Zierikzees carnaval Archeologen op zoek agenda WATERSTANDEN DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. Reactie commissie grond- waterbeheer op grondwaterbeleidsplan Homeopathische en antroposofische middelen nu in ziekenfondspakket 2 ring gemaakt voor een tiental middelen van .sociaal- medische betekenis", zoals anti-luisshampo, een diarree- middel, fluoridetabletjes en een wormmiddel. Staatsse cretaris Dees van volksgezondheid hheeft hiertoe het „besluit farmaceutische hulp ziekenfondsverzekering" gewijzigd. Daarin uis nu duidelijker dan tot nu toe aangegeven wat, als het om uitvoering van de ziekenfondswet gaat, onder een geneesmiddel moet worden verstaan. Verwarring als een arts produkten voorschrijft die bij voorbeeld in het randgebied vallen tussen een geneesmiddel en cosmeti ca of een voedingsmiddel, moet daar door niet meer voor kunnen komen. Er is nu een koppeling gelegd met de in de wet op de geneesmiddelen voorziening gebruikte terminologie. Het gaat daarbij om alle registreerde en voorlopig geregistreerde medicij nen, door de apotheker zelf bereide middelen en produkten die ingevolge deze wet zijn vrijgesteld van registra tie: homeopathische en antroposofi sche produkten, allergenen en bij voorbeeld het enzympreparaat vasolastine. Toelichting In de toelichting bij het besluit heeft Dees „werkdefinities" opgeno men van wat onder een homeopatisch of antroposofisch geneesmiddel moet worden verstaan. Dit om te kunnen vaststellen of er sprake is van een van registratie vrijgesteld geneesmiddel dat dus - in tegenstelling tot andere produkten die bij de drogist te koop zijn - wel voor vergoeding door het ziekenfonds in aanmerking komt. Tot nu toe worden ook middelen die nog in de experimentele fase verkeren vergoed als de behandelende arts een „bewustheidsverklaring" heeft afge geven. Dees maakt daar een eind aan omdat deze mogelijkheid volgens hem steeds meer wordt gebruikt om nieuwe produkten die (nog) niet in Nederland zijn geregistreerd, in de geneesmiddelenvoorziening te intro duceren. De apotheker Joh. van Luijn, secre taris van de Centrale Medisch-Phar- maceutisehe Commissie (CMPC) van de Ziekenfondsraad, zei desgevraagd dat de ziekenfondsen antroposofi sche middelen op het ogenblik zel den vergoeden en sommige homeopa thische middelen wel en andere niet. Hij hoopt dat er nu een eind komt aan de discussie over wat er op dit ge bied nu wel of niet voor vergoeding in aanmerking komt. Verder wordt het volgens hem gemakkelijker om allerlei kruiden en bijvoorbeeld niet- geregistreerde vitaminepreparaten van vergoeding uit te sluiten. Overi gens kan door een wijziging in de tekst op de verpakking in sommige, gevalen de inhoud alsnog onder de gegeven definitie van homeopathi sche en antroposofische geneesmid delen gaan vallen. Van Luijn noemde uniforme afspraken dan ook van be lang. Hij gelooft dat de „alternatieve" middelen de kosten niet zullen op drijven. Wel vreest hij een kostenstij ging door het uitsluiten van (vrijwel) alle geneesmiddelen die ook buiten de apotheek te koop zijn. Het risico bestaat volgens hem dat de arts op verzoek van de patiënt overschakelt van een voudige pijnstillers of neus druppels op duurdere (en zwaardere) midaelen die wel worden vergoed. Een ander probleem is dat bij voor beeld een doosje met 20 paracetamol- tabletten wel bij de drogist mag wor den verkocht, mar een verpakking waar meer in zit niet. In principe hoeft iemand die 21 tabletten voorge schreven krijgt z dus niet zelf te beta len. „Daar zullen nog nadere afsora- ken over moeten worden gemaakt", aldus Van Luijn. Hij betreurt het ook dat de vergoeding vervalt voor ge neesmiddelen die de fabrieken hier niet kan of wil laten registreren om dat de markt te klein is, maar die wel van essentieel belang kunnen zijn. Middelen tegen ziekten die iemand in de tropen heeft opgelopen bijvoor beeld. Het ziekenfonds betaalt dat Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 8 februari 05.00 162 11.25 -178 17.30 182 23.35 -132 9 februari 05.40 164 12.05 -181 18.20 180 8 februari 03.10 174 09.30 -179 15.30 200 21.45 -134 9 februari 03.50 178 10.15 -183 16.10 199 22.25 -131 8 februari 05.30 170 11.10 -181 18.00 194 23.20 -139 9 februari 06.10 171 11.50 -186 18.40 194 8 februari 05.00 187 11.15 -189 17.30 206 23.25 -145 9 februari 05.40 189 12.00 -193 18.10 204 Springtij: 8 februari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Dinsdag 7 februari Zierikzee Informatie-avond spuittechniek door Vereniging Oudleerlingen Tuinbouw- cursussen in Huis van Nassau. 20.00 uur. Woensdag 8 februari Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30- 16.30 uur NCVB-middag voor ouderen in zalen centrum Nederlandse Hervormde kerk. 14.30 uur. Jaarvergadering NCVB, afdeling Zie rikzee in bovenzaal van Gereformeer de kerk. 20.00 uur. Donderdag 9 februari Zierikzee Informatie-avond borstvoeding. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Zaterdag 11 februari Zierikzee Afscheidsreceptie Voorsorteercen- trum van A. J. M. den Dekker. 15.30- 17.30 uur. Concertzaal. Hans Liberg met zijn so lo-show Wortel Bach Live. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Voorronde discjockey-verkiezing in Big S. 21.00 uur. Brouwershaven Uitvoering Smalstads Gemengd koor. Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Zondag 12 februari Zierikzee Ruilbeurs onderdelen motorfietsen door Lost Ones in jeugdsoos Brogum. 10.00 uur. Maandag 13 februari Zierikzee JCF-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Dinsdag 14 februari Zierikzee Commissie publieke werken in raad zaal van stadhuis. 16.30 uur. Oosterland Jaarvergadering/ouderavond. Oost^erhof. 20.15 uur. Bruinisse Jaarvergadering Landbouwbelang. Dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 15 februari Zierikzee Open middag in aula van Christelij ke Scholengemeenschap voor MAVO en LHNO voor leerlingen groep 8 van basisscholen in Zierikzee. 13.30 uur. Donderdag 16 februari Zierikzee Thema-avond eenzaamheid door FMD in Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Jaarvergadering afdeling Wester- schoüwen Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. De Schutse. 14.00 uur. Vrijdag 17 februari Zierikzee Folkloristisch Danstheater in Van Zwarte Woud tot Zwarte Zee. Concert zaal. 20.00 uur. Zaterdag 18 februari Burgh-Haamstede Amateur Comedie Zierikzee. De Schutse. 20.00 uur. Maandag 20 februari Zierikzee In eigen onderkomen. Youth for Christ bijbelstudie. 20.00 uur. Dinsdag 21 februari Burgh-Haamstede Ledenvergadering afdeling NCVB met spreekbeurt da. J. J. van Zoelen in zaal bij Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Woensdag 22 februari Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30- 16.30 uur. Open middag in aula van Christelij ke Scholengemeenschap voor MAVO en LHNO, voor leerlingen groep 8 van basisscholen buiten Zierikzee. 13.30 uur. Informatie-avond Christelijke Scho lengemeenschap voor MAVO en LHNO voor ouders/verzorgers van leerlingen groep 8 van basisschool. 19.30 uur. Zaterdag 25 februari Zierikzee Concertzaal. Spoken (van Henrik Ib sen). 20.00 uur. Maandag 27 februari Zierikzee JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Maandag 28 februari Burgh-Haamstede Lezing over RIAGG voor Nederland se Vereniging van Huisvrouwen. De Schutse. 14.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEE. 01110-16255 ZIERIKZEE - Het carnavalsgedruis klinkt op Schouwen-Duiveland maar zachtjes door. Slechts op een enke le plaats waagt men zich in een wat vreemd aandoende outfit. Van die matige belangstelling was in bar- discotheek de Steeg te Zierikzee overigens weinig te merken. Een groot aantal jongeren kwam naar de disco theek om zich daar met muziek van de Daltons in ware Brabantse taferelen te storten. Dit voor de Steeg in middels traditionele carnavalsbal is zeer zeker voor herhaling vatbaar (foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Op 1 mei worden antroposofische ge neesmiddelen opgenomen in het ziekenfondspakket en wordt het ook gemakkelijker om homeopathische mid delen vergoed te krijgen. Zogenaamde drogisterij artikelen (middelen die ook zonder recept te koop zijn) komen niet meer voor vergoeding in aanmerking. Wat de drogisterij-artikelen betreft is, behalve voor homeopa thische an antroposofische middelen, ook een uitzonde- soort preparaten onder bepalde voor waarden nu wel. Secretaris C. Landheer van de Ver eniging van Nederlandse Zieken fondsen noemde het besluit „half werk". De ziekenfondsen hadden veel liever gezien dat alle - oojs - bij de dro gist verkrijgbare middelen werden uitgesloten, inclusief de (meeste) ho meopathische en antroposofische. Bovendien zou van die middelen niet de merknaam moeten worden aange geven, maar de naam van de werkza me stof, zodat ook de grotere verpak kingen bij de apotheek van middelen waarin die stof voorkomt niet meer door het ziekenfonds worden ver goed. Geen daling Het besluit zal niet tot een daling van de uitgaven leiden, voorspelde Landheer. Hij noemde het „de tweeslachtigheid ten top". Volgens hem is het ook met het oog op de toe komstige basisverzekering, zaak de ziekenfondsvergoeding te beperken tot de essentiële middelen. Hij ver moedt dat Dees uit politieke overwe gingen kronkelwegen bewandelt. „Maar dan moet hij ons achteraf niet de schuld geven als de voorgenomen bezuiniging van 420 miljoen op ge neesmiddelen niet lukt". Mr. J. Leenen, juridisch adviseur van Nefarma (de organisatie van de farmaceutische industrie) zei: „Dees heeft geprobeerd om gaten te dichten, maar hij heeft er gatenkaas van ge maakt". Vooral het verschil dat nu ontstaat tussen verpakkingen van 20 en die van meer tabletten noemde hij een voorbeeld van een wat slordige manier van wetgeven. Hij verwacht dat dit foutje snel zal worden gecorri geerd. ter in de Schouwse duinen op de kwa liteit van het grondwater onderbe licht zijn gebleven. Gs antwoorden hierop dat een begeleidingscommis sie het infiltratieproject in het kader van de vergunningverlening heeft be oordeeld. Gebleken is dat - in statio naire toestand - het omringende ge bied niet of nauwelijks wordt beïnvloed. In het plan is overigens aanvullend onderzoek aangekondigd om de gevolgen van discontinue infil tratie en terugwinning in kaart te brengen, juist vanwege de mogelijke invloed op de grondwaterkwaliteit. Opmerking Tenslotte onderschrijven gs de op merking van de commissie dat de Grondwaterwet geen ruimte biedt voor het verlenen van collectieve ver gunningen voor beregeningen. Het is evenwel de bedoeling dat - om de win bare hoeveelheid zoet grondwater in kreekruggen optimaal te kunnen ge bruiken - de winning van dit zoete grondwater plaatsvindt door één (ge zamenlijke) inrichting, waarbij meerdere afnemers zich zonodig heb ben verenigd in een rechtspersoon. Op de kernpunten van het plan heeft de commissie grondwaterbe- heer het grondwaterbeleidsplan posi tief beoordeeld. DEN HAAG - De diefstal van auto's en vooral de diefstal uit auto's blijven onverminderd toenemen. In 1988 zijn bijna 26.000 personenauto's gestolen en is 190.000 keer een auto opengebro ken. ZIERIKZEE - De commissie grond- waterbeheer is van oordeel dat in het eind vorig jaar door provinciale sta ten vastgestelde grondwaterbe leidsplan onvoldoende aandacht is besteed aan alternatieven voor het gebruik van (zoet) grondwater. Met name wordt de aanvoermogelijkheid van zoet water uit het Zoommeer ge noemd. De commissie grondwaterbe- heer adviseert de minister van ver keer en waterstaat over de provincia le grondwaterplannen. In een reactie wijzen gedeputeerde staten erop dat de alternatieven voor al moeten worden gezocht in aanvoer van buitenaf. Het Zeeuwse water systeem is immers voornamelijk brak tot zout. Zeeland is - zoals in het grondwaterbeleidsplan aangegeven - al in sterke mate op aanvoer van bui tenaf aangewezen. Het Zoommeer biedt vooralsnog geen oplossing om dat het zoutgehalte in het meer aan de hoge kant blijft: 300 a 400 mg/1 in het Zeeuwse deel. Voor een aanvullende watervoor ziening op grote schaal voor de land bouw is het Zoommeer evenwel de enige bron. Dit heeft de aandacht van de provincie, zo stellen gs, -maar het valt buiten het kader van de grond waterwet en het grondwaterplan. Door de slecht doorlatende deklaag in de gebieden die vanuit het Zoom meer zouden kunnen worden be diend, zal aanvoer van het Zoom meerwater bijna alleen het opper vlaktewaterten alles wat daarmee sa menhangt) beïnvloeden. De commissie grondwaterbeheer was ook van mening dat de effecten van de infiltratie van oppervlaktewa- ZIERIKZEE - Er zitten hier echt opvallend veel van die potten in de grond", zegt R. M. van Heeringen. tri omfantelijk een zo goed als gave kleine aardewerken pot omhoog houdend. Van Heeringen is archeoloog in dienst van de provincie Zeeland. Hij was gisteren, maandag, in Zierikzee om samen met enkele leden van de werkgroep Stadsarcheologie een bodemprofiel te maken van een klein stukje Zierikzee. Op het terrein achter de Pieterseliestraat waar momenteel de laatste hand ivordt gelegd aan het parkeerterrein was Van Heeringen samen met assistent Oele en de werkgroepleden F. Beekman en P. R. M. ran der Sneppen te vin den in een kuil van zo'n vier meter breed, 6 meter lang en enkele meters diep. Archivaris, tevens wetkgroe- plid, H. Vil: ..Het is de bedoeling dat in de toekomst op verschillende plaatsen in Zierikzee dergelijke proe- fopgravingen gedaan worden. We willen graag een beter inzicht krijgen in de bodemstructuur op verschillende plaatsen". Uil hoopt dat door de verschillende proefopgravingen ook meer duidelijkheid kan worden geschapen over het ontstaan van Zierikzee. ..Want daar zijn verschillende theorieën over". Archeo loog Van Heeringen: ..Je kunt zo heel duidelijk de verschillende lagen zijn. Hij wijst naar een zandlaag hele maal onderin de kuil. ..Daar was vroeger het maaiveld. Eeuwen geleden. In de loop van de tijd is daar huis vuil en dergelijke opgegooid en in de laag waar we nu bezig zijn zitten behoorlijk wat potscherven. Maar ook complete potten uit de veertiende eeuw en dat is best wel bijzonder". De buit van de proefopgraving ivordt door Van Heeringen en zijn assistent Oele nader onderzocht. ,.En daar zullen we nog een heleboel werk aan hebben", aldus Oele

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2