Folkloristisch Danstheater Nut en Uitspanning huldigt maar liefst veertien leden Jeugd neemt journalistieke pen ter hand EG-commissie wil opheldering over Britse visvangsten t 4 Advertentie ■VI I Jill INSTALLATIEBEDRIJF ZONNEMAIRE - Maar liefst veertien leden van harmo- nievereniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire wer den gehuldigd tijdens de onlangs gehouden jaarvergade ring in het dorpshuis van Zonnemaire. Voor het eerst werden ook de leden die twaalfeneenhalf jaar lid zijn in het zonnetje gezet. Als meest in het oog springende ge beurtenis in het afgelopen jaar noemde voorzitter S. Duinhouwer in zijn openingswoord het festival dat de harmonievereniging hield op 4 juni. De vergadering in het dorpshuis be gon met een minuut stilte in verband met het overlijden in het afgelopen jaar van erelid B. S. Hanse. Vervol gens richtte voorzitter Duinhouwer een bijzonder woord van welkom tot dirigent en echtgenote, de instructeur van de drumband, de dames Fonteine en Stoel en erelid De Loof en echtge note. Duinhouwer maakte in zijn wel komstwoord gewag van een heleboel DEN HAAG - De 16-jarige Michel Martens uit Den Haag is in zijn woon plaats onder een vrachtauto gekomen en op slag gedood. De jongen rende plotseling een uitrit aan de Escamp- laan over, aldus de politie. De be stuurder van de vrachtwagen, een 28- jarige man uit Nijkerk, kwam op dat moment die uitrit af en zag hem niet. positieve zaken voor Nut en Uitspan ning. Naast het al eerder genoemde festival dat de harmonievereniging organiseerde noemde de voorzitter de optredens van kapel De Gruttepik- kers. Duinhouwer stelde verder vast dat de opkomstpercentages .van drumband en harmonie enig verschil laten zien. „Met de 90 procent van dé drumband ben ik tevreden, maar de 76 procent van de harmonie moet b^ ter kunnen". Duinhouwer stelde dat men mo menteel in een opbouwfase verkeert. „We hebben veel jeugd en wat vooral verheugend is is het feit dat we maar liefst 14 leerlingen hebben waarvan acht op klarinet". Harmonievereniging Nut en Uit spanning telt momenteel 51 leden. Duinhouwer: „We kunnen over enke le jaren weer op een totaal van 65 ko men en dat is een prachtig vooruit zicht". Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de vergadering werden vervolgens de notulen van de vorige jaarvergadering goedgekeurd. Huldiging' In de daarop volgende bestuursver kiezing werden voorzitter S. Duin houwer en bestuurslid J. van Sas met respectievelijk 40 en 39 stemmen her kozen. Uit het financieel verslag van penningmeester C. van Nieuwenhuy- ze bleek dat Nut en Uitspanning, me de door de acties rondom het festival van 4 juni, wederom een bedrag aan het uniformfonds kan toevoegen. Naar aanleiding van een op de vori ge jaarvergadering ingediend ver: zoek van het bestuur werden dit jaar voor de eerste keer ook de leden die twaalfeneenhalf jaar lid zijn gehul digd. De volgende mensen kregen de bronzen KNF-speld uitgereikt: Rien van Almkerk (16 jaar), Anita Duin houwer (12 Va jaar), Kees Duinhouwer (18 jaar), Marco Duinhouwer (12\k jaar), Wim Fonteine (15 jaar), Leen Hillebrand (16 jaar), Jolanda Kloet (12l/2 jaar), Rianne de Munnik (14 jaar), Kees de Munnik (14 jaar), Cor van Nieuwenhuyze (14 jaar), Hannie ZIERIKZEE - Onder auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland brengt het Folkloristisch Danstheater op vrijdag 17 februari Van Zwarte Woud tot Zwarte Zee. De voorstelling wordt gehouden in de Concertzaal in Zierikzee en begint om 20.00 uur. Leidraad voor het nieuwe programma van het Folkloristisch Danstheater is de stroomdraad van de rivier de Donau. De rivier verandert in Slowakije haar naam in Dunaj, heet ver volgens in Hongarije Dunarla, in Bulgarije Dunav. Alvorens de rivier zich bij Sulina in de Zwarte Zee stort passeert deze dus een groot aantal heel verschillende culturen. Het programma toont dan ook dansen van de diverse Donauvolkeren. Van het nakroost van de Alemanen in het Zwarte Woud, van de Slowaken uit het statige Bratislava, via de Hongaarse poestabewoners, de Joegoslavische oeverbewoners en de herders uit Walachije in Zuid-Roemenië naar de sterk door Turken gekleurde Bulgaarse danscultuur. Dit alles naar een idee van Ferdinand van Altena en onder regie van Stefan Nosal. De jubilarissen v.l.n.r. Rien van Almkerk, Kees Duinhouwer, Anita Duinhouwer, Marco Duinhouwer, Wim Fonteine, Leen Hillebrand, Jolanda Kloet. Kees de Munnik. Rianne de Munnik, Cor van Nieuwenhuyze, Hannie van Nieuwen huyze, Jaap van Sas, Jan Fonteine en Hans de Vlieger. (Foto: Joop van Houdt). van Nieuwenhuyze (12'/2 jaar), Jaap van Sas (12V2 jaar), Jan Fonteine (14 jaar) en Hans de Vlieger (24 jaar). Concours Na een korte toespraak van voorzit ter Duinhouwer kregen de jubilaris sen de bronzen KNF-spelden opge speld. In de daaropvolgende pauze kregen de aanwezigen de kans de ju bilarissen te feliciteren. Vervolgens kondigde voorzitter Duinhouwer aan dat in 1989 zowel drumband als har monie aan een concours mee zullen doen. Verder staat er voor 1989 vijf keer een oud-papier-actie op het program ma. Dit jaar dient een stel pauken te worden aangeschaft en ook moeten er nieuwe uniformen worden be steld. Bij het Anjerfonds is reeds een verzoek om een bijdrage in de kosten aangevraagd. BRUSSEL - Niet alleen Neder landse vissers lichten af en toe de hand met de Europese visserijbepa lingen, ook hun collega's uit andere EG-landen wagen zich daar aan. Dat blijkt uit een procedure die de EG- commissie besloten heeft in te stel len tegen het Verenigd Koninkrijk. Een commissiewoordvoerder deel de mee dat de commissie de regering in Londen gesommeerd heeft ophel dering te verschaffen inzake de Brit se visvangsten in 1987. Dat is het be gin van een procedure die kan leiden tot een klacht tegen het Verenigd Ko ninkrijk bij het Europese hof van justitie in Luxemburg. Volgens inlichtingen die de com missie heeft verkregen zouden Britse vissers in 1987 hun quota flink heb ben overschreden. Zo zouden ze ruim 20.000 ton makreel gevangen hebben in plaats van de bijna 1400 ton waar ze recht op hadden. In plaats van de hun toegewezen 6.140 ton schol zou den ze 7.288 ton van die vis gevangen hebben. Hun kabeljauwquotum (88.930 ton) zouden ze met ruim 4000 ton hebben overschreden. Ook bij het vangen van andere vis- Het jaarverslag van secretaris W. Hanse werd na het voorlezen onder dankzegging goedgekeurd en na nog enkele vragen te hebben beantwoord sloot de voorzitter rond half elf de vergadering. Na afloop van de verga dering werden door F. Mielard nog enkele video-beelden vertoond over het wel en wee van Nut en Uitspan ning. soorten hebben de Britten zich niet aan hun quota gehouden. Dat was on der meer het geval met hun schelvis quotum (25.790 ton) dat ze met ruim 300 ton overschreden. LEËRDAM - Burgemeester D. Cor- poraal van Leerdam heeft een brief gestuurd aan drs. J. Janmaat met na dere vragen over de demonstratie die de Centrum Democraten op 29 maart in Kedichem willen houden. NIEUWERKERK - De dertig leerlingen van de groepen zeven en acht van de School met de Bijbel in Nieuwerkerk hebben in het kader van een wedstrijd van het Reforma torisch Dagblad de journalistieke pen ter hand genomen. Onder begeleiding van juf frouw J. J. van de Werke en directeur van de school E. B. van der Helm gingen ze praten met de Duivelandse burgemeester A. Bergshoeff (CDA) en het SGP statenlid in Zee land G. R. J. van Heukelom. Hoewel het verhaal de journalistieke toets der kritiek niet overal lijkt te kunnen doorstaan, kan het toch aardig zijn om de gedachtengang van de jeugdige verslaggevers eens te volgen. Het onderstaande is integraal overgeno men. Statenlid Van Heukelom. Interview met G. R. J. van Heuke lom, statenlid voor de SGP in Zee land. Het interview is afgenomen in het provinciehuis te Middelburg. Hoe bent u in de Prov. Staten geko men? Daar ben ik in gekoZbn. Waarom stemt u, bent u lid van de SGP? Ik vind de SGP dé beste partij, want volgens mij doet de SGP het beste Wat er in de Bijbel staat. U vertegenwoordigt een kleine partij. Heeft dat wel zin? Ja, dat heeft wel zin. Is het leuk .als je vaak je zin niet krijgt? Nee, dat is niet leuk. maar als je al tijd je zin wilt hebben moet je niet in Staten gaan. Hoeveel leden telt de Prov. Staten in zijn totaal? 47. Hoeveel leden heeft de SGP? In de Zeeuwse staten 5 leden. Hoe komen de Provinciale Staten aan hun onderwerpen? Dat wordt door de provincie gere geld. Wie is de voorzitter van de Prov. Staten? Dhr. Boertien, dat is de Commissa ris van de Koningin. Om de hoeveel tijd heeft u een ver gadering? 1 of 2 keer in de week. Hoe lang duurt een vergadering? Soms een hele- soms een halve dag. Wat moet u allemaal doen voor u naar een vergadering gaat? Eerst de post goed doorlezen, als ik het niet snap, moet ik naar Middel burg bellen om het te vragen. Hoeveel uur werkt u voor de Prov. Staten? Dat is verschillend, als het erg stil is 12-13 uur in de week, maar als het druk is soms wel 30 uur in de week. Heeft u als statenlid bepaalde ta ken? Ja, ik ben een gedelegeerd commis saris, dat betekent dat ik o.a. voor het onderhoud van de Zeelandbrug moet zorgen. Zitten er ook vrouwen in de Prov. Staten? Ja, er zitten ook vrouwen in. Is het statenlidmaatschap gemak kelijk te combineren met uw dage lijks beroep? Ja, ik hoef niet altijd op school te zijn, maar het is toch altijd span nend. Ik mag een aantal dagen in de maand van school. Kun je het statenwerk ook alleen als beroep doen? Nee, dan kan ik mijn gezin niet on derhouden, maar mensen uit de Ge deputeerde Staten kunnen dat wel, want die zijn er een hele dag. Ik moet ook nog op school zijn. Hoelang werkt u daar al? Anderhalf jaar. Vindt u dat er moeilijke dingen be sproken worden? Er worden wel eens moeilijke din gen besproken. Zijn er ook leuke dingen, wat is het leukste wat u meemaakte? Er zijn leuke dingen, wat ik leük vind is dat ik na een jaar meer weet dan tóen ik kwam. Hoeveel mensen werken er op het provinciehuis? Zo rond de 1000. Is het werk te vergelijken met het werk vi de Tweede Kamer? Een klein beetje, er is één groot ver schil: Tweede Kamerleden werken de hele week voor de Tweede Kamer. Is het uw bedoeling om in de Twee de Kamer te komen? Als ze het zouden vragen, zou ik niet direct nee zeggen. Is het uw bedoeling om minister te worden? Nee, ik denk niet dat we het mee zullen maken dat een SGP-er nog eens minister wordt. Hoe vindt uw vrouw het dat u in de Prov. Staten zit? Ze vindt het erg moeilijk, maar we hebben wel samen afspraken ge maakt. Doet u uw werk goed? Nee, nooit helemaal, soms denk je dat ging aardig, maar je doet altijd wel eens iets verkeerd. Heeft u wel eens met de leden van de Tweede Kamer te maken of met een minister? Met de Tweede Kamerleden heb ik wel eens vergaderd, maar met een mi nister nog nooit. Wat hebben de gemeente en de Prov. Staten met elkaar te maken? De gemeente heeft wel eens plan nen, die moeten door de Prov. Staten goedgekeurd worden. Soms hebben ze nog veel meer met elkaar te ma ken. Hoe oud bent u? Ik ben 39 jaar. Heeft u wel eens een ontmoeting met de konmain aehad? Nee, we heboen het wel eens aange vraagd, maar ze had voor ons geen tijd. Interview met de CDA-burgcniees- ter A. Bergshoeff van Duiveland. Hoe oud bent u? 49 jaar oud. Heeft u kinderen en hoe oud zijn ze? Een zoon van 21 en een dochter van 19. Heeft u hobby's en welke? Ja. naar licht klassieke muziek luisteren, tennissen, windsurfen, hardlopen, en een beetje racefietsen en lezen. Welke schoolopleiding moet je heb ben om burgemeester te worden Je hebt geen bijzondere opleiding nodig. Hoe bent u er op gekomen om bur gemeester te worden? Eerst heb ik 17 jaar in de gemeente raad gezeten, toen 12 jaar wethouder geweest, en dan denk je zal ik niet eens proberen om burgemeester te worden. Hoelang bent u burgemeester? Nog geen twee jaar. Kende u de gemeente Duiveland al voor u hier kwam werken? Nee, ik kende de gemeente niet, maar ik was er een keer geweest Burgemeester Bergshoeff. Bent u nu de baas in Nieuwerkerk? Nee. Wat is het belangrijkste van uw taak als burgemeester? Voorzitten van de gemeenteraad. Welke portefeuille heeft u? Openbare orde, de zorg voor brand weer en politie enz., geen onderwijs. Hocvaak is er een gemeenteraads vergadering? Normaal 11 keer per jaar. Hoeveel leden telt de gemeente raad? 11 leden. Waar gaan de, vergaderingen meestal over? Over reparaties, verkeer en school bestuur. Kunt u het verschil merken tussen plattelandsbevolking en de mensen uit de stad? Ja, op het platteland k<jnt iedereen elkaar goed en zeggen elkaar gedag, in de stad zijn ze veel vrijer. (Om niet te zeggen brutaler). Hoeveel uren in de week moet u iverken? Ongeveer 50 uur. Wat is het moeilijkste van uw werk? Als er ruzies zijn tussen mensen. Zakelijke problemen vind ik niet zo erg. Wat vindt u het leukste van uw werk? Om naar mensen te gaan die 50, 55 of 60 jaar getrouwd zijn om te gaan feliciteren en als ze dan verhalen ver tellen over vroeger en voorzitten van de gemeenteraad. Draagt u bij alle openingen uw ambtsketen? Het is wel de bedoeling maar ik draag hem niet altijd. Alleen als er gevraagd is om de ambtsketen aan te doen. Heeft u in Nieuwerkerk al eens iets bijzonders meegemaakt? Ik heb wel eens bezoek gehad van Euro parlementariërs en van SGP- statenleden. Heeft u het naar uw zin in Nieu werkerk? Ja best, in het begin was het even wennen. Wisselen de benoemingen van bur gemeesters veel? Ja, in onze tijd wisselen de burge meesters veel, maar vroeger wissel den de burgemeesters niet zo veel. dan bleven ze langer op een dorp. Als er meer inwoners in Nieuwer kerk komen waar laat u dan huizen bouwen? Achter de Plataanstraat, bij de Me rellaan, bij de verkeerslichten. Heeft u een baas? Ik ben door de koningin aan gesteld. Maar om te zeggen dat de ko ningin mijn baas is gaat me te ver. Dan is de minister van binnenlandse zaken het meest mijn baas. U komt ook in het provinciehuis. Wat komt u daar zoal doen? Meestal vergaderingen bijwonen. Heeft u ook wel eens met statenle den te maken? Ja, dat zijn meestal de Gedeputeer de statenleden. Hebben de Prov. Staten ook wat in de gemeente te vertellen? Nee, maar de Gedeputeerde Staten wel. Vergadert u veel met de Prov. Sta ten? Nee, ik vergader zowat nooit met de Prov. Staten. Hoeveel inwoners heeft Nieuwer kerk? Nieuwerkerk heeft 2268 inwoners. Is het burgemeesterschap u mee of tegen gevallen? Het is me meegevallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4