9Weg Deetman weg Dit plan is ongehoord'' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag-16 februari 1989 Nr. 24492 5 Protest Protest in de straten van Zierikzee. De openbare basisschool Piggel- mee telt op dit moment twee full time leerkrachten plus een onderwij zeres die een dag per week minder werkt. „Het gaat goed zo. We kunnen de behoefte aan individueel onder wijs wel invullen". De deelname aan de protestactie blijkt dan ook vooral uit solidariteit met andere scholen te zijn. „En vanwege de bezuinigingen die steeds maar doorgaan. Elke keer wordt er weer een stukje afgeknab beld. Het is tijd dat we een krachtig nee laten horen". Het team is dan ook vol lof over het initiatief van de ou ders. „Ze hebben snel én unaniem ge reageerd op de brief die we hebben geschreven. Het is echt ongelooflijk". 'Actie Het basisonderwijs is het beu'. Dat was de aanhef van een hon derdtal pampletten dat ouders van de leerlingen van openbare basisschool De Schelphoek aan automobilisten uitdeelde. Behalve door het thuishou den van hun kinderen voerden de ou ders actie door het ophangen van twee spandoeken bij de verkeerslich ten op het kruispunt Delingsdijk/ Provinciale weg Zierikzee/Haamste de. Enkele uren lang stonden zij daar bij toerbeurt om pamfletten uit te de len aan automobilisten die moesten wachten voor het rode licht. delijk wat de consequenties zouden zijn bij het doorvoeren van de bezui nigingen. „We protesteren omdat er een keer rust moet komen in het on derwijs. Dat is wat iedereen wil. Ein delijk eens weten waar men aan toe is, zonder dat er steeds weer verande ringen worden ingevoerd vanwege be zuinigingen. Zoals het nu gaat is het heel rommelig en onoverzichtelijk. Zowel voor de kinderen als de ouders. Doordat je eikaars groepen steeds moet opvangen wordt niet een hele week met dezelfde bezetting ge werkt. De kinderen krijgen vaak ie mand anders voor de klas", aldus di recteur H. Scheurs en zijn team. Behalve door de openbare basis scholen werd gisteren ook door de Zeeuwse Dag- en Avondscholenge meenschap geprotesteerd tegen de bezuinigingsplannen van Deetman. Ruim 300 leerlingen van de ZDASG uit heel Zeeland kwamen naar Zie rikzee. Begeleid door trommelgerof- fel en luid zingend trokken zij in op tocht door de straten. De spandoeken die ze met zich meedroegen logen er niet om: „Deetman, hier klopt geen reet van. Daarom komt er keet man". Keet kwam er niet in de Vierschaar van het stadhuis waar de ZDASG- leerlingen een petitie én duizend handtekeningen aanboden aan de Zierikzeese wethouder van onder wijs, J. Groen. Maar het was wel dui delijk dat er veel verontwaardiging en emotionele geladenheid achter het protest school. „In het onderwijs worden niet zo gauw acties gehouden. Docenten heb ben het daar best moeilijk mee om dat ze vinden dat leerlingen recht hebben op les", aldus de voorzitster van de medezeggenschapsraad van de ZDASG H. Schaapman. Zij om schreef de avondscholengemeenschap als het stiefkindje van het onderwijs en uitte haar zorgen over de toe komst. Zorgen die worden veroorzaakt doordat de minister van plan is om via de zogeheten 10%-maatregel het aantal lerarenuren te beperken. Daardoor zouden minder lessen kun nen worden gegeven. En zouden de leerlingen dus minder vakken heb ben om uit te kiezen. Een ander zwaard van Damocles dat Deetman boven de ZDASG heeft gehangen is de VAVO, de wetgeving voor het vol wassenenonderwijs. „Door een ande re manier van bekostiging wordt schaalvergroting van de scholen in de hand gewerkt. Het handhaven van veel nevenvestigingen (zoals dat nu in Zeeland gebeurt) zou een (te) dure zaak worden. Hierdoor loopt de ZDASG-vestiging in Zierikzee de kans om afgestoten te worden. Wethouder Groen bevestigde dit al les. „Daarom is het goed om op dit moment al te protesteren. Te laten weten dat we dit niet zonder slag of stoot accepteren". Hij herinnerde er aan dat minister Deetman twee we ken geleden in Zierikzee heeft gezegd dat aan onderwijsvoorzieningen niet mag worden afgebroken wat in vele jaren is opgebouwd. „Daar zullen we hem aan houden". De protestacties tegen de bezuini gingen in het onderwijs zijn nog niet afgelopen. De christelijke basisscho len op Schouwen-Duiveland hebben via de regionale schoolraad gezamen lijk een brief geschreven naar het mi nisterie. Daarin spreken ze hun ver ontrusting uit over de bezuinigingen. Verder organiseren diverse christelij ke basisscholen op eigen initiatief ac ties tegen de bezuinigingen. Dat ge beurt volgens de directeur van de Christelijk Nationale School Onder de Wieken in Burgh-Haamstede, S. J. Karstens in geen enkel geval door een dag geen lessen meer te geven. „Alles wat er wordt gedaan is prima. Zolang het maar niet ten koste gaat van de leerlingen". Op de Helcherseeschool in Scharen- dijke wordt vrijdag geprotesteerd door de ramen van een van de drie schoollokalen dicht te plakken. Voor de ramen van de beide andere lokalen wordt een groot aantal silhouetten van kinderen 'bij' geplakt. Dit alles om te illustreren dat de leerlingen moeten worden verdeeld over andere klassen als hun onderwijzer moet wijken voor de bezuinigingen van de minister. Foto's Joop van Houdt Tekst: Marijke Vael 'Het onderwijs is het beu\ was de aanhef van de pamfletten die ouders uit Serooskerke uitdeelden aan de automobi listen. De Schelphoek telt 26 leerlingen en heeft twee fulltime leerkrachten plus een leerkracht voor 17 uur per week. Het was nog niet helemaal dui 'Stop de bezuinigingenvindt het onderwijsteam van de O BS De Klimop te Dreischor. SCHOUWEN-DUIVE LAND - „Je mag wel naar school komen vandaag. Maar we doen het niet", vertelden vier basisschool leerlingen die op hun rol schaatsen rondjes reden op het schoolplein van de openbare basisschool De Klimop te Dreischor. „Weg Deetman weg, maak wat voort. Weg Deetman weg, dit plan is ongehoord", zongen enkele honderden leerlingen van de Zeeuwse Dag- en Avondscholen Ge meenschap terwijl zij met spandoeken door de stra ten van Zierikzee trokken. Stil protest én luidruchtig protest tegen de bezuini gingsplannen in het onder wijs. Schouwen-Duiveland was er gisteren, woensdag, vol van. Op twaalf openba re basisscholen was het een uiterst rustige dag. De lo kalen bleven leeg. Er werd geen les gegeven omdat de ouders uit protest massaal hun kinderen thuis hiel den. In het stadhuis te Zie rikzee gaven ruim 300 leer lingen van de ZDASG met trommelgeroffel en gezang luidkeels uiting aan hun ongenoegen over de bezui nigingsplannen van minis ter Deetman. Na een reeks van jaren waarin bezuini ging op bezuiniging werd gestapeld is de maat vol bij het onderwijs. „De rek is er gewoon uit", zoals schooldirecteur R. van der Weijde uit Dreischor het uitdrukte. Die rek is niet meer bestand tegen het plan van minister Deetman om dit jaar opnieuw 50 miljoen te bezui nigen op de formatieplaatsen op klei ne basisscholen (de hoeveelheid uren die leerkrachten mogen lesgeven). „Het is een waardeloze maatregel die gewoon niet door mag gaan", aldus Van der Weijde. Haar school, de openbare basis school De Klimop in Dreischor was een van de twaalf openbare basis scholen op Schouwen-Duiveland én de 120 in heel Zeeland waar gisteren geen les werd gegeven omdat de ou ders hun kinderen thuishielden. „Wij zijn er wel, maar we hebben geen kin deren", vertelden de vier leerkrach ten van De Klimop die de vrije och- *tend gebruikten om kasten op te ruimen en een teamvergadering te houden. De school telt 66 leerlingen die zijn verdeeld over vier leerkrachten. Een van hen heeft geen volledige baan maar werkt acht/tiende deel van de tijd. Ofwel 0,8 formatieplaats zoals het in vakjargon heet. „Als de bezui nigingen die Deetman voorstelt door gaan wordt dat teruggebracht tot 0,4 formatieplaats", aldus Van der Weij de. „Dan moeten de kinderen uit de klas van mijn collega D. Geluk een dag per week worden verdeeld over de andere klassen". Een ongewenste situatie op zo'n kleine school, zo blijkt uit de reacties van haar collega's. „Ik voel me nu al net zo'n vliegende keep", aldus A. van Oeveren-de Wit. „Je hebt niet alleen kinderen van drie verschillende leer jaren in je klas. Maar die zijn onder ling ook weer verdeeld in kleine groe pen al naar gelang het niveau dat ze hebben. En daar komt nog bij dat de kinderen tegenwoordig dikwijls meer aandacht vragen vanwege fami lie-omstandigheden. Er zijn bijvoor beeld veel meer gebroken gezinnen". „Ik ben een voorstander van indivi dueel onderwijs naar aanleg en tem po. Maar dat lukt niet met steeds minder leerkrachten. Want de taak- omvang is door dat individueel on derwijs steeds groter geworden. Als die bezuinigingsmaatregel doorgaat krijgen we op vrijdagmiddag weer een groep erbij. Er is overleg nodig om die kinderen goed te kunnen op vangen. Dat vraagt allemaal tijd die ten koste gaat van de aandacht die aan de leerlingen kan worden be steed. Nee, het is een waardeloze maatregel die gewoon niet door mag gaan". Behalve in Dreischor namen ook ouders in Noordgouwe, Brouwersha ven, Oosterland, Sirjansland, Renes- se, Burgh-Haamstede, Noordwelle, Serooskerke, Ellemeet en Kerkwerve het initiatief om hun kinderen uit protest een dag thuis te houden van de openbare basisschool. In Zierikzee was dat het geval bij de leerlingen van de Theo Thijssenschool. Het pro test had een massaal karakter. Alleen in Oosterland, Noordwelle en Burgh- Haamstede werden respectievelijk twee, twee en drie kinderen door hun ouders naar school gestuurd. Bij de openbare basisscholen te Nieuwer- kerk, Ouwerkerk, Zierikzee (behalve de Theo Thijssenschool) en Bruinisse werd wel les gegeven. Deze scholen gaven op een andere manier uiting aan hun protest. In Bruinisse bijvoor beeld boden de openbare basisschool de Meerpaal en de Christelijke basis school samen een petitie aan op het gemeentehuis. Hierin liet bijna 100 procent van de ouders weten ernstig protest aan te tekenen tegen de voor genomen bezuinigingsmaatregelen. Maar voor de leerkrachten van de meeste openbare basisscholen uit de regio was het een zeer rustige dag. „We hebben nog geen enkel kind ge zien en eigenlijk hadden we dat ook niet verwacht", aldus het onder legd onder de kleine scholen. Hij vindt dat de scholen het met minder leerkrachten moeten doen'. Uit een toelichting van schooldirecteur Joop Goedhart blijkt dat dat voor de Theo Thijssenschool zou betekenen dat één van de leerkrachten één dag per week minder zou mogen gaan werken. Behalve de nadelen die daar voor de leerlingen aankleven vindt Goed hart het nadeel van de bezuinigingen dat ze het image van het beroep on derwijzer aantasten. „Het vak wordt steeds minder populair. Het is schrik barend om te horen hoe weinig animo er nog is om een opleiding aan een Pa bo (Pedagogische Academie Basis Onderwijs) te volgen. Er zijn klassen Lege lokalen in de OBS te Sirjansland. wijsteam van de school in Sirjans land. Zij bleken volledig achter de ac tie van de ouders te staan. „Voor onze school zou de nieuwe bezuiniging be tekenen dat we van 2,4 terug moeten naar twee leerkrachten of 2,2 leer kracht", aldus directeur Gerard Oele. „We hebben nu al, afhankelijk van het rooster, elk vier groepen kinde ren in de klas. Dat betekent ook vier keer lesvoorbereiding, vier keer iets uitleggen en vaker inspelen op de be hoefte aan individuele aandacht. Met hard werken lukt dat. Maar je kunt toch niet voor honderd procent vol doen aan de eisen die in de wet wor den gesteld. En als er nog verder wordt bezuinigd gaat dat helemaal niet meer. Want dan moet je meerdere keren per week nog extra groepen leerlingen opvangen. We hebben ook nog de kleliters en de groepen die apart les moeten hebben". waar nog maar 25 leerlingen in zit ten. Dat is een aanbod van niks. Daarmee komen we over een paar, jaar gigantisch in de problemen. Er' schijnt nu al een tekort aan onderwij zers te zijn in de grote steden". Goedhart vindt de protestacties te recht en ook heel bijzonder. „Wij zijn in het onderwijs niet van die barricade-figuren. We zijn over het al gemeen heel plichtsgetrouw. Je laat niet zomaar een groep kinderen in de steek". Goedhart is daarom blij dat de ouders zelf het initiatief hebben genomen om hun kinderen thuis te houden. „Ik had het liefste gehad dat alle scholen op Schouwen-Duiveland hadden meegedaan. Ook de christe lijke basisscholen. In zo'n protest moet je solidair zijn. En bloc naar vo ren treden om te laten zien dat het de verkeerde kant op gaat in het onder wijs". 'Ook deze school staat op springen', staat op een poster die op de deur van de Theo Thijssenschool te Zierikzee hangt. 'De minister heeft een bom ge Ook bij de openbare basisschool Piggelmee te Kerkwerve werden gis teren andere bezigheden gezocht door het onderwijzend personeel. „We wer ken aan het schoolwerkplan en we houden een teamvergadering". Slechts twee van de 26 leerlingen kwamen naar school. „En dan alleen nog omdat hun ouders moesten wer ken", aldus waarnemend directeur I. G. J. Geschiere. niet Utptgcm tee. tmn fpmt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5