Zierikzee maakt eerste aanzet emancipatienota Mensen opvoeden om te zorgen dat dieren menswaardig bestaan hebben DE ZIERIKZEESCHE COURANT Protestactie van ZDASG Vergunning gs voor opslag baggerspecie Ruim 300 carnaval- vierders op de vuist met politie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Carnaval Praathuisje Koud Winst Er is slechts sporadisch carnaval gevierd in de Een groep Noordgouwenaren heeft de ge- Correspondent C. J. Boot haalt herinneringen De dames van sportvereniging Kwiek winnen streek. Dat gold niet voor discotheek de Steeg. meente verzocht een praathuis te realiseren, op aan de koude tijden van weleer. (Pag. 7). in de eigen gymzaal met 3-1. (Pag. 9). (Pag. 2). (Pag. 3). DINSDAG 7 FEBRUARI 1989 145ste jaargang Nr. 24487 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Dieren beschermen is mensen beschaven. Meester Constantijn Nota mogelijk voor zomerreces gereed ZIERIKZEE - De eerste aanzet tot een gemeentelijke emancipatienota is gegeven. Welzijnsambtenaar L. Hooghiemstra van de gemeente Zierikzee heeft in nauw overleg met wethouder J. Groen een aantal aandachts punten op een rijtje gezet, die als beginpunt voor een no titie inzake emancipatie kunnen dienen. aanleiding om hierover in de commis sie een vraag te stellen. Aanleiding tot het opstellen van dit ambtelijk stuk vormde in februari een vraag van mevrouw H. Gilden van Geesbergen, lid van de vvelzijns- commissie of het bedrag dat nu voor emancipatorische doeleinden gere serveerd is ook in de toekomst nog beschikbaar zou zijn. Dit omdat er bij de rijksoverheid plannen bestonden om de gelden die in het kader van de Tijdelijke Rijks bijdrage ter Stimulering van het emancipatiewerk voor emancipatie werk gereserveerd via de brede doel uitkering (voor het welzijnswerk) over te hevelen naar het gemeente fonds, waaruit de gemeente een alge mene uitkering ontvangt. Het gevaar dat gelden die specifiek bestemd wa ren voor emancipatiedoeleinden nu in een algemeen fonds terecht zouden komen was voor mevrouw Gilden Daar een toezegging om ook in ko mende jaren ongeveer twee kwartjes per inwoner voor emancipatiewerk te reserveren voor b en w niet haalbaar bleek, werd in mei" vanuit de wel- zijnscommissie het verzoek om een emancipatienota gelanceerd en ook tijdens de raadsvergadering in no vember '88 waren soortgelijke' gelui den te horen. Nota Een en ander deed het college ertoe besluiten om in het eerste kwartaal van dit jaar een eerste aanzet tot een dergelijke nota te geven. Inmiddels is een blik geworpen in de emancipatie nota's van de gemeenten Goes, Mid delburg en Vlissingen. Vervolgens heeft wethouder J. Groen samen met welzijnsambtenaar L. Hooghiemstra een eerste stap op weg naar een Zie- rikzeese emancipatienota gezet door in eerste instantie een aantal aan dachtsvelden aan te geven. Aandachtsvelden Hooghiemstra: ,,AIs mogelijke aandachtspunten is gekozen voor on derwijs en vorming, volkshuisves ting, openbaar bestuur, maatschap pelijke dienstverlening en kinderop vang". Uit de woorden van Hoog hiemstra blijkt dat het aantal maat schappelijke sectoren waarbij eman cipatie een rol kan spelen erg ruim is. Binnen het onderwijsveld bij voor beeld valt te denken aan roldoorbre- kend onderwijs, een bepaalde benoe mingsprocedure waarbij vrouwelijke sollicitanten de voorkeur verdienen. Een ander punt dat binnen de emancipatienota mogelijkerwijs aan dacht krijgt is de situatie in eigen huis (lees secretarie). Hooghiemstra: ,,Ik denk dat wat er binnen het stad huis gebeurt ook in de nota meegeno men moet worden". Voor Hooghiem stra is het eigenlijk niet meer dan logisch, wanneer de gemeente sug gesties geeft voor het bevorderen van de emanicatiegedachte binnen aller lei maatschappelijke sectoren. Mogelijk ook dat door deze nota de kinderopvang evenals de peuter speelzaal als basisvoorziening wordt erkend. In de in '87 verschenen jeugd- nota wordt de peuterspeelzaal wel en de kinderopvang immers weer niet als basisvoorziening erkend. Een be langrijke taak heeft de gemeente vol gens de welzijnsambtenaar ook op het gebied van voorlichting inzake de verschillende subsidienmogelijkhe- den voor groeperingen met een eman cipatorische doelstelling. Deze eerste opzet is eind januari reeds met Ineke Sturm doorgespro ken. In eerste instantie bleek deze positief ten opzichte van de genoem de aandachtspunten te staan. Behal ve haar mening is het nu ook zaak om de visie van andere vrouwengroepen en -organisaties te horen. Hiervoor wordt woensdag 22 februari vanaf 20.00 uur een hoorzitting in het stad huis gehouden. Op grond van de tijdens deze zit ting gemaakte op- en aanmerkingen maakt Hooghiemstra vervolgens een concept-nota die volgens de planning begin april gereed moet zijn, waarna deze ter beoordeling aan het college en de commissie welzijn wordt voor gelegd. Wanneer die fase achter de rug is volgt eind april een tweede hoorzitting. Dan wordt nagegaan in hoeverre het ontwerp nog moet wor den bijgesteld. In juni wordt wanneer f alles volgens plan verloopt het con cept door b en w aan de raad aange boden. Wanneer die ermee akkoord gaat dan heeft Zierikzee, als enige Schouwen-Duivelandse nota nog voor het zomerreces zijn eigen eman cipatienota. ZIERIKZEE - De leerlingen en leerkrachten van de Zeeuw se Dag- en Avondscholenge meenschap gaan woensdag 15 februari actievoeren in Zierik zee. Rond de klok van tien uur worden in het stadhuis van Zierikzee brieven met handte keningen aangeboden aan wet houder J. Groen (onderwijs). De actie van de Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeen schap (met in totaal achttien honderd leerlingen) richt zich tegen de bezuinigingen in het onderwijs en dan in het bijzon der teg'en de bezuinigingen in het volwassenenonderwijs. Bo vendien speelt de ZDASG met deze actie ook in op de voorge nomen VAVO-wetgeving (Voort gezet Algemeen Volwassenen Onderwijs), die voor Zeeland en andere dunbevolkte gebie den nadelige gevolgen zal heb ben. Brieven De actie tegen de kortingen op het volwassenenonderwijs speelt zich af in Zierikzee, waar in het stadhuis een aantal brieven met handtekeningen aan onderwijswethouder Groen wordt aangeboden. Dit gebeurt rond de klok van tien uur. Leerlingen van de andere vestigingen van de ZDASG zdl- len per bus naar Zierikzee ko men om bij deze overhandiging aanwezig te zijn. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HANSWEERT - Gedeputeerde sta ten van Zeeland hebben Rijkswater staat vergunning verleend voor de opslag van ongeveer 180.000 m3 ver ontreinigde baggerspecie in de Oude Buitenhaven van Hansweert. Tegen de ontwerp-beschikking zijn drie be zwaarschriften ingediend, door het Comité Leefbaarheid Hansweert, de Zeeuwse Milieufederatie en een par ticulier. Deze zijn ongegrond ver klaard. De baggerspecie mag tot ten hoog ste één meter beneden NAP worden geborgen. Voor de afdekking van het speciedepot mag uitsluitend specie worden gebruikt die vrijkomt bij de verruiming van de nieuwe voorhaven van Hansweert. Verder moet een drainconstructie rond het depot wor den aangelegd om verspreiding van de verontreinigingen tegen te gaan. De in het depot te storten baggerspe cie mag niet zodanig zijn vervuild dat de grenzen van de wet chemische af valstoffen worden overschreden. Beleidsplan Met het afgeven van de vergunning kon niet worden gewacht tot een be leidsplan waarin wordt ingegaan op structurele bergingscapaciteit van baggerspecie, gereed is. P. Heijboer uit Nieüwérkerk al dertig jaar lang actief voor de Sophia Vereeniging tot bescherming van dieren NIEUWERKERK - Mensen opvoeden om te zorgen dat de dieren een menswaardig bestaan hebben. Dat is in een note dop waar P. I. Heijboer uit Nieuwerkerk zich al ruim dertig jaar mee bezig houdt. Heijboer is vertegenwoordiger voor Zeeland van de Sophia Vereeniging tot bescherming van dieren. „Hoe je dat dertig jaar lang volhoudt? Dat kan alleen met de steun van je gezin", aldus Heijboer. Hij vertelt dat hij al in geen jaren samen met zijn vrouw op vakantie is geweest. Dat kan niet, want de dieren moe ten immers verzorgd worden. Heijboer klaagt niet.,,Het kost erg veel tijd, maar je hebt er veel voldoening van als je een dier aan een goed nieuw huis kunt helpen". GOES - In het centrum van Goes zijn vanmorgen, dinsdag vroeg, ruim 300 carnavalvier- ders slaags geraakt met de po litie. Na afloop van het carna valsbal in de plaatselijke Schouwburg trokken volgens een schatting van de politie van Goes ongeveer 800 mensen naar de Markt waar een aantal café's is. Toen de café's al dicht bleken, ontstonden er door on bekende oorzaak rellen. Reeds opgebouwde markt kramen voor de markt van dinsdag werden door de menig te afgebroken. Op het moment dat de politie arriveerde, werd er met stenen, balken en glazen gegooid. Een politiemacht van in totaal 26 mensen moest met honden en wapenstokken uit rukken om de balorige menigte uiteindelijk rond half vier on der controle te krijgen. Daarbij werden zes aanhou dingen verricht en moesten twee camavalvierders met lichte verwondingen naar het ziekenhuis. Een politie agent raakte gewond aan het hoofd. De Sophia-vereeniging kan gerust tot één van de oudste organisaties op het gebied van dierenbescherming genoemd worden. Heijboer: ,,De ver eniging is opgericht in 1867 in Am sterdam. Toen was er wettelijk nog maar erg weinig geregeld voor wat betreft de positie van de dieren". Als één van de eerste wapenfeiten van de vereniging noemt Heijboer het plaat sen van drinkbakken voor de paar den in Amsterdam. De vereniging ontleent haar naam aan koningin Sophia, de echtgenote van koning Willem III. ,,En omdat de vereniging zo oud is wordt het woord vereniging in de officiële naam nog steeds met twee e's geschreven. Dat gaat nog wei eens mis als we iets willen laten drukken". Landelijk In eerste instantie was de Sophia- vereeniging een specifiek Amster damse organisatie. Na de Tweede Wereldoorlog groeide de vereniging uit tot een landelijke organisatie. ,,De Sophia-vereeniging is eigenlijk pas met met de watersnoodramp van 1953 actief geworden in Zeeland. Na de evacuatie van de mensen waren er nog veel dieren overgebleven en de Sophia-vereeniging heeft zich toen veel inspanningen getroost om die dieren in veiligheid te brengen", al dus Heijboer. „Dat gaf natuurlijk xvel wat pro blem en, want de dieren moesten in bootjes vervoerd worden. Maar toch heeft men er nog heel wat kunnen redden", aldus Heijboer. De dieren werden ondergebracht in een soort noodasiel op de plaats waar nu onder andere het werkvoorzieningsschap De Zuidhoek staat in Zierikzee. De dieren werden vanuit dat nood- asiel naar andere asiels gebracht en het overgrote deel van de geredde die ren kwam uiteindelijk toch weer bij de eigenaar terug. In september 1959 werd Heijboer lid van de vereniging. ,,Er was toen een propaganda-avond van de Sophia in een van de huisjes op het Beijersdijkje. Ik hoorde toen eigenlijk voor het eerst van het werk van de Sophia en ik ben meteen lid geworden Ik ben altijd een dieren vriend geweest en daarom sprak het werk mij wel aan". In gerold In het begin was Heijboer zoals dat heet 'werkend lid' van de vereniging. Maar van het een kwam het ander. ,,Vlak na de ramp zaten hier nog een paar mensen van de Sophia uit Am sterdam om een en ander af te wikke len voor wat betreft de dieren die men uit het water gered had. Ik ging dan met die mensen mee om dieren op te halen en zo ben ik er eigenlijk in gerold". Wat met een handjevol mensen be gon groeide al snel uit tot een vereni ging die kan bogen op een brede aan hang. ,,We hebben nu in Zeeland 1300 leden en ik denk dat toch zeker de helft van die leden óp Schouwen- Duiveland zit", aldus Heijboer. In de beginperiode was het zeker niet eenvoudig voor Heijboer om de dieren op te halen en deze vervolgens ergens onder te brengen. ,,Je moest altijd een auto huren of lenen om de dieren op te halen en er waren niet zo veel mogelijkheden om de dieren op te vangen. Eerst bracht ik de dieren naar Amsterdam, maar dat was na tuurlijk een hele toestand. Later kon ik ze naar Middelburg brengen. Maar als je bedenkt dat dat allemaal in de avonduren of in de weekends moest kun je je voorstellen dat dat ook wei eens problemen gaf". Losse hokken Heijboer besloot daarom zijn eigen achtererf open te stellen voor dieren die tijdelijk zonder een huis zitten. ,,In het begin had ik een paar losse hokken achter het huis staan voor katten. Die had ik gekregen van die renasiels. Maar als er bijvoorbeeld een hond bij mij ondergebracht moest worden, dan moest dat dier in het schuurtje. Dat was de enige moge lijkheid". Dat gaf overigens weieens lastige situaties. Heijboer: ,,Dan kwam dc huurman om acht uur 's ochtends aan dc deur omdat de hond de hele nacht geblaft had". Zo'n 15 jaar geleden werd dat probleem opgelost. Als honden nu tijdelijk gehuisvest moe ten worden gebeurt dat in Tineke's dierenpension. Hoewel er in de wetgeving wat be treft de rechten van de dieren en de plichten van de mens ten opzichte van de dieren veel veranderd en verbe terd is is het werk van de Sophia- vereeniging nog steeds een harde noodzaak volgens Heijboer. Vroeger had je vooral te maken met het feit P Bitr dat er teveel katten waren. De laatste jaren is dat veel verbeterd omdat veel katten gecastreerd of gesteriliseerd worden. Maar nu zie je weer andere problemen". Welvaartsproblemen Heijboer stelt dat er in veel geval len sprake is van een wat hij noemt welvaartsprobleem. ,,Door sommige mensen wordt een huisdier als een meubelstuk gezien. Ik heb het meege maakt dat iemand een kat die hij al acht jaar had weg deed omdat hij een nieuw bankstel had gekocht en blijk baar bang was dat het dier het bank stel zou beschadigen". Heijboer kan daar met z'n pet niet bij, maar tekent er wel meteen bij aan dat dit soort gevallen geen regel is. Zij het ook weer niet echt een uit zondering. „Vaak komen er proble men omdat de mensen niet goed na- vervolg pagina 3 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Mist Laaghangende bewolking of mist. Wind uit zuid tot zuidwest 3 tot 4, aan de kust 4 tot 5 Beaufort, overdag 2 tot 3, aan de kust 3 tot 4 Beaufort. Mini mumtemperatuur komende nacht 4 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting tlm zaterdag 11 febr.: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuid 3 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuid 3 Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 8 febr. Zon op 08.09, onder 17.40 Maan op 09.00, onder 21.00 9 febr. Zon op 08.07, onder 17.42 Maan op 09.12, onder 22.29 Eei-sté Kwartier: 13 februari (00.15) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het hogedrukgebied met het centrum nabij de Alpen blijft ook morgen zijn invloed op het weer in onze omgeving houden. De lucht die naar ons toe wordt gevoerd komt nog steeds uit zuidelijke streken, maar komt nu meer boven land vandaan en daar is het wat kouder. Het wordt morgen daarom wat minder warm als vandaag. Vannacht komt de tempera tuur in de buurt van de 4 graden te liggen en is er kans op een enkele mistbank. Overdag loopt de tempera tuur op tot zo'n graad of 7. Veel be wolking komt er niet en mag er op pe rioden met zon gerekend worden. De wind waait uit een zuidelijke rich ting en is matig, kracht 3. DEN HAAG - Waar blijft de krant?, moeten alle abonnees van het dag blad Kennemerland op hetzelfde mo ment hebben gedacht. Toen stond de telefooncentrale voor de regio, waar onder Castricum en Velzen vallen, op tilt. Zij was enige uren overbelast. Een woordvoerder van de PTT heeft dit bevestigd. Iedereen begon hetzelf de nummer voor de bezorging te bel len. Volgens de drukkerij van de krant, de Verenigde Noordhollandse Dagbladen, was de veroorzaker van deze overstelpende bellerij een ver keerd geplaatst minuscuul onder deeltje van de nieuwe computer gestuurde drukpers, waardoor er geen krant verscheen. P. Heijboer, samen met zijn echtgenote: Steun gezin absoluut nodig". (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1