Succesvolle toneelavond Carnavalsparty. DE VIER WINDEN stukken berichten CENTRALE VERWARMING DEURLOO B.V. Kinderen kunnen favoriete boeken kiezen Inweune of Waarom met de ambulance? Aardappelen voldoen vaak niet aan gestelde eisen 4 ZIERIKZEE - Kinderen van zes tot en met zestien jaar kunnen weer hun favoriete boek kiezen. De kinderjury start op 1 februari. Vanaf die datum zijn in alle boekwinkels, bibliothe ken en op school formulieren ver krijgbaar. Zij kunnen in drie leef tijdsgroepen aangeven welke jeugd boeken van het voorafgaande jaar naar hun mening voor bekroning in aanmerking komen. Dit heeft de Stichting Nederlandse Kinderjury zaterdag bekend ge maakt. De stichting is een initiatief van de Stichting Collectieve Propa ganda voor het Nederlandse Boek (CPNB), het Nederlandse Biblio theek en Lectuurcentrum (NBLC) en de VARA. Zij wordt gesteund door de Stichting Lezen. Anders dan in 1988 is er dit jaar maar één ronde, van 1 februari tot en met 31 mei. Op het formulier kunnen kinderen vijf boeken opgeven. Volgens de Stichting Nederlandse Kinderjury is dit initiatief belang rijk gebleken op het punt van de lees bevordering. In 1988 deden ruim 15.000 kinderen mee aan de kinderju ry. Als winnaars kwamen toen uit de bus: „Ibmmie en Lotje lopen weg" van Jacques Vriens (categorie 6-12 jaar), „Een hele schep geld" van An ders Bodelsen (10-13 jaar) en „Morgen ben ik beter" van Evert Hartman (13- 17 jaar). Laeter binnen ze van her and be- jaerde uuzen hae zette, in ik vin dat'n hoeije zaeke. Noe weet ik wê dae öör wellis zeit dortien kinders kunnen nog heen aawer auwe, mê 'n auwer wê dortein kinders. Ik vinde dat on ze oudtjes dat verdiend ao. Jaeren ao ze d 'r eihe vöö 'n appel in 'n ei in de hegeemschap plaaetst. D'n besten- tied d'r an heve in at 't dan nie mee laet tuus dan kunnen ze in 't bejaerde uus. Deze oplossing is te hen overvre- her vöö beide pertijen hoed. Dan ka je nog wê hoed weze vöö j'n ouwers al zitte ze binne d je hereheld op be zoek komt. Je mot mê n êêlen dag bonde weze. Je za zae, mê je kom ter tehenwoordig nie zöö hauw in, dat is wae dae binne maensen die motte lanhe wachte. Dae binne aok zurg weuninhen, in dat is aok a vöö vee maensen 'n uut- komst, de meeste zitte d'r mee atter wat op doet, oe mot 't dan, dat is dae aok reheld. Mê in noe haemen 't kriehe. Die zaelfde over eid, die êêst de be jaerde uzen heven eit, wil noe w wee, ao, daje lanher in j'n uusje bluuft, in dat is wê hoed, mê oe mot 't dan? Dae spele a bevallen, jé mot vroeher uut ziekenuus, mê eije dab ulpe a je tuus komt, want dae zd toch wat motte weze. Aje noe heen kin ders eit wie mot dan aelpe? Bure ulpe öör noe wee op pries steld, mê oe lanhe haedat dure. Platteland hae nog, mê wie kenter in de stad z'n bu ren. Dae binnen maensen, in dat zd êêlje leven bluve die vaole tussen kaaije en schip. In die maensen die aanvullende uuszorg nodige ao, wie betael dat? In toch motter wat he- beure, Crnelia Stichting of 'b zieke- kaemertje in de bejaerde uuzen, nie dat is mê tiedeluk. Ik vinde dat vöö die maensen 'n anhstig hevoel. Mw hae d'r niet op deu. Toch óöre dezen maensen wee oghankelijk van 'n aore. Is 't noe zöö aerg om is wat te doen vöö 'n aore, die atte zaelf vroeher zöö vee daen ao vöö 'n andere, vöö niks. Die vroe- hen nie wat aok per ure of is 't wê be lasting vrie. Je kan beter wat vöö 'n aore doe, as datte ze 't vöö joe motte doe in wilder motte d'r rekenienhe mee ouwe dat 't wellis dichter bie kan weze as aje zaelf dienkt in dan zd je aok blie weze aje olpen öörd, of nie? Ut hoeije. WULLUM SCHIPHOL - Minister Smit van verkeer en waterstaat zal deelnemen aan de door de Amerikaanse multi national ITT georganiseerde confe rentie over wereldwijd management. OOSTERLAND - De Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO), afdeling Duiveland, wist de perikelen rondom het ondenoijs even opzij te schuiven voor een avond plezier. In dorpshuis de Oosterhof in Oosterland traden verschillen de VOO-leden op in de klucht Het hing in de lucht van Bert Peets. Een echte komische klucht dat door het publiek met vaak een gulle lach werd ontvangen. Het stuk vertelde het verhaal over een studentenpaar. Voorzitter van de vereniging, Leen van der Maas, schatte het tevreden aantal bezoekers op 130. „Het is een jaarlijkse service naar de leden toe", vertelt Van der Maas over de traditionele feestavond, waarin voor de 27ste keer een toneelstuk werd opge voerd. Hoewel de groep tonelisten wel eens wordt gewijzigd, bleek S. van Almenkerk-Stoutjesdijk de standvastigste van de groep te zijn. Zij was de enige die dit jaar voor de 27ste keer voor de Vereniging voor Openbaar Onderwijs optrad. Zoals vele kluchten zat ook deze weer vol met verwarringen en ingewikkelde en lachwekkende situaties. Op vallend was het plezier waar de tonelisten mee speelden. Het lachen om eikaars situaties ontbrak niet tijdens de uit voering. Voor de groep is het overigens niet de laatste keer om het stuk, op te voeren. Zaterdag 18 februari wordt het herhaald vooralle bejaardensosen op Schouwen-Duiveland. Na de klucht was het aan de Delta Birds om de muzikale gezelligheid op peil te houden. Aan het toneelstuk werkten mee: J. van Westen-van Dongen, H. Rutgers, M. van Beek- Jansen, S. van Almenkerk-Stoutjesdijk, J. Neele, L. Paauwe, A. van Broek-Linden en J. Geelhoed-Boot. Het toneel stuk stond onder regie van A. Drijgers en de souffleuze was N. Jonker-Schrier. (Foto: Joop van Houdt) KOOTSTERTILLE - Een 10-jarig jongetje uit Kootstertille is bij een verkeersongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. Zijn vriendje is zwaar gewond naar het academisch ziekenhuis in Groningen overge bracht. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen' stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Over de weg, de Duitse grens over, om kwart over vijf. Bij het begin van de Sabbat Fischer en Aus der Fünten, als schuwe, oude, afgeleefde mannen, comfortabel in een moderne ambulance. Wel wat anders dan ontelbare Joden, op elkaar gepropt en samengeperst in piepende veewagons. De Twee van de Vier van Breda, drie keer in de week bijgestaan door een katholieke priester, beulen waren zij toen ze hier kwamen. En wie hielpen die Joodse slachtoffers op te vangen toen ze de gaskamers werden ingedreven? Is nu eindelijk dit zwarte hoofdstuk voorbij?? A. HOOGERVORST Brouwershaven ZIERIKZEE - Er worden nog al eens aardappelen verkocht die eigenlijk niet meer in de winkel hadden mogen liggen. Dat blijkt uit een onderzoek van Konsumenten Kontakt. Het resultaat van het onder zoek is in het blad Koopkracht gepubliceerd. Twintig procent van de on derzochte partijen aardappe len bevatte meerdere rotte en/of door schimmels aange taste aardappelen. In 65 pro cent was sprake van te veel be schadigde, groenverkleurde of misvormde aardappelen. Kwaliteit Konsumenten Kontakt on derzocht tien partijen bintjes en tien partijen eigenheimers. Ze werden gemonsterd uit het gehele land. De aardappelen werden getoetst aan de kwali- teits- en sorteringseisen die door het Produktschap voor Aardappelen zijn opgesteld in de zogenoemde verordening consumentenaardappelen. Het onderzoek leverde overi gens niet alleen kritische kant tekeningen op. Overwegend positief werd door de deelne mers aan het onderzoek gerea geerd op de smaak van de ge kookte aardappel. Vooral de smaak van de eigenheimers en bildtstars werd zeer gewaar deerd. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Leeuwarden-Huizum en Goutum-Swichum: W. P. van der Hoeven te Amerongen. Aangenomen naar Apeldoorn-t Loo (Wijk Pauluskerk): G. van Asselt te Hardenberg. Beroepen te Hoogeveen: K. J. Kap- teyn te Kampen. Chr. Gereformeerde Kerken Tweetal te Leerdam: J. P. Boiten te Schiedam; A. K. Wallet te Sliedrecht (Eben Haezerkerk). Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Middelburg-Zuid en te St. Catharines: J. Kareis te Rijssen. Veemarkt Leiden LEIDEN, 30-1. Prijzen* slachtrunde- ren per kg geslacht gewicht, zonder nier en slot vet, inclusief BTW (vol gens PVV). Aanvoer slachtrunderen 925 stuks, waarvan 125 mannelijk. Mannelijk super 9,60-/ 11,50. Mann. extra kwal. 8,45-/ 9,60. Mann. Ie kwal. 7,75-ƒ 8,45. Handel redelijk en prij zen gelijk. Mann. 2e kwal. 7,00- 7,75. Mann. 3e kwal. f 6,25-f 7,00. Handel redelijk en prijzen gelijk. Vrouwelijk super 10,50-/ 13,00. Dinsdag 31 januari Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur James Herriot, Engelse se rie. Herh. 16.20 uur Rondom tien, praatpro gramma. 17.10 uur Weerklank, muziekpro gramma, herh. 17.30 uur Journaal. 17.44 uur Kids, 13-delige Canadese jeugdserie. Afl. 5. 18.11 uur Ducktales, tekenfilmserie. 18.34 uur Alex, tekenfilmserie. 18.39 uur Kleine Isar, 18-delige gete kende serie naar het gelijknamige boek van Bertus Aafjes. Deel 18, slot. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Drempels weg, actie journaal. 19.29 uur Dinges, spelprogramma. 19.54 uur Murder she wrote, serie. 20.52 uur Showroom, compilatie van de opmerkelijkste landgenoten. 21.42 uur Hier en nu, actualiteiten magazine. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Ander nieuws, documentai re over de rol vrouwen in de voedsel voorziening en de landbewerking in het Afrikaanse Zimbabwe. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven ert slechthorenden. 16.00 uur Fleur, gevarieerd program ma. 17.30 uur De bal is rond, 8-delig jeugdvoetbalprogramma in samen werking met de KNVB. Deel 8. 18.00 uur TROS Popformule, muziek programma. 18.40 uur Handig in huis, 8-deiige cursus over de doe-t-zelver. Afl. 1. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Familie Oudenrijn, Neder landse serie. 19.25 uur Linda, gevarieerd magazi ne. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Onze Ouwe, Duitse politie serie. 21.35 uur TROS TV Show, talkshow van Ivo Niehe. 22.35 uur TROS Aktua, actualiteiten magazine. 23.10 uur Marblehead manor, Ameri kaanse comedyserie. 23.41 uur Journaal Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.30 uur Jonge onderzoekers, les 11. 14.00 uur Skoalle-t.v.; Waarm en kald. 14.30 uur Het verhaal. Les 9. 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat. 18.00 uur Medelanders, Nederlan ders. 18.30 uur Algemeen voorlichtings programma voorjaar 1989. 19.00 uur Het klokhuis. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Beatrix, koningin, herha ling van het portret dat ter gelegen heid van haar 50e verjaardag ge maakt werd. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.00 uur Het Europa van het Gulden Vlies, documentaireserie. Afl. 4 (slot). 23.52 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie 15.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 666, herh. 15.25 uur Leven... en laten leven. Herh. 16.40 uur Ommekaar. Alfabetisering, het verhaal van een aantal mensen dat met de hulp van vrijwilligers leerden lezen en schrijven. 17.30 uur Johan en Pirrewiet, teken filmserie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 66, herh. 18.05 uur Prikballon, kleutermagazi ne. 18.20 uur Carlos en Co, magazine waarin poppen vertellen wat kinde ren willen weten. 18.35 uur De Papegaai, 6-delige kin derserie. Afl. 3. 19.05 uur De Muppets, showprogram ma met poppen en als echte gaste: He len Reddy. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie Afl. 53. 20.20 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.30 uur Rwanda, het hart van Afri ka, tweedelige documentaire van Lo de Nüsselein. Deel 1. 21.00 uur Oogappel, maandelijks ma gazine voor ouders over alles wat te maken heeft met kinderen en hun op voeding. 21.40 uur Moet kunnen, populair mu zikaal programma. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Camera, magazine voor foto-, dia-, film- en video-amateurs. Afl. 2. 23.15 uur Coda: Virtuoso, van Jan Gheysen en Mare Matthijs, uitge voerd door Mare Matthijs, piano en Koen Crucke, zang. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 667. 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De drie wijzen, quizpro gramma waarin twee kandidaten- duo's moeten raden wie van de drie panelleden een jui'st antwoord geeft. 20.50 uur Uitzending door derden, programma van de Groene Omroep. 21.35 uur Soepel werken: Werken in crisistijd, 3-delige serie. Afl. 3, herh. Vrouwelijk extra kwal. 8,30-/ 10,50. Vrouwelijk le kwal. 7,30-/ 8,30. Handel redelijk en prijzen gelijk. Vrouwelijk 2e kwal. 6,30-/ 7,25. Vrouwelijk 3e kwal. f 5,75-f 6V30. Worstkwaliteit 5,50-/ 6,25. Handel redelijk en prijzen gelijk. Slachtschapen en lammeren pér kg, geslacht gewicht, inclusief BTW. Aanvoer schapen en lammeren 133 stuks. Rammen tot 22 kg 9,25- 10,00. Rammen 22-25 kg 9,00- 10,00. Handel redelijk en prijzen ge lijk. Rammen boven 25 kg 9,00- 9,50. Handel redelijk en prijzen ge lijk. Slachtschapen en lammeren per stuk, inclusief BTW: Rammen tot 22 kg 190-/ 210. Rammen 22-25 kg 220-/ 260. Rammen boven 25 kg 240-/ 270. De totaalaanvoer bedroeg 1058 stuks. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 30-1. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 190 dieren aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2800-/ 3500; ou de paarden 1925-/ 2825; 3-jarige 1950-/ 2900; 2-jarige 1600-/ 2550; veulens 650-/ 1600; hitten 725- 1675; pony's 475-f 1475; Shetlan ders 350-/ 650. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,50-/ 6,20 en jonge slachtpaarden 5,00-/ 6,25. De handel was redelijk, prijzen ge lijk. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 ZIERIKZEE - In bar discotheek de Steeg is het maandag 6 februari carnaval. Alle bezoekers, die een kaart weten te bemachtigen, moeten carnavalesk gekleed het feestgedruis is. De Daltons zorgen voor de muzikale ondersteuning van een van de weinige eilandelijke carnavalsactiviteiten. 47 Een paar weken lang heeft ze min der open -met haar ouders gepraat over de wensen en plannen. Voor Ja cob Hissink het bewijs, dat er iets haakte, ook naar Thea's gevoelen. Zie, en daar ligt nu het punt, waarop Jacob aan de Here God zou willen vragen: „Met alle eerbied, Here, hebt Gij U niet vergist, toep Geurt bij ons binnendwaalde, die warme zomer avond?" Hij heeft nimmer een duide lijk antwoord van de zijde des Heren gehad, maar het leven heeft zelf geantwoord. „Wie met een haakje be gint, ontdekt later, dat het een weer haak is, die men meedraagt in zijn vlees en hart en een weerhaak veroor zaakt smart". Man kan die smart ver bergen, lang verbergen, eens treedt toch de wonde aan het daglicht. Eens, op een oogstdag des Heren, wanneer Hij vreugde en smart van de mensen komt opvragen. „Geen qs en ezel voor één en dezelf de ploeg; geen rok uit tweeërlei stof gemaakt", heeft Jacob Hissink meer malen gedacht in de bijbeltaal, waar mee hij zo vertrouwd is. „De ploeg gaat scheef, want hij trekt niet gelijk op; het kleed scheurt af bij 't ouder worden. Misschien leert het jonge volk de woorden op de catechisatie, omdat de dominee het wil. Maar wie brengt ze in de praktijk van het le ven bij vrijen en trouwen? Niet één op de duizend. Ze weten 't zelf zo goed, en de eeuwige raad des Heren, waarvan ze 's zondags zo mooi kun Door M. A. M. RENES-BOLDINGH nen zingen, laten ze achter in de kerk; achter gesloten deuren. Eén is er, die ook het verschil tussen os en ezel kan opheffen; die het afscheuren kan voorkomen. Wanneer twee mensen Hém samen zoeken ja, dan!" Een stralende bruid is Thea His sink. Daarover zijn alle vrienden en bekenden het eens. Een stralende bruid onder een stralend blauwe he mel, die overvloeit van voorjaarszon. Neen, haar eenvoudige, witte bruids japon, die tante Emilia voor haar heeft ontworpen, slaat geen mal fi guur in die warme zonneschijn. Ze draagt geen sluier, ze voelt zelf, dat die bij haar stand niet past. Ze heeft een toefje prille voorjaarsbloemetjes, gegroeid in de tuin van het Heers- holt, in het haar en in de ceintuur gestoken en ze draagt de armband, het colliertje en de broche, die de vrouw van het Heersholt haar trouw- cadeau heeft geschonken. „Ze zijn écht, kind", heeft moeder Hanna bij die gelegenheid eerbiedig gefluisterd. „Ik weet nog goed. dat mevrouw ze zelf droeg, toen ze pas ge trouwd was". Na de kerkdienst zijn ze mét hun zessen weggereden. Thea's ouders, Geurts vader en tante Rika en de jonggehuwden. In twee auto's reden ze weg; dat maakte het afscheid van het Heersholt snel en gemakkelijk. Wat er aan getuigen mee wilde, moest maar met de trein komen. Thea's rit naar haar nieuwe tehuis is als in een wolk van engelen. Voor het molenerf zal de versierde sjees wachten; op het molenerf zal volgens oud gebruik het bruiloftsmaal gehou den worden, aan lange tafels in de open lucht, en iedereen welkom. Daarom heeft Thea haar glanzend witte trouwjapon aangehouden, al leen heeft ze er tijdens de rit een man tel losjes overheen geslagen. De bloe metjes in haar lokken houden zich goed, geen spoor van verwelken en haar bruidsboeket is nog de frisheid zelf. Geurt kijkt haar telkens aan, alsof hij 't nog niet geloven kan, dat dit voorname, lieflijke wezentje nu zijn vrouw is. Thea beantwoordt nu en dan zijn blik en steekt haar arm door de ziine. Geurt Iaat dat even zo en werkt dan de arm zachtjes los. Na een blik op zijn vader. „Wil de ouwe dat niet?" denkt Jacob Hissink be nieuwd. Thea merkt niet de stugheid van Geurts vader, noch de spitse koel heid. waarmee tante Rika de argeloze jonge huisvrouw opneemt. Evenmin merkt ze de geldhoogmocd van vader Geurts op. die het bruiloftsmaal op het molenerf heeft verordineerd, om aan de Achterhoekse armoedzaaiers de kosten van een klinkend maal te besparen. De engelen omringen haar en weren alle pijlen van de boze af. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4