levense Brouwse brandweergarage en gemeentewerkplaats naar het bedrijvencomplex Slingerbos Joop van Houdt Door handicap krijg je andere visie op 't leven Verkoop Reparatie Optreden Elkie Deadman in jeugdsoos Brogum Zierikzee fotostudio b s Nieuwe gemeentewerkplaats achter gymnastieklokaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vraag vrijwilligers stijgt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 februari 1989 Nr. 24489 3 Voor de tweede keer een korte noot over het voornemen van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen om Zierikzee als examenplaats op te doeken. Een opvallend groot aantal mensen in de regio heeft inmiddels zijn handtekening gezet als protest tegen dit CBR-voomemen. Naar het zich laat aanzien is de verontwaardi ging groot. Ook opvalleiid is de eens gezindheid onder de rijschoolhou ders, bij wie het water tot aan de lippen is gestegen. Zowel de rij schoolhouders als de leerlingen heb ben elk hun eigen belangen, maar ge meenschappelijk bestaat er overeen stemming over het feit, dat Zierikzee als examenplaats gehandhaafd moet blijven. Gekozen is voor een handte keningenactie als instrument om de bezwaren kracht bij te zetten. Voor opgesteld, dat actie voeren in dit ge val hét middel is, om iets te onderne men, kunnen er toch vraagtekens geplaatst worden bij de slagvaardig heid ervan. De ervaring leert, dat handtekeningenlijsten in de regel weinig effect op de besluitvorming hebben. Er is geen reden om aan te nemen, dat het CBR in haar stand puntbepaling afwijkt van het regu liere. Een imponerende lijst wordt voor kennisgeving aangenomen met de mededeling, dat de bezorgdheid ,,in de beraadslagingen meegenomen" zal worden. En dat om vervolgens ,,na ampele overwegingen tot de con clusie gekomen te zijn, dat ondanks het regionale protest de noodzaak blijft Zierikzee te elimineren van de lijst van examenplaatsen". En dan is het eindelijk zover en verliest Schouwen-Duiv eland voorziening nummer zoveel. Nee, handtekeninge nacties zijn prima, maar als er geen krachtige politieke ondersteuning is en geen andere krachten aangewend worden richting CBR dan is het maar zeer de vraag of Zierikzee haar plaats behoudt. De actie van de rij schoolhouders bevordert de eensge zinde verontwaardiging over het CBR-voomemen, maar dat eensge zinde signaal verstompt met de kilo meter. Laat staan dat het hoofdkan toor van het CBR nog iets van het protest zal horen. AvdW Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HIFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 .4is de plannen doorgaan verhuist transportbedrijf De Vlieger naar de huidige brandweergarage. (Foto: Joop van Houdt). Transportbedrijf De Vlieger naar huidige brandweergarage BROUWERSHAVEN - Er bestaan bij de gemeente Brouwershaven vergevorderde plannen om het bedrij vencomplex (de voormalige RTM-remise) van J. de Vlie ger naast het Slingerbos te Brouwershaven aan te kopen. In het bedrijvencomplex zou dan een brandweergarage voor de voertuigen van het brandweerkorps Brouwers haven worden gevestigd en een gemeentewerkplaats. Te vens wil de gemeente van de aankoop gebruik maken om een rondweg Slingerbos/Haven Zuidzijde te maken waarmee de smalle Poortdijkstraat kan worden ontlast. De zoon van J. de Vlieger, C. A. de Vlieger uit Brouwershaven zou dan van de gemeente Brouwershaven voor 34.000 gulden het terrein van en rondom de huidige brandweergarage aan de Nieuwpoortstraat te Brou wershaven aankopen. Hij wil zich daar met zijn transportbedrijf vesti gen. De Vlieger beschikt over een transportvrachtauto, om er zijn transportbedrijf te vestigen. Om de vestiging mogelijk te maken moet het bestemmingsplan Brouwersha ven Kom worden gewijzigd. Mening en advies Al deze plannen worden op woens dag 15 februari in een openbare ver gadering voorgelegd aan de advies commissie recreatie/openbare wer ken die er zijn mening en advies over zal uitspreken. De vergadering be gint om 20.00 uur in het stadhuis te Brouwershaven. Ook het publiek heeft spreekrecht voor aanvang van elk agendapunt. Het college van b en w meent met deze plannen een passende oplossing te hebben gevonden voor diverse pro blemen. De huidige brandweergara ge aan de Nieuwpoortstraat is te klein voor het nieuwe blusvoertuig dat dit jaar zal worden aangeschaft. Men stond dus voor de keuze de hui dige garage uit te breiden of naar een nieuwe lokatie uit te zien. Het mate rieel en de materialen van de buiten dienst gemeentewerken zijn momen teel gespreid ondergebracht op di verse Iokaties. Het college van b en w vindt dat het bedrijvencomplex van De Vlieger met 940 vierkante meter ruimte uitermate geschikt is voor het creëren van één gemeentewerk plaats waar alles bij elkaar kan staan. Ook de plaats waar het bedrij vencomplex staat is gunstig voor dat doel. Een derde probleem die met de transactie zou kunnen worden opge lost is de verkeersdrukte in de smalle Poortdijkstraat in Brouwershaven. Het college van b en w stelt voor om van de huidige toegangsweg naar het bedrijf, vanaf de Poortdijkdam naar de Haven Zuidzijde, een doorgaande weg voor het verkeer, een rondweg om Brouwershaven, te maken. Aankoop en verkoop Het totale plan omvat de aankoop döor de gemeente Brouwershaven van het perceel Slingerbos 1 (bedrij vencomplex De Vlieger) voor 315.000 gulden. En de verkoop door de ge meente Brouwershaven van de perce len Nieuwpoortstraat 2 en een ge deelte van Schuitkade 1 aan C. A. de Vlieger voor in totaal 34.000 gulden. Natuurlijk worden al deze plannen pas definitief wanneer de gemeente raad er zijn goedkeuring aan geeft. Naar verwachting zal in een van de eerstvolgende raadsvergaderingen over de plannen worden beslist. Advertentie TROUWREPORTAGE NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 Verkoop gebouw voormalige kleuterschool Zonnemaire ZONNEMAIRE - Het Brouwse college van b en w wil de voormalige openbare kleuterschool aan de I. M. van de Bijlstraat te Zonnemaire verkopen. De nieuwe gemeentewerkplaats zou dan niet in dit ge bouw komen, maar in een nieuw te bouwen onder komen achter het gymnastieklokaal aan de Christi- nastraat. Het gaat om een plan dat in een vergevorderd stadium verkeert. Een plan waarover de adviescom missie recreatie/openbare werken tijdens een openbare vergadering in het stadhuis te Brouwerhaven op woensdag 15 februari zijn me ning zal uitspreken. De vergade ring begint om 20.00 uur en ook het publiek heeft spreekrecht. Het college van b en w wil defi nitief afzien van het onderbren gen van een gemeentewerkplaats in het voormalige kleuterschool- gebouw. Eerder kwam men, van wege protesten vanuit de bevol king, al terug op plannen om het gebouw gedeeltelijk als aula/ mortuarium en voor het overige gedeelte als gemeentewcrkplaats te gaan gebruiken. Als de gemeenteraad instemt met de plannen van het college van b en w zal het voormalige kleuterschoolgebouw te koop worden aangeboden. Met inbegrip van het gedeelte dat momenteel in gebruik is als gemeentewerk plaats. De nieuwbouw van ge meentewerkplaats achter het gymnastieklokaal aan de Christi- nastraat kan naar verwachting worden betaald uit de reserve bouw gemeentewerkplaats plus de opbrengst van de verkoop van de vroegere kleuterschool en hui dige gemeentewerkplaats. Uitgever: 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 1 166.00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6o/o B.T.W. ZIERIKZEE - Zang en komische en ontroerende sketches. Dat staat de Bro- gumbezoeker te wachten die vanavond, vrijdag, naar de Zierikzeese jeugd soos gaat. Om 22.00 uur begint daar het optreden van Elkie Deadman. Zij brengt het programma Fair Riotry. Een Engelstalige naam voor een En gelstalig programma. Een titel ook die zich wat moeilijk in het Nederlands laat vertalen, maar volgens de bio van Elkie gaat het om 'een waar opstootje. Een bonte bende. Een greep uit het repertoire van Elkie: zij zingt hits van Ma donna. Pat Benatar, Tina Turner, Cindy Lauperen Lionel Richie maar schuwt ook swing uit de veertiger jaren niet. Fair Riotry is blijkens de bio meer dan alleen zang. Nieuw materiaal wordt constant bewerkt, voorzien van muzi kale en theatrale ideëen, uitgeprobeerd en in de show ingevoegd". In de bio wordt verder gewag gemaakt van een magazijn vol mogelijkheden. ..Dat geeft Elkie de flexibiliteit om zowel in een sfeervol theater, tijdens een in tiem diner-dansant, in een catchy discotheek of een ruige jeugdsoos op te tre den". Het optreden in Brogum begint om 22.00 uur. De zaal is open vanaf 21.00 uur. Vervolg van pagina 1 fikse dosis wilskracht de omgeving laat zien dat een blinde of slechtzien de met de nodige hulpmiddelen best in staat is om zijn eigen leven te lei den. Loeplamp Ook Ria Vermaat heeft zo haar „hulpjes in huis". Met een prisma loepbril en een verrijdbare loeplamp van de Nederlandse Vereniging Blin denwezen kan zij met haar rechteroog nog iets zien. Om toch op de hoogte te blijven van het binnen- en buiten landse nieuws krijgt de Zierikzeese eenmaal in de week de krant op een cassettebandje. Ook de gebeurtenis sen in het Zeeuwse komen haar via de Zeeuwse Babbelaar (eveneens een cassettebandje ter ore. Ook voor de meest alledaagse werkjes in huis heeft ze zo haar hulp middelen. Bij het schenken van een kopje koffie/thee of een glaasje fris geeft een pieper aan wanneer het kopje of het glas vol is, terwijl het af snijden van een bepaalde hoeveel heid boter via een zelfgemaakt brail le malletje gebeurt en de tempera tuur van de CV via een braille ther mostaat in de gaten kan worden ge houden. Ook voor het instellen van de wasmachine behoeft Ria Vermaat geen hulp van anderen in te roepen. Dankzij Piet Meerman kan zij aan de hand van een of meerdere bobbels op de programmaknop voelen of de ma chine ingesteld staat op een program ma voor de witte was of op de bonte was. Het invullen van giro- en bank cheques is mogelijk via-eenvoudige mallen, gemaakt van een oud tupper- ware deksel, waarmee zij weet op welke plaats zij welk gegeven (be drag, handtekening etc) moet invul len. Met deze hulpjes kan zij zich in haar huis best redden. Benenwagen Wat moeilijker wordt het buiten op straat. Waar zij vroeger nogal eens de auto nam is de Zierikzeese nu aange wezen op de benenwagen en het open baar vervoer Die benenwagen levert geen problemen op al is de afstand van haar woning tot het centrum we] eentje die je in de benen voelt. Wat haar meer zorgen baart zijn de klin kers itr de binnenstad, de ongelijke en hoge stoepen op de Appelmarkt en de haars inziens levensgevaarlijke kruising Laan van Saint Hilaire- Scheldestraat-Weststraat. Een krui sing, die overigens niet alleen voor minder validen een doorn in het oog is maar ook voor schoolkinderen en minder snel ter been zijnde ouderen risico's met zich meebrengt. Ria Vermaat: „Zierikzee is een leuk monumentenstadje maar die klinkers 'vind ik een verschrikking wanneer ik met mijn glasfiberstok loop. Die blijft daar nogal eens tus sen steken. Die klinkers horen er echter nu eenmaal bij" voegt ze er met enige berusting aan toe. Datzelf de geldt blijkbaar ook voor de onge lijke stoepen aan de Appelmarkt, die eigendom zijn van de ondernemers daar. Joop van den Noord: „De gemeente Zierikzee is ons echt wel welwillend. Neem nu zo'n herinrichtingsplan voor de binnenstad. Daarin zijn veel wensen van onze werkgroep terug te vinden. Bij voorbeeld het loopgebied waar visueel gehandicapten en rol stoelers zich zonder obstakels kun nen voortbewegen. Dat was onze al lergrootste wens". Ook de bloembak op de Mol is inmiddels op dringend verzoek van de werkgroep van de stoep verwijderd. Palen Dat die garantie van een obstakel- vrije loopzone alleen te geven is door het plaatsen van paaltjes (toch ook als obstakels te beschouwen) ervaren Van den Noord en Vermaat niet als een onoverkomelijk bezwaar. „Die palen blijken onvermijdelijk te zijn om obstakels in het loopgebied te we ren. We zijn er echter wel voor dat die palen duidelijk gemarkeerd worden". Waar de beide leden van de werk groep toegankelijkheidsbevordering tevreden zijn over de houding van de gemeente blijkt dat er aan de menta liteit van een aantal ondernemers nog wel het een en ander schort. Eind april '88 ging de werkgroep samen met burgemeester mr J. J. R M. As- selbergs en een aantal gemeenteamb tenaren aan de wandel in Zierikzee om eens te zien hoe de ondernemers hun koopwaar buiten etaleren. De resultaten vielen niet mee: veel ondernemers bleken voor hun com merciële bezigheden een deel van het trottoir en de straat te hebben gean nexeerd. Illegaal wel te verstaan. In middels heeft de gemeente deze on dernemers tot tweemaal toe aange schreven en gedreigd om deze ille gaal uitgestalde zaken op een vracht wagen mee te nemen. Die aanmaningen hebben volgens het tweetal echter nog niet veel uitge haald, nog steeds staat voor een aan tal zaken koopwaar illegaal „gepar keerd". Een ander obstakel dat Joop van den Noord aanstipt is het punt van vrachtwagens die in het centrum laden en lossen. Van der Noord zag graag dat Zierikzee het voorbeeld van Goes zou volgen. In de Ganzestad worden de vrachtwagens op een spe ciaal daarvoor bestemd, terrein ge lost, waarna de goederen met een kleinere wagen naar de ondernemers in het centrum worden gebracht. Mentaliteit Niet alleen aan de mentaliteit van bepaalde ondernemers is een steekje los. Ook de omgeving van een visueel gehandicpate heeft soms moeite om een houding te bepalen, zo blijkt uit de woorden van Ria Vermaat. „Wan neer je blind of slechtziend wordt dan betekent dat een grote omschakeling. Ook al zie je dat uiterlijk niet zo. Mijn ogen zien er nog steeds hetzelfde uit. Ik kan me thuis goed bewegen. Dan denken mensen vaak dat het al lemaal wel meevalt met je slecht ziendheid". Ook Van den Noord erkent die pro blemen die een slecht ziende of blin de soms in zijn omgeving ervaart. „Die omgeving weet er vaak niet mee om te gaan. validen en minder vali den zouden zich meer in eikaars si tuatie in moeten leven." Jaarverslag Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector ZIERIKZEE - Er is in toenemende mate behoefte aan vrijwilligers en ook de vraag naar thuiszorg vertoont een stijgende lijn. Tot deze conclusie komt de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector in haar jaar verslag over '88. Bij de Stichting Vrijwilligers Over leg Zorgsector (SVOZ) komen meer en meer aanvragen voor vrijwilligers binnen. Zo heeft de Corneliastichting de SVOZ benaderd hoe en waar bin nen de Corneliastichting vrijwilli gers inzetbaar zijn. Daarnaast heb ben ook Brugzicht en het Rode Kruis ziekenhuis aanvragen voor vrijwilli gers ingediend. Brugzicht heeft be hoefte aan vrijwilligers die met de bewoners gaan wandelen. Ook in be jaardencentrum Duinoord gaan vrij willigers samen met de bewoners wandelen. Daarnaast loopt daar ook een gastvrouwenproject en wordt de bibliotheek eveneens door vrijwilli gers draaiende gehouden. Aansluiting Het afgelopen jaar heeft de stich ting pogingen ondernomen om de Ro de Kruis colonnes op Schouwen-Dui- veland ertoe te bewegen om zich bij de SVOZ aan te sluiten. Dit omdat de ze colonnes de nodige kennis in huis hebben op het gebied van de zieken verzorging en de thuiszorg. Het be stuur van de Rode Kruis colonne uit de Westhoek heeft inmiddels positief hierop gereageerd. In Zierikzee wordt het verzoek tot aansluiting nog overwogen. Ondanks de toename van het aan tal aanvragen voor hulp kan de SVOZ over het algemeen vrij snel aan hulp voldoen. Dit doordat de verschillen de organisaties hierbij worden be trokken. De SVOZ constateert even eens een toenemende vraag naar thuiszorg. Om hierop in te spelen gaat de SVOZ een aantal cursussen zoals Omgaan met de dood geven. Voor deze cursus bestaat inmiddels een wachtlijst. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3