'Het zou een uitkomst zijn als we dat kotje kregen' Mensen opvoeden om dieren te beschermen Duits voor ondernemers nieuwe cursus van ZVU Zeeuwse Milieufederatie tegen aanleg van afmeer- en aanlandvoorzieningen Sportveld wordt bouwrijp gemaakt Meevallende prijs suikerbieten Wijziging wet op bejaardenoorden bij Tweede Kamer ingediend ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIEÏMKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 februari 1989 Nr. 24487 3 De inwoners van Noordgouwe hechten veel belang aan hun klapbankaan de Pauwstraat. (Foto: Joop van Houdt). ISoordgouwen aren enthousiast over plannen om hun klapbank overdekt te maken NOORDGOUWE - „Zet maar in de laatste regel dat heel de Pauwstraat in volle verwachting is. Want het zou een uitkomst zijn als we dat kotje kregen. Niet alleen voor ons. Maar ook voor de mensen die op de postauto wachten". De in de begrotingshrief van de gemeente Brouwershaven aangekondigde plannen om de 'klap bank' aan de Pauwstraat te Noordgouwe te overdekken heeft bij regelmatige gebruikers van de bank groot en thousiasme teweeg gebracht. Nadat bekend werd dat de Nieuws bode langs zou komen om aandacht te besteden aan de plannen, verzamel den zich in een mum van tijd zeven mannen in het huis van A. P. de Wit om 'mee te klappen' over hun bank. Hun leeftijd varieert van 59 tot 74 jaar en de meeste van hen zijn gebo ren en getogen in Noordgouwe. Het zijn de mannen die regelmatig zijn te vinden op de houten bank die in de zeventiger jaren door de gemeente Brouwershaven werd geplaatst aan de Pauwstraat. Opsomming „Nu kun je eens zien dat er afname is voor de bank", zegt De Wit grinnik end op de volle kamer wijzend. ,,En dat het geen onnodige luxe' zou zijn om er een overdekking voor te ma ken". In grote eendracht worden de namen opgesomd van zo'n tien vaste gebruikers. ,,Maar soms zijn wij met bijna vijftien man. Dan blijven som migen op hun fiets zitten omdat er geen plaats meer is". Men weet zich nog te herinneren dat er vroeger een bank stond aan de Ring van Noordgouwe. „Voor het huis van Dalebout, bij de smid". Maar die bank verdween en in de ze ventiger jaren nam de gemeente Brouwershaven het initiatief om een houten bank aan het begin van de Pauwstraat te plaatsen. „Die heeft van het begin af aan veel mensen ge trokken". Zoveel zelfs dat de ge meente vier jaar geleden een tweede houten bank ernaast liet plaatsen. „Er komen mensen naar toe vanuit heel de straat. En ook vanuit Schud- debeurs en Dreischor. Het is een in ternationale bank zogezegd. En dan wordt er heel wat afgepraat hoor. De ene heeft dit en de andere dat. Over voetbal, over politiek, over land bouw. En we tappen moppen en ma ken mekaar een beetje lelijk. We heb ben daar al dikwijls krom gelegen van het lachen. Arie Fierens die klap te bijna dubbel van de zomer". Bij de herinnering alleen al wordt er weer heel wat af gegrinnikt. Tot het koud wordt Maar de zomer is voorbij en met het verslechteren van de weersomstan digheden is de klapbank nu al sinds enkele maanden niet meer in ge bruik. „We hebben er tot begin no vember 's avonds kunnen zitten. De eerste komt dan om ongeveer half ze ven en we blijven zitten tot het koud wordt. In het weekend zitten we in de voormiddag ook op de bank". Vanwege de winter wordt er nu niet meer 'geklapt'. En dat vinden de Noordgouwenaren jammer. „Als die bank niet gebruikt kan worden heb ben we ook weinig contact met el kaar. Dat is aan de ene kant natuur lijk niet verkeerd. Want dan hebben we veel te vertellen als we elkaar toe vallig weer even zien, net zoals nu. Maar toch is die bank een vast con tactpunt. Een trekpleister. Als hij er niet stond zouden de mensen ook in de zomer niet bij elkaar komen". De 'praters' waren daarom blij ver rast toen ze d'eze week in de krant over de plannen van de gemeente Brouwershaven lazen. „Wij hebben nooit een brief geschreven aan de ge meente. Maar omdat het hier altijd zo winderig is, hebben we het wel ge vraagd aan wethouder Loschacoff. Die woont hier in Noordgouwe. En nu blijkt dat ze er toch wat aan gedaan hebben". Plannen Een gegeven dat bij de 'praters' al lerlei suggesties en plannen los maakt. „Voor het mooie zou het min stens aan drie kanten dicht gemaakt moeten worden. En een dakje erbo ven natuurlijk. Anders zit je nog ïn de wind. Misschien willen ze het wel helemaal dichtmaken, met een deur erin. Dat is nog beter, dan wordt het een echt praathuis. Die term lazen we in de krant'. We dachten al, zouden we nu met de Fabeltjeskrant van doen krijgen", grinniken J. de Blonde, C. C. van Putten en P. Viergever. Er worden plannen geopperd voor een naam en een spreuk boven de deur. „Hier wordt niet geouwehoerd, zouden we er boven kunnen zetten. En Ko moet maar een naam verzin nen, die is daar goed in". Het neerzet ten van een kaarttafeltje en het leg gen van vloerbedekking passeren de revue. „En Koos Fierens, dat is onze voorzitter, die heeft gezegd dat hij een mosselmaaltijd geeft in het kot je, als het overdekt wordt". „Ja, het is echt nieuws hoor voor ons. Het zou hartstikke leuk zijn als het doorging. Ook voor de mensen die op de postauto moeten wachten. Want daar wordt hier in Noordgouwe druk gebruik van gemaakt. We hopen dat het nog voor het najaar zal gebeu ren. Want in de zomer kunnen we er zo nog wel zitten. Maar in het najaar en de winter missen we het contact". Vervolg van pagina 1 denken als ze een huisdier aanschaf fen. Als je bijvoorbeeld weinig thuis bent moet je heel goed nadenken eer je een dier in huis neemt". Na dertig jaar de boer op bij men sen die om wat voor reden dan ook een ander thuis zoeken voor hun huis dier kent Heijboer zijn pappenhei mers. „Je ziet het heel snel of de men sen maar een verhaaltje ophangen of echt gedwongen zijn hun dier weg te doen. Maar dat verhaaltje vinden wij eigenlijk niet zo interessant, want het gaat ons te allen tijde om het welzijn van het dier". Emoties Naast mensen die schijnbaar met het grootste gemak afscheid nemen van een dier dat soms toch jaren bij hen in huis heeft gewoond krijgt Heijboer ook te maken met mensen die het behoorlijk moeilijk hebben met een noodgedwongen afscheid van hun huisdier. „Sommige mensen moeten hun dier bijvoorbeeld op dok tersadvies, vanwege een allergie, weg doen. Die mensen staan vaak met de tranen in hun ogen als ik het dier op kom halen". Een ander soort emoties waar Heij boer mee te maken krijgt is woede. Zelf heeft hij geen opsporingsbe voegdheid maar als hij aanwijzingen heeft dat iemand dieren niet goed be handelt seint Heijboer een inspec teur van de Sophia-vereeniging in en vergezelt deze man op zijn tochten. „En de mensen waar je dan komt kennen die inspecteur niet, maar mij wel. Dan krijgt mijn vrouw hier thuis de telefoontjes in de trant van 'Je man is hier bij ons geweest, en dat moet-ie maar niet meer doen want daar zijn we niet van gediend". Soms ook worden er regelrechte bedreigin gen aan het adres van Heijboer geuit. „In het begin schrik je daar wel van hoor. Maar na een tijdje wen je er aan en trek je je er niet zoveel meer van aan". Handel Naast een slechte behandeling van dieren is de handel in dieren Heij boer een doom in h^J: oog. „In België bijvoorbeeld is veel minder wettelijk geregeld voor wat betreft de dieren bescherming. Daar worden dieren vaak gebruikt voor de eosmetica- industrie. De leden van de Sophia- vereeniging in Zeeuws-Vlaanderen spelen mij dan vaak telefoonnum mers door die ze uit krantenadverten ties halen en waarin dieren gratis worden aangeboden". ZIERIKZEE - Naast tegenvallers, die de landbouwers nu al enkele ja ren moeten incasseren schijnt er nu een voordeeltje aan te komen. De prijs die de boeren uitbetaald krij gen voor z.g. A en B bieten, waarin een steunbedrag is gemengd, is er de factor van de C suiker, een gedeelte van de geleverde bieten, die worden uitbetaald, naar de hoogte van de wereldmarktprijs. Een prijs die de laatst? jaren onaf gebroken zeer laag was, maar die nu stijgende is. Gerekend was dat de C- prijs f 40,per ton zou bedragen, maar het gaat er op lijken dat de prijs wel. 65,— wordt en dat is dan een meevaller voor de bietentelers. Een te hoge prijs voor de C-bieten zou het inzaaien in 1989 stimuleren, zodat Nederland weer veel meer bieten zou gaan verbouwen dan verantwoord was, want een te groot aantal hecta res bieten zou volgend jaar de prijs drukken, als de wereldmarktprijs weer terug loopt. Heijboer belt alle nummers af en vraagt de mensen die de advertentie geplaatst hebben om toch vooral te waken voor handelaars in dieren. „Wij willen op die manier voorko men dat de dieren door handelaren opgehaald worden en dan weer ten behoeve van de industrie verkocht worden". Heijboer stelt dat de leden voor de Sophia-vereeniging van groot belang zijn. „Zij zijn onze ogen en oren". De leden signaleren zaken, horen dingen en spelen wat zij weten of vermoeden door aan Heijboer die op zijn beurt zonodig een inspecteur inschakelt. „Wij hebben ook een bepaalde educa tieve functie. Het is niet zo dat er met een bonnen uitgedeeld worden, al heeft een inspecteur wel die bevoegd heid. We proberen eerst met adviezen de zaak in het reine te brengen", al dus Heijboer. En wie niet horen wil moet voelen en wordt op de bon geslingerd. Verlanglijstje Hoewel Heijboer erkent dat er wet telijk in die dertig jaar heel wat ver beterd is kan hij nog wel een aantal zaken opnoemen dat in zijn ogen voor verbetering vatbaar is. „De situatie van paarden bij een manege bijvoor beeld. Er zijn maneges, de goede niet te na gesproken uiteraard, waarbij sommige paarden er na een zomersei zoen echt beroerd aan toe zijn". De dieren zijn volgens Heijboer in een aantal gevallen veel te mager en heb ben duidelijk geleden van al die erva ren en nog veel meer onervaren rui ters op hun rug. „Daar moet echt iets aan gebeuren. Daar zouden wij heel graag wat meer greep op willen heb ben". ZIERIKZEE - Minister Brinkman van WVC heeft bij de Tweede Kamer een voorstel om de wet op de bejaar denoorden te wijzigen. Het gaat daarbij in de eerste plaats om een be tere verdeling van het geld voor de bejaardenoorden over de provincies en vier grote steden. De minister stelt voor om dat in de toekomst te doen naar rato van het aantal inwoners van 75 jaar en ouder. Tot 1989 gebeurde dat op grond van het aantal inwoners boven de 65 jaar. In de tweede plaats biedt het voorstel de mogelijkheid om de negatieve ge volgen te verminderen van de zogehe ten verevening, het geleidelijk eerlij ker verdelen van het totale subsidie bedrag voor de bejaardenoorden over de provincies en vier grote steden. De Kamer en de provincies hebben daarop aangedrongen. Sommige pro vincies of grote steden zouden snel grote bedragen moeten inleveren ten gunste van andere, die verhoudings gewijs minder geld ontvingen en op grond van het aantal ouderen in hun provincie meer geld zouden moeten gaan ontvangen. Voor 1989 betekent het voorstel dat geen provincie of grote stad er finan cieel ten opzichte van 1988 op achter uit gaat. Met name Groningen, Gel derland, Noord-Holland en Zeeland gaan er in 1989 flink op vooruit (meer dan 5 miljoen per provincie). De exac te bedragen voor 1989 zijn nog niet bekend. ZIERIKZEE - Duits. Iedereen brabbelt dapper een woordje Duits mee. Maar echt goed Duits spreken dat is niet iedereen gegeven. Vaak blijft het bij een beetje ger- maans koeterwalen, met dem, den, der en die gebroeder lijk dooreengeklutst. Speciaal voor ondernemers die zich af en toe verslikken in dat moeilijke en aan talrijke regels gebonden Duits biedt de Zeeuwse Volksuniversi teit vanaf maandag 27 februari de mogelijkheid om hun Duits wat op te vijzelen. Voor veel Schouwen-Duivelandse ondernemers die een aardig graantje meepikken van de toeristen- en re creatie-industrie is Duits haast een tweede taal. Althans dat zou het moe ten zijn getuige de grote familie .Oosterbuur die hier niet alleen de zo mervakantie doorbrengt maar ook in de herfst- en kerstvakantie hier in de regio neerstrijkt. Wanneer die gasten zich echter aan de balie van het hotel of de camping melden blijkt dat het niet zo eenvou dig is om deze te informeren over huisregels en betalingsverplichtin gen. Speciaal voor dat soort commer cieel taalgebruik is de Zeeuwse Volksuniversiteit vorig jaar met een cursus Duits voor ondernemers op Walcheren gestart. Een knaller, zo bleek uit de overweldigende belang stelling voor deze cursus. Ook op Schouwen-Duiveland gaat maandag 27 februari zo'n Duitse cur sus voor ondernemers van start. Deze cursus wordt gegeven door drs F. Postma en bestaat uit zes lessen van twee uur (19.30-21.30 uur). Uitgangs punt hierbij is het verbeteren van de spreekvaardigheid. Via dialogen die zich grotendeels in de winkel, het res taurant, de camping en het hotel af spelen wordt de taalvaardigheid ver groot. Dit door middel van cassette bandjes en het spelen van een rollen spel. Tijdens de cursus wordt eveneens zeer summier ingegaan op de wat meer formelere omgangsvormen van onze Oosterburen en komt indien dat noodzakelijk is ook een stukje gram matica aan de orde. Deze cursus Duits voor ondernemers start maandag 27 februari om 19.30 uur in de voormali ge Prinses Julianaschool aan het Jan- newekken. Voor deze cursus behoeft geen extra studiemateriaal te worden aangeschaft. Voor informatie en op gave kan men zich wenden tot me vrouw R. Meintema, telefoon: 01110- 14691. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 BROUWERSHAVEN - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft zich in een schrijven aan gedeputeerde sta ten van Zeeland uitgesproken tegen de aanleg van afmeer- en aanland- voorzieningen in het buitendijks ge bied van de gemeente Brouwersha ven. De brief eindigt met het verzoek aan gs om dit onderdeel van het be stemmingsplan niet goed te keuren. Met de meeste voorstellen in het be stemmingsplan buitendijks gebied van de gemeente Brouwershaven heeft de ZMF geen moeite. Wel is men niet zo blij met het idee om de recrea tieve druk af te leiden door het aan leggen van afmeer- en aanlandvoor- zieningen. Volgens de ZMF is de ervaring dat dergelijke voorzienin gen juist extra verstoringen teweeg brengen. Verkennen „In het geval van de Hompelvoet wordt vanuit het daar aangelegde recreatie-eiland Archipel, nadat men enige tijd ter plaatse heeft afge meerd. de omgeving verkend met surfplanken of kleinere bootjes", al dus de ZMF. „Voor de aanleg van het recreatie-eiland bestond deze situatie die de nodige verstoring op en rond de Hompelvoet veroorzaakt, niet". De ZMF laat in de brief weten het plan om een steiger aan te leggen in het ondiepe gedeelte ten zuiden van de Veermansplaat ongewenst te vin den. „Dit vanwege de verstoring die hiervan uitgaat voor de vogelconcen traties die vaak in dit ondiepe gedeel te aanwezig zij.n en vanwege de aan tasting van het wijdse en nu nog ongecultiveerde landschapsbeeld van de Grevelingen ter plaatse", aldus de ZMF. Het argument dat men de re creant de mogelijkheid moet bieden om de 3 a 4 kilometer af te meren is volgens de milieufederatie uit de lucht gegrepen. Overbodig Volgens de ZMF is derhalve de af- meergelegenheid bij de Veer mansplaat overbodig. „Temeer daar op enkele minuten varen dergelijke voorzieningen aan de Veermansplaat en in de haven van Bommenee aanwe zig zijn. Zover wij weten hebben zich hier, en trouwens in de hele Grevelin gen. nog nooit problemen doorge daan wat betreft het ontbreken van vluchtgelegenheid". De ZMF stelt in haar brief dat de geplande voorziening boten aan zal trekken waarna het een uitvalsbasis zal vormen voor extra activiteiten in de omgeving. „Niet alleen zal dan het ondiepe ge deelte rond de Veermansplaat ver stoord worden. Er zal ook frequenter op de Veermansplaat zelf aangelegd worden. Op deze plaat is nu nog een rijke broedvogelstand aanwezig. Re creatie en natuur in dit deelgebied van de Grevelingen functioneren nu nog naast elkaar. Aanleg van de afmeer-gelegenheid in kwestie zal het labiele evenwicht tussen deze twee functies doen verschuiven ten koste van de natuur". Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-1S071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur). 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen, dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag.. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60 Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BT W. NOORDGOUWE - In Noordgouwe zijn de werkzaamheden begonnen om de hglft van het sportveld bouwrijp te maken. Waar vroeger ballen werden getrapt komen nu straten en huizen. De gemeente Brouwershaven heeft al een gedeelte van het sportveld verkocht aan de woningbouwvereniging Beter Wonen die er vier huurwoningen gaat bouwen. Daarnaast bestaat er een onverwacht grote belangstelling van particulieren om op die plaats in Noordgouwe een premie-A woning te kopen. Bouwbedrijf Boogert uit Oosterland gaat er vier bouwen. De nieuwe straten waaraan de acht nieuwe huizen komen te staan krijgen de namen Maria de Pottercstraat en Merientje Visstraat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3