Amateur Comedie Zierikzee voert Een man van adel op Mouw-insignes voor de gebroeders Van der Weele tijdens uitvoering DE HUUR CV KETEL WATERSTANDEN DEURLOO B.V. Schade vergoeding voor vervuilen Rijn Inwoner aantal Zierikzee blijft boven 9800 PvdA bezorgd over jacht op trekvogels in Zeeland Rembrandt en Van Goyen gestolen uit depot 2 AMSTERDAM - Het Westduitse chemiebedrijf Huls AG betaalt 135.000 gulden schadevergoeding aan een aantal waterleidingbedrijven in Noord-Holland nadat het bedrijf in april 1988 de Rijn heeft vervuild met het oplosmiddel Isophoron. De wa terleidingbedrijven moesten als ge volg van die lozing de inname van Rijnwater bij Nieuwegein enige tijd staken. Huls AG betaalt het bedrag aan de NV Watertransportmaatschappij Rijn-Kennemerland (WRK), Gemeen tewaterleidingen Amsterdam en het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland samen. De hoogte van de schadevergoeding is volgens een woordvoerder van de WRK na mon delinge gesprekken met het chemie bedrijf vastgesteld. ZIERIKZEE - Op 31 decem ber 1988 had de gemeente Zie rikzee 9804 inwoners, 4827 mannen en 4977 vrouwen. Tot deze telling komt de afdeling burger- en interne zaken nadat de laatste mutaties zijn ver werkt. De 9804 inwoners zijn er zes meer dan het voorlopige aan tal, dat door de burgemeester tijdens de nieuwjaarsreceptie bekend is gemaakt. Vergeleken met een jaar gele den nam het inwoneraantal met 14 af door een negatief ge boorte-overschot van 25 en een vestigingsoverschot van 11. Er werden in 1988 84 kinde ren geboren (47 jongens en 37 meisjes) en er overleden 109 personen (58 mannen en 51 vrouwen). In Zierikzee vestig den zich 458 personen (224 mannen en 234 vrouwen), ter wijl 447 personen (226 mannen en 221 vrouwen) verhuisden naar een andere gemeente. In 1988 vonden er 90 huwelij ken plaats en werden er 23 door echtscheiding ontbonden. Het aantal inwoners van Zierikzee is de laatste jaren vrij constant gebleven. Vergeleken met zes jaar geleden nam de bevolking toe met 1,52%. Grote belangstelling in Zierikzeese Concertzaal ZIERIKZEE - De Amateur Comedie Zierikzee (ACZ) heeft de kop er af. Voor een goed gevulde zaal speelde ACZ de première van de komedie Een man van adel in drie bedrijven. Een realistisch stuk uit de romantische tijd waarbij het „overdreven" over laten komen van gevoelens de boventoon voert. De klucht is duidelijk niet wat men te genwoordig van een klucht verwacht. Geen onderbroekenlol, maar meer epische zet ten tegen bestaande toestanden uit de poëtisch, romantische tijd. Van links naar rechts Marijke ReuserDolf Mooij. Marleen Viergever en Nelleke Tamerus. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De jacht op trekvo gels in het Zeeuwse Verdronken land van Saeftinghe baart een aantal Tweede Kamerleden van de PvdA zorgen. In schriftelijke vragen drin gen de socialisten er bij de minister van landbouw en visserij op aan de op 31 maart aflopende jachtvergun ning voor dit gebied niet te verlen gen. Sinds 1981 en 1983 zijn in het Ver dronken land van Saeftinghe voor het natuurbeheer goed lopende scha- penhouderijbedrijven opgezet. In het seizoen 1989-1990 hoopt men het doel van 1200 schapen te hebben bereikt. De grazende schapen hebben de schorren weer tot een ganzengebied gemaakt. Beschermd In een periode van tien jaar steeg het aantal grauwe ganzen van onge veer 1.000 tot 14.000 en het aantal kol- ganzen van ongeveer tweeduizend tot twaalfduizend in 1988. Het gebied is deels beschermd en deels als staats- natuurmonument aangewezen. Het is aangemeld als .Wetlands" en voldoet aan de EG-vogelrichtlijn. Schade De PvdA-kamerleden Feenstra, Swildens-Rozendaal en Lilipaly zien met lede ogen dat particuliere jagers in het buitendijkse gebied het ge dragspatroon van trekvogels versto ren en schade aanbrengen aan land bouwgewassen. Ze vragen zich af of dat wel in over eenstemming is met het doel van het project (waarvoor inmiddels onge veer 1,2 miljoen is uitgetrokken) en met de verantwoordelijkheid van Ne derland voor trekvogels. De Kamer leden willen dat de minister zich ook bezint op jachtvergunningen in ande re beschermde gebieden. De romantiek uit de historische lijn loopt van 1780 tot 1880. Een tijd waarin de romantiek in de mens 'ont dekt' werd. Het sentimentele genre werd vooral beoefend toen de roman tiek pas tot ontwikkeling kwam. Het overdreven accent op het verstand had een overdreven accent op het ge voel tot gevolg. Een facet die in de ko medie uit 1903 van William Somerset Maugham goed tot uiting komt. Hij maakt in Een man van adel veel ge bruik van originele beeldspraak. Voor die tijd niet zo verwonderlijk. Vakantie De verwikkelingen spelen zich af in een grote villa in Frankrijk aan het eind van de romantische tijd. De familie Proudfoot is van plan om daar aan zee van een welverdiende vakantie te gaan genieten. Mr. Proud foot doet dan met name met pootje baaien en garnalen vangen, als de vrouwen dat willen. De heer des hui zes is naast zijn vrouw namelijk ver gezeld van zijn nichtjes Marion en Lu cy. TOKYO - Een opiniepeiling die in opdracht van het Japanse blad Asani Shimbun werd uitgevoerd laat zien dat de populariteit van de Japanse premier, Noboru Tbkeshita, tot een nieuw dieptepunt is gezakt. De rege ring Thkeshita bleek betrokken te zijn bij een aantal aandelenschanda- len. DEN HAAG - Vanuit een depot van de Rijksdienst beeldende kunst in de Haagse binnenstad zijn een schilde rij van Rembrandt en een doek van Jan van Goyen gestolen. Het gaat respectievelijk om de werken „Man met baard" uit 1647 en om „Ijsver maak" uit 1649. De politie heeft maandagochtend twee verdachten aangehouden, maar de schilderijen werden bij huiszoe king niet aangetroffen. De Rijks dienst deed al op 20 januari aangifte van de diefstal, maar in verband met onderzoek heeft de politie de zaak pas maandag na de huiszoeking be kendgemaakt. Een van de verdachten, de 22-jarige A. J. G. werkt als administratief me dewerkster bij het depot. De tweede verdachte is haar 23-jarige vriend A. I. van Z. De geschatte waarde van de doeken bedraagt volgens de politie enkele miljoenen. De vakantie lijkt een rustig begin te krijgen, totdat een 'aanhoudende liefdeskandidaat' letterlijk en fi guurlijk ten tonele verschijnt. De Spaanse heer, waarvan zijn nkam te lang is, maar wel een vooraanstaand persoon blijkt te zijn, heeft het voor zien op verlangende Mary. Zij*is we duwe, maar vraagt zich onderhand wel af of een tweede huwelijk ver standig is. De Spaanse - minnaar toont zijn liefde op bombastische wijze. Door zijn vastberadenheid en standvastigheid laat hij zich niet van het kastje naar de muur sturen, hoe wel het daar later in het stuk wel aar dig op gaat lijken. Door eigenlijk een grote leugen van Mary ontstaan er verschillende persoonsverwisselin gen, die bijna tot ernstige gevolgen leiden. De Spanjaard Don Fernando is zo hardnekkig dat zijn verliefdheid bijna tot op de degenpunt wordt uit gevochten. Kledij Zoals het stuk zich in 1880 afspeelt wordt het ook neergezet, voorzien van alle toeters en bellen. De kledij van de vrouw is lang en van boven goed gesloten. Zelfs op de wat kleine re details is gelet als de waaier die door de dames wordt gebruikt. De manier van lopen maakt het geheel af. Met een opgehoogd achterwerk „tippelen" de dames over het toneel. Een element, dat vaak met enig ge- gniffel door het publiek wordt ont vangen. Op het toneel staat iedereen zijn 'mannetje'. In het stuk zijn de dames over het algemeen impulsief, hoewel gravin de Moret het allemaal wat nuchterder bekijkt. Zij zet immers de rol van tussenpersoon neer. Bij de es sentie van het verhaal spreekt men op het toneel niet van verliefdheid, maar juist van „het hof maken". Het typeert duidelijk de hele ko medie, waarin een Spanjaard verliefd wordt op iemand die aan de ene kant wel wil, maar het al met al veel te spannend vindt en daardoor de boot nog even afhoudt met een leugen. Ze vertelt dat ze getrouwd is. Voor Don Fernando een reden om te tutoyeren. Hij ziet alleen de verkeerde echtge noot van Mary voor zich, hoewel van verkeerde eigenlijk niet gesproken kan worden. Daarbovenop blijkt vol gens hem nog een minnaar te zijn waar hij later een gevecht van leven op dood wil. Tenslotte loopt de Spanjaard de derde verkeerde echtgenoot, graaf de Moret, tegen het lijf, maar ook dat wordt weer opgelost, omdat de graaf een wat nuchtere instelling blijkt te hebben. Don Fernando heeft na een aantal keer bot gevangen te hebben, toch het geluk dat Marion nu wel doorbijt en zoals vele komedies: eind goed al goed. Jaaruitvoering muziekvereniging Witte van Haemstede in Schotse stijl BURGH-HAAMSTEDE - Hoewel zij al een aantal on derscheidingen van de Koninklijke muziekvereniging Witte van Haemstede hebben gehad, kregen de gebroe ders A. M. en M. A. van der Weele tijdens de jaaruitvoe ring in De Schutse nog een onderscheiding voor ruim 65 jaar lidmaatschap. Het was aan voorzitter P. M. Kuzee om de mouw-insigne te overhandigen na een uitvoering die min of meer in het teken van de Schotse doedelzak- muziek stond. Op uitnodiging van de Witte van Haemstede werd de eerste Zeeuwse doedelzakband, Interscaldis Pipes and Drums, naar De Schutse gehaald. De band speelt authentiek Schotse muziek onder leiding van Pipe-major L. Jobse. Interscaldis Pipes and Drums was voor het eerst op Schouwen-Duiveland te horen. In een bijpassende out-fit beti-aden de band leden het podium en speelden een medley van Schotse muziek. Drumsectie Naast het muzikale spel legde een band-lid ook uit hoe de doedelzak werkt. Interscaldis Pipes and Drums is sinds 1984 actief en heeft 14 spelen de leden en zes leerlingen. De drum sectie bestaat uit verschillende soor ten. Allereerst de tenor- en de bass-drum. Deze zorgen er voor dat het geheel in de maat blijft spelen en zeker bij het marcheren is dat erg be langrijk. De snare-drums zijn meer te beschouwen als de melodie-drums. Samen met de chanter verzorgen ze het verhaal. „We proberen door uitnodigingen wat meer bekendheid op Schouwen- Duiveland te krijgen", vertelt doe delzak-speler Ton Driessen. De groep speelt regelmatig tijdens braderieën, maar gaat nu ook met concoursen meedoen. Het uniform is afgeleid van de KOSB, de Kings Own Scot tish Borderers. Dit regiment heeft in 1944 deelgenomen aan de bevrijding van Walcheren, met name Vlissin- gen. Met toestemming van het regi ment wordt het huidige uniform ge dragen. Voordat Interscaldis het podium opzocht was het aan de jeugdgroep Witte van Haemstede om het spits af te bijten. Onder leiding van mevrouw K. Bliek speelde de groep een vijftal, zeer aangenaam in het gehoor liggen de, nummers. Vervolgens opende de voorzitter van de muziekvereniging het programma, dat dit jaar geen to neelstuk bevatte. „Het leek ons een goede gedachte om het publiek eens met een ander soort muziek te con fronteren", aldus Kuzee. Klokkenspel De drumband, onder leiding van R. de Roo, vervolgde de muzikale bij eenkomst met een wat ernstig pro gramma van drie werken, dat goed uit de verf kwam. Voor het eerst was er aan de drumband een soort klok kenspel toegevoegd. „De fanfare had haar dag mee", vertelt Knuist. „Het had minder gekund. Het is een groep die zich tijdens de uitvoering mani- fisteert". Na de pauze kreeg Interscaldis Pi pes and Drums ruimschoots de tijd om haar show op te voeren. In een echte kilt werden verschillende wer ken gebracht. Typerend aan een doe delzak is dat er constant hoge en lage tonen zijn. „Je hebt telkens melodie", laat Driessen weten. Naast de doedel zakken bestond het regiment instru menten uit vier snaar -, twee tenor- en één base-drum. De Schots geklede band trad ook nog gezamenlijk met de Witte van Haemstede in het voet licht. De jaaruitvoering van de Witte van Haemstede werd afgesloten met nog een aantal nummers van de fan fare. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 31 januari 09.05 119 02.50 -115 21.45 115 15.25 -128 Roompot Buiten 31 januari 08.15 110 01.50 -107 20.55 107 14.35 119 Bruinisse 31 januari 09.20 130 02.45 -122 22.00 128 15.15 -134 Wemeldinge 31 januari 09.15 132 02.55 -126 22.00 128 15.25 -138 Tot en met 31 januari Zierikzee 't Lange Uus. Expositie schilderijen Geraerd Menken. Dagelijks van 9.00 tot 12.30 en 13.00 tot 17.30 uur. Zondag en maandag gesloten. Burgh-Haamstede Poppententoonstelling. De Burght. Van 9.00 tot 12.00, van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur. Maandag 30 januari Zierikzee Fusiebijeenkomst Christelijke fede ratie Overheidspersoneel in Her vormd Kerkcentrum. 19.30 uur. Christelijke Gereformeerde kerk. Spreekbeurt minister Deetman. 20.00 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Fam. Van der Linde, Baalpapenweg 2. Van 19.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 31 januari Zierikzee The Mousetrap: toneelstuk van Aga tha Christie door de Hollandse Co medie in de Concertzaal. 20.00 uur. Bruinisse Bijeenkomst Helpt Elkander. In 't Opper. 19.30 uur. Woensdag 1 februari Zierikzee Commissievergadering onderwijs in raadzaal stadhuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Adviescommissie algemene zaken. Gemeentehuis. 15.30 uur. Donderdag 2 februari Zierikzee Themamiddag ANBO voor tweede keer over Dementie in Paternoster. 14.00 uur. Forumdiscussie werkgelegenheid op Schouwen-Duiveland. Graanbeurs. 20.00 uur. Bruinisse Ruilavond G. J. Peelen. NH-vereni- gingsgebouw. Vanaf 19.00 uur. Vrijdag 3 februari Zierikzee Klassiek concenrt, strijkorkest La Primavera. Concertzaal, 20.00 uur. Prijsuitreiking en feestavond vogel vereniging Zang en Kleur in Graan beurs Huis van Nassau. 20.00 uur. Noordwelle Causerie met diavertoning door Stichting Het Zeeuwse Landschap. Dorpshuis. 20.00 uur. Scharendijke Ontmoetingsavond Christelijke Stichting Gewetensvervolgden in Ge reformeerde kerk. 19.15 uur. Zaterdag 4 februari Zierikzee Bijeenkomst Werkgroep Homofilie Schouwen-Duiveland in UW-ge- bouw. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Straofeest. Start bij Grote Zwijn. 12.00 uur. Maandag 6 februari Zierikzee In eigen onderkomen. Youth for Christ bijbelstudie. 20.00 uur. JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Woensdag 8 februari Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30- 16.30 uur. Jaarvergadering NCVB, afdeling Zie rikzee in bovenzaal van Gereformeer de kerk. 20.00 uur. Zaterdag 11 februari Zierikzee Afscheidsreceptie Voorsorteercen- trum van A. J. M. den Dekker. 15.30- 17.30 uur. Concertzaal. Hans Liberg met zijn so lo-show Wortel Bach Live. 20.00 uur. Maandag 13 februari Zierikzee JCF-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Woensdag 15 februari Zierikzee Open middag in aula van Christelij ke Scholengemeenschap voor MAVO en LHNO voor leerlingen groep 8 van basisscholen in Zierikzee. 13.30 uur. Donderdag 16 februari Zierikzee Thema-avond eenzaamheid door FMD in Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Jaarvergadering afdeling Wester- schouwen Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. De Schutse. 14.00 uur. Vrijdag 17 februari Zierikzee Concertzaal. Het Folkloristisch Danstheater in Van Zwarte Woud tot Zwarte Zee. 20.00 uur. Advertentie Doodtij: 1 februari Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Een drietal leden van de Interscaldis Pipes and Drums, dat op uitnodiging van de Witte van Haemstede naar De Schutse was gekomen. (Foto: Joop aan Houdt). INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2