Lezing over Chinese landbouw bij de CBTB Hard slapen? Minder gezond danudenkt Grote belangstelling voor tienjarige soos ELEKTRISCHE INSTALLATIES Dolle pret op spelendag... Ongeval door tak in de handremkab el Aanrijding in Zonnemaire Vandalisme Gewonde bij aanrijding- op Grevelingendam Aanmerkelijk beter resultaat Maatschappij Zeeland Duivelandse plattelands vrouwen nemen afscheid van secretaresse Uitbreiding muziekschool in gebruik genomen Film over Roemeense gelovigen Scharendijke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 januari 1989 Nr. 24482 3 RENESSE - Een takje dat de tus sen de kabel van de handrem zat en daardoor de handrem blokkeerde. Dat zou volgens de politie de oorzaak zijn geweest van een eenzijdig onge val waarbij E. H. de P. uit Scharen- dijke met zijn auto tegen een boom reed. Het ongeluk gebeurde zondag avond om ongeveer 19.00 uur op de Laone te Renesse. E. H. de P. reed daar in de richting van het dorp toen plotseling de achterzijde van zijn voertuig blokkeerde. De auto schoot daardoor van de weg af tegen een boom langs de Laone. Het werd zoda nig beschadigd dat het moest worden weggetakeld. E. H. de P. kwam met de schrik vrij. ZONNEMA1RE - Op de kruising Zuidweg/Van de Bijlstraat te Zonne maire vond zondagavond een aanrij ding plaats waarbij twee personen auto's werden beschadigd. L. L. uit Zierikzee reed over de Zuidweg in de richting Zierikzee en zou niet tijdig hebben opgemerkt dat J. B. uit Zonnemaire met zijn auto uit de Van de Bijlstraat kwam. Hij zou de inwoner van Zonnemaire geen voorrang hebben gegeven. Bij de aan rijding werd de auto van L. L. links voor beschadigd en de auto van J. B. aan de linkerzijde. Er waren geen ge wonden. BRUINISSE - In de nacht van za terdag op zondag werden in Bruinis- se twee personenauto's behoorlijk beschadigd door vandalisme. Het gaat om de voertuigen van A. J. O. en J. I. de O. uit Bruinisse die-ston den geparkeerd op een parkeerplaats nabij het politiebureau in Bruinisse. De ruitewissers werden kromgebo gen, de radioantennes afgebroken, de banden lekgestoken en de buitenspie gels afgebroken. De vandalen ver nielden ook een boompje in de nabij heid van de parkeerplaats. BRUINISSE - Bij een aanrijding op de Grevelingendam liep W. C. K. uit Hoek van Holland verwondingen op. Hij werd per ambulance overge bracht naar een huisarts in Bruinis- Het ongeluk gebeurde toen W. C. K. vanaf de parallelweg de Rijksweg N- 59 opreed om in de richting Bruinisse te rijden. Hij zou daarbij geen voor rang hebben gegeven aan H. S. uit Oude Tonge die met zijn personenau to over de rijksweg in de richting Bruinisse reed. De klap kwam zo hard aan dat beide auto's zwaar wer den beschadigd. Ze moesten worden weggesleept. Alleen W. C. K. liep ver wondingen op. Reisverslag in Brouwse Tonnenmagazijn BROUWERSHAVEN - Dat er grote verschillen bestaan in de landbouw van Nederland en China, werd nog eens extra duidelijk gemaakt tijdens de familiesamenkomst van de CBTB-afdeling (en CPJ en de CPB) Schouwen- Duiveland in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Mr. G. W. Smallegange hield een lezing over zijn reis naar China, die hij enkele jaren geleden maakte. om even de landbouwperikelen aan te snijden. Kringvoorzitter R. J. van der Wekken maakte duidelijk dat de prijsdalingen niet te snel moeten worden doorgevoerd. ,,In het verle den konden we met de opbrengsten- groei wel wat goed maken, maar te genwoordig is dat niet meer moge lijk", aldus CBTB-voorzitter Van der Wekken. Ontspanning Naast de serieuzere zaken kwam er ook een stukje ontspanning tijdens de bijeenkomst aan bod. Door een aantal CPJ-leden werd de klucht Een bruid teveel opgevoerd. Bij Tom en Roza verloopt alles voorspoedig, tot dat er bezoek komt wat ook weer be zoek meebrengt en dat zorgde samen voor een flinke portie onrust, terwijl het laatste bezoek voor opheldering zorgt. Aan het toneelstuk werkten Marcel Jasperse mee, Annette van der Have, Peter Legemaate, Marijke de Jonge, Manita Simonse, Jan J. op 't Hof en als souffleuze Anja van de Kooi. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Een opmerkelijk groot verschil is, dat in China de landbouw nog met de hand wordt gedaan. Op de landbouw gronden krioelt het van de arbeiders. China kan dan het op één na grootste land van de wereld zijn, toch is er maar een klein gedeelte van het land geschikt voor landbouw. De grond, die in China voor de landbouw ge bruikt wordt is net zo groot als heel Europa. Dat lijkt groot, maar het te gendeel is waar. Opmerkelijk Het werelddeel Europa past precies zes keer in het land van de Chinezen. Het land heeft 1,2 miljard inwoners en die worden allemaal gevoed uit dat ene stuk, dat landbouwgrond is. Ook dat is een opmerkelijk feit, want Rusland kan daarentegen haar bevol king niet helemaal voeden. Terwijl dat land aanzienlijk meer landbouw grond en zeer moderne machines heeft lukt het haar niet om al de mondjes van voeding te voorzien. Smallegange ging niet alleen in op de landbouw in China, maar vertelde uiteraard ook het een en ander over de cultuur aldaar. Natuurlijk ont brak daarbij de welbekende Chinese Muur niet. De zesduizend kilometer lange muur is vele jaren voor de Christus-telling begon gebouwd en is het enige met mensenhanden ge maakte bouwwerk dat vanuit de ruimte is te zien. Een ander systeem, dat voor de Christus-telling is gemaakt, is het ir rigatiesysteem, dat in China nog steeds werkt. De Westerse wereld heeft haar modernisering toegepast en gebruikt tegenwoordig andere sy stemen voor het water. Desalniette min was het voor de belangstellenden een leuke lezing over het verleden, geënt op de Chinese cultuur. Natuurlijk kon men er niet omheen Een scene uit het toneelstuk Een bruid te veel. (Foto: Joop van Houdt). MIDDELBURG - Stoomvaart Maatschappij Zeeland heeft een goed 1988 gehad. De nettowinst komt waarschijnlijk uit op 5 miljoen. Hieraan valt nog een bijzondere bate toe te voegen van bijna 6 miljoen, die voorkomt uit de afwikkeling van een oude claim met betrekking tot een vroeger schip van de Maatschap pij- Het bedrijfsresultaat van Zeeland over 1988 is beter dan was voorzien. De stijging van het Britse pond in het tweede halfjaar hielp daarbij. Zeeland meldt bij dit alles dat wat betreft de voorgenomen verkoop van aandelen door de staat er contacten zijn gelegd met een aantal gegadig den. DEN HAAG - Het Tweede Kamer lid Scherpenhuizen (VVD) ziet wel wat in auto's die op koolzaadolie rij den. De WD-er vraagt zich af of in ons land, net als in de Bondsrepu bliek Duitsland, niet ook een proef kan worden genomen met auto's met een koolzaadoliemotor. Advertentie ZIERIKZEE - Niet alleen kennis vergaren, maar ook eens met z'n allen gezel lig bezig zijn met sport en spel. Dat is de gedachte die ten grondslag ligt aan de jaarlijkse spelendag zoals die gehouden wordt op de Christelijke Scholen gemeenschap voor MAVO en LHNO in Zierikzee. Het was dan ook weer dolle pret afgelopen vrijdag in het schoolgebouw aan de Huybertstraat. Vooral bij onderdelen als Ontdek je plekje waarbij het de bedoeling was om met zoveel mogelijk mensen een plaatsje te vinden op een bok. Wie goed telt kan op de foto zeventien mensen terugvinden. ..Maar later op de dag is het schoolrecord op 21 gebracht", aldus docente lichamelijke oefening T. Bolle. ,.Dat was echt kruip-door-sluip-door". De spelendag is ontstaan op initiatief van de sectie lichamelijke oefening en is al acht jaar lang een traditie op de school. Een spelendag waar de hele school bij betrokken is. Iedereen wordt geacht mee te doen aan de spelletjes en dit jaar mengden voor het eerst ook de docenten zich in het strijdgewoel. Tot grote hilariteit van de leerlingen overigens. .Met is voor de hele school, maar het is wel een klassegebeuren. Je ziet duidelijk dat de ene klas de andere probeert af te troeven". Naast gymnastiekspelletjes was er op de spelendag ook een plaatsje ingeruimd voor computerspelletjes, muziek, toneel en mime. (Foto: Joop van Houdt) De keiharde waarheid is dat hard slapen ongezond en onkomfortabel is. Een soepele, gelijkmatige ondersteuning van uw lichaam is een voorwaar de voor een goede nacht rust. Kom voor een persoonlijk advies naar uw Bedderie specialist. DE BEDDERIE SPECIALIST WEETALLES OVEREEN GEZONDE NACHTRUST. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4, Zierikzee Telefoon 01110-12946 ZIERIKZEE Bijbelstudie De bijbelstudies van JFC zijp gra tis te bezoeken aan de Zuidwel- lestraat 19 in Zierikzee. De bijeen komsten beginnen om 20.00 uur en tijdens de studies wordt steeds een bijbelgedeelte besproken of wordt er een bepaald onderwerp behandeld. Belangstellenden voor het bezoeken van de bijeenkomsten kunnen con tact opnemen met Kitty en Gerard Bin (01110-17044). De data zijn alle op maandag, te weten: 6, 13 en 27 februa ri, 13 en 27 maart, 10 en 24 april, 8 en 22 mei en 5 en 9 juni. _NCVB-vergadering De NCVB-afdeling Zierikzee houdt woensdag 8 februari om 20.00 uur haar jaarvergadering in de bovenzaal van de Gereformeerde kerk in Zierik zee. Voor de pauze wordt het huishou delijk gedeelte besproken met wisse ling van een aantal bestuursleden. Vervolgens spreekt L. Lucas uit Ber- MILAAN - De bevolking in de Ita liaanse stad Milaan is verzocht de auto te laten staan en de verwarming thuis uit te zetten omdat de luchtver vuiling door het koude windstille weer tot onaanvaardbare hoogte is toegenomen. Het gemeentebestuur zei via de televisie en radio dat de luchtverontreiniging met name in de noordelijke industriewijken de vei ligheidsnormen heeft overschreden. Bejaardensoos uit Zonnemaire viert tweede lustrum ZONNEMAIRE - Met een grote belangstelling vierde de bejaardensoos in Zonnemaire haar tienjarig bestaan in het plaatselijke dorpshuis. Een volle zaal met ouderen genoot van zang en cabaret in Zeeuwse stijl. Naar dit programma kwamen verschillende afgevaardigden van sociëteiten uit andere Schouwen-Duivelandse plaatsen die ook van het voorgeschotelde programma genoten. Na de opening van voorzitter me vrouw A. Iking uit Zonnemaire be traden twintig leden van de soos het podium om in koor een drietal liede ren te zingen. Daarbij ontbrak uiter aard het sooslied niet en het toepasse lijke seniorenlied. Het koor stond onder leiding van C. de Vlieger, die zichzelf ook op de mondharmonica liet horen. Cabaret Na een verloting was het de beurt aan Rien de Jong alias Jilles de Puut om acte de présence te geven. In echte Zeeuwse stijl vertelde hij verschillen de verhalen waar smakelijk om werd gelachen. Tussen de verhalen door zong ,,De Puut" liedjes met betrek king op Zeeland. De cabaretier werd muzikaal ondersteund door accordeon-speler Wim Bos. Dc Zeeuwse cabaretier is zeker geen onbekende op Schouwen-Duive- land. Naar hij vertelt, treedt hij re gelmatig in de regio op. Zijn optre den is geënt op de Zeeuwse humor en dc liedjes zijn door de boot genomen ook uit het Zeeuwse repertoire. De conferences waren niet politiek ge tint, maar werden wel gebracht met een bepaalde gedachte. ,,Kijk, ik ben een tevreden ventje en dat wil ik graag bij het publiek overbrengen", is de verklaring van De Puut op zijn 'redevoeringen'. In zijn stukken zit iets van, „goed zijn voor elkaar". Deze worden alle maal in het echte, onvervalste Zeeuw se dialect gebracht. Zelfs de humor is Van Zeeuwse makelij. Natuurlijk gaat De Jong in bijpassende kledij gekleed. „Ze herkennen me meestal aan mijn blauwe kiel. Daarin ben ik tenminste het meest gekleed, maar ik trek ook wel eens kleding aan die wat beter uitgedost is". Gezellig lachen De Jong maakt duidelijk dat hij een programma wil brengen waarop gezellig gelachen kan worden. Zijn woorden werden maaral te duidelijk toen hij zijn show opvoerde. Naast zijn „declamatie" werden zijn liedjes gul ontvangen, werd er aardig mee geneuried en af en toe meegeklapt. Naast de liedjes met betrekking op Zeeland werd ook het welbekende nummer De klok van Arnemuiden in gezet en het eigen bewerkte Bij ons in het Goese land. Een lied op de wijs van Bij ons in de Jordaan. gen op Zoom, directeur van het visproductschap, aan de hand van dia-materiaal over de mossel. WHSD De Werkgroep Homofilie Schou- wen-Duiveland houdt zaterdag 4 fe bruari weer een soosavond in het UVV-gebouw in Zierikzee. Belang stellenden zijn vanaf 20.00 uur wel kom. GOES Women's Aglow In Hotel Terminus in Goes wordt woensdag 8 februari om 09.15 uur weer de maandelijkse bijeenkomst van Women's Aglow Fellowship ge houden. Janneke de Graaf uit Heer- de, verbonden aan het nationaal be stuur, spreekt over het onderwerp Zorg voor elkaar. Na de samenkomst is er gelegenheid voor een persoon lijk gesprek. Een kindercrèche is aanwezig. OOSTERLAND - Tijdens een bij eenkomst in de Oosterhof in Ooster- land hebben de leden van de afdeling Duiveland van de NBvP afscheid ge nomen van J. Flikweert-Bal die werkzaam was als secretaresse van de afdeling en zeven jaar in het be stuur van de afdeling zat. Haar functie wordt overgenomen door N. Manni-Bakker. De platte landsvrouwen namen afscheid van mevrouw Flikweert door middel van een beelden-abc. Uit een ijstaart mocht mevrouw Flikweert een ca deau te voorschijn halen en zij kreeg een bloemstuk in de vorm van een Z (van zeven jaar). De avond werd bijge woond door ongeveer 80 belangstel lenden. Kandidaat Tijdens het huishoudelijk gedeelte bleek dat drie leden van de afdeling zich beschikbaar hebben gesteld als kandidaat van het provinciaal be stuur en commissies. Als nieuw lid van de kascommissie werd N. Rade- walt-Slootmaker benoemd. Zij volgt D. van Damme-Geijzel op. Presidente L. de Jonge-van 't Hoff vertelde dat de NBvP landelijk een ledenaantal van bijna 90.000 heeft bereikt. Na het huishoudelijk gedeelte hield J. van Iepercit-Kuindersma uit Lopik een lezing over Zuid-Korca. Door middel van dia's vertelde zij over de leefgewoonten in het land waar zij vanwege het werk van haar echtgenoot geruime tijd woonde met haar gezin. Daarbij bleek onder an dere dat vijftig procent van dc meis jes nog wordt uitgehuwelijkt en dat dc vrouwen onderdanig moeten zijn aan hun inan. De mensen werken op een veel tragere manier dan in het westen, maar ze werken wel veel lan ger. In de pauze konden de aanwezi gen diverse voorwerpen uit Zuid- Korea bezichtigen. DUBLIN - Het verboden Ierse repu blikeinse leger IRA heeft gezegd al les in het werk te zullen stellen om het aantal slachtoffers onder de bur gerbevolking te verminderen. Dit heeft een woordvoerder van de IRA verklaard in een vraaggesprek met een Iers weekblad. Vervolg van pagina 1 Ook provinciaal-directeur M. Meys blikte even terug in de tijd. „In het verleden was Zierikzee na Middel burg de grootste stad van Zeeland", aldus Meys. Zierikzee tekende tevens als snel voor muziekgeschiedenis, die ook in verband staat met Maatschap pij ter bevordering van de Tbonkunst, die zich halverwege de negentiende eeuw in Zierikzee manifisteerde. Kwalitatief Ook Meys vond dat er nog heel wat aan de gebouwen van de Zeeuwse Mu ziekschool moest gebeuren. „De Zeeuwse Muziekschool in Zeeland is niet alleen de grootste in Nederland, maar ook kwalitatief behoort ze tot één van de betere in Nederland, maar we zijn wel slecht behuisd. Er moet daarom nog wel het een en ander ge beuren aan de verbetering van de vestigingen", meldt de directeur. Inloop-concert Tussen de toespraken door werden de genodigden geconfronteerd met welluidende klanken van onder meer de piano en dwarsfluit. Na afloop van het officiële gedeelte werden geïnte resseerden in de gelegenheid gesteld om in de vorm van een inloop-concert van verschillende muzieksoorten te genieten. Dat werd doorlopend gemu siceerd door een vijftigtal leerlingen. SCHARENDIJKE - „Roemenië, land van honger, land van hoop". Zo heet de documentaire die vrijdag 3 februari om 19.45 uur wordt ver toond in het Gereformeerde kerkge bouw in Scharendijke. De drie kwar tier durende film werpt een blik op het leven van Roemeense gelovigen onder het bewind van leider Ceauses- cu. De nieuwe film is een produktie van de Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervoigden (CSHG) in Andijk en de Stichting Kruistochten in Ermelo. In het geheim gefilmde beelden to nen overvolle kerken, honderd in wit geklede dopelingen en met de hand gekopieerde bijbels en liedbundels. Ook wordt even meegekeken over de schouders van koeriers; medewerkers die door de materiële tak van de CSHG - Dorkas - wekelijks naar Roe menië worden uitgezonden. In de film komt eveneens de ondergrondse kerk in Roemenië aan het woord. Bizarre situaties De documentaire over Roemenië vormt het onderwerp van een groot aantal presentatie-avonden door het hele land en is bedoeld om de bizarre situatie van de Roemeense bevolking in het Westen kenbaar te maken. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3