Pandabrood brengt na twee weken streefbedrag van 200.000,- op Krakende hersenen bij CITO-toets DE ZIERIKZEESCHE COURANT UII von oeveren reisemi 1£6r Vanden Boeynants gezond en wel terecht R1KZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 14 FEBRUARI 1989 145ste jaargang Nr. 24491 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Paard In Haamstede is tijdens graafwerkzaamheden een paard opgegraven. (Pag. 2). Putmeet Dorpshuis de Putmeet heeft een nijpend ge brek aan geschikte ruimte. (Pag. 3). The Noise De Zierikzeese band The Noise houdt het na vier succesvolle jaren voor gezien. (Pag. 6). Derde plaats Fraaie derde plaats voor de Delta Sporter Henk 'Cysouw. (Pag. 9). Menigeen wordt slechts daarom geen denker, omdat hij een te goed geheugen heeft. Nietzsche Publiek eet massaal nieuwe broodsoort die Zeelandia ten gunste van Wereld Natuur Fonds introduceerde ZIERIKZEE - „Het is meer een delicatesse dan een gewoon brood. De verkoop gaat ontzettend goed. Ons zitten hier in Schuddebeurs maar op een klein gehuchtje, maar toch verkopen we heel veel pandabrood. Zaterdag had mijn man er veertig gebakken. En ze waren allemaal op. We kwamen er zelfs tekort". Deze woorden van bakkers vrouw L. J. de Regt-Baay uit Schuddebeurs zijn tekenend voor het succes van de nieu we broodsoort die door het Zierikzeese bakkerijgrondstoffenbedrijf Koninklijke Zee landia H. J. Doeleman BV werd geïntroduceerd ten gunste van het Wereld Natuur Fonds. Van elk verkocht pandabrood gaat een dubbeltje naar dit fonds dat zich inzet voor de bescherming van het milieu. En het brood wórdt massaal verkocht in Neder land en België. Dat blijkt uit het feit dat twee weken na het begin van de actie al bijna de 200.000 gulden bijeen is gebracht die men zich als minimum-einddoel had gesteld voor het WNF. „Alle machines die we beschikbaar hebben draaien op dit moment van 's morgens zes uur tot 's nachts 12 uur. En 's nachts wordt de kwaliteit van de broodmix gecontroleerd. We wer ken dus dag en nacht met'inzet van al le mensen en alle afdelingen om aan de vraag naar pandabroodmix te vol doen", aldus directeur verkoopmaat- schappij Zeelandia bakkerijgrond stoffen, G. Rietveld. Ruim 80 procent van de Nederlandse en ruim 50 pro cent van de Belgische bakkerijen doen mee aan de pandabróodactie die twaalf weken duurt. „Er zijn al ge sprekken begonnen met het Wereld Natuur Fonds om de actie eventueel te verlengen. De beslissing daarover zal in een later stadium van de actie worden genomen", aldus Rietveld. Brieven De respons op de nieuwe brood soort, die wordt gebakken uit een mix van acht verschillende natuur- produkten, bestaat niet alleen uit een grote verkoop. „Er komen brieven binnen van consumenten die ons aan moedigen om door te gaan met de ac tie. Omdat ze het zo'n goed doel vin den. En omdat ze het brood zo lekker vinden". Dat laatste blijkt ook uit een steekproef bij diverse bakkerijen op Schouwen-Duiveland. Vader en zoon De Regt uit Schuddebeurs brengen elke dag brood rond in de polders rondom hun kern. Ze komen vooral bij de landbouwers. „De verkoop van pandabrood gaat ontzettend goed. Advertentie iel. 01110-15036/17319 f G Op vrijdag, 24 februari a.s. is er in de Schouwburg te Mid delburg een Grootse dia- en filmshow over Amerika en Canada Entree f 5,- Gratis vervoer vanaf Zierikzee Inschrijvingen kunnen ook tele fonisch 01110-15036 Postbus 18 - 4300 AA Zierikzee De mensen zien het pandabrood meer als een delicatesse dan als een gewoon brood. Ze lusten het heel graag", aldus mevrouw De Regt- Baay die in het winkeltje in Schud debeurs staat. Bij de BB bakkerij in de Sint Do- musstraat te Zierikzee worden elke dag dertig a veertig pandabroodjes verkocht. „En in het weekend wel zo'n honderd", aldus bakkersvrouw J. Droppers. „De eerste week kochten de mensen het broodje om het WNF te steunen. Nu komen ze erom omdat ze het zo lekker vinden. We krijgen ook opmerkingen in de trant van: jullie houden dat broodje er toch wel in hè. Dat had ik toch niet verwacht omdat de prijs van het pandabroodje toch vrij pittig is". Combinatie Bij bakkerij Hogenaar in Burgh- Haamstede worden per dag 25 a 50 pandabroodjes verkocht. „De men sen vinden het een leuk idee dat de verkoop van brood wordt gecombi neerd met een goed doel. Omdat het zo gemakkelijk gaat want dat dub beltje dat ze extra betalen merken ze niet", aldus verkoopster D. van Bar- neveld. „Het is niet moeilijk om één keer een produkt te verkopen. Maar wel om het over een langere tijd te blij ven verkopen. Want als de mensen het niet lekker vinden kopen ze het niet meer", aldus bakkersvrouw E. Kik uit Brouwershaven. Het panda brood wordt in de smalstad al twee weken lang goed verkocht. Elke dag bakken we zo'n veertig broodjes en in het weekend tachtig. Die gaan vlot op en nog steeds in hetzelfde tempo als toen de actie begon". Mevrouw Kik is van mening dat de wijze waar op de actie is opgezet daarbij ook een grote rol speelt. „Als de mensen geen goede voorlichting krijgen loopt het veel minder goed. Dat zag je ook bij de Kenya-broodactie vorig jaar". De knijp-pandabeertjes, die de mensen bij het WNF kunnen bestel len door enkele pandabroodmerkjes op te sturen en ruim twee gulden gi reren, zijn volgens mevrouw Kik een rage aan het worden. „Vooral kinde ren van acht a negen jaar schijnen er bezeten van te zijn. De mensen praten erover in de winkel. Over het alge meen hoor je daarbij dat ze die tien cent die ze per pandabrood extra be talen weinig vinden. Ze vinden dat dat best wat meer zou kunnen zijn". 's Morgens al uitverkocht Sinds het begin van de actie op 28 januari heeft bakker H. ten Hove uit Nieuwerkerk in totaal al zo'n 900 pandabroodjes gebakken voor de vier verkooppunten die vanuit zijn bakkerij worden bediend. In de win kel aan de Burgemeester van Veen- straat liggen er dagelijks veertig vers en op zaterdag tachtig. „Die zijn meestal 's morgens al uitverkocht". Ten Hove heeft niet de indruk dat de verkoop van het overige brood is teruggelopen door de pandabrood- verkoop. „De mensen nemen het pan dabrood erbij. Ik hoor van sommigen dat het lekker is bij de koffie. En het wordt aan de kinderen gegeven als ze ZIERIKZEE - Voor vele tientallen kinderen van de hoogste groepen van de basisscholen is het vandaag, dinsdag, én donderdag een span nende dag. De dag van de CITO-toets. Een test waarvan de uitslag me de bepalend is voor de keuze van het soort middelbaar onderwijs dat zij het volgende schooljaar zullen gaan volgen. De CITO-toets is nieuw voor Schouwen-Duiveland. Tot nu werd bij de basisscholen in de regio gebruik gemaakt van de Rotterdamse schooltoets om kinderen te testen voor de diverse soorten middelbaar onderwijs. Op de foto zijn het leerlingen van groep acht van de rooms-katholieke basisschool Sint Willibrordus uit Zierikzee die hun hersenen laten kraken op de drie onderdelen van de CITO-toets: taal. rekenen en informatieverwer king. Via dit laatste onderdeel wordt getest of kinderen met naslag werken kunnen omgaan. Of zij ia staat zijn zelfstandig informatie te verzamelen en selecteren. De CITO-toets wordt in twee ochtenden ge maakt. Behalve vanmorgen zal men er ook donderdag mee bezig zijn. Volgens schooldirecteur Paul van der Sneppen wordt de keuze vojj het middelbaar onderwijs dat de leerlingen zullen gaan volgen niet alleen bepaald door de uitslag van de CITO-toets. ..Zo'n toets is een moment opname. Het zwaarst weegt het advies van de directeur van de basis school waar de kinderen opzitten. Verder wordt een aantal kinderen ook psychologisch getest. En ook de wens van de ouders speelt een rol bij de keuze Behalve op Schouwen-Duiveland wordt de CITO-toets vandaag in vele andere basisscholen in Nederland gedaan. (Foto: Joop van Houdt). Bakker De Regt uit Schuddebeurs. (Foto: Joop van Houdt). uit school komen. Het wordt als 'tus sendoortje' gegeten". Ook bij bakkerij Jumelet-Otte in Bruinisse loopt de verkoop van pan dabrood goed. „Het gros van de klan ten vindt het brood lekker. En ze ko pen het ook om voor de panda'tjes te sparen die je ermee kunt bestellen". In de Bruse bakkerij liggen dagelijks twaalf verse pandabroodjes op het rek en zaterdags veertig. Blijven eten „Er kwam van de week een meneer in de winkel die zei: Ik geloof dat ik het maar blijf eten. Want ik vind het zo lekker en de kinderen ook. En je steunt er nog een goed doel mee ook", aldus mevrouw M. Boot-van der Thk uit Zierikzee. In de bakkerswinkel aan de Varremarkt worden dagelijks twintig pandabroden verkocht en op zaterdag zestig. „De mensen vinden het allemaal leuk. Ze kopen het vaak voor de afwisseling. In plaats van een heel kopen ze nu een half volkoren en dan een pandabroodje erbij". Volgens directeur van de verkoop maatschappij Zeelandia bakkerij grondstoffen, Rietveld heeft de pu bliciteit via kranten en de radio een belangrijke bijdrage geleverd aan het feit dat de actie zo snel is aan geslagen. „We hadden rekening ge houden met een periode van drie we ken voor het hoogtepunt was bereikt. Maar door de publiciteit zijn we gelijk al met een hoogtepunt ge start. En die publiciteit gaat nog steeds door. Vanavond (dinsdag) wordt op de Belgische televisie aan dacht besteed aan de actie in een pro gramma waaraan ook Urbanus mee werkt. Het is te zien op BRT 1 om 21.10 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's PÊ Bitr BRUSSEL - De Belgische oud-premict Paul vanden Boeynants is weer terecht. Dat heeft een justitiewoordvoerder in Brussel vanmorgen, dins dag, bevestigd. De leider van het onderzoek naar de ver dwijning van de oud-premier, André Vandoren, zei dat Van den Boeynants maandagavond gezond en wel per auto huis waarts is gekeerd. Er is nog geen duidelijkheid over de achtergronden van de verdwijning. In de loop van de dag wordt een persconferentie gegeven. Het is onbekend of Vanden Boeynants ielf een ver klaring zal afleggen. Vanden Boeynants verdween precies een maand geleden. Aangenomen wordt dat hij werd ontvoerd. De Brigade So- cialiste Revolutionnaire (BSR) eiste de verantwoordelijkheid op voor de ontvoering in brie ven aan twee dagbladen, maar liet de afgelopen twee weken niets meer van zich horen. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Toenemende bewolking Vanavond toenemende bewolking op de nadering van een volgende sto ring. Vannacht perioden met regen. De wind krimpt naar zuidwest en neemt weer toe tot 7 a 8. Tegen de middag komen er opklaringen en blijft het vrijwel overal droog. De middagtemperatuur wordt morgen ongeveer 8 graden. Minimumtempe ratuur komende nacht 4 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 18 febr.: Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70%- Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: noordwest 6 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: noordoost 4 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 15 febr. Zon op 07.55, onder 17.54 Maan op 11.53, onder 05.25 16 febr. Zon op 07.53, onder 17.55 Maan op 12.59, onder 06.16 Volle Maan: 20 februari (16.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer is totaal om geslagen. Waren deze winter tot nu toe voornamelijk hogedrukgebieden boven de Alpen bepalend voor het weer bij ons. vandaag en ook de ko mende dagen spelen depressies een belangrijke rol. Komende nacht nadert opnieuw een storing ons land, welke morgen gaat passeren. Er is dan veel bewol king en regen. In de loop van de mid dag komen er vanuit het noorden en kele opklaringen. Deze weersomslag heeft ook gevol gen voor de wintersportgebieden. Daar wordt de komende dagen de no dige sneeuw verwacht. Niet alleen daar krijgen ze met sneeuw te ma ken. Op donderdag en vrijdag is er een kans dat er ook bij ons wat sneeuw valt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1