Eerste aanzet Ravesteinhof 'Wilt u het wetsartikel dan even voorlezen mevrouw de kantonrechter Brede aanpak problemen zwart-witte basisscholen DE HUUR CV KETEL WIEKENDSERVICEDIENST Middelburg en Vlissingen willen samenwerken Jubileumbundel commissie streektaal Olau niet bang voor Kanaaltunnel „Goed milieu belangrijkste voorwaarde voor toerisme" WATERSTANDEN DEURLOO B.V. 2 Oosterlander stelt kantonrechter voor verrassing ZIERIKZEE - Zowel officier van justitie mr C. M. P. Nijmeijer als kantonrechter mr M. E. J. Houtman-van Wijnen reageerde enigszins beduusd toen M. A. de B. uit Oosterland verzocht om het wetsartikel voor te lezen op grond waarvan de politie hem had bekeurd. „Wilt u het even voorlezen mevrouw de kantonrechter. Want volgens mij gaat het alleen om een richtlijn en niet om de kracht van de wet". Aanleiding voor dit alles was een simpele bekeuring wegens rijden met een gladde band aan de auto. De Oosterlander liet dit voorkomen omdat hij in een krante-artikel had gelezen dat dergelijke bekeurin gen niet wetsgeldig zijn. Dat kwam volgens de Oosterlander omdat in de wet nergens is vastge legd bij hoeveel millimeter profiel dikte een band glad is. Hij bleek ge lijk te hebben toen de kantonrechter het betreffende wetsartikel voorlas. „Maar dat zijn de details. Als die voor elk onderdeel van de auto zou den worden opgenomen in de wetboe ken zou hier een vrachtwagen moeten voorrijden om de wetboeken te ver voeren". Uit artikel 13 van de Wet Verkeers Reglement las zij voor dat een auto in voldoende staat van onderhoud moet zijn. „Een gladde band is onvoldoen de staat van onderhoud. Als de poli tie vaststelt dat een band te glad is is dat voldoende. Daar gaan wij van uit. Ook al is in wet geen precieze profiel- dikte aangegeven". Officier van justitie Nijmeijer achtte het wettig en overtuigend be wijs gfeleverd dat de Oosterlander in overtreding was met zijn gladde band. Hij eiste een boete van 75 gul den of twee dagen vervangende hech tenis. Maar kantonrechter deed 25 gulden van de geëiste boete af. „Want ik vond het toch een leerzaam onder houd". Een leerzame middag was het ook voor drie leden van een duikvereni- ging uit Rotterdam en Krimpen aan de IJssel. Zij werden vrijgesproken omdat volgens officier van justitie C. M. P. Nijmeijer niet duidelijk is waar in de haven van Scharendijke niet ge doken mag worden. „In de verorde ning van de gemeente staat wel dui delijk dat er in de haven én op 300 meter van de haveningang niet mag worden gedoken. Maar het is niet dui delijk vast te stellen waar het begin en einde van die 300 meter ligt". Bij het uitspreken van haar vonnis, vrij spraak, gaf mr Houtman-van Wijnen de duikers het advies via hun vereni ging en de politie de zaak nog eens aan te kaarten bij de gemeente Mid- denschouwen. Marginale verschillen „Ik vind dat het om marginale ver schillen gaat", zei de kantonrechter voordat zij ook H. C. van der G. uit Zierikzee vrijsprak. De Zierikzeeë- naar werd op 2 mei 1988 bekeurd om dat hij in het Prinses Margrietkanaal in Friesland te hard zou hebben geva ren met een motorschip. „Op een schip zit geen snelheidsmeter. Je kunt alleen via de borden langs de waterkant bij benadering vaststellen hoe hard je vaart", aldus H. C. van der G. De kantonrechter had hier be grip voor. Ze negeerde de eis van de officier van justitie die 110 gulden boete of drie dagen vervangende hechtenis omvatte en sprak de Zierik- zeeënaar vrij. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF MIDDELBURG - De colleges van b en w van Middelburg en Vlissingen willen gaan samenwerken op het ter rein van ruimtelijke ordening, volks huisvesting, sociaal-economisch be leid, milieubeheer, recreatie en gezondheidszorg. Daartoe krijgen de gemeenteraden eind deze maand een intentieverklaring voorgelegd. „Het is een bundeling van krach ten", zo deelde burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen mee tij dens een door beide colleges belegde persconferentie in Middelburg. Hij wees erop dat door de vierde nota ruimtelijke ordening van de overheid meer gemeentebesturen in Neder land een dergelijke bestuurlijke com binatie van steden overwegen. „Door onze samenwerking krijgen ze in Den Haag niet meer te maken met twee middelgrote steden van 40.000 en 44.000 inwoners, maar met een stede lijk gebied met 85.000 inwoners. Als we niets doen, passeren tal van rijks voorzieningen straks onze gemeen ten. Beide Zeeuwse steden blijven zelf standige gemeenten. Ze willen zich alleen gezamenlijk presenteren en verder ontwikkelen als stedelijk kerngebied met voorzieningen en functies voor de regio. Middelburg en Vlissingen hebben een aantal paral lel lopende belangen, zoals bij voor beeld de ontwikkeling van het Westerschelde-bekken en de Wester- schelde-oeververbinding. Vervolg van pagina 1 de uitgave van deze bundel streekver halen richt de commissie streektaal zich voorts op het onderwijs en wor den door dr A. de Vin ook adviezen aan particulieren gegeven over het gebruik van de streektaal in adver tenties en dergelijke. Wat die betrok kenheid met het onderwijs betreft onderstreept Brandenbarg, zelf Ie raar Nederlands het pedagogische be lang van de streektaal. „Het is voor een kind belangrijk om in de eigen taal te worden opgevangen. Dat schept een vertrouwde situatie". Het belang van onderwijs in de moedertaal (waartoe ook de streek taal kan worden gerekend) wordt ook binnen het onderwijs erkend. Regel matig bereiken de commissie vragen vanuit het onderwijs om materiaal hiervoor. Inmiddels heeft de commis sie streektaal hiervoor contact opge nomen met Chris Stronks, docent aan de pabo in Middelburg, die momen teel bezig is met het voorbereiden van een leergang moedertaalonderwijs, waarmee de streektaal binnen het lesprogramma kan worden geïnte greerd. Stronks is momenteel bezig ZIERIKZEE - De problemen, die zich voordoen bij „zwart-witte basisscholen" (scholen waar het merendeel van de leerlingen bestaat uit etnische minderheidsgroe pen of allochtonen) wil het dagelijks bestuur van de pro vincie gaan aanpakken via breed beleid, gericht op de volkshuisvesting, het onderwijs (planning van aantal scholen én inhoud van het onderwijs) en de bewustwor ding van de bevolking. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben dat geschreven in de beleidsnotitie instandhou- dingsverzoeken concentratiescholen. In Zeeland doet het probleem zich vooral voor in Middelburg en Vlissin gen. Verwacht wordt, dat voor de Sandenburchschool in Middelburg en de Paauwenburgschool in Vlissingen tegen het najaar instandhoudingsver- zoeken bij de provineie worden inge diend, omdat het aantal leerlingen onder de bestaansnorm is gekomen. Aanleiding daartoe is, dat steeds minder autochtone (Nederlandse) kinderen de scholen bezoeken. Voor beide scholen geldt, dat tachtig pro cent van de leerlingen uit allochtonen bestaat. Afspiegeling Bekend gegeven is, dat door de ver grijzing in Nederland het aantal leer lingen in het basisonderwijs daalt, waardoor scholen met sluiting wor den bedreigd. Het specifieke pro bleem van de concentratie van leer lingen uit etnische minderheidsgroe pen op de scholen volgt uit het feit, dat steeds meer van oorsprong Neder landse ouders hun kinderen van de „buitenlandse" school halen. Gs schrijven in hun notitie, dat het leer lingenbestand van de Sandenburch school geen afspiegeling meer is van de wijk (Stromenwijk) en dat twee bijzondere scholen in de buurt van de Paauwenburgschool twintig tot der tig procent allochtone leerlingen heb ben (tegen tachtig procent op de Paauwenburgschool). Bewustwording De provincie wil, in overleg met het rijk en de gemeenten, vanuit ver schillende invalkshoeken een eind maken aan de „zwart-witte scholen". .In het volkshuisvestingsbeleid zou dat kunnen door een gericht toewij zingsbeleid van huurwoningen en door verscheidenheid in bouw (en prijzen) na te streven, opdat een breed samengestelde bevolkingsop bouw ontstaat in de wijken. De bewustwording van de bevol king moet vanuit verschillende be leidssectoren worden benaderd, zoals het minderhedenbeleid, sociaal-cul tureel werk en voorlichting. Doel er van moet zijn, dat de diverse bevol kingsgroepen - zowel autochtoon als allochtoon - meer van eikaars achter gronden leren en elkaar respecteren en waarderen. De kwaliteit van het onderwijs is een ander belangrijk element. Veelal leeft bij van oorsprong Nederlandse ouders de opvatting, dat buitenlande kinderen teveel aandacht krijgen. Die opvatting vloeit voort uit de ex tra begeleiding die de kinderen krij gen, bijvoorbeeld in het taalonder wijs. De scholen krijgen ook extra middelen voor de leerlingen uit etni sche minderheidsgroepen. Door sa menwerking tussen de school ener zijds en het buurthuiswerk en basiseducatie anderzijds kan het ge voel van onvrede bij de autotochtone ouders worden weggenomen. Het is zaak, dat zowel autochtone als al lochtone ouders bij deze aanpak wor den betrokken. Als gemeenten een instandhou- dingsverzoek voor een „zwart-witte basisschool" indienen en daarbij kunnen aantonen, dat zij een beleid voeren, zoals gs voorstaan, zijn gs be reid de school te laten voortbestaan. Uiteraard moet ook worden voldaan aan de wettelijke normen, zoals die onder meer gelden voor leerlingen- prognoses. De gemeente en de school krijgen dan drie jaar de tijd om de si tuatie ten gunste te keren. Het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland onderzoekt hoe de situatie op de Vlissingse en Middel burgse scholen heeft kunnen ont staan. Aan de hand van de uit komsten zullen aanbevelingen wor den gedaan om soortgelijke ontwik kelingen op andere scholen te voor- •komen. Verwacht wordt, dat de on derzoeksresultaten dit voorjaar bekend zijn. Ter begeleiding van het onderzoek is een commissie ingesteld, die be staat uit de wethouders van onder wijs van Middelburg en Vlissingen, een inspecteur basisonderwijs, de consulente buitenlanders van de Stichting Zeeland, een onderzoeker van de Stichting Zeeland en een me dewerker basisonderwijs van de pro vincie. De statencommissie welzijn be spreekt het door gs voorgestane beeld in haar vergadering van 20 maart. r« MIDDELBURG - Olau, de veer dienst tussen Vlissingen en Sheer- ness, Iaat zich niet afschrikken door de komst van de Kanaaltunnel tussen Engeland en Frankrijk. Het bedrijf presenteerde in Vlissingen zijn plan nen voor de toekomst. Naast de bouw van twee gloednieuwe jumboferries van elk 180 miljoen gulden, gaat Olau nog eens 11 miljoen gulden investe ren in een aanpassing van de walfaci- liteiten en een uitbreiding van de vrachtterminal. De Kanaaltunnel betekent aller minst een bedreiging voor het vracht vervoer van Olau, aldus A. P. van der Lee, adjunct-directeur van de Olau Line UK. „Een groot gedeelte van on ze klanten komt uit de Rotterdamse haven, het Westland, de Nederlandse markt en het Ruhrgebied. Voor hen levert het weinig tijdswinst op zo'n 350 kilometer verder te rijden. Van der Lee wijst erop dat de chauf feur aan boord de volgens het rijtij denbesluit benodigde acht uur kan slapen en de volgende ochtend bij aankomst in Engeland direct verder kan rijden. Een groei in de vrachtsector, in 1988 steeg het vrachtvervoer met 20 pro cent tot ruim 72.500 vrachteenheden, en de prognose dat de vrachten naar Engeland tot het jaar 2010 blijven stijgen, deed Olau besluiten tot de aankoop van een terrein van vijf hec tare op het nieuwe bedrijfsterrein Buitenhaven li van de gemeente Vlis singen. Deze grond, gelegen naast het huidige terrein van Olau, gaat de fir ma gebruiken voor de afwikkeling van het vrachtverkeer van en haar Engeland. ZIERIKZEE - Een goed milieu is een van de belang rijkste voorwaarden voor de ontwikkeling van het toe risme. .Zonder een goed milieu zal de economische bete kenis van recreatie en toerisme in Nederland niet toenemen. Die waarschuwende woorden sprak ir. A. A. Draijer van het ministerie van landbouw en visserij. Draijer was een van de sprekers op het sym posium 'De watersport als economi sche stimulans voor recreatie en toe risme in het noorden des lands'. Het symposium werd gehouden als voor proefje op de watersportbeurs Fribo- ca. Vervuild water „Wat zoekt een watersporter op ver vuild water", vroeg hij zich ten over staan van 130 symposium-deelnemers af. Volgens Draijer is het terugdrin gen van de watervervuiling onder meer een taak van de watersport sector zelf. De branche zou kunnen zorgen voor inzameldepots in de ha vens waar plezierschippers hun che mische toiletten kunnen lozen, op perde Draijer. Op dit moment beschikt 33 procent van de Neder landse jachthavens over een dergelijk depot. Te weinig, oordeelde Draijer: „Met name op de passantenhavens kan nog veel worden verbeterd". Volgens een recent onderzoek van het Nederlands Bureau voor Toe risme trekt Nederland de komende vijf jaar maximaal drie procent meer buitenlandse toeristen dan nu het ge val is. Voor kortdurende vakanties van Nederlandse toeristen ligt dat. percentage op vijf. Ondanks die te verwachten groei is er echter in zeke re zin een verzadigingspunt bereikt. met het maken van een opzet hier voor. Wanneer alles volgens plan ver loopt zal dit concept na de zomerva kantie gereed zijn en kan de streek taalcommissie hiermee aan de slag. Die bemoeienissen bestaan volgens Leijdekkers en Brandenbarg uit het doorlezen van het concept en het waar mogelijk aanleveren van mate riaal, dat geschikt is voor het onder wijs op Schouwen-Duiveland. 1b den ken valt hierbij aan luister- en spreekoefeningen. Een ander punt dat van belang is om het streektaal- onderwijs van de grond te helpen is de deskundigheid van de leerkrach ten. Hiervoor worden door Stronks nascholingscursussen gegeven. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 11 februari 07.00 163 00.45 -128 19.35 163 13.20 -179 12 februari 07.40 161 01.25 -129 20.15 150 14.00 -174 13 februari 08.20 153 02.10 -129 21.05 133 14.45 -163 11 februari 05.20 178 11.45 -180 17.50 177 - 12 februari 06.10 170 00.00 -128 18.45 157 12.40 -172 13 februari 07.05 156 01.00 -125 19.45 133 13.35 -158 11 februari 07.25 172 00.45 -137 19.55 177 13.10 -187 12 februari 07.55 169 01.25 -139 20.30 164 13.55 -182 13 februari 08.35 163 02.10 -139 21.10 147 14.45 -171 11 februari 07.05 191 00.45 -143 19.35 189 13.20 -192 12 februari 07.40 187 01.30 -144 20.20 174 14.05 -187 13 februari 08.30 176 02.15 -143 21.10 154 14.55 -176 Doodtij: 15 februari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 ZIERIKZEE - De eerste aanzet voor het Ravesteinhof is er Vorige week werd een begin gemaakt met de sloop van een viertal woningen aan de Regenboogstraat. Het is de bedoeling dat de Raamstraat doorgetrokken wordt tot aan het Slingerbos en dat daar het woningcomplex Ravesteinhof verrijst. In totaal worden op die lokatie 21 woningen gebouwd in opdracht van woningbouwvereniging Beter Wonen uit Zierikzee. Directeur ing. Ph. H. van Doorne: ,,Op dit moment hebben we nog niet de zekerheid dat we aansluitend op de sloop meteen met de nieuwbouw kunnen be ginnen. Eerst moet de bodem gesaneerd worden en dat heeft wat vertraging opgelopen. Maar ik denk dat er toch bin nen enkele weken daadwerkelijk met die sanering begonnen kan wordenVan Doorne verwacht dat die saneringso peratie nog eens enkele weken in beslag gaat nemen. Hij stelt dat het stratenpatroon van de Regenboogstraat voor het grootste deel gehandhaafd blijft, uitgezonderd natuurlijk de doorgang naar het Ravesteinhof. IJs en weder die nende worden de eerste woningen volgens Van Doorne voor Kerst 1989 opgeleverd. Er is erg veel belangstelling voor de woningen aan het Ravesteinhof". Eerder waren er plannen voor renovatie van de woningen die nu gesloopt wor den. ..Het klinkt misschien wat gek, maar in dit geval was sloop en nieuwbouw goedkoper dan renovatie", aldus Van Doorne. Het is de bedoeling dat de woningen zosnel mogelijk tegen de vlakte gaan. Dit om vandalisme te voorkomen. Van Doorne: ,,We slopen ze liever zelf dan dat ze door de jeugd gesloopt worden. Slopen is tenslotte niet zonder risi co's". Vrijdag 10 februari Nieuwerkerk Uitvoering muziekvereniging Oefe ning en Uitspanning uit Nieuwer kerk in samenwerking met Nu met Hope uit Bruinisse. Ons Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 11 februari Zierikzee Afscheidsreceptie Voorsorteercen- trum van A. J. M. den Dekker. 15.SO IT.30 uur. Concertzaal. Hans Liberg met zijn so lo-show Wortel Bach Live. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Voorronde discjockey-verkiezing in Big S. 21.00 uur. Brouwershaven Uitvoering Smalstads Gemengd koor. Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Dreischor Muziekvereniging Crescendo haalt oud papier op. 09.00 uur. Zondag 12 februari Zierikzee Ruilbeurs onderdelen motorfietsen door Lost Ones in jeugdsoos Brogum. 10.00 uur. Maandag 13 februari Zierikzee JCF-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Dinsdag 14 februari Zierikzee Commissie publieke werken in raad zaal van stadhuis. 16.30 uur. Oosterland Jaarverga d eri ng/ou d era von d peu ter speelzaal 't Kraaiennest. Oosterhof. 20.15 uur. Bruinisse Jaarvergadering Landbouwbelang. Dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 15 februari Zierikzee Protestactie van de Zeeuwse Dag en Avondscholengemeenschap in stad huis. 10.00 uur. Open middag in aula van Christelij ke Scholengemeenschap voor MAVO en LHNO voor leerlingen groep 8 van basisscholen in Zierikzee, 13.30 uur. Brouwershaven Adviescommissie Recreatie/Openba re werken. Stadhuis. 20.00 uur. Donderdag 16 februari Zierikzee WD-fractie vergadering in stadhuis. 16.30 uur. Thema-avond eenzaamheid door •FMD in Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Jaarvergadering afdeling Wester- schouwen Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. De Schutse. 14.00 uur. Zonnemaire Demonstratie-avond vlees en vlees bereiding van Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noord- gouwe e.o. in dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 17 lebruari Zierikzee Folkloristisch Danstheater in Van Zwarte Woud tot Zwarte Zee. Concert zaal. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering afdeling Nederlandse Patiënten Vereniging in Salem. 19.45 Zaterdag 18 februari Burgh-Haamstede Amateur Comedie Zierikzee. De Schutse. 20.00 uur. Maandag 20 februari Zierikzee In eigen onderkomen. Youth for Christ bijbelstudie. 20.00 uur. Dinsdag 21 februari Burgh-Haamstede Ledenvergadering afdeling NCVB met spreekbeurt da. J. J. van Zoelen in zaal bij Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Woensdag 22 februari Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30- 16.30 uur. Opèn middag in aula van Christelij- k<* Scholengemeenschap voor MAVO en LHNO, voor leerlingen groep 8 van basisscholen buiten Zierikzee. 13.30 uur. Informatie-avond Christelijke Scho lengemeenschap voor MAVO en LHNQ voor ouders/verzorgers van leerlingen groep 8 van basisschool. 19.30 uur. Kcrkwcrve Vergadering Reinigingsdienst Schou wen-Duiveland in kantoor. 15.00 uur. Zaterdag 25 februari Noordwclle Strao-viering, vanaf 13.00 uur. Strao- feest met bal en muziek van The Old Frustrations in het dorpshuis. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2