Peter van Vossen, een rijzende ster aan het voetbalfirmament „Ik heb Kees Rijvers leren kennen als een goudeerlijk man Mijn eerste grootste ideaal isom dit jaar nog te trouwen met mijn vriendin Greet99 V ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 januari 1989 Nr. 24477 9 ZIERIKZEE - Dit seizoen blijft de sterspeler van Vlissingen, Peter van Vossen in ieder geval nog bij deze club voetballen. „Vlissingen is altijd goed voor mij geweest en kan ik niet ineens laten vallen", zegt Van Vossen hierover. Maar gezien de kwaliteiten van de nog jonge in Zierikzee woonachtige spits ligt er ongetwijfeld een grandioze voetbalcarrière voor hem in het verschiedt. Zijn eerste ideaal is echter, nog dit jaar in het huwelijk te treden met zijn vriendin Greet Ravia. Als geiten op een haverkist storten gerenommeerde voetbalverenigingen zich op het talent Peter van Vossen. Zelfs tijdens het gesprek met de blonde spits ging diverse keren de telefoon, waartussen ook weer enkele aanbiedingen. In princpie gaat Van Vossen met elke club serieus in onderhandeling. Maar een besluit neemt hij voorlopig nog niet. Eerst worden alle aanbiedingen geïnventariseerd ,,Ik heb alle aanbiedingen maar opgeschreven, zodat ik ze niet kan vergeten", glimlacht Van Vossen. Op dit moment staan op zijn lijstje de volgende verenigingen die een samenwerking met de nog jonge spits wel zien zitten: Fortuna Sittard, Feyenoord, Willem II, FC Twente, Beveren, RBC, Lokeren en RWDM. Met al deze clubs is inmiddels overleg gepleegd, met Feyenoord is tot nu toe alleen telefonisch contact geweest. De beste ervaring van een gesprek tot nu toe heeft Van Vossen overgehouden met de technisch- directeur van FC Twente, Kees Rijvers. Tijdens dit tweeëneenhalf uur durend praatje is Peter van Vossen op een leuke ongedwongen manier veel te weten gekomen over het betaalde voetbal. Zo is er onder andere gesproken over financiën en het Nederlands elftal.. ,,Ik heb Kees Rijvers leren kennep als een goudeerlijke man die uit een dertigjarige ervaring kan putten. Hij heeft tegen mij gezegd dat ik hem bij eventuele problemen of vragen altijd kan bellen. Kortom, een leuk en informatief gesprek", aldus de rijzende ster. Dat Peter ook door allerlei louche figuren wordt benaderd heeft hij reeds aan den lijve ondervonden. Zo was er een zogenaamd bekend iemand die wel even een proefwedstrijd bij Barcelona kon regelen. Maar door de nuchterheid van Van Vossen bleek al snel dat dit figuur alleen maar op geld uit was. ,,Ja, en ik heb hem nog koffie aangeboden ook", reageert Greet hier fel op. Van Vossen hier nog over: ,,Alle mensen om je heen moet je in mijn positie als vijand beschouwen. Alleen je naaste vrienden en familie kun je nog vertrouwen". Bij al deze gesprekken en contacten wordt hij met raad en daad bijgestaan door broer Kees van Vossen, vrachwagenchauffeur internationaal transport. Die treedt voor hem op als adviseur en zaakwaarnemer, en heeft de algehele coördinatie in handen. Zonder dit familielid, en uiteraard vriendin Greet Ravia, worden er door Peter van Vossen geen beslissingen genomen. Maar behalve broer en adviseur is Kees tevens een hele goede betrouwbare vriend en trainingspartner. Al ruim vijf jaar 'gaan beide voetbalfanaten vaste prik elke zaterdagmorgen naar het strand. Dan gaan de honden mee en wordt er twee uur lang intensief getraind, weer of geen weer. Het succes komt Van Vossen derhalve niet aangewaaid. Hij moet er genoeg voor doen en laten. Zo rijdt hij, voor wedstrijden en trainingen, per week gemiddeld zo'n 500 kilometer op en neer tussen Vlissingen en Zierikzee. Meestal komt hij om 17.15 uur van zijn werk thuis en moet hij een half uur later weer in de auto zitten om niet te laat op de training te komen. Vervolgens is hij dan tegen middernacht weer terug, waarna de volgende morgen om 06.00 uur de wekker alweer afloopt. Want ook in huize Van Vossen moet er nog steeds gewerkt worden om brood op de plank te krijgen. Net zoals in elke andere zelfstandige huishouding. Peter van Vossen woont inmiddels alweer twee jaar samen met zijn vriendin Greet Ravia. Zij werkt bij dokter Visser als hulp in de huishouding en heeft al zo'n zeven jaar verkering met de held van Vlissingen. Peter zelf werkt als opperman bij firma Van de Poel uit Oudelande. Dit bedrijf is door de kerncentrale Borssele aangetrokken om allerlei werkzaamheden op het terrein te verrichten. ,,Het is leuk en afwisselend werk in een goede sfeer. Verder kan ik erg goed met mijn baas opschieten en ook met mijn voorman Kees Snijders", aldus Van Vossen. Mede door deze goede verstandhouding is het mogelijk dat hij eventueel minder kan gaan werken om meer tijd aan het voetbal te kunnen besteden. Van Vossen is zijn voetbalperiode begonnen bij het Zierikzeese Mevo. Nadat hij zich daar vier jaar'had vermaakt stapte hij over naar de C- junioren van Zierikzee. Via de B- en A-junioren werd hij ingelijfd bij de beste voetballers van VV Zierikzee. Op de vraag of hij het succes alleen aan zichzelf heeft te danken, moest hij toegeven de hulp te hebben gehad van zijn oud-trainer en zijn huidige club Vlissingen. Van Vossen: „Toen ik bij het eerste van Zierikzee kwam, heeft trainer Hans van der Wekke, die ik trouwens een zeer goede trainer vind, mij altijd een basisplaats gegeven. Daardoor kon ik groeien en laten zien wat ik kon. Want door het optreden in het eerste ben ik weer door Vlissingen gevraagd. En aangezien zij hoofdklasse spelen was een overstap voor mij niet zo moeilijk. Mijn uiteindelijk streven is toch om, mits ik blessurevrij blijf, naar het betaalde voetbal over te stappen". De 'transfer' naar Vlissingen in 1987 bracht voor Van Vossen direct al een. hele verandering teweeg. „Bij Zierikzee stonden er bij een wedstrijd een paar honderd mensen te kijken. Maar bij Vlissingen waren dat er zo'n 2000", aldus een trotse Van Vossen. De eveneens van Zierikzee afkomstige Ronald van Oeveren, die ook bij Vlissingen speelt, heeft diezelfde veranderingen meegemaakt. „Ronald is een vriend van mij. Ik vind hem een goede middenveldspeler, die zowel in zijn linker als rechter voet een goed schot heeft. Ja ik denk dat Ronald er ook wel komt", vervolgt Van Vossen, die Marco van Basten een grandioze spits vindt. Hij vindt deze Europese voetballer van het jaar 1988 een klasse apart, die hele speciale goals kan maken. „Ik kom bijvoorbeeld niet uitgekeken op de beelden van het Europese kampioenschap waarbij Van Basten die grandioze doelpunten scoorde". Volgens Peter van Vossen is het maken van goals niet te leren. „Het kaatsen van een bal en de tactiek is te leren. Maar hoé je een doelpunt moet maken kun je niet leren, want elke situatie is weer anders. Overal worden goals gemaakt op snelheid, en dat heb ik", legt hij uit. En dat Van Vossen kan scoren heeft hij tijdens zijn laatste wedstrijd tegen BW Den Bosch aan heel voetbalminnend Nederland laten zien. Welk een nuchter en kalm optreden moet je niet bezitten om zo'n tweede doelpunt te maken; met één man op je hielen en een bewegende keeper voor je net zolang wachten totdat deze zich languit voor je werpt zodat een 'simpel' lobje over die liggende doelman een tweede treffer betekent. Het liefst speelt Peter het spelletje zoals het bij Vlissingen wordt gespeeld; een middenvelder die met een lange trap hem in positie zet waarna hij het af moet maken. Liefst met een doelpunt natuurlijk. Wat betreft blessures heeft hij tot nu toe weinig problemen gekend. Het ernstigste waar hij mee kampt is een afgebroken stukje bot in zijn enkel, dat nog operatief verwijderd moet worden. Deze operatie is in verband met belangrijke wedstrijden, waaronder onder andere BW Den Bosch, nog even uitgesteld. Aangezien zijn enkel bij een bepaalde stand vrij pijnlijk is, heeft een arts in Breda deze enkel ingespoten, waardoor de last wat draaglijker is. Aangezien Peter van Vossen van nature rechts is, lijkt deze blessure aan zijn linker enkel van ondergeschikt belang. „Toch is het wel veryelend, want ik was juist aan het trainen op het links schieten", moet de Vlissingse Van Basten in spé hierover opmerken. Op dit moment zit hij in de ziektewet, door een opgelopen blessure die hij opliep door de overtreding van 'sloper Van Eek' tijdens het laatste bekerduel tegen BW Den Bosch. Die zette namelijk zijn knie in de bilspier van Van Vossen waardoor hij een kneuzing hieraan opliep. Onze Zierikzeese sterspeler is best bang voor echte blessures. Mede omdat dit natuurlijk een eventuele glansrijke carrière kan dwarsbomen. Maar zijn benen heeft hij nog niet verzekerd. „Dat is bij Vlissingen ook nog niet nodig", antwoordt hij. Daarnaast blijft hij toch het blessuregevoelige zaalvoetbal uitoefenen. Hij speelt namelijk nog steeds fanatiek mee in het zaalvoetbalteam van De Schorpioen. „Zaalvoetbal is inderdaad blessuregevoelig en ik heb het er ook met mijn huidige club over gehad. Maar een avondje trainen bij Vlissingen is ook keihard. Ik blijf voorlopig toch zaalvoetballen omdat ik het gewoon heel leuk vind. Het is heel gezellig, want Aart van de Linde en Remy Korsman zijn twee zwagers van mij. Verder spelen mijn broers Rini en Kees mee en Wim va!n de Hoek die een collega van mij is", vertelt Peter. Tijdens diverse zaalvoetbalwedstrijdjes moet men constateren dat Peter van Vossen graag pingelt, zoals solootjes vaak worden genoemd. Op de vraag of hij dit niet erg egoïstisch vindt moet hij dat inderdaad beamen. „Maar volgens mij gaat het de laatste tijd toch wel beter en zoek ik meer de combinaties op. Dus een en ander wordt inmiddels bijgeschaafd". Maar wie kan zich Cruijff niet herinneren in zijn beginjaren. Ook hij deed veel alleen en groeide met de jaren uit tot een voorbereider en aangever eerste klas. Met zijn twintig jaar is Peter van Vossen daarom ook nog lang niet uitgeleerd. Vooral na het formidabele optreden van zondag 15 januari jongstleden (bekerduel Vlissingen-BVV Den Bosch) is de interesse voor Peter van Vossen enorm toegenomen. Dat begon al direct na de wedstrijd. Van Vossen: „Na de wedstrijd zei mijn trainer Jo Janssen tegen mij dat er een acht-tal mensen was dat even met mij wilde praten. Maar ik schrok toch wel toen ik al die journalisten ineens voor mij zag". Terwijl vriendin Greet aandachtig naar de woorden van héér ster luistert vervolgt Peter zijn verhaal: „Er waren journalisten van zo'n beetje alle kranten, het AD, Dc Tblegraaf, noem maar op en ook van de VI (Voetbal International - red.). Verder stonden ze met een recorder alles op te nemen en was ik rechtstreeks in een radioprogramma te horen". Een dergelijke belangstelling vindt hij trouwens best leuk. Ook toen hij uitgenodigd werd door Sport Studio orn op maandagavond naar de studio in Almere te komen. Samen met Greet ondernam hij de rit naar Almere waarbij zij onderweg honderduit praatte om Peter maar op zijn gemak te stellen. Eenmaal aangekomen in de studio werd hij geschminkt en na een korte repetitie met presentator Tom Egberts kwam hij rechtstreeks in de uitzending. „Die Tom Egberts is trouwens een leuke peer. Maar als je daar dan zit realiseer je je niet dat er miljoenen mensen op dat moment naar je zitten te kijken", was de reactie op zijn televisie optreden. De twintig-jarige spits is er zich van bewust dat de pers 'je kan maken en breken'. „Alles wat je zegt moet je naderhand kunnen verantwoorden. Daarom is het best wel moeilijk om niet iets verkeerds te zeggen. In principe vindt elk mens het leuk als er belangstelling voor je bestaat. Bij mij is dat tot nu toe alleen nog maar positief geweest, maar ik realiseer me wel dat er ook anders over je geschreven kan worden. Kijk maar wat ze over Gullit schreven". Greet haakte hier ontdaan op in: „Ja dan schrijven ze maar dat Gullit een verhouding heeft met een andef vrouw en zo. Ook als het geen waar is, doet het je als vrouw wezen geen goed als dat over je man wordt gezegd". Tot nu toe is de publiciteit over Peter van Vossen alleen nog maar positief geweest en heeft hij leuke reacties gekregen, zeker na zijn optreden bij Sport Studio. Velen belden hem op en reageerden enthousiast op zijn televisie-debuut. De meesten complimenteerden hem ermee 'dat zij niet verwacht hadden dat hij zo goed Hollands kon praten'. Dat dit televisie-optreden nog regelmatig teruggekeken wordt lijdt geen twijfel. Want al zijn broers en zussen hebben de uitzending van Sport Studio op de video opgenomen. Zodoende is er al een flink aantal videobanden van Peter van Vossen in omloop. Want Peter van Vossen komt namelijk niet uit zomaar een doorsnee gezin. Hij' heeft welgeteld vijftien broers en zussen. Tblt u even mee: Jaap, Corry, Nelly, Jan, Kees, Co (t), Johan, Netty, Ria, Lies, Jolanda, Janny, Rini, Wilma en Marjan. Ook zijn moeder, Jo van Vossen-Wiltenburg, en zijn vader Co van Vossen zijn beretrots op hem. De doelstelling van de jonge Zeeuw is, rond zijn dertigste jaar de schaapjes op het droge te hebben. Hij droomt dan ook van een 'loopbaan' in het betaald voetbal. Dit overhaast hij echter niet. „Je zoekt toch naar een club die bij jou past, en tevens kijk je naar de omgeving waar je gaat voetballen. Maar ik moet wel mijn leeftijd in de gaten houden en niet te lang wachten voordat ik wat beslis", wil hij hierover kwijt. Zijn eerste grote ideaal is om dit jaar nog met zijn Greet in het huwelijk te treden. Maar het voetballen zal zeker een belangrijke rol blijven spelen in het verdere verloop van de nuchtere Peter van Vossen. Zo is hij nu mentaal alweer bezig met dc volgende wedstrijd in Aardenburg tegen het Belgische Cercle Brugge. Een vriendschappelijke wedstrijd is voor hem even belangrijk als een competitie- of zaalvoetbalwedstrijd. Tekst: Ben Hameeteman Foto's: Johan Junior

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 8