DE VIER WINDEN New Destination bij Libertas Geanimeerde beelden uit Hollywood in Concertzaal Jury Theaterfestival 1989 schort werkzaamheden op VVD vreest bureaucratie rond bevers Teleurstelling over nota vervoer gevaarlijke stoffen Beoordeling biedingen op Stoomvaart Zeeland vergt tijd Nieuwe luchtverbinding Groningen- Rotterdam Radio-opname Concertzaal 8 DEN HAAG - De bever na 163 jaar terug in de natuur. Het leek een sim pele gebeurtenis in de Biesbosch eind oktober vorig jaar, een milieu- feestje van minister Braks en het We reld Natuur Fonds. Maar zo simpel is de komst van de drie beverfamilies niet. Het geeft zelfs aanleiding tot vragen in de Tweede Kamer. Enkele VVD-Tweede Kamerleden stuitten dezer dagen op een mededeling in de Staatscourant dat er een „begelei dingscommissie herintroductie be vers" was ingesteld. Vrezend voor inefficiëntie, bureau cratie en teveel overheidsinmenging klommen Dijkstal, Joekes, Van Rey en Van Heemskerck Pillis-Duvekot in de pen om opheldering te vragen aan de ministers van landbouw en visse rij en van algemene zaken. Allereerst de vraag of dat bericht in de eerbiedwaardige Staatscourant wel op waarheid berust. Dan vragen naar de sam'enstelling van de „bege leidingscommissie": hoe zit het met de inspraakprocedure, is de commis sie wel evenwichtig samengesteld? Vervolgens willen de WD-ers wel eens weten hoeveel bevers er in Ne derland eigenlijk zijn - op tientallen nauwkeurig. En de laatste vraag: wat stelt de minister zich voor bij „herin troductie, gegeven de wetten der na tuur"? „We hebben echt niets tegen bevers hoon het gaat ons alleen om de effi ciëntie", haast Dijkstal zich toe te lichten. Een opmerking over het mi lieu kan immers snel verkeerd begre pen worden in deze tijd van aandacht voor de leefomgeving. De bevers zijn uitgezet in de Bies bosch om daar als „onbezoldigd na tuurbeheerder" het griendhout te lijf te gaan. Daarmee zorgen ze voor de verjonging van het griendhout dat anders kapot dreigt te gaan. Het uit zetten van de dieren past in een be leid van een meer natuurlijk beheer en draagt bij aan het herstel van de oorspronkelijke inheemse zoogdie renfauna. Verwacht wordt dat door de vraat van de bevers de vegetatie veranderen zal. DEN HAAG - De Centrale Raad voor de Milieuhygiëne (CRMH) is te leurgesteld dat in een mensgerichte nota als het concept voor die over het vervoer van gevaarlijke stoffen niet of nauwelijks wordt ingegaan op de gevolgen die ongevallen kunnen heb- ben voor natuur en milieu. De raad zegt dit in een ontwerpadvies over deze concept-nota van minister Smit- Kroes. De nota is de eerste informatie aan de Kamer over het overheidsbeleid ten aanzien van het vervoer van ge vaarlijke stoffen sinds een notitie in 1979. De CRMH heeft in de concept-nota een evaluatie van de beleidsvoorne mens uit 1979 gemist. Op basis van zo'n evaluatie zou nieuw beleid moe ten worden geformuleerd. Nu is de nota niet meer dan een opsomming van beweringen, terwijl het niet in gaan op enkele belangrijke onder werpen door de raad als een ernstige tekortkoming wordt aangemerkt. AMSTERDAM - Er is een aantal biedingen gedaan op aandelen Stoomvaart Maatschappij Zeeland die de staat in handen heeft. Dat heeft het bankiershuis Pioerson, Heldring en Pierson in zijn functie van adviseur van de staat woensdag meegedeeld. De staat houdt 70 pro cent van de aandelen SNZ. Volgens de bank gaat een aantal van die biedingen de huidige beurs koers (woensdag 4885,—) aanzien lijk te boven. Het is in dit stadium volstrekt onzeker of de staat tot ver koop kan overgaan, omdat bij ver koop aan een aantal voorwaarden moet worden voldaan. Als de staat verkoopt, volgt een openbaar bod op de ter beurze uitstaande aandelen. Aangezien de beoordeling van de biedingen enige tijd zal vergen, is het volgens Pierson niet te verwachten dat op korte termijn nadere medelin- gen kunnen worden gedaan. GRONINGEN - Dc Deense lucht vaartmaatschappij Midtfly Interna tional Airways heeft toestemming gekregen van de Rijksluchtvaart dienst (RLD) voor het vervoeren van passagiers op de binnenlandse route Groningen-Rotterdam vice versa. Dat heeft Midtfly hekend gemaakt. Een woordvoerder van de RLD be vestigde dat e luchtvaartmaatschap pij voor een periode van een jaar de vergunning heeft gekregen. Midtfly onderhoudt sinds eind vo rig jaar een dagelijkse luchtverbin ding tussen Rotterdam en het Deense Billund met een tussenstop in Eelde. Het bedrijf had tot nu toe geen toe stemming om na de tussenlanding passagiers mee te nemen van Eelde naar Rotterdam of omgekeerd. ZIERIKZEE- Een stukje symfonische rock, dat brengt de groep New Destination zaterdag 11 maart ten geho re in het Hervormd Kerkcentrum in Zierikzee (bereikbaar via het pad tussen Gasthuiskerk en Albert Heijn). De Papendrechtse formatie die in 1977 werd opgericht en sindsdien een kleine tweehonderd optredens heeft afgewerkt speelt op uitnodiging van het bestuur van jeugdsoos Libertas, die regelmatig groepen naar Zie rikzee haalt. New Destination die om 20.15 uur met haar optreden begint, brengt symfonische rock waarin de bijbelse boodschap is verwerkt. Door haar muziek wil zij het Evangelie uitdragen. ZIERIKZEE - De verwikkeling-en rond het tekenfilm konijn Roger Rabbit staan centraal in de film Who framed Roger Rabbit die vrijdag 3 en zaterdag 4 maart in de Zierikzeese Concertzaal te zien is. Beide filmverto ningen beginnen om 20.00 uur. De bonte Hollywood menagerie" van studio-bazen, acteurs, figuran ten, flamboyante supersterren en kleurrijke animaatjes uit Cartoon- stad vormen het kleurrijke decor van de film Who framed Roger Rabbit. Deze animaatjes (de figuren uit de te kenfilms) hebben dezelfde status als de menselijke filmsterren met wie ze meestal op vriendschappelijke voet verkeren. Roger Rabbit, een alleraardigste langoor is één van die animaatjes die in dienst is bij de Maroon Tekenfilm Studio. Deze is een eerste klas kome diespeler en clown, die bij het bio scooppubliek hoge populariteit ge niet. Roger is een echte allemans vriend wiens grote liefde zijn sexy echtgenote Jessica is. Over die Jessica gaan nogal wat roddels. Mr Maroon, het hoofd van de studio laat Roger wat compromitte rende foto's van haar maken met een mensenmeneer", Marvin Acme gehe ten laat Roger Rabbit in alle staten. Maar dat is nog niets vergeleken met alle zorgen die hij krijgt wanneer Ac me vermoord blijkt te zijn en de ver denking op Roger Rabbit komt te rusten. Rabbit slaat op de vlucht en roept de hulp in van de aan lager wal ge raakte privé-detective Eddie Valiant. Ofschoon deze in het verleden vaak voor animaatjes heeft gewerkt, wil deze liever niets met Rabbit' te maken hebben. Dat. komt omdat Valiants broer in Cartoonstad door een onbe kend gebleven animaat vermoord is. Eddie neemt door geldgebrek ge dwongen toch de zaak van Rabbit aan. Geen gemakkelijke klus zo blijkt al snel, want het testament mr Acme, waarin hij Cartoonstad aan de animaatjes achterlaat blijkt onvind baar te zijn. Ook mr Maroon wordt vermoord teruggevonden. Rechter Doem doet dan ook verwoede pogin gen om Rabbit van alles de schuld te geven en hem ter dood te veroordelen. Ook Jessica blijkt plotseling verdwe nen te zijn. Tot zijn grote ellende moet Eddie dan wel naar Cartoon stad om de zaak te proberen tot een goed einde te brengen. ZIERIKZEE - Op zondag 19 maart wordt in de Concertzaal te Zierikzee het TROS-radioprogramma De parade der besten opgenomen. Het be treft een taleritentest waaraan een aantal nieuwe Nederlandse arties ten meewerkt. De presentatie van het programma is in handen van Chiel Mont'agne. Als gasten treden de cabaretier/imitator Robert Paul en de zangeres Imca Marina op. De muzikale omlijsting van het pro gramma wordt verzorgd door het combo Henny Langeveld. Iedereen die daarvoor belangstelling heeft kan de radio-opname gratis bijwo nen. Kaarten kunnen worden opgehaald bij het VVV-kantoor aan het Havenpark te Zierikzee of (indien nog voorradigop de dag van de voorstelling aan de kassa van de Concertzaal. Het radio-programma begint om 14.00 uur. AMSTELVEEN - De actrice Jose phine van Gasteren is op 72-jarige leeftijd in haar woonhuis te Amstel veen overleden. Dit is door kringen rond de familie meegedeeld. Haar laatste rol in het toneelstuk Farewell Sister George heeft de actrice vorig jaar december moeten beëindigen wegens ziekte. LONDEN - Het Paneuropese avon tuur van Sky Channel is mislukt door de strenge nationale overheids regels en kortzichtigheid in de opzet van een meertalige organisatie. Dat blijkt uit een gesprek dat het ANP had met de grondlegger van Sky, de Nieuwzeelander Patrick Cox. Ieder een die beweert dat je geen (cultureel) programma kunt maken dat aanslaat in geheel Europa, praat baarlijke nonsense. Hollywood doet het al ja ren met zijn films en series, zo zegt Cox in een reactie op de uitspraken van Andrew Neil. OLDENZAAL - De vergunningpro cedure voor de bouw van een gasge- koelde kernreactor (HTR) in het West- duitse grensgebied vlak bij Twente en Zuid-Drenthe is stopgezet. De Westduitse deelstaat Niedersaehsen heeft hiertoe besloten omdat het Westduitse olie-winningsbedrijf BEB de vrijkomende warmte van de kern reactor niet wil gebruiken. Vrijdag 3 maart Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.35 uur Centennial, Amerikaanse serie gebaseerd op het gelijknamige boek van James A. Michener. 16.25 uur Columbus.... of wat er alle maal nog te ontdekken valt, geva rieerd magazine. 17.30 uur Journaal. 17.46 Jim Henson presenteert De we reld van het poppenspel. 18.42 uur Tom en Jerry, tekenfilm. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Hints, spelprogramma. 20.00 uur Volmaakte vreemden, comedy-serie. 20.25 uur The dark crystal, Engelse speelfilm. 21.50 uur Yes Minister, Engelse come dyserie. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 23.30 uur The Beate Klarsfeld Story, Engelse speelfilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Tita Tovenaar, serie. Afl.36. 16.28 uur Suske en Wiske, serie. 16.50 uur Dieren in het wild, natuur serie. 17.13 uur De DD show, spelprogram ma gepresenteerd door Norbert Net ten. 17.43 uur Heathcliff Co, tekenfilm serie. 18.05 uur TROS Aktua junior, actua liteitenmagazine voor de jeugd. 18.30 uur TROS Sport. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur De eerste de beste, maande lijks magazine. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Jaap Aap presenteert Weg- trekkers Animal Crackers. 20.40 uur Alf, Amerikaanse comedy serie. 21.05 uur Op goed geluk, spelpro gramma. 21.50 uur 'Allo 'allo. Engelse comedy serie. 22.25 uur Jongbloed en Joosten, As- trid Joosten en Jaap Jongbloed pre senteren nieuwshoogtepunten van de afgelopen week. 22.55 uur Dempsey and Makepeace, Engelse politieserie. 23.56 uur Journaal Nederland 3 08.55, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.00 uur Het verhaal. Afl. 11. 10.00 uur Nieuws uit de natuur. Les 16. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal 11.30 uur Brandpunt in de school. 17.30 uur Journaal 17.44 uur Sesamstraat 18.00 uur Medelanders Nederlanders. 18.30 uur Latijn, taal en cultuur van de Romeinen. Les 14. 19.00 uur Het klokhuis. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: De Weense come-back van José Carreras. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Gesprek met de minister president. 22.50 uur Studio Sport met WK in door atletiek te Boedapest. 23.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 13.00 uur Schooltevisie 15.00 uur Home sweet home, Austra lische komische serie. Afl. 23. 15.30 uur Felice. Herh. 16.05 uur Verwant. Herh. 16.55 uur I.Q. Herh. 17.30 uur Black Beauty, Britse jeugd serie. Afl. 7. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 97, herh. 18.05 uur Prikballon, kleutermagazi ne. 18.20 uur Schoolslag, spelprogramma voor middelbare scholieren. 19.00 uur Uitzending door derden, programma van de Groene Omroep. 19.25 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 70. 20.20 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.30 uur Rusland en de Sovjet Unie, 9-delige serie. Afl. 8. 21.45 uur Pianorecital Lodewijk Mor telmans, uitgevoerd door Jozef de Beenhouwer vanuit het Concert No ble te Brussel. 22.15 uur Pianosonate. 22.25 uur Kunst-zaken 22.30 uur Nieuws 22.45 uur Weerbericht Aan si. Paardenkoersen 22.50 uur Christabel, 4-delig Brits li terair drama van Adrian Shergold naar het boek The past is myself, van Christabel Bielenberg. 23.40 uur Coda: Wij beiden, van N. E. Fonteyne. BRT 2 18.45 uur Babel, tweewekelijkse nieuwsbrief voor Marokkaanse mi granten. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 690. 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.30 uur De parel van de Nijl, Ame rikaanse speelfilm uit 1985. 22.15 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 22.45 uur WK zaalatletiek in Boede- past, samenvatting. AMSTERDAM - De jury van het Theaterfestival, dat dit jaar voor de derde keer en voor de tweede keer in Rotterdam wordt gehouden, heeft haar werk zaamheden opgeschort. De jury is het er niet mee eens dat de leiding van het festival in handen komt van drs. Kees Botschuijver. Zij vindt het onjuist dat Botschuijver, die dit jaar tot directeur van het Theaterfestival is benoemd, naast de zakelijke leiding ook de artistieke leiding en de eindverantwoorde lijkheid in handen zal hebben. Dit heeft de Stichting Theaterfestival laten weten. De jury is van mening dat alleen initiatiefnemer Arthur Sonnen van het festival, die al drie jaar directeur is, de ervaring en kennis heeft om het theaterfestival het vereiste inhoude lijke en kwalitatieve niveau te geven. In afwachting van een beslissing van de stichting staakt de jury daarom haar activiteiten. Theaterfestival De stichting heeft intussen laten weten bij haar beslissing te blijven Botschuijver, directeur Stichting Theaterprodukties Rotterdam, de lei ding te geven van het theaterfestival. Arthur Sonnen, tevens verbonden aan het Holland Festival, nam in 1986 het initiatief tot het Theaterfestival, dat in 1987 in het kader van de mani festatie Amsterdam culturele hoofd stad van Europa voor het eerst - in de hoofdstad - werd gehouden. Omdat de gemeente Amsterdam niet de be reidheid toonde het Theaterfestival rechtstreeks te subsidiëren, week de stichting vorig jaar uit naar Rotter dam. Hoofdsponsor Het gemeentebestuur daar stelde 150.000 gulden ter beschikking voor dit evenement. Bovendien vond men in de Maasstad ook nog een hoofd sponsor die onder meer zorgt voor de „Dommelsche Theaterprijs" van 30.000 gulden voor de winnaar van dit festival van Vlaamse en Neder landse theaterprodukties. De stichting had besloten het Thea terfestival 1989 wederom in Rotter dam te houden. Arthur Sonnen zal wel aan het festival verbonden blij ven voor de artistieke advisering. Te vens zal hij zich blijven concentreren op zowel zijn huidige theaterpro- grammeringstaken bij het Holland Festival als op het theateronderwijs. De jury van het Theaterfestival, die nu zijn werk heeft opgeschort, be staat uit onder meer: Tbm Blokdijk van Toneel Teatraal (voorzitter), Han- ny Alkema (NOS - Uit de kunst), Wim van Gansbeke (BRT-Brussel), Jon Misselyn (Uitkrant Gent) en verte genwoordigers van enkele dagbla den. 65 Jacob Hissink doet er het zwijgen toe. Hij voelt zich beklemd door de plotselinge vertrouwelijkheid van Rob, die sedert zijn volwassenheid onherroepelijk „meneer" voor hem is. Zeker kunnen een heer en zijn knecht eens een vertrouwelijk woordje met elkaar spreken. Niet echter op een toon als deze „heer", ge laden met wrevel. Daarmee over schrijdt Rob een grens; hij legt een stukje van zijn ziel bloot. Jacob His sink zit er verbaasd en zwijgend op te kijken. Ook de man aan het stuur zwijgt een tijdlang; hij wikt en weegt; hij wil losschieten en legt zichzelf de rem aan; ten slotte kan hij niet langer de behoefte weerstaan om ééns, einde lijk, zich uit te spreken, zijn levens nood te klagen, juist tegenover deze goede, argeloze bosmens, die vroeger nooit iets gemerkt heeft van wat zich om hem heen afspeelde, die laatste zomer op het Heersholt. „Weet u, wie ik bedoel, baas?" vraagt hij, zakelijk, als gold het een automerk, maar wreed voor zichzelf. Ook baas Hissink ondergaat de vraag als een wreedheid, als een schot uit hinderlaag op argeloos gra zend wild. Want ja, o ja. hij weet het immers! Wat hem zijn hele leven ver borgen is gebleven, ziet hij nu in on verbiddelijke duidelijkheid. Alle be- denkselen worden hem van de ogen gerukt, hij ziet het pas onthulde beeld en zijn hart houdt een fractie Door M. A. M. RENES-BOLDINGH van een seconde de slag in, eer het zijn normale stuwing herneemt. Had dat, dat, dat! kunnen zijn? Had dat misschien móeten zijn? Is er er gens ergens een fout gemaakt, door menselijk onvermogen, door menselijke verblindheid? Hoe einde loos licht en schoon is het vergezicht, waarin zijn oude ogen een kort mo ment staren. Thea, niet op de molen, eenzaam vechtend tegen de zware slagschaduw van een paar geslachten Geurts! Thea, vrij uitgegroeid als een van het Heersholt, niet gewrongen in het veel te nauwe kleed, dat ze wil dragen ter wille van Geurt. Rob en Thea, Thea en Rob. De oude ogen wenden zich gehoorzaam af van het stralende vergezicht, 't Heeft immers niet zo mogen zijn! 't Is duidelijk, Gods weg lag anders. „Gottes Will' hat kein Warumb". Lang geleden, in de tijd van „Die Heilige und ihr Narr", heeft Thea het hem voorgele zen, het inschrift van de oude familie- ring. Diep in zijn hart is het gevallen en in de loop der jaren menigmaal te voorschijn gehaald. Nu laat Jacob Hissink de klank opnieuw tot zich doordringen. „Nou? Hoe zit 't? Weet u 't niet?" dringt de ander aan met de wellust van het leed. „Er zijn hartewonden, waarin 't een vreemde niet past te kijken, me neer". zegt hij met grote waardigheid. Stilte achter het stuur. Gedwongen, geladen stilte, want er passeert een lange rij wagens, genummerd en van vrolijke vlaggetjes voorzien. Ouden van dagen maken hun zomerrit. Voor bij zijn ze. „Daar kunt u gelijk aan hebben", klinkt het opeens. „Je moest er zelf ook niet meer in kijken. Maar soms, zoals vandaag, dringt het zich op. dan kun je niet anders". „Gottes Will' hat kein Warumb". herhaalt Jacob Hissink in zichzelf. „Waarom zeg ik hem dat niet. Ben ik zo weinig zeker van mijn zaak. dat ik hem dit niet durf zeggen? Geloof ik op mijn tachtigste jaar alleen maar, wanneer ik zeker ben van instem ming?" Hij komt er niet toe; het zwijgen blijft. Na een poos ervaart Hissink het als een bevrijding, dat hij het nu met goed fatsoen niet meer k&n zeg gen. De tijd daartoe is voorbijgegaan. Tbch voelt hij het als een verlooche ning. Hij zucht verward, neemt zijn jagershoedje af cn wist zich 't zweet van 't voorhoofd. Smoorhete dag van daag. Veel te heet voor mooi. En dan nog zulke openbaringen erbij, die zijn leven tot in de grondvesten schokken! Thea en Rob, de speelkameraden! Nooit hebben hij en zijn vrouw iets anders in de vriendschap gezien. Dat ze volwassen werden en toch kamera den bleven. Dat daar misschien iets vreemds aan was. Nooit is het tot hen doorgedrongen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 8