•1W Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen Uitslaande brand vernielt een opslagschuur bij Nieuwerkerk Bevolking Kerkwerve sceptisch tegenover mogelijke woningbouw USLt C DE ZIERIKZEESCHE COURANT VERWARMING UIT? VERWARMING AAN! flakkee expresse bv Zeilbootje gevonden op Grevelingen SgS von eeveren Controle vrachtauto's Bruinisse Ongeval op provinciale weg Zierikzee Haamstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE V^SEB!8^ Middenstandsdiploma Ring Afscheid Biljart D. Joppe; de eerste inwoner van Schouwen- Op een drukbezochte hoorzitting in dorpshuis.'t Per 1 mei is C'Slabbekoorn geen burgemees- Bert Kooiman heeft de titel vierde klas Duiveland met een middenstandsdiploma. Zuudènde werden verschillende suggesties ge- ter meer van Brouwershaven. (Pag. 5). bandstoten op zak. (Pag 10). (Pag. 2). daan voor herinrichting van de Ring. (Pag. 3). VRIJDAG 3 MAART 1989 145ste jaargang Nr. 24501 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De wetenschap van ontwerpen bestaat in het voor komen van de moeilijkheden der uitvoering. Vauvenargues Advertentie BEL 01110-14739 /ÓÓK s AVOWS EN m HET WEEKEWI 'We hadden de grootste moeite om boven water te krijgen welk landbouwgif er in de schuur aanwezig was NIEUWERKERK - De opslagschuur van J. A. van de B. aan de Platte Capelledijk te Nieuwerkerk is donderdag middag door een uitslaande brand geheel vernield. Door de inspanningen van het brandweerkorps Duiveland konden het woonhuis en een andere opslagruimte, die aan de schuur zaten vastgebouwd, behouden blijven. Het werk van de brandweer werd bemoeilijkt doordat bij de brand giftige dampen vrij kwamen en het bluswater werd verontreinigd door landbouwgif. De schade door de brand bedraagt naar schatting 300.000 a 400.000 gul den. J. A. van de B. was verzekerd. De brand in de ongeveer 200 vier kante meter grote fruitopslagschuur ontstond om ongeveer vier uur 's mid dags. Volgens de brandweer bestaat het vermoeden dat een van de kinde ren van de eigenaar spelenderwijs het vuur heeft veroorzaakt door met de papieren bodems uit de fruit- kisten 'te scharrelen'. Zeker was dat binnen de kortste keren de vlammen het dak uitsloegen. Het kind van J. A. van de B. was tijdig uit de schuur en men slaagde er nog in een tractor uit het gebouw te rijden. In de schuur was een koelruimte voor fruit ge maakt en stonden houten fruitkisten opgeslagen. Het gebouw was geïso leerd met tempex platen. Het brandweerkorps van Duive land, dat door een van de buren werd gealarmeerd, kon door een snelle aanpak voorkomen dat het woonhuis van J. van de B. en een andere opslag ruimte ook verloren gingen. Het vuur werd aangepakt met drie hoge druk- stralen en later zes lage drukstralen. Door het verbranden van de tempex isolatieplaten kwam giftig blauw- zuurgas vrij dat vermengd met water damp door de wind precies over de Platte Capelledijk werd geblazen. De politie zette de omgeving af om te voorkomen dat de belangstellenden, die de miezerige regen en de wind trotseerden, de dampen zouden ina demen. Het werk van de brandweerlieden werd verder bemoeilijkt doordat in de schuur ook landbouwgif lag op geslagen waarvan men niet wist wat het precies was. ,,Van het begin af aan heb ik geprobeerd om via de ei genaar boven water te krijgen om wat voor gif het ging. Maar dat is tot nu toe onduidelijk gebleven", aldus brandweercommandant L. A. Ista die verantwoordelijk was voor de bluswerkzaamheden. En voor de vei ligheid van zijn brandweerlieden. Duidelijk was wel dat het bluswa ter dat vanuit de schuur over het erf de sloot inliep verontreinigd was. Het was groen/blauw van kleur. ,,Dat was niet gezellig. We wisten niet waar we mee bezig waren. We hebben de sloot waar het bluswater in terecht kwam direct afgedamd", aldus de brandweercommandant. Het water wordt onderzocht door ver tegenwoordigers van het waterschap die ook naar de brand kwamen. Skelet Ondanks de onzekerheid over de mogelijke gevolgen van het veront reinigde water en de giftige dampen, waren de brandweerlieden enkele uren in actie. Ongeveer drie kwartier na aankomst had men het vuur onder controle. En na anderhalf uur kon men veilig nablussen. Van de fruit- Lorenlz 1 3241 LX Middelharnis Tel 01870-2188 Crickelpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel 01883-20016 Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel 01110-13163 Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel 01860-13624 opslagschuur was toen niet veel moer over dan een skelet. Uit veiligheidsoverwegingen wer den ook die laatste resten omver ge haald door J. Dorst uit Oosterland die met zijn hydraulische kraan ter plaatse werd geroepen. Brandweer commandant Ista rangschikte de brand niet onder de bijzonder grote maar wel onder de gecompliceerde branden waarmee hij tot nu toe werd geconfronteerd. De brandweerlieden waren tot ongeveer 19.00 uur bezig met nablussen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verwachting Deltagebied tot zaterdagavond: Zonnige perioden Zaterdag passeert een rug van ho- gedruk. Ruime zonnige perioden en overwegend droog. Zwakke tot mati ge zuidwestelijke wind. Tbmperatuur 9 graden. Minimumtemperatuur ko mende nacht 3 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 7 mrt.: Zondag: Af en toe zon - Ivans op neerslag: 70%. Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidwest 3 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuid 5 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 4 mrt. Zon op 07.20, onder 18.25 Maan op 06.07, onder 13.46 5 mrt. Zon op 07.17. onder 18.26 Maan op 06.32, onder 15.18 6 mrt. Zon op 07.15, onder 18.28 Maan op 06.50, onder 16.51 Nieuwe Maan: 7 maart (19.19) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een depressie koerste van west naar oost juist over ons land en bracht donderdagavond op veel plaatsen 5 tot 10 millimeter neerslag. De depressie wordt gevolgd door een zwakke rug van hogedruk. Deze bepaalt het komende etmaal ons weer. De lucht in deze rug is vrij vochtig. Bij een tot zwak afnemende westenwind kan de komende nacht plaatselijk mist ontstaan. Overdag lost de mist op en kunnen in de loop van de dag enkele opklaringen voor komen. Bij een matige zuidwesten wind lopen de temperaturen 's mid dags tot 10 a 11 graden op. Vlak bij zee blijft het kwik bij zo'n graad of 9 steken. In de nacht van zaterdag op zondag passeert een zwak Oceaanfront. Zon dagavond laat of in de nacht daarop valt daaruit wat regen of motregen. Dit front wordt gevolgd door zachte en vochtige lucht waarin het zondag en maandag landinwaarts 12 S 13 gra den kan worden. GRONINGEN - Het verplaatsen van de lerarenopleiding UBBO Em- mius en het Hoger Agrarisch Onder wijs van Groningen naar Leeuwar den gaat bijna vijftig miljoen gulden meer kosten dan door de regering en de Commissarissen der Koningin in Friesland en Groningen is voorzien. ZONNEMAIRE - Mensen van Staatsbosbeheer die werkzaam zijn in het kantoortje van deze dienst in liet haventje van Bommencdc, heb ben donderdag op het Grevelingcn- meer een leeg zeilbootje aangetrof fen. Het betrof een open zeilboot met af metingen van ongeveer 3'/2 bij 1,10 meter. De romp was van polyester en geel geverfd. Het bootje werd door de mensen van Staatsbosbeheer aange troffen nabij het eiland Hompelvoet waar het los rond dreef. Mensen die hier meer van af weten kunnen con tact opnemen met de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland telefoon 01110- 14055. Veel ious er niet meer te reddert aan de schuu r. De brandweer slaagde er wel in het nabijgelegen woonhuis te behouden (Foto: Joop van Houdt). Advertentie Geanimeerde en drukbezochte hoorzitting in dorpshuis Onze mensen zijn er geweest en weten alles! reicbufo DAM 3. ZIERIKZEE. 01110-15036 BRUINISSE - Bij een controle van vrachtwagens die werd gehouden op de Grevelingendam bij Bruinisse bleek dat de helft van de aangehou den voertuigen in overtreding was te gen het rijtijdenbesluit. De controle werd donderdag vanaf 10.00 uur uitgevoerd door de stage- groep van de Rijkspolitie Schouwen- Duiveland in samenwerking met mensen van de Rijksverkeersinspec tie. Even buiten Bruinisse hield zij twintig vrachtwagens aan voor con trole. Daarbij bleek het in tien geval len nodig om een proces-verbaal op te maken. Veelal aan de handVan de ta- chograafschijf bleek dat veel chauf feurs te lang achter stuur zaten of de afwisseling tussen rust- en rijtijden niet goed hadden nageleefd. KERKWERVE - De bevolking van Kerkwerve staat wat sceptisch tegenover de mogelijkheden voor woning bouw in hun kern. Dat bleek op een drukbezochte hoor zitting over het dorpsplan voor Kerkwerve in dorpshuis 't Zuudènde. „Aan de ene kant wordt er in het dorpsplan gepleit voor woningbouw en aan de andere kant wordt aangegeven dat daar eigenlijk weinig mogelijkheden voor zijn. Ik proef daar een tegenstrijdigheid in", aldus Kerkwervenaar D. de Vos. En hij was niet de enige die zich afvroeg waar nieuw te bouwen woningen dan wel zouden moeten verrijzen. woordde Renden dat er wel degelijk mogelijkheden zijn om bijvoorbeeld bij 't Laantje iets te bouwen. Reactie van mevrouw Kloet: ,,Dan toch wel een tuinhuisje zeker'." Wethouder, tevens werkgroeplid, W. G. Renden kon niet anders dan toege ven dat er inderdaad weinig ruimte is voor woningbouw in en om de kern Kerkwerve. „Maar er zijn zeker mo gelijkheden en bovendien moet u be denken dat het ook vooral over de lange termijn gaat. En ik denk daar bij aan 10 of misschien wel twintig jaar". Gaten opvullen in het dorp Renden liet daarbij aantekenen dat het niet alleen gaat om nieuwbouw aan de rand van het dorp, maar ook het opvullen van gaten. Op een vraag van mevrouw Kloet-van Sluis ant- Advertentie Renden verzekerde haar ervan dat het perceel in kwestie zelfs nog wel groot genoeg zou zijn voor de bouw van een bungalow. ,,En nog een mooie ook", aldus de wethouder. Onverbrekelijk verbonden met wo ningbouw is de vraag naar woningen en Renden stelde dat die vraag afge nomen is. Ir. T. van Herpen van de Heidemij, die samen met de werk groep het dorpsplan opstelde, had in zijn toelichting op het dorpsplan al gesteld dat er nogal wat verloop is onder de bevolking van Kerkwerve. Mevrouw Exoo haakte op deze op merking van Van Herpen in. Verhuizingen in Groene Wijk Zij stelde dat met name in de nieuwbouwwijk Groene Wijk nogal wat verhuizingen zijn. Sommigen zijn na een jaar alweer weg", aldus Exoo. ,,Zou het niet raadzaam zijn om eens te proberen om er achter te ko men waarom die mensen weer weg gaan uit Kerkwerve". Renden had er wel een mogelijke verklaring voor: „Ik heb het idee dat het vaak om mensen gaat die liever in Zierikzee willen wonen, maar daar geen huis kunnen krijgen en dan voor Kerkwerve kiezen. Krijgen ze de kans, dan gaan ze alsnog naar Zierikzee". In een enkele jaren geleden ver schenen onderzoeksrapport wordt het grote verloop van de bevolking in Kerkwerve toegeschreven aan de mentaliteit van de bevolking. Dat on derzoek wordt in het dorpsplan let terlijk geciteerd. Niet zonder chauvi nisme merkte J. Landman op dat het dan toch zeker wel gaat om de menta liteit van de vertrekkenden en niet die van de eigen bevolking. Ook een kwestie van mentaliteit is en blijft het hondepoep-probleem. Ook op de hoorzitting kwamen van verschillende aanwezigen klachten over dit ongerief. Wethouder Renden stelde in zijn antwoord op die vragen dat er doodgewoon geen pasklare oplossing bestaat. Hij verwierp de suggestie om op verschillende plaat sen hondetoiletten te creëren. Ook ziet de wethouder niet zoveel in schepjes en plastic zakjes. „Zo lang de mensen het niet en de honden het wel blijven doen blijven we met dit probleem zitten", aldus Renden. Voor het parkeerprobleem geldt ook min of meer dat dit een kwestie van mentaliteit is. Landman stelde in een uitgebreid commentaar op het dorpsplan voor Kerkwerve, onder an dere, dat het parkeerprobleem langs de Weelweg op te lossen is door het creëren van parkeerplaatsen aan de Vloedstraat. Wethouder Renden haakte later op die suggestie in met de opmerking dat door herinrichting van de Ring in ieder geval het parke ren wat meer in banen geleid kan worden. Advertentie MORIAANSHOOFD - Op dc pro vinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede vond donderdag een on geval plaats waarbij twee personen auto's werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 17.00 uur. L. de J. uit Zierikzee ge raakte bij een inhaalmanoeuvre in een slip. Hij kwam daarbij met zijn auto tegen de auto van M. J. V A. uit Vlissingen. Beide auto's werden be schadigd. Er werd niemand gewond Advertentie RONDREIS AMERIKAI

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1