Poortambacht dijt uit Strandje Zuidbout Ouwerkerk krijgt een nieuwe zandlaag Joop van Houdt Duiveland houdt 230.000 gulden over aan gemeenterekening 1987 SGP-raadslid boos over kritiek op zijn gedrag Oud papier Dijkzig-t ontkent schuld verlamming patiënt Scharendijke Stad Zierikzee Den Breejen bijna vaarklaar fotostudio Vergadering- Duivelandse advies commissie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 januari 1989 Nr. 24481 3 Deze week heeft het inzamelen van oud papier in de regio een nieuwe di mensie gekregen nu de gemeente Westerschouwen een garantieprijs gaat vaststellen. Een garantie van vier cent per kilo. De daad is gesteld en niL is het aan de andere gemeenten om hierin te participeren. Iedereen is gebaat bij het gescheiden inzamelen van afval. Dat komt niet alleen het milieu ten goede, maar ook de ver enigingen die aan deze milieudaad een aardig centje kunnen overhou den. Alle gemeenten op Schouwen- Duiveland moeten meedoen. En als die allemaal de intentie uitspreken akkoord te willen gaan dan is het aan de gemeenschappelijke reini gingsdienst om de taak over te ne men van de gemeenten. Het argu ment, dat een garantieprijs van de reinigingsdienst de inwoners meer geld kost, is niet zo sterk. Wat kost net als het papier in vuilniszakken op de stortplaats komt? Wat kost het de gemeenschap als verenigingen meer subsidie nodig hebben door het wegvallen van de oud papier-gelden? Nu alleen Westerschouwen voorne mens is een garantieprijs vast te stel len zijn het de inwoners van Wester schouwen die in feite betalen voor de andere gemeenten, die geen stimule rend beleid voeren ten aanzien van het inzamelen van oud papier. Maar de garantieprijs is niet voor alle ge meenten zo eenvoudig op te brengen. Niet iedere gemeente verkeert als Westerschouwen in de riante positie evenenkele duizenden guldens uit te trekken. Dat is echter geen argu ment om er van af te zien. Dat is hét argument om de zaak gemeenschap pelijk aan te pakken. Via de reini gingsdienst dus. AvdW SCHARENDIJKE - Het Acade misch ziekenhuis Dijkzigt heeft na een intern onderzoek vastgesteld dat er geen fouten zijn gemaakt bij het onderzoek van een patiënt uit Scha rendijke. De man had klachten die op een hernia leken te wijzen. Na het onderzoek bleek hij gedeeltelijk ver lamd te zijn. Een woordvoerder van Dijkzigt zei dat er een onderzoek is ingesteld bij de betrokken afdelingen - neurologie, anesthesie en de röntgenafdeling - maar dat daaruit is gebleken dat er geen aanwijsbare fouten zijn ge maakt. Er zijn ook geen maatregelen getroffen tegen de betrokkenen bij het onderzoek. De directie van het ziekenhuis heeft de complicaties ge meld bij de inspectie voor de volksge zondheid, zoals te doen gebruikelijk, aldus de woordvoerder. Overigens heeft het ziekenhuis nog steeds geen klacht ontvangen van de patiënt. De raadsman van de patiënt, mr. P. Dingemans uit Breda, zei dat de klacht nog niet is ingediend omdat hij wacht op een verslag van zijn cliënt. Op korte termijn zal hij een (eventueel voorlopige) civiele aan sprakelijkheidsstelling indienen bij het ziekenhuis. Hij hoopt dan de me dische verslagen van Dijkzigt te ont vangen die dan getoets kunnen wor den. Van een klacht bij het Medisch tuchtcollege is nog geen sprake, zei mr. Dingemans. Hij wil eerst de zaak nader onderzoeken. De patiënt is in middels opgenomen in een revalida tiecentrum. Het strandje Zuidbout bij Ouwerkerk. Werkzaamheden naar verwachting nog voor zomerseizoen gereed NIEUWERKERK - Het strandje Zuidbout bij Ouwer kerk zal worden voorzien van een nieuwe zandlaag-. Dat bleek tijdens de openbare raadsvergadering van de ge meente Duiveland in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. De raad stelde 50.000 gulden beschikbaar voor de werk zaamheden die nog voor het aanstaande zomerseizoen zullen worden uitgevoerd door de Heidemaatschappij. Die snelle aanpak is mogelijk om dat de voltallige gemeenteraad ook instemde met het voorstel de totale kosten van het werk voor te schieten. Het aanbrengen van nieuw zand op het strandje kost namelijk in totaal ongeveer 200.000 gulden. Duiveland betaalt hiervan een vierde deel: 50.000 gulden. De rest van het bedrag zal naar verwachting worden gesub sidieerd door het ministerie van landbouw en visserij dat het project heeft opgenomen in zijn programma openluchtrecreatie 1990. Zoals ook al blijkt uit het jaartal achter het programma komt de rijks subsidie pas in dat jaar beschikbaar. Mede omdat de Heidemaatschappij het ophogen van het strandje dit voorjaar tegelijk kan uitvoeren met andere zandwerken langs de Ooster- schelde-oever was het aantrekkelijk om niet te wachten tot 1990 maar het geld 'voor te schieten'. De raadsleden L. Meerman (SGP/ RPF) en W. P. Stouten (WD) vroegen zich af of het mogelijk was een maxi mum te stellen aan de financiële bij drage van de gemeente. „Straks blijkt het wellicht meer te kosten dan we nu denken". Raadsvoorzitter bur gemeester A. Bergshoeff verz'ekerde hen dat de kosten de 200.000 gulden niet te boven zullen gaan. Er zal onge veer 14.000 kub zand op het strandje worden aangebracht. Vanaf een februari kan het college van b en w op eigen initiatief ver keersborden laten plaatsen en andere verkeertekens zoals strepen op de weg laten aanbrengen. Tbt nu toe moest men hiervoor toestemming vragen aan de gemeenteraad. Maar uit praktische overwegingen verleen de de raad het college van b en w een machtiging om dat voortaan zelfstan dig te kunnen doen. De machtiging werd wel unaniem, maar niet door iedereen van harte verleend. A. J. C. Melieste (PvdA) en W. P. Stouten (VVD) bleken niet zo overtuigd van de noodzaak van een dergelijke machtiging. „De meeste veranderingen die het plaatsen van verkeersborden noodzakelijk maken zie je toch van tevoren aankomen", al dus Stouten. Tbch had men ook zoveel begrip voor de praktische voordelen van de machtiging dat men er ak koord mee ging. 7/c wil mijn overtuiging kunnen uitdragen zonder daarop aangevallep te worden NIEUWERKERK - Het SGP-raadslid K. Hendrik- se heeft tijdens de rondvraag van de gemeenteraads vergadering in het gemeentehuis van Nieuwerkerk zijn verontwaardiging geuit over het feit dat in het Seniorenconvent over zijn gedrag in openbare raads- en commissievergaderingen is gesproken. „Ik kom hier voor mijn overtui ging uit op grond van Gods Woord en daar wil ik niet op aangevallen worden", aldus het emotionele raadslid. Al enige tijd komen er kleine strubbelingen voor tussen Hendrikse en het PvdA-raadslid A. J. C. Melieste. Melieste ergert zich aan de nadrukkelijke, en zijns inziens opdringerige wijze waarop Hendrikse zijn christelij ke levensovertuiging naar voren brengt. Onder andere toen Hendrikse tijdens een openbare commissie vergadering de houding van bur gemeester A. Bergshoeff bekriti seerde omdat die naar zijn mening niet zou passen bij de christelijke achtergrond van de CDA-burgemeester. Bergshoeff vond het zeer kwa lijk dat Hendrikse tijdens een openbare raadsvergadering een kwestie aan de orde bracht die was behandeld in een besloten vergadering van fractievoorzit ters. Het verbaasde de burgemees ter dat Hendrikse ter ore was ge komen wat daarin was besproken. „U hoort de stukken daarvan niet te lezen". Uit de opmerkingen van Hen drikse bleek dat hij de stukken van die vergadering had opge vraagd op het gemeentehuis. Hij wees erop dat hij graag wilde dat men in de raad als volwassen mensen met elkaar zou omgaan. Maar burgemeester Bergshoeff kapte zijn opmerkingen af met de mededeling dat de rondvraag niet is bedoeld voor discussies maar voor korte vragen en antwoorden. Hij bood het SGP-raadslid aan om de kwestie eens onder vier ogen te bespreken. Een aanbod waar Hendrikse graag op in ging. Maar niet dan nadat hij met stem verheffing had gezegd dat hij zich op grond van Gods Woord niet an ders kan g;edragen dan hij altijd doet in de raads- en commissiever gaderingen. SGP-raadslid K. Hendrikse ZIERIKZEE - Op de scheepswerf Grave te Grave aan de Maas is deze week het dagpassagiersschip Stad Zierikzee van Rederij Den Breejen gedoopt en met goed gevolg te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw A. H. W. den Breejen-Vorstenbos, waarna het schip statig in zijn element gleed. Voor de in totaal 58 belangstellen den was er tevens gelegenheid het schip van binnen te bezichtigen. Met de bekabeling en betimmering was al een begin gemaakt, al zal het nog tot eind maart duren voordat het schip vaarklaar is. Op 8 april is de officiële overdracht op de Oosterschelde. Ook voor de mindervalide mens is het dan geen probleem meer een tochtje over de Oosterschelde te maken. Het schip is namelijk aangepast met bijvoorbeeld een lift, een traplift naar het zonnedek, een invalidentoi let, een verlaagde bar, een ringlei ding in alle salons voor gehoor gestoorden en nog meer. Het schip heeft twee salons voor elk 200 perso nen en in totaal kunnen er 800 perso nen gelijkertijd vervoerd worden. ZOUTKAMP - Het garnalenver- werkingsbedrijf Heiploeg B.V. uit Zoutkamp wijkt definitief uit naar Polen voor het pellen van de garna len. Deze week heeft het bedrijf con tracten ondertekend met enkele Pool se garnalenpellerijen. Advertentie TROUWREPORTAGE NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 Bestemd voor nieuw meubilair gemeentehuis en nieuwbouw brandweergarage NIEUWERKERK - De gemeenterekening van Duive land over het jaar 1987 sluit, wat de gewone dienst be treft, met een batig saldo van ruim 230.000 gulden. Dat is gebleken nadat alle cijfers zijn opgeteld, afgetrokken en na controle goedgekeurd. Tijdens de gemeenteraads vergadering in het gemeentehuis te Nieuwerkerk besloot de raad om dit 'overschot' gedeeltelijk te gebruiken voor de aanschaf van nieuw meubilair voor het gemeentehuis en voor de nieuwbouw van een brandweergarage op het industrieterrein te Oosterland. nen". Bergshoeff verzekerde haar dat de basiseducatie is bedoeld voor vol wassenen. „In hun jeugd was nog geen sprake van bezuinigingen. Dus u moet de dingen niet door elkaar ha len". Hij wees erop dat de rijksbijdra ge voor basiseducatie over enkele ja ren niet meer apart gegeven zal worden. „De bijdrage wordt dan een onderdeel van één algemene uitke ring aan de gemeenten". Advertentie ZIERIKZEE - Poortambacht vertoont expansieneigingen. Dat moet de alerte wandelaar constateren wan neer hij door de achterste straten van deze nieuwbouwwijk wandelt. Achter het eindpunt van de ZWN- buslijn in de Haringvlietstraat wordt sinds oktober driftig gewerkt om een deel van Poortambacht 8 een gebied met een totale oppervlakte van 6 ha) bouwrijp te maken en om het gebied te voorzien van een wind- kerende dijk. Werkzaamheden die de gemeente ruim acht ton kosten. Momenteel wordt hard gewerkt aan de aanleg van wegen en rioleringen, terwijl de nutsbedrijven het nog braakliggende gebied voorzien van de onmisbare kabels en leidingen. Wanneer koning Winter zich koest houdt zullen die voorbereidende werk zaamheden in het voorjaar worden afgerond en kan er een begin worden gemaakt met de bouw van in totaal 181 woningen in de sociale en vrije sector en in de premiebouw. Bij de laatste verbouwing van het gemeentehuis is de vervanging van meubilair in de kamers van burge meester en secretaris uitgesteld om dat er toen niet meer voldoende geld voor was. Nu werd met instemming van de raad ruim 36.000 gulden be schikbaar gesteld voor deze beide ka mers. Verder ruim 8.000 gulden voor de vervanging van de lampen in de raadszaal waarvan een groot gedeelte stuk is. En ruim 26.000 gulden voor de vervanging van bureaustoelen in de secretarie die slecht blijken te zijn. In totaal dus 71.000 gulden voor de vervanging van meubilair in het ge meentehuis. Schoolmeubilair Eveneens met een hamerklap ging de raad akkoord met het beschikbaar stellen van bijna 26.000 gulden voor de vervanging en de aanpassing van het meubilair van de openbare basis school de Dobbelsteen in Nieuwer kerk. Het geld komt uit een pot die speciaal voor dit doel is gereserveerd. Daar zit momenteel bijna 52.000 gul den in. Evenals de overige gemeenten op Schouwen-Duiveland (op Midden- schouwen na) stelde het gemeentebe stuur van Duiveland 5000 gulden be schikbaar voor het project Recreatie- criminaliteit in Zeeland. Een onder zoek naar de oorzaken van criminali- NIEUWERKERK - De opzet van het dorpsplan Oosterland. Dat is een van de onderwerpen die aan de orde komen tijdens een openbare vergade ring van de adviescommissie Alge mene Zaken in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. De adviescommissie komt bijeen op woensdag een februari om 15.30 uur. Op de agenda staat verder het verdeelbesluit 1989 betreffende het fonds stads- en dorpsvernieuwing en het al dan niet opstarten van een arti kel 19 procedure ten behoeve van en kele bouwplannen van particulieren in Nieuwerkerk en Oosterland. Ie dereen die belangstelling heeft kan de vergadering bijwonen. teit in vakantiegebieden en de moge lijkheden om die te bestrijden. „Een goede zaak", vond K. Hendrikse (SGP/RPF). „Maar er moet ook wat mee worden gedaan". W. P. Stouten (VVD) vroeg zich af of ook gebruik wordt gemaakt van de uitslag van het onderzoek dat al eens eerder werd uitgevoerd onder vakan tievierende jongeren in Renesse. En A. J. C. Melieste (PvdA) was wat on gerust omdat is gebleken dat een aan tal gemeenten heeft afgezien van deelname aan het project. „Bestaat de kans dat we dan meer moeten be talen". Samen betalen Het projept wordt bekostigd door het rijk 250.000,-), de provincie (f 75.000,-) en een aantal gemeenten dat samen eveneens 75.000 gulden op tafel moet brengen. Raadsvoorzitter burgemeester A. Bergshoeff verze kerde dat de bijdrage van Duiveland niet meer dan 5000 gulden zal zijn. „Er is nooit gezegd dat de anderen het moeten opvangen als gemeenten afhaken". Hij vertelde dat de bijdra ge van 5000 gulden zal worden aange wend wanneer naar aanleiding van het onderzoek een project tegen cri minaliteit zou worden opgezet in Duiveland. De gemeenteraad stelde verder di verse bedragen beschikbaar ten be hoeve van basiseductie. Onderwijs waarmee volwassenen, die daarvoor vroeger de gelegenheid niet hebben gehad, alsnog de kans hebben alge mene ontwikkeling te verwerven. El ke gemeente is verplicht die moge lijkheid te creëren voor haar inwo ners en krijgt daarvoor ook geld van de rijksoverheid. In het geval van Duiveland ruim 12.000 gulden. De raadsleden stelden dit bedrag plus nog eens een gulden per inwoner via verschillende bijdragen weer be schikbaar aan de Stichting Regio naal Educatief Centrum de Bevelan- den/Tholen (REC). Een stichting die de onderwijsmogelijkhc'id voor de gemeente realiseert. Vanwege een andere opzet van de administratieve werkzaamheden van het REC werd 1450 gulden beschikbaar gesteld. G. van den Ouden-Zwart (WD) merkte op dat er toch wel veel geld is gemoeid met deze nascholing. „Tbch zeker als je het vergelijkt met het ba sisonderwijs waarop momenteel gi gantisch wordt gekort. Wordt zo het paard niet achter de wagen gespan- INSTALLATIEBEDRIJF Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 1 166.00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm: „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3