Raad Middenschouwen ziet niets in aanleg van een windmolenpark Eerste glasbol 'nieuwe stijl' Raad heeft geen moeite met extra krediet voor opstellen dorpsplan Plannen voor herinrichting Dorpsstraat en Zwarte Plein aan de orde op hoorzitting 4 Dagopvang bij de peuter speelzalen Plaatsing bloembakken op Elkerzeeseweg leidt tot vragen op raadsvergadering Opening basisschool 't Kofschip Mogelijke lokatie voornaamste struikelblok SCHARENDIJKE - Een meerderheid binnen de ge meenteraad van Middenschouwen is tegen de aanleg van een windmolenpark langs de provinciale weg bij Kerk- werve. Dat werd duidelijk op de gemeenteraadsvergade ring gisteravond, woensdag. Met vier stemmen tegen en drie stemmen voor werd het voorstel van het college om in principe akkoord te gaan met de aanleg van een wind molenpark verworpen. Voornaamste struikelblok voor de tegenstemmers is de plaats waar de windmolens zou den moeten verrijzen. De kwestie is eerder aan de orde ge weest op een gemeenteraadsvergade ring in Middenschouwen en wei in oktober 1988. Ook toen al stuitte met name de mogelijke lokatie van het windmolenpark op problemen, maar daarnaast leefden er binnen de ver schillende fracties nog andere vragen en bij gebrek aan antwoorden kwam de raad toen niet tot een princi pe-uitspraak. Geluid Eerder werd door verschillende raadsleden de vrees uitgesproken dat de windmolens weieens geluidshin der voor de omwonenden zouden kunnen veroorzaken. Ook werden vraagtekens geplaatst bij de veilig heid van een dergelijk windmolen park en werd gesuggereerd dat de aanwezigheid van een windmolen park langs de weg een negatieve in vloed zou hebben op de verkeers'vei ligheid. Naar aanleiding van die vragen heeft het college nadere informatie ingewonnen bij het door de Triodos- bank uit Zeist ingehuurde inge nieursbureau E-connection uit Delft. In een brief van E-connection wordt ingegaan op de vragen van de raads leden. Daaruit blijkt dat de kans op J M. van Langeraad: Betere plaatsen dan vlak bij een stiltegebied denk baar". je gelijk uitbreiding van de recreatie tegen", aldus Bolleman. Ook voor J. M. van Langeraad (VVD) bleek de lo katie nog steeds een struikelblok. ,,lk weet wel betere plaatsen dan vlak bij een stiltegebied", aldus de liberaal. Van Langeraad stelde ook niet over tuigd te zijn van de veiligheid van windmolens en hij overlegde daarbij een kranteknipsel waaruit blijkt dat bij storm een propellorblad van een windmolen was afgewaaid. ,,Je zult het maar op je voorruit krijgen", al dus Van Langeraad. Lawaai Hoewel zij in eerste instantie het woord niet had gevraagd voelde CDA- woordvoerster P. W. Berrevoets-Rin- gelberg zich in tweede instantie ge roepen om het hare aan de discussie toe te voegen. ,,Ik heb geen steekhou dende argumenten voor de windmo lens gehoord en ik denk dat windmo lens toch lawaai maken. Zo vlak bij de dijk vangen ze altijd wind en 's nachts hoor je alles". Een poging van raadsvoorzitter W. den Boer 0111 de raadsleden alsnog een positieve uitspraak over de aan leg van een windmolenpark te ont lokken leed schipbreuk. Op de vraag van Berrevoets wat de gemeente er eigenlijk voor voordeel bij heeft antwoordde de burgemees ter dat een en ander gezien moet wor den als ideële reclame. Uiteindelijk kwam het tot stemming. Tegen stem den de heren Boot (CDA) Bolleman (SGP/RPF), Van Langeraad (VVD) en mevrouw Berrevoets (CDA). Voor het voorstel van het college stemden de heren Cobussen, Renden en Hart. KERKWERVE - Met het ledigen van een eerste boodschappentas heeft de voorzitter van de Reinigingsdienst Schouxven-DuivelandW. den Boer, de eerste glasbol 'nieuwe stijl' in gebruik genomen. In de loop van de week worden alle gele glasbakken vervangen door publieksvriendelijke groene bollen. Deze zijn met name een stuk geluidsarmer. De eerste bol is aan de Ring in Kerkwerve geplaatst. Den Boer verrichtte de hande ling in bijzijn van de directeur van de reinigingsdienst, J. Landman. Ook was er - bij toeval - een afvaardi ging van de Prinses Irene-school. De leerlingen waren aanwezig in verband met een glasbak-project. De be geleidende leerkracht sprak van een leuk toeval (foto Joop van Houdt). G. A. M. Cobussen: Blij dat het zo leeft onder de bevolking SCHARENDIJKE - Hoewel er wel enige kanttekenin gen bij de boekhoudkundige gang van zaken werden ge steld stelt de gemeenteraad van Middenschouwen een ex tra krediet van 12.000,- ter beschikking voor het opstellen van de dorpsplannen voor Scharendijke en Kerkwerve. Eerder stelde de raad een krediet van 40.000,- beschikbaar maar in de praktijk bleek een en ander wat meer geld te vergen en uiteindelijk blijkt de som van 52.000,- nodig. Een kostenoverschrijding van dertig procent. P. W. Berrevoets-Ringelberg„Geen steekhoudende argumenten voor windmolens gehoord". geluidhinder gering is, dat de wind molens zijn beoordeeld op veiligheid en dat op andere plaatsen niet is ge bleken dat plaatsing van windmolens langs verkeerswegen een negatief ef fect heeft op het vei'keer", aldus het college in haar toelichting bij het voorstel. Niet overtuigd Een meerderheid van de gemeente raad toonde zich echter niet over tuigd door de argumenten die het col lege ten voordele van een windmolen parkje aandraagt. SGP/RPF-woord- voerder J. L. F. Bolleman herhaalde nog eens dat windmolens wat hem betreft thuishoren op Neeltje Jans en niet langs de provinciale weg. „Zet Neeltje Jans maar vol. Dap ga Tijdens de raadsvergadering werd ook kort teruggeblikt op de hoorzit ting dinsdag over het dorpsplan Scharendijke. G. A, M. Cobussen over het grote aantal aanwezigen op die hoorzitting: „Ik ben blij dat het zo leeft onder de bevolking". Evenals J. M. van Langeraad stelde Cobussen de boekhoudkundige gang van zaken in deze wel wat verwarrend te vinden. Extra werk Burgemeester W. den Boer legde daarop uit dat de kostenoverschrij ding mede veroorzaakt wordt door het feit dat er meer werk verzet dien de te worden dan men aanvankelijk BROUWERSHAVEN - Het Brouwse PvdA-raadslid M. P. Ketting-Koopman heeft tij dens de begrotingsraad van de gemeente Brouwershaven naar voren gebracht dat het minis terie van WVC 130 miljoen be schikbaar stelt voor kinderop vang. Van dit bedrag kunnen ook peuterspeelzalen gebruik ma ken. Vooral wanneer zij er toe over zouden gaan tot halve dag opvang van kinderen. Het PvdA-raadslid vroeg aan de wethouder van onderwijs S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter of hiervoor wellicht belangstel ling bestaat bij het bestuur van de twee peuterspeelzalen in de gemeente Brouwershaven (in Brouwershaven en Dreischor). De wethouder kon hierover geen opheldering verstrekken. ..Maar ik ga er van uit dat men contact met mij opneemt als dat het geval zou zijn". Loscha- coff liet in antwoord op andere vragen van raadslid Ketting weten er niets voor te voelen om als gemeente Brouwersha ven ook de peuterspeelzaal in Kerkwerve te gaan subsidieë- ren omdat die voorziening ook wordt bezocht door peuters uit de gemeente Brouwershaven. „Er zijn ook mensen uit de ge meente Middenschouwen die hier in de muziek zitten en dan weer door ons worden gesubsi dieerd. Dat loopt allemaal door elkaar heen". voor de gemeente zouden zijn ge werkt. Voor de overige 5500,- wordt een beroep gedaan op de begrotings post van 10.000,- voor de dorpsplan nen. Beroepsschriften Ook aan de orde op de gemeente raadsvergadering kwam een aantal beroepsschriften. Eerder verleende de gemeente aan een zestal inwoners van Scharendijke vergunning cq vrij stelling voor het plaatsen van vijf sta- of toercaravans en vijf toercara- vans of tenten bij het (agrarische) be drijf. In de vakantiepiek zouden'zij dan nog eens vijf tenten of drie cara vans extra mogen plaatsen. Vijf van de zes ondernemers wil den echter vergunning voor nog meer kanmpeermiddelen. De aantallen kampeermiddelen waarvoor toe stemming werd gevraagd varieerde van 25 tot 40. Volgens het college zou honorering van deze verzoeken niet overeenkom stig de kampeerwet zijn. Het gaat im mers om kamperen bij de boer en dat is gebonden aan bepaalde aantallen. De belanghebbenden gingen tegen de weigering van de gemeente in beroep. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming schaarde de. raad zich echter achter het collegevoorstel om de be roepsschriften ongegrond te verkla ren. Gereedschappen Verder ging de raad akkoord met het voorstel van b en w om variaf 1990 jaarlijks 3000 gulden te reserveren voor de vervanging van gereedschap pen en kleine machines. Voor zover het uitgaven betreft die niet'meer dan 5000 gulden vergen worden deze niet langer meer. gedekt uit de gewone dienst. Hetgeen inhoudt dat de raad verzekering krijgt men 13.000,- te rugbetaald. Voor het vervangen van drie gasgei- sers op het terrein van de jachthaven Scharendijke stelde de raad een kre diet van 6.200,- beschikbaar. Voor dat bedrag worden er ook twee water ontharders aangeschaft die douche koppen, leidingen en geisers vrij die nen te houden van kalkaanslag. Een bedrag van 4.440,- tenslotte werd door de raad beschikbaar gesteld voor het aansluiten van de haven Kloosternol op het kabelnet. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Waarom nu ineens wel?" G. A. M. Cobussen over extra krediet voor dorpsplannen: ,.Blij dat het zo leeft onder de bevolking". hier geen zeggenschap over heeft. Grotere uitgaven worden wel eerst aan de raad voorgelegd. Een krediet van 21.200,- werd door de raad beschikbaar gesteld voor het herstel van brandschade aan het pand Burgemeester De Bruijn- straat 4 in Ellemeet. Deze woning is eigendom van de gemeente. Van de SCHARENDIJKE - Het plan om bloembakken te plaatsen op Elker zeeseweg en Kuijerdamseweg om de verkeersveiligheid op deze wegen te vergroten heeft verwondering ge wekt bij enkele raadsleden. Dat bleek op de gemeenteraadsvergade ring. „Waarom nu ineens wel?", zo vroeg CDA-raadslid P. W. Berrevoets- Ringelberg aan de burgemeester. Het plan om op de Elkerzeeseweg bloembakken te plaatsen werd door burgemeester W. den Boer bekend ge maakt op de hoorzitting over het dorpsplan Scharendijke. Op vragen van de voorzitter van de dorpsraad Ellemeet antwoordde Den Boer dat ook op de Kuijerdamseweg in Elle meet bij wijze van proef bloembak ken geplaatst zouden worden. Onelegant Berrevoets noemde het in eerste in stantie onelegant dat een en ander be slist is zonder daarin de dorpsraad van Ellemeet te kennen en stelde dat de mededeling in feite buiten de orde was omdat de hoorzitting over het dorpsplan Scharendijke handelde. ,,En waarom kan het nu ineens wel terwijl ze er in Ellemeet al vijf jaar over bezig zijn", zo vroeg de christen- democrate. Burgemeester Den Boer reageerde enigszins pinnig op de woorden van Berrevoets. „Er werd een directe vraag over gesteld en ik vind het niet meer dan fatsoenlijk dat je op een di recte vraag een direct antwoord geeft". Den Boer vervolgde: „Ik zou het on elegant hebben gevonden om de vraag af te doen met de opmerking dat men bijeen is om te praten over het dorpsplan voor Scharendijke en niet over Èllemeet". Waarop Berre voets bakzeil haalde: „Laten we het dan maar verrassend noemen". Drempels PvdA-raadslid G. A. M. Cobussen kwam bij de rondvraag nog eens op de kwestie terug. Hij stelde dat eer der gezegd zou zijn dat het plaatsen van bloembakken verkeerstechnisch niet mogelijk zou zijn. Wethouder W. G. Renden ontkende dat er eerder sprake zou zijn geweest van het aan brengen van wegversmallingen. „Er is wel gesproken over het aanleggen van verkeersdrempels", aldus de wet houder. Burgemeester W. den Boer: ..Meer werk dan we gedacht hadden". verwacht had. „Bij de Heidemij ging men er bijvoorbeeld vanuit dat er goede plattegronden van beide ker nen voorhanden waren, maar die wa ren er niet". Dat betekende extra tekenwerk voor de technische dienst Midden- schouwen/Bruinisse en de kosten van dat werk drukken weliswaar niet op de begroting, maar moeten wel op het conto van het opstellen van de dorpsplannen gezet worden. De extra kosten voor het werk van de technische dienst, 6500,- drukken niet op de begroting omdat de uren die eraan besteed zijn anders toch ZIERIKZEE - De bouwkundige sa menvoeging van de onderbouw en de bovenbouw van de openbare basis school 't Kofschip in Zicrikzec is een feit. Donderdag 16 maart wordt het geïntegreerde schoolgebouw offi cieel in gebruik genomen. Dat gebeurt tijdens een bijeen komst in het schoolgebouw, die om 15.00 uur begint. Er zijn naast de ope ningshandeling enkele toespraken. Eenrichtingsverkeer of afsluiting van Dorpsstraat SCHARENDIJKE - Of het nu eenrichtingsverkeer wordt of dat de Dorpsstraat in Scharendijke gedurende het zomerseizoen afgesloten wordt voor alle verkeer is nog niet duidelijk. Wel bleek op een goed bezochte hoor zitting over het dorpsplan Scharendijke dat er verschil lende concrete ideeën zijn om het gebied Dorpsstraat, Dijkstraat, Baken en Zwarte Plein aantrekkelijker te maken. Met name het idee om in het zomerseizoen de Dorpsstraat af te sluiten voor alle verkeer viel bij de be zoekers van de hoorzitting over het dorpsplan Scharen dijke in goede aarde. Op verzoek van de werkgroep die het dorpsplan heeft opgesteld is P. van Beveren, hoofd technische dienst Middenschouwen/Bruinisse aan het stoeien geweest met het genoemde ge bied. Het resultaat is een viertal plannen. Op de hoorzitting maakte Van Beveren duidelijk wat die plan nen precies behelzen en wat de voor- en nadelen ervan zijn. Loopstraat Allereerst schetste Van Beveren de situatie die ontstaat als besloten zou worden tot réalisering van plan I: af sluiting voor het verkeer van de Dorpsstraat in combinatie met herin richting van Dorpsstraat. Dijkstraat, Baken en Zwarte Plein. „Het nadeel van deze situatie is dat er extra par keerdruk in de Dijkstraat ontstaat omdat er dan geen auto's meer mogen komen in de Dorpsstraat". Plan twee behelst het instellen van eenrichtingsverkeer in de Dorps straat. Auto's zouden alleen nog maar richting Zwarte Plein mogen rijden. Ook voor dit plan geldt dat het gepaard zou moeten gaan met een herinrichting van het gebied. In dit plan is wel voorzien in een klein aantal parkeerplaatsen in.de Dorpsstraat. Plan drie komt vrijwel overeen met plan twee. Het enige ver schil is dat plan drie goedkoper is omdat de herinrichting in dat plan zeer beperkt blijft. Plan vier tenslot te is erop gericht om via eenrichtings verkeer in Dorpsstraat én Dijkstraat automobilisten naar het Zwarte Plein te dirigeren waar ze hun auto kunnen parkeren. In koor Vooral het plan tot afsluiting voor het verkeer van de Dorpsstraat bleek tot de verbeelding van de Scharendij- kenaren te spreken. Op de vraag van burgemeester W. den Boer waar men de voorkeur aan gaf voor wat betreft de Dorpsstraat was het antwoord in koor: Afsluiten! J. van Iwaarden maakte daarbij de kanttekening dat er naar zijn smaak ook overlegd had moeten worden met de middenstand. „Dit gaat toch om een vrij belang rijk punt en dan hadden wij als mid denstandsvereniging toch ook graag een vertegenwoordiger in de werk groep gehad", aldus Van Iwaarden. G. A. M. Cobussen voorspelde dat reconstructie van Dorpsstraat, Dijk straat en Baken zo zijn invloed zou hebben op de situatie op de Platte- weg. „Daarom pleit ik ervoor om her inrichting van het Zwarte Plein én de Platteweg meer prioriteit te verlenen dan nu het geval is", aldus Cobussen. Speelgelegenheid Op de hoorzitting werd verder aan dacht gevraagd voor het gebrek aan speelgelegcnheid in Scharendijke. Eén van de aanwezigen merkte op dat zijn kinderen Scharendijke eigenlijk maar een saai dorp vinden. „Er is niets te doen, ze kunnen alleen maar belletje trekken". Reactie van achter uit de zaal: „Oh, bin dat die van joe!". Iz. Dorreman deed zijn beklag over de slechte begaanbaarheid van de dijk. „Wordt daar iets aan gedaan of moeten wc eerst maar een cursus EH BO doen", was zijn vraag aan de werkgroep. Beheerder J. van Iwaarden van De Putmect maakte van de gelegenheid gebruik om nog eens te pleiten voor uitbreiding van het gemeenschaps centrum en hij vond onder andere Dorreman aan zijn zijde. Want ook de sportverenigingen zijn ermee gebaat als zij er van op aan kunnen dat ze in de gymzaal kunnen trainen en geen plaats hoeven te maken voor een bruiloft. „Herinrichting. Liever gis teren dan vandaag", aldus Van Iwaar den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4