Opening christelijke basisschool Samuël feest met een rouwrand je Een miljoen kilo pandamix in maand Oliebollenactie in Haamstede zorgt voor recordopbrengst DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE MAANDAG 20 FEBRUARI 1989 145ste jaargang Nr. 24494 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Velen worden professor niet door hun kennis, maar door hun kennissen. dr K. H. E. de Jong Directeur P. Schotte met flesje Panda-bier in de hand: ,,Een heuglijk en indrukwekkend feit(Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het Zierikzeese bakkerijgrondstof- fenbedrijf Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman bv heeft in ruim een maand tijd één miljoen kilo panda-broodmix geproduceerd. De nieuwe brood soort, waarvan een gedeelte van de opbrengst is be stemd voor het Wereld Natuur Fonds, blijkt zeer succesvol te zijn. De fcroduktie van panda-brood mix bij Zeelandia begon begin ja nuari. Nadat de 12 weken durende panda-broodactie op 28 januari van start ging, bleek dat er in hoog tempo gewerkt moest wor den om aan de vraag naar de nieu we broodsoort te kunnen voldoen. Vrijdag 17 februari maakte een van de directeuren van Zeelandia, drs P. Schotte bekend dat de mijl paal van de produktie van een miljoen kilo panda-broodmix was bereikt. „Een heugelijk en indrukwek kend feit", aldus Schotte. Hij sprak de verwachting uit dat pro duktie van panda-brood ook na april zal doorgaan. Het panda brood wordt door ruim 90 procent van de Nederlandse en 50 procent van de Belgische bakkerijen ge produceerd. Van elk pandabrood dat wordt verkocht is een dubbel tje bestemd voor het Wereld Na tuur Fonds. Door de grote respons van het publiek op de actie is het streefbedrag van de actie, 200.000 gulden voor het Wereld Natuur Fonds nu al ruim overschreden. Het pandabrood wordt op Schou- wen-Duiveland door alle bakkers gemaakt. Gouden speld Zeelandia-directeur Schotte speldde jubilaris J. M. de Waaij de versierselen op. (Pag. 2). Onderwijs Leerlingen van een tweetal christelijke basis scholen hebben geprotesteerd tegen de bezui nigingen. (Pag. 3). Op stap met Deze week een dag uit het leven van een boek handelaar in Zierikzee. (Pag. 5). Voortbestaan openbare basisschool Prinses Irene in Kerkwerve nog steeds onzeker Winterstop Bruse Boys is na een winterstop op de verkeer de weg. (Pag. 6). De ingebruikname van het ingrij pend verbouwde en uitgebreide schoolgebouw aan de Vloedstraat in Kerkwerve is in feite nog maar de helft van de scholenruil waar aan ge werkt wordt in Kerkwerve. Eigenlijk had ook openbare basisschool Prin ses Irene al van start moeten gaan in een opgeknapt schoolgebouw aan de Beatrixstraat. Het gebouw waar eer der de toen nog naamloze christelijke basisschool was gevestigd. Maar om dat de toekomst van de openbare ba sisschool er momenteel niet al te rooskleurig uitziet is het tweede deel van de scholenruil nog steeds niet ge realiseerd. De verbouwing van het. schoolgebouw aan de Vloedstraat heeft in totaal zeven ton gekost. Rumoerige tijden Het idee voor de scholenruil komt uit de koker van het ministerie van onderwijs en van meet af aan brach ten de plannen de gemoederen op Kerkwerve danig in beroering. Be stuursvoorzitter Klap schetste in zijn toespraak in het kort de voorgeschie denis die in feite zijn oorsprong vindt in augustus 1985 als de wet op het ba sisonderwijs van kracht wordt. „Na enig gereken bleek dat door de basisnorm die gesteld werd wij uit onze jas waren gegroeid", aldus Klap. „Het bestuur had ineens een ingewikkelde kwestie op tafel". Er werden aanvragen ingediend voor uitbreiding van de school en het was .uiteindelijk een vertegenwoordi ger van het ministerie die met het idee van de scholenruil op de proppen kwam. „Rumoerige tijden braken aan toen deze besluitvorming bekend werd op Kerkwerve. Veel werk is toen door de plaatselijke overheid ver richt om de scholenruil mogelijk te maken en ook veel werk is verricht door het administratiebureau om oris te helpen met de aanvragen voor een basisschool aan het ministerie", al dus Klap. Dc kwestie was herhaaldelijk on derwerp van gesprek op de raadsver gaderingen van de gemeente Midden- vervolg pagina 2 KERKWERVE - Hoewel blijdschap de boventoon voerde was de officiële opening: van de christelijke basisschool Samuël in Kerkwerve een feest met een rouwrandje. Over het voortbestaan van openbare basisschool Prinses Irene bestaat nog steeds onze kerheid en verschillende sprekers hieven in hun toespraak dan ook een waarschuwen de vinger richting onderwijsminister Deetman. „De gemeente heeft er alles aan ge daan en zal er alles aan blijven doen om die school voor Kerkwerve te behouden", verzekerde onderwijswethouder W. G. Renden zijn toehoorders. Hij stelde dat het on derwijs bovenal rust nodig heeft en bepaald niet gebaat is bij verdere bezuinigingen. Een zienswijze die gedeeld wordt door onder andere D. Klap, voorzitter van het school bestuur: „Verder bezuinigen ziet het bestuur als een kale sanering van het onderwijs". Directeur C. J. van Sluys met de oorkonde die later een plaatsje kreeg aan een van de wanden (Foto: Joop van Houdt). Tweeënveertig vrijivilligers brachten 5500 oliebollen aan de man Dit nummer bestaat uit 8 pagina's PÊ BIM* Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Zonnig Dc volgende depressie is nog te ver onl het weer te beïnvloeden. De rug die eraan vooraf gaat bezorgt ons een zonnig en droge dag. Pas later in de avond gaat de bewolking toenemen. De wind is zwak tot matig uit weste lijke richting en krimpt tegen de avond naar zuid. De maximumtempe ratuur wordt 8 graden. Minimumtem peratuur komende nacht 5 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 24 febr.: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuid 5 Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht; zuid 6 ZON- EN MAANSTANDEN 21 febr. Zon op 07.43, onder 18.05 Maan op 19.13, onder 07.58 Laatste Kwartier: 28 februari (21.08) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Na een weekeinde met veel bewolking en overvloedige re genval krijgen wij het komende et maal te maken met een weersverbete- ring. Weliswaar wordt het iets kouder, maar do zon zal het "weer op dinsdag een redelijk aangenaam ka rakter gaan geven. Het blijft dan droog en de wind waait overwegend matig uit west tot zuidwest. Ook in de komende nacht overheersen opkla ringen. Om negen uur in de morgen is het spitsuur in het kerkgebouw aan de Ring. Met dozen vol tegelijk worden de versgebakken oliebollen in ver schillende auto's geladen. En hoewel zij een van de mensen was die de hele nacht heeft gewerkt om een grote hoeveelheid van de typisch Holland se lekkernij te bakken en te verpak ken rust mevrouw C. van der Linde niet voordat de laatste vrijwilliger de deur uit is om oliebollen te gaan ven ten. Taken verdelen schrikkelijk veel trek in een oliebol, maar om eerlijk te zijn kan ik nu geen oliebol meer zien", aldus Van der Linde. Naast een groot aantal dozen die voor dat doel ijverig bij elkaar wor den gespaard gaan de zakken oliebol len in emmers en teilen op weg naar de klant. Maar daar is heel wat aan vooraf gegaan. „Om half elf zijn we begonnen met beslag maken", aldus Van der Linde. „Gelukkig hoeven we dat niet met de hand te doen. Dat hebben we één keer gedaan, maar dan heb je 's ochtends echt geen ar men meer over". HAAMSTEDE - De oliebollenactie van de Nederlandse Hervormde Kerk in Haamstede heeft het recordbedrag van netto 3350,- opgebracht. „We hebben eerder wei eens een opbrengst van rond de drieduizend gulden ge haald, maar zoveel als dit jaar hebben we met de oliebol lenactie nog nooit bij elkaar gekregen", aldus B. van der Linde uit Haamstede. Hij is een van de initiatiefnemers en is samen met zijn vrouw en nog vier anderen de hele nacht in touw geweest om welgeteld 5500 oliebollen te bakken. „We zijn om twaalf uur begonnen met bakken, en om acht uur vanmorgen waren we klaar", aldus Van der Linde. Niet zonder trots meldt Van der Linde dat het in die acht jaar dat de ze jaarlijkse oliebollenactie gevoerd wordt nog niet voorgekomen is dat de oliebollen mislukten. „Het recept komt van een oude bakker en dat heeft ooit eens in de Nieuwsbode gestaan. Ik heb dat toen bewaard en we gebruiken dat recept nog steeds", aldus Van der Linde. Hij tekent daarbij aan dat naast een goed recept natuurlijk ook een juiste tem peratuur van de olie belangrijk is voor het welslagen van het oliebollen bakken. „Je moet goed opletten". De vrijwillige venters van de Ne derlandse Hervormde Kerk hadden het weer niet mee. Zij moesten hun werk doen in guur weer. Harde wind en een miezerende regen. Deson danks slaagden zij'erin om rond een uur of elf 'los' te zijn. Van der Linde: „Je rnoet ook voor die tijd al je olie bollen kwijt zijn. Want 's middags is het moeilijker om ze te slijten". De opbrengst van de oliebollenac tie is bestemd voor het afbetalen van het nieuwe orgel in de kerk. „Als al les meezit is dit de laatste keer dat het geld daaraan besteed wordt", al dus Van der Linde. „Het orgel is bij na afbetaald". Wat niet wil zeggen dat .er volgend jaar niet weer een oliebollenactie op touw wordt gezet door de Nederland se Hervormde Kerk in Haamstede. Van der Linde: „In de winterkerk staat nu nog een klein elektronisch orgel en wij willen daar in de toe komst ook graag een pijporgel voor kopen". Het is voor de achtste keer dat de oliebollenactie wordt gehouden en dat men daar inmiddels zeer bedre ven in is geraakt wordt al meteen bij binnenkomst duidelijk. Op een schoolbord staan de verschillende verkoopploegen ingedeeld. Er wordt bijgehouden welke teams al vertrok ken en welke nog van koopwaar die nen te worden voorzien. Pas daarna kan dc bakploeg uitblazen. „Weet je, vannacht had ik ver Hulp „We hebben hulp van twee ervaren bakkers. Die hebben in hun machines het beslag voor ons gemaakt", aldus Van der Linde. In de schuur van de Van der Lindes «aan de Zandweg bij Haamstede werd het beslag verwerkt tot goudbruine oliebollen. „We heb ben daar een hele grote bak voor. Er kunnen honderd oliebollen tegelijk in gebakken worden". De oliebollenactie in Burgh-Haamstede bracht liefst f 3350.— op (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1