Zeg,wat dacht u van Mallorca... 'De authentieke gevel van de smidse is al lang verdwenen' streeknieuws Ziekenhuis Noordgouwe weer in de ban van de geneeskunst Rabobank Q 4 Ondernemers nemen kennis van automati sering in Zeeuwse Stromen Dirk Hanse werkte 58 jaar in smederij te Sirjunsland SIRJANSLAND - Toen hij drie jaar oud was zat hij al op een baalzak in het slopje naast de smederij om oude naaimachines uit elkaar te halen. En op zijn vijftiende jaar kwam hij bij zijn vader in de smidse om 'het vak te leren'. Vele jaren werd Dirk Hanse in het dorp Sirjansland aangeduid als 'de jonge smid'. Tegenwoordig, op 73-jarige leef tijd, wordt Hanse door de dorpsbewoners omschreven als 'de oude smid'. De smederij, die in vroeger jaren de levendige trekpleister was waar de dorpsnieuwtjes werden uit gewisseld, staat nu al weer bijna tien jaar leeg. Enkele maanden geleden zijn de werk zaamheden gestart om er enkele woonhuizen in te bouwen. De gevel van de smidse wordt daarbij, mét subsidie, zorgvuldig in stand gehouden. Geheel onnodig volgens de oude smid. „Want de authentieke gevel van de smidse is al lang verdwenen". werkzaamheden van de smeden uit. ,,En het repareren van ploegen en eg gen, het maken van nieuwe land bouw wagens. Maar we waren ook ka chelsmid, we soldeerden pannen en repareerden klompen door er een blikje op te zetten". Smeden is volgens Dirk Hanse een kwestie van aanvoelen, van zien. „Tegenwoordig wordt alles uitgeme ten, maar vroeger ging dat anders. Als je een paardenhoef had bekapt, had je het model hoefijzer dat er op moest al in je hoofd. Dat zag je, dat voelde je. Hoefijzers maken is maat werk". Maatwerk dat niet ieder paard op prijs stelde. „Vroeger had je hoofdzakelijk Belgische paarden. Die waren meestal heel rustig. Maar soms was het toch nodig om er met zijn zessen op te gaan hangen zodat zo'n dier op zijn zij ging liggen. An ders kon je het niet beslaan". In die tijd, toen een auto nog een bezienswaardigheid was en de me chanisatie nog niet was doorgedron gen in de landbouw, was de smederij in Sirjansland behalve werkplaats ook een plaats van samenkomst voor de manlijke dorpsbewoners. „Vooral in de winter als er weinig werk was op het land kwamen ze hier om met elkaar te praten. Soms was het zo vol in het kleine smederijtje dat ze in de weg stonden. Maar mijn vader stoor de zich daar niet aan. Hij pakte met zijn tangen het ijzer uit het vuur en liep er regelrecht mee door de groep. Dan maakten ze wrel dat ze Uit de weg kwamen". Vijf uur 's morgens Een werkdag van een smid begon vroeger om 5 uur 's morgens en duur de tot ongeveer 9 uur 's avonds. „In de winter maakten we de basisvormen voor de hoefijzers die in de zomer op maat werden' gemaakt voor dé paar den die beslagen moesten worden. Er waren altijd jonge jongens die kwa men meehelpen. Maar eigenlijk de den ze meer spelletjes. Tbrwijl wij werkten lieten ze aan elkaar zien hoe sterk ze waren door de zware smids hamer of zelfs het aanbeeld op te til len. Laatst kwam er nog een op be zoek die nu in Canada woont. Hij zei: Dat hield ons van de straat en uit het café". In 1940 nam Dirk Hanse de smidse over van zijn vader. Na de waters noodramp veranderde de aard van het smidswerk. „De landbouwme chanisatie zette door. Daarom zijn we meer overgeschakeld op loodgie- terswerk, sanitair en gas". De smid werkte samen met zijn knecht J. J. de Vlieger die later de smederij over nam. „Dat was in 1974. Ik heb nog vijf jaar als bedrijfsleider gewerkt. En ook nu doe ik nog af en toe smeed werk. Het maken van muur ankers voor huizen die gerenoveerd worden bijvoorbeeld". Sinds ongeveer tien jaar staat het smidsvuur niet meer in de oude smid se, maar in de werkplaats van De Vlieger aan de Sportlaan jn Sirjans land. „De oude smidse werd te klein als werkplaats omdat de werkzaam heden van het bedrijf zich steeds ver der uitbreidden. Zoals ik hier vroe ger werkte, dat was echt voor Sirjansland. Maar Hans de Vlieger heeft zijn klandizie nu in het hele land". Nieuwe woningen Nadat De Vlieger eerst de smederij heeft verkocht aan de gemeente Dui- veland, die het gebouw op die manier wilde behoeden voor eventuele sloop, heeft de ondernemer het enkele maanden geleden weer teruggekocht. Hij laat in de oude smederij enkele nieuwe woningen bouwen. Daarbij heeft De Vlieger de verplichting om de gevel van de oude smidse intact te houden. Voor de oude smid Hanse is een tijdperk afgesloten. Hoewel de gevel behouden blijft, is de smidse niet meer in gebruik. En zelfs het beroep smid is zo goed als uitgestorven. Zijn reactie getuigt van nuchterheid: „Je kunt er wel romantisch over doen. En natuurlijk is het ook jammer dat al die oude ambachten verdwenen zijn. Maar het kan nu eenmaal niet meer in deze tijd. Het zou niet te verwezen lijken zijn wat de loonkosten be treft". RENESSE - De gezamenlijke on dernemersverenigingen van Brou wershaven, Burgh-Haamstede, Re- nesse en Scharendijke houden dinsdag 28 februari een thema middag/avond over automatisering en telecommunicatie in het bedrijf. De middag is in de Zeeuwse Stromen te Renesse. Om 15.30 uur is de ontvangst van de gasten, waarna dagvoorzitter A. M. Verseput het openingswoord uit spreekt. Sprekers zijn mr R. M. M. G. van Bergen (KNOV en automatise ringsdeskundige), drs P. van Dijk (CIMK), J. Claassen (afdeling ver koop PTT telecommunicatie) en drs J. Onderdelinden (Rabobank computer dienst). Vanaf 18.30 uur is er gelegen heid tot het stellen van vragen aan het forum. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF KERKWERVE Feestavond Zaterdag 11 februari houdt SV-WIK haar jaarlijkse feestavond. De feest avond wordt gehouden in Dorpshuis 't Zuudènde en begint om 19.30 uur. De toneelvereniging WIK brengt het blijspel De Sukkel op de planken. In de paijze wordt er een verloting ge houden en na afloop is er gelegenheid om te dansen. Jaarvergadering NCVB De afdeling Kerkwerve van de Ne derlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB) houdt woensdag 15 februari Advertentie Smid Dirk Hanse. Dirk Hanse weet zich ook nog pre cies te herinneren wanneer dit ge beurde. ,,In 1928, toen ik dertien jaar oud was. Mijn vader heeft het bedrijf toen aan de voorkant uitgebreid. Dat gebeurde door de voorgevel ongeveer 3V2 meter naar voren te verplaatsen. Daarvoor werd de oude voorgevel af gebroken en mijn vader pakte een metselaar in de arm om een nieuwe voorgevel te maken. Want daar kwam vroeger geen architect aan te pas hoor. Hoe die gevel eruit kwam te zien, dat werd gewoon door de metse laar of de timmerman bedacht". had wel tot gevolg dat het vakman schap van vader en zoon Hanse over het hele eiland bekendheid kreeg. „Als er ergens een paard met een af wijking was dat beslagen moest wor den, zei de dierenarts: Ga maar naar Hanse. Die maakt het wel in orde. Mijn vader maakte niet alleen pas sende hoefijzers, maar verwijderde ook eerst gezwellen die door hoefkan- ker werden veroorzaakt. En ik leerde dat ook". Beeldbepalend pand Dirk Hanse vindt het dan ook over- dreyen dat de overheden er zo op staan, en er zoveel geld voor over heb ben, om de oude smidse als 'beeldbe palend pand' voor Sirjansland te be houden. „Voor ons hoeft dat niet. Eigenlijk vinden we het belachelijk voor een gevel die helemaal niet zo oud is. Ze hadden de smidse veel be ter kunnen slopen. Dan had er op die plaats een mooi pleintje kunnen zijn. De kerk zou dan ook veel beter uitko men". Deze nuchtere houding doet niets af aan de vele, en goede herinnerin gen die Dirk Hanse heeft aan de vele jaren van zijn leven die hij in de sme derij doorbracht. „Mijn familie heeft hier van oudsher in Sirjansland ge woond. Mijn grootvader was boer. Hij had drie zoons maar die wilden geen van allen de boerderij overne men. Ze werden wagenmaker, tim merman en smid. De smid was mijn vader Adriaan Hanse. Hij kocht de smidse in 1900 van Johan Willem Matthijsje en in 1907 nog een stukje erbij. Vóór Matthijsje was de smede rij enkele jaren van Adriaan de Smit en daarvoor was hij van Adrianes Bolle". Dirk Hanse werd in 1915 geboren in de oude smidse. „Mijn ouders hadden twee kinderen, mijn zusteren ik". De jeugdige Dirk vertoefde als kind al graag in de werkplaats van zijn va der. „Ik wilde alles zien en bekijken. Daarom gaf mijn vader mij oude spullen die ik uit elkaar mocht halen. Toen ik wat groter werd mocht ik een puntje smeden aan stukjes ijzer. En ik keek. Dagelijks zag ik hoe mijn va der werkte". In de leer Hoewel Dirk Hanse goed kon Ieren en na zijn verblijf op de ambacht school in Zierikzee mocht doorleren, koos hij er toch voor om bij zijn vader in de smidse te gaan werken. „Ik voelde dat mijn vader graag wilde dat ik de zaak later zou overnemen". Op zijn vijftiende jaar kwam hij in de leer bij Adriaan Hanse. „Het was een fijne man en hij werd niet gauw boos. Maar toch was het niet zo gemakkelijk hoor, want hij was heel precies. Soms, als ik ergens heel goed mijn best op had gedaan, bekeek hij het nauwkeurig en zei dan: Dirk doe dat nog maar eens over. Dan werd ik af en toe zo woe dend dat ik het hoefijzer door de werkplaats smeet". Maar die precisie van zijn vader Klompen Het beslaan van paarden maakte vele jaren een belangrijk deel van de Ontdek 1001 Zonnige Zomerbestemmingen bij uw Rabobank. Wees dus wijs en boek bij uw bank. Zonnig in Zomervakanties haar jaarvergadering. De avond wordt verzorgd door de eigen leden. Gasten zijn van harte welkom. De vergadering wordt gehouden in dorpshuis 't Zuudènde en begint om 19.30 uur. DREISCHOR Oud papier Muziekvereniging Crescendo in Dreisehor gaat zaterdag II februari zowel het dorp als de polder in om oud papier in te zamelen. De inwo ners worden verzocht het papier ge bundeld gereed te zetten vanaf 09.00 uur. NIEUWERKERK Thuiszorg De afdeling Schouwen-Duiveland van de Nederlandse Patiënten Vereni ging houdt haar tweede jaarvergade ring in het verenigingsgebouw Salem te Nieuwerkerk. De bijeenkomst op vrijdag 17 februari begint om 19.45 uur. Spreker is H. van Herik en het onderwerp is Zorg om thuiszorg. NIEUWERKERK/OOSTERLAND Burgerlijke stand In de periode van 7 januari tot 7 fe bruari zijn er in de gemeente Duive- land 7 kinderen geboren en kwamen twee mensen te overlijden. Twee hu welijken werden voltrokken. In Nieuwerkerk werden geboren Leonie van der Wielen en Jannetje Lena Kooijman. In Oosterland werden ge boren Cornelia Suzanna Olree en Adriaan van der Wekken. In Sirjans land werd geboren Jan Johannis Heijboer en in Ouwerkerk tenslotte werd geboren Danielle van 't Wout. Overleden zijn Maatje Pieternella van der Have-Zwager uit Oosterland en Jacobus Jacob Bouman uit Nieu werkerk. Samen in het huwelijks bootje stapten Johannes Marinus den Boer uit Sint Philipsland en M. Bo- lijn uit Nieuwerkerk. Ook Aaltje den Engelsen uit Ede en A. D. Romein uit Oosterland trouwden met elkaar. BRUINISSE Helpt Elkander De Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander komt dinsdag 14 fe bruari bijeen in het Nederlands Her vormd Verenigingsgebouw aan de Deestraat in Bruinisse. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Na de pauze vertoont L. Verspoor dia's over reizen door Europa. Reanimatie Bij voldoende belangstelling star-' ten de Vrienden van de Hartstichting in Bruinisse in maart weer met een reanimatie-cursus. De cursus omvat drie informatieve avonden. Na het behalen van het diploma blijven her- halingslessen noodzakelijk. Voor op gave of inlichtingen 01113-2267. NOORDGOUWE - Het oude ziekenhuis in Noordgouwe heeft opnieuw een bestem ming gevonden. Was het ziekenhuis bij opening in 1902 een algemeen ziekenhuis, nu is het een thuis geworden voor alternatieve geneeswijzen. Het pand is gekocht door Piet en Ria Westein, beiden afkomstig uit Maassluis, die naast de dienstverlening in de vorm van alternatieve geneeswijzen het pand ook een soort hotelfunctie willen geven. Het echtpaar Westein heeft zijn in trek genomen in het Noordgouwse ziekenhuis. De benaming 'zieken huis' zullen ze echter niet mogen dra gen. „'Bij de wetgeving moet een me dische handeling altijd uitgevoerd worden door een arts. En wij zijn. geen artsen, maar therapeuten. Dit zelfde geldt voor de benaming 'kuur oord'. Zo mogen wij onze instelling ook niet noemen. We zullen daarom een benaming moeten zoeken waar voor we toestemming krijgen van de wet. Wij zelf denken aan een 'centrum voor natuurlijk leven'. Maar we zijn er nog niet helemaal uit hoe we het precies gaan noemen". In de praktijk in Maassluis, waar nnligc ziekenhuis in Noordgouivc. (Foto; Joop van Houdt). zeven therapeuten werkzaam zijn, kwamen en komen ze vaak patiënten met astma, reuma en kanker tegen. „Deze mensen hebben vaak een lang durige behandeling nodig. Iets wat wij ze in Maassluis niet konden bie den. Daarom zijn we op zoek gegaan naar een pand waar we de facilitei ten, die we nodig hebben voor een goede behandeling, onder kunnen brengen. Ik denk hierbij aan modder baden, verschillende soorten massa ge's en zwavelbaden". Het echtpaar denkt dit pand gevonden te hebben in Noordgouwe. „Het is een mooi com plex op een prima lokatie. We zijn goed bereikbaar vanaf de Randstad en dit is één van de weinige plekjes in Nederland die niet onder de rook van een industriegebied liggen". Voor Westein kwam het dan ook prima uit, dat het pand leeg stond. „Tben we de prijs (550.000 gulden) hoorden hebben we geen moment getwijfeld en heb ben het gekocht". Diagnostiek Onder alternatieve geneeswijze vallen alle vormen van diagnostiek (onderzoek) en therapie die niet op Nederlandse faculteiten worden on derwezen. Desalniettemin is een aan tal alternatieve geneeswijzen onder grote belangstelling komen te staan en maken steeds meer mensen van de gelegenheid gebruik kennis te maken met die vormen van alternatieve ge neeswijzen. Onder de verzamelnaam 'alterna tieve geneeswijzen' valt een aantal vormen van diagnostiek en behande lingsmethoden. Hieronder vallen on der andere helderziendheid, astrolo gie, acupunctuur, iriscopie en de voetzoolreflexologie. In Noordgouwe zullen in eerste instantie een irisco- pist, acupuncturist en een voetzoolre- flexist werkzaam zijn. Westein zelf kan alle drie de vormen van diagnose en behandeling vaststellen. Een an der facet van de alternatieve genees wijze is de homeopathie. Dit is een geneeswijze waarbij men een ziekte behandelt met een geneesmiddel dat bij gezonde mensen een gelijkend ziekteverschijnsel veroorzaakt. Het zijn geneesmiddelen die verkregen zijn uit natuurlijke produkten. Iriscopie is een vorm van diag nostiek waarbij op het regenboog vlies (iris) stoornissen op en in het li chaam te herkennen zijn. Voetzoolre flexologie is een diagnostiek en be handeling door middel van de voet zool. Op de voetzool is een aantal drukpunten aanwezig dat correspon deert met organen in het lichaam. Acupunctuur is een behandeling af komstig uit China die gebaseerd is op de theorie van Yin en Yang. Deze twee polariteiten moeten volgens de ze theorie in evenwicht zijn. Bij acu punctuur wordt door middel van naalden de energie gereguleerd, zo dat er opnieuw evenwicht ontstaat in het lichaam. Het centrum in Noordgouwe is niet alleen voor zieke mensen. „Ik denk zelfs dat in eerste instantie vooral ge zonde mensen naar ons toe zullen ko men. Althans de mensen voor wie ge zondheid belangrijk is. Door de hotelfunctie die wij hebben kunnen mensen hier uitrusten, genieten van de frisse lucht en hun lichaam schoon houden. Dit laatste kan door de sau na, die nu nog in aanbouw is, maar die bij de opening over waarschijn lijk twee maanden af is". Westein spreekt het tegen dat het een kuur oord wordt. „Om de kuuroorden in Duitsland is een hele cultuur ge bouwd. Daar vertoeven vaak de rij ken die zich een heel jaar volgegeten hebben. Ze willen dan in een week weer op krachten komen, om er ver volgens weer een jaar tegen aan te kunnen". Armoede Voor de mensen die op de grens van de armoede leven, zal het echter vaak geen haalbare kaart zijn om bij het echtpaar behandeld te worden. „Zo wel de verzekeringsmaatschappijen als de ziekenfondsen vergoeden dit alles niet voor hun patiënten. Het te genstrijdige daarin vind ik, dat ze wel hele dure operaties vergoeden Operaties die dan ook nog vaak her haald moeten worden, terwijl vaak met natuurlijke middelen, waarvan de kosten lager zijn, de klachten ook te verhelpen zijn". Daarmee blijft het een feit dat het voor bepaalde lagen van de bevolking niet te betalen zal zijn. „Voor mensen die het financieel moeilijker hebben, zal het een be zwaar zijn om in de hotelaccommoda tie te overnachten. Deze mensen kan ik poliklinisch behandelen. Daarbij probeer ik deze mensen met goedko pere middelen te helpen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4