streeknieuws Onderzoek naar mogelijk vervuilde grond is nodig Afscheid van C. Bij de Vaate als voorzitter bestuur De Zuidhoek Overlast bruine rat neemt toe in regio Commissie boomt over gebruik van hardhout restanten verkoop Perzische tapijten MEKKA Insluiper in school Zierikzee Aanrijding op Zierikzees kruispunt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 februari 1989 Nr. 24492 3 Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs nieuwe voorzitter bestuur werkvoorzieningsschap ZIERIKZEE - Burgemeester mr. J. J. P. M, Asselbergs van Zierikzee wordt de nieuwe voorzitter van het bestuur van werkvoorzieningsschap De Zuidhoek. Dat werd gis teren, woensdag, bekend gemaakt op een bijeenkomst ter gelegenheid van het afscheid van C. Bij de Vaate. Bij de Vaate moet om gezondheidsredenen stoppen met zijn werk in het bestuur van De Zuidhoek. Uiteraard kwam het zelfstandig voortbestaan van het schap ter sprake bij het afscheid. Bij de Vaate: „Dit is al de derde aanslag op de zelfstandigheid van De Zuidhoek. Een belangrijk ar gument voor het zelfstandig voortbestaan van de Zuid hoek is dat het een goed functionerend bedrijf is". is op zelfstandig voortbestaan. Hij te kende daarbij wel aan dat doelmatig heid in dit opzicht een sleutelwoord dient te zijn voor het schap. ,,Het werkvoorzieningsschap moet met haar tijd meegaan", aldus De Groot. Namens het Orgaan van Overleg Bewondering Vervolgens betrad bedrijfsleider J. Groen het spreekgestoelte. Evenals u behoor ik tot de oude garde. Ik heb in mijn tijd hier al drie voorzitters versleten", aldus Groen. ,,We hebben in al die tijd heel wat afgediscus- Tenslotte voerde de scheidende voorzitter zelf het woord. ,,Ik vind het jammer dat ik mijn periode hier niet kan uitdienen", aldus Bij de Vaa te. Hij reageerde op de woorden van Groen met de opmerking dat hij wei eens rood aanloopt als hij boos wordt. „Terwijl dat eigenlijk tegen Scheidend Zuidhfoek-voorzitter Bij de Vaate. (Foto: Joop van Houdt). Tijdens een bijeenkomst in de kan tine van De Zuidhoek werd Bij de Vaate toegesproken door een viertal sprekers. Burgemeester C. Slabbe koorn van Brouwershaven beet het spits af. Hij dook allereerst in de ge schiedenis en memoreerde dat Bij de Vaate precies 18 jaar geleden, op 15 fe bruari 1971, zijn intrede deed in het bestuur van het werkvoorzienings schap. Al snel werd Bij de Vaate voor zitter van het bestuur. Veranderd ,,In die 18 jaar heb je heel wat zien veranderen", aldus Slabbekoorn. „Daar zaten goede veranderingen bij, maar ook slechte". Na een opsom ming van de functies van Bij de Vaate stelde Slabbekoorn vast dat Bij de Vaate een behoorlijke staat van dienst toegedicht kan worden. ,,Je was altijd nauw bij het werk betrok ken". Volgens Slabbekoorn is het bestu ren van een werkvoorzieningsschap als De Zuidhoek niet altijd een even makkelijke en prettige taak. Hij noemde in dat verband de moeite die men zich herhaaldelijk heeft ge troost om tot een andere functie classificatie te komen. Maar steeds weer stootte men de neus bij de provincie, zo bleek uit het verhaal van Slabbekoorn. Hij stelde dat het zelfstandig voortbestaan van De Zuidhoek een heel belangrijke kwestie is. ,,Ook voor de gemeenten. Zij kunnen bij een zelfstandig voort- Advertentie A.s. vrijdag en zaterdag, slechts 2 dag en van 11.00-16.00 uur nog diverse maten en soorten. Nu grootste kortingen. Alles moet weg. leder tapijt met certificaat. Visstraat 8, Zierikzee, tel. 01110-16149 ZIERIKZEE - Gisteren, op de dag dat de Dag- en Avond Scholen Ge meenschap een optocht hield door de straten van Zierikzee om te proteste ren tegen de bezuinigingen in het on derwijs, kwam in het schoolgebouw aan de Manhuisstraat ongewenst be zoek binnen. Om ongeveer half twee liep een in sluiper de school in en maakte zich meester van een cassetterecorder en een versterker. Een werkster zag hoe de man de geluidsapparatuur ver borg onder een auto die buiten gepar keerd stond. Zij belde de politie. Die kon de dief aanhouden. Het bleek R. R. E. uit Rotterdam te zijn, een goede bekende van de politie. De man zit momenteel nog vast in het politiebu reau te Zierikzee. bestaan van De Zuidhoek meepraten over de plaatsing van mensen in het bedrijf. Juist voor die groep die het nodig heeft". Voldoening „Het werk in het bestuur van De Zuidhoek geeft veel voldoening. Daarom zie je ook maar weinig muta ties in het bestuur", stelde Slabbe koorn. ,,Als gezond mens is het je plicht om iets te doen voor andere mensen", aldus Slabbekoorn, daarbij vaststellend dat deze drijfveer zeker van toepassing is op Bij de Vaate. Uit handen van Slabbekoorn mocht Bij de Vaate een envelop met inhoud ontvangen. ,,Maar dat moet je niet beschouwen als een vergoe ding voor alle uren die je je voor de Zuidhoek hebt ingezet". ,,Ik ben blij dat ik een redelijk op timistisch verhaal kan houden", al dus P. J. de Groot, directeur van het werkvoorzieningschap in zijn toe spraak tot Bij de Vaate. ,,Er is volop werk en ook tegen aanvaardbare op brengsten. En zelf ons zorgenkindje, de cultuur-technische dienst, kan voorlopig weer doorgaan dankzij een order van de gemeente Brouwersha ven". Vertrouwen De Groot toonde zich vol vertrou wen over de toekomst van De Zuid hoek en stelde dat er een goede kans Zoals bekend wordt het complex aan de Manhuisstraat, waarin mo menteel de Zeeuwse Dag en Avond scholen Gemeenschap en het Vrou wenontmoetingscentrum zijn gehuis vest binnen afzienbare tijd aan de ge meente overgedragen. Momenteel on derhandelt de gemeente met het rijk (het gebouw wordt beheerd door de rijksdienst der domeinen) over de voorwaarden tot overdracht. Lek Ondertussen is bij de gemeente een tip binnen gekomen dat de grond on der het gebouw vervuild zou zijn ten gevolge van een lek in een olievat. Om na te gaan of die tip juist is en om te voorkomen dat de gemeente ach teraf wordt geconfronteerd met bo demvervuiling wil het college een on- (OVO) werd het woord gevoerd door voorzitter M. Krijger. Hij stelde dat het OVO, opgericht in 1969, zich ont wikkeld heeft tot een volwaardige gesprekspartner van bestuur en di rectie. „Eerlijk is eerlijk. Ik moet erbij derzoek instellen, dat zo'n vierdui zend gulden gaat kosten. Moeilijk te verteren zaak Dat de gemeente dit onderzoek moet bekostigen was voor de liberaal Geleijnse een moeilijk te verteren zaak. De VVD-er had er met name moeite mee dat de gemeente opdraait voor de kosten die wegens onacht zaamheid van een ander zijn ont staan. ,,Ik vind het een vreemde zaak dat de gemeente het voortouw moet nemen, wanneer iemand in gebreke blijft". Geleijnse vroeg zich dan ook af of er mogelijkheden zijn om een soort verontreinigingsbeding in de overdrachtsvoorwaarden in te bou wen. Een juridische onmogelijkheid, zo bleek uit de woorden van de wet houder, omdat het hier gemeente grond betreft. Nodig Volgens gemeentesecretaris A. G. Izeboud valt aan een onderzoek niet te ontkomen. ,,Dit onderzoek is hoe dan ook nodig. Ook als je het nog even uitstelt totdat het gebouw eigen dom van de gemeente is". Om die re den vond de gemeentesecretaris het logischer om het onderzoek nu uit te voeren omdat in geval van vervui ling, eventuele kosten van invloed kunnen zijn op de onderhandelingen. De bezwaren van Geleijnse weerhiel den hem echter niet om in te stemmen ZIERIKZEE - Op het onoverzichte lijke kruispunt D'Aillystraat/Slab- berswerf in Zierikzee botsten woens dag twee personenauto's op elkaar. Dat gebeurde om ongeveer 18.45 uur. M. V. uit Emmen reed met zijn personenauto over de Slabberswerf. Bij het kruispunt zou hij hebben ver zuimd om voorrang te geven aan A. J- M. uit Zierikzee die met een perso nenauto vanuit dc D' Aillystraat in de richting P. D. dc Vosstraat reed. Er volgde een aanrijding waarbij beide auto's aan de voorzijde beschadigd werden. Niemand werd verwond. zeggen dat u niet altijd even makke lijk was om mee te werken, maar we hopen toch dat uw opvolger de lijn die u volgde voort zal zetten", aldus Krijger. Hij omschreef Bij de Vaate als een trouw bezoeker van de perso- neelsavonden van De Zuidhoek en koppelde daar een uitnodiging aan vast voor de komende personeeis- avond. ,,Dan kunnen wij met alle WSW-werknemers afscheid van u ne men". sieerd en je hebt weieens tegen mij gezegd dat ik ooit nog weieens van politiek nest zou veranderen. Maar dat is nooit gebeurd". Groen zei veel bewondering te heb ben voor het bestuur van het schap. „Bewondering om het geduld van het met een bedrag van vierduizend gul den dat voor dit onderzoek nodig is. Meer geld Meer geld is nodig voor de riolering van de Scheepstimmerdijk en de ge plande werkzaamheden aan de En gelse Kade/Vissersdijk. Dit moet voor 1992 zijn gerealiseerd. Voor het aansluiten van de panden aan de zuidzijde van de Scheepstimmerdijk moet eerst een onderzoek naar de technisch en financieel meest verant woorde oplossing worden gedaan. Dit onderzoek gaat naar wordt aan genomen ruim 35 mille kosten. Een bedrag dat bij de commissie geen be zwaren opleverde, gezien de nood zaak om in de toekomst te voorko men dat de havens worden verontrei nigd. bestuur en de manier waarop we steeds weer oplossingen gevonden hebben". „We hebben een goed bedrijf opge bouwd en met bescheiden middelen toch altijd goede resultaten bereikt. En de belangen van het WSW-perso- neel hebben altijd aandacht gehad. We moeten gewoon doorgaan, wel licht met nog wat extra inzet", aldus Groen. mijn principes is". Bij de Vaate nam de gelegenheid te baat om het belang van het zelfstandig voortbestaan van het werkvoorzieningsschap nog eens extra te onderstrepen. „En ik hoop dat de heer Asselbergs in dezelfde prettige sfeer daaraan verder kan werken". Wel gaf Geleijnse opnieuw te ken nen het geschatte bedrag voor het on derzoeken van één woning (circa vijf honderd gulden) wel hoog te vinden. Voordat dit onderzoek van start gaat zal er, zo verklaarde directeur ge meentewerken D. D. J. van der Poel nog een hoorzitting voor de bewoners worden belegd. Opknappen kademuren Met de werkzaamheden aan de En gelse Kade wordt naar verwacht dit najaar begonnen, zodat de financie ring kan overlopen in '90. Die eerste fase betreft het opknappen van de ka demuren aan de Engelse Kade. In een latere fase komt de Visserskade aan de beurt. Met deze werkzaamheden is een bedrag van ruim een miljoen gul den gemoeid, waarvan het overgrote deel 975.000,-) nu reeds aanwezig is en er voor het resterende bedrag van 135.000 gulden nog een dekking moet worden gevonden. De commissie had geen bezwaren tegen deze opzet, waardoor eerder dan aanvankelijk was gepland kan worden begonnen met de werkzaamheden. „Twintig jaar terug hebben we hier al over ge sproken en we hebben lang moeten sparen voor dit bedrag. Daarom ben ik blij met dit voorstel" vertolkte Ge leijnse de gedachten van de commis sie. SCHOUWEN-DUIVELAND Amnesty International Tijdens de voor deze maand geplan de schrijf avonden van Amnesty In ternational staat dit keer een aantal gewetensgevangenen centraal uit drie landen. Amnesty heeft na onderzoek vastgesteld, dat allen gevangen zitten vanwege het uiten van hun mening en dat is in strijd met de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens. Tijdens de schrijfavonden zijn voor beeldbrieven aanwezig. Deze avon den zijn woensdag 22 februari in de bibliotheek te Bruinisse, op maandag 27 februari in de Julianasohool te Zie rikzee, de Gereformeerde kerk in Brouwershaven en Haamstede en bij mevrouw Kuyper-Felius, Ring 26 te Ouwerkerk. Dinsdag 28 februari kan men terecht in de zaaltjes van de Ge reformeerde kerken in Scharendijke en Nieuwerkerk en in de consistorie van de Hervormde kerk in Ooster- land. In de laatstgenoemde plaats kan men terecht tussen 20.00-21.00 uur. Op de overige lokaties begint het een uur eerder. Computercursus Bij de computercursus, die onder auspiciën van de Intergemeentelijk Sociale Dienst in de Vrijwerkcentrale te Zierikzee wordt verzorgd, zijn nog enkele plaatsen vrij. Deze computer- kennismakingscursus is bedoeld voor mensen, die als werkzoekende staan ingeschreven bij het arbeidsbu reau. De cursus is geen computerop leiding met een diploma, maar leert mensen vertrouwd te maken met de apparatuur en enkele programma's. Het oefenen hiermee geeft de mensen voldoende ervaring om door te stro men naar een professionele cursus of om de opgedane kennis te gebruiken in het werk. Omdat in de eerste helft van dit cursusseizoen diverse mensen weer aan het werk gingen of om ande re redenen stopten, is er weer ruimte. Wie belangstelling heeft kan bellen met C. Minnaard van de sociale dienst, 01110-14654 of naar de infor matiebijeenkomst komen, die te boek staat voor maandag 20 februari om 10.00 uur in de Vrijwerkcentrale. VBOK De Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind heeft een exposi tie in de openbare bibliotheek de Stolpe te Zierikzee. Deze is tot en met 6 maart. De VBOK verleent hulp aan moeder en kind bij ongewenste zwan gerschap en geeft ook hulp bij proble men, die na een abortus kunnen op treden. Er is een serie geboortemo dellen te zien, die de groei van het on geboren kind laat zien op ware groot te van de eerste tot de zevende maand van de zwangerschap. Beëdigd A. J. Merle, medewerker van Bijde- vaate Makelaardij in Zierikzee is gis teren, woensdag, officieel beëdigd als makelaar in onroerende goederen. De beëdiging vond plaats in Middelburg en werd verricht door rechter mr. H. Warnink. De uit Zierikzee afkom stige Merle is al vanaf zijn 16e jaar werkzaam bij Bijdevaate. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ZIERIKZEE - De laatste tijd neemt de overlast van bruine ratten toe op Schouwen-Duiveland. Voornaamste oorzaken zijn de minder strenge win ter, de aanwezigheid van voldoende voedsel, goede behuizing en een minder attente bestrijding. Daar om heeft de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland een aantal aanbevelingen op papier gezet voor het publiek. Overal in het landschap komen ratten voor. In de meeste gevallen is dit de bruine rat. Een cultuur- volger, die dus overal voorkomt waar mensen verblijven. Als over brenger van ziektes is de rat een ongewenst dier. Daarnaast is een rattenpopulatie in staat voor grote bedragen schade toe te brengen aan goederen, zoals voorraden. Om die redenen is bestrijding noodzakelijk. Al enkele jaren wordt op Schou wen-Duiveland deze bestrijding uitgevoerd door de reinigings dienst. Elke winter worden de agrariërs bezocht. Op en rond de boerderij wordt door personeel van de dienst de bestrijding uitge voerd en indien de boer er prijs op stelt, kan lokaas ter beschikking worden gesteld voor een bestrij ding in de landerijen. Dit dient dan wel door de landbouwer zelf te worden uitgelegd. Wil die bestrijding effectief zijn, dan dient men zich aan een aantal regels te houden. Daarnaast is het nog beter om preventieve maatre gelen te treffen. Het mag het de ratten niet te aangenaam gemaakt worden door niet opgeruime res tanten gewassen, een slecht onder houden slootkant, enzovoort. ZIERIKZEE - De gemeentepolitiek in Zierikzee beperkt zich niet alleen tot datgene wat zich binnen de gemeentegrenzen afspeelt. Af en toe verplaatst de aandacht van de heren en dames politici zich naar wereldvraagstukken. Zoals ook deze keer tijdens de vergadering van de commissie publieke werken, waarin stilgestaan werd hij het nijpende vraagstuk van de ontbossing. Aanleiding om aan dit vraag stuk aandacht te besteden vormde de brief van de Vereniging Milieu defensie van december '88, waarin deze de gemeenten verzoekt het gebruik van (tropisch) hardhout te verminderen. Dit om het in snel treinvaart verdwijnen van het tro pisch regenwoud tegen te gaan. Ofschoon deze brief aanvanke lijk een plaatsje kreeg op de lijst van ingekomen stukken voor de raadsvergadering van januari kwam dit verzoek dinsdag alsnog in de commissie publieke werken aan de orde. Dit door toedoen van de PvdA-fractie die het verzoek om het gebruik van (tropisch) hardhout te beperken graag in de commissie behandeld zag. Ofschoon ieder commissielid en ook wethouder P. de Rijke voor stander bleek te zijn van een zui nig gebruik van deze houtsoort en dan met name voor langdurig ge bruik, stond De Rijke evenals de liberaal J. J. Geleijnse sceptisch tegenover het vinden van geschik te alternatieven. Die alternatie ven, zoals bij voorbeeld kunststof hebben ook nadelige gevolgen voor het milieu. De Rijke maakte bovendien duidelijk dat het ver vangen van hardhout door een an dere en minder duurzame hout soort financiële gevolgen voor de gemeente kan hebben. De Rijke bleek bovendien wei nig effect te verwachten wanneer een kleine gemeente als Zierikzee het gebruik van hardhout aan banden zou leggen. De Rijke: „In Brazilië wordt jaarlijks 250.000 km2 bos gehakt en afgebrand om de grond geschikt te maken voor landbouw. Wat we hieraan kunnen doen is niet een druppel, maar een duizendste druppel op de plaat. Daar moeten we wel bij stilstaan". Diegenen die minder bedenkin gen tegen het verzoek van de Ver eniging Milieudefensie hadden waren mevrouw M. A. Bij de Vaa- te-Rozendaal (CDA) en H. Asma (PvdA). Gezien de roofbouw op de natuurlijke hulpbronnen zou de gemeente Zierikzee bij wijze van signaalfunctie over kunnen gaan tot een uiterst zorgvuldige afwe ging bij het kiezen van een hout soort. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Tip dat grond onder oud schoolgebouw vervuild zou zijn ZIERIKZEE - Nu de onderhandelingen over de over dracht van het oude schoolgebouw in de Manhuisstraat nog in volle gang zijn is het zaak om een onderzoek in te stellen naar eventuele bodemverontreiniging. Met dit standpunt van b en w konden de leden van de commissie publieke werken van de gemeente Zierikzee zich, zij het niet allemaal van harte, verenigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3