We hadden de raad eerder moeten betrekken bij overleg ULV-vliegen Toch opknapbeurt Korenbloem? 'Emancipatie betekent niet vrijheidsdwang' Teleurstelling omdat postauto niet in Schuddebeurs komt Schoonmaken basisscholen zou veel goedkoper kunnen Geen rondvraag Brouwse gemeente raad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE SCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 maart 1989 Nr. 24500 3 Brouws college van b en iv: BROUWERSHAVEN - „Het was beter geweest als we als college van b en w de raads leden wat eerder hadden betrokken bij het overleg over het ULV-vliegveld bij Brou wershaven. Maar u moet niet vergeten dat het slechts om een proefneming ging". Met deze opmerking reageerde raadsvoorzitter burgemeester C. Slabbekoorn op de scher pe kritiek die de raadsleden J. C. van Ours (PvdA) en P. van der Meide (GPV/SGP/ RPF) tijdens de begrotingsraad in hun algemene beschouwingen uitten op de wijze waarop het college van b en w eigenmachtig een aantal besluiten nam dat een proefpe riode met een ULV-vliegveld bij Brouwershaven mogelijk maakte. De burgemeester beloofde de raadsleden op de hoogte te houden van de resultaten van het onderzoek dat de Rijks Luchtvaart Dienst uit voert om de voor- en nadelen van het ULV-vliegen te kunnen vaststellen. Hij sprak de hoop uit dat tijdens de eerstvolgende raadsvergadering al een verslag van de Rijks Luchtvaart Dienst op tafel zal liggen. Wijziging bestemmingsplan „Zelfs als hieruit zou blijken dat de proef geslaagd is, dan nog hangt het van de gemeenteraad van. Brouwers haven af of er definitief een ULV- vliegveld komt aan de Zuidernieuw- landweg.. De raadsleden moeten im mers de wijziging van het bestem mingsplan goedkeuren die nodig is om het vliegveld definitief te vesti gen. We komen zonder meer naar uw raad toe met de verdere plannen", al dus de burgemeester. Uit een toelichting van Slabbe koorn op de voorgeschiedenis van het ULV-proef vlieg veld bleek dat de eerste aanvrage in 1983 werd inge diend door J. Gast uit Brouwersha ven. Het betrof een lokatie bij Den Osse die door het college van b en w direct werd afgewezen omdat ze te dicht bij het zomerdorp en het Greve- lingenmeer lag. Een tweede aanvra ge betrof de huidige lokatie aan de Zuidernieuwlandweg. Na een bezoek aan de Flevopolder om kennis te ma ken met het fenomeen ULV-vliegen was het college van b en w van me ning dat het allemaal erg meeviel. En dat medewerking aan een proefne ming, die op initiatief van twee mini steries en de Rijks Luchtvaart Dienst werd opgestart, niet bezwaar lijk zou zijn. B en w konden die beslissing zelf- Wethouder g'aat overleg voeren niet schoolhoofden BROUWERSHAVEN - De Brouwse wethouder van on derwijs S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter (PvdA) gaat overleg voeren met de directeuren van de diverse basis scholen in de gemeente Brouwershaven om na te gaan of de schoonmaakwerkzaamheden van de schoolgebouwen efficiënter en dus goedkoper kunnen worden georgani seerd. Dat was het resultaat van een dis cussie tijdens de begrotingsraadsver gadering die in het Brouwse stadhuis werd gehouden. De mogelijke, bezui niging werd aan de orde gebracht door CDA-raadslid R. J. van der Wek ken. In rijn algemene beschouwingen bracht hij naar voren dat twee werksters hebben laten weten dit jaar met hun werkzaamheden te stop pen. Volgen&Van der Wekken een mo gelijkheid om de schoonmaakwerk zaamheden te privatiseren. Over te hevelen naar een particulier bedrijf. Minder kosten Daardoor zou het volgens het raadslid mogelijk worden om de kos ten te verminderen tot het bedrag dat de gemeente in het kader van de Londo-normen van het rijk krijgt voor het laten verrichten van de schoonmaakwerkzaamheden op ba sisscholen. „Ik denk dat het best met wat minder kan dan de lk schoon- houdster die we nu gemiddeld per school in dienst hebben. De Londo- normen moeten voldoende zijn. Daar in staan de werkzaamheden die moe ten gebeuren precies aangegeven". Hoewel zij privatisering nog niet direct zag zitten, liet wethouder Lo- schacoff weten wel te voelen voor overleg met de schoolhoofden over de schoonmaakwerkzaamheden op de scholen. „Er zijn nooit definitieve af spraken gemaakt over de aard en soort werkzaamheden die moeten worden gedaan. Het lijkt mij voor de betrokkenen toch heel nuttig om dat te weten. Als het is besproken kan het daarna worden vastgelegd". Goede banen Van der Wekken was nog niet ge heel gerustgesteld. „Ik hoop dat u het in goede banen leidt. Want als je het met de schoolhoofden en de schoon maaksters alleen gaat bekijken, ben ik bang dat die de Londo-normen al gauw te weinig vinden". Het overleg op de scholen vindt in april plaats. BROUWERSHAVEN - ..Ik ben er gematigd optimistisch over dat de onderhandelingen nu toch resultaat zul len hebben". Dat zei de Brouwse wethouder Ph. J. van Ast tijdens de begrotingsraadsvergadering in het Brouwse stadhuis over molen De Korenbloem die aan de Veerdijk in de polder bij Zonnemaire staat. Zoals bekend voert de gemeente Brouwershaven reeds geruime tijd onderhandelingen met de eigenaar van de mo len, P. Korstenbroek uit Zonnemaire over de overname van de molen. „Tot voor kort zat de zaak muurvast. Maar uit recente besprekingen met mensen van Monumentenzorg en het provinciaal bestuur is gebleken dat er wellicht toch nog mogelijkheden zijn om de molen te behouden", aldus de wethouder. Hij vertelde dat er een taxatierapport is gemaakt van de molen dat momenteel wordt bestudeerd. Half maart vindt opnieuw overleg plaats met de huidige eigenaar van de molen. ter dat het aantal handtekeningen van mensen tegen een ULV-vliegveld bij Brouwershaven is maar gering is. „Het zijn er 113. Maar daar moet je wel bij in aanmerking nemen dat de mensen hier niet snel demonstreren of hun handtekening zetten. Daarom moeten we die handtekeningen zien als een signaal". Van Ours en ook raadslid P. van der Meide benadruk ten dat de raadsleden onafhankelijk van de uitslag van het onderzoek van de Rijks Luchtvaart Dienst ook zelf zelfstandig tot een oordeel moeten komen over het ULV-vliegen bij Brou wershaven. „Afgezien van de uitslag van de proefmetingen heeft de raad een eigen verantwoordelijkheid". De beide andere fracties in de Brouwse gemeenteraad, de VVD en het CDA, namen niet deel aan de dis cussie. Uit hun algemene beschou wingen bleek dat de VVD de toe komst van het ULV-vliegen „zonnig tegemoet ziet" en het CDA pas een mening wil geven nadat de rapporta ge van de Rijks Luchtvaart Dienst binnen is. Maar ook deze partij lijkt niet afwijzend tegenover de nieuwe sport te staan. „De voetballers heb ben hun veld, de tennissers hebben hun baan. Waarom zouden de vlie gers geen vliegveld mogen krijgen", aldus R. J. van der Wekken. Hoewel het een belangrijk onder werp van discussie was tijdens de be grotingsvergadering in het Brouwse stadhuis, is het laatste woord over het ULV-vliegveld nog niet gezegd. Zo gauw de rapportage van de Rijks Luchtvaart Dienst gereed is zal het onderwerp op de agenda van de raadsvergadering worden gezet, zo dat erover gediscussieerd en beslist kan worden. Ondanks het feit dat er volop wordt gevlogen bij Brouwers haven, hangt het tenslotte nog steeds van een meerderheid van de raadsle den af of het ULV-vliegveld in de toe komst al dan niet definitief wordt. standig nemen omdat de raad de be voegdheid om beslissingen te nemen op het gebied van ruimtelijke orde ning in een eerder stadium aan hen had gedelegeerd. „We hadden ge hoord dat er in heel Nederland 24 ULV-vliegvelden zouden mogen ko men als de proefnemingen gunstig uitvielen. Als twee daarvan toch in Zeeland kwamen vonden we dat Brouwei'shaven daarbij ook wel be trokken mocht zijn als mogelijke lo katie". Niet onder de indruk Slabbekoorn vertelde dat het colle ge van b en w niet zo onder de indruk was van het schrijven waarin het pro vinciaal bestuur liet weten tegen het ULV-vliegen te zijn. „Men zegt wel dat Zeeland ongeschikt is voor ULV- vliegen, maar houdt daarbij ook een slag om de arm. Het is al vaker ge beurd dat de provincie later op zijn standpunt terug kwam". Omdat de Rijks Luchtvaart Dienst in de proefperiode van een jaar (die afloopt op 23 maart) niet gereed kwam met het onderzoek naar en de rapportage van voor- en nadelen van ULV-vliegen, besloot het college van b en w enkele weken geleden de proeftijd met nog een jaar te verlen gen. Vanwege de delegatie van be voegdheden gebeurde dat opnieuw zonder dat de raad erin werd gekend tijdens een besloten vergadering be gin februari. „Wij hebben de verlen ging van de proeftijd met nog een jaar goedgevonden omdat het niet onze schuld is dat de proefnemingen nog niet gereed zijn", aldus Slabbe koorn. Hij benadrukte dat na dit tweede proefjaar een verdere verlenging van de proef niet mag plaatsvinden. „Nu moet men met de rapportage komen. Het zou absurd zijn als het nog verder zou uitlopen. Als de vliegclub al zo lang bezig is kan hen niet langer wor den geweigerd om het ULV-vliegveld definitief te maken". Handtekeningen PvdA-i-aadslid Van Ours ageerde te gen de de stelling van de burgemees- Advertentie J. Gast uit Brouwershaven duwt een vari landweg bij Brouwershaven. ULV-vliegtuigen uit de hangar van het vliegveldje aan de Zuidernieuw- Brouwse wethouder Loschacoff in discussie met SGP/RPF/GPV-raadslid BROUWERSHAVEN - „Je kunt emancipatie niet om schrijven als vrijheidsdwang. Ik vind het nogal kras uit gedrukt om dat zo te zeggen". De Brouwse wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter zette zich tijdens de begro tingsraadsvergadering in het Brouwse stadhuis af tegen de uitspraken die SGP/RPF/GPV-raadslid P. van der Meide deed om duidelijk te maken dat hij niet achter het subsidiëren van diverse vrouwengroepen stond. Van der Meide stemde tegen de sub sidies die de gemeente Brouwersha ven verstrekt aan het Vrouwenont- moetingscentrum Zierikzee, de werkgroep Vrouw en Geloof en ander emancipatiewerk. „Bij emancipatie activiteiten wordt de individuele on afhankelijkheid als hoogste goed ver kondigd. Juist deze vrijheidsdwang leidt tot ontwrichting van de samen leving. De overheid moet dan vervol gens via hulpverlening de aangerich te schade weer opruimen", aldus Van der Meide. Het verlenen van voorge noemde subsidies omschreef hij daar om als 'dweilen met de kraan open'. Ontplooien Loschacoff respecteerde op zich wel dat Van der Meide tegen de subsidies stemde. Zij was echter van mening dat uit zijn motivatie bleek dat het raadslid niet goed wist wat emanci patie betekende. „De doelstelling van emancipatie is niet om allerlei struc turen te doorbreken, maar om vrou wen de mogelijkheid te bieden om zich te ontplooien. Het is toch buiten gewoon jammer dat de helft van de mensen niet de kans krijgt om de ta lenten die men heeft te ontwikkelen omdat men verplicht is thuis te blij ven zitten". Na een toelichting op de werkzaamheden van de diverse emancipatiegroepen adviseerde zij het raadslid, tot hilariteit van de toe hoorsters op de publieke tribune, om in bed nog maar eens goed over deze woorden na te denken. Van der Meide liet weten het niet fatsoenlijk te vinden van wethouder Loschacoff om zijn mening in het be lachelijke te trekken. „Man en vrouw vullen elkaar aan. Zij zijn wel gelijkwaardig, maar niet gelijksoor tig. En het heeft een. ontwrichting van de samenleving tot gevolg als dat 4 wordt verstoord", zei hij. Loschacoff liet het raadslid weten dat ze hem niet belachelijk had willen maken. Los van deze discussie werd tijdens de begrotingsbehandeling besloten om bijna 1300 gulden subsidie be schikbaar te stellen voor emancipa tiegroepen. Want behalve Van der Meide kon de hele gemeenteraad van Brouwei'shaven daar achter staan. BROUWERSHAVEN - On danks een voorstel van PvdA- raadslid J. C. van Ours wordt de agenda van de openbare raadsvergaderingen van de ge meente Brouwershaven niet aangevuld met het agendapunt rondvraag. Tijdens de begrotingsraads vergadering in het Brouwse stadhuis stelde het PvdA- raadslid voor om dit wel te doen. „Zodat de raadsleden de gelegenheid hebben om zelf be langrijke punten aan de orde te brengen". Burgemeester C. Slabbekoorn wees hem er op dat de gemeenteraadsleden die gelegenheid altijd al hadden doordat ze die punten vooraf schriftelijk kunnen aanmel den. „Dan worden ze op de agenda gezet. En wij hebben als college 'van b en w de gele genheid om ons op de beant woording voor te bereiden". Uit de opmerkingen van de overige raadsleden bleek dat ook zij niets voelden voor een rondvraag. „Ik ben bang dat we dan een langdradige raads vergadering achteraf zouden krijgen", aldus CDA-raadslid R. J. van der Wekken. BROUWERSHAVEN - De PvdA-fractie uit de ge meenteraad van Brouwershaven heeft er zijn verba zing en teleurstelling over uitgesproken dat de kern Schuddebeurs niet is opgenomen in de route van het rijdende PTT-kantoor. „Met verbazing hebben wij er kennis van genomen dat er in Schuddebeurs geen belangstelling zou bestaan voor gebruikmaking van het rijdende postkantoor", aldus raadslid C. J. de Munnik. Volgens raadsvoorzitter burge meester C. Slabbekoorn is dit ge brek aan belangstelling gebleken uit een enquête die de PTT onder de inwoners van Schuddebeurs heeft gehouden. „Wij hebben als college van b en w geen inzicht en invloed gehad op die enquête". Niet de oplossing De burgemeester liet weten niets te voelen voor de oplossing die gevonden is om het rijdende postkantoor twee keer per week in Sirjansland te laten komen: Het terugbrengen van het aantal dagen dat het postkantoor in Ouwerkerk komt van vijf naar drie. „Dat is geen oplossing voor de kèrnen in onze gemeente". De burgemeester zegde het raadslid toe via dc vcrertiging van b vv en s dc streekvervoersmaat- schappij ZWN «c benaderen om te bewerkstelligen dat dc bus wat vaker per dag bij het Rode Kruis- zickcnhuis en verpleeghuis Cor- neliastichting stopt. De Munnik bracht naar voren dat het voor veel ouderen en niensen die slecht ter been zijn heel moeilijk is steeds dc afstand van het ZWN- station aan de Zierikzccse Grachlweg naar een van dc zorg instellingen te moeten lopen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers t 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3