(WANT DICHTERBIJ VINDJE GEEN VERZEKERING A streeknieuws Bladeren in een rijk verleden Middelburg. Vraag uw verzekeringsadviseur. NWO verwijt Deetman gebrek aan elan Een op tien lessen in voort gezet onderwijs valt uit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 maart 1989 Nr. 24500 7 KERKWERVE Fout Bij een foto in de krant van dinsdag is abusievelijk een verkeerde foto ge plaatst. Plaagdierenbestrijder Van Dongen nam afscheid van de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland. Daarover is in de krant bericht, ter wijl er een foto werd geplaatst van ju bilaris J. den Hollander. Deze werd tijdens dezelfde middag in de bloe metjes gezet door voorzitter W. den Boer. BRUINISSE Helpt Elkander Deze week bracht de Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander een bezoek aan de warme bakker Spelt. Gestart werd in het Verenigingsge bouw door presidente mevrouw N. H. de Korte-Padmos met gebed en een meditatie. Daarna ging het gezel schap naar bakkerij Spelt. Bakker Spelt vertelde hoe en waarvoor alle machines werkten en hij liet zien van welk meel de verschillende broden werden gebakken. Daarna werd kof fie aangeboden met door de dames zelf opgespoten gebak. Nadat de bak ker het had voorgedaan, konden de dames zelf bolussen draaien. Ook werden broodjes gemaakt in de vorm van paaseenden en mannetjes. De re sultaten zagen de dames de ochtend er na, toen ze de broodjes af konden halen. De presidente bedankte de heer en mevrouw Spelt en zoon Mar cel en overhandigde een bloemetje en een fles wijn. Het was een leerzame avond die de dames leerde dat er niets boven het brood van de warme bakker gaat. Mevrouw De Korte ein digde met een gedicht. Wereldgebedsdag Ter gelegenheid van Wereldgebeds dag op vrijdag 3 maart wordt op die dag om acht uur 's avonds in de con sistorie van de Gereformeerde kerk een gebedsdienst gehouden. Het doel van de wereldwijde gebedsdag is dit jaar Burma. De gebedsdag is inge steld na de stormvloedramp van 1953. Muziekvereniging haakt af bij ophalen oud papier De muziekvereniging Nu met Ho pe, vorige week nog in een geslaagd concert, stopt voorlopig met de twee- maandelijke inzameling van oud pa pier. Aanstaande zaterdag zal er dus al geen papier meer worden opge haald. Volgens Bram van den Berge is de reden van de jarenlange traditie dat^ er niet genoeg ménsen kunnen worden opgetrommeld voor het kar wei terwijl de papierprijs ook weer ALS'T MISGAAT IS DE ALGEMENE ZEE ER SNELBU. verzekeringen niet dermate hoog is dat het ophalen met één of twee man rendabel is. KAPELLE Origami In de Vroone te Kapelle is er don derdag 16 maart een vouwkringbij- eenkomst van de Origami-afdeling in Zeeland. Ook is er een soortgelijke bijeenkomst op maandag 20 maart in Hotel Walcheren te Koudekerke. Bei de avonden beginnen om 20.00 uur. Ie dereen is welkom al is enige kennis van de basisvormen van Origami en tekeninglezen noodzakelijk. GOES Fellowship De Women's Aglow Fellowship, af deling Goes, houdt woensdag 15 maart weer een samenkomst in de Prins van Oranje te Goes. Vanaf 09.45 uur spreekt Janny Reverda over de Tien jaar streekarchivariaat 1979-1989 ZIERIKZEE - Binnen de Zeeuwse archiefwereld betekende de totstandko ming: van het Streekarchivariaat „Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland" een belangrijke mijlpaal. Na lang wikken en wegen en na moeizame onderhan delingen kreeg begin 1979 een samenwerkingsverband van de gemeenten op Schouwen-Duiveland, de gemeente Sint Philipsland én het Waterschap Schou wen-Duiveland met het doel te komen tot een verantwoord gezamenlijk archief beheer eindelijk vaste vorm. Een kort bericht in de verschil lende persorganen verwoordde de voorspoedige .geboorte", die in belangrijke mate was begeleid door de toenmalige inspecteur der archieven in Zeeland mevrouw drs. M. Mijnssen-Duthil. Na goed- keurig door gedeputeerde staten van Zeeland en afkondiging in de Staatscourant kon de nieuwe rege ling op 1 maart 1979 in werking treden... Stad en Lande Omdat de belangstelling voor plaatselijke archieven sterk groei de en daarmee de druk op het ar chiefbeheer hand over hand toe nam had het bestuur van de Vereniging Stad en Lande om streek 1975 dl eens heel voorzich tig een proefballonnetje opgelaten om de mogelijkheden te onderzoe ken van een ..regionaal archief". Aanvankelijk was er weinig respons; men zag het doodeenvou dig niet ..zitten". Totdat een passage in het 'ver slag van de provinciale archiefin spectie in 1977 voor een nieuwe impuls zorgde: ,,De totstandko ming van het Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Phi lipsland zal de oplossing vormen voor het probleem van het functio neren van de archiefdienst in deze gemeente". Zierikzee). Haast geruisloos en zonder veel ophef kwam er vervolgens een ein de aan het bestaan van het Zierik- zeese stadsarchief. Op 1 april werd de laatste stadsarchivaris de eerste streekarchivaris! Daarnaast kon de adj .-gemeen te-archivaris van Goes (H. Uil) worden aangetrokken als adj.- streekarchivaris in Zierikzee. Paspoort Hier en daar dienden nog enige misverstanden uit de weg te wor den geruimd. Sommigen meenden dat alle archieven van de aan gesloten instanties nu onmiddel lijk zouden worden ondergebracht in één centrale archiefbewaar plaats. Dat was evenwel niet de bedoeling; de archieven bleven voorshands in eigen huis. Immers, zo'n eigen archief werd in bepaal de gemeenten beschouwd als een soort paspoort: eën bewijs van zelfstandigheid, van een eigen ge zicht. Dat neemt niet weg dat iede re rechtgeaarde archiefbeheerder de mening is toegedaan dat een ze kere mate van centi-alisatie bij het bewaren van de archieven voor keur verdient en het werken ver gemakkelijkt. Door de samenwerking wordt de mogelijkheid geschapen om zeer geleidelijk het personeels bestand te versterken en de outil lage te verbeteren. Bovendien is vanuit het streekarchivariaat de regionale historie beter te over zien en te „bewerken"; de geschie denis houdt nu eenmaal niet op bij de gemeentegrenzen. Een veelvoud van taken en be moeienissen komt binnen het streekarchivariaat Schouwen- Duiveland c.a. aan de orde. Een landelijk verschijnsel, de explo sieve groei van het stamboomon derzoek (genealogie) is uiteraard ook duidelijk voelbaar. Het blijkt voor velen een uitermate spannen de bezigheid te zijn om „de wor tels" van het bestaan" zoveel mo gelijk terug te vinden, liefst tot in de grijze oudheid. Mede door die belangstelling is het bezoekers aantal (vooral te Zierikzee en in Nieuwerkerk) aanzienlijk toege nomen. Die interesse is enerzijds aange naam omdat zonder bezoekers het archivariaat niet zou „leven", an derzijds komen bepaalde werk zaamheden in het gedrang. Het is waardevol dat wetenschappelijk onderzoek en belangstelling van de zijde van onderwijsinstellin gen nog steeds een stijgende lijn vertoont. Logisch gevolg: steeds meer tijdgebrek om te komen tot de broodnodige inventarisatie van de archieven... Aanwinsten Behalve stads- en gemeente-ar chieven vallen ook die van kerke lijke instellingen, van families en verenigingen en tal van andere in stanties onder het beheer van de streekarchivaris en zijn medewer kers. Door de aanwezigheid van het streekarchivariaat met hoofd zetel te Zierikzee en „nevenvesti gingen" te Nieuwerkerk en Brou wershaven wordt het doen van schenkingen gestimuleerd. Thl van particulieren en organisaties die het goed menen met het streekarchivariaat, stelden be langwekkende archivalia ter be schikking. Men weet nu waar men moet zijn! Wiebe Keikes Een tentoonstelling van archivalia, oude prenten en documenten in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis ter gelegenheid van het eerste lustrum van het streekarchivariaat. (1984). praktische kant van het geloof. Er is een kinderchrèche aanwezig. Brinkman Minister mr drs L. C. Brinkman van wvc spreekt maandag 20 maart in de Prins van Oranje te Goes. Hij bezoekt de CDA-bijeenkomst, die om 19.30 uur begint. Brinkman spreekt over de regionale omroep en de cul tuur in de regio. MIDDELBURG Alcohol Kinderen van ouders, die verslaafd zijn aan alcohol voelen zich vaak heel alleen. Ze maken thuis dingen mee, die zo vervelend zijn, dat ze er met niemand over durven praten. Daar door ontstaat het gevoel, dat ze de enigen zijn die moeite hebben met het drankgebruik van hun ouders. Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs start binnenkort met een gespreksgroep voor deze kin deren. Er kan van elkaar geleerd wor-- den hoe je je het beste tegenover de verslaafde ouders kunt opstellen. Maar het belangrijkste is natuurlijk, dat de deelnemers een positief beeld vormen van zichzelf. Het is niet de bedoeling, dat in de groep alleen maar over problemen gesproken gaat worden. Gezelligheid en vriend schappelijkheid zijn ook van belang. De bijeenkomsten zijn in Middelburg op het tijdstip dat het de deelnemers het beste uitkomt. Meer informatie kan verkregen worden bij contactper soon drs. Jaap van der Stel, 01180- 37640. VLISSINGEN Innovatie Maandag 13 maart wordt tijdens een bijeenkomst in hotel Brittannia te Vlissingen het officiële startsein gegeven voor het Innovatie Centrum Zeeland. Dit centrum is een onder deel van een netwerk van achttien centra, verspreid over heel Neder land, waarmee de beschikbare tech nologische kennis beter binnen be reik van de kleine en middelgrote bedrijven komt. Het Zeeuwse cen trum is gevestigd in Middelburg. Sprekers die dertiende maart zijn dr R. W. de Korte, minister van economi sche zaken, prof ir H. P. van Heel, al gemeen directeur Hoechst Holland en drs M. C. Verburg, lid Raad van State. De bijeenkomst begint om 15.00 uur. SEROOSKERKE (W) Hengsten Voor de elfde keer presenteren de Zeeuwse en Brabantse hengstenhou- ders gezamenlijk hun hengsten, alvo rens het dekseizoen begint. Evenals vorig jaar worden er'dit jaar twee shows gegeven, die gecoördineerd worden door de beide fokdistricten van het KWPN (Koninklijk Warm bloed Paarden Stamboek Neder land). Ze zijn donderdag 9 maart in de manege de Eendracht in Seroos- kerkc op Walcheren (19.30 uur) en za terdag 18 maart in manege Riemens te Nieuwvliet (14.00 uur). Er geven ongeveer dertig hengsten acte de pré- sence. ZIERIKZEE - De Nederlandse Or ganisatie voor Wetenschappelijk On derzoek (NWO) heeft minister Deet man van wetenschapsbeleid een gebrek aan elan verweten. De organi satie deed dit in een reactie op de dis cussienota „Naar een wetenschaps beleid voor de jaren negentig". Deetman's stelling dat tot na het jaar 2000 geen extra geld voor weten schappelijk onderzoek beschikbaar zal komen, getuigt volgens de NWO van defaitisme. Groei van overheids uitgaven voor onderzoek is internati onaal een trend. Nederland mag niet achteroplopen, vindt de organisatie. De NWO plaatst meer kritische kanttekeningen bij de nota. De nota legt niet uit hoe de evenwichtige ma nier waarop wordt gesproken over de economische, sociale en culturele functies van wetenschap en technolo gie, moet worden vertaald in de ver deling van geld. Onderzoek gericht op kennisver meerdering moet meer aandacht krij gen. De gedachten van de bewinds man aan internationale samenwer king binnen grootschalige instituties en structuren zijn irreëel en de nota zegt te weinig over het onderzoeksbe leid van andere departementen. Tenslotte legt Deetman volgens de NWO in zijn nota teveel nadruk op beter management om de produktivi- teit van onderzoekers te stimuleren. Senior onderzoekers mogen niet ver drinken in allerlei organisatorische taken. ZIERIKZEE - In het voortgezet on derwijs valt gemiddeld bijna een op de tien lessen volledig uit. Tussen de scholen doen zich grote verschillen voor. De uitval varieert van 5 procent bij een op de vijf scholen tot 20 pro cent en meer bij een op de twintig scholen. Deze cijfers komen uit een onder zoek door de onderwijsinspectie naar aard en omvang van de lesuitval op alle middelbare scholen in het school jaar 1987-1988. De inspectie speekt in een bekend geworden rapport van een „belangrijke verliespost" voor het onderwijs. Behalve de lesseh die geheel uitval len (9,5 procent) is er ook nog 3,4 pro cent uitval waarbij de leerlingen op school worden bezig gehouden. Dit komt neer op een bruto lesuitval van gemiddeld 12,9 procent. Voornaamste oorzaak is ziekte van docenten. Het onderzoekrapport is donder dag door de inspecteur-generaal voor het onderwijs, A. de Jager, gepresen teerd op een congres van de Algeme ne Vereniging van Schoolleiders (AVS) in Den Haag. In een reactie zegt de AVS dat de lesuitval in het rapport eenzijdig wordt benaderd. Er is te veel gekeken naar het terugdringen van het uitvallen van lessen en te wei nig naar de oorzaken. De cijfers ver rassen de vereniging niet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 7