kW C Kantonrechter legt jeugdige Bruenaar een forse boete op Streektaalcommissie bereidt bundel streekverhalen voor „Door handicap krijg je andere visie op het leven" //II Appelpuntjes met slagroom VERWIJS DE ZIERIKZEESCHE COURANT van oeveren reizen Buit van 1500 gulden MELLOW-MINK LEOLUX Vers bakkerij Verwijs RIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 10 FEBRUARI 1989 145ste jaargang Nr. 24489 WAARIN OPGENOMEN Basisscholen Brandweergarage Prestaties Postzegel De provincie wil een brede aanpak van de pro- Brouwse brandweergarage en gemeentewerk- De verkiezing van de postzegel van het jaar zit Tegenvallende prestaties Delta Sporters in blemen omtrent de zwart-witte basisscholen. plaats naar bedrijvencomplex Slingerbos. erop en de winnaars zijn bekend. (Pag. 5) ultra-moderne Houtrusthallen. (Pag. 9). (Pag. 2). (Pag. 3). (1797 - 1889) Hoe minder gij van het leven verlangt, des te meer geeft het u. Fliegende Blatter Zonder rijbewijs met onverzekerde auto uit de bocht gevlogen Z1ERIKZEE - Nadat hij van zijn broer enkele rijlessen had gekregen, ging de jeugdi ge J. S. uit Bruinisse er 23 maart 1988 alleen op uit. Zonder rijbewijs. In de niet verze kerde auto van zijn broer. Een ritje dat hem duur kwam te staan. Op de Zijpeweg suk kelde hij van de weg af om vervolgens uit de bocht te vliegen. Plaatsvervangend kantonrechter mr M. E. J. Houtman-van Wijnen had niet veel waardering voor dit ge drag. Zij legde de Bruenaar een boete op van in totaal 675 gulden of veertien dagen ver vangende hechtenis. Plus een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor vier maanden met een proeftijd van twee jaar. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de eis van de officier van justitie mr C. M. P. Nijmeijer hoger zou uit vallen. Want toen hij in de stukken keek kwam hij tot de conclusie dat J. S. al drie keer eerder zonder rijbewijs aangehouden zou zijn. „Dat is niet waar. Mooi niet", aldus de Bruenaar. Hij had gelijk, de stukken bleken be trekking te hebben op zijn broer. Daarom hield mr Nijmeijer het op een boete van 500 gulden voor het rij den in een onverzekerde auto en 175 gulden voor het rijden zonder rijbe wijs. „Het is zeer gevaarlijk om op deze manier rond te rijden", hield hij J. S. voor. Kantonrechter Houtman van Wijnen kon alleen maar bevesti gen dat aan dergelijke overtredingen zwaar wordt getild door justitie. Zij volgde in haar vonnis de eis van de of ficier van justitie. Voor het examen „Het zal niet meer voorkomen. Dat weet ik wel zeker". Dat zei A. N. B. uit Zierikzee. Op 20 juli 1988 betrapte de politie hem terwijl hij op een mo torfiets rondreed zonder daarvoor een rijbewijs te hebben. „Het was twee weken voor mijn examen. Ik reed op de motor van mijn vriend", aldus de Zierikzeeënaar, die inmid dels nog steeds geen rijbewijs heeft. „Het ging teveel geld kosten". Dat laatste was nu ook het geval. Con form de eis van de officier van justi tie legde kantonrechter Houtman een boete van 275 gulden of vijf dagen vervangende hechtenis op. A. N. B. kreeg daarbij de ernstige waarschu wing dat hem een onvoorwaardelijke hechtenis (gevangenisstraf) boven het hoofd hangt als hij voor een vierde keer zou worden betrapt zonder rijbe wijs. De advocaat van transportbedrijf V.d W. uit Zierikzee mr H. van Pijke- ren wist voor zijn cliënt aanhouding van de zaak te bewerkstelligen om het proces-verbaal van de politie te kunnen verifieren. Op 11 mei 1988 werd in Zierikzee een vrachtauto van het bedrijf aangehouden, die niet verzekerd zou zijn. Volgens de advo- kaat was het proces-verbaal onduide lijk over de juiste straat waar de vrachtauto werd aangehouden. En ook was het kenteken op grond waar van de gegevens werden opgevraagd niet juist. „Het bewijsmiddel deugt gewoon niet. Een proces-verbaal moet goed zijn", aldus de advokaat. Advertentie REISBURO VAN OEVEREN Dam 3 cel 01110-15034/1231» Op vrijdag, 24 februari a.s. is er in de Schouwburg te Mid delburg een Grootse dia- en filmshow over Amerika en Canada Entree f 5,- Gratis vervoer vanaf Zierikzee Inschrijvingen kunnen ook tele fonisch 01110-15036 Pos thus IB - 4300 AA Zlenkzee BROUWERSHAVEN - In de nacht van woensdag op donderdag is inge broken bij garage Slager in Boru- wershaven. Er werd voor 1500 gulden aan gereedschap gestolen. De dieven verschaften zich door middel van braak toegang tot de ga rage. Behalve gereedschap werd ook een aantal autoradio's en luidspre kerboxen ontvreemd. De politie is op zoek naar mensen die tussen 11.30 en 7.00 uur iets verdacht hebben opge merkt in de omgeving van het bedrijf aan de Poortdijkstraat. Advertentie Presentatie jubileumbundel in november van Leolux funktionele kreativiteit ifiyi 'T LANGE UUS Interieurvormgeving die zich onderscheidt van anderen Havenpark 26-28 Zierikzee, 01110-13727 ZIERIKZEE - Schrijven in je moers taal is een oud ge geven. Vanaf de tweede helft van de negentiende eeuw verschenen er in de krant reeds verhalen in Zeeuws dia lect en ook nu nog gebruiken mannen als Arjaon, Wul- lum, Bêênekluver en Jacob de taal van de streek, waarin zij gcooren en getogen zijn om hun gedachten op papier te zetten. De verzameling verhalen en stukjes in de streektaal, die de afgelopen vijftig jaar zijn geschreven wordt momenteel door de commissie streektaal van Stad en Lande Schouwen-Duiveland onderzocht voor de jubi leumbundel streekverhalen die deze commissie in no vember wil presenteren. Ofschoon er geruime tijd door deze en gene geheel ten onrechte de neus werd opgehaald voor het dialect is er in de loop der jaren toch het nodige in de eigen streektaal verschenen. Dat betreft niet zozeer literatuur met een hoofdletter maar wel materiaal dat een beeld geeft van het leven op Schouwen-Duiveland in die periode en het specifieke karakter van de streek. Mannen als Jöös van Jaone, de vroegere-hoofdredacteur van dit blad, M. J. Kosten, W. P. L. Bakker, Piet van Joppa en huidige publi cisten in de streektaal (Arjaon, Wul- lum, Bêênekluver en Jacob) gebruik ten en gebruiken de streektaal niet alleen om persoonlijke maar ook ac tuele zaken en historische gebeurte nissen aan de orde te stellen en soms ook te bekritiseren. A. Leydekkers (voor ingewijden Ar jaon van Zierikzee) en drs T. Bran- denbarg, beiden lid van de commissie streektaal: „Die streektaal wordt niet alleen gebruikt om anecdotes te beschrijven maar ook om in de vorm van een column actuele zaken als bij voorbeeld een slechte zomer, herver kaveling en dergelijke aan te kaar ten. Ook de geschiedenis en speciale gebeurtenissen als Sinterklaas en trouwpartijen lenen zich voor een ^verhaal of gedicht in de streektaal". Deze gedichten ter gelegenheid van een jubileum of een andere belang rijke gebeurtenis in iemands léven hebben er volgens Leijdekkers toexge- leid dat er een zeker „vervolksing" van de streektaal is opgetreden\ waardoor sommigen wat neerbui gend doen over het dialect. Informatie Gezien de vele toepassingen van de streektaal biedt deze dan ook een schat aan informatie over het verle den en het eigen karakter van de streek en behoort de bestudering van Advertentie VERWARMING UIT? BEL 01110-14739 (ÓÓK 'S AV0N0S EN IN HET WEEKEND) VERWARMING AAN! de streektaal derhalve ook tot het werkveld van de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland die dit jaar vijftig jaar bestaat. Deze vereni ging tot behoud en bevordering van de stedelijke en landelijke schoon heid van Schouwen-Duiveland heeft hiervoor in 1987 zelfs een aparte com missie in het leven geroepen: de com missie streektaal. Gelijkwaardig Een commissie die niet zoals wel licht wordt gedacht, bestaat uit men sen die willens en wetens het dialect tot heilige orakeltaal willen verhef fen, maar die de streektaal de plaats wil geven die het verdient: namelijk als communicatiemiddel dat gelijk waardig is aan het Nederlands. Bran- denbarg: „Of iemand nu een Schou- \wen-Duivelands dialect spreekt of Nederlands maakt geen verschil. De streektaal is geen monument maar een levend iets en een gelijkwaardig instrument voor diegene die het ver staat". Deze commissie streektaal die zich onder meer ten doel heeft gesteld om de streektaalliteratuur te bevorde ren heeft met het oog op de jubileum bundel die in november verschijnt een selectie van zevenentwintig ver halen die de afgelopen vijftig jaar zijn verschenen gemaakt. Dat zijn niet alleen publicaties van de beken de streektaalschrijvers maar ook verhalen van gelegenheidsschrijvers. Daarbij is niet alleen gekeken naar de inhoud van het stuk (anecdotisch, historisch of actueel) maar ook naar geografische spreiding en de periode waarin het verhaal of gedicht is ge schreven. Dit alles moet een goed beeld geven van het leven van de afge lopen vijf decennia op Schouwen- Duiveland. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> Pt Bitr Verwachting Deltagebied tot zaterdagavond: Droog Een zuidelijke stroming brengt droge lucht, waarin nauwelijks be wolking zit. De wind vanavond wordt zuidoostzuid 2 tot 4 Beauforfen het zicht blijft matig goed. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 14 febr.: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 4 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 5 Dinsdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 5 Behalve het stimuleren van de streektaalliteratuur door onder meer ZON- EN MAANSTANDEN 11 febr. Zon op 08.03, onder 17.46 Maan op 09.40, onder 12 febr. Zon op 08.01, onder 17.48 Maan op 09.59, onder 01.28 vervolg pagina 2 13 febr. Zon op 07.59, onder 17.50 Maan op 10.26, onder 02.56 Eerste Kwartier: 13 februari (00.15) Visueel gehandicapte Ria Vermaat uit Zierikzee: ZIERIKZEE - Een kleine advertentie in de krant van de Nederlandse Vereniging voor Blinden en Slechtzien den; slechts een beperkt aantal centimeters groot, waar in een aantal wazige en vlekkerige letters tot nadenken stemt. Letters zoals visueel gehandicapten, zoals slecht zienden en blinden tegenwoordig worden genoemd, zien. Het stemt zo 's avonds weieens tot nadenken.'Hoe moet dat zijn om slechts de contouren van je medemens te zien of om slechts kleine stukjes tekst te kunnen ontwarren of ....om helemaal niets meer te zien. Ria Vermaat uit Zie rikzee weet uit ervaring wat dat betekent. Zo'n tien jaar geleden kreeg haar leven een ingrijpende wending toen ze als gevolg van een bloedziekte visueel gehandicapt werd. Ken aantal hulpmiddelen, zoals onder meereen loeplamp maakt het Ria Ver maat mogelijk om zelfstandig te kunnen wordpn. (Foto: Joop van Houdt). Slechtziend of blind zijn. Ria Ver maat had er voor 1979 geen idee van hoe dat moest zijn. Een griepinjectie eind '79 deed haar dat echter snel er varen. ,,Na die griepinjectie bemerk te ik dat er iets mis was. Mijn ogen waren helemai rood en ik kon mijn borduurwerk, het melkmeisje van Vermeer waaraan ik bezig was, niet meer zien. Accepteren Via de huisarts kwam de kokkin uit het vroegere bejaardenhuis Irene in het medisch circuit terecht. Bezoe ken aan de oogarts en een verblijf in het academisch ziekenhuis volgden. Er viel echter niet veel anders aan te doen dan deze handicap zo goed en zo kwaad als dat ging te accepteren. Ver maat: „Pas een jaar of twee later kwam aan het licht dat niet die griep injectie maar een bloedziekte de wa re oorzaak van mijn handicap was". Dat haar leven een ingrijpende wending nam blijkt wel uit haar er varingen in het revalidatiecentrum voor volwassen blinden en slecht zienden, t Loo-crf in Apeldoorn waar de Zicrikzcc.se twee jaar lang verbleef. Dag in dag uit van 's morgens half negen tot 's middags vijf uur moest Ria Vermaat daar leren hoe zij zich als visueel gehandicapte in het dage lijks leven zou kunnen bedruipen. Het leren lopen met een geleidestok, het leren lokaliseren en ook onder scheiden van geluiden, het stimule ren van de tastzin. Kortom alles waardoor de Zierikzeese uiteindelijk weer terug zou kunnen keren naar haar oude woonomgeving, 'n Kwestie van gewoon weer helemaal bij het be gin beginnen en alles weer opnieuw leren noemt ze dit revalidatieproces. Zelfstandig Met oneindig veel doorzettingsver mogen was Ria Vermaat na twee jaar zo ver dat ze het revalidatiecentrum kon verruilen voor een woning aan de Middenbank. Een hele stap om de re latief beschermde omgeving van het Loo-erf te verruilen voor een knusse bejaardenwoning aan de Midden- bank, .Geen gemakkelijke stap overi gens want er komt immers heel wat kijken om als visueel' gehandicapte zelfstandig te wonen. „Er zijn maar heel weinig blinden en slechtzienden die het op kunnen brengen om zelfstandig te wonen" voegt Joop van den Noord die samen met Ria Vermaat zitting heeft in de Werkgroep Tbegankelijkheidsbevor- dering Schouwen-Duiveland. Ria Vermaat behoort tot die kleine groep visueel gehandicapten die door een vervolg pagina 3 HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het regengebied dat vandaag boven de Britse eilanden ligt, trekt langzaam in onze richting en passeert in de loop van de nacht ons land. Daar het regengebied in ac tiviteit afneemt, zal er bij ons nage noeg geen regen uitvallen. Voor het zover is, wordt er nog lucht uit Frankrijk aangevoerd waarin vannacht en de vroege och tend nog een enkele mistbank kan ontstaan. Vannacht komt de tempe ratuur omstreeks 1 graad te liggen. Overdag komt er wat koelere lucht naar onze omgeving en komt de mid- dagtemperatuur in de buurt van de 7 graden. De bewolking is dan naar het oosten getrokken en komen er weer perioden met zon. De wind is zwak tot matig en waait uit het zuid westen. Advertentie WEEKEND RECLAME: dat is smullen geblazen. Haringvlietplein 6, 't Hoekje Mol 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1