'We hopen dat de mensen inzien, dat wij allesbehalve waaghalzen zijn' streeknieuws Meer geld voor verbetering van Bruse woningen in 1989 Politieke toestand Zuid-Afrika bezien in een historisch licht Diefstal uit auto Aanrijding in Zierikzee Recreatie- criminaliteit neemt sterk toe Politie Zeeland legt de hand op vijftien kilo heroïne ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag '23 januari 1989 Nr. 24478 3 ULV-vliegers verwijten tegenstanders gebruik ongemotiveerde argumenten BROUWERSHAVEN - In en rond Brouwershaven kan het niemand meer ontgaan zijn, dat de vliegclub Brouwershaven veel tegenstand ondervindt van inwoners, die de ze vliegactiviteiten niet zien zitten. Vorige week is er zelfs een handtekeningenactie gestart tegen de permanente inrichting van een veld aan de Zuidernieuwlandweg. Dat is voor de vliegclub reden geweest om haar stilzwijgen te doorbreken en de publiciteit te zoeken. Er bestaan - zo stellen de leden - teveel oneigenlijke argumenten tegen het vliegen in ultra lichte vliegtuigjes. ,,Ik hoop, dat de mensen inzien dat vliegers geen waaghalzen zijn. Waaghalzen in de lucht straffen zichzelf. Wie zelfstandig de lucht in wil moet over een flinke dosis zelfdiscipline beschikken". Dat zegt L. Sassen, die als hoofd op leidingen nauw betrokken is bij de vliegclub Brouwershaven. Samen met voorzitter L. Borsje en haven meester J. Gast spreekt hij over een voor Nederland betrekkelijk jonge sport; het ULV-vliegen. De sport zelf staat allesbehalve in de kinderschoe nen. Het is komen overwaaien vanuit Amerika. Momenteel telt Nederland vijf velden, waar ULV's landen en stijgen. Slechts drie hiervan zijn al leen voor ULV's. De sport verkeert in Nederland in de experimentele fase. Dat is ook de reden, waarom de Rijksluchtvaartdienst de club in Brouwershaven een tijdelijke ver gunning verstrekte begin vorig jaar. In dat jaar moe(s)t worden onder zocht of en welke schadelijke gevol gen het vliegen voor de omgeving kan hebben. Op 23 maart van dit jaar loopt de proefperiode af en moet door de Rijksluchtvaartdienst, de provin cie, de gemeente en de milieu organisaties bekeken worden of de proef voortgezet mag worden. In het voor de club meest gunstige geval wordt besloten de procedure in wer king te zetten om Nederland ULV- toegankelijk te maken. Wordt die procedure gestart, dan wordt er we derom een tijdelijke vergunning af gegeven. Portemonnee Volgens de woordvoerders is het ULV-gebeuren voor mensen met een normale portemonnee de manier om toe te treden tot de fascinerende we reld van het luchtruim. De sport stelt niet de hoge medische eisen, zoals het opleidingscentrum in Soesterberg dat doet. En ook de financiële drem pel is lager. Voor een brevet, dat ge middeld in een jaar behaald wordt, moet drie tot vijfduizend gulden neergeteld worden. Vervolgens kan een lid per jaar volstaan met 1000 gul den (contributie en het minimaal aantal te vliegen uren voor opteke ning in het logboek). Geen goedkope sport, maar niet ip verhouding-tot de 'reguliere' vliegsport. Borsje pro- i-i. l-v^ AMSTERDAM - WD-wethouder mevrouw Glasius uit Uithoorn heeft deze week ontslag genomen nadat collegapartner CDA bezwaar had ge maakt tegen een relatie die Glasius onderhoudt met een ambtenaar van de gemeente. Ze is tot dit besluit ge komen na overleg met de fractie en het bestuur van de WD. Fractievoor zitter C. de Bruin van de WD kon digde aan dat de WD in de raadspe riode niet meer zal deelnemen aan het college van b en w. BRUINISSE - In de nacht van za terdag op zondag werd ingebroken in de auto van R. uit Alphen aan den Rijn. De radiocassettespeler werd gestolen. De auto van R. stond geparkeerd op een terrein langs de Hageweg in Brui- nisse. Wat precies de schade bedraagt is niet bekend. ZIERIKZEE - Twee auto's liepen zondag schade op bij een aanrijding in Zierikzee. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De aanrijding deed zich voor om streeks 12.45 uur toen auto bestuurster T. van A. uit Burgh- Haamstede rijdende over de Meelstraat .verzuimde voorrang te verlenen aan de voor haar van rechts komende R. van O. uit Zierikzee. De auto van Van O. raakte door de aan rijding aan de linkervoorzijde be schadigd terwijl de auto van Van A. rechtsvoor schade opliep. GOES Bijeenkomst over CAO bouw In de Prins van Oranje te Goes wordt op donderdag 26 januari een bijeenkomst gehouden waarbij de CAO vóór het bouwbedrijf centraal staat. De onderhandelingen over de CAO tussen de vakbond en de werk gevers zijn na vijf besprekingen afge broken. Districtsbestuurder T. J. van Rijssel geeft een toelichting op het verloop van de onderhandelingen. De bijeenkomst Wordt georganiseerd door de Hout- en BouWbond CNV en is bedoeld voor de leden en kaderle den.. van Schouwen-Duiveland en Zuid^Bevelahd. Aanvang 19.30 uur. beert aan de hand van een rekenvoor beeld aan te geven, dat de surfsport bijvoorbeeld niet veel goedkoper is. Sassen: ,,Ik stel dat je meer zelfdisci pline nodig hebt dan geld".'De vlieg tuigjes zelf zijn er vanaf twintigdui zend gulden. Een behoorlijke investering, maar niet noodzakelijk, want het is het streven van de vereni ging zelf een 'vliegparkje' aan te leg gen. Het zullen er nooit meer worden dan tien, omdat het terrein van J. Gast dat niet toelaat. Overigens wil de momenteel 35 leden tellende club niet veel verder dan een ledenaantal van ongeveer honderd personen. Ie dereen kan zich in principe aanslui ten bij de club in Brouwershaven, waar geen ballotage plaatsvindt. Dat de ULV-leden zelf in haast lyri sche bewoordingen kunnen spreken over hun sport spreekt eigenlijk van zelf. Desalniettemin is er tegen stand, die wat de leden betreft in drie delen uiteenvalt. Zo zijn er de milieu-organisaties, waarvan de vliegers vinden dat deze met onge motiveerde bezwaren zijn gekomen. ,,De organisaties zijn in landelijk verband uitgenodigd om de eventue le schade aan het milieu te onderzoe ken. Op de handreiking is nooit ge reageerd tot aan vandaag de dag toe. Wij zijn geen milieu-barbaren; inte gendeel, maar wij zien aan het vlie gen geen bezwaren kleven", aldus Borsje. De tweede factor tegenstand wordt door de vereniging omschreven als ,,een persoon in Zonnemaire", die de schijn zou wekken dat de tegenstand enorm groot geworden is. Hieraan wensen de ULV-woord voerders ver der geen woorden te wijten. Volgens hen is er teveel sprake van oneigenlij ke beweegredenen van de Zonnemair- se actievoerder. Voor de groep Brou- wenaren, die zich verzet hebben tegen de bedrijvigheden buiten het dorp staat de club wel open. Er lijkt begrip voor deze mensen te bestaan, al worden de bezwaren door de ULV-ers wel opzij geschoven. Voor naamste punt van kritiek is de ge luidsoverlast. Volgens Sassen is het zo, dat de ULV's niet lager vliegen dan 1000 voet (300 meter). Wettelijk mogen de vliegtuigjes 60 dba produ ceren op een hoogte van 150 meter. Die 60 dba is volgens Sassen verge lijkbare met het geluid van een rij dende auto, zoals dat door de be stuurder ervaren wordt. Dat geluid wordt nogeens minder, doordat de vliegclub de driehonderdmetergrens aanhoudt. Vermogen Het geluid van de ULV's wordt niet in de lucht geproduceerd, maar bij het opstijgen en landen. Dan hangen ze laag boven de grond en moet de motor haar maximale vermogen ge bruiken. Het eerste jaar, zoals dat nu bijna voorbij is, is gebruikt om alle adspirant vliegers les te geven in het landen en opstijgen. Daaraan komt nu langzamerhand een einde, omdat de eerste veertien leden hun brevet inmiddels op zak hebben. Wie het clublokaal binnen loopt ziet het haast troosteloze beeld van veertien afgeknipte stropdassen. Een traditie binnen de vliegerij voor wanneer iemand zijn brevet behaalt. Als alle leden hun brevet hebben, dan worden de vliegbewegingen op het terrein ook aanzienlijk minder vol gens Sassen en Borsje. Daarbij komt, dat de ULV-vliegers met een boog van 500 meter om woon kernen heen moeten vliegen, hetgeen volgens de sprekers de privacy van de inwoners van die kernen waarborgt. Een ander punt van kritiek op het ULV-gebeuren aan de Zuidnieuw- landweg is, dat er inmiddels een han- gaar geplaatst is en een professorisch lokaaltje. Ook komt er op het terrein een parkeerterrein. De vrees bestaat, dat deze investeringen een objectieve besluitvorming in maart in de weg staan. Daarin geloven de ULV-ers niet, al gaan ze er op voorhand van uit, dat het vliegen toegestaan blijft. De hangaar is geplaatst op kosten van grondeigenaar J. Gast, die zegt een en ander op eigen risico te heb ben gedaan. Aan de hand van een cir culaire van de ministeries van ver keer en waterstaat en vrom maakt Gast duidelijk, dat hij die risico's kent. Desalniettemin staat het voor de drie vliegers buiten kijf, dat de te leurstelling enorm groot zal zijn als het ULV-vliegen verbannen gaat wor den. ,,Een handtekeningenactie maakt het er niet gemakkelijker op. Het minste wat wij hopen, is dat de mensen zich eerst informeren over de feiten alvorens besloten wordt wel of geen handtekening te plaatsen. Ik no dig iedereen uit om tegen zo gering mogelijke kosten eens mee te vlie gen", aldus Borsje. Zowel de voor- als tegenstanders gaan een spannende tijd tegemoet. Of de in de maak zijn de makelaar (een houten kunstvoor werp voor op de hangaar) inderdaad het onheil voor de club kan afweren, zal eind maart blijken. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SGHöBGEB£Uf3S^T£l^-&t338i36255 RENESSE - De recreatie-criminali- teit in'vakantieplaatsen in ons land neemt sterk toe. Door overmatig drankgebruik, om stoer te doen en uit verveling maken jongeren tussen de 16 en 19 jaar zich steeds vaker schuldig aan diefstal, vandalisme en rijden onder invloed. Tot die conclu sie komt de criminoloog dr. H. L. W. Angenent van de Rijksuniversiteit in Groningen na een onderzoek van twee jaar. Ook in Renesse is een der gelijk onderzoek aan de gang. Het gaat volgens hem vrijwel alleen om groepsdelicten, voornamelijk van jeugdige vakantiegangers alhoewel plaatselijke jongeren ook wel be trokken zijn bij dit soort kleine cri minaliteit. Volgens Angenent is dit in tegen stelling tot wat vaak gedacht wordt geen kustverschijnsel. ,,Ook op de Ve- luwe, in Brabant en in Limburg, kort om in alle vakaritieplaatsen met veel jongeren, is dit het geval". De crimi noloog pleit voor het organiseren van evenementen zoals popconcerten, de aanleg van skelter- en rollerskateba- nen en het inrichten van gokhallen. „Alhoewel dat laatste met enige re serve". Daarnaast moet het drankgebruik worden ingeperkt. Kroegbazen moe ten geen drank meer-verkopen aan dronken jongens, de verkoop van drank in cafetaria's moet gestaakt worden en na twee uur 's nachts zou den de café's dicht moeten. In het erg ste geval, zo vindt hij, moet jongeren de toegang tot iedere horecagelegen heid in zo'n vakantieplaats worden ontzegd. Volgens Angenent is al in di verse vakantiedorpen gebleken dat samenwerking tussen gemeente, poli tie en horeca-ondernemers tot het ge wenste effect leidt. MIDDELBURG - De Rijkspolitie Zeeland is een omvangrijke heroïne handel op het spoor. Vrijdagavond laat werd in een bagagedepot op de luchthaven Schiphol 15 kilo zuivere heroïne aangetroffen met volgens de politie een straatwaarde van zes mil joen gulden. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd in verband hiermee in de Zeeuwsvlaamse plaats Oost burg een echtpaar aangehouden. Dit heeft een woordvoerder van de Rijkspolitie Middelburg bekendge maakt. De identiteit van de koerier die de heroïne naar Schiphol bracht, is be kend. De koerier wordt behalve in Nederland ook in het buitenland ge zocht. In verband met het onderzoek wil de politie de herkomst van de heroïne en de identiteit van de voort vluchtige koerier niet bekend maken. De 34-jarige M. T. C. en zijn 34- jarige echtgenote Y. F. T. uit Oost burg worden verdacht een rol te heb ben gespeeld bij de invoer van de he roïne. Zij zijn in verzekering gesteld en worden begin deze week voorge leid aan de officier van justitie in Middelburg. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6°/o B.T.W. Havenmeester, J- Gast aan de staart van de tweezitter, waarin adspirant-vliegers hun eerste ervaring opdoen. Staatkundig Gereformeerde Studievereniging OOSTERLAND - „De politieke toestand met betrekking tot en in Zuid-Afrika is uiterst gespannen. Vooral in ons land maakt men zich erg druk over de toestand in dit land. De anti-Zuid-Afrika hetze is in ons land zeer groot. Het is mede om deze reden een goede zaak als wij ons met deze problematiek bezig houden". Dit stelde de heer J. Dankers uit Waddinxveen tijdens een bijeenkomst van de Staatkundig Gerefor meerde Studievereniging Schouwen-Duiveland te Oosterland. De heer Dankers sprak over het onderwerp „De huidige politieke toestand in Zuid-Afrika in historisch licht". De vergadering werd geleid door de voorzitter, de heer T. van Oostenbrugge uit Brui- nisse. Spreker wees er op dat een eerlijke benadering van dit probleem een ver eiste is. Deze benadering dient in de eerste plaats historisch te zijn omdat alleen vanuit het historisch perspec tief een reële beoordeling te geven is. In 1652 vestigde Jan van Riebeeck zich aan de Kaap en vanaf dat jaar tot 1800 is de Kaapkolonie onder beheer van de Verenigde Oostindische Com pagnie gevestigd. Omstreeks 1800 be zetten de Engelsen de Kaapkolonie en in de periode 1835-1838 vindt de belangrijkste historische gebeurte nis, de zogenaamde grote trek plaats. Tijdens deze trek vestigen de boeren zich in grotendeels ontvolkte delen van Transvaal en Oranjevrijstaat. Deze ontvolking was een gevolg van de volkerenmoord veroorzaakt door Zoeloes waarbij 3,5 miljoen mensen vermoord zijn. Trekkers De heer Dankers wees er op dat de trekkers zodoende in een leeg land kwamen en de zogenaamde grote apartheid is een gevolg van deze ont wikkelingen. Op 16 december 1838 vond de befaamde slag aan de bloed rivier plaats. Onder leiding van Pot gieter werden 3000 Zoeloes gedood. Deze dag wordt jaarlijks als „Gelof tedag" herdacht. De heer Dankers heeft enkele weken geleden de 150e herdenking van deze dag in Zuid- Afrika bijgewoond. Na de goud- en diamantvondsten in Transvaal voer den de boeren 2 vrijheidsoorlogen te gen de Engelsen. Na 1910 is er een voortdurende strijd tussen Afrika ners die willen samenwerken met de Engelsen en Afrikaners die los van Engeland willen. Deze laatste groep, de Nationa listen, behalen in 1948 bij de verkie zingen de overwinning en voeren dan het sinds honderd jaar gekoesterde ideaal onder de zo verafschuwde en gehate naam van apartheidspolitiek door. In 1961 worden de laatste ban den met Engeland doorgesneden en ontstaat de Republiek van Zuid- Afrika. Door de Zuidafrikaanse re gering wordt gestreefd om de zwar ten en blanken te vestigen in die ge bieden waar ze oorspronkelijk thuishoren, het zogenaamde thuis- landengebied. Onder leiding van president Botha werd in 1980 een nieuwe grondwet ingevoerd waarbij kleurlingen en Indiërs invloed in de regering krijgen. Dit heeft, weer tot gevolg dat er een nieuwe conservatie ve partij ontstaat onder leiding van Treurnicht. De aanhang van Treur- nicht is de laatste jaren enorm toege nomen. Spreker constateerde tenslotte dat het Zuidafrikaanse volk hopeloos verdeeld is. Zuid-Afrika worstelt met een in diepste zin onoplosbaar pro bleem. Hij wees er op dat'het Bijbels gezien niet te verdedigen is dat blank en zwart gescheiden in de kerk zitten en gescheiden het Heilig Avondmaal vieren. Tijdens deze vergadering wer den de bestuursleden T. van Oosten- brugge uit Bruinisse en A. H. Goud zwaard en C. W. Flikweert uit Nieuwerkerk opnieuw in het bestuur gekozen. De Staatkundig Gerefor meerde Studievereniging komt vrij dag 10 maart opnieuw bijeen. Dan spreekt de jeugdwerkadviseur van de SGP, de heer W. H. Dekker uit Utrecht over de plaats van de jonge ren in de SGP en in de maatschappij. 77.000 in plaats van 23.000 gulden BRUINISSE - Burgemeester en wethouders van Brui nisse willen voor het jaar 1989 77.000 gulden beschikbaar stellen voor verbetering van particuliere woningen. Dat is 54.000 gulden meer dan de 23.000 gulden die gewoon lijk elk jaar voor dat doel wordt uitgetrokken. De reden van de eenmalige verhoging is dat nu al ongeveer 54.000 gulden subsidie is toegezegd aan mensen die hun woning in 1989 willen opknappen. dens de raad van donderdag 26 janua ri besluiten om ermee akkoord te gaan. Hun goedkeuring wordt ook gevraagd betreffende de uitvoering van een brandpadenplan. Het gaat om de verbetering van de brandpa- den Prinses Margrietstraat/Burge meester Hagelaan, Botterstraat/ Meekrapstraat, 't Hoefje/Boeijer- straat en Boeijerstraat/Hoogaars- straat. Hoewel er meestal een geruime tijd ligt tussen het moment dat de subsi die wordt toegezegd en het moment dat hij wordt uitbetaald, is het colle ge bang dat aan de verzoeken om uit betaling niet kan worden voldaan als er niet meer geld in de pot voor parti culiere woningverbetering wordt ge stopt. Aanvankelijk was men van plan er voor 1989 'maar' 33.000 gul den in te doen. Ongewenste situatie In verband met de vele aanvragen en toezeggingen die nu al zijn gedaan is dat een ongewenste situatie, vindt het Bruse college van b en w. Daarom stelt ze tijdens de eerstkomende ge meenteraadsvergadering voor om het bedrag voor particuliere woningver betering in 1989 eenmalig te verhogen tot 77.000 gulden. 54.000 gulden voor de subsidies die nu al zijn toegezegd. Plus 23.000 gulden voor nieuwe aan dragen die nog binnen kunnen ko- Tnen. De verhoging kan worden ge dekt uit het financiële resultaat op de grondexploitatie Singel/Noorddijk/ Bergstraat. En uit een bijdrage die het provinciaal bestuur jaarlijks aan de gemeente beschikbaar stelt voor stads- en dorpsvernieuwing. Want dat is het fonds waaronder de particuliere woningverbetering valt. Daarnaast is in het fonds voor 1989 een bedrag van 1000 gulden opgeno men voor voorlichting aan bewoners van de Cascmbrootstraat en de Mo lenweg. Dit in verband met de verbe tering van bejaardenwoningen die daar gaat plaatsvinden. Tenslotte is in het fonds 738.000 gulden opgeno men voor de uitvoering van fase twee van de herinrichting van de dorps kern. Natuurlijk wordt dit alles pas defi nitief als de gemeenteraadsleden tij Meeste werkzaamheden in eigen beheer Het college van b en w is van me ning dat de meeste werkzaamheden in eigen beheer door de technische dienst van de gemeente moeten wor den uitgevoerd. Men stelt daarom voor een krediet van bijna 65.000 gul den beschikbaar te stellen. Dat be drag zal worden gebruikt voor zover dat bij de uitvoeringen van het werk nodig blijkt. Grcvclingenliout is dc naam die de nieuwe straat bij het golfbaancom plex krijgt als de gemeenteraad daarmee instemt. Verder komt tij dens de gemeenteraadsvergadering het preventieplan gemeentehavens aan de orde. De openbare vergade ring die door iedere belangstellende kan worden gevolgd vanaf de publie ke tribune in de gemccnteraadszaal van het Bruse gemeentehuis begint om 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2