„Zowel de medewerkers als de klanten zullen hem missen" Gedifferentieerde vogelstand is van groot belang voor economie WATERSTANDEN DE HUUR CV KETEL DEURLOO B,V. Vrouw gewond door brand in politiecel Oostvaarders- plassen en Engberts- dijksvenen „wetland" 2 DEN BOSCH - Op het hoofdbureau van politie in Den Bosch is een van de cellen uitgebrand. Een 29-jarige vrouw, die in die cel was ingesloten, is ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis. Een woordvoerder van de politie heeft dit meegedeeld. De politie weet niet hoe de brand is ontstaan. Daar wordt in overleg met justitie een onderzoek naar inge steld. De vrouw zat in de politiecel een korte gevangenisstraf uit. Ze ver bleef er al sedert donderdag. De vrouw heeft zelf via de intercom de brand bij de wachtcommandant ge meld. Een van de agenten die de vrouw vervolgens uit haar cel haalde is daarna met ademhalingsmoeilijk heden naar een ziekenhuis gebracht. DEN HAAG - De Oostvaar- dersplassen en de Engbertsdijksve- nen zullen als waterrijke natuurge bieden van internationale betekenis worden aangemeld bij de conventie van Ramsar, de zogenoemde Wet landsconventie. Door deze aanmelding verplicht ons land zich deze gebieden zodanig te beheren dat zij kunnen worden be houden. Door een goed beheer moet de stand van watervogels in beide ge bieden kunnen groeien. Tbvens is de overheid verplicht met andere onder tekenaars van de conventie weten schappelijk onderzoek over deze ge bieden en de publicatie van resul taten hiervan te bevorderen. In het 975 hectare grote gebied Eng- bertsdijkvenen in Overijssel wordt jaarlijks ongeveer de helft waargeno men van de 400 soorten vogels die in ons land voorkomen. Daarvan broe den er zo'n 85 soorten. Het gebied her bergt een van de grootste kolonies oe verzwaluwen in ons land. De 5.600 hectare grote Oostvaardersplassen zijn ontstaan na de drooglegging van zuidelijk-Flevoland. In nog geen der tig jaar heeft het gebied zich ontwik keld tot een volledig zoetwater moerasgebied. Het is uitzonderlijk rijk aan vogels. Ons land heeft al eerder voor de lijst van wetlands van internationale betekenis de volgende gebieden aan gemeld: het Naardermeer (750 hecta re), de Groote Peel (900), de Zuidwaard-Biesbosch (1.700), de Weerribben (3.400), de Boschplaat (4.400), het eiland Griend in de Wad denzee (100), de Waddenzee (250.000), de Oosterschelde én het Marki- zaatsmeer (38.000). PTT-directeur bij afscheid van kantoorhouder: BURGH-HAAMSTEDE - „Het kantoor in Haamstede was altijd het visitekaartje van Steef en ik weet zeker dat zowel de klanten als de medewerkers hem zullen mis sen". Dat zei A. J. M. Verbraak, directeur van het postkantoor Zierikzee in zijn toe spraak ter gelegenheid van het afscheid van kantoorhouder S. Slager die na 40 jaar bij het voormalige staatsbedrijf te hebben gewerkt afscheid neemt van de PTT. Op de drukbezochte afscheidsreceptie namen heel wat inwoners van Burgh-Haamstede af scheid van 'hun' kantoorhouder. Na 40 dienstjaren krijgt postkantoorhouder S. Slager de gouden PTT-speld. Het kleinood wordt hem opgespeld door de directeur van het postkantoor Zierikzee A. J. M. Verbraak. Slager trad in 1949 in dienst bij de PTT en werd in 1962 kantoorhouder in Burgh-Haamstede. Hij heeft di funktie ruim 26 jaar bekleed. Ver braak: ,,Ik heb uitgerekend dat hij in die tijd ongeveer anderhalf miljoen lokethandelingen heeft verricht. En hij heeft er niet zichtbaar onder gele den". Kleine zelfstandige Verbraak stelde dat Slager als kan toorhouder feitelijk 26 jaar lang een kleine zelfstandige is geweest. „Hij was 32 jaar toen hij in een groep oudere bestellers terecht kwam en hen leiding moest geven. Maar dat dat goed zou gaan was eigenlijk van zelfsprekend", aldus Verbraak. Hij tekende daarbij aan dat er tegen woordig hoge kwaliteitseisen aan kantoorhouders gesteld worden. „Nu moet je je geschiktheid als kantoorhouder bewijzen", aldus Ver braak. „En Steef is altijd een uitste kend kantoorhouder geweest. We ne men hier afscheid van één van de laatste der post-mohikanen". Verbraak kon zich de eerste ken nismaking met Slager nog levendig herinneren. „Hij zag het kantoor als iets van zichzelf en dat sprak voor mij boekdelen", aldus Verbraak. Hij wist ook nog wat de eerste woorden waren" &ie Slager tegen hem gespro ken had: „We zullen het sémen wel rooien jongen". Verbraak kenschetste Slager als een goed kantoorhouder en boven dien een Pietje Precies. Hij stelde dat deze eigenschap van Slager nu de PTT een zelfstandig bedrijf is gewor den van groot belang is. „Ik vond het fijn om te lezen dat de PTT in jouw ogen altijd al een goed bedrijf is ge weest", aldus Verbraak. Vervolgens speldde Verbraak de gouden PTT-speld op bij Slager en overhandigde hem tevens de af- scheidspenning. „Niets moet meer, en alles mag", aldus Verbraak. Hij refereerde tot slot aan het feit dat Slager zelf bij- afscheid van werk nemers altijd een toespraak in dicht vorm bij de hand had. „Ik kan zelf niet dichten", aldus Verbraak. „Maar toch wil ik in dichtvorm afscheid ne men van Steef". Waarop Verbraak een gedicht van Toon Hermans met als thfema vrienden declameerde. Inzet Vervolgens werd Slager toesproken ■door postbesteller C. van der Kreeke. „Ik weet wel dat je niet zo gesteld "bent op dit soort dingen, maar er is nu eenmaal geen afscheid zonder lo vende woorden", aldus Van der Kree ke. „Je hebt het 26 jaar uitgehouden met bestellers die wel van een grapje houden en je inzet was altijd 100 pro- •cent". „Dames en heren, dit was het dan, Uw daverend applaus voor deze iman". Daarmee besloot mevrouw C. Kloet, de zus van de vertrekkende kantoorhouder haar toespraak in 'dichtvorm. Ook oud-postbesteller A. P. Visser had voor een gedicht gekozen om in passende bewoordingen afscheid te nemen van zijn voormalige chef. „Jij kon altijd beter dichten, maar daar was je dan ook chef voor" aldus Vis ser. „Doe gerust je ogen dicht want ik heb de wekker gezet", stelde de oud- postbesteller. Daarbij een wekker op het spreekgestoelte plaatsend. Hilariteit Onder grote hilariteit deed Visser zijn verhaal op rijm. Hij was erin ge slaagd een aantal anecdotes in zijn dichtwerk te verweven en maakte on der andere gewag van het volgeprop te Messerschmidtje van De Glopper die volgens hem uit zou hebben ge roepen: „Man, waar moet ik nou toch zitten". Een korte weergave van het ge dicht van Visser is helaas onmoge lijk. Wel staat als een paal boven wa ter dat zijn relaas enorm op de lachspieren werkte. Bij het verlaten van het spreekgestoelte: „Die wek ker neem ik weer mee, want in Zie rikzee kunnen ze alles gebruiken". „Ik sta voor een moeilijke taak", stelde A. J. van Tiggelhoven. Hij volgt Slager op als kantoorhouder in Haamstede. Van Tiggelhoven roemde de manier waarop Slager met zijn klanten omging. „Hij had altijd tijd voor een babbeltje en in de tijd dat ik achter het loket heb gezeten heb ik meermalen de vraag gekregen: „Waar is Steef? Is hij ziek of zo?". Sterspotje Alle loftuitingen aan zijn adres ver leidden Slager tot de uitspraak: „Het is net een ster-spotje. Ik voel me net een stofzuiger. Er is geen betere". Gewoontegetrouw had Slager zijn toespraak in de dichtvorm gegoten. Naast een behoorlijk vermogen tot .relativeren bleek Slager ook een kriTi tische instelling te hebben getuige de' dichtregels: „Er is veel verandering op til, maar of iedereen dat wil?". Lezing over de economische waarde van vogels BURGH-HAAMSTEDE - Wanneer wij natuurfuncties verstoren dan is dat van invloed op de welvaart en de economie van een gebied. Zo is bijvoorbeeld een goede vogelstand van meer invloed dan vaak gedacht wordt. „Van bepaalde vogelsoorten bestaat een negatief beeld, bijvoorbeeld van de kraai", aldus Pierre Maréchal van de Stichting Mondiaal Alternatief. Hij stelde dat het ne gatieve beeld vaak gestoeld is op achterhaalde ideeën en ervaringen. „En dat willen wij openbreken", aldus Ma réchal. Hij hield op uitnodiging van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland een lezing over de econo misch en ecologische betekenis van vogels. Maréchal is actief voor de Stichting Mondiaal Alternatief. Een stichting die in 1974 werd opgericht door Ernst Bartels (o 'erleden 1976) en Fanny Ro- zenzweig en die aandacht vraagt voor de internationale, sociale en ecologi sche noodzaak tot behoud van de bio sfeer. „De biosfeer is ontstaan en functioneert als één geheel. Zij moet derhalve als één geheel beheerd wor den, anders kan zij niet blijvend functioneren" Breed georiënteerd Mondiaal Alternatief is zeer breed georiënteerd en houdt zich in feite be zig met alles wat dienstbaar is aan het universeel welzijn voor plant, dier en mens. Het project over ae eco logische en economische betekenis van vogels is slechts één van de vele projecten waar de stichting zich mee bezig houdt. Ornitholoog (vogelkun- dige) Pierre Maréchal is één van de drijvende krachten achter het pro ject. Hij stelt dat de economische vogel kunde eigenlijk pas goed van de grond is gekomen toen door een toe nemende industrialisatie het werk in de landbouw terugliep. En toen men zich eenmaal verdiepte in de functie van de vogels kwam men tot de ont dekking dat de vogels een belang rijke functie hebben die niet on gestraft verstoord kan worden. „De mens heeft wat dat betreft har de lessen gehad", aldus Maréchal. „In Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. communistisch China heeft men op gegeven moment alles gedaan om ringmussen uit te roeien. Zij werden ervaren als schadelijk voor de gewas sen. Tben de ringmussen weg waren kregen echter bepaalde insecten, die eerder door de ringmussen werden opgegeten, vrij spel en de ene na de andere oogst mislukte". Voorspelbaar Volgens Maréchal is schade door vogels aan bijvoorbeeld landbouw- produkten in feite een voorspelbare zaak als je je wat verdiept in het le ven en de levensbehoeften van vogels. „Als je in de buurt van een kolonie roeken bijvoorbeeld mais gaat ver bouwen kun je er zeker van zijn dat je schade hebt van die roeken. Zij eten insecten die aan de wortels van de mais knagen en reageren op afwij kingen in de groeiwijze van de plant". Met andere woorden: Als je als boer bepaalde onkruidbestrijdings middelen gebruikt waardoor de groeiwijze van de mais anders wordt denkt de roek dat er insecten aan de wortels knagen en wroet de bodem om. Maréchal stelde dat er eigenlijk sprake is van een verkeerde benade ring. Men moet niet eerst een bepaald produkt zaaien zonder daarbij reke ning te houden met de aanwezigheid van vogels die wellicht schade aan dat produkt zouden kunnen toebren gen, maar juist uitgaan van de aan wezigheid van de vogels bij de keuze van het produkt. en de meeuwen. „Zij ruimen het afval op in de steden en er bestaat een heel nauwe relatie tussen de aanwezig heid van de mens en de aanwezigheid van bijvoorbeeld de mus. Als de men sen wegtrekken uit de stad verdwijnt ook de mus". Maréchal noemde ver der de ganzen die rietkragen wegvre ten en op de manier open plekken creëren waar weer andere vogels kun nen nestelen en stelde dat aalschol vers in feite vispopulaties reguleren. „Ze halen de zwakken eruit waar- geving verandert kun je dat aan het gedrag van de vogels merken", aldus Maréchal. Zo kan uit het wegtrekken van een bepaalde vogelsoort uit een gebied afgeleid worden dat er iets aan de hand moet zijn. Vervuiling van het water waardoor de vogel te weinig voedsel tot zich kan nemen, en daar om op zoek gaat naar een voedselrij ker gebied. „En we hebben tenslotte allemaal belang bij schoon water", al dus Maréchal. Recreatie Maréchal stelde dat vogels ook een heel belangrijke rol spelen in de re creatie. En dan niet alleen met het idee dat vogels dieren zijn waar op gejaagd kan worden. Maréchal: „De grutto staat in feite voor een typisch Nederlands weidegebied. De aanwe zigheid van de grutto is min of meer bepalend voor de manier waarop mensen dat gebied ervaren". „Hetzelfde geldt voor de zang van Andere benadering" Vogels vertellen ons door hun gedrag of er weersveranderingen op til zijn. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 24 januari 05.10 154 11.15 -158 17.30 166 23.20 -117 Roompot Buiten 24 januari 03.40 156 09.45 -159 15.55 172 21.55 119 Bruinisse 24 januari 05.35 166 11.10 -166 17.50 179 23.15 -127 Wemeldinge 24 januari 05.10 177 11.15 -172 17.35 189 23.20 -133 Springtij: 24 januari Actuele informatie over afwijkingen: 01181-15600 Als een diersoort ervaren wordt als schadelijk heeft de mens maar al te snel de neiging deze soort uit te roei en. Met het idee in het achterhoofd dat als het dier is uitgeroeid de pro blemen opgelost zijn. Een wat te sim pele gedachtengang. Wat ook kan is bijvoorbeeld het bestand schadelijke insecten indammen door de spreeu wenstand te bevorderen. Waar het verhaal van Maréchal ei genlijk op neer komt is de constate ring dat de mens niet alleen moet kij ken naar de negatieve aspecten van bepaalde vogels maar ook naar de positieve. Als voorbeeld van die positieve kanten noemde Maréchal de mussen door de populatie sterk blijft", aldus Maréchal. Profiteren De mens moet leren te profiteren van de aanwezigheid van de vogels en de aanwijzingen die zij ons geven. „Als er weerswisselingen op til zijn kun je dat zien aan de vlucht van de vogels. Zwaluwen staan te boek als lenteboden, maar er zijn nog veel meer aanwijzingen die de vogels ons geven. Meeuwen geven bijvoorbeeld aan waar de vis zit", aldus Maréchal. Hij stelde verder dat er een heel nauw verband bestaat tussen de om geving en de vogelstand. „Als de om- de leeuwerik. Dat is heel belangrijk onderdeel van de buitcnbcleving", aldus Maréchal. Hij stelde dat excur sies in de natuur een heel belangrijke educatieve en recreatieve functie kunnen hebben. Hoewel Maréchal aan de ene kant stelde dat er vandaag de dag steeds meer gedaan wordt met de informa tie die de vogels ons verschaffen gaf hij ook als zijn mening te kennen dat de mens zich beter af moet vragen wat er in een bepaald gebied aan de hand is en zeker geen voorbarige con clusies moet trekken. „En wie weet wat er allemaal nog mogelijk is in de toekomst met bio technologie en ge netische manipulatie". Tot en met 31 januari Zierikzee 't Lange Uus. Expositie schilderijen Geraerd Menken. Dagelijks van 9.00 tot 12.30 en 13.00 tot 17.30 uur. Zondag en maandag gesloten. Burgh-Haamstede Poppententoonstelling. De Burght. Van 9.00 tot 12.00, van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur. Maandag 23 januari Zierikzee Schrijfavond Amnesty International. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Van 19.00 tot 21.00 uur. Raadsvergadering in raadzaal stad huis. 19.30 uur. In eigen onderkomen. Youth for Christ bijbelstudie. 20.00 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, recreatiezaal. Van 19.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Zwemmen in Nieuwerkerk voor le den ANBO afdeling Brouwershaven. 15.15 uur. Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, Bostonplein. Van 19.00 tot 21.00 uur. Raadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 24 januari Zierikzee Oprichtingsvergadering Onderne merskring Schouwen-Duiveland. Restaurant Mondragon. 20.00 uur. Commissievergadering welzijn in raadzaal. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst afdeling Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in de Schutse. 20.00 uur. Brouwershaven Contactmiddagbijeenkomst van AN BO in Groene Kruisgebouw. 14.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty International. Zaaltje Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, zaaltje Bad huisstraat. Van 19.00 tot 21.00 uur. Oosterland Schrijfavond Amnesty International. Hervormde kerk, consistorie. Van 19.00 tot 21.00 uur. Veere Uitreiking prijs Bolusbakker 1988 in Campveerse toren. 17.00 uur. Woensdag 25 januari Zierikzee Vergadering Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector in UVV-gebouw. 10.00 uur. Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30- 16.30 uur. NCVB-middag voor ouderen in Her vormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Commissievergadering jeugd en jon gerenwerk. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Commissie algemene- en bestuurlij ke zaken in gemeentehuis. 16.00 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Schrijfavond Amnesty International. Leeszaal openbare bibliotheek. Van 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 26 januari Zierikzee Algemene vergadering met onder an dere voorstel tot opheffing van Be langengroep Poortambacht in 't Mie- renest. Aanvang: 19.30 uur. Discussie landbouw en milieu. Huis van Nassau. 19.30 uur. Nieuwerkerk Raad Duiveland in gemeentehuis. 20.00 uur. Oosterland Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Duiveland in de Oosterhof. 19.30 uur. Bruinisse Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 27 januari Burgh-Haamstede Muziekuitvoering Witte van Haem- stede in de Schutse. 20.00 uur. Brouwershaven Familie-avond CBTB, CPB en CPJ in Tbnnenmagazijn. 18.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering CVEL in Ons dorpshuis. 19.30 uur. Toneeluitvoering VOO. Oosterhof. 20.00 uur. Middelburg Gezondheidssymposium in Stads schouwburg. 13.00 uur. Zaterdag 28 januari Zierikzee Open huis met inloop-concert in on derkomen Zeeuwse Muziekschool. 15.00-17.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1