Zeg,wat dachtu van Griekenland... DE VIER WINDEN Herb Mews and the Mules Luctor et Emergo heeft goed jaar achter de rug Bizarre show Renesse Rabobank 9 Illegale lozingen Zeeland LP-recensie Ouderavond peuterspeelzaal 6 TERNEUZEN - Op een aantal loka- ties in Zeeland heeft oriënterend on derzoek naar illegale stortingen van chemische afvalstoffen tot nader on derzoek geleid. Primair wordt aan dacht besteed aan onderzoek naar mogelijk stortlokaties, maar ook wordt nagegaan of er, en zo ja welke, chemicaliën van bijvoorbeeld Dow Chemical afkomstig zijn. Tbvens wordt onderzocht welke transportondernemingen destijds door dit bedrijf zijn ingeschakeld. Impliciet wordt hiermee ook de be trokkenheid van onder meer Dow Chemical onderzocht. Minister Nijpels (milieubeheer) heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het PPR- kamerlid Lankhorst, die onmiddel lijk in de pen was geklommen na persberichten over illegale stortingen door Dow Chemical. Ibt de plaatsen waar nader onder zoek nodig is behoren Quaak in Axel, de Bontepolder in Tbrneuzen, en Othene in dezelfde plaats. Sinds 20 juli 1988 zijn geen proefopgravingen meer verricht. De tot beden verkre gen informatie gaf daartoe onvol doende aanleiding. De voortgang van het bodemonderzoek verloopt vol gens plan, aldus de minister. Het milieubijstandsteam is niet bij het onderzoek betrokken omdat de mogelijk gepleegde strafbare feiten inmiddels zijn verjaard. Het door Lankhorst voorgestelde, diepgraven de, onderzoek naar de in de persbe richten geuite beschuldigingen is vol gens Nijpels alleen van belang voor het vaststellen van civielrechtelijke aansprakelijkheid van Dow Chemi cal. ZIERIKZEE - Jongerencentrum Brogum heeft zaterdag 25 februari bezoek van de band Herb Mews and the Mules. Het muzikale optreden begint om 22.00 uur. Het is een show met stevige rock and roll, doldwaze grap pen, muzikaal vakmanschap, entertainment en smakelijk gebrachte evergreens. Kort samengevateen zeld zaam geïnspireerd rock and roll festival, waar niemand genoeg van krijgt. Herb Mews and the Mules bestaat uit Herb Mews (zang), Lies Schilp (zang), Inge Bonthond (zang), Rob van der List (drums), Peter van Dorst' (gitaar) en Johnny d'Hoorns (bas en zang). De voor vanavond, donderdag, geplande voorlichtingsavond over alcohol en drugs is door omstandigheden uitgesteld. RAYMOND VAN HET GROENEWOUD - Een welbe- kende Belg als Raymond van het Groenewoud lijkt nog steeds de ongekroonde koning van de Nederlandstalige rock. Wat hij zingt lijkt vergane glo rie, maar hij staat"inmiddels al weer een aantal jaar op de bühne. Zijn nummers passen meer in het rijtje van de chan sons dan in de rij van de echte stevige rockers. Dat geeft nu precies het verschil aan met een rocker als bijvoorbeeld Rod Stewart, hoewel ook Van het Groenewoud een zeer hese stem heeft. Op zijn inmiddels tiende elpee. Intiem (EMI), laat hij een aantal zeer geva rieerde liedjes horen. Neem Bostella nu. Van het Groene woud manifesteert zich daarin als een echte troubadour, ter wijl Toujours L'amour een beetje reggae klinkt met een knipoogje naar de jazz. Het lijkt op de stijl van de Neder landse ex-Doe Maar. Een jazzy achtig liedje, dat wordt opge wreven met de rock billy-in- vloeden, is Hallelujah, ze is van mij. Mama en Papa is daarentegen weer opgebouwd na een avond carnaval gevierd te hebben, omdat het inhaken hierbij niet kan ontbreken. De tekst van Mama en Papa is he laas wat te luguber, zodat men zich weer kan afvragen of er toch wel ingehaakt kan ivor- den. Het gaat over de dood van zijn ouders. In Mama en Papa laat Van het Groenewoud zich van zijn cabaret-kant zien. Hoe leuk het ook kan klinken het blijft humor die zwaar op de maag valt. Sommige liedjes voorziet de slide-gitarist van een paar zwoele hoogstandjes. Tezamen met zijn mede-spelers zorgt de Belg voor melancho lie, droevigheid, warmte, te derheid, iets liefs, winter en met zijn stem voor een soms fluisterachtige campagne. RV RENESSE - Tijdens de jaarlijkse ledenvergadering van de muziekvereni ging Luctor et Emergo, die ip het dorpshuis van Renesse werd gehouden, werd voorzitter A. J. Padmos herkozen. In de plaats van de niet-herkiesbare H. van Sonsbeek werd E. H. Bouwman gekozen. W. Veerhoek werd benoemd tot in structeur van de drumband. Hij is de opvolger van Padmos, die door tijdge brek na vele jaren het instructeurschap neerlegt. Padmos blijft wel actief bin nen de vereniging, zowel als voorzitter en als lid van de drumband. De vergadering had vertrouwen in de nieuwe instructeur, die al jaren als vervanger van Padmos optrad en die daarnaast al enkele jaren met succes instructeur is van een drumband in Hellevoetsluis. Verder werd besloten medewerking te verlenen aan de Thp- toe Renesse, die in augustus wordt ge houden. Op 20 mei zal weer een on derling solistenconcours worden gehouden. In zijn openingswoord verwelkom de voorzitter Padmos de 39 aanwezi gen. Hij stelde dat Luctor et Emergo een goed verenigingsjaar achter de rug had, zowel muzikaal en finan cieel als ten aanzien van het leden aantal. Hij merkte verder op dat het bestuur niet foutloos is, maar wel duidelijk aanwezig. Vervolgens dankte hij de leden die op een of andere manier voor de ver eniging extra actief zijn of waren. De mensen bijvoorbeeld die de verloting verzorgden en die namens Luctor et Emergo zitting hebben in het Renes- sedagcomité. Met name noemde hij Kees van Klooster, die het onderhoud de instrumenten verzorgt daarmee de vereniging groot finan cieel voordeel biedt, Lina van 't Veer, die voor de uniformen zorgt en Ben Nelisse die showlessenaars heeft ge maakt. Verder deelde de voorzitter mee dat er binnen het gemeentebe stuur wordt gedacht over de moge lijkheid een garantieprijs te geven voor oud-papier. Bij de behandeling van het finan ciële gedeelte van de avond werd op een vraag vanuit de vergadering dui delijk gemaakt, dat het begrotingste kort van ruim 30.000,- voornamelijk wordt veroorzaakt door reserverin gen en afschrijvingskosten. RENESSE - In navolging van het succes van Pin Up-aroep Barbarella is er een nieuw damesgezelschap aan het Nederlanase muziekfirma- ment. De dames Bizar treden zaterdag 25 februari op in discotheek Pin- ky's te Renesse. Bizar heeft zich anderhalf jaar voorbereid op de pre sentatie. Verder werd uitgebreid gediscus sieerd over de reiskostenvergoeding voor leden die van buiten Renesse ko men. Het bestuur legde uit dat men in het verleden hiertoe is overgegaan toen, bij een beperkt ledenbestand, enkele waardevolle leden buiten Re nesse gingen wonen. Deze vergoe ding, die wordt verleend door een korting op de contributie, wordt ook nu nog gegeven aan leden van buiten Renesse. Dit zou de indruk kunnen geven dat leden bij andere verenigin gen worden weggekocht. De voorzitter was van mening dat van wegkoping absoluut geen sprake is. Toch zal binnen het bestuur nog verder over deze zaak worden doorge sproken. Begroting Op de vraag hoe op de begroting zo'n hoog bedrag aan klein materiaal kon komen werd uitgelegd, dat dit hoge bedrag wordt veroorzaakt door het feit dat het onderhoud van instru menten - dankzij Kees van Klooster - in eigen beheer wordt uitgevoerd. Tb- gen dit hoge bedrag aan klein mate riaal staat het feit dat hoge rekenin gen voor reparaties ontbreken. De kascommissie stelt voor de pen ningmeester decharge te verlenen en op basis van het prijsindexcijfer wordt de contributie voor het nieuwe jaar vastgesteld. Directeur J. H. Blom vertelt dat op de basisschool een project muziek wordt voorbereid. Hij deelt mee dat aan individuele leden gevraagd zal worden medewerking te verlenen aan dit project, dat op 21 april zal worden afgesloten met een manifestatie in het dorpshuis. Bij de rondvraag kwam de vraag naar voren waarom Luctor et Emer go, die staat ingeschreven bij een commercieel bureau, vorig jaar geen aanbiedingen heeft gehad voor een optreden in binnen- en buitenland. De reden hiervan is te vinden in de grote van het korps. Dat maakt na melijk dat de reiskosten hoog zijn en het boeken van Luctor et Emergo daarom duur is. Ook werd uitgelegd dat het oude vaandel, dat in de vitrinekast ten toon is gesteld, het eigendom is van de gemeente. Deze heeft het vaandel laten conserveren en heeft het daarna in bruikleen gegeven aan de muziek vereniging om het tentoon te stellen. De rondvraag, waarvan ruim ge bruik gemaakt werd vormde de af sluiting van een geanimeerde verga dering. UTRECHT - De Gezondheidsraad wil dat er een groot onderzoek wordt gedaan naar de verspreiding van het aidsvirus in Nederland. Daartoe zou een steekproef moeten worden geno men onder bloedmonsters die toch al beschikbaar zijn, bij voorbeeld in zie kenhuizen. De bloedmonsters wor den daartoe anoniem gemaakt. In het onderzoek wordt alleen gekeken naar leeftijd, geslacht en regio van de bloedgever. Dit advies heeft secreta ris dr. H. Rigter van de raad bekend gemaakt. DEN HAAG - Twee agenten van de Haagse politie hebben een 20-jarige vrouw geholpen bij de geboorte van een baby. Volgens een politiewoord voerder had de vrouw, toen de weeën waren begonnen, de politiemeldka- mer gebeld in plaats van de vroed vrouw. Tben de agenten arriveerden stond zij op het punt te bevallen. De vrouw was in het gezelschap van haar schoonmoeder en ,,er heerste lichte paniek". Omdat de GG en GD nog on derweg was legden de agenten wa pen, gummiknuppel en politiepet ter zijde en lieten handdoeken en warm water aanrukken. De vrouw bracht vervolgens een gezonde baby ter we reld. DEN HAAG - De rijkswet op het Nederlanderschap zou zo moeten worden aangevuld dat Nederlanders verlof moeten vragen om te mogen dienen in de legers van landen waar de Verenigde Naties een vredesmacht stationeren. KERKWERVE - Tijdens de ouder avond van peuterspeelzaal Schouwse Poeletjes wordt aandacht besteed aan de behandeling en het voorko men van brandwonden bij kinderen. Mevrouw Krijgsman van het voor lichtingsteam van de Nederlandse Brandwonden stichting houdt een le zing over dit onderwerp. De ouder avond is op donderdag 2 maart in het gebouw van de peuterspeelzaal. Na de lezing van mevrouw Krijgsman vindt het huishoudelijk gedeelte van de vergadering plaats. Met onder an dere een bestuursverkiezing waarbij Elza Verwest en Hanneke de Kok af tredend en herkiesbaar zijn. De ouderavond begint om 19.45 uur. Vrijdag 24 februari Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.35 uur Centennial, Amerikaanse serie gebaseerd op het gelijknamige boek van James A. Michener. 16.25 uur Columbus.... of wat er alle maal nog te ontdekken valt, geva rieerd magazine. 17.30 uur Journaal. 17.46 Sport op vrijdag, sportpro gramma. 18.30 uur De Muppetshow, gast: Ju- liet Prowse. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Hints, spelprogramma. 20.01 uur Volmaakte vreemden, comedy-serie. 20.26 uur Vrijdagavond met Van Wil- ligenburg. Hans van Willigenburg praat met nationale en internationale sterren uit de wereld van film, thea ter, showbusiness en televisie. 21.05 uur Matlock, Amerikaanse se rie. 21.50 uur Yes Minister, Engelse come dyserie. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 23.30 uur 1984, Engelse speelfilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Tita Tovenaar, serie. Afl. 35. 16.28 uur Suske en Wiske, serie. 16.50 uur Bassie en Adriaan en de verdwenen kroon. Afl. 8. 17.14 uur De DD show, spelprogram ma gepresenteerd door Norbert Net ten. 17.44 uur Heathcliff Co, tekenfilm serie. 18.05 uur TROS Aktua junior, actua liteitenmagazine voor de jeugd. 18.30 uur TROS Sport. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Alf, Amerikaanse comedy serie. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Jaap Aap presenteert Weg- trekkers Animal Crackers. 20.40 uur Ron's Honeymoon quiz, spelprogramma gepresenteerd door Ron Brandsteden 22.15 uur Jongbloed en Joosten, As- trid Joosten éh Jaap Jongbloed pre senteren nieuwshoogtepunten van de afgelopen week. 22.45 uur Dempsey and Makepeace, Engelse politieserie. 23.41 uur Journaal Nederland 3 98.55, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 99.00 uur Ik zoek, ik zoek een kinder boek. Les 1. 10.00 uur Nieuws uit de natuur. Les 15. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal 16.45 uur Begrafenis van Japanse keizer Hirohito, samenvatting. 17.30 uur Journaal 17.44 uur Sesamstraat 18.00 uur Medelanders Nederlanders. 18.30 uur Latijn, taal en cultuur van de Romeinen. Les 13. 19.00 uur Het klokhuis. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: Giudit- ta, operette. 22.05 uur Het lot, tv-film van Jindra Markus. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Gesprek met de minister president. 22.50 uur Studio Sport met Indoor Brabant Den Bosch. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltevisie 15.00 uur Home sweet home, Austra lische komische serie. Afl. 18. 15.30 uur Felice. Herh. 16.05 uur Mobiele mensen - auto. Herh. 16.45 uur I.Q. Herh. 17.30 uur Black Beauty, Britse jeugd serie. Afl. 3. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 90, herh. 18.05 uur Prikballon, kleutermagazi ne. 18.20 uur Schoolslag, spelprogramma voor scholieren. 19.00 uur Uitzending door derden, programma van de Socialistische Omroep. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 66. 20.20 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.30 uur Rusland en de Sovjet Unie, 9-delige serie. Afl. 7. 21.45 uur Kwintet Walter Boeykens, voert het klarinetkwintet van Mozart uit in het Osterriethhuis in Antwer pen. 22.25 uur Kunst-zaken 22.30 uur Nieuws 22.45 uur Weerbericht Aansl. Paardenkoersen 22.50 uur Christabel, 4-delig Brits li terair drama van Adrian Shergold naar het boek The past is myself, van Christabel Bielenberg. 23.40 uur Coda: Tfegen de flank, van Ben Cami. BRT 2 18.45 uur Babel, tweewekelijkse nieuwsbrief voor Marokkaanse mi granten. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 685. 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.30 uur Z, Franse speelfilm. 22.35 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. Advertentie Ontdek 1001 Zonnige Zomerbestemmingen bij uw Rabobank. Wees dus wijs en boek bij uw bank. Zonnig in Zomervakanties DEN HAAG - Staatssecretaris Van Houwelingen van defensie gaat maat regelen nemen om de leegloop en ver veling onder dienstplichtige militai ren tegen te gaan. Bij de behandeling van de begroting van defensie in de Tweede Kamer kondigde hij een ac tievere en concrete aanpak van dit probleem aan. Van Houwelingen rea geerde hiermee op opmerkingen van CDA-woordvoerder Mateman. Deze pleitte er in het debat voor de leeg loop onder dienstplichtigen te ver minderen door hen meer in te zetten voor bewaking en hen de gelegen heid te beiden in diensttijd cursussen te volgen. DEN HAAG - Er kunnen binnen een paar maanden* 5.000 langdurig werklozen aan de slag in de zorgsec tor op zogenoemde werkervarings plaatsen van een jaar, die volledig door het ministerie van sociale zaken worden betaald. De ministers De Ko ning (sociale zaken), Brinkman (wel zijn, volksgezondheid en cultuur) en de werkgevers in de betrokken secto ren zijn het in Den Haag eens gewor den over de financiering van het aan bod van de instellingen. 61 Een half uur later - uit oude disci pline heeft hij zich opgeknapt, alvo rens op het Huis te verschijnen - loopt Jacob Hissink over de brede slot brug, onder de poort door, de binnen plaats op, waar de olijke faun met eindeloze humor zijn sprankelende waterstralen spettert, 't Plenzen van het water in 't zandstenen bekken is het enige geluid in deze verstilde we reld. In dit hete namiddaguur zwij gen de vogels, buiten de faun is er in derdaad geen enkel teken van leven. De stilte zou te drukkend zijn, wan neer de zon niet schaterde op het fris groene gras; wanneer de forse zonne bloemstelen hun gouden kronen niet lachend omhoog staken. Jacob Hissink wordt er de laatste tijd meermalen bij bepaald, hoe ver wonderlijk stil het op de plaats is ge worden. Zo stil, als een rijp roggeveld vlak voor de oogst. Zo vreugdevol, alsof die oogstdag een schone open baring zal brengen. Want niet alle oogstdagen zijn dagen van oordeel. Voor hen, die het oordeel reeds achter zich weten, is er enkel nog maar open baring van blijdschap in 't verschiet. 't Is waar. enkel oude mensen bewo nen dit statige huis. Meneer: tweeën tachtig; mevrouw: tegen de tachtig; Wijme, de keukenmeid, een dikke ze ventig; alleen de huisknecht is een keer vernieuwd, vanwege het chauf feren. dat de oude Reindert niet meer aankon. Een veertigjarige Matthijs heeft hem opgevolgd. Hij komt en gaat op de fiets, want zijn huis staat Door M. A. M. RENES-BOLDINGH in het dorp en hij noch zijn vrouw voelen iets voor de stilte van het Heersholt. Op de fiets komen en gaan ook een paar daggelders, en een jonge hulp voor Wijme. Helemaal echt is het niet, en zal het ook nooit worden. Wat op de fiets komt, blijft vreemd. En dan zijn er natuurlijk Jacob en Hanna Hissink als onderdelen van de menselijke inventaris. Zoveel oude mensen bij elkaar, die de wilde jacht van het leven alleen van horen zeggen kennen! De buitenwereld, met zijn rauwe strijd om 't bestaan, is met een grote boog om het Heersholt heenge gaan. Soms daverend, meestal eerbie dig sluipend, want de feodale gedach te leeft steeds nog krachtig voort in dc Achterhoekse harten, ondanks de strijdleuzen van de nieuwe tijd. Als de samenleving overal zo kon zijn als op het Heersholt, een oord van stilte en bezonnenheid en van zuiver men selijke goede wil. Het wil er bij Jacob Hissink niet in, dat het Huis niet zou leven, niet mede wachtende is op de grote openbaring, die komt. Het wacht in de oude, zatte kleuren van baksteen en klooster moppen; het wacht in de nu reeds zeer hoog geklommen klimop en in de wingerdranken, die door de aan houdende droogte reeds enkele bloedrode bladeren vertonen. Waar zijn de kindervoeten, die hier vertier brachten? Thea ze is bijna vijftig. Wilde Rob, een paar jaar ou der, is na volbrachte studie naar Amerika vertrokken. Dat kwam vrij onverwacht. Zó was hij nog hier! Zó kregen ze bericht, dat hij op de boot zat. Ze zijn daar allemaal toen erg van onder de indruk geweest, Thea ook. Niet lang geleden moet hij te ruggekomen zijn in het land. Volgens Reindert is hij sinds gisteravond bij zijn oom en tante op het Huis. His sink heeft hem nog niet gezien, zou hem waarschijnlijk niet meer kennen ook. Zo'n Amerikaan! In ieder geval zal hij geen wilde Rob meer zijn. His sink glimlacht voor zich heen. We worden oud! In de zijkamer, sedert jaren tot per manente woonkamer verheven, om dat hij 's winters gemakkelijk te ver wannen is en 's zomers toegang geeft tot de tuin, via balkon en stenen trap, schenkt mevrouw een kop thee voor Jacob in. Rustig wacht ze daarna op het verslag, dat de baas komt doen, en neemt het frivolitéwerk op, dat al tijd in een precieus brokaat tasje op het tafeltje ligt, gereed voor het opne men. Ze weet, dat Jacob een soort van broedtijd nodig heeft, eer hij met de juiste woorden voor de dag kan ko men. Deze middag lijkt die broedtijd ongewoon lang te duren en met blijd schap begroet ze de verschijning van haar man voor de open balkondeu ren. Hij staat even stil, leunend op zijn stok; zelfs dit trapje bezorgt hem ademnood, maar als hij binnenkomt, is de begroeting joviaal als immer. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 6