Gemengde gevoelens over gemeentelijke bijdrage aan criminaliteitsproject Niet meer geld voor schoolvoorstellingen Zo waarlijk helpe mij God 700 pakjes uit de regio voor de mensen in Polen Koffie Veerboot Prinses Christina uit de vaart Van Anraad directeur Kofschip Verzet Sluiskil en Terneuzen tegen dreigende opheffing veerdienst ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Cursus Vrouw en werk ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 januari 1989 Nr. 2<1<17Q 3 Er blijkt ook in deze regio belang stelling te bestaan voor de zuivere koffie van de Wereldwinkel. Deze koffieleverancier garandeert, dat de koffie door eerlijk zakendoen met de kleine koffieplanter is verkregen. Geen Middeleeuwse verhoudingen dus. Gemeenten zijn aangeschreven om op het schenken van die zuivere koffie over te gaan. Op jaarbasis kan een gemeente dat enkele honderden guldens kosten, maar dat is het dub bel en dwars waard. Van gemeenten gaat nog steeds een voorbeeldfunctie uit. Argumenten van 'een gemeente moet niet aan de wereldproblema- thiek werken, maar aan de lokale beslommeringen' is wat te goedkoop. Het gaat hier niet om subsidie. De koffieplanters vragen geen geld. Ze vragen of bijvoorbeeld de Neder landse samenleving bereid is zuivere koffie te kopen. Koffie, waaraan geen termen als slavernij en uitbui ting kleven. Dat kost dan wel wat duurder, maar dat is misschien een kwestie van jaren. We drinken met z'n allen ontzettend veel koffie. De meeste 'bakken' gaan er onopge merkt in. Het zou mooi zijn, als die onopgemerkte Nederlandse kopjes koffie in de koffie-producerende lan den wel degelijk opgemerkt worden. AvdW ZIERIKZEE - De dubbeldeksveer boot Prinses Christina wordt don derdag 2 februari uit de vaart geno men voor de jaarlijkse dok- en onderhoudsbeurt. Gedurende de werkzaamheden - vijf weken - wordt een enkeldekker ingezet op de lijn Kruiningen- Perkpolder. De dienst wordt dan on derhouden met de dubbeldekker Prins Willem-Alexander, zodat reke ning moet worden gehouden met wachttijden. De dubbeldekker Prinses Juliana, die nu voor de dok- en onderhouds beurt uit de vaart is, zal op 2 februari weer worden ingezet op de lijn Vlissingen-Breskens. Vanaf dat tijd stip wordt op deze veerverbinding weer volgens dienstregeling gevaren. Vijf mille betalen om later subsidie te kunnen ontvangen ZIERIKZEE - Vijf mille voor een wetenschappelijk on derzoek, dat zaken aan het licht moet brengen die dank zij een eerder gehouden soortgelijk onderzoek nu reeds op Schouwen-Duiveland bekend zijn. En dat om in de toekomst aanspraak te kunnen maken op subsidies die in het kader van criminaliteitsbestrijding worden ver strekt. De Zierikzeese gemeenteraad dacht er maandag avond duidelijk met gemengde gevoelens over. Met een minieme meerderheid (zeven tegen zes) werd het voorstel van het college om dit bedrag van vijf mille beschikbaar te stellen aangenomen. Aanleiding tot deze gemengde ge luiden vormde de financiering van het project recreatie-criminaliteit in Zeeland. Hierin participeren veer- •J. J. Geleijnse (VVD). Principieel nee tegen bijdrage van vijfduizend gul den. tien Zeeuwse gemeenten. Voor het uitvoeren van dit project hebben de ministers van binnenlandse zaken en justitie een kwart miljoen beschik baar gesteld. Ongeveer de helft ervan komt ten goede aan het uitvoeren van wetenschappelijk onderzoek naar de recreatie-criminaliteit, terwijl de an den. Uit zijn relaas bleek dat de ge meenten weinig inspraak hebben gehad bij de verdeling van de lasten. Asselbergs: „Gedeputeerde Ventevo- gel stelde in de stuurgroepvergade ring vast dat de provincie die 75.000 gulden bijdraagt en dat de veertien gemeenten de resterende zeventigdui zend gulden moeten betalen. Over een verdeelsleutel is niet gesproken en ook wordt geen rekening gehou den met de grootte van de gemeente. Zo moet Vlissingen een dubbeltje per inwoner betalen terwijl een ge meente als Midden-Schouwen twee gulden per inwoner moet betalen. dere helft wordt gereserveerd voor verschillende activiteiten om dit maatschappelijke euvel in te dam men. Vijf mille Behalve de bijdrage van het rijk draagt ook de provincie zijn financië le steentje 75.000,-) bij. Zij het on der de voorwaarde dat de veertien deelnemende gemeenten waaronder de Schouwen-Duivelandse gemeen ten) ook meebetalen aan dë financie ring van dit wetenschappelijk onder zoek. Per gemeente zou dit, ongeacht de grootte van de gemeente neerko men op een bijdrage van vijf mille. Ofscho'on het college het princi pieel niet eens is met het feit dat ge meenten moeten meebetalen aan een wetenschappelijk onderzoek (dat is volgens het college de taak van rijk en provincie) wilden b en w om prak tische redenen toch die vijfduizend gulden op tafel leggen. Dit met het oog op het verkrijgen van mogelijke subsidies in de toekomst. Principieel Dat het college principieel bezwa ren bleef houden tegen deze voorge stelde financieringswijze bleek wel uit de woorden van burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs die namens de gemeente zitting heeft in de stuur groep die het project moet begelei D. van der Wekken (PvdA): ,,U haalt zo veel argumenten naar voren om als raad nee te zeggen, dat het onbe grijpelijk zou zijn als raad wel ak koord zou gaan". Da's absurd zo constateerde raads<- voorzitter Asselbergs, die verder meedeelde dat de argumenten van de zijde van de gemeenten geen indruk hebben gemaakt. Ofschoon het college in zijn princi piële bezwaren volhardde wilde het evenals de gemeenten Duiveland en Westerschouwen (Middenschouwen doet om budgettaire redenen niet mee, terwijl naar verluidt het Brouw- se college de raad een negatief advies zal voorleggen) alsnog die vijfdui zend gulden beschikbaar stellen. Dit omdat anders het gevaar dreigt dat de gemeente Zierikzee een deel van de beschikbare subsidies misloopt. Het is immers de stuurgroep die over deze subsidie-aanvragen beslist. Asselbergs: ,,U begrijpt dat ik er weinig voor voel om een lans te bre ken voor een subsidieverzoek van een gemeente die niet aan het project meebetaalt. Zo zit ik niet in elkaar". Met name de subsidie voor de alco holpreventie stond hierbij voorop. Anderzijds vond de burgemeester het een belachelijke zaak om als provin cie en gemeente geld te stoppen in een wetenschappelijk onderzoek, terwijl er over het tweejaar durende crimina- liteitsonderzoek in Renesse een dik boek is geschreven en de resultaten daarvan ook nu nog steeds van dienst kunnen zijn. Zijn klemmende beroep op de raad om op praktische redenen akkoord te gaan met die vijfduizend gulden, me de gezien ook de negatieve uitstra ling van de recreatieproblematiek naar Zierikzee, sloeg bij de PvdA en VVD fractie niet aan. ,,U haalt zo veel argumenten naar voren om als raad nee tegen dit voorstel te zeggen, dat het onbegrijpelijk zou zijn wanneer de raad wel akkoord zou gaan" om schreef de PvdA-er D. van der Wek ken de teneur van Asselberg's betoog. De PvdA bleef dan ook bij het standpunt dat het financieren van wetenschappelijk onderzoek niet tot het takenpakket van de gemeenten behoort, maar dat dat bij uitstek een taak van rijk en provincie is. ,,De PvdA kiest voor uitvoer. We zouden als Zierikzee het lef moeten hebben om nee tegen deze bijdrage te zeggen" aldus de sociaaldemocraat. Ook de VVD bleek om principiële redenen een tegenstander van die ge meentelijke bijdrage te zijn. Of schoon de liberale voorman J. J. Ge leijnse het in het belang van de Schouwen-Duivelandse eenheid vond om niet als enige gemeente af te ha ken, bleef het voor hem nee. CDA en RU die het eens waren dat meebetalen aan een dergelijk onder zoek een zaak van rijk en provincie is gingen desalniettemin met het colle gevoorstel akkoord vanwege de mo gelijkheid om hier op Schouwen-Dui veland het alcoholpreventieproject uit te voeren. Gezien de overlast die tengevolge van de recreatieve ont wikkelingen hier merkbaar zijn staat de noodzaak van een dergelijk pre ventie-onderzoek als een paal boven water voor de twee confessionele fracties. Die gemengde gedachten zorgden ervoor dat het college voorstel met een uiterst krappe meer derheid (zeven tegen zes stemmen werd aangenomen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCWJDOEBEURS - TEL. OTHO-162S5 ZIERIKZEE - Uiteindelijk is mevrouw J. A van Anraad- Goosen toch benoemd tot di recteur van de openbare basis school 't Kofschip. Maandag avond tijdens de vergadering van de Zierikzeese gemeente raad werden acht stemmen op haar uitgebracht. Vijf raadsle den stemden blanko. De benoemingskwestie werd reeds tijdens de raadsvergade ring in december aangesneden. In tegenstelling tot het unanie me advies van de benoeming scommissie om mevrouw Van Anraad te benoemen gaf een meerderheid de voorkeur aan de andere kandidate mevrouw F. C. M. van Geers uit Maars- sen. Dit was toen voor wethou der J. Groen (PvdA) reden om zijn portefeuille onderwijs be schikbaar te stellen. Medio december werd be richt van mevrouw Van Geers ontvangen dat zij verder afzag van haar benoeming, waarmee de directeurspost opnieuw va cant was. Opnieuw moesten de Zierikzeese raadsleden zich uitspreken over de benoeming van mevrouw Van Anraad. Met acht stemmen voor en vijf blanco stemmen werd zij als nog benoemd tot directeur van 't Kofschip. De raad ging bovendien (una niem) akkoord met de benoe ming van de heer C. P. Polder man tot adjunct-directeur van de Theo Thijssenschool. C. P. Polderman die momenteel als groepsleraar aan deze school werkzaam is, heeft ervaring in deze functie. Tijdens de ziekte van het voormalige adjunct fungeerde hij reeds als zoda nig. Actie Stichting Kindervrienden Polen ZIERIKZEE - Door een actie van de Stichting; Kinder vrienden Polen, die werd gehouden in het najaar van 1988, zijn in Polen zo'n duizend kerstpakketten afgele verd. Ongeveer 700 daarvan kwamen van Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee. Dat blijkt uit een verslag van de vrijwilligers van de stichting die de kerst pakketten persoonlijk in Polen afleverden. De actie werd gehouden onder de ti tel: Maak een Pools vriendje blij met een kerstpakketje. Behalve de goede ren die de stichting ontving om kerst pakketten van te maken, kon ook een grote hoeveelheid kleding, schoeisel, kinderwagens en bedden worden meegenomen bij de reis naar Polen. Vol lof De stichting is in haar verslag dan ook vol lof over de medewerking van de mensen van Schouwen-Duiveland •en de overige gebieden waar de actie werd gehouden. ,,Wij zijn er ons van bewust dat een dergelijke actie alleen kan slagen als de mensen bereid zijn er aan mee te werken". Een gedeelte van de kerstpakket ten en de kleding werd vervoerd naar een kindertehuis in Warschau. De overige goederen en kerstpakketten werden afgeleverd in drie kleine plaatsen. In Radomsko, bij een ar menhuis in Radziechowice en bij een tehuis voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten in Rossoszyca. Vanuit verschillende Poolse plaatsen is reeds een reactie gekomen op de ont vangst van de goederen. SLUISKIL - Inwoners van Sluiskil en Terneuzen^erzetten zich tegen het voornemen van Rijkswaterstaat om de veerpont op het Kanaal Gent- Terneuzen bij Sluiskil in 1990 uit de vaart te nemen. Het Terneuzcnse CDA-raadslid W. Goethals overhan digde op het pontje ruim 6000 hand tekeningen van tegenstanders aan hoofdingenieur-directeur van Rijks waterstaat Zeeland. H. Engel. Sluiskillenaren zijn woedend over de voorgenomen opheffing van de pont. Daarmee varen dagelijks hon derden mensen naar school of naar de cokes-fabriek en de NSM. twee grote fabrieken op de oostelijke kanaaloe ver bij Sluiskil. Rijkswaterstaat onderzoekt of de van regeringswege opgelegde beper king van overheidspersoneel kan worden bereikt door opheffing van het rijkspontje. Van de aflevering van de goederen in Polen is een foto-serie en een reis verslag gemaakt dat voor iedere be langstellende ter inzage ligt bij de fa milie Janse aan de Schoolstraat 18 te Sint-Annaland. De Stichting Kinder vrienden Polen is van plan om in het najaar van 1989 opnieuw een actie voor Polen te organiseren. Verder is men altijd bereid informatie te geven aan mensen die de acties van de stich ting willen steunen of die zelf een be zoek aan Polen willen brengen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee: telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Meerderheid Zierikzeese raad meent: ZIERIKZEE - Een meerderheid van CDA, RU en VVD heeft zich maandagavond uitgesproken tegen het be schikbaar stellen van een kleine drieduizend gulden voor het financieren van schoolvoorstellingen op basis scholen en het speciaal onderwijs. De plaatselijke werk groep die de schoolvoorstellingen hier regelt had om die extra bijdrage gevraagd. Tot voor kort ontving de plaatselij ke werkgroep voor kunstzinnige vor ming een budget van ruim zevendui zend gulden van de gemeente. Hiermee moesten de basisscholen en de Beatrixsehool jaarlijks van een stukje culturele vorming worden voorzien. Voor dit jaar wordt hier voor echter een vergoeding volgens het Londosysteem gehanteerd. Aanvankelijk bleven de christelij ke scholen hierbij buiten schot, maar sinds kort (eind '88) is de Vereniging tot bevordering van het Christelijk Schoolonderwijs op deze beslissing teruggekomen en wordt de vergoe ding voor culturele vorming die van het rijk wordt ontvangen overgedra gen aan de gemeente. Een en ander houdt in dat de werk groep voor de invulling van het cultu rele programma voor dit schooljaar 7016, 25 tot zijn beschikking heeft. Daar bovenop komt nog een bijdrage van de provincie van 1500,-, zodat in totaal 8500,- voor culturele vorming resteert. Tekort Uitgaande van een basisprogram ma van een schoolvoorstelling per leerling per jaar dreigt echter een te kort te onstaan. Om die reden heeft de werkgroep dan ook bij de gemeen te aangeklopt voor een extra vergoe ding van 2935,-. Dit verzoek kon niet alleen tijdens de vergadering van de commissie onderwijs maar ook tijdens de raadsvergadering op weinig steun-rekenen. Met name CDA en VVD pleitten ervoor om het bij de Londovergoeding van ruim zevendui zend gulden.te houden;- „Voorheen hebben we als gemeente altijd ruim zevenduizend gulden be schikbaar gesteld. Dat is altijd goed gegaan en nu de Londo normen zijn ingevoerd kan het opeens niet meer" luidde de mening van de dames Sys- werda-Bos (VVD) en Bij de Vaate-Ro- zendaal (CDA). De christendemocra- te vond dan ook dat het de eerstko mende tijd maar bij de Londo-uitke- ring moest blijven. Mocht het in de toekomst echt ondoenlijk zijn dan kan er altijd nog over een extra ver goeding worden gesproken. Puur financieel Voorstander om die ongeveer drie mille voor de culturele vorming op tafel te leggen was de PvdA. Van der Wekken vond het jammer dat de WD deze kwestie puur financieel bena derde en dat deze de Löndonormen tot een haast heilige maatstaf leek te verheffen. Tbn einde dit basispro gramma van één schoolvoorstelling per leerling mogelijk te maken wilde de PvdA als enige fractie dan ook die 2935 beschikbaar stellen. Vervolg van pagina 1 nemerschap te kiezen een plaatsje be horen te krijgen was voor beide leid sters aanleiding om samen met de cursisten na te gaan waarom iemand voor het ondernemerschap kiest, welk soort bedrijf de cursisten voor ogen hebben en wat er van de cursus zelf wordt verwacht. Na het zien van een videoband waarin een aantal vrouwen vertelde over haar ervarin gen als startende ondernemer werden die motieven en verwachtingen op een rijtje gezet. Wat de motieven om een bedrijfje op te zetten scoorden zelfstandigheid, je eigen baas zijn en ook je eigen tijd in kunnen delen hoog. Ook de bunde ling van ideële en zakelijk ideeën werd als reden aangevoerd, tenvijl ook de mogelijkheid om van de hob by een beroep te maken als argument werd aangevoerd voor het opzetten van een eigen bedrijf. Om dat ideaal van 'n eigen creativi- teitswinkel, 'n kruidenierszaak, een horecagelegenheid of boetiek of een bezoekerscentrum voor natuurlief hebbers te kunnen verwezenlijken verwachten de zeven dames dat de cursus hen duidelijkheid zal ver schaffen over cursussen die gevolgd moeten worden, financierings- en subsidiemogelijkheden, bijzondere regelingen zoals bij voorbeeld de ha ken en ogen bij overname van een be staand bedrijf. Daarnaast bleek ook dat de cursisten geïnteresseerd zijn in de mogelijke hindernissen waarmee je als beginnende ondernemer te ma ken kunt krijgen en de persoonlijke en zakelijke eigenschappen die voor eeh geslaagd ondernemerschap on ontbeerlijk zijn. Kortom een lijst van vragen waarop de cursus een ant woord mbet geven. 'ZIERIKZEE - Zo waarlijk helpe mij God almachtig. Met deze plechtige eed werd maandagavond in het Zierikzeese stadhuis het nieuwe CDA raadslid H. van Essen geinstalleerd. Ten overstaan van gemeenteraad legde de nieuwkomer achtereenvolgens de eed uan zuivering en de ambtseed af. Van Essen, in het dagelijks leven werkzaam als juridisch medewerker bij het Waterschap Schouwen-Duiveland neemt de plaats in van oudgediende C. Bij de Vaate die wegens gezondheidsredenen na dertig jaar een punt moet zetten achter zijn raadslidmaatschap. Van Essen zal namens zijn fractie zitting nemen in onder meer de commissie sociale zaken en de commissie toezicht volkskredietbank.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2