k c Inbraken in sportkantines zijn vorig jaar gigantisch toegenomen Lezers PZC moeten het zonder de krant stellen Nog dit jaar verdwijnt aantal wijkgebouwen kruisvereniging DE ZIERIKZEESCHE COURANT Afscheid van raadslid Bij de Vaate 't is bijna zover. Nog 9 nachtjes slapen. 1V.V B!8Lioffc I i'A Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervuiling Museum Straofeest Snooker Vervuiling van de havens in Zierikzee dient in De meerderheid van de commissie musea in Zaterdag 11 maart wordt in Scharendijke weer Snookervereniging RVC heeft een 8-1 winst ge- de toekomst voorkomen te worden. (Pag. 2). Zierikzee heeft zich uitgesproken voor open- het Straofeest gehouden. (Pag. 4). boekt op de Bredase club Michielsen. (Pag. 9). stelling van het Maritiem museum op zondag. (Pag. 3). DINSDAG 7 MAART 1989 145ste jaargang Nr. 24503 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De gelegenheid maakt de dief. Spreekwoord Politie grijpt pas in als sportverenigingen zelf alles hebben gedaan aan beveiliging SCHOUWEN-DUIVELAND - „Ik vind het verschrik kelijk. Die voortdurende inbraken geven je een gevoel van onveiligheid. Ik durf 's avonds niet meer alleen weg te gaan met het geld dat ik in de kantine heb ontvangen. En als je 's morgens binnenkomt ben je al zenuwachtig door het idee dat er misschien weer ingebroken is. Dat was vorige week nog het geval. Eerst zie je een pakje ta bak op de grond liggen. Dan een eindje verder een tegel die ze door de ruit hebben gegooid. Ik stond zo te trillen dat ik amper in staat was de politie te bellen". Mevrouw M. Hagestein-van Nieuwenhuizen uit Noordgouwe is een van de negen mensen die de kantine van sportpark Den Hogen Blok in Zierikzee beheren. De beheerders van sportkantines op Schouwen-Duiveland werden vorig jaar in toenemende mate geconfronteerd met inbraken. Meestal is de schade door braak veel groter dan de waar de van de goederen die werden meegenomen. later komen ze met een groepje terug. Bijna nooit worden dure spullen mee genomen. Het gaat om de spanning en het pikken van wat snoep". Volgens de wachtmeester hebben de dieven dikwijls aan een aardap pelmesje en een schroevedraaier vol doende om een kantine binnen te ko men. „De kantines zijn bouwtech nisch vaak een ramp. Bij de grootste kantine in Zierikzee konden de glas latten bijvoorbeeld gemakkelijk worden weggehaald". Als andere oorzaken die de diefstal bevorderen noemt Silvius het achter laten van drank, rookwaren, snoep goed en soms een fooienpot in de kan- vervolg pagina 4 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Uit de gegevens van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland blijkt dat in 1988 .41 keer werd ingebroken in sportkantines op Schouwen-Duive land. Terwijl het jaar daarvoor 26 keer werd ingebroken. De dieven wa ren vooral actief in het najaar van 1988. En in kantines in Zierikzee, Scharendijke, Haamstede en Brou wershaven. Een paar keer kon de po litie de daders pakken. Maar dat lijkt weinig op te lossen. „De inbraken gaan gewoon door. En als het in 1989 in hetzelfde tempo blijft gebeuren als tot nu toe denk ik dat we aan het eind van dit jaar nog hoger uitkomen", al dus opperwachtmeester F. Silvius die zich bij de Rijkspolitie Schouwen- Duiveland bezig houdt met preven tie-misdrijven. Snoepgoed, drank en rookwaren Uit de reacties van diverse kantine beheerders blijkt dat het de dieven meestal alleen om snoepgoed, drank en rookwaren is te doen. „Het is al tijd hetzelfde dat ze wegpakken. Tk heb wel eens het idee dat ze bekend zijrifne4>de kantine. Ze weten precies waar alles ligt. De vorige keer nog hadden ze de zaklamp van achter de bar gehaald", aldus A. Lievense uit Brouwershaven. Samen met zijn echt genote beheert hij sinds drie jaar de kantine van sportpark Onder de Mo len in Brouwershaven. Daarvoor, en ook nu nog, voetbalde Lievense jarenlang bij ASV Brou wershaven. Als je bij een vereniging betrokken bent doet het pijn die her haalde inbraken vindt Lievense. „De dieven denken misschien dat het al leen maar om wat snoepgoed gaat. Maar ze zouden zich eens moeten rea liseren hoe ze verenigingen, die zich staande proberen te houden, dupe ren". De schade door braak bedroeg voor de ASV Brouwershaven 6000 gulden toen de dieven een glazen schuifpui vernielden. „Voor een paar flessen bier en wat snoep". Be heerster M. Hagestein heeft soortge lijke ervaringen. „We kunnen maar beter.een voerbak met snoep buiten zetten. Dan hoeven ze de boel ten minste niet kapot te maken". Want het repareren van die vernie lingen vergt een grote aanslag op de verenigingskas. Een kas die meestal toch al niet toereikend is om dure ver zekeringen af te kunnen sluiten tegen de schade door kantine-inbraken. „We moeten twee keer in weer en wind papier ophalen om het geld te verdienen dat nodig is voor het repa reren van 250 gulden schade", aldus Lievense. Hij vraagt zich vertwijfeld af wie de dieven zijn die keer op keer de kantines als doelwit uitkiezen. Jongeren tussen 15 en 20 jaar Wachtmeester Silvius weet daar wel wat over te vertellen. „Het zijn meestal jongeren tussen 15 en 20 jaar. Ze gaan niet op dievenpad om grote geldbedragen buit te maken. Maar vaak omdat ze elkaar daartoe opjut ten. Het begint er mee dat een van hen ziet dat een raampje van de kan tine blijft openstaan. En een paar uur Steeds vaker worden sportkantiiteb0^eerders geconfronteerd met braakschade zoals hier is te zien. Op de voorgrond de leeggehaalde snoeppotten. In verband met bezuinigingen in de gezondheidszorg BRUINISSE - Nog dit jaar verdwijnt er een aantal wijkgebouwen van de kruisver enigingen op Schouwen-Duiveland. Dat stelde W. van Gilst, voorzitter van de contact commissie Bruinisse van de Kruisvereniging Schouwen-Duiveland in zijn toespraak tijdens de jaarlijkse ledenvergadering van de afdeling. Hoeveel van de dertien kruis- gebouwen moeten verdwijnen en in welke dorpen is nog niet bekend. Een en ander is een gevolg van de bezuinigingen in de gezondheidszorg. Het is niet de eerste keer dat er ge sproken wordt over het mogelijk ver dwijnen van een aantal wijkgebou wen op Schouwen-Duiveland. Ook in 1986 was de toekomst van de kruisge- bouwen al onzeker, zo bleek op de al gemene ledenvergadering dat jaar. Nu dan ziet het er naar uit dat men er niet langer omheen kan. Van Gilst stelde in zijn toespraak Tot 150.000 gulden strop per niet verschenen krant ZIERIKZEE - De lezers van de Provinciale Zeeuwse Courant moeten het van daag, dinsdag, zonder hun dagblad stellen. De grafische bonden hebben hun stakingsactie ingezet, nadat eerder al de krant van vorige week zaterdag uit- bjeef. Volgens PZC-directeur F. van de Velde een teleurstellende zaak. Volgens hem heeft de directie de aankondiging van de staking In haar eigen krant moe ten lezen. De bonden Druk en Papier FNV en de grafische bond CNV hadden de PZC-directie een ultimatum ge steld tot afgelopen maandag 12.00 uur. „We hebben via onze krant be grepen, dat er bij het uitblijven van een akkoord onzerzijds om 13.00 uur een staking zou begin nen. Wij zelf zijn niet door de bon den geïnformeerd". Volgens Van de Velde is achteraf door de bon den erkend, dat hier niet de ge bruikelijke procedure gevolgd is. De PZC-directie schaart zich achter de stellingname van haar overkoepelende organisatie, het Koninklijk Verbond Grafische Ondernemingen (KVGO). Dat vraagt de ondernemers niet in te gaan op de eisen van de bonden, maar het overleg een landelijk ka rakter te geven. Zoals bekend vin den de bonden, dat de werkne mers een 2% loonsverhoging verdienen met terugwerkende kracht tot 1 februari van dit jaar. De werkgevers denken aan 1 april. Ook zou er een resterende loon ruimte van 4% zijn, die voor ande re zaken aangewend zou moeten worden. Een ruimte die de bonden volgens het KVGO- ten onrechte baseren op een toename van het papierverbruik. Voldoende De werkgevers vinden meer dan voldoende gedaan te hebben aan de eisen en wensen van de vakbe weging. Door het stukgelopen overleg zijn de bonden overgegaan tot acties, waarbij niet uitgesloten wordt dat ook een deel van de lan delijke bladen getroffen zal gaan worden. Van de Velde spreekt van een behoorlijke financiële strop. Zo heelt de zaterdag-editie het bedrijf zo'n 100.000 gulden gekost en het uitblijven van de krant van vandaag komt de onderneming op een strop van minimaal 50.000 gul den. Feitelijk is de strop veel gro ter als gerekend wordt, dat de ad ministratie en redactie (beide hebben met de CAO-besprekingen niets te maken en werken gewoon door - red.) uitbetaald worden, zonder dat er een produkt tegen over staat. De PZC-dirccteur laat desge vraagd ook weten de gespannen sfeer problematisch te vinden. Een en ander heeft tot gevolg, dat er verschil van meningen groeit bij de werknemers. Ook dc ver standhouding grafici-redactie/ad ministratie is er uiterst gespan nen op geworden. „Het bevordert de totale communicatie voor de toekomst niet", aldus Van dc Vel de, die met zijn. collega-directiele den probeert een ieder rustig te houden. De PZC heeft veel reacties ge kregen op het niet verschijnen van de krant. De directie heeft haar le zers inmiddels laten weten, dat het teveel betaalde abonnements geld wordt verrekend met het vol gende termijnbedrag. In gevallen van opzeggingen vindt er restitu tie plaats. In de voornoemde be dragen aan inkomstenderving is Van de Velde er nog niet vanuit ge gaan, dat met deze teruggave bij na 50.000 gulden per niet versche nen krant gemoeid is. Hij heeft overigens nog geen reden om te vermoeden, dat de krant woens dag ook uitblijft. Er zou welis waar een driedaagse actie aange kondigd zijn voor de dagbladen, maar deze zou in estafette-vorm plaatsvinden. Zoals eerder ge meld zijn er geen acties te ver wachten bij de Zierikzeesche Nieuwsbode. Volgens de laatste berichten leg gen de werknemers van Vink/Ro- tadruk in Axel vandaag ook het werk neer. Deze drukkerij ver zorgt de technische vervaardiging van een aantal huis-aan-huis- bladen in het Zeeuwse. Ook de Eendrachtbode, die op Tholen en Sint-Philipsland verschijnt, wordt hier vervaardigd. Eendrachtbode-directeur/ hoofd-redacteur W. Heijboer liet maandagavond desgevraagd we ten niet geïnformeerd te zijn over eventuele stakingsacties bij de drukkerij. Wat hem betreft ver schijnt zijn krant aanstaande don derdag volgens traditie. „Het zou een slechte zaak zijn voor zowel de lezers als de adverteerders als de krant niet zou verschijnen", aldus Heijboer. Hij zegt te verwachten als klant van de drukkerij (Heij boer besteedt de technische ver- vaardiging van de krant helemaal uit - red.) toch tijdig geïnformeerd te worden over het al dan niet ver schijnen van het weekblad. U6h Pt Bitr Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Zonnig Opklaringen. Vannacht kans op mist. Overdag zonnig. De wind zwak veranderlijk, draaiend van noord west naar zuidwest, 1 tot 3 Beaufort. Minimumtemperatuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 11 mrt.: Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuid 3 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidoost 3 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuid 3 ZON 8 mrt. EN MAANSTANDEN dat de opbrengst van de te verkopen gebouwen gebruikt gaat worden om de gebouwen die na de bezuinigings ronde overblijven aan te passen aan de eisen des tijds. Aan de ene kant be zuinigingen en aan de andere kant een toename van de werkdruk want naast een 24-uurs bereikbaarheid is ook de avondzorg erbij gekomen en is het voorzieningenpakket van de kruisvereniging uitgebreid. Voorzitter W. van Gilst liet op de vergadering weten dat er een goede belangstelling bestaat voor de 24- uurs zorgverlening en dat er in 1988 geen klachten zijn ingediend over het werk. Op de algemene ledenvergadering werd aftredend voorzitter Van Gilst bij acclamatie herkozen. Het verdere huishoudelijke gedeelte van de ver gadering werd vlot afgewerkt. Het verslag van de vorige ledenvergade ring werd na voorlezing met algeme ne stemmen goedgekeurd. Lezing Voorafgaande aan het huishoude lijk gedeelte verzorgden keel-, neus- en oorarts Stolwijk en huisarts Dor- restein een lezing over ooraandoenin gen bij jong en oud. Stolwijk ging uitgebreid op dit onderwerp in en verduidelijkte zijn verhaal aan de hand van een dia-serie. Stolwijk leg de uit dat het oor in feite een bijzon der gevoelige, maar ook uitermate kwetsbare microfoon is. Niet alleen is het een zwak orgaan, de mens springt er soms ook wat raar mee om, zo bleek uit het verhaal van Stolwijk. Niet zelden vindt dc dok- vervolg pagina 3 Zon op 07.11, onder 18.31 Maan op 07.18, onder 19.57 9 mrt. Zon op 07.08, onder 18.33 Maan op 07.31, onder 21.29 Eerste Kwartier: 14 maart (11.11) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een omvangrijk hoge- drukgebied boven het Europese vasteland drukt de tweede helft van deze week zijn stempel op het weer in Nederland. Het is droog en er zijn flinke perioden met zon. De lucht die zich boven Nederland bevindt is min der zacht dan wat we de afgelopen da gen gewend waren. Toch liggen de maximumtemperaturen nog steeds rond 10, na vandaag rond 11 graden, zodat het vrij zacht blijft. Boven de Oceaan zijn depressies ac tief. De bijbehorende bewolking komt echter boven de Britse eilanden nagenoeg tot stilstand, of is, voor zo ver ze wel tot onze omgeving zou kun nen doordringen, sterk aan oplossing onderhevig. In het weekeinde kan de bewolking Nederland vermoedelijk wel bereiken. ZIERIKZEE - Na dertig jaar trouwe dienst neemt het Zie- rikzeese CDA-raadslid en oud wethouder C. Bij de Vaate dinsdag 21 maart in besloten kring afscheid van zijn colle ga's. Dit gebeurt in dc trouw zaal van het Zierikzeese stad huis. Deze bijeenkomst begint om 16.30 uur met een aantal toespraken door burgemees ter, fractievoorzitters en Bij de Vaate zelf. Om 17.15 uur is er voor de genodigden gelegen heid om de CDA-cr de hand te drukken. ROTTERDAM - Bij een steekpartij in het Rotterdamse metrostation Zuidplein zijn twee vrouwen gedood en twee vrouwen zwaar gewond ge raakt. Volgens een politiewoordvoer der begon rond kwart over acht op een perron een man plotseling met een mes wild om zich heen te steken. De dader nam daarna de benen en is nog voortvluchtig. De politie is in middels met 20 man een onderzoek begonnen. Over de toedracht van de steekpartij is verder nog weinig be kend. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1