteking. Duidelijk spreken Stolwijk gaf de aanwezigen ook een aantal tips zoals die om in geval men te maken heeft met hardhorende mensen deze bij het spreken aan te kijken. Liefst duidelijk en op lage toon sprekend. Verder werd opge merkt dat voor hardhorenden een deurbel met lage zoemer beter is. Naar aanleiding van vragen uit de zaal stelden de artsen dat disco doofheid bijna niet voorkomt. de komende vijf jaar mogelijk is. In juni '82 besliste de gemeenteraad dat de Zierikzeese tennisclub gedurende de eerste vijf jaar van de erfpachtter mijn een subsidie van 6622,- per jaar zou ontvangen. Het bestuur van de ltc Zierikzee heeft b en w opnieuw verzocht om de ze subsidie ook de komende vijf jaar nog te verstrekken. In eerste instan tie hebben b en w dit verzoek afgewe zen, hetgeen voor de ltc Zierikzee aanleiding was om het dagelijks be stuur te verzoeken terug te komen op deze beslissing. Op grond van de argumenten van het bestuur van de tennisvereniging hebben b en w hun standpunt bij gesteld. Deze stellen de commissie voor om de ltc de komende vijf jaar niet 6622,- maar de helft ervan te ge ven. DREISCHOR - In brieven aan de ministers Nijpels en Braks vraagt de afdeling Dreischor van de ZLM aan dacht voor de problemen in de akker bouw. Men doet een dringend beroep op Braks om zich krachtig op te stel len tegen de Brusselse prijsverlaging van graan en suiker. ZLM-Dreischor omschrijft het EG- prijsbeleid als een doodsteek. „De verlaging van graan- en suikerprijs met 3,5 procent is beneden de grens van het mogelijke", aldus de brief aan Braks. „Het heeft een negatieve uit straling op de prijsvorming van alle andere land- en tuinbouwproduk- ten". In een brief aan minister Nijpels uit de ZLM-afdeling haar ongerust heid over het milieubeleid. „Met het plotseling in behandeling geven van de notitie milieucriteria voor bestrij dingsmiddelen bij de vaste kamer commissie van landbouw beschaamt de overheid het door de landbouw ge toonde verantwoordelijkheidsgevoel volledig", aldus de brief. In de brief wordt verder gesteld dat het verbod van ongeveer driekwart van de huidige beschikbare bestrij dingsmiddelen binnen een tijdsduur van vijf jaar volstrekt onaanvaard baar is. „De landbouw wil meeden ken over vermindering van het ge bruik van bestrijdingsmiddelen, echter niet wanneer verboden econo misch- en teelttechnische consequen ties hebben voor de ondernemers in de land- en tuinbouw", zo besluit de brief. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 toch wat verbetering in de situatie te kunnen brengen". Leefbaarheid De gemeente Duiveland is druk doende een dorpsplan voor Ooster land op te (laten) stellen. In dat plan worden verschillende ideeën gelan ceerd om de leefbaarheid van het dorp te verbeteren. „Vandalisme heeft ook invloed op de leefbaarheid van een dorp", aldus Dieleman. „Ik hoop daarom dat de anti-vandalisme- projecten op de scholen hun vruchten afwerpen". Dieleman gaf al aan dat de ge meente weinig vat heeft op het pro bleem. Niettemin stelt hij dat de ge- meeftte zich zal bezinnen of men toch niet op de een of andere manier een steentje bij kan dragen aan het te gengaan van vandalisme. „Misschien kan het geen kwaad als dc mensen er nog eens extra op gewe zen worden", aldus de gemeentesecre taris. Maar hoe dat in het vat gegoten dient te worden weet Dieleman (nog) niet te melden. Hij laat wel aanteke nen dat in het dorpsplan voor Ooster land ook de nodige aandacht aan het probleem zal worden geschonken. Racistische leuzen en schuttingtaai wekken ergernis UTRECHT - Het ministerie van wvc heeft het Centraal Museum in Utrecht een subsidie toegekend van ruim 330.000 gulden voor aankopen. Met de toekenning zijn bijna alle voorstellen van het museum door het ministerie gehonoreerd. Dit heeft het museum meegedeeld. Het grootste deel van het geld is bestemd voor de aankoop van schilderijen en sculptu ren van kunstenaars die nog niet met werk in het museum zijn vertegen woordigd. Hen wordt een belangrijke plaats toegedacht binnen de heden daagse kunst. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 Overdracht gebouw in commissie OOSTERLAND - De Kruisvereniging Schouwen- Duiveland ergert zich groen en geel aan de racistische leuzen en de schuttingtaai die op de muren van het wijk gebouw in Oosterland gekalkt worden. Men wil probe ren hier een halt aan toe te roepen door de muren van een nieuwe laag verf te voorzien. „Wat ons tegenstaat is dat geld dat bedoeld is voor de gezondheidszorg nu voor het schoonmaken van het gebouw gebruikt moet worden" aldus bestuurslid J. Quant. Men hoopt dat het schoonma ken en opnieuw schilderen van de muren bekladding in de toekomst kan voorkomen. „We hopen dat als het er weer netjes uitziet ze de muren van het gebouw met rust laten", beargumenteert Quant. „Als je huis schoon is loop je toch ook niet naar binnen met mod- derschoenen". Volgens Quant is het gebouw aan het Koninginneplein in Oosterland vooral de laatste jaren het doelwit van de jeugd. waarom Oosterland blijkens een niet te missen graffiti-schildering uitge roepen is tot War City. Al met al re den voor de kruisvereniging om bij de gemeente aan de bel te trekken. Maar hoewel men daar het probleem onderkent wordt gesteld dat de ge meente er niets tegen kan doen. ders ligt", aldus Dieleman. Hij doelt met die opmerking op de scholen, maar in de eerste plaats ook op de ou ders. „We zijn vorig jaar begonnen met anti-vandalisme projecten op de scholen en we hopen op die manier ZIERIKZEE - De tennissers en de handballers in Zie rikzee zullen in de toekomst gezamenlijk gebruik maken van het gebouwtje bij de tennisbanen op sportpark Ban nink. De wenselijkheid om dit gebouwtje aan de hand balvereniging Delta Sport te verkopen is een van de pun ten die maandag 13 maart in de commissievergadering sport worden besproken. Deze vergadering wordt gehou den in de grote commissiekamer en begint om 16.30 uur. BROUWERSHAVEN - Het zal de bewoners van Brouwershaven niet zijn ontgaan dat men is begonnen met het rooien van de Brouwse stadswallen. In de komende weken worden alle bomen en struiken van de Zuidwal en de Noordwal verwijderd, waarna de wallen opnieuw worden ingeplant. Het gemeentebestuur van Brouwershaven besloot tot deze rigoreuze ingreep omdat op grond van een studierapport van Staatsbosbeheer en Braber Groenvoorziening is geble ken dat ruim negentig procent van de gemeentelijke bomen en struiken in de kern Brouwershaven is aangetast door de iepziekte of bacterievuur. Dat houdt in dat ook heel het Slingerbos gekapt moet worden. De vervanging van het totale gemeentelijke groen gebeurt in vier fases. Tevens wordt een aantal bouwkundige voorzieningen gerealiseerd. Zoals het opnieuw aanleggen van trappen en paden. Naar verwachting kost de reorganisatie van het Brouwse groen bijna 800.000 gulden. De gemeenteraad van Brouwershaven heeft toestemming gegeven voor de uitvoering van de twee eerste fases van het plan. De vervangina van het groen op de Noordwal en Zuidwal. En de vervanging van het groen in het Slingerbos. Bij deze tweede fase noort ook het in ere herstellen van een stuk stadswal dat in de loop der tijd verloren ging. Het gaat om het gedeelte achter het hertenkamp, tussen de Havendijk en de Kruidberg in het Slin gerbos. De trap waarmee men het oude sportveld bereikt zal straks nog maar enkele treden omvatten omdat vanaf daar naar de Kruidberg opnieuw een stuk stadswal wordt gemaakt. In plaats van iepen zal men op de Brouwse wallen en in het Slingerbos bomen en struiken met meer duurzame houtsoorten aanplanten. Zoals lindes, eiken, liguster en doorns. Het gebouwtje dat als onderkomen van zowel de tennissers als de hand ballers dienst gaat doen zal door handballers fungeren als clubge bouw. Voor de tennissers daarentegen zal dit gebouwtje meer als kleedgele genheid dienen. Gezien het uitgangs punt van de gemeente dat het in stand houden van clubgebouwen geen zaak van de gemeente is en dit gebouw in de toekomst toch hoofdza kelijk als clubhuis van de handbal vereniging zal fungeren, overweegt de gemeente om dit gebouw aan Del ta Sport te verkopen. B en w willen hierover eerst de me ning van de commissie horen alvo rens een definitief standpunt in te ne men. Een ander punt waarover de commissie een uitspraak moet doen is het verzoek van de Lawn Tennis Club Zierikzee om opnieuw te bezien of subsidiëring van de erfpacht voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3