streeknieuws Houtbond schrijft gemeente aan over gebruik hard hout Stichting Renesse presenteert gemeente rekening Schelphoek Themamiddag voor ondernemers Zuidhoek heeft steun gemeenten hard nodig Sanering VOP kost gemeente vier ton 'Zierikzee heeft te veel grond gebied in Oostersehelde' Toneel Noordgouwe op komst Grondprijs Brouwers haven niet naar beneden ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 maart 1989 Nr. 24500 5 Volgens WD-er Vierhoek wil de stichting van beheersovereenkomst afzien BURGH-HAAMSTEDE - Met het indienen van een re kening voor gemaakte kosten geeft de Stichting Renesse aan de gemeente Westerschouwen te kennen, dat afge zien wordt van een beheersovereenkomst voor het Sehelplioekgebied. Die conclusie trekt het VVD-lid ir C. W. Veerhoek. Hij deed dat tijdens de vergadering van de Westerschouwse commissie financiën, waar gesproken werd over een declaratie van de Stichting Renesse. roepen mag worden voor de twee mu ziekverenigingen. „Als een derde vereniging besluit oud papier op te gaan halen dan kun je als gemeente niet om de regeling heen". Verton pleitte danook voor een algemene re geling. Tfevens denkt hij aan het in bouwen van een plafond. Voorkomen kan worden dat de gemeente anders voor onverwacht hoge kosten kan ko men te staan. Dat is overigens ook de mening van het college, dat de gemid delde papieropbrengst van de afgelo pen twee jaar hanteert als norm voor de komende tijd. De regeling gaat in met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari van dit jaar. De peuterspeelzalen in Renesse en Haamstede krijgen beide jaarlijks enkele duizenden guldens meer steun van de gemeente. Tijdens de vergade ring was de commissie unaniem over de noodzaak van een subsidieverho ging. Met name Renesse kampt met een ernstig tekort aan speelgoed. Tijdens de vergadering werd verder de tevredenheid uitgesproken over De Stichting Renesse heeft de ach terliggende periode geld uitgegeven voor de totstandkoming van de Stich ting Schelphoek. Het gaat om een be drag van 145.000 gulden. Veerhoek haalde tijdens de vergadering de be heersovereenkomst aan. Daarin zou staan, dat de financieringskosten voor oprichting van de stichting voor rekening van de gemeente komen als de beheersovereenkomst er niet komt. „Nou, ik zou zeggen morgen meteen betalen, dan ben je van el kaar af", aldus Veerhoek. De overige leden dachten toch an ders over de door de Stichting Renes se ingediende rekening. W. D. Schee- Ie, commissielid namens het CDA en zelf lid van de Stichting Renesse: „Zoals Veerhoek het zegt kun je het uitleggen. Ik wijs er toch op, dat de overeenkomst verlengd is tot 1 april. Ik vind het een morele plicht van de gemeente om de stichting nu te beta len". C. Verton (PvdA) wees erop, dat de regeling niet alleen in het leven ge- het feit, dat de Stichting Renesse nu wel bereid is zeven hectare grond te verkopen aan de gemeente. De ge meente heeft deze grond nodig voor de compensatielokatie aan de Ramp- weg. De gemeente heeft zelf al drie hectare in haar bezit. Overtuigd Maar Veerhoek kon hierdoor niet overtuigd worden en las de overeen komst omwille van de duidelijkheid voor. Alleen bij het uitblijven van een overeenkomst is er sprake van een schadeloosstelling van de Stichting Renesse door de gemeente. Veerhoek noemde het 'niet slim' van de stich ting om de rekening nu in te dienen, waarmee aangegeven zou worden dat de beheersovereenkomst van de baan is. Nu draait alleen de gemeente op voor de kosten, terwijl het volgens de WD-er juist de bedoeling was dat beide partijen zouden gaan participe ren in de kosten. „En dat gebeurt nu niet". Tijdens de vergadering was er meer duidelijkheid over de garantie prijs, die de gemeente wil gaan ver strekken voor het inzamelen van oud papier. De verenigingen mogen wat de commissie betref rekenen op een garantie tot acht cent per kilo. Als een vereniging dus bijvoorbeeld vier cent van de handel krijgt, doet de ge meente er vier cent bij. Alleen hetr commissielid Scheele vond dit teveel van het goede. Vijf a zes cent was wat hem betreft meer dan genoeg. RENESSE - Automatisering kan ook voor kleine bedrijven interessant zijn. Maar dan moet men zich wel goed laten voorlichten om te voorkomen dat het paard achter de wagen gespannen wordt. Dat was in een notedop de ooodschap die de bezoekers van de themamiddag over automatisering en telecommunicatie in en rondom het bedrijf in congres centrum De Zeeuwse Stromen meekregen. De themamiddag was een initiatief van de ondernemersverenigingen van Brouwershaven, Burgh-Haamstede, Renesse en Scharendijke en werd mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage uit het jubileumfonds van de Rabo-bank. De thema-middag werd bezocht door ongeveer 100 belangstellenden. ,,Dat was ook zo'n beetje wat we in ons hoofd hadden", aldus A. Verseput, voorzitter van de Middenstandsvereniging Re nesse. ,,We hebben ook heel enthousiaste reacties gekregen op dit initiatief". Het is dan ook niet uitgesloten dat men in de toekomst meer van dergelijke thema-bijeenkomsten gaat organiseren. Verseput stelt dat dit gezamenlijke ini tiatief wellicht een aanzet kan zijn tot een betere samenwerking tussen de verschillende ondernemersverenigingen in de regio. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Het feit, dat de zes eilande- lijke gemeenten momenteel spreken over herziening van de gemeenschappelijke regeling voor werkvoorzienings schap de Zuidhoek, betekent dat vooralsnog uitgegaan wordt van zelfstandigheid. Maar dan moeten de zes ge meenten wel instemmen met de regeling, anders blijven de donkere fusie-wolken boven de Zuidhoek in Zierikzee hangen. BURGH-HAAMSTEDE - De ge meente Westerschouwen moet er bij de bevoegde instanties op aandrin gen, dat de gemeentegrenzen in het Oosterscheldegebied herzien gaan worden. De historie heeft bepaald, dat Zierikzee een onevenredig groot deel van de Oostersehelde tot haar grondgebied mag rekenen, terwijl gemeenten als Middenschouwen en Westerschouwen erbij inschieten. Dat stelde C. Verton (PvdA) tijdens de Westerschouwse vergadering van de commissie financiën. Binnenkort gaat de Tweede Kamer het gemeen- tengrenzen-beleid bespreken en daar hoort volgens Verton ook de discussie over de Oosterscheldegrenzen bij. Wethouder dr H. J. van Zuylen gaf Verton als plaatsvervangend voorzit ter groot gelijk. Volgens hem wordt er al gesproken over deze materie. De commissieleden waren het er wel over eens, dat Zierikzee niet zo hap pig zal reageren op deze stellingna- me. Verton stelde zijn vraag naar aan leiding van de mededeling, dat de herziening van de gemeentegrenzen in het Noo2-dzee-gebied voor Wester schouwen minder grote consequen ties zal hebben dan verwacht. Wel is het nog zo, dat het verleggen van de Noordzee-grens de gemeente over vier jaar jaarlijks 201.000 gulden gaat kosten. Momenteel ontvangt de ge meente nog 402.000 gulden. De kust lijn wordt naar het uitstekende punt van België getrokken in plaats van het eerder geplande Noord-Beveland. Woorden van deze strekking sprak G. J. W. van der Salm (PvdA) tijdens de vergadering van de Westerschouw se commissie algemene-' en bestuur lijke zaken. Van der Salm is tevens bestuurslid van de Zuidhoek. Dit werkvoorzieningsschap verkeert al geruime tijd in onzekerheid over haar \'ooi'tbestaan. Zeeuws gedepu teerde W. Don (PvdA) staat voorals nog op het standpunt, dat de Zuid hoek beter met haar Goese zuster de Betho verder kan uit oogpunt van de efficiëntie. Alle leden van de commissie waren het unaniem met Van der Salm eens. J. C. de Feiter (VVD) en J. van den Berge (RU) wezen daarnaast nogeens op hun goede ervaringen met een rondleiding in de Zuidhoek. „Ik moet tot mijn eigen schande zeggen, dat ik tot die rondleiding weinig wist van de Zuidhoek. Nu heb ik zelf kunnen zien, dat de mensen daar een goed stuk werk afleveren en erg enthou siast zijn", aldus De Feiter. Raadsagenda De commissie besloot het college te adviseren de wijziging van de rege^ ling op de agenda te plaatsen van de komende raadsvergadering. Dit in plaats van het gebruik dergelijke za ken via de ingekomen post voor ken nisgeving aan te nemen. Hiermee krijgt het onderwerp meer gewicht. Van der Salm kon de aanwezigen ove rigens nog meedelen, dat >de begro ting van de Zuidhoek voor 1988 gunstiger zal uitvallen dan verwacht. De gemeentelijke bijdrage per inwo ner zal niet 4,26 gulden bedragen, maar 3,00 gulden. ZIERIKZEE Inzameling De Stichting Kleding Inzameling Charitatieve Instellingen is zeer te spreken over de resultaten van de in zameling in Zierikzee. Hoewel de stichting geen totalen noemt kan de opbrengst gebruikt worden voor hulpbehoevende gezinnen in Indone sië en projecten voor het Afrikaanse Lesotho. Asperge In samenwerking met de Vereni ging van Oudleerlingen Zierikzee houdt de Zeeuwse Groentetelers Or ganisatie dinsdag 7 maart een avond over de teelt van de groene asperge. De teelt lijkt veel op die van de witte asperge, maar er zijn toch belang rijke verschillen. Wel is zeker, dat er kansen zijn voor dit produkt. Spre kers in het Huis van Nassau te Zierik zee zijn mevrouw A. Keyzer en de heer J. Kroon van het CAT te Baren- drecht.. Namens een 'veiling is M. Jasperse aanwezig. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Maandag 6 fe bruari heeft de witlofstudieclub Schouwen-Duiveland een excursie naar het bedrijf van W. van der Wek ken aan de Kijkuitsedijk 3 te Zonne- maire. De excursie start om 19.30 uur. CPB De afdeling Schouwen-Duiveland van de Christelijke Plattelandsvrou wen Bond hield haar jaarvergadering in de zaal van de Gereformeerde kerk te Zierikzee. Na het financieel ver slag en het jaarverslag werd afscheid genomen van mevrouw L. Kort-Uyl als bestuurslid. Na het huishoudelijk gedeelte sprak Coby Sandee uit Kam perland over exotische vruchten. Ze had veel vruchten meegebracht, waarover ze vertelde. Ook had ze er enkele klaargemaakt. RAK De Regionale Agrarische Komissie (RAK) houdt in samenwerking met de ABN-bank een exciirsie. Vrijdag 17 maart verstrekt de groep om 06.00 uur vanaf het parkeerterrein aan de Scheldestraat te Zierikzee. Het gezel schap gaat allereerst naar de veiling in Naaldwijk en een potplantbedrijf. Na de lunch in het restaurant van de veiling wordt een kijkje genomen in een snijbloemen- en tomatenbedrijf. Het avondprogramma-is een verras sing, zo meldt de uitnodiging. Infor matie en opgave kan via de telefoon nummers 01119-1367 of 01117-1206. Afscheid Het vrijwillige brandweerkorps van Zierikzee neemt vrijdag 10 maart om 19.45 uur afscheid van brand wacht eerste klas W. A. Boot. Deze gaat verhuizen naar elders. Tevens wordt die avond aandacht besteed aan het twintigjarig jubileum van commandant H. J. Fierens en worden er enkele diploma's uitgereikt door bui'gemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs. WHSD De Werkgroep Homofilie Schou wen-Duiveland heeft zaterdag 4 maart weer een soosavond in het UVV-gebouw te Zierikzee. De bijeen komst begint om 20.00 uur en er is disco. Vakantiegids De vakantiegids voor éénouderge zinnen is weer uit. Deze produktie van de FIOM is verkrijgbaar in de vestiging te Middelburg. Elk jaar op nieuw blijkt, dat een groot aantal één-oudergezinnen moeite heeft met het vinden van een geschikte en be taalbare vakantiemogelijkheden. Om die ouders op weg te helpen heeft FIOM een aantal tips en mogelijkhe; den bij elkaar gezet. Aan de orde ko men onder meer het samen op vakan tie gaan, huisjes, kampeerterreinen, jeugdherbergen en vakanties spe ciaal voor vrouwen. Informatie kan verkregen worden via 01180-27311. BROUWERSHAVEN Oud papier De Algemene Sportvereniging Brouwershaven haalt zaterdag 4 maart vanaf 9.30 uur oud papier op. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. Kleding en speelgoed Stichting het Knutselhuis in Brou wershaven houdt zaterdag 18 maart weer een kleding- en speelgoedbeurs in de Blokkendoos te Brouwersha ven. Een ieder kan er terecht tussen 09.30-12.00 uur. Tijdens de beurs wordt tweedehands kleding verhan deld. Ook fietsjes, skikleding, baby gebruiksartikelen en boeken zijn welkom. Laarzen, gympen en roller- scates mogen te koop aangeboden worden, dus geen gewone schoenen. Deze artikelen worden te koop aange boden tegen de door de verkoper vastgestelde prijs. Tien procent hier van komt ten goede aan het Knutsel huis. Ook de koper betaalt 10%. Het aanbieden van goederen kan vrijdag 17 maart tussen 13.30-14.30 uur en van 19.30-20.30 uur. Wie informatie wenst kan bellen met de nummers 01119- 1909, 2072, 1523 en 1464. NOORDGOUWE Nieuwbouw Aan de Merientje Visstraat in Noordgouwe, het verlengde van de Vijverbergstraat, wordt deze week door Bouwbedi-ijf Boogert uit Oos- terland begonnen met de bouw van vier huurwoningen. De opdracht tot de bouw van deze aanpasbare bejaar- dengeschikte eengezinswoningen is verleend door woningbouwvereni ging Beter Wonen te Zierikzee. De woningen hebben op de begane- grond een woonkamer, keuken, slaapkamer en badkamer. De woon- en slaapkamer kunnen op eenvoudi ge wijze worden samengevoegd tot een grote woonkamer. Op de verdie ping is bij twee woningen een grote slaapkamer. De andere twee woningen hebben op de verdieping twee kleinere slaap kamers en een extra toilet. Dat de wo ningen aanpasbaar zijn, betekent dat ze bezoekbaar zijn voor rolstoelge bruikers en op eenvoudige wijze ge schikt gemaakt kunnen worden voor gehandicapte bewoners. moeten worden en niet vanuit het rij ke noorden moeten worden geboy cot", aldus de bond. Alternatief Als alternatief voor de boycot zou de gemeente kunnen denken aan het meewerken aan of het opzetten van een project, waarmee de bewustwor ding van de plaatselijke bevolking ten aanzien van de problematiek in de tropische regenwouden wordt ver beterd. „Een bewuste, juist geïnfor meerde bevolking kan op haar beurt onze nationale politici stimuleren tot het nemen van maatregelen, die het ontwikkelingslanden mogelijk ma ken om hun beleid aan onze westerse ecologische wensen aan te passen". De Nederlandse Houtbond heeft eerder al de suggestie gedaan om de import van tropisch hard hout in de EG met een heffing te belasten en de opbrengst daarvan zo mogelijk on verkort ten goede te laten komen aan praktische activiteiten in de produk- tielanden zelf. Activiteiten, die het regenwoud zo veel mogelijk kunnen redden. Dat voorstel is inmiddels door alle houtbonden in Europa geac cepteerd. Ook de vaste commissie voor buitenlandse handel in de Twee de Kamer schaart zich achter deze ge dachte. NOORDGOUWE - De leden van de toneelvereniging Noordgouwe bereiden zich voor op de voorstelling van 4 inaart. Dan wordt de klucht Voor drie dagen mijn vrouw op de planken gebracht. Een stuk vol doldwaze avonturen. De voorstelling in het dorpshuis begint om 20.00 uur. Na het cul turele gedeelte is er gelegen heid om te dansen op muziek van The Telstars. Het ontwerp van de woningen is van Leo de Jonge Architekten te Rot terdam. De oplevering van de wonin gen is medio oktober te verwachten. AARDENBURG Leiding geven Leiding geven aan en binnen orga nisaties. Dat is de titel van de cursus die op initiatief van de Zeeuwse Vrouwenraad en de Volkshogeschool Zeeland wordt gehouden in het Van Eeghenhuis te Aardenburg. De cursus duurt een dag en is bedoeld voor vrouwen die leiding geven aan of bin nen een vrouwenorganisatie of groep. Er wordt aandacht besteed aan de verschillende stijlen van leiderschap en de eigen manier van leiding geven. 'De cursus vindt plaats op 10 en 11 april van 10.00 tot 16.30 uur. Nadere informatie via telefoonnummer 01180-34733. BROUWERSHAVEN - Het Brouwse college van b en w voelt er niets voor om de grond in de kern Brouwershaven die is bestemd voor particuliere woningbouw goedkoper te ver kopen. Raadslid P. van der Mcide GPV/SGP/RPF opperde tijdens de begrotingsraadsver- gadcring in het stadhuis te Brouwershaven de suggestie om dat wel te doen omdat de verkoop van bouwgrond in de kern Brouwershaven al enkele jaren stagneert. „Het lijkt een aantrekkelijk idee, maar er zitten verschil lende kanten aan", aldus raads voorzitter C. Slabbekoorn. Hij vertelde dat de grond in Brou wershaven met 95 gulden per vierkante meter al minder hoog is dan in een aantal ande re gemeenten. „Omdat de grond al bouwrijp is gemaakt hebben we die grondprijs al leen daaraan al opgesoupeerd. Een verlaging zou dus verlies opleveren waarvoor de ge meenschap zou moeten op draaien. Dat is niet eerlijk". Wethouder Ph. J. van Ast (VVD) liet weten dat in tegen stelling tot de afgelopen jaren zich kortgeleden twee gegadig den hebben gemeld die belang stelling hebben voor een per ceel grond in de kern Brou wershaven. „Er zijn nog zeven percelen beschikbaar. Dat de verkoop niet zo hard gaat maakt ons niet zo zenuwachtig dat we de grond tegen dump prijzen gaan verkopen". BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Wester schouwen heeft 400.000 gulden nodig- om camping houders na invoering van het Verblijfsrecreatief Ontwikkelings Plan een financiële schadevergoe ding te geven. Het gaat om de campinghouders, die geen aanspraak kunnen of willen maken op com- pensatiegrond aan de Rampweg te Renesse. Het ziet er echter naar uit, dat de gemeente Westerschouwen zelf weinig hoeft bij te dragen aan die vergoedingen. De gemeente koopt namelijk zeven hectare van de Stichting Renesse en heeft zelf drie hectare in haar bezit. Die gronden tesamen kosten de ge meente zo'n 900.000 gulden. Hier bij is uitgegaan van een vierkante meter prijs van 8,50 gulden. Tbsamen vormen die tien hecta ren de in te richten compensatielo katie voor campingbedrijven die door het VOP caravanplaatsen kwijtraken. De gemeente is voor nemens die compensatielokatie aan een of meerdere exploitanten te verkopen voor een vierkante meter prijs van dertien gulden. Hierop verdient de gemeente de 400.000 gulden, die zijn nodig heeft voor de ondernemers, die geen aanspraak op de grond kun nen of willen maken. Opzet In deze opzet betalen de nieuwe beheerders van de compensatielo katie dus de te verwachten schade claims. Die genoemde 400.000 gul den is volgens berekeningen vol doende en is gebaseerd op een sa- neringsbijdrage voor caravan- plaatsen, zoals die in de kampeer- wet is genoemd. De Westerschouwse commissie financiën heeft hierover in beslo tenheid vergaderd. De leden wil den niet in openbaarheid spreken over de hoogte van de vergoedin gen. Het is vooralsnog dan ook nog onduidelijk of de gemeente zich kan vinden in de hoogte van de saneringsbedragen per cara van. Wel zou er na de vergadering gebleken zijn, dat er een goede ba sis aanwezig is. De bedragen zijn immers gebaseerd op de kampeer- wet. Commissie-voorzitter dr H. J. van Zuylen hield de leden voor, dat de ondernemers binnen af zienbare tijd een brief van de ge meente krijgen. Daarin wordt ze gevraagd of er mogelijk een voor keur bestaat voor een compensa tie in de vorm van grond of in geld. Naar verwachting zullen de kleine campinghouders de voor keur geven aan geld. Het is niet praktisch om met bijvoorbeeld enkele compensatie-plaatsen el ders in de gemeente verder te moeten. ZIERIKZEE - De Nederlandse Houtbond heeft de ge meente Zierikzee laten weten, dat het boycotten van tro pisch hard hout of het zogenaamd verantwoorde gebruik hiervan geen positieve bijdrage levert aan het behoud van het tropisch regenwoud. Het zou zelfs averechts wer ken. Hiermee reageert Nederlandse Houtbond op een on langs gestarte actie van Milieudefensie. Ook in Zierikzee worden handtekeningen verzameld tegen het Westerse gebruik van hard hout. De Houtbond heeft de brief ge schreven na eerder al de raadsleden persoonlijk benaderd te hebben. De bond zegt begrip te hebben voor de goede bedoelingen van de actievoer ders. maar wijt de problemen in de tropisch hard hout leverende landen aan de ontwikkelingsproblematiek. Deze landen gaan gebukt onder een toenemende bevolkingsdruk, eenzij dige middelen van bestaan en grote schuldenlasten. „Deze landen zullen elk op hun eigen wijze en met hun ei gen volledige medewerking geholpen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5