Plan om vervuiling havens in toekomst te voorkomen 'Meeste schoolverlaters in de regio vinden binnen jaar werk' WATERSTANDEN DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. Op de wal het schip in... Bezwaren tegen aanleg opslagterrein radio-actief afval COVRA D66 wil snel duidelijkheid over nieuwe kerncentrales Treinverkeer Goes-Bergen op Zoom gestremd 2 ROTTERDAM - Een lange zeereis kan heel vervelend zijn. Om die verveling enigs zins op te heffen dachten ten minste zes zeelieden er goed aan te doen voor een zacht prijsje een videorecorder aan te schaffen. Helaas gingen ze alle zes voor enkele honderden guldens het schip in. De dozen zagen er prachtig uit en de videorecor ders nog beter. Bij het uitpak ken van het apparaat bleek het echter niets te zijn. Het waren lege omhulsels, dummies, of oude apparaten in een nieuw jasje. De zes zeelieden deden aangifte van zwendel bij de Rotterdamse politie. Ze wer den allemaal aangesproken in het havengebied of op de kade naast het schip. Voorzover een woordvoerder va,n de politie wist, heeft de zwendel tot nu toe alleen in het havengebied plaatsgevonden. SCHIPHOL - In Hoofddorp in de gemeente Haarlemmermeer zullen hondebezitters vanaf volgende week op eenvoudige wijze de poep van hun hond van straat kunnen opruimen. Dat is door de gemeente Haarlem mermeer bekendgemaakt. Op vier plaatsen, die doorgaans het meest door hondepoep zijn vervuild, zullen daar vier robidog-containers door de gemeente Haarlemmermeer worden geplaatst. Voorlopig gaat het om een proef die een half jaar zal duren. UTRECHT - De grafische bonden van FNV en CNV gaan donderdag hun leden bij de Telegraaf raadple gen over mogelijke acties bij het grootste dagblad van Nederland. Hoewel de actiebereidheid van grafi ci en drukkers bij de Telegraaf van wege de uitstekende arbeidsvoor waarden niet hoog wordt aangeslagen, willen de bonden toch een poging wagen de Telegraaf in de estafette-staking mee te krijgen. Dit heeft bestuurder A. van Noordenne van Druk en Papier FNV meege deeld. Door het gedeeltelijk vervangen van de asfaltverharding door klinkers (nabij het kruispunt) en het aanbrengen van verkeersgeleiders kan de verkeersveiligheid op het kruispunt Laan van Saint Hilaire-Weststraat-Scheldestraat in de toekomst worden verbeterd. Plan host vijftigduizend gulden HEINKENSZAND - Landbouwers, inwoners van de gemeente Borsele en actievoerders van de pressiegroep Stop Borssele hebben ernstig be zwaar gemaakt tegen de komst van de Centrale Organisatie voor Radio-Actiefafval (COVRA) naar het industriegebied Sloe. De COVRA wil daar een opslagterrein voor de op slag en verwerking van al het Neder landse radio-actieve afval uit zieken huizen en kerncentrales. Tijdens een hoorzitting in Hein- kenszand verweten tegenstanders van de COVRA het gemeentebestuur van Borsele de bezwaren van de be volking niet serieus te nemen. De houding van de gemeente duidt er volgens hen op dat de zaak al beklon ken is. De Zeeuwse landbouwers vrezen dat hun produkten door de komst van de COVRA nauwelijks aftrek zullen vinden. Het dorp Borssele heeft door de kerncentrale toch al een slecht imago. De COVRA doet daar nog een schepje bovenop, aldus de landbou wers. Zij eisen dat of het rijk of de COVRA hen een schadevergoeding toekent voor de negatieve uitstraling. De tegenstanders verwachten dat het nieuwe COVRA-opslagcomplex de weg vrijmaakt voor de bouw van nieuwe kerncentrales of dat het bui tenlands radio-actief afval aantrekt. De capaciteit van de opslag- en ver werkingsfabriek zal vele malen gro ter zijn dan het afval dat momenteel in Nederland wordt geproduceerd. Bij de plaatselijke bevolking be staat de angst dat het complex radio actieve stofdeeltjes uitstoot. Volgens COVRA-directeur dr. ir. J. Vrijen is dat onmogelijk. Bij de bouw van het complex wordt rekening gehouden met alle eventuele calamiteiten, al dus de COVRA-directie. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de COVRA het opslaggebouw vlakbij het dorp Borssele zou plaat sen. Na verzet van de bevolking en een motie in de gemeenteraad, be sloot een lokatie-commissie tot een nieuwe plek recht tegenover de kern centrale van Borssele. Tegen de bouw van het complex kunnen nog tot 15 maart bezwaren worden ingediend. ZIERIKZEE - Om te voorkomen dat de gemeente Zie- rikzee in de toekomst nog- eens wordt geconfronteerd met verontreinigd havenslib is door de gemeente inmid dels een zogeheten preventieplan ontworpen. Dit ont werp komt donderdag 9 maart aan de orde tijdens de commissievergadering' publieke werken. Deze wordt in de grote commissiekamer van het stadhuis gehouden en begint om 16.30 uur. Om de situatie bij het kruispunt te verbeteren doet het rapport een twee tal suggesties. Enerzijds wordt ge pleit voor het vervangen van de as- faltbestrating over een afstand van ongeveer tachtig meter door klinkers. Hiermee moet duidelijk worden ge maakt dat het om een gelijkwaardige kruising gaat waarbij de normale voorrangsregels (rechts heeft voor rang) gelden. Verkeersgeleiders Een andere aanbeveling die in het rapport wordt gedaan is het aanbren gen van verkeersgeleiders aan de noord- en zuidkant van het kruispunt plus het vergroten van de verkeersge leider aan de westzijde. Hierdoor wordt het kruisingsvlak beperkt en ook duidelijker aangegeven. Boven dien biedt dit fietsers en voetgangers de gelegenheid om in twee keer over te steken en voorkomt het hoge rijs- nelheden. Aan de oostzijde is zo'n ver keersgeleider onmogelijk te realise ren omdat daarvoor de benodigde ruimte ontbreekt. Om die reden zou aan die zijde een onderbroken asstreep aan te brengen In dit plan is een aantal maatrege len gebundeld dat vervuiling in de toekomst moet voorkomen. Zo is ook het aansluiten van een aantal panden aan de Scheepstimmerdijk (de even numers) en het pand Noordhaven poort 2 op het rioolstelsel in dit plan opgenomen. Voor de voorbereiding van deze rioleringscampagne heeft de raad inmiddels "een krediet, van 35.550,- beschikbaar gesteld. Behalve deze aansluiting op het ge meentelijk rioolstelsel voorziet het preventieplan ook in het opruimen van bankhellingen, het treffen van éen voorziening voor de ontvangst van bilgewater en het plaatsen van een paar publicatieborden en borden die verwijzen naar stortlokaties en toiletgebouwen. Voor de uitvoering van dit preventieplan, waarvoor nog de goedkeuring van Rijkswaterstaat nodig is, heeft de gemeenteraad in middels vijftigduizend gulden be schikbaar gesteld. Een ander punt dat op de agenda voor deze commissievergadering staat is de reconstructie van het kruispunt Laan van Saint Hilaire, Scheldestraat en Weststraat plus de aanleg van een fietspad langs deze laan van Saint Hilaire op het wegge deelte tussen Westbrug en Hoofd poortstraat. Voor deze werkzaamhe den moet rekening worden gehouden met een uitgave van 217.500,-. Die reconstructie van dit kruispunt is reeds verscheidene keren in de raadzaal aangestipt in verband met de onoverzichtelijke verkeerssituatie daar. Het Adviesbureau Goudappel- Coffeng bv uit Deventer heeft inmid dels een studie naar de ongevallen op en bij dit kruispunt verricht. Uit dit rapport kwam naar voren dat het plaatsen van verkeerslichten geen oplossing is gezien de geringe ver keersintensiteit en de opstelruimte bij het kruispunt onvoldoende is. Snelheden Voorts wordt in het rapport ge constateerd dat de huidige situatie waarbij verkeer van rechts voorrang heeft in feite het beste aansluit bij de bestaande verkeersstructuur. Wel dient de aanwezigheid van het kruis punt beter geaccentueerd te worden en moeten de rijsnelheden op de Laan van Saint Hilaire aan banden worden gelegd. zijn die uitloopt op een bolvormige druppel. Volgens het rapport zou een en ander de gemeente 125.000,- kos ten. Nu de dienst gemeentewerken de aanbevelingen uit dit rapport nader heeft uitgewerkt blijkt dat het kostenplaatje aanzienlijk hoger 217.500,-) zal komen te liggen. De gemeente heeft dankzij de reserve stadsuitleg nog voldoende financiële armslag om de hogere kosten te beta len. Fietspad Ook de mogelijke aanleg van een fietspad langs de Laan van Saint Hi laire tussen de Westbrug en de Hoofd poortstraat is een punt dat eerder ter discussie heeft gestaan. In het beste dingsplan 1988 is al rekening gehou den met de aanleg van dit fietspad. Volgens een raming zou dit de ge meente een kleine drie ton gaan kos ten. Dat dit fietspad er nu nog niet ligt komt omdat er eerst onderzoek naar de meest wenselijke ligging van dit fietspad is gedaan. Op grond van de uitspraken van de commissie verkeer hebben b en w uiteindelijk hun oog laten vallen op een drie meter brede fietsstrook aan de zuidzijde van deze laan. Dit idee is inmiddels door de dienst gemeentewerken uitgewerkt in een plan. De kosten van dit plan vallen aanmerkelijk lager uit dan het be drag dat 'in het bestedingsplan hier voor geraamd werd. Deze fietsstrook gaat de gemeente geen 290.000,- maar 204.500,- kosten. EINDHOVEN - De Eindhovense ge meenteraad heeft 'in hoofdlijnen' in gestemd met een plan van de West- duitse architect W. Brune om in de binnenstad een groot nieuw complex te bouwen. Daarin komen winkels, kantoren, woningen en een muziek centrum. Alleen de uit een persoon bestaande fractie van de PSP-CPN- PPR stemde tegen. Volgens wethou der B. van Veelen zijn de onderhande lingen met een aantal beleggers in een afrondend stadium. IJMUIDEN - Het Westduitse ber gingsbedrijf Bugsier heeft op de Noordzee een container met circa 20 ton chloroform geborgen. De contai ner is afkomstig van de deklading van de Franse vrachtvaarder Aquila, die in de nacht van 5 op 6 december 1988 in stormachtig weer een aantal containers met uiterst gevaarlijke chemicaliën verloor op bijna 60 kilo meter ten noorden van Texel. DEN HAAG - Het D66-kamerlid Tominel wil van het kabinet duide lijkheid over een besluit over de bouw van nieuwe kerncentrales in ons land. Tommei zal tijdens het we kelijks mondeling vragenuurtje in de Tweede Kamer de ministers De Korte (economische zaken) en Nij- pels (ruimtelijke ordening en milieu beheer) opheldering vragen over het standpunt van het Internationaal Energie Bureau, dat Nederland dit jaar een besluit dient te nemen. Tommei gaat er van uit dat het for muleren van een standpunt over wen selijkheid van de bouw van nieuwe centrales moet worden overgelaten aan het volgende kabinet, dat aan treedt na de verkiezingen van mei 1990. Hij .wil weten wanneer de bewinds lieden de laatste adviezen terzake op tafel denken te hebben en of zij het al leen al op grond daarvan niet uitge sloten achten dat in het volgende elektriciteitsplan de bouw van nieu we kerncentrales zal kunnen worden opgenomen. De Korte en Nijpels moeten volgens hem dit meedelen aan de Samenwerkende Elektrici- teits Produktiebedrijven (SEP). Vorige week kwam een rapport naar buiten van het IEA, het Interna tionaal Energie Bureau, dat in op dracht van de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) is opgesteld. Het IAE adviseert de Nederlandse re gering nog dit jaar een beslissing ten gunste van de bouw van nieuwe kern centrales te nemen. Een woordvoerder van het ministe rie vrom zei vorige week desgevraagd niet te verwachten dat Den Haag nog deze kabinetsperiode een beslissing over kernenergie zal nemen. De woordvoerder wees daarbij op de 'maatschappelijke verhoudingen': het overgrote deel van dé'bevolking'is momenteel tegenstander van de bouw van nieuwe kerncentrales. UTRECHT - Het treinverkeer tus sen Goes en Bergen op Zoom was dinsdagochtend in beide richtingen gestremd door een breuk in de boven leiding bij Kruiningen-Yerseke. Vol gens een woordvoerder van NS is niet bekend hoe de breuk is ont staan. De reizigers werden van zeven uur tot 8.50 uur met bussen vervoerd. Directeur Zierikzeese arbeidsbureau, H. Pastoor: ZIERIKZEE - „Meer dan 90 procent van de jongeren op Schouwen-Duiveland die in 1989 de school verlaat zal binnen een jaar werk vinden". Deze optimistische ver wachting werd uitgesproken door de directeur van het Arbeidsbureau Zierikzee, H. Pastoor. Hij baseerde zijn uitspraak op de verbeterde economische situatie waar door bedrijven meer behoefte hebben aan personeel. En de regelingen die door de rijksoverheid worden doorge voerd om werkloze jongeren aan de slag te helpen. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Roompot Buiten Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 8 maart 03.55 156 09.55 -171 16.30 181 22.25 -135 9 maart 04.40 163 10.40 -176 17.10 181 23.00 137 8 maart 02.10 170 08.25 -L79 14.30 200 20.40 -143 9 maart 02.45 182 09.05 -186 15.05 204 21.20 -143 8 maart 04.30 168 09.55 -181 16.50 195 22.10 -145 9 maart 05.10 170 10.35 -185 17.35 195 22.55 145 8 maart 03.55 183 10.00 -187 16.20 206 22.15 -151 9 maart 04.40 190 10.45 -191 17.00 207 23.00 152 Springtij: 10 maart Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Pastoor sprak in de Scholenge meenschap Schouwen-Duiveland te Zierikzee. Het was een van de laatste keren dat hij op Schouwen-Duive land in het openbaar optrad. Na an derhalf jaar werkzaam te zijn ge weest als directeur van het arbeidsbureau te Zierikzee vertrekt Pastoor per 15 maart naar Deventer. Daar gaat hij werken als senior con sulent van het Arbeidsbureau Deven ter. 225 schoolverlaters De directeur van het arbeidsbureau vertelde dat dit jaar op Schouwen- Duiveland 225 jongeren de school zul len verlaten. Evenals dat landelijk het geval is, heeft meer dan de helft daarvan geen afgeronde beroepsop leiding. Ongeveer eenderde deel om dat zij de school zonder diploma ver laten. En eenvijfde deel omdat ze alleen algemeen voortgezet onder wijs hebben gevolgd. Vanwege het teruglopende geboor tecijfer (dat ongeveer twintig jaar ge leden inzette) neemt het aantal schoolverlaters jaarlijks af. „Vorig jaar hadden we op Schouwen-Duive land nog 239 schoolverlaters. De ver wachting is dat deze cijfers na 1990 nog verder zullen teruglopen". Steeds minder jongeren die werk zoeken dus: En meer werkgelegen heid, zo bleek uit het verhaal va^i Pastoor. „Meer dan 90 procent van de schoolverlaters zal dit jaar werk vin den in de regio. Ook degenen die geen diploma hebben", voorspelde hij. Die verbetering van perspectieven hangt samen met het aantrekken van de economie. „Nee, er komen niet zo veel bedrijven bij op Schouwen-Duive land. Maar de bedrijven die er zijn hebben wel meer personeel nodig. En ze vragen dan vooral jongeren omdat die goedkoper zijn. Vooral in de groenvoorziening en de recreatieve sector komen meer arbeidsplaatsen". Regelingen De meest kwetsbare groep jongeren (degenen die geen afgeronde beroeps opleiding hebben) krijgen volgens Pastoor meer mogelijkheden vanwe ge twee regelingen. Het Jeugd Ont- plooiings Banenplan (JOB) biedt de mogelijkheid om langdurig werkloze jongeren via de uitzendbureaus aan het werk te helpen. Via de Jeugd Werk Garantie Wet (die binnenkort wordt doorgevoerd) geeft het rijk alle jongeren die langer dan een half jaar werkloos zijn de ga rantie van een baan. Het gaat om tij delijke deeltijdbanen bij de gemeen ten, rijkswaterstaat en verpleegin richtingen. „De jongeren die zelf geen werk kunnen vinden zijn ver plicht deze banen te accepteren om dat ze anders hun uitkering verlie zen", aldus Pastoor. Hij vertelde dat de regeling vooral is bedoeld om kansarme jongeren te laten doorstro men naar gewone banen. De directeur riep de schoolverla ters op om toch vooral ook zelf actief naar een baan te zoeken. „Dat kan via de vacaturebank bij het arbeids bureau. Via advertenties maar ook via tips van familie of kennissen". Hij wees verder op de mogelijkheden van een uitzendbureau en adviseerde de schoolverlaters om zich in elk ge val te laten inschrijven bij het ar beidsbureau in Zierikzee. „Dat kan vanaf een mei". Als dat laatste niet gebeurt loopt men kans de RWW-uit- kering mis te lopen. Daar heeft men recht op als men twee kwartalen na het verlaten van de school nog geen baan heeft. Horeca Uit het verhaal van Pastoor bleek dat de meeste vacatures op Schou wen-Duiveland (42 procent) in de ho reca zijn. Ook de bouwvaksector kan een boel jongeren gebruiken (24 pro cent van de vacatures). En verder heeft men mensen nodig in dc detail handel, vooral verkooppersoneel (17 procent van de vacatures). Iets min der banen zijn er beschikbaar voor kantoorpersoneel, in de verzorgende sector en de metaalbedrijven. En zo als gezegd zijn de groenvoorziening en recreatie de sectoren waarin het aantal banen het snelste groeit Tot en met 11 maart Burgh-Haamstede Expositie olieverfschilderijen Corrie Paanakker. De Bewaerschole. Maan dag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 7 maart Zierikzee Afscheidsreceptie H. Pastoor, direc teur van het arbeidsbureau. Tussen 16.00 en 17.00 uur. Commissievergadering onderwijs in commissiekamer van stadhuis. 20.00 uur. Vergadering Zeeuwse Groentetelers Organisatie in Huis van Nassau. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie ruimtelijke ordening in gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering Natuur- en recreatie schap de Grevelingen in Tonnenma- gazijn. 20.00 uur. Zonnemaire Bijeenkomst Brouwse PvdA in dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 8 maart Zierikzee" Open middag leerlingen basisscholen groep 8. Scholengemeenschap Schou wen-Duiveland, Hatfieldpark. 13.15- 15.00 uur. Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30- 16.30 uur. Gedeelde liefde, halve liefde; blijspel van Alan Ayckbourn in de Concert zaal. 20.00 uur. Donderdag 9 maart Zierikzee Commissievergadering publieke wer ken in commissiekamer van stad huis. 16.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie algemene za ken in het gemeentehuis. Aanvang 19.30 uur. Vrijdag 10 maart Zierikzee Jaarvergadering ABVA/KABO afde ling Zierikzee. Huis van Nassau. 19.30 uur. Ouwerkerk Jaaruitvoering Nieuw Leven in dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 11 maart Zierikzee Voorlichtingsbijeenkomst in de Zuid hoek voor de ANIB-leden. 14.00 uur. Optreden van New Destination in jeugdsoos Libertas, Hervormd Kerk centrum bij Gasthuiskerk. 20.15 uur. Optreden Bertje Beenen's Bloed groep in jeugdsoos Brogum. Kerkwerve Uitvoering muziekvereniging Con Amore in dorpshuis Kerkwerve. Aan vang 19.30 uur. Scharendijke Straofeest met optocht en ringsteken. Vanaf 12.30 uur. Bruinisse LR en PC Midden Flakkee Indoor- dressuurwedstrijd. In manege De Ko renzolder. Maandag 13 maart Zierikzee Commissievergadering sociale zaken in raadzaal van stadhuis. 16.00 uur. Commissievergadering sport in com missiekamer van stadhuis. 16.30 uur. Commissievergadering financiën in raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Algemene ledenvergadering VW- Zierikzee in bovenzaal restaurant Mondragon. Aanvang 20.00 uur. Vlissingen Opening Innovatiecentrum Zeeland met bijeenkomst in hotel Brittannia. 15.30 uur. Dinsdag 14 maart Zierikzee Concertzaal. Concert Gustav Rivi- nius, cello en Paul Rivinius, piano. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering marktcommissie in het gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 15 maart Zierikzee Open middag leerlingen basisscholen groep 8. Scholengemeenschap Schou wen-Duiveland, Hatfieldpark. 13.15- 15.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. Zalen centrum Nederlandse Hervormde kerk (ingang naast Albert Heijn). 14.30 uur. □onderdag 16 maart Zierikzee Bijeenkomst NBvP afdeling Schou wen. Huis van Nassau. 14.00 uur. Ingebruikname geïntegreerd school gebouw 't Kofschip. 15.00 uur. Open avond alle belangstellenden voorlichtingsmarkt m.m.v. bedrijven en instellingen. Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland. Hatfieldpark. 18.30-21.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDOEBEURSTEE. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2