DE VIER WINDEN De Rabobank Rendement Rekening geeft 5,4% rente met een grote opnamevrijheid streeknieuws Piet er Mogge: tweemaal vernoemd De film Bright lights, big city in Concertzaal Rabobank Q Meer bank voor je geld Voorwaar delijke gevangenisstraf van jaar voor verwaarloosde baby 6 Advertentie OOSTERLAND Uitvoering Oosterlands Fanfare Muziekvereniging Oosterlands Fanfare verzorgt vrijdag 24 februari haar jaarlijkse uitvoering; aanvang 19.30 uur. Een en ander staat te ge beuren in de Oosterhof in Ooster- land. Op het programma onder ande re de Engeland-vaarders-mars, Caribbean variation on a tune, High Spirits en Sparkling drums. Ooster lands Fanfare staat onder leiding van dirigent J. Knuist. Na de pauze voert de toneelgroep de klucht De Kip op. Het verhaal: De familie Konijn heeft zich gevestigd in een dorp met de be doeling een pension te gaan drijven. Alles verloopt volgens plan totdat Le- vie een expresse-brief van de gemeen te ontvangt met de mededeling dat de naam die hij voor zijjn pension geko zen heeft niet in overeenstemming is met het dorpscentrum. Een en ander leidt tot de nodige verwikkelingen. Er is bal-na met medewerking van het Schelde Trio. BRUINISSE Sluismeester Bram van den Berg is toegetreden tot het gilde van de sluismeesters. Hij werkt sinds kort bij Rijkswaterstaat als sluismeester op de Krammerslui- Sfeerverbetering dorpshuis Het dorpshuis van Bruinisse heeft de laatste tijd een sfeerverbeterende verbouwing ondergaan. Zoals al eer der vermeld is de keuken vergroot, gemoderniseerd en een stuk lichter geworden wat het werken erin een stuk aangenamer maakte. Daarnaast hebben verschillende maatregelen in de grote zaal er voor gezorgd dat het gebouw functioneler kan worden ge bruikt, en sfeerverbeterend werken. Zo is het plafond verlaagd en zijn de muren in frisse kleuren geschilderd. Door een vouwwand kan de grote Voor het reserveren van grote spaarbedragen verlangt u een behoorlijke rente. Maar u wilt uw geld ook gemakkelijk kunnen opnemen.Dat kan met de Rabobank Rendement Rekening. De eerste inleg bedraagt minimaal f 10.000,-. En zolang uw saldo hier boven blijft ontvangt u 5,4%* rente. Per kwartaal kunt u f 25.000,- vrij opnemen. Ook contant. Meer opnemen kan na de opzeg termijn van 3 maanden. Of tegen een geringe retourrente. Informeer bij uw Rabobank naar deze aantrek kelijke spaarvorm. "Rente per 13-02-1989 zaal in twee kleinere zalen verdeeld worden wat de efficiëntie en functio naliteit ten goede komt omdat er nog al eens vraag is naar kleinere verga derruimten. Overdracht kotter Maaskant Shipyards zal op zater dag 18 februari het nieuwe visserij schip Maarten Jacob - OD 1 overdra- fen aan de nieuwe eigenaar K. van er Klooster uit Ouddorp. Vanaf 14.00 uur kan het schip worden be zichtigd aan de kade bij Maaskant Stellendam terwijl de overdracht om 15.00 uur plaats vindt aan boord van het schip. MIDDELBURG Recreatiewerk De Stichting Recreatiewerk Zee land zoekt contact met jonge mensen die zin hebben om de komende zomer gedurende twee drie weken op een camping te werken als recreatiewer ker. Het gaat om het organiseren en uitvoeren van activiteitenprogram ma's voor de campinggasten. De voor keur van de stichting gaat uit naar leerlingen van opleidingen als Miko- jel, Cios, Pabo, MDGO's en MTRO's omdat die opleiden tot de vaardighe den die voor het recreatiewerk nodig zijn. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met de Stichting Re creatiewerk Zeeland via telefoon nummer 01180-35832. LOS ANGELES - De Amerikaanse filmster Jane Fonda en haar echtgè- noot Tbm Hayden, die van Vietnam- mactivist opklom tot congreslid voor de staat California, gaan scheiden. Dit heeft een woordvoerder van het echtpaar bekendgemaakt. ZIERIKZEE - Aanzien en vermogen zijn aan mr. Pieter Mogge ruimschoots ten deel gevallen. Zijn naam was bij zeer velen bekend; kortom, hij was een man waar rekening mee werd gehouden. Pieter Mogge (1698-1756), geboortig van Zie- rikzee studeerde rechten, achtereenvolgens te Leiden en Utrecht. Het lag in de lijn der verwachting dat hij op grond van zijn afstamming en zijn aanzienlijk vermogen dat tijdens zijn leven sterk groeide, binnen het stedelijk domein van zijn geboortestad een belangrijke rol zou gaan spelen. Die verwachting is alleszins uit gekomen. Eén van de meest aan zienlijke burgemeesters van Zie- rikzee wordt Mogge in het „Straatnamenboek" van H. Uil genoemd. Dat is niets te veel ge zegd. Het kon dan ook niet uitblij ven dat de met ere genoemde naam van mr. Pieter Mogge, Heer van Renesse en Dreischor eens zou worden gegeven aan een der Zie- rikzeese straten. Dat is ook ge beurd, zelfs tweemaal, respectie- velijk tijdens het Franse bewind (1811-1813) en in 1955 Men kan gerust zeggen dat mr. Pieter Mogge een hoogst merk waardig man is geweest. Hij heeft in velerlei opzicht een stempel op zijn omgeving gedrukt en in ver schillende opzichten was hij voor anderen een voorbeeld. Dat hij na een vernederende behandeling door zijn stadgenoten naderhand allerminst wraakzuchtig bleek te zijn siert hem in bijzondere mate. Misschien was zijn aanzien en zijn zelfvertrouwen zo groot dat hij zich ver verheven voelde boven het plebs dat hem in 1747 na zijn terugkeer van een reis naar Den Haag hardhandig aanpakte. De deftige regent werd bij die gele genheid onverhoeds uit de trek schuit getrokken, van zijn degen beroofd en vervolgens op oneer volle wijze met de „stadsgruis- kar" vanaf het Havenhoofd naar de stad vervoerd Bovendien werd Mogge nog bij na een maandlang vastgehouden. Zierikzee heeft veel aan de schat rijke regent te danken, maar het ligt voor de hand dat de afstand tussen het lagere (vissers) volk en Pieter Mogge welhaast onover brugbaar was. Testament Pieter Mogge (driemaal burge meester van Zierikzee en vijftien jaar lang voor Zeeland als afge vaardigde in de Staten Generaal) zou vooral grote bekendheid ver werven door het testament dat hij liet opmaken. Daarin legateerde hij een enorm vermogen aan de stad Zierikzee. Over de besteding van het geld gaf hij strakke richt lijnen (er zou bv. in Zierikzee een universiteit moeten koeien), maar het liep anders dan hij had voor zien. In de praktijk kwam het er op neer dat zeer grote sommen uit het legaat voor allerlei zeer uiteenlo pende doelen werden besteed. Zo werd met een deel van het Mogge- vermogen het stadhuis in 1775- 1779 ingrijpend hersteld en ver bouwd. Ook is er uit het legaat een aanzienlijk bedrag geïn vesteerd in de zgn. Nieuwe Zierik- zeesche Visscherij, die in het be gin van de vorige eeuw werd opgericht. Vérnoemd Hoe dit zij, de naam van Pieter Mogge werd alom gekend. Zoals gezegd werd hij „vernoemd" tij dens het Franse bewind: de Lange Nobelstraat werd bij die gelegen heid omgedoopt tot Rue de Mogge! Uil heeft zich terecht afge vraagd hoe het toch kwam dat uit gerekend een aristokraat als Pie ter Mogge met een straatnaam werd bedacht. x Na het vertrek der „bezetters" werd de Lange Nobelstraat uiter aard weer Lange Nobelstraat. Het was 30 juni 1955 dat Pieter Mogge ten tweeden male zou wor den vernoemd. De gemeenteraad van Zierikzee verbond toen zijn naam aan een straat die tussen de Mulock- en de De Jongestraat is gelegen. „Aanvankelijk heette de straat Pieter Moggestraat, doch dit werd in verband met de unifor miteit later Moggestraat" (Uil). Wiebe Keikes Epitaaf voor Pieter Mogge (overleden 1756), geplaatst in de Hervormde kerk te Dreischor. Waterverftekening. 18de eeuw. (verz. gemeente Zie rikzee). MIDDELBURG - Het Gerechtshof in Amsterdam heeft het echtpaar G. uit Middelburg - conform de eis van de procureur-generaal - veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar. Het hof acht bewezen dat de man en de vrouw in 1985 hun elf maanden oude dochtertje Corine zo danig hebben verwaarloosd dat het kind daardoor is overleden. Het hof vindt dat de ouders ernstig tekort zijn geschoten in hun ouderlij ke plichten. Tegelijkertijd kan het hen, zo motiveert het hof, slechts ver minderd worden toegerekend omdat de vrouw - die door de week op het kind moest passen - ten tijde van de gebeurtenis aan een ernstige en diep gewortelde stoornis van de persoon lijkheid leed. Inmiddels is zij samen met haar man onder professionele behande ling gesteld, waardoor het veel beter met de vrouw en het gezin gaat. Om dat een onvoorwaardelijke straf die situatie ernstig zou verstoren heeft het hof in het belang van het gezin en in het bijzonder van de kinderen, be sloten te volstaan met een voorwaar delijke straf. Het dochtertje overleed in 1985 aan ondervoeding en gebrek aan medi sche verzorging. Tijdens de behande ling van de zaak bleek dat de vader door de week op zee verbleef en in het weekeinde te kampen had met een ernstig drankprobleem. De moeder was psychisch niet tegen de situatie opgewassert. Hoewel, ze wel contact had met hulpverleners durfde ze daar ook niet over haar problemen uit te wijden, omdat ze vreesde voor rod del. Na de tragische dood van het kind werd het gezin echter wel behan deld en begeleid. Het echtpaar G. werd al eerder ver oordeeld tot onvoorwaardelijke ge vangenisstraffen door de Rotterdam se rechtbank en het hof in Den Haag, maar omdat de rechtbank in haar vonnis verkeerde artikelen had opge nomen vernietigde de Hoge Raad het arrest en verwees de zaak terug naar het hof in Amsterdam. DEN HAAG - Het stormachtige weer heeft aan het eind van de mid dag de middengolfzenders van Radio 1 en Radio 5 uit de ether geblazen. Rond half vijf zagen monteurs steek vlammen schieten uit de antennes in het zenderpark in Flevoland. Daarop werden de zenders uitgeschakeld. Door weersinvloeden en ijsafzetting bleek een isolator het te hebben bege ven, aldus een PTT-woordvoerder. Vrijdag-17 februari Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.35 uur Centennial, Amerikaanse serie gebaseerd op het gelijknamige boek van James A. Michener. Afl. 6. 16.25 uur Columbus, gevarieerd ma- fazine. 7.30 uur Journaal. 17.44 uur Klassewerk, spelprogram- ma. 18.40 uur Solo: Kan er iets goeds ko men uit Nazareth? Ooggetuigen ver tellen over gebeurtenissen die hun le ven veranderen. Afl. 7: Petrus, gespeeld door Bram van der Vlugt. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Hints, spelprogramma. 20.01 uur Volmaakte vreemden, comedy-serie. 20.26 uur Vrijdagavond met Van Wil- ligenburg. Hans van Willigenburg praat met nationale en internationale sterren uit de wereld van film, thea ter, showbusiness en televisie. 21.05 uur Matlock, Amerikaanse se rie. 21.50 uur Yes Minister, Engelse come dyserie. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Brandpunt in de markt, maandelijks economisch magazine. 23.30 uur De jacht op Eichmann (House on Garibaldi Street), Ameri kaanse speelfilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Tita Tovenaar, serie. Afl. 34 16.28 uur Suske en Wiske, serie. 16.50 uur Bassie en Adriaan en de verdwenen kroon. Afl. 7. 17.14 uur De DD show, spelprogram ma gepresenteerd door Norbert Net ten. 17.44 uur Heathcliff Co, tekenfilm serie. 18.05 uur TROS Aktua junior, actua liteitenmagazine voor de jeugd. 18.30 uur TROS Sport. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Kijk TV, populair weten schappelijk programma. 19.25 uur Kieskeurig, consumenten magazine. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Alf, Amerikaanse comedy serie. 21.00 uur Ron's Honeymoon quiz, spelprogramma gepresenteerd door Ron Brandsteden 22.30 uur Jongbloed en Joosten, As- trid Joosten en Jaap Jongbloed pre senteren nieuwshoogtepunten van de afgelopen week. 23.00 uur Simonskoop. 23.30 uur Dempsey and Makepeace, Engelse politieserie. 00.26 uur Journaal Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.00 uur Het verhaal. Les 10. 10.00 uur Nieuws uit de natuur. Les 14. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal 17.30 uur Journaal 17.44 uur Sesamstraat 18.00 uur Medelanders Nederlanders. 18.30 uur Latijn, taal en cultuur van de Romeinen. Les 12. 19.00 uur Het klokhuis. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: De Mi kado, operette. 22.41 uur Journaal 22.51 uur Gesprek met de minister president. 23.01 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltevisie 15.00 uur Home sweet home, 13- delige Australische komische serie. Afl. 13 (slot). 15.30 uur Felice. Herh. 16.05 uur Gezondheid. Herh. 16.45 uur I.Q. Herh. 17.30 uur Johan en Pirrewiet, 16- delige tekenfilmserie. Afl. 15. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 83, herh. 18.05 uur Prikballon, kleutermagazi ne. 18.20 uur Schoolslag, spplprogramma voor scholieren. 19.00 uur Uitzending door derden, programma van de Vlaams-Nationa le Omroepstichting. 19.25 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 62. 20.20 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.30 uur Rusland en de Sovjet Unie, 9-delige serie. Afl. 6. 21.45 uur Diapason, reeks over he dendaagse 'klassieke' muziek in Vlaanderen. 22.25 uur Kunst-zaken 22.30 uur Nieuws 22.45 uur Weerbericht Aansl. Paardenkoersen 22.50 uur Christabel, 4-delig Brits li terair drama van Adrian Shergold naar het boek The past is myself, van Christabel Bielenberg. 23.40 uur Coda: De albatros, van Charles Baudelaire in een vertalling van Joris Diels. BRT 2 18.45 uur Babel, tweewekelijkse nieuwsbrief voor Marokkaanse mi granten. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 680. 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Première-Filmspot, met Jo Röpcke en Roel van Bambost. Van daag: Cités-Cinés, rechtstreeks ver slag van de opening van de gelijkna mige manifestatie in het Floraliapa- leis te Gent. 21.00 uur Midnight Express, Ameri kaanse speelfilm uit 1978. ZIERIKZEE - Op zaterdag 18 en zondag 19 februari is in de Concertzaal te Zierikzee de Amerikaanse film Bright lights, big city te zien. De hoofdper soon in de film wordt gespeeld door Michael J. Fox. De film schildert het leven van de schrijver Jamie Conway. Hij kwam naar New York om het te maken als schrijver. Maar door zijn verslaving aan drank en drugs wordt hij ontsla gen bij het blad waar hij werk vond. Ook zijn vrouw Amanda heeft hem verlaten. Naar aanleiding van berichten in een roddelkrant beleeft Jamie Con way in flashbacks zijn eigen jeugd weer opnieuw. Door een toevallige ontmoeting met de nicht van zijn vriend begint er weer licht te dagen aan het eind van de tunnel van drugs en ellende waarin Jamie zich be vindt. Langzaam maar zeker ziet hïj zichzelf herboren worden. De film werd geregisseerd door James Bridges. De voorstelingen in de Concertzaal te Zierikzee beginnen op beide dagen om 20.00 uur. 57 En daar komt nu opeens in die stil le wereld van zoekende harten een jonge, frisse stem, geheel van deze wereld, van deze schone wereld. De stem past bij de bloeiende border, bij vingerhoedskruid en malva en zonne bloem. „Marijke!" roept Thea verrast met een blik op de hoek van 't huis, waar een rond en blozend gezichtje, een blonde vlecht als een kroontje om 't hoofd gewonden, langs bloeiende cle- matisranken naar haar gluurt. „Oe-oe! Mevrouw, mag ik even?" „Natuurlijk, kind, kom toch hier. Heb je een boodschap?" „Geurt", denkt Thea, „Geurt, de jongen". Maar ze Iaat eerst Marijke van wal steken. 't Kind kijkt zoekend om zich heen. „Is meneer er niet?" Met een hoofdbeweging duidt Thea op de oude man, die nog voortdom- melt. „Die?" vragen haar ogen. „Nee, menéér, u weet wel!" „Mijn man, bedoel je? Nee, die is er niet, die is druk met de molen. Hoe zo?" „O nee, niks, mevrouw; zomaar". „Ga er bij zitten, Marijke, ik vind 't echt leuk, dat je eens komt". En ze denkt: „Geurt is een soort boeman voor haar, ze wil hem niet voor de voeten lopen; de jongen heeft zijn nood bij haar geklaagd. Nou ja, als ze hem later beter leert kennen als Door M. A. M. RENES-BOLDINGH alle dingen hun normale proporties weer krijgen Marijke frommelt iets uit haar tas je en zet parmantig dat iets op de ta fel zorgvuldig in wit vloei verpakt. „We hebben jam gemaakt, moeder en ik. We wilden u ook laten proeven, 't Is kruisbessengelei. Wilt u 't wel hebben?" vraagt ze er kinderlijk ach teraan. „Maar kind, wat is dat leuk van jul lie! 't Ziet er heerlijk uit, wat een prachtige kleur, hè? Uit jullie eigen tuin?" „Zelf geplukt en zelf gemaakt", zegt Marijke trots. „Nou, dank je wel, ik ben er echt nieuwsgierig naar. Zeg, als we 't lek ker vinden, krijg ik dan 't recept?" „Ja, hoor, 't is net zo makkelijk?" Hiermee stokt 't gesprek. „Natuurlijk", denkt Thea, terwijl ze haar breiwerk weer opneemt. „Zoete camouflage voor 't geval Geurt hier ook was. Dan was 't bij de jam gebleven. Nu moet 't eigenlijke nog komen. Arme ziel, ze weet niet. hoe ze beginnen moet". „Zou Geurt de jam ook lusten?" vraagt ze ondeugend. Een diepe blos overtroeft 't gezonde rood op Marijkes wangen. „Hij is er dol op!" flapt ze er uit. „Hij heeft ons geholpen, maar hij kan er niks van. We hebben zo'n lol gehad! Eerst met plukken al en later in de keuken. Geurt wou een schort voor hebben en toen deed-ie zo gek! Moeder wist zich geen raad van 't lachen!" Een andere wereld, dat meesters- huis! Een wereld, waar je je geen raad kunt weten van 't lachen! Waarin een jong mens léven kan! Waarin Thea zelf óók zou willen leven! Lachen! Je eens geen raad meer weten van 't la chen! „Als iullie weer jam maakt, roept mij er aan ook eens bij", wil ze zeg gen. „Ik wil 't ook leren", wil ze als voorwendsel geven. Lachen, zotte pret maken! Zo jong zijn als de meestersvrouw. die zeker vijf, zes jaar ouder is dan zij. Marijke is een nakomertje. Ze houdt de woorden terug; ze ko men haar als gebedel voor. Laat Geurt vrij zijn, daar in huis; laat hij dat goede wereldje veroveren. Vrij van de molenschaduw. „En waar is Geurt nu?" vraagt Thea. „Nog bij ons, mevrouw. Daarvoor kom ik ook, om U" dat te zeggen. Geurt wil helemaal niet terug, maar dat vinden we natuurlijk onzin. Va der zegt, dat-ie hier hoort. Bij u. En bij meneer". „Je vader heeft gelijk, kind; Geurt maakt 't dubbel moeilijk, als hij weg blijft. In de eerste plaats voor hem zelf en zijn kansen. En uiteindelijk meent mijn man het toch goed met hem". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 6