Ookvoor u is er de ideale matras Kinderopvang in Zierikzee zoekt nieuwe huisvesting streeknieuws 'Het uitlaten van de tekkel vond ik het allerleukste' Wie mag er dit jaar mee met Eendracht? Rommelmarkt bij pasgetrouwd stel Inwoners Noordgouwe willen een 'praathuis' DEURLOO INTERMEUBEL KLIMAATIHSTALLATIES DEURLOO B.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 6 februari 1989 Nr. 24486 3 Huiskamer particulier fungeert tijdelijk als onderkomen ZIERIKZEE - De huiskamer van Agaath van Zeventer uit Zierikzee is met recht multifunctioneel. Niet alleen vervult deze ruimte de functie van woonkamer maar ook dient de kamer als kinderopvang. Een situatie waarin snel verandering moet komen omdat het een wel erg zwa re claim op de bewoners legt, zo menen Tony Hartmann en Irma Willemsen van de Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland. al is het tarief dat in Zierikzee wordt gehanteerd niet bijzonder hoog te noemen. Per dagdeel vijf uur) moet een bedrag van vijftien gulden wor den neergeteld. In dat bedrag zijn ook luiers en voeding inbegrepen. Willemsen: ,,Voor sommige ouders is die vijftien gulden een drempel. Met Na drie jaren van voorbereiding is de enige kinderopvang op Schouwen- Duiveland in september '88 officieel gaan draaien in een pand aan de Mid- denbank. Met twee kinderen en een lijst van potentiële bezoekertjes, wiens komst naar de kinderopvang reeds voor hun geboorte was gere geld. „Gezien de mogelijkheden tot plaatsing (de meeste kinderdagver blijven kennen lange wachtlijsten, opm. red) melden sommige vrouwen zich reeds in het begin van hun zwan gerschap bij het kinderdagverblijf met het verzoek hun kind zes weken na de geboorte te mogen brengen". 'n Kwestie van alles tot in de punt jes willen regelen? „Pure noodzaak zeggen Irma Willemsen en Tony Hart mann, want een vrouw moet snel na de geboorte bepalen of ze haar oude werkzaamheden weer moet hervat ten. Inmiddels is het aantal bewoners van de kinderopvang aanmerkelijk toegenomen. Hartmann en Willem sen: ,,'s Ochtends hebben we hier vijf a zes kinderen, hetgeen gezien de ruimte echt het maximum is. 's Mid dags zijn er gemiddeld drie tot vier kinderen". Wachtlijst Daarnaast is er een wachtlijst van vier kindertjes. In feite brengen de kinderen een deel van de week in het kinderdagverblijf door terwijl het in cidenteel wel eens voorkomt dat het kind vijf dagen in de kinderopvang wordt ondergebracht. Ouderbijdrage Het zorgen voor kinderopvang kost de ouders een behoorlijk bedrag, ook NOORDWELLE - „De mensen rea geerden heel verschillend. Sommi gen waren verontwaardigd omdat ze voor niets waren gekomen. En ande ren vonden het een goede grap en fe liciteerden ons met ons huwelijk". Het pasgetrouwde echtpaar de 29- jarige A. A. Vis en de 28-jarige J. C. Vis-van Westenbrugge uit Noordwel- le zal zich zijn eerste huwelijksdag niet als de meest rustige herinneren. Via advertenties in diyerse kranten maakten hun vrienden melding van een rommelmarkt die zaterdag op het erf van hun boerderij aan de Helle- weg zou worden gehouden. En van overtollige scharreleieren die het pas getrouwde echtpaar voor vijf cent per stuk zou. uitverkopen. „De eerste stond hier al om kwart over acht voor de deur met een mandje om de eieren in te doen. En de mensen bleven maar komen. Ik geloof dat er nu zo'n dertig zijn geweest en het is nog niet opge houden", aldus de jonge bruid zater dag om ongeveer twaalf uur. Behalve om eieren te kopen kwamen er ook veel belangstellenden voor de rom melmarkt. „Maar die reden meestal zo door omdat ze al op de dreef zagen dat het om een grap ging". Het echt paar Vis ontdekte de 'rommelmarkt' op zijn erf zelf vrijdagavond. „We kwamen na de receptie om ongeveer 22.00 uur thuis met familie en kennis sen. Om nog wat te drinken. De dreef was afgesloten met pakken stro en er was een stelling gemaakt met een wieg eraan en een waslijn met baby- kleding". Ondanks alle toestanden heeft het echtpaar Vis genoten van de wijze waarop ze ertussen zijn geno men. „We vonden het heel leuk. We hadden wel verwacht dat ze wat zou den doen, maar dit overtrof alles wat we ons hadden voorgesteld". Advertentie NOORDGOUWE - Een praathuis. We kennen het uit De Fabeltjeskrant, maar als het een beetje meezit blijkt het geen fabeltje voor een aantal oudere inwoners van Noord- gouwe. Zij hebben de gemeen te gevraagd de bestaande bank aan de Pauwstraat te verande ren in een 'praathuis'. Het fenomeen van deze 'beus- jes' of 'conferentiecentra' grijpt steeds verder om zich heen op Schouwen-Duiveland. Vaak voorzien van veelzeggende spreuken als 'Je mo nie aolles geloave wat of ze ier zegge' en 't Is mae nea wie 't zeit'. Als alles meezit krijgt men nu in Noord- gouwe dus ook zo'n klapbank. Het collegeheeft het verzoek in overweging genomen en wil een plan laten opstellen. Zij stelt dat de klapbank naast een sociale functie ook de functie van wachtruimte voor bezoe kers van het rijdend postkan toor kan vervullen. Schuimrubber, binnen- vering, kombispring, polyether? In kombinatie met welke bedbodem? Laat deze vraag u niet weerhouden van een goede nachtrust. Kom voor het antwoord en een persoonlijk advies naar de Bedderie specialist. DE BEDDERIE SPECIALIST WEETALLES OVEREEN GEZONDE NACHTRUST. Haringvlietplein 4, Zierikzee Telefoon 01110-12946 name voor alleenstaande ouders wil dat nog weieens een probleem zijn". Ofschoon de oudei's van de kinde ren die van de kinderopvang momen teel veelal tot de categorie tweever dieners kunnen worden gerekend, moeten zeker ook alleenstaande ou ders van deze voorziening gebruik kunnen maken. Dat blijkt het streven van het bestuur van de kinderopvang te zijn. Die bijdrage is bovendien niet inko mensafhankelijk. „Dat is pas moge lijk wanneer de gemeente subsidie aan de kinderopvang geeft", stellen Hartmann en Willemsen. De vrees dat hiermee gemeenschapsgelden worden gebruikt om tweeverdieners met vaak een behoorlijk gezinsinko men te steunen wordt door beide da mes met klem ontkend. Het is zelfs niet uitgesloten dat wanneer er subsi die wordt verleend de tweeverdieners meer moeten gaan betalen. Subsidie Tbt nu toe is die subsidie nog (even tjes) toekomstmuziek. Dankzij voor delige huisvesting, de ouderbijdra gen en een gift van tien mille uit de actie Kinderpostzegels, die gereser veerd is door de inrichtingskosten van een nieuw onderkomen. Inmid dels is de subsidie-aanvraag van twaalfduizend gulden in de commis sie jeugd- en jongerenwerk bespro ken en komt dit verzoek vermoede lijk nog deze maand in de gemeente raadsvergadering aan de orde. Huisvesting: Ofschoon de commissieleden niet onwelwillend tegenover dit verzoek stonden is een duidelijk ja of nee nog niet te horen geweest. Dit vanwege de huisvestingsperikelen van de kinder opvang. Het huidige onderkomen in het huis van een van de medewerk sters kan niet meer dan een noodop lossing zijn, zo blijkt uit de woorden van Hartmann en Willemsen. Er wordt dan ook naarstig naar een ei gen stekkie gezocht. Om die verhui zing echter financieel mogelijk te ma ken is het echter wel nóodzakelijk dat die subsidie van twaalfduizend gulden (voor huur, gas en electra) er komt. Die subsidiemogelijkheden zijn er ook. De gemeenten die sinds '87 ver antwoordelijk zijn voor de kinderop vang kunnen bij het rijk een aan vraag tot rijkssubsidie indienen. Het ministerie van wvc heeft hiervoor honderddertig miljoen beschikbaar gesteld Dit bedrag is een uitvloeisel van de vereenvoudiging van het be lastingstelsel, waardoor de aanvul lende arbeidstoeslag voor tweever dieners en de buitengewone lastenaf- trek voor éénoudergezinnen worden geschrapt. Hartmann: „Voor dat nieuwe on derkomen hebben we contact gehad met Beter Wonen. Deze heeft ons tot nu toe altijd welwillend ter zijde gestaan. Eerst bij het geven van toe stemming om de opvang tijdelijk in een woonhuis onder te brengen en nu ook weer bij het vinden van andere huisvesting". Dat nieuwe onderko men zal ook weer in een woonhuis worden gevestigd omdat dit aansluit bij het uitgangspunt van het kinder dagverblijf om een huiselijke sfeer te scheppen. Als voorwaarde stelt het bestuur een ruimere woonkamer en een tuin, zodat meer kinderen in het dagverblijf kunnen worden ge plaatst. Welk woonhuis daarvoor in aanmerking komt is momenteel nog onduidelijk maar de gedachten gaan uit naar een hoekhuis in de Oesterstraat. Bedrijven Behalve financiële steun van de. ge meente heeft de» Stichting Overleg Kindercentra Zeeland (SOKZ), waar bij ook de kinderopvang in Zierikzee is aangesloten zijn toevlucht gezocht tot het bedrijfsleven in de regio. Be drijven immers worden regelmatig geconfronteerd met het feit dat een vrouwelijke werknemer min of meer gedwongen wordt om haar werk zaamheden te beëindigen, wegens het ontbreken van kinderopvang. Daar mee gaat meer dan eens een brok er varing verloren en moet er een ande re kracht worden gezocht die in zijn inwerkperiode meestal niet bijster produktief is. Zo verklaren beide da mes de relatie tussen bedrijfsleven en kinderopvang. Kindplaats Door de SOKZ zijn ruim zestig be drijven in de regio aangeschreven met het verzoek om een kindplaats (a raison 11.500,-) te kopen. Zo'n plaats kan door meerdere kinderen worden ingenomen. In Goes heeft het Ooster- scheldeziekenhuis reeds het voor beeld gegeven door een kindplaats te kopen. Een deel van deze aangeschre ven bedrijven is vervolgens telefo nisch nog eens benaderd. Over de reacties valt momenteel nog weinig te vertellen, die zullen begin maart tijdens een informatieve bijeenkomst over het belang van kinderopvang voor het bedrijfsleven worden ge peild. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255 ZIERIKZEE Borstvoeding Donderdag 9 februari houdt de re gionale afdeling van de borstvoe dingshulporganisatie La Leche Lea gue een informatie-avond in Zierik zee. De bijeenkomst wordt gehouden op het adres Julianastraat 9 in Zie rikzee en begint om 20.00 uur. Moe ders, eventueel met kind, en aan staande moeders zijn van harte welkom. Lutherse kerk In de Dikke Toren te Zierikzee, waar tot en met elf februari een foto- ZIERIKZEE - Een reisje met het zeezeilschip De Eendracht. Die mogelijkheid biedt de Siavenkas ook dit jaar weer aan een door het lot bepaalde Zie- rikzeese jongere. Deze mag op kosten van de Slaven- kas een zeiltocht met dit schip maken. Voorwaarde is dat „de uitverkorene" zijn bevindingen verwerkt in een verslag. Waar de Siavenkas 254 jaar gele den werd opgericht met het doel om Zierikzeese zeelui die in han den waren gevallen van de Barba- rijse zeerovers vrij te -kopen, wordt een deel van het geld uit de Siavenkas nu gebruikt om een hut op De Eendracht te huren. Eenmaal per jaar kunnen Zie rikzeese jongeren in de leeftijd van 16 tot 26 jaar zich voor deze reis aanmelden. De gelukkige die met De Eendracht het ruime sop mag kiezen wordt bij loting be paald. Deze loting wordt door de burgemeester van Zierikzee, mr J. J. P. M. Asselbergs verricht. Aan de aanmelding voor deze reis zijn wel enige voorwaarden verbon den. Zo is deelname alleen moge lijk voor een jongere uit Zierik zee. Daarnaast dient de jongere ook belangstelling voor het zeilen te hebben en dient deze na afloop van zijn reis een verslag met zijn bevindingen te schrijven, dat bij de secretaris van de Siavenkas, de heer J. C. van Beveren moet wor den ingeleverd. Aanmelding (schriftelijk) voor deze reis kan tot uiterlijk maandag 20 februari met. uiteraard vermelding van naam, adres, leeftijd en opleiding en/of werkkring. Deze aanmeldingsbrieven kun nen worden gezonden naar de se cretaris, Weststraat 38 4301 BX Zierikzée, telefoon 01110-12590. Leerlingen Onder de Wieken brengen ruim 3000 gulden bijeen voor school in Indonesië BURGH-HAAMSTEDE - „Het uitlaten van de tekkel vond ik het allerleukste. Hij deed geen plasje, maar hij wilde wel achter de konijntjes aan. Maar dat was niet erg want hij was toch niet zo sterk. Ik trok hem gewoon terug". De tienjarige Arnout was een van de kinderen die vrijdagmiddag vol verhalen terugkeerde in zijn school, de' CBS Onder de Wieken te Burgh-Haamstede. Alle 132 leerlingen trokken er op uit om met het opknappen van karweitjes voor de mensen in het dorp geld bijeen te brengen voor de bouw van een lagere school in de Indonesische stad Pontianak. Dat lukte prima. Uit de score die op diverse schoolborden werd bijge houden, bleek aan het eind van de middag dat de kinderen met hun acti viteiten 3310,- bijeen hadden ge bracht. Geld dat de eerste aanzet vormt van de 15.000 gulden die nodig zijn voor de bouw van een christelij ke lagere school in Borneo (Indone sië). De school in Haamstede heeft zich ten doel gesteld dit geld bijeen te brengen omdatzij dit jaar 75 jaar be staat. Eerste actie De karweitjesmiddag van de leer lingen was nog maar de eerste actie die daarvoor werd georganiseerd. Op vier maart wordt op school een fancy- fair gehouden. In de week voor Pasen verkopen de leerlingen beschilderde kaarsen in de vorm van een ei aan de deuren.en op 10 mei wordt een spon sorloop gehouden. Op 22 april wordt een reünie gehouden waarvan alle deelnemers wat geld storten voor het schoolproject in Indonesië. „Ik heb goede hoop dat we met al deze activiteiten de benodigde 15.000 gulden bijeen brengen. Het school bestuur heeft zich garant gesteld voor bet aanvullen van het bedrag als het niet zou lukken. Maar ik denk eerder dat het zelfs meer wordt", al dus de directeur van Onder de Wie ken, S. J. Karstens. 15.000 gulden is in Indonesië voldoende om een hele lagere school te bouwen. Aan de leerlingen van Onder de Wieken zal het niet liggen. Het schoolplein gonsde van de ervaringen die tussen kinderen van vier tot twaalf jaar werden uitgewisseld na een middagje 'karweien'. „Ik heb speelgoed opgeruimd, afgewassen en gehaktballen gedraaid bij mijn moe der. Ze deed het een keer voor en toen wist ik het ook. Afwassen moet ik nog doen", aldus de 6-jarige Josefien uit groep drie. Het leukste karweitje vond ze schoenen poetsen. „Dat in smeren vond ik zo leuk. En ik werd toch niet vuil want ik had een schort Auto's gewassen De bedragen die de kinderen ver dienden varieerden van twee tientjes tot meer dan honderd gulden. „Ik heb auto's gewassen, het konijnenhok schoongemaakt en houtjes gehakt", aldus de tienjarige Arnout die tot de laatste categorie behoorde. „Ik vind het een hele leuke actie want je hebt wat te doen en het is voor een goed doel". Uit de reacties van de leerlingen bleek dat veel mensen ook wat geld gaven als ze geen karweitjes hadden. „We hebben bijna geen. klusjes ge daan. We kregen alles zo. We moesten alleen ramen zemen, maar die waren al hartstikke schoon", giechelden Leonie en Marleen. Directeur Kar stens toonde zich zeer tevreden met het resultaat van de actie. „Het is prachtig en we gaan rustig zo door". expositie is van Leen Koper, is gedu rende die tijd ook een stand opge steld van de zwanenkerk, de Lutherse kerk in Zierikzee. Leden van de kerk proberen via de verkoop van allerlei spullen geld bijeen te brengen voor de restauratie van de Lutherse kerk. De stand in de Dikke Toren is maar een onderdeel van de acties die al ge ruime tijd voor dit doel worden geor ganiseerd. De Dikke Toren is dage lijks van 11.00 tot 17.00 uur geopend. Auto-RAI bezoek De leerlingen van de afdeling mo torvoertuigentechniek van de Scho lengemeenschap Schouwen-Duive land zijn naar de Auto-RAI in Amsterdam geweest. Het bleek dat de meeste scholen op dezelfde dag naar de RAI waren gekomen, want er liepen opvallend veel jongeren rond. De leerlingen uit Schouwen-Duive land konden zich aansluiten bij een 'technitour' over de RAI. Dit is een wedstrijd die georganiseerd is door de Stichting Vakopleiding Automo biel en Motorrijwiel (VAM) waarbij de leerlingen een vragenlijst kregen uitgereikt. Hiermee konden de leer lingen geldprijzen winnen. Maar daar ging het de leerlingen niet om. Wat is er immers mooier dan te kij ken naar datgene waarmee je later beroepsmatig bezig wil zijn. Opval lend was volgens docent motorvoer tuigentechniek R. Scholten, die de jongeren begeleidde, dat er steeds meer electronica in de auto's wordt verwerkt. „Aan dit aspect wordt op onze school ook meer aandacht be steed om de leerlingen de beste kans op een toekomstige arbeidsplaats te bieden", aldus Scholten. De doelstel ling van deze excursie was om jonge mensen in opleiding voor een beroep in de motorvoertuigenbranche ken nis te laten maken met de nieuwste auto's en hulpmiddelen die ze later in de praktijk tegen kunnen komen. „Aan deze doelstelling is ruim schoots voldaan", aldus een tevreden docent. BROUWERSHAVEN Uitvoering Het Smalstads Gemengd koor en kinderkoor De Smalstadtertjes ver zorgen zaterdag 11 februari hun jaar lijkse uitvoering. De uitvoering wordt gegeven in het Tonnenmaga- zijn en begint om 19.30 uur. Na de pauze wordt het blijspel Nog vele ja ren opgevoerd door leden van het koor. Er is bal na met het dansorkest Het Klavertje Drie. OOSTERLAND Ouderavond Peuterspeelzaal 't Kraaiennest uit Oosterland houdt op dinsdag 14 fe bruari haar gecombineerde jaarver gadering/ouderavond. De vergade ring wordt gehouden in De Oosterhof in Oosterland en begint om 20.15 uur. Voor de pauze wordt het huishoude lijk gedeelte van de vergadering afge werkt en na de pauze wordt onder an dere een videofilm van de peuters vertoond. BRUINISSE Vergadering Stichting Welzijn Ouderen Op dinsdag 7 februari vergadert het algemeen bestuur van de Stich ting Welzijn Ouderen. De vergade ring wordt gehouden in het gemeen tehuis van Bruinisse en begint om 14.00 uur. Naast het werkverslag van beroepskracht R. van der Weide staat de Indicatiecommissie Nieuwe Stijl op de agenda. Appelmoes maken ivas één vart de karweitjes die de leerlingen van Onder de Wieken uitvoerden. Dianne Slager. Marielle Landman en William Rotte deden hun best. (Foto: Joop van Houdt). Uitgever: BV. Drukkerij v/h Laken man Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L, van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1. 4300 AA Zierikzee. telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 lol 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43^0; per jaar f 166,00; losse nummers 1 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BT W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3