Rij nu, betaal pas in 1990. berichten stukken De Staatsloterij Binnenvaart zoekt geschoolde medewerkers Fakkel moet overgedragen worden Bestuur Big S over beleid Big S Tafeltje Dekje ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 februari 1989 Nr. 24492 7 HILVERSUM - De onderzoekscom missie van de KRO naar de zoge noemde „hoofdenaffaire" in de actu aliteitenrubriek Brandpunt, heeft meer tijd nodig. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling nog deze week de onderzoeksresultaten bij de KRO- leiding op tafel te leggen. De KRO weigert hangende het onderzoek ver dere inhoudelijke mededelingen te doen. Wel wilde de KRO reageren op een artikel dat in het weekblad Actueel verschijnt. Daarin wordt een inter view gepubliceerd wat de redactie van Actueel gehad zou hebben met de tot nu toe onbekend gebleven tipge ver „Y". AMSTERDAM - De politie in Am sterdam heeft afgelopen zondag in een gracht het stoffelijk overschot ge vonden van een vrouw. Dat heeft de politie eerst bekend gemaakt. De identiteit van het slachtoffer is onbe kend. De vrouw was niet gekleed en had diverse verwondingen aan het li chaam, die mogelijk zijn opgelopen door scheepvaartverkeer. Sectie gaf geen uitsluitsel over de doodsoor zaak. MIDDELBURG - De scholen voor de binnenvaart zoeken contact met jeugd met „water in het bloed". Het lager binnenvaartonderwijs is een niet zo bekende vorm van lager be roepsonderwijs. Dat is niet zo vreemd, want in Nederland zijn maar vijf scholen voor de Rijn- en binnenvaart en de kustvaart, te we ten Amsterdam (prot. chr.), Delfzijl (neutr.), Harlingen (neutr.), Mook (kath.) en Rotterdam (neutr.). De vierjarige opleiding sluit aan op het basisonderwijs. Afhankelijk van vooropleiding is plaatsing in hogere leerjaren mogelijk. Naast het volgen van de lessen op school, varen de leer lingen enkele weken op de instructie vaartuigen. Na afloop van de school staan er voor beide richtingen twee wegen open: gaan werken in de Rijn- en bin nenvaart of in het baggerbedrijf en verder leren via het leerlingstelsel; verder leren aan de middelbare school voor de Rijn- en binnenvaart of aan de Middelbare school voor het baggerbedrijf. Nederland heeft de groo&te bin- nenvaartvloot van Europa. Méér dan 6000 binnenvaartschepen varen „on der Nederlandse vlag". Op meer dan de helft van de schepen die op de Rijn varen, wappert heel trots de Neder landse driekleur! In totaal werken er aan boord van die Nederlandse sche pen meer dan 20.000 mensen. De Ne derlandse binnenschepen leggen in één jaar samen meer dan 40 miljoen kilometer af. Dat is meer dan 100 keer de afstand van de aarde naar de maan! Een duweenheid met een lengte van 185 meter kan 10.000 ton lading ver werken. Voor zo'n lading zouden 400 spoorwagons nodig zijn - dat wil zeg gen een trein met een lengte van meer dan vier kilometer-, of een kolonne vrachtauto's met een lengte van meer dan 16 kilometer. Om belangstellenden de gelegen heid te geven kennis te maken met de bedrijfstak en de opleiding voor de Rijn- en binnenvaart heeft het KOF de instructievaartuigen opengesteld voor bezoek. De „Prinses Christina" is open voor bezoek op dinsdag 21 fe bruari 1989 te Middelburg (ligplaats Loswal Stadszijde van 19.00 tot 20.30 uur). Compleet met f (.9do,- aan extra's, waar u slechts f400,- voor betaalt. Uw VOORDEEL: f 1.500.-. ExTRA Metallic lak: donkergrijs Ardesia, blauw Delphi of lichtgrijs Mirage. Extra Bumpers, grille en bui- tenspiegels in carrosseriekleur. ExTRA Sportieve wieldoppen. ExTRA Brede laagprofielbanden. ExTRA Middenconsole. UlTZONDERLIJK zijn de extra's van de Uno Lido en de gunstige voorwaarden waaronder u dit brok temperament kunt gaan rijden. Want mi kopen is straks betalen. Om precies te zijn: pas in 1990*. Zonder rente, zonder aflossing, kunt u tot het volgend jaar de Nieuwe Uno Lido rijden. VoOR dat luttele bedrag van slechts f 400,- is uw nieuwe Uno Lido tevens uitgerust met: ExTRA Armsteunen. ExTRA Twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels. ExTRA Luxe stoelen met spe ciale bekleding. ExTRA Kaartvak rechts. ExTRA Handschoenenkastje met klep. ExTRA Sierlijke Lido striping. Dit tijdelijke aanbod geldt ook voor de andere Uno's en de Pandain Europa de meest gekochte auto's in hun klasse. En de Fiat Panda is er al VANAF f 11.990,-1 Het aanbod geldt tot en met 28 februari 1989 (kentekenregistratie), dus maak snel een afspraak met de dealer. Of rij één dezer dagen even langs. Want de voorraad van met name die uitzonderlijke Uno Lido's is beperkt. BBEJB Fiat Uno Lido. Eén brok temperament. Voor een nteuuv Pan Ja of Uno kunt u tot in januari 1990 een renteloze lening krijgen met een minimum te financieren bedrag van f S.000,- en een maximum van f 10.000,-. Het maximum te financieren bedrag mag niet hoger zijn dan 7S% van Je cataloguswaarde van de nieuwe auto en met meer bedragen dan de vereiste bi/betaling. Na 2S% aanbetaling rijdt u tot in januari 1990 zonder rente te betalen of zelfs maar iets af te lossen. De aanbetaling kunt u in de meeste gevallen rondmaken door de inruil van uw huidige auto. Bij deze huurkoopovereenkomst, af te sluiten bij Fiat Credit Nederland, gelden de gebruikelijke voorwaarden. Prijzen zijn inclusief BTW, exclusief afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. AUTOBEDRIJF VAN DER WEKKEN B.V. ZIERIKZEE, DRIEKONINGENLAAN 1, TEL. 01110 -1 22 12 Nedlloyd Delft 16-2 Gothenburg naar Bremerhaven Nedlloyd Rotterdam 16-2 van Ant werpen naar Le Havre Salineke 15-2 van Amsterdam naar Zelzak Snoekgracht 17-2 verw. te Algeciras BRUINISSE - De fakkel moet maar eens door de jeugd worden overgenomen. Dat was de strekking van een interview onlangs dat in de ze krant stond met landbouwvoorzit- ter M. K. Krepel. Tijdens de deze week gehouden jaarvergadering van de Landbouwvereniging Landbouw belang kwam dit punt langdurig aan de orde tijdens de bestuursverkie zing. Secretaris Jac. de Jonge sprak de scheidende voorzitter toe. Niet al leen prees hij de inzet van Krepel en betreurde hij z'n beslissing, maar te vens kon hij hem feliciteren omdat inderdaad de fakkel werd overgeno men. Z'n zoon A. J. Krepel werd in het bestuur gekozen. „De Krepel-lijn, al 67 jaar in het be stuur vertegenwoordigd, blijft daar mee bestendigd", aldus de secretaris. Ook burgemeester T. C. Hekman, die vanwege z'n affiniteit met de land bouw elke landbouwvergadering tij dens z'n 14-jarige burgemeestersperi ode in Bru had bijgewoond, sprak tot de scheidende voorzitter. Hij hanteer de daarbij een spreuk uit Van nabij en verre: „Gelijk het hemels werk dei- sterren geen tijd meer kent, zo is ons werk nabij en verre Gods element", daarbij inspelend dat zowel de voor zitter als de burgemeester het werk van de landbouwvereniging in de toe komst van wat meer afstand zullen volgen. Hekman stelde ook dat de moderne landbouwer een onderne mer is die zich moet inspannen om bij te blijven. Als de ondernemer zich dat als een opdracht ziet is er in de landbouw kans op een kentering ten goede, vooral na het Europa van '92. Ing. J. M. van der Weele van het Consulent schap voor Akkerbouw van, het mi nisterie van landbouw en visserij hield een lezing - over Ontwikkeling in akkerbouw. Hij sprak over de pri vatisering bij de voorlichting die per 1 april in moet gaan. Er zijn daarbij 700 arbeidsplaatsen gemoeid, nu be taald door de overheid maar waar de georganiseerde _landbou\V 50 procent' van rhoéf gaan bètalétt' erUdat a'fboü- wend voor de overheid,tot nul.,Verder dat de akkerbouw op Schouwen-Dui- veland nog steeds in een neerwaartse spiraal verkeert, van 13.164 ha in 1965 tot 12.228 ha nu, 1013 bedrijven in '65 tegen 577 in '88. Ook de strengere milieu-eisen ky/.amen aan h.od. Alle gewasbeschermingsmiddelen die niet snel worden' afgebroken zullen bin nen twee jaar worden verboden. Bo vendien zal de meststoffenwetgeving worden verscherpt waardoor er niet meer dan 125 kg fosfaat per ha per jaar zal worden toegestaan. Ook in z'n laatste jaaroverzicht kon voorzitter M. K. Krepel de al jaren in de landbouw heersende mineurstem ming niet ombuigen in een wat hoop gevender beeld. De prijzen van de meeste produkten staan zwaar onder druk, prijzen voor uien zitten al jaren in een diep dal en er kan nauwelijks verkocht worden boven de kostprijs. Geen rooskleurig beeld dus voor onze landbouw wat nog verslechterd wordt als je de berichten leest over zogenaamde biochemische octrooien en genetische manipulaties opgevend materiaal waardoor we straks koeien als olifanten en gewassen met vreem de eigenschappen kunnen verwach ten. Beursbericht Markt Goes dinsdag 14 februari 1989 Aardappelen :.'>f Bintje, veldsgewas, directe levering 16 tot 17,75 cent per kg, 0 mm op waarts binnenlandse kwaliteitssorte ring 18 tot 181/2 cent per kg. Voeraard- appelen 7Vz cent per kg. Exclusief BTW. u Notering Rotterdamsebeurs d-d- _j 13-2-1989: 4Ó-éO'mm 18 tot i9 cent pér"' kg; 50 mm opwaarts 20 tot 20Vz cent per kg. Exclusief BTW. Uien 35 mm opwaarts, klasse II 8 tot 13 (jent per kg. Exclusief BTW- I,, «»h Vlas Ongerepeld 40 tot 50 cent per kg; af wijkende partijen 30 tot 40 cent per kg. Exclusief BTW. Granen, zaden en peulvruchten Prijzen per 100 kg en exclusief BTW: Tarwe (doorsnee) 42,25; brouwgerst 45,50; voergerst 39,75 tot 40,00; gerst (uitmaal) 36,00; ha ver 37,25 tot 38,50; erwten (kleine groene) 62,50 tot 63,00; capucij- ners 62,50 tot 71,00; veldbonen 60,00; bruine bonen, 18% vocht, zon der grond en halve, 180,00; karwij, prima doorsneekwaliteit 142,50; blauwmaanzaad, prima doorsnee kwaliteit 230,00. Hooi et\ stro Prijzen per 1000 kg en exclusief BTW: weidehooi 160,00 tot 200,00; dijkhooi 95,00 tot 130,00; tarwe- stro 85,00 tot 107,50; gerstestro 80,00 tot 102,50; erwtenstro (klei ne groene) 50,00 tot 70,00. De Eierveilingen BARNEVELD, 16-2. Eierveiling Ei- veba BV. Aanvoer 5.585.400 stuks. Stemming: flauw. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram bruin 9,40; 55-56 gram bruin 10,24-/ 10,26; 60-61 gram wit 11,33-/ 11,39, bruin 11,44-/ 11,93, 65-66 gram wit 11,26-/ 12,46, bruin 11,63-/ 12,50. Eierveiling Barneveld. AanvQer 1.105.920 stuks. Stemming: rustig. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 51-52 gram wit 9,40, bruin 9,55; 56- 57 gram wit 10,15, bruin 10,50, 61- 62 gram wit 11,35, bruin 11,70; 66- 67 gram wit 11,30, bruin 11,05. Eiermarkt. Aanvoer- 1.400.000 stuks. Stemming: kalm. Eieren van 48 gram 9,50 per 100 stuks, en 1,98 per kg, 54 gram 10,65 per 100 stuks, 1,97 per kg, 57 gram 11,40 per 100 stuks en 2,00 per.kg,-59 gram ^11,90 per 100.stuks- en 2,02 per. kg, 6i gram 12,4Ö per ÏÖÖ^tüfc's, j 2',03' pèr-Rg, 64 -grSrn 12,00-/ 12,40 per 100 stuks en 1,8.8- 1,94 per kg, 67 gram 11,60-/ 12,00 per 100 stuks en 1,73-/ 1,79 per kg. Scharreleieren 1,50-/ 2,50 per 100 stuks hoger in prijs. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Teun IX Z'ad aoltied werkuuzen g'ad bie ménsen van goeie komaf. Dat laet z'n eige verstae, want as de lampe voorover angt ka j'r gin persenêêl op nae ouwe. Ma, 't was nie éénder wae je an 't vrêêken was. Z'ad bie me vrouwen geweest wae ze in de keuken most éte in, dat was nog daerantoe, ma da ze genèêns 't zèllefde op d'r bord ad, dan wat z'in de kaemer ad gebrocht. Ze was 't overkomme da z'n uure of wat asperzies ad 2itte schèlle in, dat zie-zèllef tegen 'n bord gele peeën zat an te kieken. In wat dienk je d'r van as je je komme thee op de trap kreeg, as je de raemen an 't zêêmen was.... Mè, de goeie nie te nae gespróke! D'r waere d'r oak geweest bie wie ze was opgenóme, je kan wè zég ge, as 'n uusgenóte. Zö was t'r mit 'n femieljé van def tige stand 'n eigenschap gegroeid die werènteg tot nae d'r uwelek bleef bestae. Toe ze dan oak d'r kind kreeg wier dat geluk deu d'r mevrouw gedêêld. Mèn- senkinders, z'ad m'n dae 'n prachtige wiege gekrége! 'n Pronkstik! A misstcmg 'n dan tussen d'r èrremoeie- ge boeltje wae ze mee begonne was, ze was t'r zö gröös op as 'n puut mit vêêren. Noe mot 'r wè biege- zeid worre dat die mevrouw kinderloos was; dan ei je wè 's van zukke diengen. Z'ad t'r man vroeg verlóre; an de têêrieng zeie ze. Z'ad wè 's tegen d'r gezeid dè zeeigelek 'n boompje zonder vruchjes was gebléve.... As Teun verjaerde, of mit Sinterklaos, was t'r aoltied wè 'n presentje vö z'n, van „tante". Gin flauwekul, van eiges, mè diengen wae t'n wat an ad. Z'ad 'n oak 's 'n kêêr meegenome nae 'n klêêrewienkel; dae ad 'n 'n mooi pakje uut magge zoeke, vö de zondag. Aol mit aol, dat aolles kwam op deze zondag-ochend bie z'n bóve. Ie zou bie die „tante" z'n beklag gae doe in. vö- dat z'n vaoder tuus kwam! Zö jong as 'n was. ad 'n deu, dat 'n d'n ouwen éér, waevan 'n de mééste tegen- spraek zou motte anóre, daeméé vö 't blok kon zette. A kon 'n nie mï nae kèrreke, ie trok z'n schööne boezeroentje an in, z'n gepoeste schoenen, lei z'n aer in de foepe in wou op pad, nae 't deftige uus van „tan te". Ma, dat gieng zöma nie... Toe z'n moeder van z'n vönémes vernam gieng ze êêst wat zitte lache. Daenae schreide ze traenen mit tuten in kèrremde tussendeu, dat 'n dat nie kon doe. Wat zou mevrouw wè zégge in, wat dienk je van z'n vaoder in, de butenwacht. Z'n va oder zou noe a deu dat 'r tuus wat opdee. Ma, Teun, ie was deu de regel van vêêrtiene, ka je wè zégge, ie gieng! Ie ad, in dien tied wè vö, da ze nie over de tillefon konne waerschuwe, dat j'op pad was. Zö brêêd was 't nie vö de Wullemstad. Toe t'n dan aok buute de deure was, voeld'n z'n eige 'n stik opgelucht, 't Was nog a 'n èndje gaen, in zodoende kon 'n d'r 's goed over prakkezêêre oe t'n 't an zou klêêje. Ie ad 'r wè fedusië in dat „tante" tuus zou wéze. Ie ad z'n vao der wè 's ööre zégge, dat die mevrouw nie zö'n kèrrek- gangster was. Die „vriezinnige", zeiën dan, liepe nie zö ard. Ma, ie ad wè achtieng vö d'r. Ie most toegéé, dat die dame meer wist dan rechtuut. Ie wier aoltied 'n bitje bunzig as 's 'n enkele kêêr tuus over de vloer kwam. Dae ad t'n't nie op. Om kort te gaen, ie kon d'r nie tegenop. Nie, dat Teun dat oamae begreep, ma ie voelde dat „tante" z'n vaoder, op de één of ander me- niere, onder kon snêêuwe.... Kiek, op dat kompas durrefde Tbun, tegen aolles in iederéén in, op pad te gaen. De kinderöödjes in de verlaete straeten laege te blienken van de nattig'eid. In de miezerige ochend talmde de deun van 'n, op êêle noten, gezonge psalm. Erregens gieng d'r 'n gerdientje opzie... Wat most dat ventje van de koster op dit uure van de zondag op straete...? ARJAON Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Bodegraven A. de Reu ver te Delft, die bedankte voor Bar neveld. Bedankt voor Poortugaal C. Meijer te Spaarnwoude-Spaarndam. Gereformeerde Kerken Beroepen te Gramsbergen, te Her wijnen en te Katwijk aan Zee drs. G. J. Mink te Arnemuiden, te Middel burg (part-time) P. J. Rebel, kand. te Amstelveen, te Sint Anna Parochie (beiden part-time) drs. R. A. de Jong en mw. drs. A. E. de Jong-Wiersema te Dracht stercompagnie (beiden part time). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zuidwolde (Gr.) drs. A. de Graaf, kand. te Kampen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Lelystad J. S. van der Net te Dordrecht, te Tbrneuzen N. W. Schreuder te Goes. Bedankt voor Sint Catharines J. Kareis te Rijssen. Evang. Lutherse Kerk Beroepen te Den Helder (part-time) mw. C. Verwaal-Hübner, proponent te Amsterdam. Naar aanleiding van het artikel in de Zierikzeesche Nieuwsbode van maandag 13 februari jl., waarin het beleid van Big S wordt bekritiseerd, wil het bestuur van Jeugdsoos Big S graag enkele dingen recht zetten. Het artikel is gebaseerd op een voorstel voor de raadsvergadering van 20 februari a.s. waarin de finan ciële situatie van Big S uitgebreid ter sprake komt. Dit 3!/j pagina's tellen de voorstel bevat vrijwel uitsluitend positieve opmerkingen over het soos- beleid. Dat uit dit positieve geheel één zin is gehaald die negatief kan worden uitgelegd en zelfs als vette kop boven het artikel is geplaatst is betreurenswaardig en geeft boven dien een verkeerd beeld over de hou ding van de gemeente tegenover het bestuur van Big S. Alle commissievergaderingen (wel zijn en financiën) waren lovenswaar dig over het soosbeleid en ook in de gesprekken met b en w is het bestuur niet bekritiseerd. Het artikel doet anders vermoeden en dat is bijzonder jammer. Wij, bestuur Big S, hopen dat de Zierikzeesche Nieuwsbode verslag zal doen van de raadsvergadering op 20 februari en dan ook het positieve zal vermelden. Het ware beleid van Big S zal dan uitgebreid worden be sproken en wanneer daar volledig verslag van kan worden gedaan zal een juist beeld kunnen ontstaan. Dank u. Bestuur Big S Met instemming het stukje van de heer Jumelet gelezen over de warme maaltijdvoorziening. Niemand kan 1 öaèr "bét'erovêr óórdelen dan de abon- - ;nqe zelf-, *J ammer.dat buitenstaanders- zich daar steeds mee bemoeien b.v. wat de kwaliteit van het eten betreft, tot grote ergernis van onze abonnees. Zij oordelen wat wel en niet gegeten kan en mag worden. Vandaar dat we dan ook altijd zelf een enquête hou den onder onze abonnees waar ze al hun wensen en verlangens en ook ^eventueel hun klachten kwijt kun nen. Zo vragen we dan naar de tempe ratuur, grootte van portie, wat ze graag lusten en wat niet enz. Ook door de wekelijkse bezoekjes weet men de verlangens en ongenoegens van de abonnee te peilen en mocht er een klacht zijn dan wordt die meteen doorgegeven en recht gezet, dat doen we al bijna 20 jaar. Wat wordt er toch veel in theorie gedacht en geschreven, soms tot grote verbazing, men zou eens wat meer in de praktijk moeten duiken voordat men er over oordeelt. Zo praat men over een gewone en een dieetkeuken waar wij dan geen verstand van zouden hebben en als je dan weet dat, op enkelen na, al onze abonnees een dieet hebben, zoutarm, koolsoorten vrij, veel groente en een enkele aardappel voor de diabeten, geen uien of prei enz. enz., waar is men dan eigenlijk mee bezig? Ook wat de maaltijdprijs betreft weet men van niks. Om een voor beeld te noemen, men wil een een heidsprijs maar hoe los je dat op? Wij als particuliere instelling kunnen nooit tegen de bejaardenoorden e.d. op want die krijgen bun gehele keu keninventaris plus personeel van de provincie vergoed waar wij geen aan spraak op kunnen maken. Wij moe ten bovendien voor elke maaltijd die wij bij de abonnees afleveren boven dien nog 6% BTW betalen. Hoe los je dat op en hoe overbrug je dat? Onze exploitant verzorgt al een groot aantal jaren tot genoegen van de abonnees de warme maaltijden in Zierikzee, maar buitenstaanders moeten zich er niet mee bemoeien en eens wat meer in de praktijk duiken voor'ze gaan schrijven. Hopend te vens ook nog enkele andere zaken, op verzoek van onze abonnees, te heb ben recht gezet. Met dank voor plaatsing, L. v. d. Sluijs-b. d. Vaate Leidster Tbfeltje Dekje Zierikzee ZIERIKZEE - De 790e Staatsloterij, le trekking 15 februari 1989, in deze trekking ruim 446.000 prijzen samen bijna 9.000.000,-. 20 prijzen van 25.000,- op alle lotnummers 028848 20 prijzen van -5.000,- op alle lotnummers 076219 200 prijzen van 1.000,- op alle eindcijfers 7983 2.000 prijzen Van 250,- op alle eindcijfers 421 2.000 prijzen van 100,- op alle eindcijfers 038 2.000 prijzen van 100,- op alle eindcijfers 589 20.000 prijzen van 50,- op alle eindcijfers 39 20.000 prijzen van 50,- op alle eindcijfers 95 200.000 prijzen van 15.- op alle eindcijfers 2 200.000 prijzen van 10,- op alle eindcijfers 8

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 7