Topsalaris voor Peter van Vossen Straofeest Ellemeet vond plaats bij ideale weersomstandigheden Wijziging onroerend goed- belasting in commissie Veel belangstelling voor Toneelgroep Noordgouwe DE ZIERIKZEESCHE COURANT Proef met terugzetten van zeehonden in Oosterschelde Bij nieuwe Belgische werkgever SK Beveren Alcohol controle 't is bijna zover. Nog 10 nachtjes slapen. Olievat op het strand <0* WBL'0% ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 6 MAART 1989 145ste jaargang Nr. 24502 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Afscheid Landbouw Jubileum Duel Rijkswaterstaat neemt op ludieke wijze af- De landbouwproblemen houden de liberale Gezelligheid troef bij viering van jubileum Doelpuntloos derby-duel tussen ASV Brou- scheid van medewerker ing. Schaap. (Pag. 2). gemoederen danig bezig. (Pag. 3). jeugdsoos The Well. (Pag. 4) wershaven en het Scharendijkse ZSC. (Pag. 6). Geld maakt niet gelukkig. Gezegde Van oudsher vaste bewoner Zeeuwse wateren ZIERIKZEE - Als het weer het toelaat worden woensdag 15 maart bij wijze van proef vijf zee honden teruggezet in de Ooster schelde. Doel van de proef is na te gaan of het zin heeft in de komen de jaren op uitgebreidere schaal zeehonden terug te zetten in de Zeeuwse wateren. Het is voor de eerste keer dat een dergelijk ex periment in Zeeland wordt uitge voerd. De dieren zijn in 1988 in de Oos terschelde en overige Delta-wate ren aangetroffen en voor revalida tie naar de zeehondencrèche in Pieterburen vervoerd. Nu worden zij weer in hun natuurlijk milieu teruggezet. De teruggezette dieren worden enkele maanden nauwlet tend in de gaten gehouden. Zendertje Dit gebeurt middels een zender tje dat op de vacht van de dieren geplakt wordt. Het is de eerste keer in Nederland dat zeehonden op deze manier worden gevolgd. Door het terugzetten kan de klei ne groep zeehonden in het gebied sneller uitgroeien tot een zelfstan dige levensvatbare populatie. Van oudsher was de zeehond na melijk een vaste bewoner van de Zeeuwse wateren. Door verschil lende oorzaken, belaging, water vervuiling en de aanleg van de Deltawerken, is hij bijna verdwe nen. De omstandigheden zijn volgens de directie Natuur, Milieu en Fau nabeheer, rijkswaterstaat directie Zeeland en de provincie Zeeland nu weer zodanig dat een grotere groep zeker tot de mogelijkheden behoort. Een natuurlijke toename zal volgens genoemde instanties zeer lang duren. Virus „Dat ligt deels aan de recente vi rusuitbraak. Daarnaast speelt een belangrijke rol dat in de Delta vooral jonge dieren leven. Juist jonge dieren lopen grote risico's en spoelen als 'huiler' aan". Tot nu toe werden de aangespoelde zieke dieren na revalidatie in Pieterbu ren teruggezet in de Waddenzee. Het duurt tot hun vijfde levens jaar dat de zeehondenmannetjes geslachtsrijp zijn. De terug te zet ten zeehonden zijn immuun voor het (zee)hondenziektevirus. Aan het experiment werken mee de directie Natuur, Milieu en Fau nabeheer van het ministerie van landbouw en visserij, de Stichting Zeehondencrèche Pieterburen en het Rijks Instituut voor Natuur beheer (RIN) op Texel. De proef moet worden gezien als een uit werking van het Vorig jaar gestar te project 'Zeehonden in de Zeeuwse wateren. De Commissaris der Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien en de: directeur LNO in Zeeland, ir. C. A. C. J. Oomen zullen de luiken van de hokken waarin de terug te zet ten zeehonden naar de Ooster schelde zijn vervoerd open zetten. ZIERIKZEE - Peter van Vossen, de Vlissingse spits uit Zierikzee, heeft een lot uit de loterij getrokken. Afgelo pen zaterdag, vier maart, heeft hij in Motel Goes een voorlopig contract getekend met de Belgische profclub SK Beveren. Naar verluidt gaat Van Vossen dan een top salaris van anderhalve ton per jaar verdienen. Peter Gerards, vertegenwoordiger van de Vereniging voor Contractspe lers (VVCS) sprak over een 'uniek contract'. Ook zaakwaarnemer, en broer. Kees van Vossen kon de uit spraak 'een schitterend contract' niet voor zich houden. De twintig-jarige Peter van Vossen is zelf ook ontzet tend tevreden met het resultaat dat hij, volgens zijn zeggen, voor het grootste deel te danken heeft aan zijn broer Kees. Het contract is nog niet geheel defi nitief, maar wordt zaterdag elf maart in Beveren officieel bekrachtigd. Het contract bevat diverse afzonderlijke bepalingen zoals daar zijn: als Van Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Dit jaar deden 30 ruiters mee aan het Straofeest te FAlemeet. (Foto: Joop van Houdt). Strao is van oudsher het feest van de agrarische sector'' ELLEMEET - De weersomstandigheden waaronder za terdag in Ellemeet het Straofeest werd gevierd, deden aan het voorjaar denken. Het voorjaar dat de achter grond vormt van dit traditionele feest. Dan immers re den de boeren met hun werkpaarden naar het strand om ze met de voeten door het zeewater te laten lopen na een lange winter waarin ze op stal stonden. Renesse na de rit in het dorp was bin nengehaald maakte burgemeester-W. den Boer bekend dat de eerste prijs was toegekend aan Patricia Knol. Anncgien Punt kreeg tic tweede prijs en Bianca de Moor de derde. Overi gens had dc Strao-commissie voor al le dertig deelnemers een attentie. De nostalgie herleefde zaterdag in Ellemeet. Het was niet alleen zonnig en zacht weer toen de stoet vanaf het dorp via de Kuijerdamseweg naar het strand trok. Maar voorop reden ook twee Belgische paarden van stalhou derij Van de Velde in Zonnemaire. Paarden zoals die vroeger, voor de mechanisatie in de landbouw, wer den gebruikt om het werk op het land uit te voeren. Vossen na twee jaar verkocht zou worden aan een andere club ontvangt hij vijftig procent van de transfer som. Verder krijgt Peter van Vossen van zijn toekomstige werkgever een auto cadeau, waarmee hij dagelijks tussen Zierikzee en Beveren op en neer kan rijden. Zo te zien heeft Van Vossen zijn doel bereikt, zeker gezien de ander halve ton die hij jaarlijks gaat ver dienen. Eerder verklaarde hij aan de Zierikzeesche Nieuwsbode vöör zijn dertigste jaar de schaapjes op het droge te willen hebben. Hij heeft met de ondertekening van dit contract een flinke stap in die richting gezet. Opleven ,,De oudere boeren leven op als ze die paarden zien", aldus R. Punt die een van de dieren bei-eed. Hij deed dat evenals de boerenknechts vroeger zonder zadel. ,,Ik voel het wel. Die knechts hadden sterke benen en wij natuurlijk veel minder. Wc zijn daar niet in getraind". De stoet Straorijdcrs omvatte dit jaar dertig paarden. ,,Zes meer dan vorig jaar", aldus de voorzitter van de Strao-commissie, D. de Graaf. De dieren werden voor aanvang van de strandrit gekeurd door een jury be staande uit Lieneke Horst, Jacqueli ne Plaisier, wethouder Leendert Hart en Daan Bezuyen. Toen ruiterstoet begeleid door het fanfarekorps Luctor et Emergo uit Landbouw Den Boer benadrukte dat Ellemeet altijd zijn beste beentje voorzet- als een van de Schouws-dorpen waar dc Strao-traditic in ere wordt gehouden. „Er wordt hier altijd bijzonder veel aandacht besteed aan het versieren van de paardenHij herinnerde er aan dat het Strao-feest wortelt in de landbouw. „Dc agrarische sector die de laatste tijd veel in het nieuws is" De burgemeester sprak de wens uit dat het een goed landbouwseizoen mag worden. „Hopelijk ook een sei zoen waarin de redelijke eisen van de akkerbouw gehoor zullen vinden in Den Haag en Brussel. Want er mag toch verwacht worden dat dc mensen die al lange tijd zorgen voor een goed voedselpakket ook in staat worden gesteld om daar een redelijke boter ham mee te verdienen". Traditiegetrouw was in Ellemeet VM" U6> pa &u.r WOERDEN - De winkeliers willen binnen een jaar een federatie van de Nederlandse detailhandel oprichten die hun belangen behartigt bij het ministerie van economische zaken. Nu zijn zelfstandige ondernemers, grootwinkelbedrijven en groothan del ondergebracht bij vijf organisa ties. Zij willen van die versnippering af. ZIERIKZEE - Het aanpassen van het hoofdstuk belas tingen van de gemeentewet, iets waarmee de Tweede Ka mer in december '88 akkoord is gegaan, wordt maandag 13 maart in de Zierikzeese raadzaal besproken door de commissie financiën. Deze vergadering begint om 19.30 uur. SCH OU WEN-DUIVEL AND Dc Rijkspolitie Schouwcn-Duiveland heeft in de nacht van zaterdag op zondag op diverse plaatsen op Schouwcn-Duiveland alcoholcontro les gehouden. In totaal werden 321 voertuigen aangehouden. In 88 gevallen moesten de bestuurders blazen omdat ze alco hol hadden gedronken. Eén bestuur der bleek een alcoholpromillage van meer dan 0,5 in zijn adem te hebben. Hem werd een rijverbod voor enkele uren opgelegd. In zes gevallen bleek het alcoholpromillage meer dan 0,8 te zijn. Deze bestuurders kregen behal ve een tijdelijk rijverbod ook een proces-verbaal met een daaraan ge koppelde geldboete. Deze wet zal op een drietal punten worden bijgesteld. Ten eerste wordt in de wet geen limiet van 475,- (ge middeld per woning) opgenomen en wordt de bevoegdheid tot het vrijstel len van woningen voor de gebruikers belasting vervangen door de be voegdheid om een heffingsgrondslag van 21 mille voor roerende goederen. Bovendien wordt ook de verhouding Advertentie naar verwacht zo'n vierdulze den kosten. Voorts buigt de c< sie zich over de uitgangspunt de gemeentebegroting voor wordt tevens het jaarverslag Stichting Woningen en Wooi wen voor Bejaarden op Sch Duiveland besproken d gul- ook ringsteken onderdeel van de Straöviering. Ongeveer de helft van dc ruiters zette in de Burgemeester de Bruinstraat en de Dorpsstraat zijn beste beentje voor tijdens deze wed strijden waarvoor een behoorlijke publieke belangstelling bestond. Be halve een beker kregen de prijswin naars dit jaar ook een taant. Eerste werd Caroline Lodewijk. Tweede An- net Verlaar en derde Astrid van der Dries. Het Straofeest werd 's avonds voortgezet met een bal in het dorps huis met medewerking van het Delta- Combo. WESTENSCHOUWEN - Op het strand tegenover de rotonde bij Westenschouwen is zondagmiddag een vat olie aangespoeld. Het vat werd om ongeveer 16.40 uur door wandelaars opgemerkt bij paal L'O. Een gedeelte van de olie was uit het vat op het strand gestroomd. De rijkspolitie waarschuwde de gemeen- te Westerschouwen die toezegde dat liet vat zou worden weggehaald. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Toenemende bewolking Verder toenemende bewolking en vannacht en rporgenochtend een klei ne kans op wat regen. In de middag af en toe zon. De wind zuid tot zuidwest 2 tot 4 Beaufort. Minimumtempera tuur komende nacht 9 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 10 rnrt.: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: noordwest 3 Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: variabel 3 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 7 mrt. Zon op 07.13, onder 18.30 Maan op 07.05, onder 18.24 Nieuwe Maan: 7 maart (19.19) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De frontale zone van een Oceaandepressie die op het ogenblik boven de Golf van Biscaje ligt, komt langzaam in onze richting. Vanavond bereikt de bewolking al het westen van ons land en breidt zich in de loop van de nacht over ons hele land uit. Morgen is er dus veel bewolking en tegen de avond kan er zelfs wat regen vallen. Deze regen zal een buiig ka rakter hebben en het zijn geen grote hoeveelheden. De wind blijft uit een zuidelijke richting waaien en is ma tig- Door de aanvoer van lucht uit zui delijke streken blijven de temperatu ren boven normaal voor de tijd van het jaar. Vannacht wordt het een graad of 8 tegen 0 graden normaal en overdag komt het kwik in de buurt van de 13 graden, terwijl de normale temperatuur ongeveer 8 graden is. MAASTRICHT - De directie van de Provinciale Elektriciteits Maat schappij Limburg PLEM wil bij de grote vuilstortplaats van Midden- Limburg op de grens van de gemeen ten Linne en Montfort nog dit jaar een installatie gaan bouwen om me thaangas in elektriciteit om te zetten. Dat heeft een woordvoerster van de PLEM meegedeeld. tussen het tarief dat gebruikers en dat welke eigenaren móeten betalen gewijzigd Momenteel bedraagt deze verhouding 1(M) op 180 hetgeen ervoor Zierikzee op neerkomt dut gebrui kers 4.65 per drieduizend gulden waardebepaling) en eigenaren 8,35 betalen Dat laatste tarief moet naar beneden omdat de verhouding gebruikers eigenaren teruggebracht moet worden naar 100:125. Hiervoor mag een overgangstermijn van vijf jaar worden gehanteerd. Wat de ge volgen van deze wijzigingen voor de gemeente Zierikzee zullen zijn. daar over beraadt dc commissie zicji. Een ander punt dat aan de orde komt zijn dc kosten die verbonden zijn aan het aanbrengen van een wandbord met gevel letters bij 't Kof schip. Dit is volgens de schoolleiding nodig om de herkenbaarheid van dc school te vergroten. Dit paneel zal be staan uil water- c'n windbestendig multiplex, waarop een roestvast sta- Jen kofschip en het opschrift openba re basisschool 't Kofschip wordt aan gebracht. Dit bord gaat de gemeente 'Wc zijn maar amateurshet is geen ramp als het eens fout gaat'1 NOORDGOUWE - De zaal van het dorpshuis te Noordgouwe zat vol zaterdagavond. Ongeveer 150 belangstellenden kwamen kijken hoe de spelers van de Toneelgroep Noordgouwe de klucht 'Voor drie da gen mijn vrouw' op de planken brachten. „Vergis u niet. Een klucht is het zwaarste wat er is op toneelge bied. We hebben er hard voor moe ten werken", zei regisseur M. Holm in zijn openingswoord. Dat werk gebeurde tijdens een voorbe reidingstijd van vier maanden. „Elke weck hebben we geoefend op de zolder bij schilder Hage- stein Het was heel leuk", aldus een van dc spelers, H. Baris. Dorpstoneelgroep Plezier bleek bij alle spelers voorop te staan. „Wc zijn maar een dorpstoneelgrocp. Wij willen ge woon een gezellige avond verzor gen voor de inwoners van het dorp. Geen hoogdravende cultuur. We zijn maar amateurs, het is geen ramp als er eens v>at fout gaat". Maar er ging niets fout tijdens de opvoering van dc klucht. Al thans geen dingen waarvan liet publiek wat merkte. De negen spelers brachten met veel inzet het verhaal van drie studenten die in de problemen komen door dat een Engelse tante van een van hen op bezoek komt. Door intri ges en leugens lopen ze keer op keer in hun eigen val. De extreme typetjes waarmee het toneelstuk vol zat werden op geloofwaardige en komische wijze neergezet. De lachsalvo's om de bijziende Sjoukje en de Engelse lord Wilfred waren niet van dc lucht. Het toneel werd op professi onele wijze belicht via een instal latie die de toneelgroep had ge huurd bij het Zeeuws Centrum Amateurtoneel. De spelers ver zorgden zelf hun kleding en het decor. Na afloop was er een bal met medewerking van The Telstars.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1