Varken Billy wordt voor de eerste keer moeder 'De kou viel wel mee, maar de paarden waren wat wild' Cl O Gemeente-belastingen en tarieven Brouwershaven hoeven niet omhoog r DE ZIERIKZEESCHE COURANT Auto botst achterop andere auto IKZEESCHE NIEUWSBODE Zelfstandig Huisvesting Bril Schopwerk Het Brouwse college van b en w is voor een De huiskamer van Agaath Zeventer is te klein Vaak willen mensen eenzelfde brilmontuur als De wedstrijd Zierikzee-Middelburg op sport- zelfstandig voortbestaan van werkvoorzie- geworden om te voldoen aan de vraag naar bekende Nederlanders. Een dag op stap met park Den Hogen Blok ontaardde zo nu en dan ningsschap Zuidhoek. (Pag. 2). kinderopvang. (Pag. 3). de opticien, (pag. 4). in ordinair schopwerk. (Pagina 6). MAANDAG 6 FEBRUARI 1989 145ste jaargang Nr. 24486 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De roem der voorouders is een licht voor het na geslacht. Sallustius 7-' I Voor de Straorit over het strand werden paarden gekeurd door een jury. (Foto: Joop van Houdt). 62 deelnemers Strao-feest Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Ondanks het nevelige weer en de harde, koude wind hadden de deelnemers aan het traditionele Strao-rijden te Burgh- Haamstede weinig last van de weers omstandigheden. „Het was een mooie tocht. Met de kou viel het wel mee. Alleen de paarden waren een beetje wild, een beetje melig. Mis schien voelden ze het voorjaar al", al dus een van de 62 paardrijders die dit jaar deelnamen aan de traditionele Strao-rit over het strand bij Burgh- Haamstede. Op de Ring in Haamstede waren de rijen' veelkleurige wimpels, die ter ere van het Strao-feest waren aange bracht, het enige dat al een beetje aan het voorjaar deed denken. Het voor jaar dat van oudsher de aanleiding vormt voor het Strao-feest. Enkele weken voor Pasen haalden de boeren hun paarden van stal om ze na de winterperiode weer te laten wennen aan het buiten zijn en het werk op het land dat voor de deur stond. Zij reden daarvoor naar het strand. Daar wer den de paardenbenen 'gewassen' door met de dieren door het zeewater te lo pen. Keuring Trouw aan een lange traditie ge beurde dat afgelopen zaterdag op nieuw in Burgh-Haamstede. Niet meer met boerenpaarden want die zijn na de opkomst van de tractor zeldzaam geworden. De stoet die om 12.00 uur vanaf de Achterweg in Burgh vertrok bestond uit fraai ver sierde manegepaarden. Zij werden gekeurd door een jury bestaande uit D. Vos, R. van Dijke en H. van de Klooster. Aan het eind van de dag bleek dat de eerste prijs voor het mooist versierde paard was toege kend aan Mary Korsman. De tweede prijs aan Jolien Kort en de derde prijs aan Amber Muhlhaus. De Strao-rit voerde via de Hoge- weg, de Domeinen en het strand bij de Punt naar Westenschouwen en Burghsluis. Bij diverse café's werd gestopt voor een hartversterking. In het kantoortje van de havenmeester te Burghsluis kregen de Strao-rij- ders warme chocolademelk en bij de boerderij van Kooman te Burgh een oliebol. Aan de Meeldijk voegde het muziekgezelschap De Witte van Haemstede onder leiding van Jaap Knuist zich bij de stoet. Bij de rondrit over de Burghse Ring bleek ook M. C. de Glopper met zijn kar met schroosels niet te ontbreken. Schroosels zijn peperkoekachtige koeken die volgens traditie bij het Strao-feest worden gegeten. Op de Ring van Haamstede werd het gezel schap opgewacht door enkele tiental len belangstellenden waaronder wet houder dr H. J. van Zuylen en burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer. De burgemeester sprak de ,wens uit dat het* een goed 'seizoen mag wor den voor de 'landbouw, de recreatie en de middenstand. Gallop Na een muzikaal intermezzo door de Witte van Haemstede vervolgden de Strao-rijders hun tocht. Zij reden langs rusthuis Duinoord om vervol gens terug te keren naar de dorps kern waar de Strao-tocht werd beslo ten met een galop over de Slotlaan van slot Haamstede. In hotel Bom werd de uitslag van de keuring be kend gemaakt en het Strao-feest werd besloten met een dansavond in dorpshuis De Schutse. Grote afwezige bij het Strao-feest te Burgh-Haamstede waren dit jaar de mensen van de bereden politie uit Wassenaar. Behalve in de zomer maanden zijn zij ook altijd in de win ter een dag aanwezig in Burgh- Haamstede als daar het Strao-feest gevierd wordt. Door een misverstand was door de politie in Zierikzee ver zuimd om de collega's uit Wassenaar uit te nodigen. „Maar zij hebben ons verzekerd dat dat nooit meer zal ge beuren", aldus een van de organisa toren van het Strao-feest. De politie was nu vertegenwoordigd met mo toragenten. De ziekenomroep No men Nescio was ook in Burgh-Haam stede aanwezig om radio-opnamen te maken van het traditionele feest. Financiële ruimte in de begroting 1989 is voldoende BROUWERSHAVEN - De inwoners van de gemeente Brouwershaven blijven in 1989 opnieuw verschoond van verhogingen van de gemeentelijke belastingen en tarie ven. De financiële ruimte in de begroting 1989 is zodanig dat verhogingen niet nodig zijn. Dit ondanks het feit dat ook Brouwershaven haar aandeel moet leveren in de kor tingen die de rijksoverheid doorvoert. De begroting 1989 sluit met een post onvoorzien van bijna 180.000 gulden. In 1988 was deze post nog bijna 350.000 gulden. Het totaalbedrag aan inkomsten en uitgaven dat is gepland voor 1989 om vat ruim 8,5 mijoen gulden. De post onvoorzien is voor nieuwe uitgaven die in de loop van het jaar worden ge daan. Tevens moeten hieruit de kapi- taalslasten voor nieuwe investerin gen worden gehaald. Bovenstaande cijfers hebben betrekking op de 'ge wone dienst', de inkomsten en uitga ven die regelmatig terugkomen. De kapitaaldienst waarmee de gemeente eenmalige grotere investeringen be kostigt heeft een batig saldo van bij na een miljoen gulden. De begroting 1989 is gebaseerd op een inwonertal van 3550. Het stuk wordt op dinsdag 28 februari door de gemeenteraad be sproken in een openbare vergadering in het stadhuis te Brouwershaven die om 15.00 uur begint. Burgemeesterswisseling Een van de belangrijkste gebeurte nissen in het jaar waarop de begro ting betrekking heeft, zal de burge meesterswisseling zijn. Vanwege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd neemt burgemeester C. Slab- tiekoorn op vrijdag 28 april afscheid in een bijzondere openbare raadsver gadering. Aansluitend worden de burgers in de gelegenheid gesteld af scheid te nemen van de burgemeester en zijn echtgenote. De benoeming van de nieuwe burgemeester van Brou wershaven wordt op zeer korte ter mijn hierna voorzien. Op dit moment is de sollicitatieprocedure volop be zig. C. Slabbekoorn blijft na zijn af treden in Brouwershaven wonen. De kosten voor het afscheid én de instal latie van de nieuwe burgemeester zijn begroot op 10.000 gulden. Verder wordt de burgemeesters-ambtswo ning aan de Kromwal opgeknapt voor 24.000 gulden. Het ijersoneel van de gemeentese cretarie is volop bezig met de auto matisering van de administratie die in 1988 is gestart en in fases wordt uitgevoerd. Op dit moment is de be volkingsadministratie in de compu ter gezet. In 1989 wordt dat gedaan met de financiële administratie. De automatisering is bedoeld om ge makkelijker en efficiënter te kunnen werken. De gemeentelijke brandweer krijgt in 1989 nieuwe communicatie-appara- tuur en de brandweerauto van het korps Brouwershaven wordt vervan gen door een nieuw hoge/lagedruk blusvoertuig. De brandweergarage aan de Nieuwpoortstraat is niet ge schikt voor een dergelijke auto. Daar om is men momenteel de verschillen de mogelijkheden aan het afwegen. Of aanpassing van het gebouw of het creëren van een nieuwe voorziening. In totaal kost de brandweer de ge meente Brouwershaven in 1989 bijna 136.000 gulden ofwel 38,21 per inwo ner. Zo blijkt uit de begroting. Straten Voor het herbestraten van wegen binnen de bebouwde kommen van de diverse kernen in de gemeente is een totaalbedrag opgenomen van 187.500 gulden. De Slotstraat en de Welleweg te Dreischor en de Achterweg en Veer dijk te Zonnemaire zijn aan de beurt voor groot onderhoud. Verder zal worden bekeken of het stuk straat vanaf het Brouwse stadhuis tot de su permarkt van Van 't Hof kan worden verbeterd voor voetgangers. De lam pen die het historische stadhuis ver lichten zullen worden verplaatst van de muziektent naar dé gevel van de Vergulde Garnaal omdat ze hinder ZIERIKZEE - Twee personenauto's werden beschadigd bij een aanrij ding die zaterdag plaatsvond op de kruising Weststraat/Laan van Sint- Hilaire te Zierikzee. E. R. uit Zierikzee botste achterop zijn voorganger R. E. D. uit Burgh- Haamstede. Hij zou niet tijdig heb ben opgemerkt dat R. E. D. remde om voorrang te verlenen aan een andere weggebruiker op het kruispunt. Bei de voertuigen werden beschadigd, er werd niemand verwond. DRIEBERGEN - Het begin van de krokusvakantie heeft op de Neder landse wegen niet tot problemen ge leid. Volgens een woordvoerder van de verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen was het niet meer dan een normale spitsavond, „misschien zelfs nog niets rustiger". Volgens de politie wordt er steeds meer gespreid op vakantie gegaan. opleveren voor het verkeer. Aan de Zuiddijk te Schuddebeurs moet de wortelschade worden hersteld die het wegdek daar heeft geleden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 1£6> PE BID* Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Perioden met zon Vannacht wisselend bewolkt. Mor gen overdag perioden met zon. Aan houdend zacht met een middagtem- peratuur van 10 graden. Een zuidwes tenwind 4 tot 5, aan de kust 5 tot 6 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 7 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 10 febr.: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 107c Min.temp.: 3 graden Middagtemp.7 graden Windkracht: zuid 3 Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidoost 3 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuidoost 2 ZON- EN MAANSTANDEN 7 febr. Zon op 08.10, onder 17.39 Maan op 08.46, onder 19.29 Eerste Kwartier: 13 februari (00.15) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tussen een krachtig ho- gedrukgebied boven Frankrijk en midden-Europa en een diepe depres sie in het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen, staat boven ons land een matige, aan de kust krachtige zuid westelijke wind. Met deze wind wordt vrij zachte lucht aangevoerd, waarin, naast bewolking, ook af en toe zon voorkomt. Het blijft vrijwel overal droog. De temperatuur daalt in de nacht van maandag op dinsdag tot ongeveer 6 graden. Dinsdagmid dag wordt het circa 10 graden. De wind draait de komende dagen naar zuidelijke richtingen en neemt gelei delijk in kracht af. Het wordt dan weer wat kouder en de kans op mist in de nacht en vroege ochtend neemt toe. Lievelingsdier en symbool van kinderboerderij De Punt ZIERIKZEE - De gebeurtenis was zo heugelijk dat de leiding van kinderboerderij De Punt het met een adver tentie in de krant én op een groot bord voor de ingang van de kinderboerderij meldde: Het oudste dier van de kinderboerderij, het varken Billy is moeder geworden van drie gezonde vrouwelijke biggetjes. Ze dragen de na men Fabiola, Paola en Nada. De vrijwilligers van de kinderboerderij De Punt zijn net zo trots op dg drie pasgeboren biggetjes als moeder Billy zelf. (Foto: Joop van Houdt). Namen van Belgische prinsessen die niet toevallig zijn gekozen want moeder Billy is ook van Belgische af komst. Zij is van het ras pietrain. Een varkenssoort die afkomstig is uit de Belgische Ardennen. Twee jaar en twee maanden geleden, bij de ope ning van kinderboerderij De Punt, kwam Billy in Zierikzee. En momen teel is zij het enige dier in de Punt dat daar al sinds de opening woont. 300 kilo Een verblijf dat haar blijkbaar niet slecht is bevallen want Billy groeide in die tijd naar een gewicht van ruim 300 kilo. Zij werd zo dik dat ze vol gens de dierenarts niet zwanger zou kunnen worden. Dat bleek ook toen enkele (kunstmatige) bevruchtingen geen resultaat opleverden. Dat veran derde nadat de beheerder van de kin derboerderij het dier op een dieet zet te. In oktober 1988 werd Billy zwan ger van de Belgische varkensbeer Pries. En na een voorspoedige beval ling ligt Billy sinds vrijdag gezellig te schurken op haar bedje van stro, terwijl haar kroost zich aan haar melk tegoed doet. De geboorte van de drie roze met zwartgevlekte varkentjes heeft de afgelopen drie dagen een stroom van belangstellenden naar kinderboer derij De Punt getrokken. Bijna 300 volwassenen en vooral kinderen kwamen kijken naar de kleine Fabi ola, Paola en Nada en bun enorme moeder. Als de biggetjes niet tegen bun moeder aanliggen worden zij in bet overige gedeelte fhn het hok op temperatuur gehouden door middel van warmtelampcn. Omdat hun vader Pries een hoog gekwalificeerde beer is, en ook moe der Billy de kwalificatie raszuiver draagt, worden de drie borelingen in geschreven in het stamboek van pie train varkens. Zij blijven ongeveer zes tot acht weken bij hun moeder in kinderboerderij De Punt. „Daarna worden ze verkocht als fokzeug". Reeks geboorten De geboorte van de drie kleine big getjes was de eerste en de meest bij zondere in een reeks geboorten die de komende weken worden verwacht in de kinderboederij. Er zijn elf geiten drachtig. En verder moeten er lam metjes, kuikens, konijnen en kalve ren worden geboren. En een kleine ezel. Maar dat duurt nog wat langer want de draagtijd van een ezel is 14 maanden. In (lc komende weken zal er in kin derboerderij De Punt ook hard wor den gewerkt aan de bouw van een nieuw kippenhok. Het wordt elf bij drie meter groot en telt zeven afde lingen. Die verschillende afdelingen maken het mogelijk verschillende soorten raszuivere kippen te kwe ken. Het kippenhok is een geschenk van P. I. Heyboer uit Nicuwerkcrk van de Sophia Vereniging tot Be scherming van Dieren. Het kippen hok wordt naar verwachting op 25 fe bruari officieel in gebruik genomen. b I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1