De vele gezichten van Zierikzee in diaserie Duiveland nu toch bij het Grevelingenschap usu c Bruinisse ondersteunt protest tegen onderwijsbezuinigingen n n 20% korting DE ZIERIKZEESCHE COURANT RIAN ETA LEOLUX Brand in hooischuur Vs VIKING, LIcsn NOAD-ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 24 FEBRUARI 1989 145ste jaargang Nr. 24497 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) T'jd Rode Kruis Kunstwerken Beheerder Cebeco Zuidwest-voorzitter J. van Iwaarden De gemeenteraad van Bruinisse wil subsidie De gemeente Duiveland treedt in de voetspo- Han Kloet zet een punt achter zijn werkzaam- vraagt samenleving om de agrarische sector geven aan de regio-afdeling van het Rode ren van Maecenas door het aankopen van heden als beheerder van sporthal Onderdajc voldoende tijd te geven om zich te kunnen aan- Kruis. (Pag. 3). twee kunstwerken. (Pag. 4). passen.(Pag. 2) (Pag. 11). Al wat goed is beveelt zichzelf aan. Pericles Diaserie past in actieve publieksvoorlichting ZIERIKZEE - Gezellige drukte in het centrum, mosse len eten tijdens de Havenfeesten, bedrijvigheid en voor al veel fraaie beelden van het stadsschoon van Zierikzee. De inwoners van Zierikzee die donderdagavond naar het stadhuis waren gekomen om de nieuwe diaserie over hun woonplaats te bekijken werden ruimschoots „getrak teerd" op de vele gezichten van hun stad. Jaap Woltei-beek uit Middelburg heeft ruim vijf maanden nodig gehad om met steun van een speciale werk groep de meest karakteristieke beel den van Zierikzee als centrumstad op dia vast te leggen. Deze diaserie, die de uit de jaren zeventig daterende film Zierikzee. stad als een kasteel vervangt en waarvoor Ad Hanneman de tekst heeft geschreven, vormt een onderdeel van het streven van het ge meentebestuur om actieve publieks voorlichting te geven. Deze komt niet alleen tot uiting in de nieuwe diase rie. maar krijgt ook vorm in de fol ders over de musea, de geschiedenis van Zierikzee en de in omvang toege nomen mededelingenrubriek. Zo ver klaarde burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs die deze avond als gast heer optrad, het ontstaan van deze diaserie die de veelbetekenende naam Zierikzee, 'n stad vol geheimen meekreeg. Die geheimen van dit kleine stadje aan de Oosterschelde werden door de diaserie stuk voor stuk ontrafeld. Zo werd aan de hand van een aantal af beeldingen een reis door de tijd ge maakt. Waar in vroeger eeuwen goed geld werd verdiend in de meekrapin dustrie worden visserij, toerisme en industrie in latere tijden de belang rijkste bronnen van bestaan. Stadsrechten Zierikzee, dat in 1248 officieel zijn stadsrechten ontving van Willem II kende ook „magere jaren". Die ar moede met name tijdens de Franse bezetting (rond het begin van de ne gentiende eeuw) bleek voor Jaap Wol- terbeek moeilijk op de plaat vast te leggen, omdat de kleding en pruiken uit die tijd een frivool tintje aan die periode geven. Dat rijke verleden waarin Zierik zee zich kon meten met steden als Amsterdam is bewaard gebleven in de ruim vijfhonderd beschermde mo numenten, waaraan in deze diaserie veel aandacht wordt besteed. De Dik ke Toren, de Beuze met de Gasthuis- kerk. het Bolwerk en de beide mo lens, ze zijn allemaal te zien in deze diaserie. Daarnaast wordt ook ruim schoots aandacht besteed aan het stadhuis en de beide musea, waarin de twee gelegenheidsfilmsterren Jan- ne Wolterbeek en Romke van der Lin de hun ogen uitkijken. De serie geeft daarnaast ook infor matie over het leven in Zierikzee in deze tijd. Zaken als wonen, recreatie, onderwijs, vrijetijdsbesteding, cul tuur en werken worden in het tweede gedeelte van de serie belicht, waar door deze diaserie ook een stukje pro motie van Zierikzee als vestigings- en woonplaats is. Van deze diaserie die uit zo'n hon derdzestig dia's bestaat is ook een videoband gemaakt, die geschikt is voor vertoning op scholen en in be- Burgemeester Asselbergs spreekt de aanwezigen toe. (Foto: Joop van Houdt). drijven. Deze band is via het bureau Voorlichting van de gemeente te re serveren. Van deze band zal in de loop van dit jaar ook een Franse, Duitse en Engelse versie worden ver vaardigd. Advertentie van Leolux funktionele kreativiteit iêüi 'T LANGE UUS Interieurvormgeving die zich onderscheidt van anderen Havenpark 26-28 Zierikzee, 01110-13727 Brieven naar minister en Tweede Kamer BRUINISSE - De gemeenteraad van Bruinisse ondersteunt het protest van onder wijsgevenden en ouders tegen voorgenomen bezuinigingen op het onderwijs. De raad schaarde zich op haar vergadering gisteravond, donderdag, unaniem achter een brief aan onderwijsminister Deetman. In deze brief spreekt het college van b en w haar on gerustheid uit. Ook een brief van het college waarin een lans gebroken wordt voor het volwassenenonderwijs vond onvoorwaardelijke steun bij de raad. Een en ander kwam aan de orde bij de behandeling van de ingekomen stukken. „Eer.' waardige actie". Zo omschreef SGP/RPF-woordvoerder G. E. Houtë- kamer de protestactie van bestuui; personeel en medezeggenschapsraad van basisscholen Op Dreef en De Meerpaal uit Bruinisse. Een delega tie van genoemde groepen heeft bij het gemeentebestuur haar ongenoe gen kenbaar gemaakt omtrent de voorstellen van minister Deetman met betrekking tot de formatiekor ting op de kleine scholen. „Wij zijn toch wel onder de indruk gekomen van de gevoerde actie in Bruinisse", zo schrijft het college van b en w aan de minister. „Naar onze mening is de bevolking van de pro vincie Zeeland in het algemeen en die van onze gemeente in het bijzonder, gezagsgetrouw van karakter en zal derhalve niet snel in opstand komen tegen de overheid". Dat de plannen van Deetman toch ook in Bruinisse aanleiding hebben gegeven tot een protestactie is vol gens het college veelzeggend. „Het zegt voldoende over de mate van ver ontrusting". De Bruse basisscholen hebben niet Bergshoeff: We zijn terug bij af, maar wel wijzer NIEUWERKERK - Twee jaar nadat men besloot uit het Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen te stap pen, heeft de gemeenteraad van Duiveland besloten om toch deel te nemen aan deze gemeenschappelijke rege ling. Via het Grevelingenschap nemen vertegenwoordi gers van rijk, provincie en aan de Grevelingen grenzende gemeenten beleidsbeslissingen over dit natuurgebied. „We zijn terug bij af, maar wel wijzer", aldus burgemees ter A. Bergshoeff die het unanieme besluit van zijn raadsleden tijdens de raadsvergadering in het gemeente huis te Nieuwerkerk met vreugde begroette. Met af bedoelde de burgemeester januari 1986 toen Duiveland besloot om onder voorbehoud deel te nemen aan het Grevelingenschap. Het voor behoud werd gemaakt omdat men het niet eens was met de kostenver- deelsleutel die binnen het Grevelin genschap werd gehanteerd om een eventueel financieel tekort onderling te verdelen. Toen deze verdeelsleutel na een jaar niet was gewijzigd, stapte Duiveland in januari 1987 uit het Gre velingenschap. Maximum bedrag De kostenverdeelsleutel is nog steeds dezelfde gebleven. Maar in middels is het bedrag dat elke ge meente maximaal moet bijdragen aan lidmaatschap plus een eventueel tekort vastgesteld op een maximum bedrag van 100.000 gulden. Een twee de motivatie van het college van b en w om Duiveland alsnog in het Greve lingenschap op te nemen was de kans die men daarmee krijgt om invloed uit te oefenen op het beleid. „Het is belangrijk oni betrokken te zijn bij de besluitvorming over dit aan de ge meente grenzende gebied". Tenslotte gaf het feit dat bij niet deelnemen toch betaald zou moeten worden een beslissend duwtje aan de besluitvor ming. Het feit dat maximaal 100.000 gul den bijgedragen moest worden in een tekort bleek voor de diverse raadsle den een belangrijk punt. „Anders wordt het in de toekomst een dure zaak", aldus A. R. I. van den Hoek (CDA) die nog eens de verzekering wilde dat dit bedrag in de toekomst niet omhoog zal gaan. Ook voor L. Meerman (SPG/RPF) bleken de cent jes belangrijk te zijn. „Maar het is ook belangrijk om het natuurgebied de Grevelingen ten behoeve van een verantwoorde recreatie in stand te houden", stelde hij. Meerman hoopte dat dat zou gebeuren met respect voor de zondagsrust en de Godsheili ging. „Zonder kermisachtige activi teiten". Do PvdA-fractio die altijd voor deelname van Duiveland aan het Gre velingenschap is geweest, liet bij monde van C. J. Hillebrand weten blij te zijn met de nieuwe wending die zich binnen de gemeenteraad heeft voorgedaan. „Hoe klein onze invloed ook is, het is belangrijk dat we alert blijven op de ontwikkelin gen betreffende de Grevelingen. Daarbij moet je niet alleen op het fi nanciële aspect letten". De VVD-er W. P. Stouten toonde zich uiterst sceptisch ten aanzien van vervolg pagina 4 gestaakt, maar zijn op pad gegaan om zoveel mogelijk handtekeningen te verzamelen. Op de actiedag in het onderwijs werd een petitie aangebo- Advertentie ECHTE VERWARMINGSSERVICE BEL 01110-14739 (ÓÓK 'S AVONDS EN IN HET WEEKEND) VINSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS BREEOSTRAAT 1 -ZIERIKZEE-TELEFOON 01110 14739 NIEUWERKERK - Bij een brand in een hooischuur aan de Stolpweg bij Nieuwerkerk is voor enkele dui zenden guldens schade aangericht. P. J. F. uit Nieuwerkerk, eigenaar van de hooischuur, was binnen in de schuur aan het lassen. Het hooi vatte vlam. Het Duivelandsc brandweer korps was snel ter plaatse en kon voorkomen dat de schuur verloren zou gaan. De schade bleef beperkt tot enkele duizenden guldens. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor Advertentie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WAh 1£6* P£ 811.7* *-t\ rieRikzEE, Verwachting Deltagebied tot zaterdagavond: Veel regen Het weer wordt in hoofdzaak be paald door een depressie op de Noordzee. Dat betekent veel regen en veel wind. De wind is zuid, krachtig en soms hard. Temperatuur ongeveer 6 graden. Minimumtemperatuur ko mende nacht 4 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 28 febr.: Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90%. Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 6 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 907r Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 6 Dinsdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 25 febr. Wethouder C. J. van Liere: ..Oppas sen dat Schouwen-Duiveland niet weer een witte vlek wordt" den aan het college van b en w van Bruinisse. In de petitie werd het col lege van b en w gevraagd een motie van afkeuring aan de minister te doen toekomen. „Onze kinderen ver dienen nu en in de toekomst^goed on derwijs", aldus de petitie. De directie van de Zeeuwse Dag en Avond Scholengemeenschap (ZDASG) maakt zich ernstig zorgen vervolg pagina 3 Zon op 07.34, onder 18.12 Maan op 23.57, onder 08.37 26 febr. Zon op 07.32, onder 18.14 Maan op onder 08.51 in Alle soariTT 27 febr. Zon op 07.30. onder 18.16 Maan op 01.12, onder 09.09 Laatste Kwartier: 28 februari (21.08) Ook 4 maart schaatsen? Nu alle schaatsen, inkl. met Advertentie Korte Nobelstraat 36-39 Zierikzee Telefoon 01110-14951 Hoofdsponsor VV Zierikzee HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen wordt het weer boven ons land volledig beheerst door twee actieve storingen. De eerste ligt nu boven het Kanaal en trekt naar de Noordzee, de tweede ligt nog boven de Oceaan maar volgt een ^elfde baan als zijn voorganger. Voor ons weer betekont het een en ander vannacht en morgen veel be wolking waaruit regen gaat vallen. Het ziet er voorlopig naar uit dat vooral vannacht en morgen in de middag de regen gaat vallen. De tem peratuur komende nacht en morgen- overdag ligt tussen 4 en 6 graden. De wind waait uit een zuidelijke rich ting en is vrij krachtig maar aan dc kust en op het lJsselmeer wordt de wind af en toe hard, windkracht 7. ROTTERDAM De tanker Maassluis, die vorige week in een zware storm te pletter sloeg tegen de havenpier van de Algerijnse stad Skikda, blijkt volkomen vernietigd te zijn. „De duikers hebben een com plete schroothoop aangetroffen. Het is onvoorstelbaar", aldus directeur G. van Maanen van Nedlloyd Rederij- diensten, de eigenaar van het gezon ken schip.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1