Goede infrastructuur halszaak voor verbeteren werkgelegenheid ZLM vindt nieuwe milieucriteria „volstrekt onaanvaardbaar" WATERSTANDEN DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. 2 Forumdiscussie rond werkgelegenheid op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - De infrastructuur van Schouwen-Duiveland is van eminent belang voor de bedrijvigheid en de daarmee samenhangende werkgelegenheid. Een noord- zuidverbinding die via Bruinisse, Zierikzee en Goes aansluit op de vaste oeververbin ding over de Westerschelde kan dan mogelijk ook als katalysator voor de industriële bedrijvigheid werken. Deze mening huldigde het forum dat op uitnodiging van de PvdA-Zierikzee de werkgelegenheidsproblematiek op Schouwen-Duiveland besprak in de Graanbeurs. Aan de infrastructuur op Schouwen-Duiveland valt nog wel wat te verbeteren, zoals bijvoorbeeld aan de N59. Om dit nijpende probleem van zo veel mogelijk kanten te belichten had het PvdA-afdelingsbestuur gekozen voor een breed samengesteld forum, bestaande uit drs. P. Schotte, directie lid van de Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman bv en deze avond op per soonlijke titel sprekend, de heer H. van Essen, voorzitter van de afdelin gen Schouwen-Duiveland Oost en Zierikzee van de Christelijke Federa tie voor Overheidspersoneel (CFO), drs A. Drijgers van de Provinciale Planologische Dienst, de directeur van het Arbeidsbureau in Zierikzee, H. Pastoor en burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs die als discussielei der optrad. Noord-zuid Alvorens de discussie zich toespit ste op de vraag of een mogelijke ke noord-zuidverbinding die via Bruinisse, Zierikzee en Goes aansluit op de WOV (economische) voordelen voor Schouwen-Duiveland met zich meebrengt, gingen de forumleden ie der afzondelijk in op een bepaald as pect van deze werkgelegenheidspro blematiek. Aan de hand van een fikse portie cijfermateriaal schetste directeur Pastoor van het Arbeidsbureau een beeld van de werkzoekende op Schouwen-Duiveland. Daarnaast ging hij ook kort in op het instru mentarium dat de overheid heeft om werklozen aan de slag te laten gaan. Uit zijn overzicht bleek dat het me rendeel van de werklozen ouder is dan 23 jaar. Ruim driekwart van hen heeft een beperkte schoolopleiding van op zijn hoogst lager beroeps on derwijs. De meeste vacatures (afgelopen jaar kwamen er 491 bij het arbeidsbu reau binnen) doen zich in de horeca voor (42%), gevolgd door de bouw, handel en kantoor. De industriële sec tor is op Schouwen-Duiveland slecht vertegenwoordigd, getuige het gerin ge aantal vacatures in de metaal- en grafische industrie. De groenvoorzie ning (15% van de vacatures) daarente gen manifesteert zich als groeisector. Om moeilijk te bemiddelen en langdurig werklozen een handje te helpen bij het vinden van een baan heeft de overheid een aantal regelin gen waardoor het voor een bedrijf aantrekkelijk wordt om een werkzoe kende in dienst te nemen. Ook voor bij- en herscholingsactiviteiten die de beroepsmobiliteit moeten bevorde ren bestaat een aantal mogelijkhe den. Om het probleem van de werk loosheid aan te pakken achtte Pastoor een regionaal overleg en af spraken tussen overheid, werkgevers en werknemers nodig. Tripartite CFO-voorzitter H. van Essen achtte het van groot belang om tijdig in te springen op het verlies van werkgele genheid onder meer door het vertrek van overheidsdiensten. Extra inspan ningen zijn dan ook nodig om de werkgelegenheid in de regio te be houden dan wel te verbeteren. Daar bij moet niet voorbij worden gegaan aan het wonen en werken van de au tochtonen, dat volgens Van Essen „bijna in de knel komt". Op enige steun van de rijksoverheid viel vol gens Van Essen weinig te rekenen. Hameren „We moeten in Den Haag blijven hameren op het behoud van werkge legenheid op Schouwen-Duiveland en ook naar de gemeenten toe moet actie worden ondernomen om na te gaan hoe de ATV is opgevuld" aldus Van Essen die voorstander bleek te zijn van een gezamenlijk overleg van overheid, werkgevers en werknemers voor het vinden van een oplossing. Van Essen noemde voorts een aan tal mogelijkheden om de wat zorge lijke werkgelegenheidsstructuur op te krikken. Ofschoon Van Essen geen voorstander is van een expansieve groei van het toerisme noemde hij de promotie van de toeristenindustrie, in de zin van kwaliteitsverbetering en zonder daarbij de leefbaarheid van de regio uit het oog te verliezen als een van de mogelijkheden. Vestiging Specifieke vestigingsgegevens zo als de ligging van het gebied, de in frastructuur en het karakter van de streek zijn niet zomaar even te veran deren, dat is een gegeven dat mee speelt bij het al dan niet vestigen van nieuwe bedrijven, zo omschreef drs P. Schotte een aantal factoren dat van invloed is op de ontwikkeling van de bedrijvigheid in de streek. Tb vaak wordt daarbij volgens Schotte ge dacht aan nieuwe bedrijven. Ook uit breiding van een reeds aanwezig be drijf komt die bedrijvigheid ten goede. Aantrekkelijk Schotte constateerde voorts dat het niet gunstig voor particuliere onder nemingen is wanneer rijksdiensten een voor een uit de regio vertrekken. Tbch biedt de situatie op Schouwen- Duiveland wel perspectief volgens Schotte. Met een goede afstemming van de vestigingseisen van de onder neming op de mogelijkheden van de regio, met daaraan gekoppeld een goede infrastructuur zonder tolgel den en een brug die om de haverklap opengaat, dan komt dat volgens Schotte de aantrekkelijkheid van Schouwen-Duiveland voor bedrijven zeker ten goede. Noord-zuid Provinciaal planoloog Drijgers ging kort in op de negatieve ontwik kelingen die in een drietal notities (een rapport van de Juniorkamer, At tractief Perspectief en een notitie van de Zierikzeese Ondernemers Centra le zijn genoemd). Dat Zeeland er in vergelijking met andere provincies gunstig afkomt wat het werkloos heidspercentage betreft schreef Drij gers toe aan het vertrekoverschot, waarvan nu sinds jaren weer sprake is. Een deel van de potentiële werk loosheid wordt daardoor naar elders afgevoerd. Wat Drijgers eveneens aanvoerde was dat het verdwijnen van over heidsdiensten geen specifiek Schou- wen-Duivelands probleem is. Dit speelt zich volgens de planoloog ook op landelijk niveau af. Dat de gevol gen hiervan duidelijk waarneembaar zijn schreef Drijgers toe aan het feit fat er hier in Zeeland relatief weinig hoogwaardige arbeidsplaatsen voor handen zijn. De provinciaal planoloog gaf de aanwezigen, onder wie een aantal raadsleden en wethouders van de ge meenten in de regio een tweetal mo gelijke scenario's ter discussie. Ener zijds een Zeeland dat zich als oude- renregio met een kwalitatief goed leefklimaat profileert en daarop zijn werkgegelenheid afstemt, anderzijds een Schouwen-Duiveland met een aansluitingsweg op de WOV. Zo'n noord-zuid verbinding tussen Europoort en België zou als kataly sator voor economische ontwikkelin gen langs deze verkeersader kunnen dienen. De vrees voor de komst van grote milieuschadelijke ondernemin gen, die een van de aanwezigen na de pauze aan de dag legde, vond Drij gers niet gerechtvaardigd, daar de provincie haar beleid om grootscha lige bedrijven in het Sloegebied dan wel in het havengebied van Terneu- zen onder te brengen. De bedrijven die zich mogelijk wel langs die ver keersader zouden vestigen zouden met name moeten worden gezocht in regionaal verzorgende bedrijvig heid, milieuvriendelijk en klein schalig. Niet iedereen bleek overigens over tuigd te zijn van de stimulerende werking van deze noord-zuid weg. Gevreesd werd dat deze aansluiting een te zware belasting zal zijn die niet opweegt tegen de pluspunten van deze verbinding. Een ander punt dat door het PvdA-raadslid D. van der Wekken werd aangesneden was het feit dat 75% van het aantal werkzoe kenden ontoereikend geschoold is en daardoor geen kansen krijgt om bij een onderneming aan de slag te gaan. Via stageplaatsen en deeltijdar beid zou men dit probleem volgens Schotte kunnen aanpakken. Daarbij constateerde deze dat bij laagge schoolde arbeid het aanbod veel gro ter is dan de vraag. Bij hooggeschool de arbeid daarentegen is het aanbod lager dan de vraag. Om het aanbod van arbeidskrachten in overeenstem ming te brengen met de situatie op de arbeidsmarkt zou het bedrijfsleven volgens Van der Wekken wat meer kunnen doen via onder meer het leer lingwezen. VLAARDINGEN - De gemeente raad van Vlaardingen heeft besloten het terrein van de vorig jaar augustus overleden dokter C. Moerman aan te kopen. In de laatste jaren van zijn le ven had Moerman, bekend geworden door de naar hemzelf genoemde me thode van kankerbestrijding, al een principe-overeenkomst gesloten met de gemeente Vlaardingen. De arts had onder andere bedongen dat het uit de zeventiende eeuw stammende woonhuis, bijgebouwen en erf na zijn dood 25 jaar in stand moeten worden gehouden als monument ter herinne ring aan het ontstaan van de Moer man-therapie. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Overheid beschaamt het door de landbouw getoonde verantwoordelijkheidsgevoel" ZIERIKZEE - „Hierop past maar een reactie: volstrekt onaanvaardbaar. Van ons mag: niet worden verwacht dat wij dergelijke onzin aan onze achterban duidelijk zullen maken. Hier kunnen wij geen verantwoordelijkheid voor nemen". Met deze niets aan duidelijkheid te wensen overlatende woorden reageerde de voorzitter van de ZLM H. C. van der Maas op de notitie Milieucriteria voor bestrijdingsmiddelen. In de notitie laten de ministers van VROM en landbouw weten dat zij in de komende vijf jaar ongeveer drie kwart van de huidige gewasbescher mingsmiddelen willen verbieden. Dit om de vervuiling van het grond water tegen te gaan. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Van der Maas stelde dat het in be handeling nemen van de notitie in houdt dat alle afspraken over milieu bescherming die eerder met land bouworganisaties werden gemaakt volledig worden doorbroken. „De overheid beschaamt het door de land bouw getoonde verantwoordelijk heidsgevoel volledig. In zijn vorige vergadering heeft het hoofdbestuur nog gezegd rekening te willen houden met vergaande maatregelen ter be- •scherming van het milieu". De afspraken die daarover zouden worden gemaakt zouden volgens Van der Maas worden getoetst aan de technische en economische haalbaar heid van alternatieve mogelijkheden in de primaire land- en tuinbouwpro- duktie. „De bedrijven kunnen geen eigen verantwoordelijkheid nemen als de overheid geen rekening wenst te houden met de reële haalbaarheid van de aanpassing". De concurrentie positie en het bestaan van de sector mogen niet gewelddadig worden aan getast", aldus Van der Maas. De ZLM-voorzitter liet weten dat de landbouworganisatie wel wil mee denken over de aanpak van grondont- smetting. „Ruim zestig procent van de totale gewasbeschermingsmidde- lendruk in de akkerbouw is terug te voeren tot dat onderdeel", aldus Van der Maas. Hij vertelde dat het voor namelijk gaat om de teelt van fa brieksaardappelen in het Veenkolo niale gebied. „Ook zal onder ogen moeten worden gezien dat beperking van de bemesting alleen gerealiseerd kan worden via een doelmatig en op timaal gebruik van kunstmest. En niet door éénzijdige vervanging van kunstmest door organische (drijf)mest". Grote ongerustheid Ook het hoofdbestuur van de ZLM heeft met 'grote ongerustheid' kennis genomen van de notitie Milieucrite ria voor bestrijdingsmiddelen.. „Bei de ministeries zijn verkeerd bezig door de nieuwe maatregelen ter be scherming van het grondwater over het hele land in dezelfde mate van kracht te doen worden. Terwijl ruim zestig procent van het bestrij- dingsmiddelengebruik wordt toege past voor fabrieksaardappelen en in de tuinbouw". De ongenuanceerde wijze waarop de beide ministeries van landbouw en VROM nu het middelengebruik willen terugdringen deed een van de hoofdbestuursleden de zucht slaken of er überhaupt nog mensen bij deze ministeries werken die zicht en voe ling hebben met de praktijk. „Door dit soort ongenuanceerde maatrege len dreigt vervuiling en verpaupe ring van het landelijk gebied". Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Springtij: 8 februari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 4 februari 01.40 130 07.50 -132 14.10 144 20.20 -127 5 februari 02.35 143 08.45 -145 15.10 161 21.10 -131 6 februari 03.25 152 09.35 -156 16.00 173 21.50 -131 4 februari 00.30 125 06.40 -126 12.50 140 19.00 -124 5 februari 01.15 141 07.25 - 143 13.30 162 19.40 -131 6 februari 01.55 155 08.05 -158 14.10 181 20.20 -136 4 februari 01.45 139 07.50 -140 14.20 151 20.15 -135 5 februari 02.50 150 08.45 -153 15.35 169 21.05 -139 6 februari 03.55 161 09.30 -165 16.25 184 21.50 -141 4 februari 01.45 147 07.50 -145 14.20 163 20.20 -141 5 februari 02.45 163 08.45 -159 15.10 182 21.10 - 146 6 februari 03.30 176 09.35 - 171 16.00 197 21.55 - 147 Vrijdag 3 februari Zierikzee Klassiek concenrt, strijkorkest La Primavera. Concertzaal. 20.00 uur. Prijsuitreiking en feestavond vogel vereniging Zang en Kleur in Graan beurs Huis van Nassau. 20.00 uur. Noordwelle Causerie met diavertoning door Stichting Het Zeeuwse Landschap. Dorpshuis. 20.00 uur. Scharendijke Ontmoetingsavond Christelijke Stichting Gewetensvervolgden in Ge reformeerde kerk. 19.15 uur. Zaterdag 4 februari Zierikzee Start expositie Leen Koper in De Dikke Toren, dagelijks van 11.OO IT.00 uur. 's Zondags: 12.30 tot 17.00 uur. Bijeenkomst Werkgroep Homofilie Schouwen-Duiveland in UW-ge- bouw. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Straofeest. Start bij Grote Zwijn. 12.00 uur. Brouwershaven Algemene Sportvereniging Brou wershaven haalt oud papier op. 9.30 uur. Maandag 6 februari Zierikzee In eigen onderkomen. Youth for Christ bijbelstudie. 20.00 uur. JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Dinsdag 7 februari Zierikzee Informatie-avond spuittechniek door Vereniging Oudleerlingen Tuinbouw- cursussen in Huis van Nassau. 20.00 Woensdag 8 februari Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30- 16.30 uur. NCVB-middag voor ouderen in zalen centrum Nederlandse Hervormde kerk. 14.30 uur. Jaarvergadering NCVB, afdeling Zie rikzee in bovenzaal van Gereformeer de kerk. 20.00 uur. Zaterdag 11 februari Zierikzee Afscheidsreceptie Voorsorteercen- trum van A. J. M. den Dekker. 15.30- 17.30 uur. Concertzaal. Hans Liberg met zijn so lo-show Wortel Bach Live. 20.00 uur. Zondag 12 februari Zierikzee Ruilbeurs onderdelen motorfietsen door Lost Ones in jeugdsoos Brogum. 10.00 uur. Maandag 13 februari Zierikzee JCF-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Dinsdag 14 februari Bruinisse Jaarvergadering Landbouwbelang. Dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 15 februari Zierikzee Open middag in aula van Christelij ke Scholengemeenschap voor MAVO en LHNO voor leerlingen groep 8 van basisscholen in Zierikzee. 13.30 uur. Donderdag 16 februari Zierikzee Thema-avond eenzaamheid door FMD in Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Jaarvergadering afdeling Wester- schouwen Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. De Schutse. 14.00 uur. Vrijdag 17 februari Zierikzee Concertzaal. Het Folkloristisch Danstheater in Van Zwarte Woud tot Zwarte Zee. 20.00 uur. Zaterdag 18 februari Burgh-Haamstede Amateur Comedie Zierikzee. De Schutse. 20.00 uur. Maandag 20 februari Zierikzee In eigen onderkomen. Youth for Christ bijbelstudie. 20.00 uur. Woensdag 22 februari Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30- 16.30 uur. Open middag in aula van Christelij ke Scholengemeenschap voor MAVO en LHNO, voor leerlingen groep 8 van basisscholen buiten Zierikzee. 13.30 uur. Informatie-avond Christelijke Scho lengemeenschap voor MAVO en LHNO voor ouders/verzorgers van leerlingen groep 8 van basisschool. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDPEBEURS - TEL 01110-16255 De landbouw moet rekening gaan houden met een drastische beperking van de gewasbeschermingsmiddelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2