Reünie leerlingen Prof. Zeemanlyceum en HBS Versoepelen normen kleine scholen beperkt formatie CFO-afdeling Schouwen-Duiveland Oost na fusie nu officieel een feit DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wr p£ Biir ^j\ü(0 Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Onkruid Strippenkaart Hypnose Bekerfinale Milieu-specialisten discussieerden in Zierikzee CDA-jongeren boden onderwijsminister Deet- Volgens psycho-en hypnotherapeute Hanneke Via een 5-2 overwinning op Heinkenszand over het gebruik van onkruidbestrijdingsmid- man een strippenkaart aan zodat zijn ambtena- Keuning is hypnose een techniek en geen plaatste Mevo A1 zich voor de halve bekerfina- delen. (Pag. 2). ren beter gebruik kunnen maken van het open- hocus-pocus. (Pag 5). ie. (Pag. 7). baar vervoer. (Pag. 3). DINSDAG 31 JANUARI 1989 145ste jaargang Nr. 24483 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het onderwijs maakt de zaak moeilijk. Quintilianus Zaterdag 27 mei: samenzijn van de schooljeugd van weleer ZIERIKZEE - Zeg, jij was toch vroeger dat meisje met die vlechten of...ben je die belhamel die de leraar wis kunde vrijdagmiddag altijd zo op stang joeg? De herin neringen aan die schooljaren van vroeger staan zaterdag 27 mei centraal wanneer oud-leerlingen van de Rijks HBS en het Prof. Zeeman (nu de Rijksscholengemeen schap Prof. Zeeman) elkaar tijdens een reünie in Zierik zee ontmoeten. Het bestuur van het CDJA-Schouwen-Duiveland had minister W. Deetman uitgenodigd om het vorig jaar aangeboden onderwijs zwartboek te bespreken. Van links naar rechts: Marcel Ganzeman, drs. W. Deetman, André Flikweert (voorzitter) en Marco van Sluis. (Foto Joop van Houdt) Minister W. Deetman tijdens werkbespreking: ZIERIKZEE - Het niet willen tornen aan de ophef fingsnormen voor kleine kernen gaat ten koste van de formatie. Dit stelde minister W. Deetman van onderwijs en wetenschappen gisteren, maandag, in Zierikzee tij dens een bespreking van het onderwijs zwartboek dat hij een jaar geleden uit handen van de Schouwen- Duivelandse jongeren van het CDA ontving. In aanwezigheid van een aantal jon ge CDA-ers en mensen uit het onder wijs ging de minister achtereenvol gens in op de gemiddelde groeps grootte, de kleine scholen, de daar aan gekoppelde formatiebeperking en de werkgelegenheid binnen het onderwijs. Die gemiddelde groeps grootte is sinds '81/'82 feitelijk niet veel veranderd, zo hield.de minister zijn gehoor voor. Dat die groepen in bepaalde gevallen wel groter zijn ge worden komt onder meer door het kiezen voor een andere invulling van de vierjarigenmaatregel, dan die door de ministers werd bepleit. „Wan neer een kind in augustus nadat het de leeftijd van vier jaar heeft bereikt op school wordt toegelaten (de oor spronkelijke opzet van deze vierjari genmaatregel) is dat niet alleen on derwijskundig te verdedigen maar zou dit ook het groter worden van de groepen kunnen voorkomen" aldus Deetman die wees op de vele pro testen en demonstraties waardoor het oorspronkelijke idee in gewijzig de vorm is ingevoerd en waardoor scholen in feite zelf een invulling voor deze maatregel moesten zoeken. „Deze uitvoeringsmodaliteit heeft de ongelijkheid tussen de scholen on derling bevorderd" aldus de bewinds- Ook bij de problematiek van de kleine scholen bleek uit zijn woorden dat regeren een zaak van of het een of het ander is. Het niet willen tornen aan de opheffingsnormen voor kleine scholen, iets dat PvdA en VVD heb ben bepleit, heeft wel een beperking van de werkgelegenheid (ook wel for matie genoemd) tot gevolg gehad. Sociaal cultureel De vrees die een van de aanwezigen noemde dat hij binnen afzienbare tijd samen met zijn collega zestig leerlingen moet onderwijzen en daar naast ook nog administratieve werk zaamheden moet verrichten werd door de minister onderkend. Deze kenschetste het probleem als een ge volg van het handhaven van de recen te opheffingsnormen. „Ik erken het probleem van de taakrealisatie maar ik zie geen oplossing ervoor. Het is een financieel probleem dat de ko mende tijd meer aandacht moet krij gen" aldus de bewindsman. Ook de werkgelegenheid waarvoor de onderwijsgevenden begin jaren tachtig salaris hebben ingeleverd en die niet is gerealiseerd werd door een van de aanwezigen aangekaart. Deet man ontkende dat er niets is gebeurd, volgens hem heeft het WIO-plan van '87 wel arbeidsplaatsen opgeleverd maar niet in die mate dan werd aan genomen. Een werkgelegenheidsplan voor het onderwijs is volgens de bewinds man dan ook hard nodig. Daarnaast biedt ook de DOP-regeling, waardoor oudere leerkrachten hun plaats af staan aan een jongere collega, enig soelaas. Momenteel wordt hierover met de onderwijsbonden overleg ge pleegd. Tegenover deze werkgelegen- heidsproblematiek stelde Deetman een nieuw verschijnsel aan de orde. De arbeidsmarktsituatie binpen het basisonderwijs lijkt zich te wijzigen. In het westen des lands moeten nu reeds leerkrachten voor het basison derwijs uit andere delen van het land worden geworven. De jaren op school. Het blijken ja ren te zijn die een duidelijk stempel op iemands leven drukken. Hoe vaak niet wordt tijdens een bezoekje aan vrienden de doos met oude schoolher inneringen en -idyllen geopend. De wiskundeleraar voor wie zijn mathe matische verrichtingen dermate hei lig waren dat een kletsje of grapje ab soluut niet geoorloofd was, de lerares Frans die lyrisch werd bij de gedich ten van Verlaine en dan niet in de ga ten had dat de hartstochten van haar pupillen minder literair waren. De ludieke en af en toe ook minder nette streken van de klasgenoten, het zijn gebeurtenissen die nog vaak uit het geheugen worden opgediept. Reünie Dit ophalen van die goeie oude tij den van weleer, die slechts door een middag terugkomen of een slecht rapport ook weieens wat minder ple zierig waren zal ook zaterdag 27 mei als onderwerp van gesprek dienen, wanneer- de oud-leerlingen van de vroegere Rijks. Hogere Burgerschool en het Prof. Zeemanlyceum elkaar tijdens een reünie kunnen ontmoe ten. De voorbereidingen hiervoor zijn al geruime tijd gaande binnen de Rijks scholengemeenschap Professor Zee man. De docenten J. C. Erbrink J. Th. B. Eggink en H. Botterweg plaatsten in het voorjaar van '88 een oproep in een paar regionale bladen waarin zij oud-leerlingen opriepen om zitting te nemen in een reüniecommissie die het idee verder gestalte moet geven. Een tiental oud-leerlingen reageerde op deze oproep. Dit groepje vrijwilligers heeft zich inmiddels geworpen op de stapel ou de leerlingenkaarten om oud-leerlin gen en oud-docenten op te sporen. Daarvoor werd ook een dankbaar ge bruik gemaakt van de lijst met vier a vijfhonderd adressen die voor het eeuwfeest in 1969 is opgesteld. Ook via derden is de reüniecommissie een aantal adressen van oud-leerlingen op het spoor gekomen. Van de in to taal 1420 leei'lingen van de vroegere HBS en het gymnasium oude stijl zijn zodoende 1100 adressen op gespoord en zijn er anderhalve week geleden ruim duizend uitnodigingen de.deur uitgegaan. De eerste aanmeldingen zijn inmid dels al binnen. Onder diegenen die zaterdag 27 mei naar Zierikzee afrei zen bevinden zich ook enkele Schou- wen-Duivelanders die hun heil in den vreemde (Australië, Venezuela en reüniecommissie RHBS/Prof. Zee manlyceum, postbus 70, 4300 AB Zie rikzee. Telefoon: 01110-15751 (de heer Erbrink). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Noord-Amerika) hebben gezocht. Zij grijpen deze reünie aan om hier hun vakantie door te brengen. Behalve dat speurwerk naar de hui dige woon- en verblijfplaats van al die oud-leerlingen en studenten is de reüniecommissie naarstig op zoek naar een reeks van anecdotes en foto's uit de oude doos. Die anecdotes wor den gebundeld tot een boekwerkje dat de reünisten bij aankomst in de Nieuwe Kerk (14.00 uur) samen met een deelnemerslijst wordt uitgereikt. Na in dit kerkgebouw de oude klas genoten en leermeesters te hebben begroet wordt in groepsverband een bezoek aan het oude schoolgebouw in de Manhuisstraat gebracht. Zoals goed gebruik betaamt wordt op het schoolplein geposeerd voor de klasse foto. Na het bezoek aan het schoolge bouw van weleer verplaatsen de acti viteiten zich naar het nieuwe onder komen van de Rijksscholengemeen schap aan het Hatfieldpark. Voor veel oud HBS-ers en. gymnasiasten betekent dat een eerste kennisma king met' de middelbare school, zoals die na invoering van de mammoetwet gestalte heeft gekregen. Kiekjes Hier is een aantal lokalen ingericht als expositieruimte voor de vele fo to's van saillante gebeurtenissen uit de voorbije jaren. Kiekjes die doen terugdenken aan de tramstaking van '53, het politieke relletje, waarbij een Zierikzees raadslid aan de politieke bel meende te moeten trekken vanwe ge het vermeende te rode imago van de HBS. Kortom, gebeurtenissen die samen met de contactkrantjes en het impo nerende oude strafhoek van de rector bij vele reünisten herinneringen op zullen roepen aan de tijd waarin een school gemiddeld niet meer dan twee honderd leerlingen telde en iedereen elkaar kende. Binnen het programma is ook ruimte vrijgemaakt voor de culture le/muzikale herinneringen aan die schoolidyllen. Na het koud buffet (20.00 uur) kunnen de bandjes, koor tjes en cabaretgezelschappen van weleer hun acteerprestaties nog eens dunnetjes herhalen. Wie zich ertoe geroepen voelt om een culturele bij drage aan het avondprogramma te le veren kan zich hiervoor bij de reünie commissie aanmelden. Zeker is in ieder geval dat de band van Ronnie Verbist te horen zal zijn. Wie zich voor deze reünie wil opgeven en/of fotomateriaal beschikbaar wil stel len kan zich eveneens richten tot de Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Mist Het hogedrukgebied ligt nog steeds in onze omgeving. De mist die in de nacht gevormd is is hardnekkig en zal vrijwel de gehele dag aanwezig zijn. De middagtemperatuur wordt ongeveer 4 graden. De wind is zuide lijk kracht 1 tot 2 Beaufort. Mini mumtemperatuur komende nacht 2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 4 febr.: Donderdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuidwest 3 Vrijdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuidwest 3 Zaterdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 1 febr. Zon op 08.20, onder 17.28 Maan op 04.46, onder 11.38 2 febr. Zon op 08.18, onder 17.30 Maan op 05.57, onder 12.23 Nieuwe Maan: 6 februari (08.37) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een krachtig hogedruk gebied met een druk in het centrum van ongeveer 1045 millibar dat be noorden de Alpen ligt, verandert hét komende etmaal maar weinig van plaats. Voor het weer in ons land betekent dit dat er maar heel weinig verande ring zal optreden. In de nacht en och tend ontstaat weer mist bij een mid dagtemperatuur van om het vries punt. In de loop van de dag gaat deze mist over in lage bewolking. De zon kan af en toe door deze bewolking heenkomen, maar op sommige plaat sen kan de mist zo hardnekkig zijn dat de zon verstek laat gaan. Voorzitter H. van Essen: „Samen een spreekbuis voor onze leden zijn ZIERIKZEE - „Het besluit is gevallen. Wij zijn nu sa men sterk en moeten nu een spreekbuis zijn voor onze le den en de problemen die in de regio spelen aan de orde stellen". Dat zei voorzitter H. van Essen van de kersverse afdeling Schouwen-Duiveland Oost van de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel in zijn welkomst woord tijdens de vergadering waarop de nieuwe, door een fusie geboreni CFO-afdeling officieel van start ging. Een enquête onder de leden van de twee voormalige af delingen die met elkaar de nieuwe afdeling vormen wees uit dat een overgrote meerderheid van de leden achter de fusie, en dus achter de nieuwe afdeling staat. De CFO is een CNV-bond die op- Voorzitter van de nieuwe afdeling komt voor de belanen van mensen die is H. van Essen,'onlangs geïnstal- werkzaam zijn bij de overheid, in de leerd als raadslid voor het CDA in de gezondheidszorg, het welzijnswerk of gemeenteraad van Zierikzee en voor in de sociale werkvoorziening. Die heen voorzitter van de afdeling nieuwe afdeling Schouwen-Duive- Schouwen-Oost van de CFO. Hij om land Oost is ontstaan door het samen - schreef de samensmelting van de voegen van de CFO-afdelingen twee oude afdelingen tot één nieuwe Schouwen-Oost en Duiveland. Deze afdeling als een bundeling van krach- fusie is inmiddels door het hoofdbe- ten. stuur van de CFO bekrachtigd Van Essen stelde in een korte toe spraak dat de CFO voor meer staat dan de meeste mensen beseffen. „Wij signaleren zaken op de werkvloer en het is onze taak om die signalen te vertalen naar de bestuurderen". Van Essen koppelde aan de uit spraak de opmerking vast dat hij het jammer vindt dat geen van de ge meentebestuurderen naar wie een uitnodiging voor de oprichtingsver gadering is uitgegaan acte de presen ce gaf. „Dat is jammer want de ge meenten zouden dankbaar gebruik kunnen maken van de signalen die wij oppikken en de gegevens die wij verzamelen". Heugelijk Op de oprichtingsvergadering was wel present J. Brüning. algemeen se cretaris van het hoofdbestuur van de CFO. Hij kenschetste de oprichting van de nieuwe afdeling als een heuge lijk feit. „Wellicht komt het in de toe komst nog eens tot een afdeling Schouwen-Duiveland maar ik spreek in de eerste plaats de hoop uit dat de- Vervolg pagina 5 Het kersverse bestuur van de nieuwe CFO-afdeling. Geheel links voorzitter H. van Essen. (Foto. Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1