Boeren in verzet Boerenprotest in Den Haag hoogtepunt in verontwaardiging onder agrariërs Braks doet boeren zijn Boeren protesteren al jaren tegen EG-beleid geen toezeggingen: teleurgesteld 6 „De laatste rit voordat ik in de bijstand zit DEN HAAG - „Iedere keer als mijn vrouw en ik ons bukken bij het aardappelen sor teren om er een op te rapen, kost dat ons een paar centen". De verzuchting komt van een Zeeuwse akkerbouwer op leeftijd. Waarschijnlijk voor het eerst van zijn leven doet hij mee aan een demonstratie. Georganiseerd door de provinciale landbouworganisa ties. Hij houdt zich, wat afzijdig, aan de spelregels van de organisaties. De akkerbou wers die woensdagmorgen al vroeg het ministerie van landbouw en visserij aan de Be- zuidenhoutseweg volledig hebben geblokkeerd met hun trekkers doen dat niet. Buiten de organisatie om zijn zij onder meer uit Friesland en Groningen in het holst van de nacht naar Den Haag gereden. De trekkers vervoeren zij op diep- laders en containerbakken. Hun leu zen zijn duidelijk. ,,De boeren ver rekken, Braks moet vertrekken" en „met deze prijzen kunnen wij geen boer blijven". Slogans als „van de centen van de boeren gaan de heren naar de hoeren" en „de laatste rit voor ik in de bijstand zit" krijgen ook veel bijval. Ambtenaren staan de actie in een koud en nat Den Haag wat verbaasd gade te slaan. Aanvankelijk vinden sommigen het spektakel nog wel aar dig, maar tegen elf uur zijn de mees ten afgedropen. „Van werken komt toch niets meer, ik ga maar naar huis". Zo luidt het ambtelijk oordeel. De actievoerders hebben inmiddels de vergadering van het Landbouw schap in het gebouw van de Sociaal- Economische Raad, even verder aan de Bezuidenhoutseweg, onmogelijk gemaakt. Met behulp van een mega foon heeft voorzitter Gerard Doorn bos nog wel een dringend beroep ge daan op de paar honderd aanwezige boeren de vergadering door te kun nen laten gaan. Het bestuur kan dan zijn standpunt bepalen. Hoongelach en gejoel zijn zijn deel. De boeren juichen voor hun collega Perk uit Groningen. Die roept dat het te laat is als het bestuur zijn stand punt nu nog moet bepalen. Het is dui delijk hoe de zaken liggen, het be stuur moet bij minister Braks eisen op tafel leggen. Gedreven Gedreven en met vakmanschap be speelt Perk „zijn" achterban, beter dan Doornbos. Maar voor hem is het dan ook al de tweede keer dat hij in het SER-gebouw actie voert. Daar van heeft hij geleerd. Zo heeft hij de beschikking over een prima werken de megafoon. Als Doornbos de verga dering heeft afgeblazen, blijven de boeren geruime tijd hangen. Nie mand lijkt nog te weten wat er moet gebeuren. Later voegen zij zich bij collega'a die zijn gekomen voor de ge organiseerde actie. Die voelen er niets voor om te gaan staan blauw bekken op het Malieveld in afwach ting van de voormannen. Op dat Ma lieveld, dat veel van zijn vroegere charme heeft verloren nu er wordt ge werkt aan een ondergrondse parkeer garage, speelt een bandje een verlo ren wedstrijd. Om half twee staan de bijna 200 trekkers die uit Zoetermeer zijn ge komen vier, vijf rijen dik op de Be zuidenhoutseweg. Een van de toekij kende boeren verwijt zichzelf dat hij ook niet met de trekker is gekomen. De actievoerders lijken de organisa tie op dat moment duidelijk in han den te hebben. Zij willen hun voor mannen echter niet geheel voor schut laten staan en gaan met Doornbos en de zijnen voorop naar het Malieveld. De meesten gaan te voet. Hooguit vijftien trekkers rijden mee, de rest houdt het ministerie omsingeld. Doornbos houdt een korte rede. Hij krijgt de handen nauwelijks op el kaar. De oproep van de organisatie te rug te keren naar huis vindt geen weerklank. Den Haag, de ministèren de politiek zullen weten dat de boe ren er zijn. Zij gaan over de rijweg te rug naar het ministerie. Een taxi chauffeur die het waagt tegen de stoet in te rijden, krijgt het aan de stok met tientallen boeren. Enkele anderen weten ternauwernood te voorkomen dat de taxi, een grote „Amerikaan", op zijn kant gaat. Tferug bij het ministerie besluiten de boeren naar het Binnenhof te gaan. De in groten getale aanwezige, maar zich afzijdig houdende politie kan niets anders doen dan de stoet begeleiden. Even dreigt het bij aan komst op het Binnenhof uit te hand te lopen. De politie wil de vijftien meegereden trekkers niet op het Bin nenhof hebben. Zij heeft onder de grote poort aan de kant van het plein met een politiewagen haar eigen blokkade. Als een aantal demon stranten de wagen probeert weg te krijgen, grijpen politiemensen naai de wapenstok en delen enkele rake klappen uit. Andere boeren schudden afkeurend het hoofd. „Dit was de be doeling niet". Na deze uitlaadklep voor de door sommigen al jarenlang opgekropte woede over het Europees en nationaal landbouwbeleid gaat een aantal boeren voor de laatste keer terug naar het minsterie. Ande ren houden het voor gezien, gaan naar huis of duiken een van de eet- en drinkgelegenheden aan het Plein in. Koortachtig overleg binnen de drie landbouworganisaties en tussen deze en de minister leidt uiteindelijk tot de bereidheid van de boeren de blok kade op te heffen. Zij willen hun voormannen een kans geven minister Braks de petitie aan te bieden in zijn eigen omgeving, zoals de bewinds man eist. De trekkers maken plaats voor dranghekken maar blijven wel naast de poort naar het centrale binnen plein van het ministerie staan. „Zij hadden ze beter kunnen laten staan, die dranghekken lopen ze zo omver", oordeelt een politieman. Even dreigt het uit de hand te lo pen. Een ongeduldig geworden ak kerbouwer rijdt zijn trekker weer in de poort. Politiemensen zien de onge lijke strijd in en stuiven uiteen. Kort daarna rijdt de auto met Braks - mo toragenten met gillende sirene er voor en achter - de binnenplaats van het ministerie op. Op het gezicht van Braks, die in de loop der jaren al heel wat zalen met boze boeren „plat" heeft gekregen, is nu de spanning af te lezen. Hij wordt net als de korte tijd later aan komende kleine delegatie van het Landbouwschap snel zijn eigen mi nisterie binnengewerkt. Het antwoord dat hij na de aan- biedng van de petitie geeft, is voor Doornbos aanvankelijk onvoldoende. De minister wil niet wijken. Van het regulier overleg dat eerder op de mid dag zou worden gehouden, kan geen sprake zijn. Aan Doornbos de moei lijke taak om dat vanaf het balkon van het ministerie te vertellen aan de paar honderd nog wachtende boeren. Hij kan zich nauwelijks verstaan baar maken. Allerlei projectielen gaan zijn kant uit, maar raken hem niet (in tegenstelling tot 's middags op het Malieveld, toen een ei hem trof). Als Braks en Doornbos daarna in de hal journalisten te woord staan komt een van de actieleiders de drie voorzitters van de akkérbouwcom- missies van de landbouworganisaties vragen de laatste demonstranten te bewegen naar huis te gaan. „In jullie hebben zij nog vertrou wen". Wanneer hij voorzitter Joris Schouten van de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond ziet staan, kan hij zich niet inhouden. „Het valt mij zwaar tegen, u hebben we de hele dag niet gezien". Schouten zegt het verwijt voor kennisgeving aan te nemen. Terwijl hij er nog wat over namoppert, vertrekken de laat ste demonstranten. DEN HAAG - Minister Braks heeft het Landbouwschap geen toezeggin gen gedaan. Ook wilde hij niet met het Landbouwschap in overleg. Het schap heeft teleurgesteld gereageerd en blijft bij de minister aandringen op zo'n overleg. Het regulier overleg, dat voor woensdag stond gepland, gaat niet door. Door de actie heeft Braks zich daarop niet kunnen voor bereiden. Dat geldt ook voor zijn ambtena ren, die het gebouw niet inkonden. Het wachten is op het volgend regu lier overleg. Braks zei begrip te heb ben voor de trekkerestafette. Voor de acties woensdag had hij geen goed woord over. Even voor half zes 's mid- ZIERIKZEE - Het landbouwbeleid van de Europese Gemeenschap vormt al jaren het mikpunt van felle protesten van de Nederlandse boe ren. Soms werd daarbij zelfs samen gewerkt met collega's uit het buiten land, zoals in maart 1984. Tientallen Nederlandse en West- duitse boeren bezetten toen de grens overgang bij Bergh-autoweg. Voorzit ter Schouten van de centrale land bouworganisatie sprak toen de vrees uit dat „duizenden agrariërs het fail lissement ingejaagd" zouden worden door de bezuinigingsmaatregelen van de EG. Ook demonstratieve tractoroptoch ten van boze boeren zijn niets nieuws. Tot deze vorm van actievoeren werd in april 1985 al besloten door Friese boeren. Harde acties, zoals het leggen van gierwagens op de openbare weg, zijn door de landbouworganisaties altijd afgewezen. dags overhandigde voorzitter Doorn bos van het Landbouwschap de peti tie aan Braks. Doornbos zei bij die gelegenheid verdere prijsdaling niet aanvaardbaar te vinden. Ook wil de georganiseerde landbouw van Braks de zekerheid dat overleg over het mi lieubeleid mogelijk is. Minister Braks zei dat de akkerbouw moet worden geholpen. Hij erkende dat de sector in moeilijkheden verkeert en dat dat zo niet door kan gaan. Braks zei de akkerbouw zo goed mogelijk te ondersteunen uit bestaande midde len. Maar voor het Landbouwschap waren de toezeggingen van de minis ter volstrekt onvoldoende. Tegen zés uur waren de meeste boeren uit Den Haag op weg naar huis. L. J. van Gastel: „We zijn in de steek gelaten 'tel beklimt als het tijdstip van ver trek nadert de achterlader van één van de tractoren. Onder de nodige hi lariteit en waarschuwende uitroepen - Kijk maar uit dat je d'r niet af don dert - begint Van Gastel aan zijn toe spraak. Hij heeft geen megafoon no dig. Van Gastel herhaalt nog eens wat de boeren willen: een eind aan de prijsverlaging, nationale stimule ringsmaatregelen en geen dictaten, maar redelijke milieu-afspraken. Van Gastel roept de actievoerende boeren op om toch vooral hun ver stand te gebruiken. Hoe boos ze ook zijn. Later zal blijken dat hij toch niet kan voorkomen dat er op de Grevelin- gendam een blokkade plaatsvindt. Ook nationaal blijkt woensdag dat dé organisatoren van de actie hun greep op die actie verliezen. Boze boeren blokkeren urenlang alle toe gangen van het ministerie van land bouw en visserij en pas tegen vieren wordt die blokkade opgeheven. Effect Wat de effecten van de actie zijn dient nog afgewacht te worden. Met de bezetting van het VVD-bureau aan de Koninginnegracht in Den Haag hebben de boeren in ieder geval een gesprek met VVD-fractievoorzitter J. Voorhoeve weten te bewerkstelligen. En G. Doornbos, voorzitter van het Landbouwschap heeft zich inmiddels ook achter de boeren opgesteld. Hij stelde woensdagmiddag dat de Geen echt verbitterde stemming op het Havenplein onder de actievoe rende boeren. Wel allerlei leuzen en verwensingen aan het adres van landbouwminister Brakswaaron der onder andere de waarschuwing dat de minister maar beter weg kan kruipen voordat men hem komt ver zuipen. Anderen illustreerden hun ongenoegen met de op een jute zak geschilderde mededeling 'Ik baal'. Weer een ander loopt rond met een (stevige) strop om de nek. ZIERIKZEE - „We willen niet de monstreren, maar we moeten demon streren. De nood is hoog". Dat stelde ZLM-kr ingvoorzitter L. J. van Gastel in zijn toespraak tot de naar schat ting 100 boeren die dinsdagochtend naar het Havenplein in Zierikzee wa ren gekomen om hun ongenoegen over het beleid van landbouwmi nister Braks te laten blijken. De Schouwse boeren kwamen dins dag naar het Havenplein in Zierikzee om hun steentje bij te dragen aan de landelijke protestactie tegen Braks' beleid en het beleid zoals dat in Brus sel wordt uitgestippeld. De actiebe reidheid onder de boeren is groot. Van overal op Schouwen-Duiveland zijn ze naar Zierikzee gekomen. Hun tractoren bijna zonder uitzondering voorzien van leuzen. Leuzen die er niet om liegen. Braks lijkt niet popu lair, maar ook in Brussel kunnen ze beter geen Schouwse boéren op de koffie krijgen. Galgehumor Mensen van de organisatie probe ren een overzicht te krijgen van de si tuatie. Her en der staan groepjes boe ren. De sfeer is redelijk ontspannen. Maar tegelijkertijd is het duidelijk dat het de boeren ernst is. Op het eer ste gezicht lijkt het allemaal heel ge zellig, maar er is toch ook een zekere galgehumor te bespeuren. Eén van de jonge boeren loopt rond met een strop om de nek.. Een ander heeft zich gehuld in een jute baal met het toepasselijke en tegelijkertijd al leszeggende opschrift 'Ik baal'. In de discussies tussen de boeren onderling wordt weinig heel gelaten van de Brusselse prijzenpolitiek en worden schampere opmerkingen naar het hoofd van Braks geslingerd. De opmerking dat er toch voor een aardig kapitaaltje aan tractoren op het Havenplein staat levert de opmer king op: „Je ziet toch zeker wel dat ze met hun neus naar de bank staan". Eisen ZLM-kringvoorzitter L. J. van Gas- Braks zelf geeft echter geen krimp. Hij wil de petitie waarin de eisen van de boeren verwoord worden niet eer der in ontvangst nemen dan na ophef fing van de blokkade van zijn minis terie. Uiteindelijk wordt besloten de blokkade op te heffen. Tussen de dui zend en vijftienhonderd boeren heb ben voor het Binnenhof gedemon streerd. eisen van de boeren gerechtvaardigd zijn en gaf als zijn mening te kennen dat minister Braks deze eisen in Brussel onverkort moet verdedigen. Geen dure geluidsinstallaties, geen fraai spreekgestoelte. ZLM-kring voorzitter L. J. van Gastel houdt een gloedvol betoog tegen de actievoe rende boeren, staande op de achterla der van één van de vele tractoren op het Havenplein. Het kladje van de toespraak in zijn ene en de koker met daarin het eisenpakket in de andere hand. (Foto's: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 6