Vernieuwde en uitgebreide school in gebruik genomen 'Overal waar iets elektrisch aan zat kwam Jan aan te pas' Massale protestacties tegen de bezuinigingen in het onderwijs WATERSTANDEN DE HUUR CV KETEL PEURLOOlIB Groep gegijzeld in rechtbank in Utrecht Jeugdige vandalen in centrum Zierikzee Auto-inbraken in Zierikzee en Renesse Gewonde bij aanrijding op provinciale weg 2 TERNEUZEN - De douane ijl de Franse havenplaats Sete heeft on langs een voor Nederland bestemd transport van 700 kilo hasj onder schept. In verband hiermee zijn deze week drie verdachten aangehouden. Twee mannen uit Amsterdam en een uit Tbrneuzen. De politie van Tferneu- zen heeft dit meegedeeld. UTRECHT - Een groep mensen is vanmorgen, maandag, gegijzeld in de rechtbank in Utrecht. Dat heeft een woordvoerder van de Utrechtse politie meegedeeld. Volgens de zegs man zijn er schoten gelost. De 31-jarige V. houdt in een kamer op de tweede verdieping vier mensen onder schot: zijn ex-vrouw, haar nieu we man en twee medewerkers van de rechtbank. Volgens de politie is V. de kamer binnengedrongen om een be zoekregeling voor zijn kinderen af te dwingen. De politie probeert de gij zeling via onderhandelen tot een goed einde te brengen, aldus een woordvoerder. ZIERIKZEE - Op het Havenplein in het centrum van Zierikzee heeft een aantal jeugdige vandalen zater dagavond voor ongeveer duizend gul den schade aangericht. Men stak een parasol in brand en gooide die op een personenauto die stond geparkeerd op het Havenplein. Het was de auto van L. V. uit Nieu- werkerk. De laksc,hade die het voer tuig daarbij opliep bedroeg ongeveer duizend gulden. Toen de politie ter plaatse kwam hadden de jongeren het hazepad reeds genomen. ZIERIKZEE/RENESSE - In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in twee personenauto's die in Zierikzee en Renesse stonden. De auto van M. van de V. stond ge parkeerd op parkeerterrein de Mos selboomgaard te Zierikzee. De ach terruit van het voertuig werd kapotgeslagen. Voor zover bekend werd uit de auto niets meegenomen. De auto van P. O. uit Renesse stond geparkeerd in een garage aan de Lan ge Reke. De toegangsdeuren van de garage werden opengebroken. De die ven trachtten de autoradio uit de auto te halen. Dat lükte niet maar de radio werd wel vernield bij de pogin gen die hiervoor werden gedaan. De omvang van de schade is onbekend. KERKWERVE - De inzittenden van een Duitse personenauto waren zo geboeid door de vogels die zij van uit hun auto over het Schouwse land schap zagen vliegen, dat de bestuur ster E. M. even niet goed oplette. Dat had een aanrijding tot gevolg waar bij hun auto totaal werd vernield en E. M. zodanige verwondingen Opliep dat ze per ambulance werd overge bracht naar het Rode Kruiszieken- huis in Zierikzee. Het ongeluk gebeurde vrijdagmid dag om ongeveer 16.45 uur op de pro vinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede. De Duitse personenauto geraakte gedeeltelijk op de linkerzij de van de weg terwijl de inzittenden naar de vogels keken. Dat gebeurde op het moment dat de auto werd inge haald door een Belgische touringcar bestuurd door J. R. uit Arendonk. Door de klap van de aanrijding schoot de Duitse auto aan de rechter zijde van de weg de sloot in. Bestuur ster E. M. zat zodanig bekneld in het voertuig dat ze door de brandweer moest worden bevrijd. Ze werd per ambulance overgebracht naar het Ro de Kruisziekenhuis. De Duitse auto moest worden weggetakeld. OSLO - De ozonlaag boven de Noordpool is beschadigd. Dat is ge constateerd door zo'n 150 wetenschap pers uit verschillende landen, die de afgelopen zes weken onderzoek heb ben gedaan op een basis in Stavanger, aan de westkust van Noorwegen. Gouden Zeelandiaspeld voor J. M. de Waaij uit Zierikzee ZIERIKZEE - „Bij alles van Zeelandia waaraan iets elektrisch zat kwam Jan aan te pas. Zijn accuratesse en deskundigheid Waren spreekwoordelijk". Uit de woorden van directeur drs P. Schotte bleek dat men er bij bakkerijgrondstoffenbedrijf Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman bv nooit spijt van heeft gehad dat 25 jaar geleden J. M. de Waaij in dienst werd genomen. De Waaij was indertijd de eerste volledig gediplomeerde elektricien op Schouwen-Duiveland. Hij kwam op 33-jarige leeftijd bij Zeelandia werken omdat hem dat werd ge vraagd. En omdat hij bij het bakke rijgrondstoffenbedrijf meer toe komstmogelijkheden zag dan bij het kleine installatiebedrijf in Noord- Directeur Schotte speldt J. de Waaij de gouden Zeelandiaspeld op (Foto: Joop van Houdt). gouwe waaraan hij twaalf en een half jaar zijn beste krachten gaf. Dubbele loopbaan Dat laatste deed De Waaij ook bij Zeelandia. Zo bleek tijdens de recep tie in het bedrijfsrestaurant waar de 58-jarige Zierikzeeënaar in het zonne tje werd gezet vanwege zijn zilveren bedrijfsjubileum. Dat gebeurde on der andere door het opspelden van de gouden Zeelandiaspeld door direc teur Schotte. Uit de toespraak die daaraan vooraf ging bleek dat De Waaij een 'dubbele loopbaan' heeft afgewerkt bij Zeelandia. Toen na een ingrijpende ziekte duidelijk werd dat hij zijn werk als elektricien niet meer kon uitoefenen, werd hij opgenomen als medewerker op het bedrijfsbu reau. „Beide functies heb je op een voor treffelijke wijze vervuld", zei direc teur Schotte nadat hij herinneringen had opgehaald uit het 25-jarige dienstverband van De Waaij bij Zee landia. Hij schilderde zijn werkne mer als een kundig en uiterst zorg vuldig man die met zijn eigen techni sche know how een belangrijke bij drage leverde aan het onderhoud van de elektrotechnische apparatuur die in steeds grotere hoeveelheden in het bedrijf werd opgesteld. „En ook bij de produktievoorbereiding ben je zo betrouwbaar als een huis". De jubilaris werd namens zijn col lega's toegesproken door H. van Dit- marsch. Hij roemde onder andere het goede geheugen voor details van De Waaij. „Als je de verschillende bak kerijen had bezocht wist je niet al leen precies te vertellen welke appa ratuur er stond opgesteld. Maar ook nog hoeveel zonen en dochters ze had den. en tot welke kerk ze behoorden". Dat laatste had alles te maken met de werkzaamheden die De Waaij in zijn vrije tijd voor de kerkelijke gemeen te deed. Van Ditmarsch overhandigde hem een platenbon en een fietsstan- daard om een landkaart op te bevesti gen. Want de andere hobby's van de jubilaris zijn muziek en sporten. Goed werk „Werken met goede spullen en goed werk maken. Dat heb ik altijd graag gedaan", zei De Waaij in zijn dank woord. „Voor een elektricien is Zee landia een fantastisch bedrijf". Hij vertelde op de afgelopen 25 jaar terug te zien als een afwisselende periode. „Met goede en slechte verrassingen. Maar wel een waarin steeds opbouw zat". Vervolg van pagina 1 schouwen en ook in de algemene beschouwingen op de begroting werd door de diverse politieke partijen binnen de Middenschouwse gemeen teraad aandacht geschonken aan de scholenruil. De gemeente Midden- schouwen fungeerde uiteindelijk als opdrachtgeefster en de technische dienst van de gemeente ging aan de slag om verschillende alternatieven uit te werken. Klap: „Ook het schoolteam en het bestuur met onze adviseur Coomans, is in die tijd druk in de weer geweest met plannen maken omtrent de inde ling van de school", aldus Klap. De plannen begonnen steeds vastere vormen aan te nemen voor wat be treft de toekomstige huisvesting van de christelijke basisschool. Een archititect werd in de arm ge nomen. „Welnu, met respect voor al het voorwerk: architect Wisse had toch een enigszins andere visie op het bouwen van een basisschool dan wij hadden!", aldus Klap. „Van het be staande gebouw bleef echt niet veel meer over dan de buitenmuren". Het middelpunt van de nieuwe school werd de gemeenschapsruimte met daaromheen de groepslokalen ofwel thuisbases en het speellokaal voor de kleuters. Financiële plaatje „Voor mezelf moet ik bekennen dat ik eerder geneigd was om binnen de technische situatie van het oude ge bouw te blijven werken. Ook gezien het financiële plaatje", aldus Klap. Hij omschreef van plan van architect Wisse als een goed, maar een te duur plan. Extra middelen bleken noodza kelijk. In de begroting zat een gat van ruim een ton en men besloot naar Rijswijk af te reizen om te pogen ex tra middelen los te praten. Klap: „Hoe ze het versierd hebben zal altijd wel een raadsel blijven, en misschien heeft minister Deetman er nu nog hoofdpijn van, maar het gat in onze begroting werd gedicht". Voorwaarde daarbij was wel dat het gebouw rond januari 1989 opgele verd diende te zijn. Hetgeen inhield dat er hard gewerkt moest worden om alles op tijd rond te krijgen. Klap stak in zijn toespraak dan ook uitge breid de loftrompet uit over diegenen die bij de bouw van de school betrok ken zijn geweest. Hij besloot zijn toe spraak met de wens dat er nu een tijd van rust aan zou mogen breken voor het onderwijs. Rust Een wens die ook uitgesproken werd door onderwijswethouder W. G. Renden. Klap had met zijn uitgebrei de toespraak al veel gras voor de voe ten van de wethouder weggemaaid. Renden vatte de problematiek rond de scholenruil samen met de woor den: „Niet iedereen was onverdeeld gelukkig met de plannen. Waar twee ruilen moet er één huilen". De wet houder stelde dat het onderwijs zwaar getroffen wordt door de bezui nigingen. Ook op de lange termijn hebben die bezuinigingen volgens Renden verstrekkende gevolgen. „Onder jon geren is er steeds minder animo om in het onderwijs te stappen en we zullen dan ook in de toekomst te kampen krijgen met een tekort aan leerkrachten". Renden: „Er is maar één manier om een tevreden mens voor de klas te krijgen en dat is het onderwijs tot rust laten komen". De wethouder be sloot zijn toespraak met de opmer king dat men terecht trots is op het nieuwe schoolgebouw. „Het is een nieuwe bijzondere school en een bij zondere nieuwe school", aldus Ren den. Namens het gemeentebestuur bood hij directeur C. J. van Sluys een radio-cassetterecorder aan. Miraekels gewoon Vervolgens betrad architect R Wis se het spreekgestoelte. Hij dankte in zijn toespraak de gemeente en de schoolleiding voor het in hem gestel de vertrouwen en stelde dat de kwali teit van het werk niet geleden heeft onder de snelheid waarmee het uitge voerd diende te worden. Namens alle bouwers overhandigde hij een enve lop met inhoud aan schooldirecteur Van Sluys. Het bleek een cheque van 1250,-. Vervolgens werd het woord gegege- ven aan de lichtelijk nerveuze schooldirecteur C. J. van Sluys. „Ik sta liever voor de klas, maar ik vind het wel heerlijk om al die pakjes aan te mogen nemen". Van Sluys stelde in het begin wel wat moeite te hebben gehad met de plannen zoals de architect die presen teerde. ,Maar nu vind ik het 'mirae- kels gewoon' zoals het geworden is. Ik heb als het ware bij de bouwers in de klas gezeten". Van Sluys stelde dat de vormgeving van het gebouw noopt tot openheid en saamhorigheid. „Ik hoop dan ook dat er niets meer weg- bezuinigd wordt". Mogelijkheden Namens de onderwijsinspectie Zee land werd het woord gevoerd door A. A. Kolste. Zij schetste in het kort de mogelijkheden die het nieuwe ge bouw het onderwijsteam biedt en stelde onder andere dat het speello kaal meer mogelijkheden biedt dan alleen bewegen. „Rekenen middels een getallenlijn bijvoorbeeld kan ook. En muzikale expressie". Kolste: „Het stemt tot dankbaar heid dat in deze actieweek tegen de bezuinigingen in het onderwijs het toch nog mogelijk blijkt om een school te openen". Kolste omschreef het proces dat uiteindelijk tot de ver bouwing en uitbreiding van het schoolgebouw heeft geleid als een uniek proces. „Het is een veldslag ge weest, maar van veldslagen leren we. Dat werkt louterend". Verder werd nog het woord gevoerd door verte genwoordigers van oudercommissie, koorcommissie, mevrouw Hage en ds. M. J. van der Sluis. Na het officië le gedeelte was er voor de genodig den gelegenheid het gebouw te bekij ken. UTRECHT - De Ziekenfondsraad wil met terugwerkende kracht tot 1 januari 1989 gaan experimenteren met normuitkeringen voor medische hulpmiddelen. Die middelen vallen sinds die datum onder de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Het is de bedoeling dat zie kenfondsen en particuliere verzeke raars niet de werkelijke kosten uit de AWBZ-kas vergoed krijgen maar normbedragen. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Overal in den lande houden ouders hun kinderen thuis ZIERIKZEE - Overal in den lande is in het afgelopen weekend geprotesteerd tegen de bezuinigingen in het on derwijs. Vooral in het noorden van het land kwam men massaal in actie. Naar schatting tienduizend leerkrach ten, ouders en leerlingen uit de drie noordelijke provin cies waren zaterdag present op een manifestatie in de Evenementenhal in Groningen. In de Brabanthallen in 's-Hertogenbosch kwamen acht a tienduizend onderwij zers bijeen. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Springtij: 22 februari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand 21 februari 04.20 153 10.25 -158 16.40 164 22.25 -125 21 februari 02.50 154 08.50 -160 14.55 170 20.55 127 21 februari 04.40 168 10.10 -166 17.00 179 22.25 -134 21 februari 04.20 175 10.25 -172 16.35 187 22.25 -140 De manifestatie in de Evenemen tenhal in Groningen betekende het hoogtepunt van drie dagen actie voe ren. In de Evenementenhal werd een resolutie aangenomen waarin de be zuinigingen op het onderwijs met kracht werden afgewezen. De resolu tie was ondertekend door talloze onderwijsorganisaties, colleges van burgemeesters en wethouders, pro vinciale besturen, scholen en andere instellingen. Onaanvaardbaar Directeur L. Smit van de Neder landse Katholieke Oudervereniging noemde de gevolgen van de 50 mil joen die minister Deetman nog wil bezuinigen onaanvaardbaar omdat ze het basis- en speciaal onderwijs'on evenredig hard treffen. Smit voor spelde een nog grotere kloof tussen regering en onderwijsveld. Dc organisatoren van dc mani festatie hadden een dergelijke grote opkomst niet verwacht en daarom was in allerijl nog een grote tent neergezet waar tweeduizend mensen via luidsprekers de vele sprekers konden volgen. Ook in dc Brabanthallcn in 's-Her togenbosch was het ccn drukte van belang bij een landelijke protestbij eenkomst van dc onderwijsbonden PCO. KOV en NGL Henk Hofstede, voorzitter van het CNV. waartoe PCO cn KOV behoren, stelde op die bijeen komst dat de maat vol is. Leen ter Haar, voorzitter van de Protestants Christelijke Onderwijs vakorganisatie (PCO) stelde dat er sprake is van een structureel verlies van banen. „De grotere klassen en andere vormen van taakverzwaring hebben 28.000 leerkrachten langdu rig ziek gemaakt door de onaan vaardbare werkomstandigheden. Herman Brinkman, acticleidcr van dc KOV, vroeg alle demonstran ten in brieven, telegrammen en tele foontjes van minister Deetman te ei sen dat hij met ccn aanvullende begroting komt. Hij kondigde aan dat als er geen 50 miljoen op tafel komt er hardere acties zullen volgen. Tbkenend voor de actiebereidheid in het onderwijs is ook het feit dat de PCO voor het eerst sinds 1982 weer aan stakingen denkt. Het hoofdbe stuur van de organisatie wil de 20.000 leden oproepen te gaan staken tegen de bezuiniging van 50 miljoen. De verenigingsraad wordt gevraagd om op 28 februari een uitspraak te doen over het plan. Als de leden ermee in stemmen wil ook de KOV oproepen tot staking. Tot en met 11 maart Burgh-Haamstede Expositie olieverfschilderijen Corrie Paanakker. De Bewaerschole. Maan dag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 20 februari Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in raad zaal stadhuis. 19.30 uur. VARA-ledenvergadering, afdeling Schouwen-Duiveland in ANBO-ge- bouw. 19.30 uur. In eigen onderkomen. Youth for Christ bijbelstudie. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Renesse Ledenvergadering Oranjevereniging Juliana in het Wapen van Renesse. Aanvang 20.00 uur. Brouwershaven Raadsvergadering in gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 21 februari Zierikzee Commissievergadering ruimtelijke ordening, industrie, recreatie en toe risme in raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Jaarlijkse algemene ledenvergade ring Groei en Bloei, in restaurant Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Adviescommissie ruimtelijke orde ning. Gemeentehuis. 19.30 uur. Ledenvergadering afdeling NCVB met spreekbeurt da. J. J. van Zoelen in zaal bij Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Nieuwerkerk Bijeenkomst NBvP Dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 22 februari Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30- 16.30 uur. Open middag in aula van Christelij ke Scholengemeenschap voor MAVO en LHNO, voor leerlingen groep 8 van basisscholen buiten Zierikzee. 13.30 uur. Informatie-avond Christelijke Scho lengemeenschap voor MAVO en LHNO voor ouders/verzorgers van leerlingen groep 8 van basisschool. 19.30 uur. Kerkwerve Vergadering Reinigingsdienst Schou wen-Duiveland in kantoor. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Adviescommissie grond- en pachtza ken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Noordgouwe Informatie-avond RAK in café Van der Weijde over bloemen en potplan ten in de kas. Aanvang 19.45 uur. Bruinisse Leeszaal openbare bibliotheek. Schrijfavond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 23 februari Zierikzee Presentatie dia-serie Zierikzee, stad vol geheimen. Vierschaar stadhuis. Vanaf 20.00 uur. Burgh-Haamstede Adviescommissie openbare werken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Oefenavond Lotus. Dorpshuis. 20.00 uur. Sirjansland Reformatorisch Contact houdt een bijeenkomst in de grote zaal van de kerk. 19.45 uur. Vrijdag 24 februari Zierikzee Jaarvergadering vogelvereniging Zang en Kleur in Huis van Nassau. 20.00 uur. Oosterland Uitvoering muziekvereniging Oosterlands Fanfare in De Oosterhof. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 25 februari Zierikzee Concertzaal. Spoken (van Henrik Ib sen). 20.00 uur. Noordwelle Strao-viering, vanaf 13.00 uur. Strao- feest met bal en muziek van The Old Frustrations in het dorpshuis. 20.00 uur. Noordgouwe Uitvoering muziekvereniging Con Amore in dorpshuis Noordgouwe. Aanvang 19.30 uur. Maandag 27 februari Zierikzee Schrijfavond Amnesty International. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Van 19.00 tot 21.00 uur. JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, recreatiezaal. Van 19.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk. Bostonplein. Van 19.00 tot 21.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-56255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2