verstelbaar bed Landbouwproblemen houden liberale gemoederen bezig streeknieuws Fancy-fair Onder de Wieken levert ruim 3650 gulden op ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Houtworm en knaagkever in stadhuistoren Leden vergadering VVV-Zierikzee Commissie sociale zaken Politie bekeurt jongeren vanwege drugsbezit Diefstal uit boot Diefstal uit tas Afscheid van directeur arbeidsbureau ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag ti maart 1989 Nr. 24502 3 deurloo intermeubel Haringvlietplein 4, Zierikzee Telefoon 01110-12946 Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- rqan te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-16551 Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; ,,succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - In de toren van het Zierikzeese stadhuis is het niet pluis. Houtworm en bonte knaagkever heb ben deze toren als „woonruimte" in beslag genomen. Om deze illegale in woners te verwijderen moet de com missie publieke werken donderdag 9 maart haar fiat geven voor een bestrijdingsplan. Deze commissie vergadering wordt gehouden in de commissiekamer van het Zierikzeese stadhuis en begint om 16.30 uur. De ontdekking van dit illegale beestenspul werd tijdens een inspec tietocht door de Monumentenwacht gedaan. Deze constateerde dat de houtconstructie van het stadhuisto ren door houtworm en bonte knaag kever is aangetast. Met name de aan wezigheid van de laatste is een bron van zorg omdat deze in staat is het hout volledig uit te hollen en zich van daaruit te vermenigvuldigen. Inmiddels is een gespecialiseerd bedrijf in de hand genomen. Deze heeft geadviseerd om de te zwaar aangetaste delen te vernieuwen en de andere houtdelen in te spuiten en ook aan de oppervlakte te behandelen. Een en ander gaat de gemeente 4800,- inclusief BTW kosten. ZIERIKZEE - De VVV-Zierikzee houdt maandag 13 maart haar alge mene ledenvergadering. De vergade ring wordt gehouden in de bovenzaal van restaurant Mondragon en begint om 20.00 uur. Aan de orde komt onder andere de financiële positie van de VVV en het in de toekomst te voeren beleid. Ook op de agenda de oprichting van de Stichting Promotie Zierikzee, de ex ploitatie van de Dikke Toren en de ac tiviteiten van de Stichting Promotie Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE - De commissie socia le zaken van de gemeente Zierikzee komt maandag 13 maart in vergade ring bijeen. Deze voor iedereen toe gankelijke vergadering wordt gehou den in de raadzaal en begint om 16.00 uur. Behalve een leer-arbeidsover- eenkomst voor het jeugdwerkgaran tieplan bespreekt de commissie ook de wijziging van de gemeenschappe lijke regelingen voor de Interge meentelijke Sociale Dienst en De Zuidhoek. AMSTERDAM - De gemeente Am sterdam heeft vorig jaar 3,5 miljoen gulden besteed aan het verbeteren van de infrastructuur voor fietsers. In 1980 werd nog maar een miljoen gulden besteed aan het wegwerken van knelpunten op dit gebied. Dit blijkt uit cijfers die de hoofdstad heeft gepubliceerd in de brochure „Amsterdam op de fiets". Kamerlid in Haamstede: „Er zijn fouten gemaakt'''' BURGH-HAAMSTEDE - Het kon niet uitblijven, dat de landbouwproblematiek als een rode draad door de diseussie-avond van de VVD zou g-aan lopen. De onder centrale Schouwen-Duiveland had Tweede Kaïnerlid S. van Heemskerck Pillis-Duvekot uitgenodigd om over Europa 1992, grenzen vrij te spreken. Dat gebeurde ook in het dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede, maar de landbouw-discussie was onvermijdelijk. Er bestaat met name onder de agra riërs grote onvrede over het kabinets beleid. Dat resulteerde deze week in de bezetting van het VVD-hoofdkan- toor in Den Haag. Regionaal VVD- voorzitter L. E. Blikman stond in zijn openingswoord uitvoerig stil bij de problemen in de landbouw, die door een van de aanwezige boeren als 'grimmig' werd omschreven. Blikman voelde zich geroepen zijn zorg uit te spreken over de landbouw in het algemeen en de akkerbouw in het bijzonder. Voor de rijksoverheid liggen er taken, waarbij de liberaal niet in eerste instantie wilde denken aan subsidiëring, maar-meer aan ver betering van de infrastructuur. Wel had Blikman een pluim voor de VVD- landbouwspecialist in de Tweede Ka- fner, P. Blaauw. Deze heeft het zoge naamd akkerbouw sectorplan opge steld. En blok Kamerlid Van Heemskerck infor meerde de aanwezigen over een inter ne discussie binnen de Tweede Ka merfractie van de VVD. Uit haar woorden viel op te maken, dat de 27 liberale kamerleden zich en block scharen achter het akkerbouw sector plan van collega Blaauw. Van Heems kerck: „Voor de VVD is de maat nu vol en ik wil best erkennen, dat ook binnen de VVD wellicht fouten zijn gemaakt met betrekking tot het land bouwbeleid". Maar gedurende haar betoog over Europa 1992 werd snel duidelijk, dat 90% van het landbouwbeleid in Brussel gemaakt wordt. De kamerle den in Den Haag hebben nog maar nauwelijks grip op het beleid in Brussel. Volgens Van Heemskerck is hiermee sprake van een democra tisch vacuüm, dat weggewerkt moet gaan worden. Het Europees parle ment moet meer bevoegdheden krij gen. Het staat voor haar overigens bui ten kijf, dat een verenigd Europa noodzakelijk is voor de toekomst. Als de Europese lidstaten zich niet verenigen, dan dreigt de huidige po sitie van Europa blijvend aangetast te worden door de Amerikaanse en Japanse markt. Zoals bekend moeten de EG-plannen het onderlinge grens verkeer binnen Europa vergemakke lijken, maar moet de Europese grens voor de buitenwacht verder gesloten worden. Hiermee wordt gestreefd naar een economische groei tot 7,5% en twee tot zes miljoen banen extra. Het prijspeil kan gemiddeld met 6% dalen. Dat wegnemen van de binnen de Europese gemeenschap gelegen gren zen kan wat de VVD alleen als voor 1990 de garantie gegeven wordt, dat de buitengrenzen van Europa dicht zijn. Zo moet de grens in Berlijn dicht Nu nog is het zo, dat iedere Oostduitser welkom is in'het Westen. De VVD voelt er niets voor, dat bij voorbeeld een Spanjaard even naar Nederland overkomt voor een opera tie in een academisch ziekenhuis. Hop een en ander geregeld moet gaan worden is voor de VVD ook nog niet helemaal duidelijk. Toerisme Van Heemskerck roerde ook nog het voor Zeeland zo belangrijke toe risme aan. In het Zeeuwse is het toe risme van enorm groot belang. In an dere landen wordt veel meer geïnves teerd in dat toerisme en daaruit maakte het kamerlid op, dat Neder land nog niet klaar is voor de toene mende concurrentie. Het Nederland se bedrijfsleven is te kleinschalig; ook wat de toeristenindustrie be treft. Van Heemskerck vindt schaal vergroting van belang. Dat de Wester- scheide Oever Verbinding er moet komen, staat voor de liberaal vast. Tijdens de bijeenkomst, waarvoor overigens redelijk grote belangstel ling bestond, deed voorzitter Blik man in zijn toespraak op persoonlij- ZIERIKZEE - Bij een huiszoeking heeft de Rijkspolitie Schouwen-Dui veland in vier woningen in Zierikzee verdovende middelen aangetroffen. Acht mensen kregen hiervoor een proces-verbaal. De huizoekingen werden vrijdag avond verricht. De politie trof een kleine hoeveelheid hard drugs aan, speed en amfietamine. Verder trof men een kleine hoeveelheid verpakte hasj aan die gereed lag voor de ver koop. Na verhoor en het opmaken van de processen-verbaal werden de Zierikzeeënaars weer vrijgelaten. De initialen van de mensen die wer den aangehouden, zijn door de politie niet bekend gemaakt. BURGH-HAAMSTEDE - C. F. uit Papendrecht werd benadeeld voor ongeveer duizend gulden door een diefstal uit zijn boot. Het vaartuig stond in een loods aan de Bouwmansweg. C. F. was er eind februari voor het laatst bij. Toen hij zondag terug kwam bleken de sloten van de toegangsdeuren en het afdek zeil vernield te zijn. Uit de boot werd een brandblusapparaat en een onder waterzaklamp gestolen. Samen met de vernielingen veroorzaakte dit een schadepost van ongeveer duizend gul den voor C. F. RENESSE - Zaterdagmiddag wer den een portemonnee en waardepa pieren gestolen uit de tas van me vrouw W. D. uit Renesse gestolen. Dat betekende voor haar een schade post van ongeveer 200 gulden. De diefstal vond plaats terwijl W. D. aan het bowlen was. Zij had haar tas aan een deurknop gehangen. Tus sen 11.30 en 15.30 uur werden de por temonnee en andere papieren eruit gehaald. De schade bedraagt onge veer 200 gulden. ZIERIKZEE - In verband met het vertrek van directeur H. Pastoor van het arbeidsbureau in Zierikzee is er dinsdag 7 maart tussen 16.00 en 17.00 uur gelegenheid om afscheid van hem te nemen. Deze afscheidsrecep tie wordt gehouden in het pand van het arbeidsbureau aan de Oude Ha ven. H. Pastoor volgde in november '87 A. van der Hulle op als directeur van het arbeidsbureau in Zierikzee, dat ressorteert onder het Gewestelijk Ar beidsbureau in Goes. Pastoor, die vanuit Ede naar Zierikzee kwam ver trekt met ingang van woensdag 15 maart naar Deventer, waar hij bij het arbeidsbureau een baan heeft aan vaard. Dinsdag 7 maart is er tussen 16.00 en 17.00 uur gelegenheid om af scheid van de scheidende directeur te nemen. Het kamerlid S. van Heemskerk Pillis-Duvekot (Foto; Joop van Houdt). ke titel nog een opmerkelijke uitspraak met betrekking tot het on derwijs. Minister W. Deetman had wat hem betreft vorige week weg gestemd mogen worden in de Tweede Kamer. Dit terwijl dc voltallige VVD- fractie dit niet heeft gedaan. Blik man wees erop, dat de kleine scholen naast een onderwijskundige functie ook een sociale taak hebben. Daar aan gaat Deetman volgens Blikman voorbij. Advertentie BURGH-HAAMSTEDE Lezing Op de laatstgehouden bijeenkomst van de afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen verzorgde de heer Nieuw- land uit Zierikzee een lezing over het Regionaal Instituut voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RI AGG). Het RIAGG kent sinds 1982 een afdeling in Zierikzee. Uitgangs punt is dat iedereen recht op hulpver lening heeft. Samenwerking met maatschappelijk werk, psychiatri sche en andere ziekenhuizen is nood zakelijk, zo bleek uit het verhaal van Nieuwland. Daartoe heeft men een veldteam dat op gezette tijden bijeen komt. In crisissituaties moet onmid dellijk hulp geboden kunnen worden en daarom is het RIAGG 24 uur per dag bereikbaar. Nieuwland vertelde dat de problemen waar het RIAGG mee te maken krijgt vaak van sociale •en psychische aard zijn; geldproble men. echtscheidingen en rouwver werking maar ook zaken als incest. Verder begeleidt het RIAGG patiën ten en ex-patiënten van psychiatri sche inrichtingen en adviseert ouders die bijvoorbeeld met problemen kampen voor wat betreft dc opvoe ding van kinderen. Voorlichtingsmiddag Donderdag 16 maart verzorgt het produktschap groenten en fruit een voorlichtingsmiddag voor de afde ling Westerschouwen van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. Deze voorlichtingsmiddag wordt ge houden in De Schutse en begint om 14.00 uu2". KERKWERVE, NOORDGOUWE en SCHUDDEBEURS Oud papier De SV WIK haalt zaterdag 11 maart vanaf 09.30 uur oud papier op in Kerkwerve, Noordgouwe en Schud- debeurs. Verzocht woi'dt het papier gebundeld gereed te zetten. GOES Vriendenkring Vriendenkring Kapasi houdt zater dag 11 maart een dans- en ontmoe tingsavond voor alleenstaanden tot 45 jaar in Café-restaurant Slot Osten- de in Goes. De avond begint om 21.30 uur. MIDDELBURG Bestuursvergadering Het algemeen bestuur van de Stich ting Omroep Zeeland vergadert op vrijdag 17 maart. De vergadering wordt gehouden in de filmzaal van het Abdijcomplex in Middelburg en begint om 14.00 uur. Aan de orde komt de vaststelling van de balans van baten en lasten over 1988, het re glement van orde en de samenstelling van het dagelijks bestuur. De nachtfilm op zaterdag avond en thee met beschuit op zondag morgen. Geniet er extra van in uw verstelbaar bed. Voor slaap- en leefkom- fort. De Bedderie specia list geeft u graag informa tie en persoonlijk advies. Tweede actie voor bouw christelijke lagere school in Pantianak DE BEDDERIE SPECIALIST WEET ALLES OVER EEN GEZONDE NACHTRUST. BURGH-HAAMSTEDE - Met een geschminkt gezicht worden gefotografeerd op een nostalgische Engelse mo torfiets uit 1915. Ponyrijden of flipperen tegen de compu ter. Het kon allemaal bij de fancy-fair die zaterdag werd gehouden in en om het gebouw van de christelijke basis school Onder de Wieken te Haamstede. En velen deden het ook want het evenement leverde een nettobedrag van 3650 gulden op. Geld dat weer een steentje bij draagt aan het totaalbedrag van 15.000 gulden dat de school in enkele maanden bijeen wil brengen voor de bouw van een christelijke lagere school in de Indonesische stad Panti anak. Onder de Wieken heeft zich dit doel gesteld in verband met zijn 75- jarig bestaan dit jaar. Enkele wei. :n geleden trokken de leerlingen er op uit om geld te verdienen met het ver richten van kleine karweitjes. Dat le verde ruim 3500 gulden op. Spelletjes De fancy-fair was de tweede actie die werd opgezet voor het goede doel. Alle lokalen van de school werden ge bruikt voor in totaal enkele tiental len spelletjes waaruit de bezoekers een keuze konden maken. Er werd ge sjoeld, blaasvoetbal gespeeld, touw tje getrokken, met ballen gegooid en het elektriciteitsspel gedaan. Grabbelen kon men in de grabbel- rok die werd gedragen door een van de ouders van de leerlingen. Een lan ge rok die van boven tot onder was voorzien van tientallen zakken. „Het zijn er preeies 72", aldus Rolien Costerus die de grabbelrok maakte. „Je hebt er geen rommel van en je loopt er mee rond zodat veel bezoe kers je zien". In de hal van de school gingen de zelfgebakken cake, koekjes en kruid koek vlot van de hand en draaide het rad van avontuur. De bloemstukjes die te koop werden aangeboden wer den gemaakt door een van de leer krachten. Op de fancy-fair liepen steeds meer kinderen rond wiens ge zicht waren beschilderd. „Ik ben om elf uur begonnen en ik heb nog geen tijd gehad om mijn broodje op te eten", aldus Lida Karstens die dit schilderwerk uitvoerde. De meeste kinderen wilden een clownsgezicht. En dat had waar schijnlijk alle^te maken met de drie optredens van de clown Pakito. In een van de andere schoollokalen werd tweede hands speelgoed verkocht. En buiten op het schoolplein kon men pony rijden. Buiten stond ook de En gelse motorfiets uit 1915 opgesteld waarop men zich kon laten fotografe ren. „Het is een AJS 750 V twin. Hij is van mijn vader" aldus Jeroen Braat die als fotograaf optrad. In de komende weken zullen de leerlingen van Onder de Wieken paaseieren verkopen langs de deuren en een sponsorloop houden om het bedrag dat men nodig heeft voor de bouw van de school in Indonesië ver* der bijeen te brengen. Eén van de attracties op de fancy-fair bij Onder de Wieken: jezelf laten fotograferen op een oude motorfiets. (Foto:- Joop van Houdt). t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3