Zeelandia neemt prijs kalender in ontvangst Plannen om in Kerkwerve een dorpsraad in te stellen Ibsen's Spoken in Zierikzee 4 Opdrachtgever en ontwerpster voor de in de prijzen gevallen kalender. (Foto: Dirk Epke). Drukwerk Lakenman en Ochtman ZIERIKZEE - Tijdens een feestelijke bijeenkomst in Baarn heeft Zeelandia- directeur H. J. Doeleman de derde prijs in ontvangst genomen van de landelijke grafische wedstrijd, waarbij de uitgave van relatie-kalenders centraal staat. De betrekkelijke nieuwkomer in de grafische competitie scoort hiermee voor het tweede achtereenvolgende jaar. In 1988 kreeg het bedrijf de tweede prijs. De wedstrijd wordt uitgeschre ven door het grafisch vakblad Graficus en heeft zich in de afgelo pen zes jaar weten te ontwikkelen tot één van de grotere wedstrijden met een landelijk karakter. Een deskundige jury heeft dit jaar honderd relatiekalenders ter be oordeling voorgeschoteld gekre gen. Over de gehele linie was het niveau van de inzendingen te leurstellend. Desalniettemin be staat er groot enthousiasme over de drie winnaars. De kalender van Zeelandia, die als thema Brood en energie heeft meegekregen is ontworpen door grafisch ontwerpster Carla War- merdam-Beeres. Zij laat na afloop weten de samenwerking met Zee landia zeer op prijs te hebben ge steld. Evenals vorig jaar heeft Zeelandia de ontwerpster zo vrij mogelijk gelaten. Publiek Hierdoor is een produkt tot stand gekomen, dat niet per defi nitie door het grote publiek op handen zal worden gedragen. En juist dat gewaagde element in de kalender van Zeelandia werd dooi de jury zeer gewaardeerd. Op de kalenderbladen wordt steeds een sport geassocieerd met een pro dukt van het bedrijf. De kalender is gedrukt door drukkerij Lakenman en Ochtman te Zierikzee, die evenals Zeelandia met een delegatie present was in Baarn. Een belangrijk deel van het fotowerk komt van de in Oos- terland woonachtige fotograaf Ben Seelt. Winnaar van de wed strijd is geworden drukkerij Mart Spruijt uit Amsterdam. Met een zogenasamde Erotica-kalender oogstte Spruijt veel lof van de ju ry. 'Er zouden ook wat nuchtere Zeeuwen in moeten zitten die weten hoe het in een dorp toegaat KERKWERVE - Er bestaan plannen om in de kern Kerkwerve een dorpsraad in te stellen. Een groep men sen die zich inzet om de dorpsintegratie, de eenheid on der de bevolking te stimuleren. Dat zou kunnen door de ideëën die onder de bevolking leven uit te werken en te realiseren. En door een bemiddelende rol te spelen bij problemen die dorpsbewoners naar voren brengen. Het instellen van een dorpsraad staat hoog 'op het prioritei tenlijstje van de werkgroep Dorpsplan Kerkwerve. De "werkgroep die aan het onderzoeken is welke voorzienin gen wenselijk zijn om de leefbaarheid van Kerkwerve verder te bevorderen. Op donderdag 2 maart worden de dorpsbewoners via een hoorzitting in dorpshuis 't Zuud- ènde geïnformeerd over de diverse plannen die men hier voor heeft. Een van de dorpsbewoners die zit ting heeft in de werkgroep Dorpsplan Kerkwerve is mevrouw M. Lemsom- van Gelderen. Zij is van mening dat het een goede zaak zou zijn als er in Kerkwerve een dorpsraad zou ko men. ,,Als de mensen met problemen of vragen zitten betreffende het wo nen in het dorp of de leefbaarheid kunnen ze daarmee bij een dorpsraad terecht. Dat doet men wellicht ge makkelijker dan direct naar de ge meente te stappen. De drempel is minder groot. En de mensen staan wat sterker als ze de dorpsraad als bemiddelingsorgaan achter zich heb ben". Kerkklok De dorpsraad zou volgens mevrouw Lemsom ook kunnen bemiddelen bij kleine probleempjes die de dorpsbe woners onderling hebben. ,,Er zijn bijvoorbeeld op dit moment mensen die last hebben van de christelijke kerkklok die naar hun mening over dag wel erg lang luidt. Als ze nacht dienst hebben gehad kunnen ze er overdag niet van slapen. De dorps raad zou in dat soort dingen kunnen bemiddelen". Een andere taak van de dorpsraad zou het opvangen van nieuwe bewo ners zijn. ,,Die mensen voelen zich meer geaccepteerd als ze merken dat ze welkom zijn in het dorp. We kun nen de gemeente ook stimuleren om in Kerkwerve meer koopwoningen te plannen. Zodat jonge gezinnen niet zo snel weer vertrekken omdat ze el ders een huis kopen. Verder kan de dorpsraad de belangstelling peilen als mensen met het idee komen wat vhiiëüws tê willen opstarten. Een kla- verjasavond- bijvoorbeeld. Of de dorpsraad kan de mensen stimuleren om de straten te versieren met Ko ninginnedag". De dorpsraad zou vol gens mevrouw Lemsom moeten wor den samengesteld uit dorpsbewo ners. ,,En er moet so-wie-so ook ie mand uit de gemeente inzitten". Uit een telefonische steekproef on der een aantal dorpsbewoners uit Kerkwerve blijkt dat de meningen over het instellen van een dorpsraad verschillend zijn. ,,Ik denk dat het wel nodig is. Want de contacten die ik met de dorpsbewoners heb zijn ge ring", aldus de 63-jarige J. M. Fonteij- ne. ,,Als je hier piet tot een kerkge meenschap behoort kom je er niet zo gemakkelijk tussen. De mensen zijn wel bereid tot een praatje op straat. Maar verdere contacten, nee. Het zou prettig zijn als door de dorpsraad een grotere eenheid in het dorp zou ko men". Fonteijne heeft ook al een tip voor de dorpsraad. ,,Ze zouden eens moeten proberen of het mogelijk is om aan elke trottoirhoek een schuine band te maken. Zodat het voor invali den gemakkelijker is om op en af de stoep te rijden". ,,Een dorpsraad, dat lijkt me een goed idee", vindt de 33-jarige me vrouw M. Kleppe die sinds acht jaar in Kerkwerve woont. Vooral vanwege het opvangen van nieuwe bewoners. ,,Als buitenstaander kom je vreemd terecht in zo'n dorp. Je maakt niet zo gemakkelijk contact. Ik kwam zelf pas na een paar jaar tot de ontdek king dat er die en die clubs waren". ,,Het zou wel goed zijn als er wat meer leven in de brouwerij zou ko men. Want zoveel is hier niet te doen", vindt mevrouw Magito. Zij woont een half jaar in Kerkwerve en gaat weer verhuizen omdat de over-, gang van een grote stad naar een dorp te groot was. De 67-jarige heer W. H. Ooms woont al 30 jaar in Kerk werve. Hij ziet een dorpsraad niet zo zitten. „Kerkwerve is maar een klein dorpje. Er zijn hier al veel verenigin gen en dan zou er weer wat bij ko men. Dat is niet nodig. Wat die dorpsraad wil doen, kunnen de be staande verenigingen ook wel". „Een goed idee. Vooral dat die dorpsraad ook problemen wil aan pakken. Want daar ga je zelf toch niet zo gemakkelijk mee naar de gemeen te", aldus de 31-jarige mevrouw J. Pannekoek. Zij woont sinds twee jaar in Kerkwerve en vindt het een heer lijk, rustig dorp. „Voor mij hoeft er niet zoveel te doen te zijn. Maar mis schien kan zo'n dorpsraad wat meer activiteiten voor de jeugd organise ren". Geen kwaad „Voor mijzelf hoeft het niet. Maar kwaad kan het niet als er zo'n dorps raad zou komen", aldus de 41-jarige mevrouw F. van Breen-Wessel. Zij woont 14 jaar in Kerkwerve en ziet de kloof tussen de authentieke inwoners van het dorp en de nieuwkomers als een van de belangrijkste problemen waaraan wat zou moeten gebeuren. „Maar ik weet niet of zo'n dorpsraad dat zou kunnen doen. Ik denk dat zo iets vooral vanuit de mensen zelf moet komen". „Het lijkt me best wel een goede zaak zo'n dorpsraad. Maar dan zou den er ook wat nuchtere Zeeuwen in moeten zitten die weten hoe het in zo'n dorp toegaat. De dorpsraad moet een goede afspiegeling zijn van de dorpsbevolking waarin dus zowel nieuwe als autochtone bewoners zit ten", aldus Henk Kesteloo. Momen teel woonachtig in Brouwershaven, maar nog steeds actief én bekend in zijn geboortedorp. Het idee van een dorpsraad spreekt de onderwijzer vooral aan vanwege het opvangen van nieuwe inwoners. „Dat is een goede zaak. We doen het al jaren met nieuwe kerkleden en de reacties zijn heel positief. Het zou goed zijn als al le nieuwe inwoners werden opgevan gen". Het instellen van een dorpsraad mag niet buitensporig veel geld kos ten vindt Henk Kesteloo. Maar als de raad er zou komen heeft hij direct al twee problemen waarmee ze aan de slag kunnen. „Proberen te bereiken dat er verkeersdrempels worden ge legd in de doorgaande weg door het dorp, de route Weelweg/Kerk weg. Want daar wordt veel te hard gere den. En de aanpak van de honden poep. Want- Kerkwerve is echt een vies dorp geworden wat dat betreft". ZIERIKZEE Rode Kruis Met ingang van 1 februari is P. G. M. van Even uit Boskoop benoemd tot provinciaal commandant Rode Kruis Korps in Zeeland. Van Even is tot 1 mei brigade-generaal bij het Na tionaal Territoriaal Commando in Gouda, waarna hij met pensioen gaat. Het provinciaal commando is belast met de voorbereiding, instand houding, het beleid en de kwaiteits- bewaking 'van de hulpverlening op provinciaal niveau. Daarnaast heeft het korps een coördinerende taak bij een aantal medische activiteiten. In Zeeland worden alle werkzaamheden door het Rode Kruis Korps verricht door ongeveer 950 vrijwilligers, ver deeld over 23 colonnes en detache menten. Zangdienst Zondag 19 februari is er in de Ne derlandse Hervormde kerk te Zierik zee (de Gasthuiskerk) de eerste in 1989 te houden zangdienst. Een en an der begint om 18.30 uur. Omdat deze diensten goed bezocht worden en er vraag is naar meer diensten, worden er dit jaar vier gehouden. In deze diensten worden psalmen, oude ge zangen en bekende liederen gezon gen. In de dienst van zondag treedt het Hervormd Kerkkoor onder lei ding van Willie Bil op, drie blok- fluitspeelstèrs en de organist Mar van der Veer. De meditatie wordt ver zorgd door ds N. de Boo. ZWN-blad De nv Streekvervoer Zuid-West-Ne derland heeft het eerste nummer van haar bedrijfsblad uitgegeven. Het is de bedoeling, dat het blad vijf keer per jaar verschijnt. In het blad staan tal van wetenswaardigheden voor het personeel. NCVB De bijeenkomst voor ouderen van de NCVB is woensdag 22 februari in het Hervormd kerkcentrum te Zierik zee. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. CPB De afdeling Schouwen-Duiveland van de Christelijke Plattelandsvrou wen Bond (CPB) houdt woensdag 22 februari haar jaarvergadering in de zaal van de Gereformeerde kerk te Zierikzee. Tijdens de bijeenkomst, die om 19.45 uur begint, wordt af scheid genorhen van notuliste L. Kort-Uyl en na de pauze spreekt Co- by Sandee over exotische vruchten. Ze zal er ook enkele bereiden. RENESSE Ledenvergadering Muziekvereniging Luctor et Emer- go houdt vrijdag 17 februari om 20.00 uur haar ledenvergadering in het dorpshuis in Renesse. Naast jaar verslag en financieel verslag komt een bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend zijn A. J. Padmos (herkies baar) en H. van Sonsbeek (niet her kiesbaar). Het is verder de bedoeling dat op de vergadering de contributie wordt vastgesteld en er een nieuwe instructeur voor de drumband wordt aangesteld. Oranjevereniging De Oranjevereniging Juliana houdt maandagavond 20 februari de jaar lijkse ledenvergadering. De vergade ring wordt gehouden in het Wapen van Renesse en begint om 20.00 uur. Op deze avond wordt in grote lijnen het programma voor de komende Ko ninginnedag vastgesteld. BROUWERSHAVEN Concert kamerorkest Vrijdag 17 februari geeft kameror kest De Drieklank een concert in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Dit op initiatief van De Roode Lelie. De Drieklank staat garant voor een goed verzorgde, gevarieerde avond met muziek waarbij een beetje swing niet uit de weg gegaan wordt. Het ka merorkest onder leiding van dirigent Henk van Dijk treedt op samen met het kamerorkest KSO uit Den Haag. Solisten zijn Herma van Houten (pia no) en Gerard van Son (klarinet). Voor muzikale intermezzo zorgt fluit- ensemble The Swinging Whistiers. Het programma omvat werk van Beethoven, Bizet, Handel, Schubert en Hayden en begint om 20.00 uur. NOORDGOUtVE Bijeenkomst RAK Woensdag 22 februari houdt de Re gionale Agrarische Kommissie een informatie-avond over bloemen en potplanten in de kas. De avond wordt gehouden in café Van der Weijde in Noordgouwe en begint om 19.45. Het is vooral de bedoeling dat agrarisch geïnteresseerde vrouwen naar de bij eenkomst komen. De avond wordt verzorgd door twee medewerkers van het Consulentschap in Barendrccht. M. van de Plas vertelt een en ander over potplanten terwijl mevrouw E. Klein haar verhaal doet over bloe men. Aan de orde komen de marktsi tuatie, toekomstverwachting, kassen bouw en saldo's. NOORDGOUWE/KERKWERVE Con Amore Muziekvereniging Con Amore uit Noordgouwe verzorgt zaterdag 25 fe bruari een uitvoering in het dorps huis in Noordgouwe en op zaterdag 11 maart in het doroshuis in Kerkwerve. Beide uitvoeringen beginnen om 19.30 uur. Na opening door voorzitter A. Heijboer staat de Serenata op het programma, gevolgd door het koraal Hyfrydol, Requiem, en Semper Fide- lis. Een aantal leerlingen brengt on der leiding van A. C. Clarisse vervol gens Fantasie Pastorale, Valse d'un Soire, Begin the beguine en Drum breaks ten gehore. Tijdens de pauze is er een enveloppenverloting en na de pauze wordt De Lellebellen opge voerd. Het stuk handelt over een theaterbureau waar op zekere dag een deftig heer aanklopt. Voor een auditie denkt men... Er is bal na met medewerking van het Schelde Trio. DREISCHOR Toneel voor ouderen Overmorgen, op zaterdag 18 februa ri en op donderdag 2 maart, wordt op initiatief van de VOO (Vereniging Openbaar Onderwijs) een toneeluit voering verzorgd voor alle ouderen op Schouwen-Duiveland. De VOO heeft de ouderen van de diverse be- jaardensosen op het eiland uitgeno digd, maar ook ouderen die geen be- jaardcnsosen bezoeken zijn welkom bij de toneeluitvoeringen. Zaterdag is de voorstelling in de Oosterhof te Oosterland om 14.00 uur. Op donder dag 2 maart spelen de tonelisten van de VOO in het Tbnnenmagazijn in Brouwershaven. Deze voorstelling begint om 19.30 uur. Ouderen die de uitvoeringen willen bezoeken wordt verzocht dit even te melden via tele foonnummer 01112-1509. GOES Vrijbuiter Op het pleintje in de Bocht van Guinee te Goes is zaterdag 10 juni weer het bekende Vrijbuiterfestival. Het comité is al volop aan de voorbe reidingen bezig en dat dit jaar voor de vijfde keer. Iedereen die wil optre den dient zich tijdig aan te melden. Alle muziekstijlen zijn toegestaan. Opgave dient te geschieden voor 10 april en voor informatie kan gebeld worden met 01100-14743 of 01100- 16106. Jaarvergadering Zang en Kleur Vrijdag 24 februari houdt Vogel vereniging Zang en Kleur haar jaar vergadering in Zierikzee. De vergade ring wordt gehouden in het Huis van Nassau en begint om 20.00 uur. Collecte De geldinzameling ten bate van de Zonnebloem heeft in Zierikzee 3086,60 gulden opgebracht. De orga nisatie bedankt zowel de collectanten als de gevers. BURGH-HAAMSTEDE Toneel Voor de laatste keer dit seizoen speelt de Amateur Comedie Zierik zee (ACZ) het blijspel Een man van adel. Zaterdag om 20.00 uur in Dorps-' huis De Schutse in Burgh-Haamste- de. Een man van adel is een vrolijk blijspel, geschreven door de beroem de Engelse schrijver William Somer set Maugham. Hij was van rijke af komst en in zijn stukken steekt hij graag de draak met zijn eigen milieu. Het verhaal speelt in Frankrijk in de tweede helft van de vorige eeuw. De familie Proudfoot geniet in een villa aan zee in Boulogne sur Mer van een rustige vakantie. Zij zijn in gezel schap van hun nichtjes Marion en Lu cy. De villa wordt echter belaagd door een zeer vasthoudende Spaanse heer, die het voorzien heeft op het hart van Marion. Door zijn hardnek kigheid ontstaat een reeks van ver warringen en misverstanden, die de hele familie in rep en roer brengt. HAAMSTEDE Oliebollen In de krant van dinsdag is abusie velijk vermeld, dat de oliebollenactie van de Nederlandse Hervormde Kerk in Haamstede zaterdag 28 februari is. Dit moet zijn zaterdag 18 februari. ZIERIKZEE - Zaterdag 25 februari waren er spoken rond in Zierikzee. Om precies te zien op het toneel van de Zierik- zeese Concertzaal. Ellen Vogel. Hidde Maas, Frans Vorstman. Cor van Rijn en Marianne Vloetgraven vertolken het stuk Spoken van Hendrik Ibsen. Het stuk is sinds 1975 niet meer opgevoerd in Nederland. Spoken beschrijft een vrouw die haar man verlaat, door de dominee wordt overgehaald om weer terug te gaan, waarna zij het leven schenkt aan een zoon die zijn vader's syfilis erft. Na jaren afwezigheid komt de zoon weer terug in huis en in één nacht wordt de gruwelijkheid van het familiedrama laag voor laag ontmanteld. Tot het publiek mét de moeder voor de laatste en cruciale vraag geplaatst wordt: mag een moeder haar ongeneeslijk zieke kmd de fatale dosis toedienen? Spoken braeht bij zijn verschijning in 1881 al een rel teweeg en Ibsen kreeg een golf van kritiek over zich heen. Het stuk zou 'immoreel' zijn en het duurde dan ook een tijd voor het stuk in Noorwegen te zien was. Sindsdien is deze klassieker niet meer weg te denken van het wereldrepertoire. De voorstelling begint om 20.00 uur en staat onder auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4